Het gevechtsterrein op den Balkan. Van het Roemeensche gevechtsterrein. Van het Riissisch-Tiirksclia oorlogstoonel. Op Zee Gemeenteraad van Ter Neuzen. opoldskanaal en de grens. Er wordt allerlei materiaal aangevoerd, o.a. ook beton wat wel wijst op de hechtheid van de gemaakt loop graven. Wij vernemen insgelijks, dat verder Oostelijk in België een zeer sterk loopgraven-stelsel is aangelegd. Deze linie loopt van Leuven naar Mechelen, verder via Willebroeck en Borhem tot -aan de Schelde ten Zuiden van Antwerpen. De forten ten Zuiden van Antwepen zijn in hun ouden toestand gebleven als na het beleg. De eerste loopgraaf van de genoemde linie is echter zeer krachtig versterkt met beton en jjzeren platen en voorzien van kamers voor manschappen en officieren, alsmede berging voor munitie en ander materiaal. De bevolking in deze streek toont meer vertrouwen in de toekomst, zooals blij kt uit het hc bouwen van vele buizen, o.a. te Blaas- veld, bekend door zijn forten en den hevigen strijd daar, tijdens het beleg van Antwerpeu. Tal van nieuwe woningen zijn hier verrezen. Ook in de omgeving van Leuven en tusschen deze stad en Mechelen zjju tal van verwoeste wo ningen en boerterhen geheel nieuw opgetrokken. Burgers aan het aanleggen van versterkingen. Vierhonderd burgers zijn nu in de omgeving van St. Laurens en Maldegem aan het werk, om de Duitschers te helpen bij het aanleggen van verdedigingswerken, waarvan wij gespro ken hebben. Welke dwang hierbij wordt ge bruikt, is te Adegem, een dorpje in den om trek, gebleken. Negen mannen waren aange wezen om te werken, maar weigerden te gaan, ofschoon het hun aangeboden loon vier mark bedroeg, wat in dezen tijd van werkloosheid en ellende wel een verzoeking is. Onder mili tair geleide werden deze mannen naar de grens gebracht en toen zij ook hier in hun weigering volhardden, moesten zij den gansehen dag bij Stroobrugge staan onder bewaking van schild wachten. Bij Moershoofde breken de Duitschers een rij huizen af en gebruiken de steenbrokken voor hun werk. Een stoomwals rijdt er heen en weer tot verharding van den nieuwen weg. Tusschen Maldegem en Middelburg wordt geschut opgesteld. Ook verder Oostelijk zijn de Duitschers aan het werk getogen en hebben zij burgers opgeroepen. Deze mannen zijn komstig uit het dorp Bouchaute en moeten loopgraven maken van Watervliet tot Selzaete, dus in aansluiting op die van Maldegem. Ik verneem, dat de burgemeester van Mal degem aangehouden is. Of dit met het op roepen van burgers verband houdt is Dog niet bekend, want de betrekkingen tusschen het volk aan beide zijden van de draad zijn zeer moeilijk. De Belgen staan scherp onder be waking van de grensposten en mogen geen verkeer hebben met bewoners op Nederlandsch gebied. SALONIKI, 5 Oct. (Reuter.) Officieel En- gelsch stafbericht De strijd bij Jenikoj is gisterochtend om 4 uur volkomen in ons voordeel geëindigd. Het dorp is in ons bezit. De dag van gisteren is besteed om het te versterken. De vijandelijke verliezen zijn zwaar. PARIJS, 5 Oct. (Havas.) Officieel Fransch stafbericht. De slag verloopt gunstig over het geheele front. De voorposten der bondgenooten beginnen de Tsjerna over te trekken in de streek van Ostroweni-Brod. Niettegenstaande den ijzel zjjn zij op beide hellingen van den berg Baba vooruitgekomen. Zij hebben Poef en Popli bereikt. BERLIJN, 5 Oct. (Wolff.) Het officieele Roemeensche stafbericht luidtNoordeljjke en Noordwestelijke front: In d6 streek van Parajd hebben wij, na driedaagsche verwoede gevech ten, de vijandelijke versterkingen genomen en den vijand in Westelijke richting teruggeworpen. Plaatselijke gevechten aan het overige front. Nadat de tusschen Roestsjoek en Toetrakan ondernomen demonstratie was geëindigd, hebben wij ons op den linker Donau-oever terugge trokken. In de Dobroedzja zeer hevige strijd over het heele front. Wij hebben 5 officieren en 100 man gevangen genomen. ST. PETERSBURG. 5 Oct. (P. T. A Of ficieel In de Dobroedzja wordt het offensief van het Russisch-Roemeensche leger voortge zet. Wjj hebben 6 kanonnen veroverd en de Roemeniërs 7. SOFIA, 5 Oct. (Wolff. Officieel.) Langs den Donau rust. De landings-onderneming van den vijand bij het dorp Rahovo is afgeslagen. Er bevindt zich geen enkel Roemeensch soldaat meer op meer op onzen oever. In de meeste dorpen, die de vijand bezet had, hebben de Roemeensche troepen moorddaden, verkrach tingen, brandstichtingen enz. begaan, schandaden van een natie, die er aanspraak op maakt een beschaafde staat te zijn. In de Dobroedzja zijn alle aanvallen van den vijand op onze stellingen op de linie KarabadzaSofular Amatsja Rerveli door ons vuur en onze tegenaanvallen mislukt. Verscheidene nachtelijke aanvallen van den vijand zijn eveneens mislukt. Aan het overig front levendige geschut- werkzaamheid. ST. PETERSBURG, 5 Oct. (P. T. A.) OfficieelIn het kustvak hebben onze troepen onverwachts het offensief geopend en zijn onder dekking van de vloot over een breed frotrt opgerukt, waarbij zij een vijandelijke stelling aan de Karasoernoesoe hebben vermeesterd. Ten westen van Kalkit-Tsjiftlik hebben o'ze voorhoeden zich door de Turksche voorhoeden heengeslagen, hun groote verliezen berokkend, gevangenen gemaakt, wapens, patronen en mu nitie genomen en in den rug van den vjjand zijn schuilplaatsen en loopgraven vernield. Niet getorpedeerd. Woensdag werd ons bericht dat het Engel- sche s.s. >Serula« 7 mijlen Westelijk van het vuurschip Noord-Hinder zou zijn getorpedeerd. »De Maasbodet vernam dat het schip door Duitsche onderzeeërs eu een Zeppelin werd achtervolgd. De »Serula«. die evenals alle En- gelsche schepen sinds eenigen tijd draadlooze telegrafie aan booid geeft, seinde het noodsig naal. dat uatuurljjk voor de Erigelsche torpe dojagers bestemd was, maar ook aan onze kust werd opgevangen. De kapitein van de »Serula«, kapitein Bat cher, die tijdens den oorlt g nia.nden lang in de MtddellaDdsche Zee voor bet Engelsche leger voer, wilde zijn schip niet prijsgeven en heelt zoolaDg de achtervolgende Duitsche strijdkrach ten weten te ontwijken, totdat Engelsche tor pedojagers te hulü kwameD. Gedurende teuigen tijd was de »Seru!a« in groot gevaar, doch door handig manoeuvreeren wist de kapitein na een spannende jacht te ontkomen. Het laatste draadlooze bericht meldde dat het schip buiten gevaar was. Oe Franconia wan de Cunard-lijn in den grond geboord. LONDEN, 5 Octorber. (Reuter.) Officieel De Franconia is gisteren door een vija-ideljjke duikboot in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. Ze had op dat oogenblik geen troepen aan boord. Van de bemaning worden er 12 vermist. Ër zjjn 302 opvarenden gered. Nog een Zeppelin verongelukt Uit Esbjerg werd 4 October door Reuter aan Engelsche bladen geseind, dat Deensche visschers Maandagmiddag een Zeppelin geziep hadden, die gedeeltelijk onder water dreef op 35 mijlen ten noordwesten van List (op het eilaod Sylt. Het luchtschip was omringd door Duitsche torpedobootjagers en twee grootere schppun lagen langs de zijde van het omhulsel teneinde te trachten het drijvende te houden. (Vervolg Na afhandeling der zaak Woningbou wver- eeniging verleende de Raad aan K. Hamelink vergunning om ten behoeve van zijn perceel iu het Nieuwediep een aansluiting te maken op bet gemeenteriool in den Nieuwediepweg, en aan P. Kaan, om een erker te maken, ge deeltelijk boven gemeentegrond, aan het door hem te verbouwen perceel aan de Noordstraat, op den hoek der havenstraat. Ingevolge ue door den Raad genomen be slissing tot verhoogiog, o.m. van de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie, waaraan echter de voorwaarde verbonden werd, dat dan het bekleeden van bijbetrekkingen verboden was, heeft de heer A. P. de Vos, commies ter secre-| tarie niet eens de wijziging van de instructie afgewacht, doch, zooals reeds gemeld, ontslag gevraagd in alle door hem bekleede openbare bijbetrekkingen, o.m. ook voor die van secre taris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur. Die beslissing van den gemeenteraad is ons nooit duidelijk geweest, daar het er toch weinig op aan komt, hoe een gemeente-ambtenaar zij vrijen tijd gebruikt, mits de dienst der gemeente er piet oiader lijdt. Er zijn zoo van die verschillende administratieve betrekkingen, die te weinig geven om voldoende levenson derhoud te bieden en die dan ook maar weinig tijd van den betrokken ambtenaar vorderen. Uoevelen ziju er niet in het particulier bedrijf, die, omdat zij werkkracht bezitten, ter versterking hunner inkomsten, er »uog iets bijdoen. Daardoor worden dikwijls de belangen van verschillende partijen gebaat. We geiooven, lat dit ook het geval was, met het bekleeden van sommige bijbetrekkingen door gemeente ambtenaren, meer met name waar het zaken betrof, die met de gemeente-administratie in verband staan. Of door het volum van den Ge meenteraad in deze het algemeen belang zal gediend zijn, is nog een open vraag. Dit bi ij kt, nu reeds de eerste beste gelegenheid die zich voordoet. Dhr. De Vos is jarenlang secretaris- ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur. Hij verrichtte de werkzaamheden al tijdens zijn voorganger nog als zoodanig officieel stond aangeschreven. In zoo'n college is, met alle bescheidenheid, en ter zake kundig secretaris, de ziel van de zaak. Is het dan te verwonderen dat de leden van dat Armbestuur, die belange loos hun ambt waarnemen, liever blijven ge nieten van de medewerking van een op de hoogte zijnd ambtenaar, dan dat zij hun taak voortzetten met iemand die zich geheel moet inwerken en daartoe niet zoo gauw zal komen als de menschen van de secretarie, die, door hun werkkring daar op de hoogte komen van het geen er op het gebied der verande ring van de bevolking in de gemeente plaats heeft. Het komt hun daar aanwaaien, waar een ander speciaal zich op de hoogte moet stellen. Men ondervindt nu de gevolgen van de geschapen moeilijkheid. Wederom was het niet te verwonderen, dat uit den boezem van Burg. en Weth een stem °P 0111 dan voor eeu jaar te voldoen aan den wensch van het Armbestuur en den heer De Vos te vergunnen het in dat tijdvak nog waar te nemen. Het verwekte eenige beroe ring en meesmuilend geglimlach onder de leden, toen de Voorzitter dat te hunner ken nis bracht. »Ja«, zeide de Voorz., die hou ding heb ik van de heeren wel verwacht, maar ik moet toch meedeelen, de gedachtengang van ons college«. Verder ging hij niet. Dat is voor hem ook niet gemakkelijk. Hij heeft herhaaldelijk verhooging der jaarwedden van de ambtenaren bepleit, wier inkomsten bene den peil waren. Wees men er dan op, dat zoo'n ambtenaar in totaal bij de gemeente toch nog al eeD beduidend salaris ontving, was het tegenbetoog van den Voorz. dat men daarmede geen rekening moest houden, want dat het een ongezonde toestand was, als iemand alleen uithoofde van bijbetrekkingen tot een voldoend salaris kwam, dat was uit den ouden tijd en dat moest eigenlijk niet meer voor komen. »Goed«, heeft de Raad toen naar het schijnt gezegd, »dan een jaarwedderege- ling zooals u meent, dat ze behoort te zijn, maar als we dan met die bijbetrekkingen geen rekening mogen houden wat de jaar- wedderegeling betreft, dan eischen we voor onze royale salarieering den geheelen mensch, dan ook geen bijbetrekkingen meer door die heeren bekleed, daar kan dan weer een ander goed mede zijn.« 't Was dus zeker vreemd, dat Burg. en Weth. pas nadat ze in deze hun zin gekregen hadden, nu al kwamen met een voorstel om van dat standpunt af te wijken. Dat voelde dhr. Dees, die in deze blijkbaar de kastanjes uit het vuur moest halen ook zeer goed. Het was schoorvoetend, dat hij er mede voor den dag kwam, maar hij wees op het bijzon dere van dit geval, en dat er toch ook het uitgeven van ongeveer f 6000 aan gemeente geld bij betrokken is. De motieven van dhr. Dees waren steekhoudend, zeker, maar naar het ons voorkomt, hadden die moeten worden aangevoerd, vóór de Raad den hiervoren aan- gehaalden stelregel invoerde. Men had eerst moeten bezinnen, eer men begon. We geioo ven, dat ook de Raad inwendig dacht»je hebt gelijks, al staat er tegenover, dat dhr. De Vos niet eeuwig de functie zou kunnen vervullen en er toch een tijd zou komen, dat hij vervangen moet worden. Nu werd er op gewezen, dat men het volgend jaar toch voor hetzelfde feit zou staan, dat Burg. en Weth. het zóó hebben gewild en dat men, nu af wijkende voor dit geval, binnenkort misschien weer voor wat anders komt te staan. De Raad handhaafde zijn standpunt. Dhr. Van Hasselt opperde nog het denkbeeld, dat de Raad wel geen bezwaar zou maken, als dhr. De Vos de functie gratis wilde waarnemen. Daarop ging niemand in. Het slot was dat aan dhr. De Vos op de meest eervolle wijze ontslag is verleend in die functie, onder dank betuiging voor den ijver en de toewijding waar mede hij zijn plicht heeft vervuld. Liefhebbers kunnen zich dus aanmelden. Het suppletoir kohier der belasting op de honden dat vastgesteld werd, brengt niet veel geld in het laadje, het beloopt maar f 32. In een vorige vergadering werd door den Voorz. reeds het plan ontwikkeld, om achter het' Boschje, waar de gemeente grond heeft aangekocht voor het stichten eener begraaf plaats, op een deel van dien grond tijdelijk een bergplaats te stichten voor faecalien, om die met straatmest te verwerken tot compost. Dan zou men 2 vliegen in één klap slaan, nl. de straatmest, die men nu niet te bergen weet, zou dan een bestemming krijgen en ook zou er van de faecalien weer wat in 'tlaadje komen, terwijl men die, daar ze door den oorlog over de grens niet verkocht kan worden, nu moet worden weggegooid in de Schelde. Niet alleen dat er dan een reukje aan is (dat, zooals uit een mededeeling van dhr. Van Nes bleek, tot op de Scheldekade doordringt) maar dat weggooien op zichzelf moet zoo maar gaan, ongevraagd, ongeweigerd. Zoo'n compost makerij kan echter niet worden opgericht zonder dat daarvoor aan Burg. en Weth. door Gedeputeerde staten vergunning is verleend en nu vragen Burg. en Weth. den Raad hun college tot die aanvraag te machtigen. Zij hebben onderwgl ook het advies ingewonnen der Gezondheidscommissie over hun plan. Die Gezondheidscommissie is er niet over te spre ken. Zij vermoedt, dat het vermengen van beer met straatvuil een dusdanigen stank zal ver wekken, dat dit, vooral bij aanwaaienden wind, onhoudbaar zal zijn voor degenen die in het daar niet ver vandaan staande ziekenhuis ver blijven en ook voor de omwonende en de aanstaande bewoners van de Axelschen straat weg. Burg. en Weth. zijn het niet eens met de Gezondsheidscommissie. Stank, dat mocht wat, iedere landbouwer woont wel bij een mestvaalt, bracht de Voorz. onder het oog. Er moet in voorzien worden, en dit is de goedkoopste weg. Een ander plan zou duur der uitkomen. Dhr. Lensen, die zich als wo nende in de buurt, direct belanghebbende acht had ook bezwaar tegen het plan. Hij zou ook wel eens over dat aüdere plan willen oordeelen, om te kunnen nagaan of het meer dere dat daarvoor moet betaald worden, niet zal opwegen tegen den minderen overlast die er voor de bewoners der kom het gevolg van zal zijn. Nu, als we nagaan hoe alleen het overpompen in normale tijden van het eene schuitje in het andere, bij gunstigen wind zeer onaangename reukgolven de geheele stad door- zondt, mag men wel verwachten dat het ge stadig werken en omroeren van dat zaakje niet minder een groot deel der korabewoners op iets anders dan odeur zou tracteeren. Dhr. Lensen wees er op, dat men in zijne omgeving bij zekere windrichting al ruimschoots kan genieten(V) van de geuren van geroot vlas, kwam er nu aan de andere zijde eeu inrichting die eveneens stank verwekte, dat zat men er daar bij elke windrichting tusschen. Voor- loopig zal men daarvoor nog gespaard worden. De Raad besloot, het nader plan var, B. en W. at te wachten. Dhr. D. Scheele zou eigen lijk, als er meer kosten gemaakt moeten wor den, dan men denkt dat het opleveren zal, de zaak maar willen laten voortbestaan zooals het gaat. Als de oorlog uit is* komt pj vanzelf verbetering. »Ja, maar aan de Scheldekade gaan ook menschen wonen", zeide de heer Van Nes, die misschien al in gedachte iets in zijn reukorgaan ontwaarde, alleen bij de gedachte dat hij meermalen het gemeentelijk vaartuig met zijn geurigen inhoud de Schelde zal zien opsleapert, met hetzelfde doel waar mede de geladen modderbakken der bagger molens de Schelde op worden gebracht. Nadat nog aan verschillende belastingschul digen ontheffing van belasting was verleend, kwamen we tot een zeer gewichtig punt der agenda, n 1. de uitvoering der distributiewet. Iedereen zal er van overtuigd zijn, dat die wet er noodig is, teneinde te voorkomen dat niet alle voedingsmiddelen en andere onont beerlijke artikelen in dezen tijd daarheen zou den gaan waar men er eiken prijs voor over heeft en ook dat enkele eerste levensbehoeften nog kunnen worden aangeschaft voor een prijs die het normale niet te sterk overtreft. Niet temin is het een groote, omvangrijke zorg, die hiermede op de schouders der gemeente besturen wordt gelegd, en legt het ook een grooten financieelen last op de gemeente. Met lofwaardigen ijver hebben Burg. en Weth. een verordening tot regeling dezer zaak ontwor pen. Tot hiertoe is door de zorgen van den Voorzitter in deze gemeente gedistribueerd, wat te verkrijgen was en waaraan blijkens de verzoeken der consumenten behoefte bestond. Dat de wijze waarop die verstrekking tot hiertoe geschiedde iedereen bevredigde, zouden we niet gaarne beweren, evenmin, als dat in verband met die verstrekking het wapen der verdachtmaking zelfs niet gespaard werd of wordt. Men onderstelle echter niet, dat in een zaak waarbij zoovelen betrokken zijn, en waarbij ook allicht strijd van belangen treedt, het aan iemandwie het ook zij, gelukken zou, die zaak te regelen, zoodanig dat niemand er iets op zou hebben aan te merken. Dat zal trouwens de toekomst wel leeren. Het kan bovendien ook voorkomen, dat er een of ander hapert, geheel buiten schuld der plaatselijke autoriteiten. Wat in de verordening trof, was de groot- sche bureaucratische opzet. Er werd daar ge sproken van een »directeur« en dan hoorde men voor diens salarieering een jaarwedde noemen, neen maar, voor een Minister op pensioen, bijna om van te watertanden. Het lijkt toch maar goed, dat er een Gemeenteraad is, die de zaak wat meer nuchter beschouwt en nu juist niet voor alles, te minder voor zoo'n tijdelijke en naar wij hopen zelfs maar 'n korten tjjd meer noodig zjjnde zaak, alles

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2