Van tiet Oostelijk oorlogstooneel. Op hst Zuidoostelijk ooriogstooneel Van het Roeraeensche gembtsterein binnenland. I Een luchtgevecht. Aanvallen uit de lucht. en rechts zwenken, en schommelde daarom maai recht vooruit, tot bij voor de Engelsche infanterie was gekomen, Daarop hield de ma chine boven een vijandelijke loopgraaf stil en weerstond daar vijf uren lang een hevicren aanval met handgranaten. Een andere «tank* merkte dat de infanterie achterbleef en keerde terug om te zien wat er aan de hand was. Het bleek dat de infanterie was opgehouden door een loopgraaf, welke de »tank« over het hoofd had gezien en waar een sterke afdeeling bommenwerpers van den vijand genesteld was. De pantserauto kuierde kalm terug, nam als t ware schrijlings op de bewuste loopgraaf plaats en schoot de vijan delijke afdeeling overhoop. Een derde auto vernielde in enkele oogen- blikken zes Duitsche mitrailleurs in een°en- kele stelling. Een vierde dier logge monsters schommelde uren lang rond, snuffelend naar Duitsche mitrailleur-afdeelingen, in granaat- kuilen verdekt opgesteld, die alle werden af gemaakt. Een vijfde trok, na zijn diensten te hebben bewezen bij de krijgsverrichtingen in het Hooge boscb*, naar wat hij een Engelsche loopgraaf waande. Het bleek echter een Duit sche te zijn, en de »tank« keerde met 25 krijgs gevangenen terug, die als een kudde schapen naast het stalen gevaarte schreden, in bedwang gehouden door zijn verborgen reuzenmitrailleurs. Numero zeven zuiverde een Duitsche mi trailleurstelling in een granaatkuil. Daarop ging een der mannen in de «tank* uit den wagen, die een der nog gave vijandelijke mi trailleurs in stelling bracht en tegen haar vroegere eigenaars gebruikte. De mitrailleur bediening die in deze auto's zit opgesloten, legt een buitengewonen moed aan den dag, en trekt ver voor de infanterie uit regelrecht op de vijandelijke linies toe, dringt er in door en weerstaat het hevigste vuur. Een van die monsters viel dicht voor een vijandelijke loopgraaf op zij, en vormde aldus een barricade van waarachter Tommy en Fritz elkaar den geheelen dag met handgranaten be kogelden. Een andere werd onherstelbaar be schadigd, er was geen beweging meer in het gevaarte te krijgen. De bevelvoerende officier maakte de machine onbruikbaar, kroop er met zijn mannen uit, en sleepte onder het vijan delijk vuur de gewonden weg. Met deze «tanks* is een nieuwe diensttak in het leven geroepen, geheeten «Zijne Majes- teits Landmarine*. Het spreekt van zelf, dat de troepen hun «hevelings-tanks* reeds namen hebben gege ven. Zoo heeten er twee «Rouge* en »Crême de Menthe«. De nieuwe auto's zijn reeds van buitengewoon groot nut gebleken. De hevige regens, die de loopgraven en gra- naatkuilen half vol water lieten loopen en den giond slijkerig maken, moesten de operaties wel belemmeren, maar niettemin hebben de Engelschen ook Woensdag vorderingen gemaakt, met name in de moeilijke streek ten Oosten' van Gincby, waar het geweldig bolwerk, de Vierhoek* geheeten, zonder de hulp der nieuwe auto's werd veroverd. De Engelsche infanterie nam in een onweerstaanbaren stormloop deze stelling, met ruim 100 ongewonde gevangenen en 6 onbeschadigde mitrailleurs. Zij vielen eveneens met succes een sterke stelling bij Martinpuich aan en veroverden daarbij 4 zware loopgraaf-mortieren. Een gewonde Engelsche vlieger geeft in «Lloyd s Weekly News" de volgende beschrij ving van het luchtgevecht, waarin hij znn wond opliep «Nadat ik bommen had geworpen op het versterkte dorp wendde ik en botste bijna op een vijandelijke machine. Ik vuurde een aantal patronen op hem af en toen hij onder mij been dook, zag ik een van onze machines een gevecht met hem beginnen. Terwijl ik een nieuw patronenlint op mijn geweer plaat ste werd ik van voren door een Rolandma- chine aangevallen. Ik schoot op hem totdat ik het geheele lint verbruikt had en daar ik toen een ma chinegeweer achter mij hoorde, draaide ik mij om en zag dat er drie Roland's achter mij aan vlogen. Ik werd bijna onmiddellijk in het been gewond, maar slaagde er toch'in de aanvallers met mijn zijdelings geplaatst ma chinegeweer te beschieten en hen te verjagen. «Mijn motor begon onregelmatig te werken en ik zag, dat er een gat was in mijn benzine reservoir. Toen stopte mijn motor geheel en ik begon in vol plane' te dalen, overtuigd dat ik zou moeten landen. De benzine liep over mijn linkerbeen, maar het gelukte mij mijn knie tegen het gat te drukken en daardoor het verlies van mijn benzine verder te vermin deren. »lk bedacht, dat er door te pompen wat druk op de benzine zou kunnen zetten, wat ik dan ook deed. Toen ik tot op zeventig meter boven den grond was gedaald, begon pijjn motor weer te werken. Ik was toen nog een vijf en twintig kilometer van onze linies verwijderd. Ik bleef hard doorpompen en kon nog juist genoeg benzine in den motor persen om in gang te blijven, ofschoon ik drie of vier keer dacht, dat ik zou moeten landen. Eén keer had ik hiertoe reeds aanstalten gemaakt, toen de machine zich nog juist bij tijds weder herstelde en ik slaagde er toen in, den nog af te leggen afstand op slechts twintig meter boven den grond te vliegen. „Ik was verdwaald en was zoo dicht bij den giond, dat ik mij moeilijk oriënteeren kon. Toen zag ik echter een laag vliegende Fransche machine voor mij uit, volgde die en kor? ten slotte binnen onze linies landen, maar mijn machine brak bij het neerkomen. Ik gevoelde me erg zwak, had veel bloed verloren en was uitgeput door het voortdurend pompen. Na tuurlijk had ik bij mijn vlucht over de vijan delijke linies veel van het geweer-en geschut vuur te lijden gehad, maar toch kon ik 'mijn reis volbrengen en werd ik ten tweede -male gewond.* PETROGRAD, 21 Sept, (P. T. A) (Namid dag commumqé van Grooten Generalen Stat.) Aan den Stochod in de streek van de spoorlijn Kowel-Rowno ging de vijand hier en daar tot den aanval over; hij werd echter overal afge slagen. In de streek van Korisnilza en Swinjoecba wordt het gevecht voortgezet; Russen maak ten hier Zes Duitsche officieren en 687 Duit sche soldaten krijgsgevangen. Russische vliegtuigen deden een aanval op de streek Lokatsji—Rogowitsji - Markowitsji en wierpen met gunstig resultaat bommen op convooien en bivakken van den vijand. Een vjjandelijk vliegtuig, dat met Russische vlieg tuigen een gevecht aanging, werd beschadigd en moest dalen. In de Karpathen maakten de Russische troe pen zich in de streek ten oosten van den berg tanter meester van een vijandelijke stelling op een der hoogten zij namen daarbjj een offi cier, een kadet en 437 soldaten gevangen en veroverdeu mitrailleurs, veel wapens en patronen. BERLIJN, 21 Sept (W. B.) Officieel. Front puns Leopold van Beieren. Ten westen van Loezk zette de Russische garde in verband met andere sterke strijdkrachten een aanval voort op de troepen van generaal von der Marwitz. Bij Korythica is de strijd nog niet atgesloten. Overigens werden op een 20 K M breed front de herhaalde aanvallen met bloe dige verliezen afgeslagen. Front aartshertog Karl. De strijd aan de Narrajowska wordt met succes voortgezet. In de Karpaten herhaaldde ook gisteren de vijand zijn hevige aanvallen. Afgezien van plaatselijke successen in de streek van den Pantyr pas en aan de Tatarca, ten noord-oos ten van Kirlibaba, werden de Russen overal met zware verliezen teruggeslagen. Aan den Ludowa liepen de Russen zeven maal storm op onze stellingen. Jagers van verschillende Duitsche stammen, onder leiding van generaal majoor Boësz, namen krachtig deel aan het zegevierend afslaan van den vijand. De op 19 Sept. in handen van den vijand gevallen hoogte Smotrec is in een storm'aan- val hernomen. BERLIJN, 21 Sept. (Wolff.). Officieel: (jisterenochtend hebben Duitsche zeevliegtuigen twee Russische vliegtuigmoederschepen, die onder geleide van een kruiser en van verschei- dene torpedojagers, vliegtuigen naar de Bul gaarsche kust bij Warna wilden brengen, doeltreffend met bommen bestookt. De vij andelijke zee-strijdkrachten zijn tot een over haasten terugtocht gedwongen, vervolgd door onze vliegers. Deze hebben later vijandelijke transportschepen in Konstanza met goed ge volg aangevallen en de spoorljjn in het Noor den van de Dobroedzja gebombardeerd. Alle vliegtuigen zijn ondanks zeer hevige beschieting onbeschadigd teruggekeerd. WEENEN, 21 Sept. (Korr. Bureau.) Uit het oorlogs-perskwartier wordt gemeld In de afgeloopen week hebben onze zeevliegtuiVen verscheiden aanvallen tegen Italië gedaan. Twee daarvan zijn bijzonder geslaagd. In den nacht van 11 op 12 dezer is de loods voor luchtschepen te Jesi bij Ancona, meermalen vol getroffen, en den volgenden nacht hebben vele bommen van het zwaarste kaliber te Venetië doel getroffen. Over den eerstgenoemden aanval zwijgt het Italiaansche legerbestuur geheel, over den tweeden heeft het toegegeven, dat verscheiden personen gewond zijn, en dat er geringe schade is aangericht. Uit de Italiaansche bladen blijkt thans, dat er in werkeljjkheid veel zwaarder verliezen geleden zijn. Jn de lucbtschiploods te Jesi hebben onze bommen het Italiaansche luchtschip No. 3 vernield en een luitenant-ingenieur van het corps luehtschippers gedood. Nog grooter is de te Venetië aangerichte schade. Niet minder den 17 gewapende motorboo ten zijn volgens de gencensureerde Italiaansche berichten volslagen vernield. Het luchtschip No. 3 was waarschijnlijk het laatste, dat de Italianen van dat tvpt be zaten. BERLIJN, 21 Sept. (W. B.) Officieel. Bjj succesvolle aanvallen der Bulgaren bij Fiorina leden da Franschen aanmerkelijke verliezen. De Bulgaarsche cavalerie attaqueerde en ver strooide ten oosten van de stad wijkende vij andelijke infanterie. Er werden talrijke gevan genen gemaakt en eenige mitrailleurs veroverd. Aan het Kaimakhalm- en Maglenafront werden verschillende aanvallen der Servers afgeslagen. PARIJS, 21 Sept. (Havas) Officieel. Van de Stroema tot de Vardar afwisselende artil leriebeschieting. Ten oosten van de Tsjerna werd een hevige tegenaanval der Bulgaren op den top van de door de Serviërs bezette Kai- makhalan met zware verliezen afgeslagen. Aan de Brod herhaalden de Bulgaren hun aanvallen op Borenica. Na twee vergeefsche aanvallen slaagden zij er in in het dorp door te dringen, maar zij werden er in een tegen aanval der Serviërs met de bajonet uitge dreven. Op den linkervleugel van de geallieerden rukken de troepen niettegenstaande den dich ten mist voort tot bij de hoogte 1550, vijf K M. ten noordoosten van Pisoderi. De geal- lieerden maakten hier een vijftigtal kriig&o-e- vangenen. WEENEN, 21 Sept. (W. B.) (Officieel.) loestand onveranderd. Aan het Servische front. LONDEN, 21 Sept. (Reuter.) Wij vernemen, dat heden een telegram uit Saloniki, gedag- teekend 20 Sept., is ontvangen, waarin wordt bericht dat de Servische legers den aanval op de Bulgaarsche stellingen aan den rechter oever van de Brod voortzetten. Te vier uur gisternamiddag was het gevecht nog onbeslist. Aan de Kajmakalan maaktan de Serviërs twee Bulgaarsche mitrailleurs buit. Men verwacht, dat de vijand aan dit ge deelte van de Brod krachtigen tegenstand zal tyo'.en, ten einde te voorkomen, dat het Ser vische leger oprukt naar bet dal van Monas- tir, met het doel de spoorwegverbinding tus- schen Monastir en Priplep af te snijden. BERLIJN, 21 Sept. (W. B.) Officieel. De grenshoogten aan weerszijden van den Vulkaanpas zijn door ons bezet. Legergroep v. Mackensen De strijd in de Dobroedsia is tot staan gekomen. De Nieuwe Courant oordeelt dat toon en woordenkens meedere bezorgdheid van Konin gin en Regeering te kennen geven dan een jaar geleden. De anti-rev. Standaard en bare partijzusters de Stichtsche Ct. en de Rotterdammer bene vens de B—K. bladen Maasbode en Huisgezin nemen aanleiding om de binnenlandsche politiek der regeering te veroordeelen en doelen daar mede op het Staatspensioen en de Grondwets- herziening. Unaniem trekt het zoo ter linker- als te rechterzijde de aandacht, dat het staatsstuk met rept over deze groote hervormingen. De linksche organen hadden de belangrijke wetsontwerpen gaarne genoemd gezien, de rechterpartijen smeden uit het weglaten juist haar argument tot veroordeeling der binnen landsche politiek. Wat de buitenlandsche politiek betreft, meent het Huisgezin, dat de troonrede in het teeken der kordaatheid staat. Ook de Nederlander vindt de kern der troon rede in de vierde en vijfde alinea. De Standaard gaat nog eens in hare tame lijk vage beschouwing terug naar 1915. Toen was men te licht, meent het blad, over de positie van ons land heengeloopen. De Standaard had, naar het schijnt, reeds toen een somberder toon willen hooren. Geheel in de lijn van de Standaard dus. Ook wij hadden gaarne de belangrijke wets ontwerpen bijzonderlijk aangekondigd gezien Wij vermoeden evenwel, dat de Regeering dit na de tioonrede van 1915 ounoodig heelt geoordeeld. Misschien heeft ze uit overmaat van voor zichtigheid de rechterzijde niet willen prikkelen gedachtig aan bet kabaal, dat deze bet vorige jaar quasi-ernstig maakte over een zoogenaamd verbreken van den »godsvrede«. De. tijdsomstandigheden vormen voor de coalitie bij alle mogelijke en onmogelijke zaken in stad en land een telkens opnieuw opgetuigd stokpaardje. s Het N. v. d. D. had bij het noemen van de crisismaatregelen gaarne iets gehoord over een krachtiger politiek met een uitnemend organisator. Vreemd vinden verschillende bladen het, dat met geen enkel woord wordt gerept over de gebeurtenissen in Djambi en den geest onder net marinepersoneel, zooals deze zich uitte te Soera baja. De ziusnede om met handhaving onzer weer baarheid den druk der mobilisatie te verlich ten. valt in goede aarde. Waar gesproken wordt over de daadwerke lijke handhaving onzer neutraliteit en onaf hankelijkheid, verneemt men een forschen klank, die bestemd schijnt ook over de grenzen gehoord te worden. WEENEN, 21 Sept. (W. B.) (Officieel. len zuiden van Petroseny bezetten O.-H) troepen ook de hoogten aan weerszijden ran. den Vulkaanpas weder. Bij Nagy Szeben (Hermannstadt) en aan het Zevenburgsche oostfront alleen schermutselin gen. BOECHARES1, 21 Sept. (Reuter) (Com muniqué van 20 Sept.) De Roemenen hebben hunne terugtocht ten zuiden van Petroseny gestaakt en versterken zich daar thans Het hardnekkig gevecht in de Dobroedsja duurt voort. De Russen en Roemenen heb ben alle vijandelijke aanvallen afgeslagen en verscheiden tegenaanvallen gedaan. BOECHAREöT, 21 Sept (Ag. Roum.) Noor delijk en noordwestelijk front: Gevechten in de Cahman- en Sjurghill-gebergten. De Roe menen namen een officier en 136 man ge vangen en maakten een mitrailleur buit. Een afdeeling is Oderhei (Szekelz-üdvarhelly) binnengerukt. In het Jiu-dal beantwoordden de Roeme nen een aanval van den vijand. Aan het zuidelijk frontKanonnade tus- sehen de batterijen van Zimnicea en Listor. In de Dobroedsja: De veldslag, die den 3en September begon en tot den 6en 's avonds voortdurend in hevigheid toenam, is den 7en September geëindigd met de nederlaag van de vijandelijke troepen, bestaande uit Dnitschers ulgaien en lurken, die terugtrokken naar het zuiden. Op zijn terugtocht stak de vijand de dorpen in brand. Met meer dan gewone belangstelling wordt .n deze tijden de troonrede tegemoet gezien. Zooals steeds kan men in ongeveer alle pers organen beschouwingen lezen naar aanleiding van dit preriodiek terugkeerend regeeringsstuL Het grootste deel van de troomede houdt verband met den wereldstrjjd. Naar Reuter seint brengt de Daily Tel. ia een hoofdartikel over de troonrede hulde aan de onberispelijke correctheid van de Nederland- sche regeering tijdens den oorlog eo de wel willendheid, betoond tegenover de Belgische vluchtelingen. Onze Londensche berichtgever seint Naar aanleiding vaD de troonrede bevat de «Daily Telegraph* een hoofdartikel over de positie der neutrale staten. Het blad wijst er op, dat de neutraliteit geen bed van rozen is voor de kleine natie, die zich aan den rand van den oorlog bevindt en daardoor in een zeer moeljjke positie verkeert. Hoewel m deze dageD, nu de nederlaag van Iluitschland blijkbaar nadert in de bezorgdheid van Nederland eenige verlichting is gekomen, blijft de toestand moeilgk door den invloed' van den oorlog op het economisch leven en den druk der belastingen. Verder merkt het op, dat de houding van de regeering van ko ningin Wilhelmina er eene is van onberispe lijke correctheid, en dat Nederland zijn volle aandeel beeft aanvaard in het werk van barm hartigheid, dat voor de regeeringeD en volken der neutrale staten beschikbaar is in het bij zonder ten aanzien van de hongerende en dak- looze Belgen. Het «Korr. Bureau* seint uit Weenen De »Neu freie Presse* schrjjft over de Ne- derlandsche troonrede: «Verdediging van de onafhankelijkheid* dat woord kenschetst de positie waarin Nederland door Engelschen druk is gekomen. De neutrale staat, die met alle mogendheden in vrede leven wil moet nadruk kelijk er op wijzen zijn onafhankelijkheid te willen bewaren, omdat de onderdrukker ook Nederland graag onder zijn juk zou willen bren gen en het land geheel tot dienstbaarheid on der de Entente zou willen veroordeelen. Doch Nederland is geen Griekenland en herhaaldelijk toonde het, tot bet uiterste b. 3 sloten te zijn, om zijn zelfstandigheid te ver dedigen. De troonrede der koningin van Ne derland is opnieuw een waarschuwing, den boog niet te strak te spannen, en een bewijs er voor dat Nederland eerljjke neutraliteit wenseht te handhaven. i

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2