PAKKISTEN. De Volksbibliotheek, ADRIAAN HENDRIK DONZE, UIT ONZE OMGEVING. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hxgwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiên. Jacs. de KoH* Ter jtcuzcn. den opgevoerd tot f 2,95 per week. Hij meent dat de categorie der bevolking, die een woning- huur van f 2,95 betalen kan geen gebrek aan woningen heeft, die kunnen alle wel een huis krijgen. Als er hulp noodig is, geldt dat menschen die dat bedrag niet kunnen opbren gen. Hij wil ook geen verschil maken tusschen de verschillende deelen der stad, maar gelooft ook, dat zij, die ongeveer f 3 per week kunnen verwonen, het niet zullen zoeken te wonen in eene straat te bouwen achter de buurt Java. Op grond van het aangevoerde is hij van meening, dat de gelden der belastingschuldi gen niet in eene zoo dure onderneming mogen gewaagd worden. De bouwkosten zijn thans enorm hoog, voornamelijk door de dure hout- prijzen. Die worden veroorzaakt tot de acht tot tienmaal hoogere scheepsvrachten voor het hout. Na een jaar, of anderhalf jaar na den oorlog, zullen die weer op normaal peil komen en daardoor ook de prijs van vele zaken, zeker die van het hout, dalen. Men doet dus beter te wachten. Als men nu bouwt, drukt die duurte op den geheMen duur der exploitatie, ook nog wanneer de materialen in prijs zijn verminderd. Hij stipt ook nog aan, dat de exploitatierekening niet kan kloppen. Voor 1 °i0 van de bouwkosten is het niet mogelijk een woning te onderhouden, waarbij nog komt, dat de gemeente, of de vereeniging die het voor haar zou doen, niet zoo goedkoop huizen kan onderhouden en verhuren als een parti culier. Er zou al spoedig een vasten ambachts man in dienst worden genomen, die op elke boodschap van een mankement werd uitge stuurd en als de huur wat minder goed bin nenkomt, zal ook de gemeente minder hard vochtig zijn dan een particulier eigtnaar. En al komt alles binnen, en klopt de exploi tatie rekening, dan begint men toch al f546* 's jaars te weinig te ontvangen, berekent spreker, in verband met de laatste stijging der bouwkosten. De Voorz. interrumpeerde hem, dat het rijk daar de helft van betaalt. Dhr. Lensen verklaarde dat ook wel vernomen te hebben, maar acht het toch onjuist om een onzekere dure exploitatie te beginnen met een zeker tekort. Hij zou wel kunnen meegaan met een voor stel om de onteigening van den grond uit te spreken ten name der gemeente, als deze er dan mede kon doen wat ze wilde. Hij ver meent dat de gemeente ze echter niet kan krijgen, zonder dat daaraan voorwaarden ver bonden zijn omtrent de bestemming en boven dien, als dit zoo was, dan zou men ook het doel voorbijstreven, om ze te doen ten goede komen aan het verbeteren der volkshuis vesting. Dhr. Lensen gaf te kennen, daaraan gaarne te willen meewerken, maar eerst dan, als we tot normale tijden zijn teruggekeerd. Thans laat de gemeentebegrootiug niet toe groote sprongen in het duister te doen, en het bou wen is te duur. Daarmede eindigde hij. Dat de geprojecteerde woningen duur wor den, valt niet te ontkennen. Van deskundige zijde in deze werd te kennen gegeven, dat hij achtte, dat iemand van zijn inkomen een vijfde deel voor zijn woning moet over heb ben. Als dat beginsel ingang vond, zou er zeker geen bezwaar bestaan tegen uitvoering van bouwplannen, ook in dezen duren tijd. Over het algemeen zijn onze werklieden alhier er niet aan gewoon, om van iedere f 10 die ze verdienen er f 2 voor huishuur uit te geven. In deze is er een kloof, die zal behooren te worden overbrugd, om verbetering in het gebrek aan woningen te verkrijgen. Dhr. D. Scheele gaf te kennen, dat hij ook nog is tegen het ingediende plan tot bouwen, maar bleek zijn ooren te hebben gespitst, toen dhr. De Graaff als zijne mee- ning geeft te kennen gegeven, dat de gemeente zelf de grond ook wel tegen f 2 per vier kanten meter zal kunnen krijgen, zonder eenige verdere verplichting. Hij bleek die grond wel voor de gemeente te willen hebben Dan kon de gemeente aan particulieren goedkoope bouwgrond verkocpen. Dhr. Nolson was het daarmede geheel eens, die meent, dat de gemeente de kans om voor zoo'n koopje bouw grond te kunnen krijgen niet mag laten pas- seeren. Als ze dan goedkoop bouwgrond be schikbaar stelt bevordert ze ook de volks huisvesting. Hij acht het noodig nu terstond daartoe te besluiten, daar anders het gevaar ontstaat, dat domein den grond aan een ander verkoopt. Dhr. De Jager meende een beetje te moeten remmen die grond is wel goedkoop, maar de bouwkosten daarentegen zoo hoog, dat zoo'n huisje toch op f 1930 komt en een huur moet opbrengen van f 2,95. Hij bedoelde zeker te zeggen, dat er met het oog daarop ook onder particulieren niet veel animo tot bouwen zal bestaan. (En dan zijn die huisjes volgens het plan nog niet eens van een pro visie-kelder. wat toch zeker noodig is, als de toekomstige bewoners zouden willen voldoen aan hetgeen in het voorjaar door dhr. Dees als een soort zedeljjke verplichting der binnen- bewoners werd genoemd, dat ze zich evengoed en even ruim van provisie-aardappelen enz. zouden voorzien als de hofstede bewoners de prijs zou dus nog hooger moeten komen). Dhr. De Jager wilde het advies der gezondheids commissie maar volgen, en de zaak uitstellen. Dhr. Lensen ziet in uitstel ook geen bezwaar. De grond zal later evengoed nog te koop zijn. Onder deze omstandigheden kan domein den grond ook niet aan een particulier kwijt. Dhr. Dees deed blijken, dat erin deze zaak ook weer geen homogeniteit bij B. en W. is. Hij is het met het voorstel niet eens. En wat het nieuwe denkbeeld betreft, dat thans gerezen is, om den grond voor de gemeente zelf aan te vragen, dat denkbeeld acht hij nog niet rijp voor behandeling, aangezien men nog niet juist weet, op welke voorwaarden dit zal kunnen geschieden. Hij vindt de mede- deeling van dhr. De Graaf dienaangaande heel vriendelijk, maar zou toch liever eerst zien, dat die door een hoogere autoriteit werd ge- sanctionneera. Is er een omlijnd concept contract, dan eerst kan daarover besloten worden. Dhr. Nolson wilde maar terstond beslissen, het is nu een goede gelegenheid om goedkoop aan bouwgrond te komen. De Voorz. besprak nog even in 't kort de aangevoerde argumenten. Hij acht het buiten twijfel, dat er woningnood bestaat. Het cijfer der bevolking is daarvoor geen goede maatstaf. We meenen, dat de Voorz. in deze gelijk heeft. Dat er gebrek is aan woningen, is buiten kijf en niet van vandaag of gisteren. Er vertoeft hier thans ook een tijdelijke bevolking, die als we ons niet vergissen niet als inwoner is ingeschreven, maar die toch beschikbare woningen vullen. De woningen der staalfa briek herbergen vele gezinnen. De Voorz. stipte aan, dat die woningen aan den Baandijk, in verband met de uitvoering der havenwerken jl. Maandag moesten ontruimd worden, o. m. ook door een zestal Nederlandsche gezinnen. Kortom, het valt niet tegen te spreken, dat er gebrek is. Iets anders is het, of dat gebrek zal verholpen worden door het bouwen van woningen met een wekelijksche huur van f 2,50 tot f 3,00. Ten slotte stipte de Voorz. die wel zag dat er voor het voorstel van B. en W. geen meerderheid was, aan, dat men dat kon verwerpen, maar B. en W. uitnoodi- gen te onderzoeken, op welke voorwaarden de gemeente den grond kan krijgen. Kwam het hiertoe, dan was althans iets gewonnen, dan heeft men de beschikking over goedkoope bouwgrond en als de gemeente dien grond dan geld om geld beschikbaar stelde, zou zij althaus op die wijze kunnen bijdragen tot ver betering der volkshuisvesting, al voorzien wij, dat zeifs met die goedkoope bouwgrond, het particulier initiatief nog niet vlug zal zijn, om daar woningen te doen verrijzen. Toch zou het een goede gelegenheid zijn voor hen, die willen pogen in het bezit te komen van een eigen huis en haard. Dhr. Nolson beproefde nog zijn medeleden te be wegen on alvast maar voor het principe aan koop van den grond door de gemeente te be sluiten doch de heer Lensen waarschuwde, dat dit tot niets leidde, daar het nergens toe bindt. Als de Raad oVer een bepaald voorstel, met omlijnde voorwaarden kan oordeelen, acht hij het heter. Ten slotte werd met algemeene stemmen goedgevonden in deze een nader voor stel van B en W af te wachten, nadat met 9 tegen 3 stemmen het voorstel van B. en VV. om de onteigening van den grond ten name der vereeniging uit te spreken was verworpeG. Voor stemden de heer Visser, Eijke en Van Nes de overige heeren waren er tegen. Nu werd, natuurlijk voor den vorm, nog in stemming gebracht het voorstel van B. en W. om aan de Woningbouw vereeniging een voorschot te verleenen voor het koopen van grond en het bouwen van 14 woningen. Dit voorstel, waaiover niet meer gesproken werd, werd verworpen met 11 stemmen tegen 1, die van den heer Eijke. We zijn dus, wat de volkshuisvesting betreft, nog niet verder gekomen, misschien krijgen we in het alge meen goedkoope grond beschikbaar. Met ingaog van 1 October is de com mies der posterijen en telegrafie 2e klasse J. Wijsbek overgeplaatst van het zeepostkantoor te Vlissingen naar het post- en telegraafkan toor te Ter Neuzen terwijl de commies der post.- en talegrafie 2e klasse J. de Wit van Ter Neuzen tijdelijk ten zeepostkantoren te Vlissin gen is werkzaam gesteld. Men meld uit Oostbug: Zondag is er van het Westeljjk front af een allerhevigste roffel-kanonade gehoord, die tot laat in den avond aanhield. Ramen en deuren stonden somtijds te trillen. In de richting, waar geschoten werd, was de lcuht des avonds hel verlicht. Op de kust van Kno:ke en Osten- de werd veel met zoeklicht gewerkt. Een arbeider te Biervliet, die op krukken loopt tengevolge van een val van een paard, ontving van H. M. de Koningin een bedrag van f 20. Hij was niet tegen ongevallen ver zekerd. Een ernstige snij partij heeft zich in den avond van 1 October te IJzendijke afgespeeld. Zekere P., landbouwersknecht, begaf zich te omstreeks 9 uur des avonds naar de herberg van de weduwe de Bruijcker te IJzendijke. Men had hem medegedeeld, dat hij bij zijn komst aldaar de herberg zou worden uitge smeten. P. had vroeger verkeering met de dochter van de weduwe B. Bij zijn komst ter plaatse trof hij aldaar aan zekeren Neveneens van IJzendijke en de dochter van de weduwe de B., thans ver loofde van N. Na korte woordenwisseling aangewakkerd door minnenijd, ontstond een worsteling tus schen P. en N., waarbij P. een mes trok en N. een vijftal sneden op hoofd en nek toebracht, met het gevolg dat N. bloedend neerzeeg. De dader verwijderde zich ijlings. Dr. van Deldeu ter plaatse ontboden, constateerde het doorsnij den van een drietal slagaders en het kostte hem moeite een algeheele verbloeding te voor komen. De dader werd spoedig daarop gearresteerd en had eveneens een diepe wond op het hoofd, terwijl hem de spieren vau de vijf vingers der linkerhand waren doorgesneden. Na verhoor door de marechaussee te IJzen dijke is hij Maandag gevangkelijk naar Middel burg naar het Verpleeghuis overgebracht ter beschikking der Justitie. Vergunning tot terugkeer. Aan de volgende personen, destijds uitgezet uit het in staat van beleg verklaarde gebied van Zeeland, is vergunning verleend terug te keeren onder voorwaarde, dat de belangheb bende zelfs den schijn heeft te vermijden van ongeoorloofde handelingen te verrichten, op straffe van anders opnieuw en in dit ge val onherroepelijk te worden uitgezetD. de Schepper, Koewacht; C. M. Markusse, Axel C. Allonsius, Overslag A. de Vreeze, M. de Vleeschbouwer, C. M Moelaert. A. Ven- nema, F. E. M. Hoornevester, allen te Ede. Zitting van 29 September. Veroordeeld zijn ter zake van Overtreding Visscherijwet. S. C. P. V., brugknecht te Sas van Gent, tot 2 bpeten van f 2, subs. 1 dag hecht, voor iedere boete 1 B M., scharenslijper, zwervende en H K., scharen slijper te Rotterdam, i. t. e. b. v. f l, subs. 1 d. h., met verbeurdverkl. der hengela. Overtreding Drankwet. C. T., herbergierster te Sas van Gent. t. 2 b. van 8 subs. 8 d. h. v. i. bmet verbeurdverkl. en vernietiging van flesch en glaasjes Herbergovertreding. C. P. W., caféhoudster te Sas van Gent, t. e. b. v. 3, subs 3 d. h. A. B.- C. v. H - L. B. en L. d C., allen werklieden te Sas van Gent, t. e. b. v. 1, subs, ld h. v. i. D. H enA. v.A,, werklieden aldaar, t e. b. v. 2, subs. 2' d. h. - C. T., werkman te Westdorpe, t. e. b. v. f 2, subs. 2 d. h. R. M. T., z. b. te Westdorpe, t. e. b. v. f 5, subs. 5 d. h. Overtreding der Arbeidswet. A. M. Psmid te Philippine, t. 2 b„ e. v. f 5, subs. 5 d. h. v. i. b. Overtreding Reglement op wegen en voetpaden. E. Cbrouwersknecht te IJzendfjke, t. e. b. v. 1, subs. 1 d. h. Overtreding Art. 459 strafwet. T. C. v. O., knecht te Hoek, t. e. b. v. f 0,50, subs. 1 w. tuchtsch. Overtreding Trekhondenwet. A. R., koopman te Hengstdijk, t. 2 b., e. v. /"0,50, subs. 1 d. h. v. i. b. Nachtrumoerovertreding. F. G., z. b.te Sas van Gent, t. e. b. v./3, subs. 3 d h Grensovertreding. V. E.. boekhandelaar te Vlissingen; H. T.S.. visscher te PhilippineA. B., timmerman B d. M. werkman beiden te Sas van Gent, A V., en A. P., z. b. te Zuiddorpe, i. t. e. b.v./3, subs. 3 d. h. v. i. Niet voldoen aan bevel van het Miiitairgezag. I. K, winkelier te Ter Neuzen, t. e. b. v. 25, subs. 10 d. h., met bevel tot terruggave der zeep. Overtreding Leerplichtwet. P. C. v. B.,L. S., arbeiders; J. A. d. K arbeidster; J. d. F.,; J. B - I. d. F., arbei ders. allen te Axel.1. S., arbeider en J. S., boot werker beiden te Ter Neuzen, i. t. e. b. v. 1, subs 1 d. h. v. e. b. Rijwielen zonder licht. C. H L., schipper te Ter Neuzen, t. e. b. v. f 1, subs, ld h.; P. F. d. N., landbouwerP. S., z. b.N. M. M., naaister; A. M. J., z. b. J. P. J., z. b.P. F. d. N., landb., allen te Ter Neuzen,C. L. d. K., koopman C. F arbei der I. R., landb.F. V., arbeider, allen te Westdorde,I. d. P., knechtJ v. L., knecht M. d P., arbeider; D. d. B., werkman; 0. 't G., herbergier en J. C. M., molenaar, allen te Zaamslag, i. t. e. b. v. 2, subs. 2d h. P. D., landb. te Axel. t. e. b. v. 10, subs. 5 d. h. C. S. en M. O. arbeiders te Axel, i. t. e. b. v. ƒ2, subs. 2 d. h. E. W. en B.AC., b. z b., te Sas van Gent, 1. t e. b. v,/1, subs. 1 w. tuchtsch. L. v. O., klerk M. A. 0., z. b.R.P. v.E., herbergierster; C. C. v. L., klerk; - I. v. V.,- G. V.,M. d. B., allen z. b. te Sas van Gent. D. P., werkman te Hoek L. v. d. B, photograaf; A. A,z. b beiden te St. Jansteen.; I. d. M., knecht te Zuiddorpe; F. d. M. koopman P E visscher, beiden te Phi lippine P. D. G. J. B. V., reiziger te Arnhem W. v. N., monteur te RotterdamI. W., knecht te Boschkapelle, i. t. e. b. v. 2, subs. 2 d. h. Voertuig zonder licht. E. v. d. H., knecht te Philippine, t. e. b. v. ƒ2 subs. 2 d. h. Openbare dronkenschap. P. J. H., z. b. te Ter Neuzen, t.e.b. v^5,Bubs.5d. h Vrijgesproken. A. H. d. V scheepsbevrachter te Ter Neuzen, t. z. v. overtreding van de verordening van den Militai ren Commandant in Zeeland. E. B., arbeider te Hoek, t. z. v. Overtreding der Leerplichtwet Teruggave beVolen aan de ouders zonder straf inzaken van: R. d. B. te Zuiddorpe en V. d. M. te Sas van Gent. Door den heer Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij dit Kantongerecht, zal tegen het hier boven genoemde vonnis van A. H. d. V., hooger be roep worden ingesteld. Een krankzinnige overreden. Een krankzinnige Belg werd door twee po- litie-agenten overgebracht van Ede naar het krankzinnigengesticht te Veuray. Bij het uit stappen wist hij zich aan zijne geleiders te ont rukken en trachtte op den sneltrein Maastricht- Arnhem te springen, bjj geraakte onder de wielen, zoodat hem beide beenen en een arm werden afgereden. In deerniswekkenden toe stand werd de man naar het St. Servatius-ge- sticht te Venray overgebracht. (»Maasb.«) DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 4 October 5.50 6.24 Donderdag 5 7.6 7.53 Vrjjdag 6 8.45 9.36 Zaterdag 7 10.20 10.57 Zondag 8 11.27 11.54 Maandag 9 0.17 Dinsdag 10 0.38 0.58 Heden *overleetl na een lang durig en geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer Lid van den Raad der gemeente Ter Neuzen, in den ouderdom van ruim 68 jaren. Wed. A. H. DONZE—Pothoven. M. S. VAN BREEN—Donze. L. G. VAN BREEN. L. G. RIJNBERG-Donze. F. L. RIJNBERG en Kind. Ter Neuzen, 30 September 1916. overgebracht van de Brouwerijstraat naar Kandeelstraat no. 8, wordt geo pend op Zaterdag 6 October 1916, des avonds te zeven ure. HET BESTUUR. TER NEDZEN. Huwelijks-aangiften. 29 Sept. Corne lia Riemens, 19 j., jm. en Tanneke Maria Dieleman, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Sept. Pieter GooBsen, 26 j., jm. en Catharina Cornelia Smallegang, 24j.,jd. Alouisius Franeiscus Stofferis, 23 j., jm. en Helena Huijssen 22 j., jd. Geboorten. 24 Sept. Tanneke Cornelia, d. van Adri- aan Marinus Witte en Jans Geertruida de Zeeuw. Eli sabeth Adrians, d van Petras Simons en Maria Sara van der Pejjl. Franeiscus Johannes, z. van Florimond Dierickx en Maria Augusta Doppegieter. 25 Sept. Albert Henri, z. vanEduardus AntoniusDobbeleiren Joanna Van Mele. 26 Sept. Adriaan, z. van Qelein van de Velde en Pieternella Maria Lensen. 28 Sept. Jan. z. van Anthonie Adriaan Scheele en Catharina Cornelia Gort. 29 Sept. Janna, d. van Helena van Doezelaar. Overlijden. 24 Sept. Maria Christina Scholter, 76 j., wed. van Charles Louis Clemminck. 27 Sept. Rachel van Herp, 64 j echtg. van Abraham Lansen. 31 Sept. Adriaan Hendrik Donze, 68 j., eohtg. van Gijsberta Pothoven. 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3