Van het Westelijk oorlogstooneel. Van hst Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee De strijd om Le Sars. Vliegeraanvallen in Belgie, Transportschip met Fransche en Servische troepen getorpedeerd. Duitsche torpedeeringen bij de Amerikaansche kust. aanvallen, waarschijnlijk met, verkennings doeleinden ondernomen, die werden afgeslagen. Dan volgt de mededeeling in de verschillende berichten, dat de artiilerievoorbereiding is gevolgd door den krachtigen aanval, die naar liet Duitsche bericht zegt, wel niet tot de doorbraak heeft geleid, maar opnieuw de Fransche en Engelsche linie heeft vooruit ge bracht. Engelsche aanval, die volgens het En gelsche bericht het hevigst was tusschen Gueudecourt en Le Sars, heeft geleid tot be zetting van Le Sars door de Engelscben, ter wijl verder ten o. van die plaats de Engelscben vooruitgingen aan den weg Courcelette War- lencourt, en ten w. er van bij Gueudecourt. De Franschen drongen vooruit bij Lesboeufs en Morval en bezetten nieuwe stellingen ten w. van Sailly Sallisel. Daarmede is in het noordelijk deel van het aanvalsfront de linie weer wat vooruitgebracht en verkort, terwijl tevens de bedreiging voor Le Transloy werd vergroot. De Engelschen hebben nu stellingen ten n.w de Franschen ten z. en z.o. van dit dorp. Door de nieuwe terreinwinsten, zegt een beschrijving van het gevecht in de »Timesc, zijn de Engelschen nu op een plek op het Albert-plateau gekomen, waar zij het vrije uitzicht hebben op het voor hen liggende gebied. De toestand is nu dus zoo, dat de Engelschen het voor hunne linies gelegen gebied beheer- schen en daardoor nog beter dan tot dusver, elke beweging in dat gebied kunnen gade slaan, waardoor hunne positie dus in waarde is toegenomen. Bij Bouchavesnes schijnen de Franschen hunne positie nog wat te hebben uitgebreid bij heuvel 130, die zij trouwens reeds op 26 September reeds in bezit hadden, even als zij reeds op dien datum de stellingen bezet hadden ten oosten van den weg Bapau- me Péronne, en ten o. van den weg Bou chavesnes - Cléry. Ten z. van de Somme, aan weerszijden van Vermandovillers, werden de Fransche aanval len door het Duitsche vuur afgeslagen. Aan het oostelijk front was Vrijdag nog gevochten aan de Zlota Lipa en bij BrzezaDy, doch zonder veel succes voor de Russen, daar hunne aanvallen werden, afgeslagen. Sedert berichten de Duitsche, Oosteurijksche en Rus sische legercommuniqués eenstemmig Er valt niets belangrijks mede te deelen. In Zevenburgen zijn de Roemeensche troe pen over het geheele front op den terugtocht. Het Roemeensche legerbericht zegt dan ook daar de vjand in de streek Fogaras Vladeni met groote overmacht aanviel, trokken de Roemeensche troepen terug. De Duitsche en Oostenr jksche berichten geven nadere bijzon derheden daaroverNadat de Roemeniërs uit de streek van Parajd en bij Reps en Krihal- ma waren teruggeslagen, zoodat zij over de Alt en de Homorod moesten terugtrekken, en de vlucht nemen in het Geisterwoud, werden zij ook daar door de oprukkende Duitsch- Oostenrijksche troepen achtervo'gd en verder in de richting van de grens gedreven. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen zijn reeds weder Kronstadt (Brasso) binnengerukt; Szekely Udvarhely (Oderhellen) werd door de llongaarsche cavalerie genomen, en op alle punten rukken de Roemeniërs uit Zevenburgen naar hunne grenspassen terug, bevreesd, dat die wellicht ook door cavalerie en rijdende artillerie bezet zullen worden, waardoor hun terugtochtswegen zouden worden afgesneden. Op enkele punten moeten zij wel tot tegen aanvallen overgaan, om zich de dicht opdrin gende vervolgers van het lijf te houden, die ten zuiden van Hötzing (Hatszèg) het grens gebergte, de Siglen, reeds bezet hebben. Slechts bij Orsova, ten n. van den Donau, aan de IJzeren Poort, in Hongarije, hebben de Roemeniërs hunne stellingen nog kunnen behouden doch ook daar wordt door de Oostenrijksch Hongaarsche troepen terrein gewonnen. Worden dus de Roemeensche invallers in Zevenburgen geleidelijk weder teruggedreven, in de Dobroedsja is de strijd nog zeer wissel vallig. Von Mackensen seinde Zaterdag, dat eenige vijandelijke aanvallen tusschen den Donau en de Zwarte Zee werden afgeslagen het Bulgaarsche bericht duidt de plaats dier aanvallen in de lijn Kawabala Perdeli, en meldt dat de Russisch-Roemeensche troepen met verlies naar hunne loopgraven werden teruggedreven het Russische legerbericht meldt daarentegen, dat de Russen Karabaka en Bessault met de daartusschen liggende hoogten bezet hebben en de vijandelijke tegen aanvallen afsloegen. Aan het Macedonische front zijn het vooral de Serviërs, die in den strijd om hun vader- landsch gebied weder te bereiken, zich krachtig inspannen, en door hun herhaalde aanvallen pogen de Bulgaren te verdrijven uit het door dezen bezette gebied aan de Brod en tusschen Fiorina en het Presba meer. Die aanvallen, door krachtige artillerie-actie ingeleid, hebben op enkele punten geleid tot successen voor de Servische aanvallers. Wel werden pogingen, ondernomen langs den spoorweg Fiorina Monastir, om dien verbindingsweg in bezit te krijgen, afgeslagen, maar ten n. van Pojar, werden Bulgaarsche stellingen genomen en in de zuidelijke hellingen van de Dobropoelje Pianina, een zeer sterke grens-barrière, ten noordeu van de Brod gelegen, hebben de Ser viërs vasten voet gekregen. Zij zijn daardoor weder meer de Servische grens genaderd. Doch de Servische pogingen om bij Dobravan de Tsjerna over te trekken werden door de Bul garen afgeslagen. Tusschen dit gebied en de Vadar, aan het Doiran-meer, aan de Belasica Pianina en aan de Stroema is de toestand weinig veranderd. Aan de Stroema deden de Bulgaren hevige tegenaanvallen tegen de door de Engelschen bezette stelling tusschen Jenikeuj en Netolyen zij werden echter door de Engelschen afge slagen. Enkele dorpen ir. de streek tusschen de rivier en den spoorweg Demir-Hissar-L Seres werden nog door de Engelschen bezet. PARIJS, 9 October (Havas.) Communiqué van hedenmiddag. Gedurende den nacht was de toestand aan het Fransche front aan de Somme kalm. Ten n. der rivier wederzj'dscbe beschieting, ten z., in de streek van Roye, beschoten de Duitschers zeer hevig de Fran sche stellingen. De Fransche artillerie beant woordde dit vuur Overigens niets meldenswaardigs. LONDEN, 9 Oct. (Reuter.) Sir Douglas Hai^ seintWij gingen vooruit en vestigden posten ten o. van Le Sars, in de richting der hoogte van Warlencourf. LONDEN, 9 Oct (Reuter.) Rapport van veldmaarschalk Haig Op verschillende pun- van het front ten noorden van de Ancre de den wij met succes gasaanvallen. De vijand antwoordde daarop slechts zwakjes. Onze pa trouilles konden de loopgraven binnendringen en gevangenen maken. In de buurt van Neuville St. Vaasl en Loos voerden de Engelsche verschillende kleine aanvallen uit. Bij al deze gelegenheden dron gen de Engelschen de loopgraven van den vijand binnen, brachten hem. verliezen toe en markten gevangenea. Drie machinegeweerstel lingen werden vernield en er werd belangrijke schade toegebracht aan de vijandelijke loop graven. Ifi BERLIJN, 9 Oct. (W. B.) Officieel. Legec- prins Albrecht van Wurtenberg: Nabij de kust, ten z. van Yperen en op het front van de legergroep-prins Rupprecht van Beieren in Artois heerscht K.M. ging verloren. Legergroep-Prins Rupprecht: De geweldige slag aan de Somme duurt voort. Nog meer dan gisteren dreven onze vijanden hunne po gingen op, doch te ontzettender is voor hen de zware, vernietigende nederlaag, die de in fanterie en de artillerie van het leger-von Below hun toebiachten. Niet de kleinste loopgraaf over een front van 25 K.M. ging verloren. Met bijzondere heftigheid stormden Fran schen en Engelschen, kort achter eikaar, zon der rekening te houden met hun buitenue- 1 wone verliezen, tusschen Gueudecourt en Bouchavesnes. De troepen der generaals Von Böhn en Von Garnier sloegen deze Aanvallen geheel af. Bij Le Sars namen wij, bij het zuiveren van een door Engelschen bezette strook, 90 man gevangen en maakten wij 7 mitrailleurs buit. De artilleriestrgd bereikte ook ten n. van de Ancre en op enkele plaatsen ten z. van de Somme, aan beide zijden van Vermando villers, een groote hevigheid. Legergroep-Duitscbe kroonprinsBelang rijke Duitsche mijnontploffingen in de Argon nen vernielden Fransche loopgraven groote uitgebreidheid. Ten oosten van de Maas nam het weder- zijdsch vuur van tijd tot tijd in hevigheid toe. De uiterste inspanning wordt ook van onze vliegers verlangd, voor het waarnemen der artillerie bij de vliegtochten hiervoor werden buitengewone diensten bewezen. De zware taak van den waarnemingsvlieger is slechts te vervullen als c(e gevechtsvliegers den vijand verwijderd houden. Bij de hiervoor noodige, nog nooit bereikte aantallen vluchten waren vele voor ons met succes bekroond. Wij verloren in September 20 vliegtuigen in lucht gevechten, een vliegtuig wordt vermist. De verliezen der Franschen en Engelschen bedragen in luchtgevechten 97, door afweer geschut 25, en door onvrijwillige landing 7, in het geheel 129. De verliezen zijn geljjk verdeeld over ons en over het vjjandeljjk LONDEN, 9 Oct. (Reuters 's bijz. diensl) »Reuter's correspoudent bij bet Engelsche leger aan de Somme zegt, dat de strijd om le Sais grootendeels een gevecht in den blinde was. Het ellendige weder dat verschillende dagen duurde, belette luchtwaarnemingen, zoodat dn sterkte der strijdkrachten en der nieuwe ver dedigingswerken niet nauwkeurig kon worden vastgesteld. De Engelsche troepen stieten op een gioot aantal pas aangelegde en krachtig verdedigde loopgraven, tengevolge waarvan hun opmarsch uit de richting van Eaucourt zeer werd be lemmerd, maar eeae strijdmacht kwam uit het zuiden krachtig en snel oprukken to: zij den hollen weg, die halverwege door het dorp loopt bereikte. Hier bood de vijand hevigeu tegenstand en had een langdurig gpveckt van man tegen man plaats. De gevangenen ver klaarden, dat de Engelschen als tijgers vochten en dat zij nooit zulk een woesten aanval hadden bijgewoond. Er werden in het dorp dritho- derd gevangenen gemaakt, waarbij een pvenredig aantal officieren. Tot de verdedigers behoorde ook een bataillo mariniers. Welk groot voordeel onze i.ieuwe beheer- schende posities opleveren bleek Zaterdag jl. toen waargenomen werd dat de vijand twee maal troepen voor een aanval bijeen biacbt. De artillerie concentreerde onmiddellijk het vuur op de vijand. Deze verdween daarop I Onlang3 hebben Engelsche en Fransche vlie gers militaire depóts te Smt-Andries bij Brug ge met bommen bestookt. 't Was elf uur 's avond, toen eensklaps bet alarmsignaal door Brugge klonk. Er was een eskader in aantocht. Zoeklichten werkten en scheurden de duisternis. De afweerkanounen wer den op de vliegers gericht. Plotseling boorde men snel achter elkander hevige slagpn. Een kwartier buiten de stad vielen bommen. Toen werd alles stil. De vliegers wareo verdwenen. Een gedeelte van het eskader vloog door naar Gent. Eenigen tijd later reden de ambulancewagens naar de Normaalschool in de St. Jorisstraat, nu ambulance. Hoeveel Duitschers gedood en gewond werden is nooit bekend geweest Tra gisch is het, dat het bombardement ook Bel gen trof. Niemand werd gedood, maar eenige burgers werden zwaar gekwetst, n.l. vrouw Alice Somers, Michel Somers eo Alfred So- mers. Den volgenden dag werd er druk gearbeid op St. Andries. De militaire scbade meet aan zienlijk geweest zijn. De Duit cbers zijn over het algemeen zeer bevreesd voor de bomaan slagen der geallieerden, nu de raids voortdu ren en soms verscheidenen malen op een dag worden uitgevoerd. BERLIJN, 9 Oct. (W. B.) Officieel. Front prins Leopold van Beieren Tegen een deel van het onlangs aangevallen front ten w. van Loezk herhaalden de Russen gisteren hunne aanvallen. Zij hadden nergens succes en leden weder groote verliezen. Qok hier leden de vijanden een bloedige nederlaag. Ten Z O. van Brzezany werden Russische aanvallen afgeslagen. Front-aartshertog Karl In de Karpathen brachten wij onze stellingen door verrassend vooruitrukkend aan de Baba— Loedowa vooruit en verdedigden onze terreinwinst in bloedige gevechten. WEENEN, 9 Oct. (W. B.) Officieel') Le gergroep van aartshertog Karl In het Lu- dowa gebied veroverden Duitsche bataillons een hoogte aan den Pantser-pas. Een aanval van den vijand werd afgeslagen. Front van prins Leopold v. Beieren Op de stellingen tusschen Swinioechy en Kisielin werden gisteren door de Russen opnieuw krach tige aanvallen gedaan. Aan weerszijde van Latoertsy werden zij drie a vier maal herhaald. Alle aanvallen mislukten. De vijand leed zware verliezen. PETROGRAD, 9 Oct. (P. T. A In de rith'ing Wladimir Wolvnsk, in de streek van Zatoertfy, Sjelwof en Boebnof, duren de ver woede gevechten voort. Op eenige plaatsen braken de Russische troepen door de vijandelijke linies en versterk ten daarna de veroverde stellingen. Ten oosten van Brzezany ging de vijand tot den aanval over in de streek ten zuiden van Sjebalin, hij werd echter door het vuur der Russen en na een verwoed bajonetgevecht afgeslagen. De Russen namen hier een voor- schoven Oostenrjksche loopgraaf. Den 4den Oct. naderden verkenners van een der Russische regimenten aan de Bistritza in de buurt van het dorp Dzwinistsji beimeljk een vijandeljke loopgraaf en drongen daar binnen, nadat zj ontdekt hadden dat zj niet voorzien was van draad versperringen. Zjdach- de vjjanden onverhoeds te overvallen, maar deze, die sterker in aantal waren, omsingelden de verkenners en namen er acht met een luitenant gevangen. Een compagnie, die uitgezonden was om de verkenners te ontzetten, kun uiet tot hen door- diingen en moest terugtrekken. Volgens een gevangen Oostenrjksch officier hadden de ver kenners zich niet overgegeven, maar tot den laatsten man gestreden. PARIJS, 9 Oct. (Havas.) De paketboot Gallia, die ongeveer 2000 Fransche en Servische sol daten vervoerde, is op 4 dezer door een duik boot in den grond geboord. Het aantal geredde manschappen bedraagt totdusver 1862. PARIJS, 9 Oct. (Reuter.) De paketboot Gallia was een hulpkruiser, gebezigd voor het vervoer van troepen. De torpedo bracht een ontploffing in de munitie teweeg en ver nielde onmiddelljk de inrichting voor draad- looze telegrafie, waardoor het schip afgesloten was van de buitenwereld. Den volgenden dag werden vlotten en booten met schipbreukelin gen opgemerkt door een Franschen kruiser, die terstond patroeljevaartuigen naar het ter rein ontbood. De reddingsbooten bereikten de Zuidkust van Sardinië. LONDEN 9 Oct. Uit New-York wordt ge meld, dat negen stoomschepen waaronder een Nederlandsch, ean de Amerikaansche kust zijn getorpedeerd door een Duitsciien onderzeeër. Het Nederlandsch schip is de Blommers Ijkt van de Holland-Ameiiknlj i, die met een la ding regeeririgsgrami op weg was naar Rot terdam. Een der andere schepen, de »Stefano«, had een aantal Amerikanen aan boord, volgens sommigen 100 volgens anderen 40. Er zijn geen menschen omgekomen, dank zij de hulp van een Amerikaanscben torpedo jager, d ie een groot aantal schipbreukelingen redde. Volgens sommies berichten waren er drie Duitsche onderzeeërs President Wilson wacht in spatming de amb telijke belichten af. NEWPORT, 6 Oct. (Reuter.) liet lichtschip van Nantucket, rapporteerd, dat negen schepen zjn in den grond geboord. Er zjn drie duikbooten aan het werk. Het passagiersschip Stephano was volgens het zeggen van officieren van de Stephano aange vallen door de U. 61. LONDEN, 6 Oct. (Reuter.) Lloyd's meent, dat het Engelsche stoomschip Jupiter (2124 ton) in den grond is geboord. BOSTON, 9 Oct. (Reuter.) Het Engelsche stoomschip Kingston is in den grond geboord. Een Ameiikaansche torpedo-jager heeft de bemanning gered. Een andere torpedojager redde de beman ning van de Westpiont. De Stefano had tus schen de 80 en 90 passagiers, meerendeels toeristen, aan boord, die uit Newfoundland naar New-York terugkeerden. PARIJS, 9 Oct. (Reuter.) Het Noorscbe s s. Reshan is door eeu Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Het Engelsche s.s. Sidonia is eveneens in den grond geboord. NEWPORT, 9 Oct. (Reuter. Part.) De be manningen en passagiers van de stoomschepen die gisteren door de rondstroopende duikboot zjn in den grond geboord, zjn naar bekend is - allen gered, behalve voor zoover het de bemanning van de Kingston betreft. Inzake dit laatste geval dient echter gemeld, dat thans torpedojagers op weg zjn Boston en Newport, met overlevenden aan boord aan een schip, dat wellicht de Kingstonian is, waaromtrent men geen tjding had. en waarnaar torpedo jagers zochten. Er staat geen schip, dat King ston heet, in de registers ingeschreven. De U 53, die Zaterdag uit Newport was vertrokken, ontmoette Zondagochtend vroeg net Amerikaansche s.s. Kansas, 't welk, nadat het zjn papieren had laten onderzoeken, mocht, doorstoomen. Om zes uur ontmoette de duik boot de Stratbdene, en nadat de opvarenden in de booten waren gegaan, werd het schip getorpedeerd. Om kwart voor twaalf viel de Westpiont aan de duikboot ten prooi. Hierop volgde de Stephano, die om halfvjf 's middags, met passagiers, o. w. Amerikanen, aan boord, werd aangehouden. Men neemt aan, dat het schip van tevoren was gewaarschuwd dat het zou worden getorpedeerd, want alle opvarenden zjn veilig van boord afgekomen en later door een torpedojager opgepikt. Gis teravond laat was de Stephano nog drijvende j maar het schip had zware averjj.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2