Elisabeth Lamaitre. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Advertentiën. Hotel CENTRAAL, Hdt el CENTRAAL, viel Vrijdagnamiddag uit de kleeren eener corpulente fietsende dame een pak Sunlight- zeep, wat door de soldaten werd gezien, die haar natuurlijk staande hielden, en onder toe loop van veel volk naar den commandant leid den. Vandaar werd ze naar Overslag gebracht, om daar nader door een vrouwelijke beambte te worden gevisiteerd. De betrapte smokkelaarster, voornaam ge kleed, bleek een gefortuneerde Belgische vluch telinge, verblijvende te Zuiddorpe. De landbouwer W. te Kijkuit, die een groot ajuinveld heeft liggen in den Stoppel dijkpolder, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat onbekende langvingers zich een deel van het beste gewas hebben toegeëigend. Te Phillippine is ter beschikking van de marechaussee gesteld een Belg, zekere Van H., die bij het onderzoek opgaf een Belgische vluchteling te zijn, blijkens zijn pas in Octo ber 1916 bij Esschen over de grens gekomen. Hij had zich nu bij Bouchaute op Belgisch gebied begeven, waar hij aanraking zocht met den commandeerenden officier. Nadat hij dezen verlaten had, werd de poort in de grensver- sperring geopend en hij op Nederlandsch ge bied gelaten. De omstandigheden trokken de aandacht en waren aanleidig tot zijn aanhou ding. Dij fouilleering bleek, dat hij ruimschoots was voorzien van Duitsch bankpapier en ander geld. Hij is door de marechaussee naar Mid delburg overgebracht. Aan den »Tromp« onder de gemeente Clinge, waar een groote Duitsche wachtpost is, zijn de manschappen naar het front gezon den. In plaats van deze 15 a 20 zijn er een dertigtal teruggekomen, meest mannen tusschen 40 en 50 jaar. Het is al gebleken, dat deze nieuwe soldaten gaarne levensmiddelen tegen flinke betaling willen hebben, en opgewekt zien ze er niet uit. Vrijdag en Zaterdag jl. hebben weer enkele gezinnen uit de Belgische gemeenten Stekene, Moerbeke en aangrenzende plaatsen deze plaat sen mogen verlaten, en zijn langs Clinge den draad gepasseerd. Ze mogen nu in België niet meer terug- keeren, maar zijn wat blij dat ze in bet gast vrije Holland zijn. Als men hun vraagt, wat er in hunne dor pen nog te krijgen is, geven zij een lange lijst van onmisbare of toch noodzakelijke din gen, die niet te bekomen zijn, en eindigen met te zeggen, dat ze op slecht brood en weinig aardappelen moesten leven, maar kun nen het niet genoeg prijzen, dat ze ook goed brood uit Holland ingevoerd kregen. Onder Clinge, St. Jansteen en Koewacht zijn weer verscheidene planken huisjes bijge bouwd, waar deze vluchtelingen een onderdak vinden. De woninkjes zijn circa 4 M. lang en 3 M. breed, dus zeer bekrompen maar toch worden ze door die tobbers verkozen boven inwoning bij andere gezinnen, want nu wonen ze ten minste vrij en op zich zelf. Naar men uit Breskens meldt, schijnt het bericht, dat men daar een kraan wil plaatsen voor het laden van bieten uit de lucht gegrepen te zijn. Door enkele fabrikanten is de eisch der sjouwerlieden om het loon te brengen op 60 cent per last reeds ingewilligd. Te Oostburg werd dezer dagen een fiets ontvreemd. Thans heeft de gebruiker die, na eenigen tijd er op gereden te hebben, terugge bracht. Aan het rijwiel waren echter verande ringen aangebracht gedurende dien tijd. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Het was Zondagnamiddag bedrijvig van vliegers boven Vlaanderen. Omstreek vier uur klonk voor de eerste maal het afweergeschut van Zeebrugge, wat later zag men twee vliegers op zeer groote hoogte boven Walcheren en dan boven Zeeuwsch Vlaanderen. Zij dreven af naar België en eenigen tijd daarna klonk voor de tweede maal het geschut van de kust. Ook hoorde men de ontploffingen van bommen door de aviateurs geworpen. Weidia dreef een aoroplaan in Noordelijke richting. Boven de zee daalde zij merkbaar en landde eindelijk bij Westkappelle. De motor was defect. Het vliegtuig was slechts door een persoon be mand, luitenant-vlieger Donald Ernest Lark- ness R.N.A.S. Hij vertrok naar Vlissingen en zal geïnterneerd worden. De aeroplaan was ook zeer hevig te Zeebrugge beschoten ge worden. Zondagmiddag omstreeks 3 uur koersten twee vliegtuigen over Ter Neuzen, op zeer groote hoogte kort achter elkaar in de richting West-N.W. Van 6—12 Sept. zijn ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen 1 geval van typhus te Kruiningen, 1 geval van roodvonk te Souburg, 2 gevallen van diphte- jrjtis te Groede en een dito geval te Overzande. Van «Ie grens. Men schrijft van de grens In de grensplaatsen is men de laatste- dagen zeer onder den indruk van de gebeurtenissen, die zich aan het front afspelen. Men kan het den Duitschers aanzien, dat het hun niet naar wensch gaat. Overal dringt het gedonder van zware geschut door. De soldaten zijn /.eer prik kelbaar gestemd en boeten worden herhaaldelijk uitgedeeld. De heirwegen van Gent over Dein- ze en naar Thielt zijn gereserveerd voor mi litaire voertuigen alle ander verkeer is ver broken. Tot op de grensplaatsen zijn gewonde soldaten gebracht. Te Gent kwamen ruim 1000 Fransche gevangenen aan meest gewonden. In die stad liggen thans naar schatting 15.000 Duitschers, die van het front afgelost zijn en thaus rusten. Op belangrijke punten ten Zui den van Gent is groot geschut opgesteld. Ook heeft een groote toevoer van paarden naar het Zuiden plaats. Vrijdagnamiddag werd aan de Bouchautsche haven door de militairen den persoon gearre steerd, die naar het scheen, verdacht voorkwam volgens zijn zeggen was hij veehandelaar. Na door de autoriteiten gehoord te zijn werd hij onder militaire bewaking gesteld en is hij Za terdag onder geleide vervoerd. Bewoners van de grens deelen mede. dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag tusschen de Bouchautsche haven en Maagd van Gent een troep schapen van 150 a 200 .«tuks over de grens zou gesmokkeld zijn. (M. Ct.) De toestand in België. SAS VAN GENT, 16 Sept. (Telegraaf.) Er komen steeds meer families uit België over de grensuit Selzaete nu reeds ongeveer 50 gezinnen. Heden kwamen een aantal vrouwen en kin deren uit Bouchoute tegenover Philippine. Om Nederland te bereiken moet de reis over Sel zaete gemaakt worden. Te voet ot op karren en wagens worden de menschen van uren ver naar de grens gevoerd. Wanneer er zich geen mannen of jongelin gen boven de 17 jaar bij bevinden, krijgen zij, die lang geleden zulks hebben aangevraagd verlof om te vertrekken. De menschen uit Bouchoute hangen een treurig beeld op van den toestand in de Belgische dorpen. Er is bijna geen kans om ook maar aan een beetje eten te komen. Petroleum en zeep hadden deze lieden reeds lang niet meer ge bruikt. Als koffie wordt een aftreksel van gebrande tarwe of gerst gedronken. De vrouwen voerden een zakje van dit goedje als corpus delicti in den zak mede. Van het graan moest de helft worden af gestaan, terwijl beden de heele erwtenoogst in beslag genomen was. Wat er buiten het eigen dorp omgaat, blijft onbekend, daar niemand zijn gemeente ver laten mag. Maandag a.s. zullen er nog meerdere men schen gebruik maken van het verlof om Bel gië te verlaten. Ook uit Assenede zijn reeds verschillende gezinnen vertrokken. Zaterdag werd aan de Belgische bewo ners buiten het afgesloten gedeelte van Overslag vanwege de Duitsche autoriteiten aangezegd, dat zij vóór Maandag hun woningen moesten ontruimen, waardoor een aantal gezinnen dak loos werden. Eenigen hebben een onderkomen gezocht in leegstaande woningen op het bezette deel dier gemeente anderen hebben hun »stalletje« verplaatst naar het Nederlandsch gebied om zich daarin voorloopig te huisvesten. Men vermoedt, dat de Duitschers voorne mens zijn, de electrische versperring te ver-, leggen naar de Nederlandsche grens, een en ander in verband met de daar den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomende deserties. Onhebbelijk optreden. Men meldt uit L°iden aan de »N. C.«: Op bet station der Holl. Spoor alhier is sedert eenige dagen pt litie gestationeerd. Naar wij vernemen houdt dit verband met het er gerlijk optreden van een luitenant van het Ned.-Indische leger, te Leiden, in garnizoen. Bedoelde luitenant kreeg twist met eeri amb tenaar aan een der loketten, waarbij hij zulke beleedigende woorden bezigde en zoo luidruch tig optrad, dat een talrijk publiek zich om bern heen verzamelde. Zelfs ging bij, ofschoon hij buiten dienst was, zoover, de stationswacht in bet geweer te roepen. De stationschef, die in middels op het terrein verschenen was, wist aan dit ergerlijk optreden een einde te maken, maar had ook verschillende beleedigingen van den luitenant te hooren alvorens bij hem aan bet verstand kon brengen, dat niet de luite nant, maar bjj, de stationschef, op het perron de baas was. Over het optreden van dezen luitenant is bjj de militaire autoriteiten een klacht ingediend en een onderzoek in deze zaak heeft reeds plaatsgehad. Een patrouilleop de vlucht. Zondagavond. In woelige stadsdrukte in de buurt van het Rembrandtplein te Amsterdam marcheert een troepje soldaten, een officier, een sergeant, een korporaal en drie maneen heusche patrouille. De officier, blijkbaar met speciale opdracht, let nauwkeurig op alle militairen die passeeren en op hun wijze van groeten. Een soldaat wordt aangehouden, een soldaat, die de voor geschreven eerebewijzen blijkbaar niet op de juiste wijze brengt. Het publiek, belust op relletje, hoopt zich rond het gev-al op, dringt en duwt. De soldaat ziet kans om in een on bewaakt oogenblik zijn meerdere te ontvluchten, springt op een voorbijrijdende tram en ver dwijnt. Maar het publiek, vaardig om zich aan de zijde van den mindere te scharen, of deze recht beeft of niet, hoont den officier, dringt en duwt harder nu. En de patrouille raakt zoodanig in de knel, dat zij zich, de officier aan het hoofd, hals over kop te red den zoekt in haastige vlucht. Het politie posthuis op het Rembrandtplein biedt haar een schuilplaats. Als de tot honderden aangegroeide menigte weer wat uiteen is gejaagd door de politie en de rost eenigermate is teruggekeerd, vertrekt de luitenant weer met zijn patrouille, achter volgd en uagejouwd door een bende hardaek- kigen, die zoo'n standje wei aardig vinden. Maar de hulp der politie werd, althans1' daar, niet meer ingeroepen. De Troonrede. De zitting der Staten Generaal is gisteren door H. M. de Koningin geopend met de vol gende troonrede Mijne Heeren Ten derde male sedert de rampzalige oorlog uitbrak, die Europa verscheurt, ben ik in uw midden, vervuld door de zorg voor de hoogste belangen van ons vaderland. Dat voor mijn volk tot dusver de vrede behouden kou blijven, stemt mij tot dankbaar heid. Gelukkig bleven onze betrekkingen met alle mogendheden van vriendschappelijke!] aard. Ik zal ook in bet vervolg de plichten na komen, die een neutrale natie door het volken recht zijn opgelegd. Maar ik ben vast be sloten onze onafhankelijkheid te verdedigen en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven. Bij de vervulling van die taak steun ik, behalve op ons goed recht en de eensgezind heid der natie, op onze zee- en landmacht, die op alleszins lofwaardige wijze den haar opgelegden last blijven dragen. De aflossing van onder de wapenen staande dienstplichtigen door nieuw opgeleide man schappen en de daaraan gepaarde belangrijke uitbreiding onzer levende strijdkrachten, wor den geregeld voortgezet. De voorraden wape nen, munitie en ander materiaal worden, on danks te overwinnen moeilijkheden, voortdu rend vermeerderd. De mogelijkheid om, met handhaving onzer weerbaarheid, den druk der mobilisatie te ver lichten, wordt door cuij opnieuw overwogen. Het economische leven van ons land onder vindt meer en meer den invloed van de om standigheden, welke door den oorlog zijn in het leven geroepen. De ^oestand van land en tuinbouw is over het geheel nog niet on gunstig. Toch worden de moeilijkheden, bij de uitoefening van deze juist in de tegen woordige omstandigheden voor de vclksbuis- hogding zoo belangrijke bedrijven ondervonden, steeds grooter en is bij enkele onderdeelen reeds een remmende invloed op de productie merkbaar. Op het gebied van handel en nijverheid trachten zoowel de regeering als de belang hebbenden de nadeelige gevolgen te beperken van de moeilijkheden, die maatregelen, in het buitenland geDomen in verband met den oor logstoestand, voor onzen uitvoerhandel mede brengen. In toenemende mate was de regeering ge noodzaakt maatregelen te nemen in bet belang van de volksvoeding. In verband daarmede was beperking van den uitvoer en ingrijpen in het binnenlandsch economisch leven nood zakelijk. Het scheepvaartverkeer in de Nederlandsche havens bleet gering. De groote vrachtvaart leverde bij voortduring gunftige uitkomsten op, terwijl ook de toestand der kleine vaart eenige verbetering vertoonde. Ook de zeevisscberij gaf gunstige resultaten, doch ondervond in dsn laatsten tijd ernstige moeilijkheden naar welker oplossing wordt gestreefd. De andere takken van visscherij gaven met enkele uitzonderingen ook betere uitkomsten. De maatregelen tot handhaving van de neu traliteit en tot tempering van de nadeelige gevolgen van de crisis voor de economisch zwakkeren blijven bij voortduring zeer hooge eischeo aan de schatkist stellen. Voorshands zal kunnen worden afgewacht ia hoeverre de opbengst der bereids tot stand gekomen buitengewone belastingen in de daar door ontstane behoeften voorziet. Een wetsontwerp tot nadere regeling en versterkihg der inkomsten van het leeningfonds 1914 zal U worden aangeboden. De voorstellen tot versterking der midde len ten einde, afgezien van de uitgaven in verband met den buitengewonen toestand, bet fiDancieele evenwicht te herstellen zulien uwe aandacht blijven vragen, evenals die tot ver ruiming van het belastinggebied der gemeente en tot heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten op de belasting der naamlooze ven nootschappen. Ook in Nederlandsch-Ind'ë wordt veel onge mak ondervonden van de belemmeringen in het overzeesch verkeer als gevolg van den in Europa woedenden oorlog. De uitkomsten van handel en scheepvaart in alle koloniën geven niettemin reden tot tevredenheid. In Suriname mocht zoowel het klein- als het groot-landbouwbedrijf op met onbevredi- genden uitslag wijzen. De weldra verwachte voltooiing der havenverbetering op Curapao en de vestiging op het eiland van groote werken tot opslag en bereiding van aardolie-voortbreng selen, die aan honderden arbeid zullen ver schaften, rechtvaardigen de hoop op betere toekomst. Het stemt mij (ot erkentelijkheid, dat op tal van plaatsen in Nederlandsch-Indië door ingezetenen van allerlei landaarden betoogingen zijn gehouden om gehechtheid te betuigen aan het Nederlandsch gezag en bereidvaardigheid om daarvoor persoonlijke en geldelijke offers te brengen. De regeering zal niet nalaten harerzijds dat gene te doen wat gedaan kan worden tot ver sterking der levende strijdkrachten in Neder landsch-Indië, en, voor zocver de uiterst be zwarende omstandigheden het gedogen, voort gaan met de uitbreiding der vloot en verdere toerusiing tot krachtige verdediging ter zee. De te Tandjong Priok, Soerabaja en Makassar aangelegde havenwerken zullen weldra in gebruik kunnen worden gesteld. Veel zal opnieuw van uwe toewijding worden geviaagd. Belangrijke wetsontwerpen zullen ook in dit zittingsjaar uwe aandacht vorderen. Ik verklaar, met de bede dat God ons ook in dezen zorgvollen tijd moge bijstaaD, de gewone zitting der Staten Generaal geopend. TER NEUZEN". Huwelijks-aangiften. .15 Sept. Pieter Goossen, 26 jjm en Catharina Cornelia Smallegang, 24 jjd. Govert Jacobus Kamerik, 27 j., jm. en Cornelia Maria van Maelsaeke, 26 jjd. Alonisius Franciscus Stofferis, 23 j., jm. en Helena Huijssen, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 14 Sept. Petrus de Solenter. 27 jjm. en Paulina Maria Pieters, 22 jjd. Ferdinand Franciscus Alleda, 29 j., jm en Apollonia van der Vliet, 22 j.,jd. Jan Meeusen, 22 j., jm. en Janna Dekker, 20 jjd. Geboorten. 10 Sept. Rene, z. van Marie Laureijs. Louisa Stephanie, d. van Johannes Marinus van der Velden en Lucia Rosalia Johanna Pieters. 12 Jan Willem, z. van Guillaam Pladdet en Maria Erancina Kielman. 16 Sept. Francois Floiimond, z. van Albertus Franciscus Florimond van Meir en Jozina Oppeneer. Overlijden. 14 Sopt. Adriana Wiskerke, 44 j., echtg van Chrisstoffel Meulbroek. 15 Sept. Dirk van Doezelaar. 8 jz. van Jan en Sara de Bree. 16 Sept. Elisabeth Lamaitre 81 j., wed. van Jacobus Corneiis Harte. Heden overleed in den ouder dom van ruim 81 jaar, trnjn geliefde Tante, Mejuffrouw Wed. van den WelEdelen Heer J. C. Harte. Ter Neuzen, 16 September 1916. ADRIA.AN WALRAVEN. Ondergeteekende geeft bij deze ken nis, dai het Markt O, Ter Neuzen, in eigendom is overgegaan aan den heer W. P. PIETERS en beveelt zijn opvolger ten zeerste aan. Met dank voor de begunstiging. P. J. VISSER. jgggjp" De Automobielzaak blijft aan hel Ho tel verbonden tot de nieuwe garage gereed is. Telefoon 24. Ondergeteekende geeft bij dezen ken nis dat bij het Markt 6, Ter Neuzenvan den heer P. J. VISSER heeft overgenomen, en beveelt zich beleefd in de gunst aan. W. P. PIETERS,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3