Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel, Van het Itsliaansch-Oostenrijksche gevechtsterrein. Van het Roemeensche gevechtsterrein. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Officieele communiqués'. Uit België. Een ultimatum aan Griekenland. Briefkaarten, drukwerken en post- quitanties. Djambi. Palembang. De bemanning der* Biommersdijk. nooit een rol heeft gespreeld, en van wien men alleen weet, dat hij de onderwijzer van den koning in de geschiedenis is geweest. Deze professor heeft een kabinet samen gesteld, dat als een ^cabinet d'affaires» wordt voorgesteld, en dat bestemd schijnt om de laatste overblijfselen van Griekenland's natio naliteit op te ruimen. De Entente heeft den eisch gesteld, dat de Grieksche vloot zal worden uitgeleverd, dat de forten zullen worden ont manteld, dat de spoorweg PiraeusLarissa thans ook aan de Entente zal worden over gedragen. Na herhaalde en langdurige beraadslagingen heeft de reegeering besloten ook aan deze eischen te voldoen. In de toelichting tot den eisch wordt ge zegd, dat de zorg voor de veiligheid der troepen in den Balkan de wensehelijkheid dezer maat regelen heeft doen inzien. En zoo komt steeds alles weer terecht op de eens door Griekenland begane fout, dat het een der oorlogvoerende partijen toestond legers op Grieksch grond gebied te brengen, zonder dat het zelf zich partij verklaarde. Een neutraliteit, die zoo geschonden werd, is slechts een fictie, En de gevolgen van die fictie moet Griekenland nu dragen. PARIJS, 12 October, 's middags. (Havas.) Officieel Over en weer bedrijvigheid van de artillerie ten Z. van de Somme en in Woëvre. Aan de rest van het front is de nacht be trekkelijk kalm geweest. Een Frausch vliegtuigeskader heeft vannacht het station van Vigneulles met waargenomen gunstigen uitslag gebombardeerd. PARIJS, 12 Oct. (Reuter.) Officieel bericht van hedenavond Er is eenige vooruitgang ten Westen van Sailly-Saillisel. Groote bedrijvigheid der artillerie ten Zuiden van de Somme. Een stikgasfabriek bij Mülhausen is ge bombardeerd. Er is een groote brand uitge broken. LONDEN. 12 Oct. (Reuter.) Officieel bericht van hedenavond Vanmiddag hebben wij aan vallen ondernomen tusschen ons front en den weg Bapaume—Péronne. Wij hebben reeds voordeelen behaald en verscheidene gevangenen gemaakt. De strijd duurt voort. In den loop van den dag heeft de vijand onze loopgraven ten Noordwesten van Le Sars en ten Noorden van Courceletle zwaar beschoten. De Antwerpsche Courant bevat een uitvoerig «dienstbevel* van de Duitsche overheid in Bel gië over bet gebruik van de Duitsche en de Vlaamsche taal in de dienstbetrekkingen van de Belgi«che bestuuroverhedeu van den Staat (in uitvoering der wet van 22 Mei 1878). In den aanhef van het dienstbevel wordt gezegd - Ik breng onderstaand dienstbevel ter kennis, en vestig er de aandacht op, dat het voorloo- pig voor de gemeentebesturen in de Vlaamsche en Duitsche gewesten niet toepasselijk is ge maakt in de verwachting dat bedoelde gemeen tebesturen, waar dit nog niet het geval mocht zijn voortaan uit eigen beweging aan de moe dertaal der bevolking, zooals het behoort, ook in de ambtelijke betrekkingen de haar toeko mende plaats zullen toekennen. Voor de gerechtelijke overheden blijven de bepalingen der wet van 8 Mei 1889, gewijzigd bij koninklijk besluit van 16 September 1908, der wet van 4 September 1891, evenals van het koninklijk besluit van 31 Mei 1891 van toepassing. Ik verwacht dat deze bepalingen eveneens stipt zullen worden nageleefd. Door de Duitschers is te Gent en te Brussel huiszoekieg gedaan in verband met in aange houden mails gevonden bewijzen, dat nog steeds brieven uit België naar Nederland wor den gesmokkeld. Naar men meldt, is er niets ge vonden. Aanvankelijk ontkenden degenen, bij wie onderzoek werd gedaan, dat er brieven waren gescheven, maar het bleek, dat de Duit schers zeer goed op de hoogte warenzij dreigden met zware straffen indien er nog geschreven werd. Op het overbrengen van berich ten wordt dan ook nog meer dan tevoren scherp toezicht gehouden. WEENEN, 12 October. (Wolff.) Officieel. Op den vulkaan-pas mislukten voorwaartsche bewegingen van de Roemeniërs. In den om trek van Kronstadt moest de vijand in de richting van de grenspassen achteruitgegaan. In de laatste twee dagen zijn hier 18 officie ren, 639 man, een zwaar kanon en vijf ma chinegeweren binnengebracht. In het Goesgeny-gebergte en aan weerszij den van den bovenloop van de Maros is de tegenstand van de Roemeniërs gebroken. Onze troepen vervolgen den vjjand. Ten N. van Zolotrina, in Oost-Galicië, is een voorwaartsche beweging van de Russen pfge^lagen, WEENEN, 12 Oct. (Wolff) OfficieelOok gisteren, den derden dag van de groote infan- terie-gevechten aan den zuidelijken vleugel van het geveehts-front in het kustgebied hebben onze troepen tegen den stormloop van den vijand stand gehouden. Ten N. van de Wippach en ten Z. van die rivier tot in de buurt van Lokviea zijn alle aanvallen van de Italianen afgeslagen. Ten O. en ten Z. van Oppachiasella won de vijand terrein. Novavos viel in zijn handen. Meer naar het zuiden tot aan zee drong hij herhaaldelijk in sommige stukken van het front, maar werd telkens weer uitgeworpen. De Alpentroepen onderscheiden zich opnieuw in den strijd. Het aantal gevangen genomen Italianen is tot 2700 gestegen. Op sommige plaatsen van het front in Karinthië en Tirol deden zwakke vijandelijke afdeelingen vergeefsche pogingen om aan te vallen. Aan den Pasubio, waar onze stelling sedert, eergisteren van den Cosmagon op den Boite- rug is teruggetrokken, waren dag en nacht rustiger. ROME, 12 October. (Stelani.) Officieel Ia het Eisch-dal doeltreffend vuur van ons geschut op de militaire opslagplaatsen in de parken van Rovereto en het spoorwegstation van Calliano. Een vijandelijke aanvalspoging op onze stel lingen van Vallaria is afgeslagen. Op de Noordelijke hellingen van den Pasu bio zijn nieuwe vijandelijke tegenaanvallen door onze troepen volkomen afgeslagen. Wij hebben den vjjand uiterst zware verliezen toegebracht, een kanon en veel wapens en muntie buitge maakt. Op de hoogvakte van Asiago hebben Ita- liaansche afdeelingen een inval in vijandelijke verschansingen bij Casera Zebis gedaan en deze verdelgd. Daarna keerden zij naar hun li nie terug. Aan de Boven-Vanoi heeft de vijand in den avond van 10 dezer na een geweldig voorbe reidend vuur met toenemende hevigheid vier aanvallen gedaan op onze nieuwe stellingen op de Busa Alta. Bersaglieri en Alpenjagers hebben, weajj- verend in dapperheid, eiken vijandelijke:) storm loop gebroken, zijn den vijand vervolgens met de bajonet te lijf gegaan en hebban hem op de vlucht gedreven, waarbij hij 37 gevangenen verloor. Langs het Giulia-fmnt is de gescbutwerk- zaamheid 's ochtends door dikke mist belemmerd. De vijand heeft met versche troepen hard nekkige aanvallen ondernomen op de voor naamste punten der door ons ten Oosten van Vertoibissa veroverde linie en op de Karst. Telkenmale is hij onder een overstelpend juist gericht vnur met buitengewoon hevige ver liezen teruggedreven. 's Middags heeft onze infanterie in nieuwe krachtige stormaanvallen het den vorigen dag vermeesterde terrein uitgebreid, vooral in het gebied van Sober (Görz), de hoogten 343 en 144, ten Oosten van het dorp Nevaviila en op den Karst. Wij hebben opnieuw 1771 ge vangenen gemaakt, waarbij 35 officieren. In totaal hebben wij aan het Giulia-front sedert 6 Augustus 30,881 gevangenen gemaakt, waarbij 728 officieren. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren bommen geworpen op de hoogvlakte van Asiago, zonder schade aan te richten. Een onzer vliegtuigeskaders heeft het bom bardement van de vijandelijke stellingen op den Col Santo (Etsch-dal) hervat en is onverlet binnen onze linies teruggekeerd. BOEKAREST, 12 October. (Reuter.) Offi cieel Aan het noordelijke en noordwestelij ke front tusschen de bergen Caliman en Ber- zen patrouille-gevechten en artillerie-duel. Van de Buzeu-bergen tot aan Bran hebben onze troepen verscheidene aanvallen vaa den vijand afgeslagen. Te Coti (ten O. van Caiueni) hebben wij eveheeus een aanval van den vijand afgeslagen. Aan het overige front tot aan den Donau artillerie-en infanteriedue!. Aan het zuidelijke front aan den Donau artillerie duel. In de Dobroedzja is de toestand onveranderd. De Grieksche vloot opgeëischt. ATHENE, 11 Oct (Reuter De Fransche vlootcommandant heeft de Griekeche regeering een ultimatum ter hand gesteld, waarin hij voor meerdere veiligheid van de geallieerde vloot eischt, dat de geheele Grieksche vloot, met uitzondering van de »Averofc, »Lemnos« en »Kilkisch« tegen één uur hedenmiddag uit geleverd zal worden. De overgave van den spoorweg Piraeus-La rissa wordt ook geëiaoht. In het ultimatum zet de admiraal uiteen, dat de verzending van artillerie en munitie in het binnenland, de bewegingen van Grieksche schepen en de voortdurende bedrijvigheid van de resevisten-bonden de vrees wekken voor ordeverstoringen op punten, waar de geallieerde vloot voor anker ligt, en tevens de veiligheid van de geallieerde troepen op den Balkan in gevaar brengen. In het ultimatum wordt verder geëischtont wapening van de »Kilkish«, sAverof ea »Lem- nos«, ontmanteling van de kustfort.en, overga ve van twee forten die de bewegingen van de vloot beheerscben, alsmede controle over ze kere havens. ATHENE, 11 Oct (Reuter, 11 u. 40's mor gens. De minister van Murine deelt mede, dat de eischen der Entente ingewilligd zullen wor den en dat de vloot binnen den voorgescheven tijd wordt overgegeven. LONDEN, 11 Oct. (Reuter.) De »Daily Chronicle* verneemt uit Athene Er is reeds eeu aanvang gemaakt met de uitlevering van de Grieksche vloot. Naar verluidt, zijn de kleinere schepen naar de voorloopige regeering te Saloniki gezonden. De zwaardere schepen zullen ontwapend wor den en uit de golf van Kerutsini, vertrekken De Fransche marine-autoriteiten hebben he denavond alle oorlogsschepen overgenomen een gedeelte der bemanning had de schepen reeds verlaten, anderen zijn nu aan wal ge gaan Incidenten hadden niets plaats. Op de kleine schepen is een Fransche be manning geplaatst. Te Athene en Piraeus heerscht geen opgewondenheid. De wijziging der postwet treedt in werking op 16 October a.s. Wij herinneren er aan, dat bij deze wijzi ging het port der briefkaarten voor 'oinnen- landsch verkeer is gebracht op 3 cent en dat der briefkaarten, te bestellen binnen den kring van het postkantoor, waar die ter post zijn bezorgd, op 2 cent. Voorts is het port der gedrukte stukken gebracht op 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Ten slotte is bepaald, dat voor de invor dering van postquitanties wordt gerekend 5 cent voor elk bedrag niet hooger dan f 1, 7'/2 cent voor elk bedrag tusschen flenf'25 en hooger, Bij de uitbetaling is bovendien wegens het bedrag, ingevorderd door eenzelfde postkantoor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk be drag. Een correspondent te Soerabaja seint d.d. Woensdag Kolonel Kroesen seinde, dat hij van Saro- langoon Djambi bericht had ontvangen, dat drie brigades infanterie onder den le-luitenant W. A. Grashuis naar de Ajer Itam zijn ver trokken. Nabij Mandiangin zijn 8 opstandelingen ge dood. De Soengei Ajer ltam vereenigt zich bij Kasan Malintang met de Batanh Tembesi. Mandiangin ligt aan de Batang Tembesi, een 30 K.M. hemelsbreed Oostelijk van het hooger- genoemde Kasan Malintang. Een correspondent te Soerabaja seint d.d. Woensdag (Officieel.) Hadji Lasim, oprichter van de Sarikat Abang, was door den controleur naar Rawas opgeroepen. Plotseling trok de hadji den klewang van een der wacht hebbende sol daten en trachtte amok te maken in het bivak. Een Amboneesch fuselier werd bij die gelegen heid gewond de hadji werd gedood. Opstandelingen rukken langs de rivier Rawas van Paoeh naar Soeroelangoen op. Met Rawas is de gemeenschap verbroken. Woensdag zijn drie brigades infanterie van Palembang naar Rawas vertrokken. De rivier Rawas stroomt in het Zuiden van de residentie Djambi, maar grootendeels in Palembang. Moera Rawas ligt waar de Rawas in de Moesi valt. Paoeh ligt Westelijk en bovenstrooms van Moeara Rawas. SoeroelaDgoen ligt, in de onderafdeeliug Rawas der residentie Palembang, eveneens aan de Rawas. De opstand schijnt nu dus overgeslagen te zijn naar bet aan Djambi grenzend deel van de residentie Palembang. Het Soer. Hbl. verneemt, dat er groote onrust heerscht te Batoekoetjing in de Moesi Moeloe, in de nabjjheid van Moeara Rawas. Nieuwe troepen zjjn aangekomen. Een compagnie infanterie is van Djambi naar Palembang gezonden, waar er moeielijk- heden ondervonden worden bij de inning der belastingen. De bemanning van de Biommersdijk is Woensdagavond te New-York aangekomen en in het Zeemanshuis ondergebracht. Zij keert met de eerste scheepsgelegenheid naar Neder land terug. Willem van Doorn, hoofdadministrateur van de Holland-Amerika-lijn, zeide in een gesprek het volgende »De geheele zaak is even eenvoudig als het optreden van den Duitschen duikboot-comman dant onbegrijpelijk is. Hier hebben wij een Nederlandsch schip, dat een lading beeft van graan, dat door de Nederlandsche regeering gekocht en betaald is en aan haar behoort en dat de Duitschers op willekeurige wijze en naar zij zeggen, volgens hun lastgevingen in den grond hebben geboord. Du verklaringen van getuigen, die volkomen duidelijk zijn, behoeven geen verdere toelich ting. De duikboot loste 's avonds om 5 uur een waarschuwingsschot op de Biommersdijk. En kele oogenblikken later ging de eerste officier Johannes Klaassen in een kleine boot van boord en roeide naar de duikboot toe. Hij liet al de papieren van het schip aan den commandant van de duikboot zien, die alleen maar zeide: »Wij zullen u in den giond boren. Wij geven u 25 minuten om de be manning in de booten te brengen." Klaassen legde er tegenover den Duitschen commandant nadruk op, dat de Biommersdijk een onzijdig schip was, dat van een Amerikansche haven naar een Nederlandsche baven bestemd was, met een lading, die het eigendom was van en geconsigneerd was aan de Nederlandsche regeering. «Mijn instructies zjjn," antwoordde de Duitsche commandant, »om uw schip in den grond te boren." Er viel niet meer te praten. Klaassen keerde naar de Biommersdijk terug en kort daarna werd ue bemanning aan boord van den Amerikaanscben torpedo-jager Benham opgenomen. De Duitschers plaatsten twee bommen in het voorruim van de Blomnjers- dijk, maar konden het schip niet tot zinken brengen. Om 8 uur torpedeerden zij het blijkbaar, want men hoor.ie een luide ont ploffing en enkele minuten later zonk het schip." Verplaatst de tijdelijke kantoorbediende mej. C. C. Stroecken van Oudenbosch naar Hulst en de commies-titulair der posterijen en telegrafie F. E. J. de Bruijn van Hulst naar Oudenbosch. Woensdag werd te Hulst een vergade ring gehouden vanwege de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaandercn, welke vergadering bij afwezigheid van den voorzitter, den heer J, van Rompu, lid van Gedeputeerde Staten, werd gepresideerd door den waarn. voorzitter der. heer L. J. den Hollander, burgemeester van Axel. Bijua alle leden waren tegenwoordig. Een ontwerp-verordening werd opgemaakt regelende de distributie in Oostelijk Z.-Vlaanderen, waarbij is bepaald, dat te Ter NeuzeD, Axel, Hulst en Hontenisse centrale distibutiebureaux voor de omgeving zullen worden opgericht. Deze ontwerp verordeningen zullen aan de gemeenten ter vaststelling worden aange boden. Een nog pas kort in dienst zijnd be ambte te IJzendijke van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg Mij. had Woensdag het ongeluk bekneld te raken tusschen de buffers van twee tramwagens. Hierdoor beliep hij een armbreuk beneden den elleboog aan den linkerarm. Nadat de arm te IJzendijke gezet was, werd hij naar zijn woning onder Biervliet vervoerd. Nader meldt men Het ongeval met den rangeerder derZeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij A. B. blijkt ernstiger te zijn geweest dan ons eerst gemeld werd. B. had bij het verzetten van een wissel aan de halte Pyramide het ongeluk, over.den wissel te vallen, met het treurige gevolg dat hij onder een ledigen tramwagen terecht kwam, die daardoor derailleerde. De tram stopte on middellijk en dadelijk is de ongelukkige naar IJzendijke vervoerd, waar geconstateerd werd dat een arm op drie plaatsen was gebroken en de borstkas ingedrukt. Hem werden zoo spoedig mogelijk de sacramenten der sterven den toegediend. Gisterennacht is deze persoon reeds overleden. Hjj was omstreeks 23 jaar oud,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2