Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Het geïachtsterrein op den Balkan. Op Zee UIT ONZE OMGEVING. Gemeenteraad van Ter Neuzen. De Ouitscher's bij Tliiepva! verrast. De val van Combles. Hei Belgische leger, De toestand in het bezettegebied. Requisities. De opening wan den Rijksdag. Uit Griekenland. De toestand. Dit de Vereenigde Staten. Getorpedeerde stocmkorders. PARIJS, 28 Sept. (Reuter's bijz. dienst). De Engelsche aanval op Thiepval verraste den vijand volkomen. Een gedeelte van de bezetting was naar Combles gezonden ter on dersteuning. De Engelschen vielen Thiepval tegelijkertijd van drie zijden aan voordat de Duitschers eigenlijk wisten wat er gebeurde, bestormden de Britten de buitenwerken en bereikten bet centrum van Thiepval. Toen legde de Britsche artillerie spervuur achter Thiepval om het aantrekken van de reserves te beletten. De Duitsche officieren poogden tevergeefs hun door een paniek bevangen man nen te verzamelen. Het gros van het garni zoen gaf zich zonder weerstand te bieden over. Eeit Fransche genieofficier verklaarde, dat Thiepval nog sterker was dan Combles, daar het een geheel onderaardsche stad was met tot 50 voet diepe gallerijen waar de ver dedigers volkomen veilig voor het bombarde ment waren. De menschen en de munitie werden met liften naar boven gebracht. Door middel van deze liften was de vijand in staat om bij vroegere aanvallen op Thiepval den geallieerden zware verliezen toe te brengen. Van het front wordt nog aan de bladen geseind Combles werd om elf uur 's morgens genomen. De val van de vesting werd met luide hoera's begroet. Het plaatsje biedt het meest tragische schouwspel dat denkbaar is. Een officier zeide het is geen stad meer, het is een knekelhuis. Men kan geen stap meer doen zonder tegen lijken te stooten stapels dooden liggen van eenige dagen her langs den weg. Honderden dooden en gewonden liggen in de kelders en onderstanden. De krijgsgevangenen zijn totaal uitgeput en nog slechts menschelijke ruïnes. Zij verklaren haast geen voedsel te hebben gehad en ont zettend honger te hebben geleden. De Duitschers waren te laat met hun te rugtocht en met het weghalen van de daar opgestapelde voorraden. Het grootste gedeelte van de kanonnen en mitrailleurs, welke Com bles verdedigden, is in ons bezitde buit is aanzienlijk. Van Thiepval zijn 1800 krijgsge vangenen gekomen anderen zijn nog onder weg. In verschillende plaatsen in Noord-Fran krijk huldigden de inwoners de soldaten en inproviseerden concerten, waar met geestdrift de Marseillaise werd gezongen. HAVRE, 27 September. (Part.) Krachtens de nieuwe militiewet zijn heden 42,000 Belgen van 18-40 jaar ingescheven. De meeste in schrijvingen kwamen uit de dèpartemente Sei ne Inférieure en Pas de Calais. Er zijn ook inschrijvingen uit Spanje Zwitserland, Neder land, Rusland en Abessinië. LONDEN, 28 Sept. De »Times verneemt uit LausanneIemand, die uit het bezette gebied in Noord-Frankrijk is ontvlucht, ver telt dat de indringers de bewoners van liever- van alles berooven. Toch zijn deze nog geluk kig wanneer ze niet van hun gezin weggerukt en naar Duitschland gezonden worden. De Duitschers eichen alle tinnen voorwer pen, koperen deurbellen, kranen van waterlei dingen, op. Onlangs werd er te Roubaix en Toureoing een verordening aangeplakt, waar in geboden werd, alle koperen, tinnen, nikke len en aluminium keukengereedschap naar de commandatuur te brengen. Zelfs oude sar dine-blikjes werden opgeëischtalles onder bedreiging met zware straffen bij verzuim. Dikwijls komt het voor, dat soldaten, die de bevelen niet opvolgen, of weigeren naar de loopgraven te gaan, worden terechtgesteld. De Duitschers hebben het in den omtrek van Antwerpen weer op noteboomen gemunt, die geveld worden, ook in particuliere tuinen, zoowel buiten als binnen de stad. Het erger lijke is, dat alleen dat deel van het hout be taald wordt, en nog wel tegen bespottelijke prijzen, dat voor de Duitscher bruikbaar is. In het Noorden van West-Vlaanderen wordt nu aan de boeren gelast hun melk aan de Kommandantuur te leveren Om het karnen onmogelijk te maken, verzegelen de Duitschers de karntonnen. BERLIJN, 28 Sept. (W. B.) Het Huis en de tribunes zijn overvol. De Oostenrijksch- Hongaarsche ambassadeur met gemalin, de Turksche ambassadeur, de Bulgaarsche en Grieksche gezanten, de gewezen Bulgaarsche gezant te Boekarest, Radef en de Bulgaarsche minister Tsjaprostkof woonden de zitting bij. De president zeideDe nieuwe vijand van onzen strijd om zijn en niet-zjjn verschrikt ons niet. (Toejuichingen.) Roemenië boet reeds heden op het slagveld voor zijn trouwbreuk. (Toejuichingen Op alle fronten wordt om de beslissing geworsteld. Reusachtig is onze inspanning De breede blik van den veldheer omspant haast geheel Europa. Heldhaftig bieden onze beproefde soldaten weerstand aan de aanvallen der vijandelijke milioenenlegers. (Toejuichingen.) Onovertroffen is de stand vastigheid van het volk en het vaderland, bij de overwinning van de moeielijkbeden, die de misdaad van den Engelschen uitbongeribgs- oorlog ons oplegt. De hongeroorlog mislukte door den oogst die ons is geschonken. (Levendige toejuichin gen.) Militair nog economisch zijn wij be dwongen. Een schitterend succes van de nieuwe oorlogsleeniug zal de wereld bewijzen, dat wij vastbesloten in staat zijn te volharden. Hierop volgde de rede van den kanselier. De zitting werd daarop tot 5 October ver daagd. VVEENEN, 28 Sept. (Wolff.) OfficieelFiont aartshertog Karei Ten Z. O. van den Drie- landen-hoek, ten noorden van Kirlibaba, in bet Ludowagebied en ten noorden van den lartarenpas heeft de vijand nogmaale vruchte- looze aanvallen ondernomen. Ten zuiden Lipuica hebben Duitsche troepen geslaagde aanvallen gedaan, 130 gevangenen gemaakt en 4 machinegeweren vermeesterd. Bij het leger van generaal-oberst vor. Ter- szlyansky hebben de troepen van Generaal von Marwitz het nog in 'svijands hand gebleven laatste deel der een week geleden verloren gegane stellingen herwonnen. Iri de verbitterde gevechten heeft de vijand buitengewoon zware verliezen geleden wij nebben wij hebben 41 officieren, 2800 man gevangen genomen, 1 kanon en 17 machinegeweren buitgemaakt. ST. PETERSBURG, 28 Sept. (P. T. A.) OfficieelEen poging van vooruitgeschoven vijandelijke troepen om onze stellingen ten westen van Riga te naderen, zijn door ons vuur verijdeld. Gisteravond hebben wij in de streek ten Z.O. van Pinsk een aanval van kleine vijan delijke afdeelingen, die was voorbereid door vrij hevig geschutvuur, aanstonds afgeslagen. In de streek van Ki rytkica zijn opnieuw gevechten geleverd. De vijand biedt verbitter den tegenstand en doet herhaaldelijk tegenaan vallen om onze opmarsch te verhinderen. PARIJS, 28 September. (Havas Officieel Fransch staf bericht: Aan het Stroema-front heeft de Eogelsche artillerie de vijandelijke legerplaatsen naar den kant van Jauina ge bombardeerd. Een Bulgaarsche koloune, dooi de batterijen onder vuur genomen, leed ver liezen en raakte verstrooid. Van de Beles-bergen tot de Wardar be- drijvgheid van patroeljes en tusschenpoozend geschutvuur. Aan het Servische fiont. heeft de vijand ziju aanvallen op den Kaimaktsjalan niet hervat. Enkele loopgraafstukken, op dit punt door de Bulgaren genomen ziju hun op zware verliezen te staan gekomen, dank zij den hardnekkigen tegeustand der Servische troepen. Op den linker vleugel der bondgeuooten zijn Bulgaars:he aanvallen ten Westen en ten Oosten van Fiorina door het hevige vuur der Fransch-Russische troepen ontvangen en ge broken voor de aanvallers de linies der bond geuooten konden naderen. Vliegtuigen der bondgenooten hebben Ke- mal, ten Z.O. van Monastir, gebombardeerd. ATHENE, 27 September (Reuter.) Naar verluidt, heeft de ministerraad, in overleg met den koning, in beginsel besloten tot militaire samenwerking met de entente. ATHENE, 27 September. (Reuter.) Het pantserschip Hydra beeft vanavond zijn anker plaats verlaten en zich bij de vloot der geal- Iiceerden gevoegd. ATHENE, 28 Sept. (Reuters bjjz. dienst.) Ondanks de strenge maatregelen van het mi nisterie van marine breidt de revolutionaire be weging in de marine zich uit. De bevelvoerende kapitein ter zee in bet vliegkamp van Phaleron sloot zicb met acht en twintig mecaniciens bij de beweging aan. In het leger ontwikkeld de be weging zich langzaam, maar toch snel genoeg om aanleiding te geven tot ernstige beducht heid. Vandaar dan ook de adviezen van tot dusver strikt neutrale officieren, zooals de ge neraals Callaris eu Yaunakitsas, beiden oud minister van oorlog, om da neutraliteit op te geven als dringende noodzakelijkheid. Generaal Dangles, ook oud-minister van oor log, begaf zich gisteren aan boord van deu torpe- dobootjager die zich by de vloot der geallieer den aansloot. Dangles zal nsar Saloniki gaan en zich daar bij Venizelos aansluiten. De minister president en de miuUter van buiten- landsche zaken hebben den koning gewezen dat onmiddelijke beslissing noodig is. NEW YORK, 27 September. (Reuter.) Of schoon de algemeene sympathie-staking tegen vandaag is aangekondigd is het onwaarschijn lijk dat er veel van komt. Verscheidene vak- vereenigingen weigeren te staken De voor mannen der vakbonden verklaren, dat 250,000 werklieden aan den oproep tot staking gevolg hebben gegeven. De stuoinkorder »Oitero« is te Grimsby binnengekomen met de bemanningen van de stoomkorders »Viola«, >Beechwood«, »Bri an- nia« en »Weelsby«, welke behooren tot de 12 etorpedeercle knrdeis, wa rover eert Reuter-te legram in het Avondolad van 25 dezer reeds meldde. Volgens mededeeling van een der geredden vischte men met veertien korders bij elkander toen men door duikbnoten werd aangehouden en met achterlating van alle bezittingen het schip moest verlaten. De verschillende booten met schipbreukelingen werden toen door de »Ostero« opgepikt en weggesleept. Den stoomkorder »Petrel« gelukte het te ontsnappen. Een Duitsche duikboot vernield. Uit Boekarest wordt aan de „Times" d d. 21 September gemeld De vliegers, die hier van Saloniki zijn aan gekomen, hebben belangwekkende berichten gebracht omtrent den ondergang van een Duitsche duikboot bij Haglos Kosmos, op de kust van Attica, eenige mijlen ten oosten van Phaleron. Na de aankomst van de vloot der geallieer den in den Piraeus, ontdekten eenige verken ningsvaartuigen een groote opslagplaats voor smeerolie op deze kust. Bij nader onderzoek bleek, dat een pijp van ongeveer 600 ellen, van dit Depot naar een Duitsche duikboot voerde, die onmiddelijk onderdook toen zij zich ontdekt zag. De pijp brak af, maar het stuk, dat aan de duikboot verbonden was, bleef drijven. Twee dagen later werden er verschillende wrakstukken van de boot opge pikt. Het bleek, dat het ondergrondsche betonnen ffepot, waar verbazende hoeveelheden olie waren opgeslagen, door een Giieksch koop man te Piraeus werd gebouwd. subsidie. Hij hoopt, dat ze er rekening mede zullen houden. De Voorz. zal deze opmerking eens aan de wethouders overbrengen (die zaten er toch ook bij De Commissie van toezicht op het Middel baar onderwijs bleek gaarne van den Raad te willen weten, waarom, geheel tegen haar advies, aan Dr. Ten Bruggencate 250 is toegekend als jaarlijksche vergoeding voor het geven van onderwijs in aardrijkskunde aan de H. B. S„ waartoe hij volgens de commissie krachtens de verordening verplicht is. De leden keken hier wel wat vreemd van op, daar ze destijds geen adres hebben gezien of gehoord ('we hebbeu op het achterwege blijven van dat advies nog de aandacht gevestigd). Dit begreep de Voorz. nu weer niet. Hij kan het niet be wijzen, maar zoowel hij als de secretaris zijn van meening, dat het stuk wel ter tafel ge weest is. Die meening is zóó sterk, dat hij er na de zitting nog verwondering over uit gesproken heeft, dat geen der leden dat advffis heeft aangehaald. Dhr. De Jager uit zijne verwondering, dat de Voorz. zeil het inkomen van dat advies dan niet ter sprake bracht, daar dit toch gebruikelijk is. Dhr. Van Hasselt was het niet eens met het voorstel van den Voorz. om dit schrijven der Oom missie zoo maar voor kennisgeving aan te nemen. Men heeft hier te doen met een college van wel denkende menschen, die de taak, waarvoor ze zijd aangezocht, naar hun beste weten ver vullen in het belang der zaak waarvoor ze staan. Hij meent dat men hun beleefdheids halve zeker een antwoord schuldig is, en dat er geen bezwaar tegen is, om het maar te zeggen zooals het isdat er blijkbaar een abuis is voorkomen en de Raad het advies niet gezien heeft. Aldus werd besloten. Nog werd de zaak zelf besproken, waaruit bleek, dat Dr. Ten Bruggencate als leeraar ook verplicht zou zijn het vak aardrijkskunde te doceereu, maar dat daartegen over staat, dat hem in den regel als directeur maar 14 lesuren kunnen worden opgedragen. Waar hij zich nu bereid verklaarde de gemeente uit de bestaande moeilijkheid te helpen, meenden B. en Wdat het billijk was, dat hij de ver goeding kreeg die de heer Wieberdink gedu rende twee jaren genoot. Eigenlijk, meende de Voorz. is toen de fout begaan, men had die benoeming nooit moeten doen en dhr, Lensen bleek het met hem eens. Van mej. D. van Wijck en eenige anderen, werkzaam bij het onderwijs alhier en in om geving was een verzoek aanwezig om op Za terdagmiddag een der lokalen van de H.B.S. te hunner beschikking te stellen, voor h*t houden van een cursus in de Fransche taal, ter verkrijging van de akte l.o. onder leiding van dhr. De Vries te Othene. Burg. en Weth. zullen hierover aan den Raad naifere inlich tingen geven. Dhr. De Jager wilde die zaak maar door B. en W. laten afdoen, wat vol gens den Voorz. niet kan, omdat het eene beschikking is over een gemeente eigendom. Dhr. Lensen meende, dat adressanten moeten verwezen worden naar het gebouw op Java, waar ook de landbou wcursussen gegeven wor den, en dat voor zulke zaken is ingericht. Naar de Voorz. mededeelde, willen zij advies vragen van den directeur der H.B.S., doch zijn zij tegen inwilliging, omdat voor het houden van zoodanigen cursus geen bijzonder lokaal noodig is, dat kan overal geschieden, ook in een particulierhuis. Wenschen adres santen toch een gemeentelokaal, dan zullen zij ook naar het vergaderlokaal op Java moe ten worden verwezen. De afd. Ter Neuzen van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft weder een pleidooi ingezon den voor jaarweddeverhooging van de onder wijzeressen in de handwerken, mej. Van der Heij- densin de kom en mej. Nijssen te Sluiskil. Welke thans j 350 en 200 krijgen, mej. Van der Heijden krijgt b.v. zoowat 30 ct. per uur Ge vraagd wordt eene verhooging voor eerstge noemde tot 600 voor de tweede tot ƒ400. Of de Raad hierop zal ingaan, vernemen we waar- schijnlijk bij de begrooting. Nu was er nog een schrijven, dat bewijst, dat het tusschen dienaren bij hetzelfde lichaam niet altijd koek en ei is. De keurmeester voor visch, dhr. Koevoets, beklaagt zich, dat, sedert hij 3 manden visch die voor de ge meente bestemd waren en door den inspecteur van politie zouden verkocht worden, als scha delijk voor de consumptie heeft afgekeurd, waarvoor ook geweigerd werd het verschul digde keurloon ad 20 cent te betalen, de in specteur verder de voor de gemeente bestemde visch laat keuren door den waarnemenden keurmeester, en voorts, dat verschillende leur ders met visch niet laten keuren, zeggende »de politie kijkt er toch niet naar«, waaruit voor hem nadeel ontstaat. Hij schat het na deel dat bij hierdoor gedurende de laatste 10 jaren beliep op f 400 en verzoekt hem daar voor schadeloos te stellen. Hadt je ze maar mijnheer keurmeester!) Ook over deze zaak, die B. en W. reeds aan het onderzoeken zijn, doch die eeD gevolg lykt te zyn van wrijving tusschen ambtenaren, 't Was vermoedelijk om ons tijd te geven wat te bekomen van den schrik, dat de Voorz. ons ditmaal al ongeveer 14 dagen te voren opriep voor de vergadering op Donderdag, want werkelijk, er was reden voor vrees, vrees, dat we er op een dag riet zouden doorkomen, als we de lange agenfla in aanmerking namen, waarop verschillende punten van gewicht voor kwamen, die aan 's Raads beslissing zouden worden onderworpen. En dan kregen we nog een doceurtje er bij de leden werden uitge- noodigd nog een halfuur vroeger te verschijnen, naar aanleiding van de aanwezigheid van den heer Van der Graaff, inspecteur voor de volks huisvesting, die ons blijkbaar teri vuile wilde overtuigen van de wenschelijkheid om in te gaan op het voor de tweede maal ingediend verzoek van de woningbouwvereeniging, waar bij de eerste behandeling gebleken was, dat de meerderheid van den Raad daar thans niet happig op is. Met uitzondering van dhr. Donze waren alle leden Donderdag present. Mededeeling werd gedaan van twee verzoeken om bouwgrond van dhr. R. Nolson, die twee perceelen grond wenscht aan te koopen van het terrein gelegen achier de Scheldekade, achter het voor hem en dhr. Van Nes in,aan- bouw zijnde perceel. Hij biedt 4,per M2. B. en W. zullen hierover nader adviseeren. De Vereeniging tot Ziekenverzorging heeft blijkbaar gevolg gegeven aan een raad onlangs gegeven door Dr. Staverman, om verhooging van subsidie te vragen. Deze was van meening dat Ter Neuzen, voor het voorrecht zoo'n nuttige inrichting te hebben, veel dieper in den zak moet tasten, daar de stichting zich op deze wijze niet bedruipen kan. De Voorz. wil hierover bjj de begrooting beslissen. Dhr. Lensen heeft daar niets op tegen, maar wijst er op, dat de vereeniging niet aan hare ver plichtingen jegens de gemeente voldoet, daar subsidie is verleend onder voorwaarde, dat jaarljjks voor 1 Mei de balans en winst en verliesrekening zal worden ingezonden. Waar dit niet geschied is, hadden B. en W. feiteljjk niet mogen voortgaan met het uitkeeren der

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2