WOENSDAG 11 OCTOBER SPEENHOFF Hoestende oude Heden. Hotel des Pays=Bas, Ter Neuzen. ABDIJSIROOP UIT 0UZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. het Hotel de Commerce, DAGEN. DE HEER EN MEVROUW Amusant, afwisselend programma. Entree: 1ste Rang f1,00; 2de Rang fO,75. PLAATSBESPREKING DAGELIJKS. terstond zoo naar het ideale wenseht inge richt te zien. En uit de slappe verdediging, of eigenlijk het ontbreken van eene verdedi ging, zoowel van den Voorz., als van de wet houders, zou kunnen worden afgeleid, dat die heeren voor hun voorstel zelf niet te veel voeldeD, althans toch wel van meening waren dat dit er niet zoo zou doorgaan. De Raad gaf blijk, te willen besnoeien wat mogelijk was. Dbrn. D. Scheele en De Jager stelden de vraag, of het niet mogelijk was de zaak zoo te regelen, dat de verschillende artikelen door de winkeliers zouden worden opgegeven en rechtstreeks betrokken. Zij zijn er voor alles zooveel mogelijk zijn gewonen gang te laten gaan. Dhr. De Jager acht zelfs bij het bureau geen werklieden noodig, en wil, als er te lossen of te laden valt, dit door de »St. Jans« die dat altijd doen, laten verrich ten. De Voorz. gaf er weinig om, of de Raad die werklieden al of niet in de verordening laat staan, daar de heeren moeten begrijpen dat noch hij, noch de wethouders de vrachten en vrachtjes zelf zullen gaan bezorgen, zijn er noodig, dan nemen zij ze toch. Ot overi gens de zaak goedkooper zou marcheeren in de door dhr. De Jager bedoelden geest, be twijfelde hij. Overigens toonde de Voorz. aan, dat een en ander volgens de wet ot de betreffende be sluiten over het gemeentebestuur of het ir. te richten bureau moet behandeld worden. Wil de Minister Burg. en Weth. uitschakelen, niets zou spreker liever zijn, maar dat is thans zoo niet. Burg. en Weth. stellen nu voor te be noemen eene commissie van drie leden uit den Raad om hen bij te staan en het vestigen van een distributiebureau met aan het hoofd een directeur (die naam is, hoewel aangevochten, omdat aan zoo'n weidschen titel ook een even redig weidsch salaris kan vastzitten, voorloopig bestendigd, en over de jaarwedde zal later worden onderhandeld, als men eens weet wie men krijgen kan, de mogelijkheid werd zelfs ondersteld dat misschien wel iemand het gratis zou willen doen), verder controleurs, klerken en werklieden. Dat bureau zal werken onder toezicht van B- en W. en de genoemde com missie, en de directeur, die naar men vermoedt jaarlijks vele duizenden zal moeten omzetten, moet zijn kasgeld als het meer dan f 1000 bedraagt op aan te wijzen plaats deponeeren, terwijl hij een borgtocht van f4000 zal moeten stellen. Dat bureau zal moeten nagaan waar aan behoefte is, het noodige bestellen, zor gen dat het over de betrokken gorssiers of winkeliers wordt verdeeld, dat de maximum prijzen niet worden overschreden en wat dies meer zij. Uit de besprekingen bleek, dat de Voorz. nog in onderhandeling is met zijn colleges van aangrenzende gemeenten, voor het vestigen van een centraal bureau, terwijl hij overigens verwacht, dat die gemeenten niet ongenegen zullen zijn, om eene evenredige bijdrage te betalen in de kosten van de levensmiddelen enz. die van hier naar hunne gemeenten worden uilgevoerd. Daar Ter Neuzen steeds voor die gemeenten de voorraadschuur is, kan men de grossiers alhier maar moeilijk verbieden, naar hunne in de omgeving wonende klanten te leveren, Evenzoo is het met de schippers. Er zijn veel schippers uit andere gemeenten, die hier hun inslag doen, maar die dient men toch al kost het de gemeente geld, te helpen, gedachtig, dat onze schippers ook weer elders geholpen dienen te worden. Dhr. Van Hasselt was het over dat laatste geheel eens, en zag er zelfs geen bezwaar in, dat aan hetgeen naar omliggende gemeenten wordt uitgevoerd wordt bijgelegd, aangezien de mensehen van daar in normale tijden hier ook komen inkoopen en aldus medewerken aan de welvaart dezer stad. Dat vond dhr. D. Scheele te royaal. Wij zijn geen instelling van liefdadigheid voor omlig gende gemeenten, meent hij, te meer, daar die er economisch beter voor staan dan wij. Uit een uiteenzetting van den Voorz. kwa men we te weten, dat, blijkens ontvangen circulaire van gemeentewege zullen moeten worden verstrekt bruinbrood, spek, rijst, aard appelen, zeep en varkensvleesch en dat de gemeente op het tekort tusschen den inkoops prijs en den prijs voor deze artikelen gedis tribueerd zullen worden een bijslag moet ver- leenen van 10"/o. Dan kan voorts, over de grossiers en winkeliers worden beschikbaar gesteld margarine, havermout, gort, suiker en boter, daar moet niets bijgelegd worden, die worden aan den door den Minister vast- gestelden maximum prijs verkocht Ten laatste kan voortgezet worden de distributie van eieren, haring, bokking, vatgroenten, zooals zuurkool en snijboonen, benevens peeën, kool en uien. De beschikbaarstelling daarvan betaalt zichzelf. Gerekend wordt, dat er per 3 maanden ongeveer f 3000 van gemeentewege zal moeten worden bijgelegd. »üat is dus f 12.000 op de begrooting voor 1917rekent dbr. Lensen al gauw uit. »Ja«, laat de Voorz. volgen. »als er dan ook nog maar geen bedrag voor steunverleening opgebracht moet worden Up die tiuancieele bespiegelingen werd niet verder ingegaan, waartoe zou het ook leiden Het ia eenmaal zoo. Ten slotte deelde de Voorz. mede, dat het noodige personeel bi] de week zal worden aangesteld, om te voor komen dat deze personen, als vaste ambtena ren beschouwd wordende, ook in de pensioen regeling zouden moeten worden opgenomen. Aan het eind der vergadering werden bij eerste stemming tot leden der commissie van bijstand gekozen dhrn. De Jager, Lensen en Nolson, die alle deze verantwoordelijke en naar we vermoeden ondankbare taak, hebben aanvaard. Waar de Raad hier erkende zaken menschen koos om Burg. en Weth. voor te lichten over zaken, over handel, geheel gaande buiten den gewonen administratieven romps lomp, meenen we zeker te mogen verwachten, dat een en ander op de meest practische wijze zal worden geregeld en uitgevoerd. Al weet men niet, of, in verband met het raadsbesluit betreffende het verzoek der Wo ningbouwvereniging gevolg zal worden ge geven aan het plan van het Domein, tot aanleg eener straat rondom Java, werd goedkeuring verleend. Het kohier no. 3 van het schoolgeld voor M. U. L. O. werd vastgesteld op f 1236,50. De andere kohieren, die voor het middel baar en lager onderwijs waren nog niet ge reed en evenmin was rijp voor behandeling het suppletoir kohier van den hoofdelijben omslag en reclames tegen schoolgeld, waarop bij het opmaken der agenda gerekend was. Ook hierin bleek, dat men ook wel eens mis rekenen kan trouwens het was nu welletjes dat we een luchtje konden gaan scheppen. De leden hadden daar blijkbaar ook veel zin in, want, ofschoon we een stil vermoeden hebben dat een enkele vroede vader nog wel wat op het geweten had, dat hij er af wilde werpen, niemand vroeg het woord en de Voorz. sloot deze landurige vergadering. Woensdag had de teraardebestelling plaats van den heer A. H. Donze. Vrienden en familie, benevens vertegen woordigers van verschillende vereenigingen volgden den lijkwagen. Voor het stadhuis sloten zich burgemeester, wethouders, raadsleden en secretaris aan. Bij het graf werd gesproken door Ds. Tim merman, die met veel sympathie den over ledene als voorstander der Kerk herdacht. De burgemeester schetste de verdiensten van den gestorvene als raadslid en als mensch. De heer L. v. Breen, schoonzoon, dankte voor de laatste eer, aan den overledene be wezen. Gedurende eenige maanden werd op ver schillende tijdstippen uit kastjes op de gemeen tesecretarie geld vermist. Woensdagmorgen hadden twee ambtenaren ter secretarie zich verdekt opgesteld om te trachtten te ontdekken wie zich aan diefstal schuldig maakte. Ongeveer half acht kwam de schoonmaakster C. d. R. op de secretarie eu ging naar een kastje, waatin de legesgelden werden geborgen, en nam daar het geld uit. Een der ambtenaren waarschuwde de maiéchanssée, die de schoonmaakster mee naur de kazerne nam, waar zij bekende een bedrag van 16.50, dat zij bij zich had, uit het kastje te hebben gestolen. Ook bekende zij, de vroegere diefstallen te hebben gepleegd. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. Op vermoeden van diefstal van kolen, werd Maandag gearresteerd de schippersknecht K. G. alhier. Uit een ingesteld onderzoek ont dekte de politie dat bij verschillende reizen van de lading kolen waren gestolen en op ver schillende plaatsen aan boord en op een ander schip waren weggestopt. De kolen behoorden aan een firma alhier. Door den gemeenteraad van Hoek is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofd- acte de heer H. K. Hangebroek, onderwijzer te Graauw. De heer J. Bonn, lid van den Raad te Hulst heeft wegens vertrek ontslag genomen. De St. Crt. no. 233 bevat de statuten der vereenigiug »IJzendijksehe Padvinders*, afdeeling van de vereeniging »de Nederland- sche padvinders*, gevestigd te lJzendijke. Douderdag weigerde de heer v. H. te Oostburg aan militairen ink wartieriug te geven De militaire overheid zette twee posten voor de deur en liet soldaten het beddegoed binnen brengen. Ten bate van het Roode Kruis voor België wordt dezer dagen een tentoonstelling gehouden van werken, vervaardigd door Bel gische vluchtelingen in het Land van Cadzand in het gebouw »Avicultura« te Oostburg. De Biervlietsche berichtgever schrijft Naar wij vernemen zijn de berichten uit deze gemeente in, zake de botervervalsching geheel en al uit de lucht 'gegrepen. Een handelaar in boter, die met deze waar de Rotterdamsche markt zou bezoeken, is er in Biervliet niet aanwezig. De kommandant der stellingen van de monden der Maas en der Schelde heeft bij verordening vastgesteld dat gedurende de maanden October, November en December van het jaar 1916 het verboden is langs den weg AardenburgSt. Kruis, voor zoover deze ligt op den St. Pietersdijk, te rijden met af zónderlijke of aanééngekoppelde wagens, welke zwaarder bevracht zijn dan met 3000 K.G. ne 3 Van 27 September tot 3 October zijn dp navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland tpr kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomenRoodvonk3 gevallen te Clinge ep één geval te Middelburg, Stavenisse en Tholen. Diphteritis1 geval te Breskens, 2 te Groede en één geval te Hulst en Kruiningen. Zondag 8 October 1916. Ned. Hervormde Kerk. Tor Neuzen. Voorm. 91/, u., dhr. L. Dek en nam. 2 u,, Ds. A. Timmerman. Bediening van den H. Doop en Voorbereiding van het H. Avondmaal. Sluiskil. Voorm. iD/j u., Ds. A. Timmerman. Be diening van den H. Doop en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. r Ter Neuzen. Voorm. 9V2u., en nam. 2 u., Ds. Groeneveld. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/, n., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (VlooswijkBtraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5'/s n-, leeskerk, Lokaal „Eben-Haëzer" (XCerkhoflaan.) TerNeuzen. Nam, 5'/a n., Evangelisatie. Oplichting. Bij de firma Ruijs en Co. te Rotterdam werd Dinsdag door een loopjongen van een besteldienst een accept aangeboden van de H. IJ. S. M. groot ƒ710. Het accept werd he- taald. Later bleek het valsck te zijn en voor zien van een valsche handteekening. Bij ver der onderzoek bleek toen, dat in de laatste maanden herhaaldelijk valsche accepten waren aangeboden en betaald tot een totale waarde van ongeveer f 4000. Als verdacht hiervan werd aangehouden een gewezen bediende der firma, thans in militairen dienst. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrjjdag 7 October 8 9 10 11 l 12 13 Yoorm. Nam. 10.20 11.27 (L38 i.18 1.54 2.30 10.57 11.54 0.17 0.58 1.36 2.13 2.47 Ondergeteekende bericht het publiek van Ter Neuzen en Omstreken dat hij van af heden Markt no. 2, exploiteert. Hij beveelt zijn gelegenheid ten zeerste aan. Ter Neuzen, 3 October '16. A. DE VRIEZE. \f\ Nieuwe en actueele liedjes o.a. Het Kamerlid Ter Spill De Ilollandsche Aardappel Dansliedje 't Laatste Tandje Padvindersmarsch Drief' van 'n Koe aan d'r man Moderne Koop lieden De Vleeschnood, enz. ten verzoeke van het publiek. Aan de piano de Heer M. Blazer. Aanvang 8 uur. Hoeveel cude menschen worden niet gekweld door een hardDekkigen hoest, welke hun borst doet hijgen en piepen, welke hen kortademig maakt en hun de rachtrust, oürooft. Beseft gij wel, gij ouden van dagen, dat die inspannende, telkens wederkeerende hoest voor Uw hart, Uw borst en longen zeer nadeelig moet zij Gij zijt verplicht jegens uzelven en aller, die U liefhebben, dien hoest te genezen en wel zoo spoe dig mogelijk, vóór dat het te laat is, vóór dat die hoest ernstiger gevolgen heeft. Neemt onmiddellijk de bekende Abdijsiroop, welke de eigenschap bezit om de vastzittende slijm gemakkelijk en pijnloos op te lossen en te doen loskomen. De kriebelingen in Uw keel zullen dan wegbljjven, Uw kortademig heid zal dan misschien spoedig verdwijnen en als de slijm verdwenen is, zal ook de hoest geDezen zijn. Velen noemen dan ook de een beproefd middel bij verkoud heid, slijm- en kinkhoest, catarh, bronchitis, hardnekkigen hoest en influenza en bijzonder aanbevolen voor astbmalijders. Prijs per flacon van 230 gram 1.05 van ftRaaa 550 gram f 2.05; van 1000 gram ƒ3.55. fé'jïjpï Eischt ROODEN BAND met. onze haudteekening fjépj L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar, fepfla Te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVER- BEEKE—Leükis; Axel, J. H. V AN D1XHOORN e.i I,. B. A. ROLFF. Lz. Hulst, F. L. VER- jrUfe WILGHEN—v. d. Hooft; Zaamslag D. RIE- MENS—Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3