Yaa ki Westelijk oorlogstooneel. Het gevechtsterrein op dan Balkan. Gmynemei* aan het werk. BINNENLAND. D jambi. UIT ONZE QMGti)Vma. Aan het Fransche frontgedeelte is de strijd benoorden de Somme grootendeels beperkt gebleven tot hevige artilleriebeschieting, af gewisseld met luchtgevechten. Doch ten zuiden van de Somme werd gis teren de aanval krachtig voortgezet, in het gebied van Vermandovillers en Berny-en-San- terre deze beide dorpen, die tot dusver slechts gedeeltelijk in handen der Franschen waren, zijn nu door hunne troepen bezet. Ook is het terrein tusschen Vermandovillers en Denié- court, waarin een geheele loo;gravenlinie ge legen was, door de Franschen veroverd, en werden naar het noorden tusschen Rerny en Barleux eveneens loopgravenstellingen geno men. De aanvallen benoorden de Somme werden, volgens het Duitsche bericht afgeslagen, en op een enkel punt zelfs eenig voordeel be haald. Fransche berichten melden, dat de gewon nen posities konden worden georganiseerd en voor verdediging ingericht. Aan het oostelijk front hebben de Russen met buitengewone kracht hunne aanvallen hernieuwd in het gebied van de Zlota-Lipa, in de richting van den spoorweg van Pod- vysoke naar Halitsj dat nog steeds in handen der Oostenrijksch-Hongaarsche troepen is. Het Oostenrijksche legerbericht meldt, dat deze aanval werd afgeslagenhet Russische, dat een gedeelte der loopgravenstelling werd genomen waarbij een aantal Turken werden gevangen genomen. Op een ander deel der stelling, die door Duitsehers bezet was, waar schijnlijk de linies van generaal von Eben, werd eveneens een höopgravenlinie veroverd, waarbij Duitsche officieren en soldaten werden gevangen gemaakt. Bjj Loezk, dus noordelijk van dit front, werd eveneens door de Russen een hevige aanval ondernomen, die naar luidt van het Duitsche legerbericht door de troepen van generaal von der Marwitz met zware verliezen werd afgeslagen. Het felst werd echter gestreden aan de Karpathen, waar reeds nu de naderende win ter zich doet gevoelen en volgens het Rus sische bericht al sneeuw gevallen is. De krachtige pogingen derj Russen om daar nog over de groote passen te komen, teneinde in de Hongaarsche vlakte te vallen, zijn tot dus ver nog steeds mislukt. Het Oostenrijksche legerbericht meldt ook nu weder, dat aan de Dorna Watra, aan den zoogenaamden Drie- landenhoek, waar Roemenië, Oostenrijk en Hongarije bij elkaar komen, de pogingen om over de Karpathen te trekken weiden afgesla gen, evenals bij Jablonitza en bij den Sjipot. Aan het Roemeensche front in Transylvanie deden de Roemeensche troepen, die de Aluta (de Alt) overtrokken verkenningen uit het n. w. in de richting van Szekely-LJdvarhely (Oderhellen). Bij Hatzeg werd een aanval gedaan, die door Duitsche troepen en Hongaarsche Hon- vèds werd afgeslagen. Van den grooten slag in de Dobroedsja hebben wij nog geen nadere bijzonderheden vernomen. Uit Londen komt echter een be richt, uit het Roemeensche hoofdkwartier af komstig, waaruit blijkt, dat de Russisch-Roe- meensche strijdmacht op den terugtocht een positie heeft ingenomen in de linie Rasowo Tuzla, dus een eind ver op het oude Roe meensche gebied. Daaruit blijkt dat de Bul garen reeds in staat waren het geheele vroe ger tot Bulgarije behoord hebbende deel der Dobroedsja terug te nemen, en daardoor in het oud-Roemeensche deel der Dobroedsja zijn binnengerukt, waar zij nu de stad Ra- sowa bedreigen. Ten N. van die plaats loopt de spoorweg naar Constanza, die bij Cerna- woda over de beroemde brug „Rugel Carol 1" over den Donau gaat en bij Fitesci zich aan het Roemeensche spoorwegnet aansluit. Het Bulgaarscge bericht meldt nog een hevigen tegenaanval, die echter met zware verliezen werd afgeslagen. Aan het Macedonische front woedt de strijd het hevigst in den sector bij het meer van Ostrowo waar de Servische troepen, gesteund door Fransche en Engelsche afdeelingen, krachtige aanvallen ondernamen op de Bul- gaarsche stellingen. De Serviërs hebben er, nadat zij de sterke stelling in het Malka Nidje-gebergte bezet hebben, ten N. daarvan de stellingen bij Vetrenik en Kaimaksjalan zij zetten er hun tocht 07er de rivier de Brod voort en bedreigen Fiorina. Ten Z. van die plaats wordt den geheelen dag gevochten. Ook aan de Vardar en de Stroema wordt gevoch ten, hoofdzakelijk is het daar echter artille- riestrijd. In het Stroemadal deden de Engel- schen een infaDterie-aanval op de dorpen Komargan, Osman-Kamila en Dsjani-Mahale, doch werden afgeslagen. Aan het Italiaansche tront zetten de Italia nen hunne hevige aanvallen op het woeste, met vele ravjjnen doorsneden Karstplateau voorthet hevigst woedde er de slag tusschen Lokvica en Karstkruin, De Italianen melden, dat zij nieuwe versterkte linies hebben ge nomen en hun positie er hebben uitgebreid. Deze strijd, die ten doel heeft den weg tusschen de Wippach en de zee naar Triest te nemen en dus deze belangrijke Oostenrijk sche havenstad te bedreigen, heeft voor het verloop van het gevecht aan het Italiaansche front de grootste beteekenis. Officieels ccmtnunigué'a. BERLIJN, 18 Sept. (W. B.) Officieel.) Legergroep van kroonprins RupprechtDe hevige slag aan de Somme, op een front van 45 K.M. van Thiepval tot ten zuiden van Vermandovillers leidde tot uiterst verbitterde gevechten, die ten noorden van de Somme teu gunste van de Duitsehers beslist zijn en ten zuiden van de Somme ten gevolge hadden, dat geheel platgeschoten gedeelten van stellin gen tusschen Barleux en Vermandovillers met de dorpen Berny en Deuiecourt werden opge geven. De Duitsche troepen hebben schitterende bewijzen gegeven van hun ouwrikbare vol harding en opofferingsgezindheid. Ten zuiden van Bouchavesnes gingen Duit sche vliegers gevechten aan met sterke vijan delijke luchteskaders en schoten tien vlieg tuigen naar beneden. Legerfront van den Duitschen Kroonprins Nu en dan levendig vuurgevecht in het Maasgebied. Ten oosten van Fleury ageerende vijandelijke afdeelingen werden tot terugkeer genoodzaakt. PARIJS. 18 Sept. (Havas.) Ten noorden van de Somme namen de Franschen loopgra ven oostelijk van Cléry, en sloegen zij Duitsche tegenaanvallen op dit punt af. Ten zuiden van de Somme poogden de Duitsehers op verschillende punten in den loop van den nacht tot tegenaanvallen over te gaau op de loopgraven ten oostan van Berny en Deniécourt. In deze streek ondernamen de Duitsehers drie .hevige aanvallen, die echter met groote verliezen werden afgeslagen. Ten O. van Berny maakten de Franschen nieuwe vorderingen, evenals aan den oostrand van Deniécourt, dat geheel omsingeld is. Het aantal gevangenen bereikt thans 1200. Tien mitralleurs bleven in handen der Franschen. De berichten van gevangenen over de ver liezen, tijdens de aanvallen op Berny geleden door de 10e aanvullingsdivissie en het 120e Duitsche reserve-rigimenten zeggen, dat deze ontzettend zijn. Twee bataljons van het 38e Regiment zijn door Fransche artillerie volkomen vernietigd. Van de andere fronten wordt niets gemeld. Adjudant Tarescon schoot voor de vijfde maal een Duitsch vliegtuig neer, dat hij De niécourt viel. De luitenant Heursseaux schoot eveneens zijn vijlde vliegtuig neer. Een Fransch vliegereskader ondernam gis teren het bombardement van het station Nantillois, waarop 12 granaten werden ge worpen voorts werden 33 granaten geworpen op Villers-Carbonal en Storgny van een hoogte van 800 meter, waardoor erutige schade werd veroorzaakt. De strijd aan de Somme. PARIJS, 18 September. (Ilavas). Nog weer een zeer goeden dag voor de geallieerden. De uitputtingsstrijd, zooals de Duitsehers zeggen, duurt voort aan de Somme. Een schitterende aanval der Fransche troepen stelde hen in het bezit van twee dorpen, een ingewikkeld loop- gravenstelsel, 700 krijgsgevangenen; met de 2700 krijgsgevangenen sinds 12 September en de 4249 krijgsgevangenen van de Engelschen maakt dit 7649 in ongeveer een week. Na een verwoed gevecht wierpen wij de Duit sehers uit Vermandovillers en Berny, welke dorpen zij eenige weken hadden vastgehouden. De bezetting vau Berny is vooral van belang, daar hierdoor Brrlena bebeerscht wordt. De aanval werd tegelijkertijd doorgezet tegrp da uitgestrekte loopgraven tusschen VermaDdo-t viliers, Deniecourt en Berny, die in Fransché handen vielen ondanks den hardnekkigen te genstand. Hierdoor was de mogelijkheid ge opend Deniecourt van drie zijden aan te vallen dat, uiterst krachtig versterkt was en waar de positie van de verdedigers pr cair was gewor den. De verovering van de loopgraven tusschen Berny en Barlena beteekende voor de Franschen een aanmerkelijke terreinwinst ten oosten van den verbindingsweg tusschen de twee plaatsen. Op het eind6 van den dag hadden de Franschen zich stevig vastgezet in het veroverde terrein, nadat de Duitsche tegenaanvallen waren af geslagen. Terzelfder tijd maakten de Engelschen hun overwinning volledig tusschen de Ancre en den weg Albert—Bapaüme. Sinds het begin van het offensief aan de Somme zijn thans 38 dorpen heroverd. In de »Pall Mali Gazette« komt eeue be- scbrijviug voor van een luchtgevecht tusschen den beroemde Franschen vlieger Guynemer en een Duitsch luchteskader. »Zooals wij reeds zeiden, hebben de Duit sehers eene nieuwe metbode uitgedacht om de knap9te Frausche vliegers onschadelijk te nia- kea. Zij zenden niet meer één enkelen vlie ger, maar een bijzonder eskader uit, dat hem tegelijkertijd moet aanvallen. Deze eskaders liegen voortdurend op de loer om hun buit te vangen en wachten een gun stige gelegenheid af om hem den terugtocht at te snijden en hem tot dalen te dwingen. Bij Guynemer is deze metbode echter met gelukt, oischoou de strijd dieu hij te voeren had vóór bij zijn aanvallers verjaagd uad, zeer zwaar was. ^Zij overvielen hem tamelijk onverhoeds, zooals hunne taktiek dat medebrengt. Hij had hun natuuiljjk kunDen ontvluchten. Maar dat doet een Fransche »trump«, zooals ze genoemd worden, nietdie ontwijkt geen strijd, want daurtoe gaat hij er op uit. Al duikend en zwenkend, zooals alleen een Guynemer dat k.-.u, schoot hij twee zijner te genstanders na elkander neer, nog voor zij ge legenheid hadden gehad om hem te overvallen. De overigen vonden het toen wijzer om heen te gaan, en vlogen weg, terwjjl zij hem uit hun achter-kanonnen een kogelregen toezonden. Guynemer viel hen zoo hel tig aan als hij kon en bracht hun ook wel nadeel toe, maar slaagde er niet in, een van hen neer te schieten. Zijn machine was herhaaldelijk getroffen en eindelijk dwong een dozijn lekken in benzine reservoir hem, zoo spoedig mogelijk te dalen. Hij kwam midden in »Niemandsland« terecht, waar hem onmiddelijk de' Duitsche granaten om de ooren vlogen. Zijne aanvallers hadden geen lust meer gehad om den strijd voort te zeiteu en trachtten dus niet te dalen om hem den genadeslag toe te brengen. Zij zorgden zoo spoedig mogelijk naar hun basis terug te gaan. Guynemer verborg zich zoo goed mogelijk in een granaattrechter en ofschoon er zes-en-tachtig zware projectielen in zijne richting gevuurd werden, bleet hij ongedeerd. Omstreeks vier uur 's ochtends werkte een reddingspatrouille uit de Fransche loopgraven zich naar hem toe en bracht hem veilig terug, na het toestel geheel vernield te hebben. SALONIKI, 18 Sept. (Reuter.) De troepen der geallieerden hebben Fiorina bezet. LONDEN, 18 Sept. (Part.) Uit Athene d.d. Zaterdag aan de Daily Telegraph De uiterste linkervleugel van de Fransche en Russische troepen blijft de terugtrekkende Bulgaren vervolgen. Generaal Cordonnier, belast met de uitvoering van een omtrekkende beweging ten zuiden van Fiorina, heett met zijn staf die stad bereikt. Zijn troepen vervolgen den vijand krachtig om hem geen tijd te laten zich in de aange legde schansen in de vlakte van Monastir te herstellen. Door de aankomst van de Serviërs te Brod worden deze schansen met omvatting bedreigd. Vandaar dat de val van Monastir eerlang verwacht wordt. Zondag heeft het eerste regiment der Griek- sche vrijwilligers uit Saloniki voor Exisou meegevochten. Onze uiterste linkervleugel heeft de linie Brama Kanali Bati bereikt. Deze linie ligt slechts 9 mijl van Monastir Uit Athene d.d. heden aan de Daily Tele graph: Generaal Cordonnier, van Kozani op rukkend, verdeelde ten einde Fiorina te omsingelen zijn strijdkrachten in drie ko- lonnes, die naar de stad oprukten, de Russen en Franschen van Verria, terwijl Serviërs op dracht hadden in het district Sorowitsj de Bulgaren van de hoogten in den omtrek van Exsisu en Petroskow te verdrijven. Door de Russen opgedrongen en verslagen door de Franschen en Serviëis, begonnen de Bulgaren naar Banitza terug te trekken. De Franschen brachten hun lichte artillerie aan en zaaiden wanorde in de Bulgaarsche gelede ren. De aftocht ontaardde in een wilde vlucht, waarbij artillerie en munitie in den steek werden gelaten. De Bulgaarsche inwoners sloegen eveneens op de vlucht en mengden zich tusschen de troepen. Dit maakte de verwarring volkomen. De eersten, die Fiorina binnentrokken, wa ren de Russen. Het Duitsche garnizoen bood slechts geringen tegensiand en sloeg daarna in wanorde op de vlucht, achtervolgd door de Russische ruiterij. Men seint uit Soerabaja d.d. 16 dezer aan de N. R. Ct. Majoor Van der Linden, die met 2. com pagnieën in de richting van Bangko oprukt, is aan alle zijden door den vijand omsingeld. Gemeenschap met hem is onmogelijk, maar toch is er geen gevaar, daar de opstandelingen weinig geweren hebben. Ons bovenstaand telegram doet ernstig aan. Er blijkt toch uit, dat de opstandelingen nog bij lange niet ontmoedigd zijn door de hun reeds toegebrachte verliezen, integendeel het aandurven de tegenover zulk een vijand aan zienlijke macht van twee compagnieën infan terie te omsingelen, terwijl het dien troep blijkbaar onmogelijk is onruiddelijk de ge meenschap ie herstellen. Is de vijand werkelijk zoo slecht van vuur wapenen voorzien als onz» correspondent me dedeelt, dan is er inderdaad geen rechtstreeksch gevaar voor de colonne van majoor Van der Linde. De laatste( jaren echter heeft men, om de troepen voldoende bewegelijkheid te doen behouden, meestal afgezien van het indeelen van een grooten trein, hetgeeu tengevolge heeft, dat er maar voor eenige dagen levens middelen voorhanden zijn. Slaagt men er dus niet in spoedig de gemeenschap met de co lonne van majoor Van der Linde te herstellen, dan zou deze zich wel genoodzaakt kunnen zien zich door den vijand heen te slaan. Dit kan mee- en tegenvallen. Voorts blijkt meer en. meer, dat er in Djambi een behoorlijk georganiseerd verzet heerscht, waarvan de uiting ons heeft overvallen. Groo- tere machtsontwikkeling zal wel niet kunnen uitblijven. Majoor P. H. van der Linde is nog slechts kort geleden tot zijn tegenwoordigen rang be vorderd. Hij is te velde geschoold o. m. in Atjeh, Het commando van den bedreigden troep be rust dus in beproefde handen. In de op Donderdag 28 September 1916, des voermiddags 10 uur, alhier te kaudeu vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning betreffende bestrijding van drankmisbruik op dagen van demobilisatie. 4. Adres van de vereeniging voor volks huisvesting, houdende verzoek tot onteigening van grond en het belang der volkshuisvesting. 5. Aanvraag van de vereeniging voor volks huisvesting van een voorschot uit de gemeen tekas. 6. Voorstel tot het verleenen van vergun ning tot aansluiting op het gemeenteriool. 7. Voorstel tot het verleenen van vergun ning voor het hebben van een erker boven gemeentegrond. 8. Voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1916. 9. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den secretaris en den penning meester van het Burgerlijk Armbestuur den heer A. P. de Vos. 10. Vaststelling van het le suppletoir kohier vau de belasting op het houden van honden. 11. Voorstel tot stichting 7an een verza melplaats van vuil en faecaliën, behoudens vergunning van Gedeputeerde Staten van Zee land overeenkomstig de Hinderwet. 12. Ontheffing «belastingen. 13. Beschikbaarstelling van een crediet ter uitvoering van de distrihutiewet. 14. Reclames schoolgelden. 15. Vaststelling schoolgeldkohieren. 16. Vaststelling le suppletoir kohier hoof- delijken omslag voor 1916. 17. Goedkeuring plan van stratenaanleg. 18. Bestendiging van de verordening op de heffing van schoolgelden M. O. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd, onder toekenning van eervol ontslag als sluismeester en bulpsluismeester aan de middensluis van het kanaal van Ter Neuzen, tot sluismeester aan de sluizen van dat kanaal te Ter.Neuzen, de heeren D. de Zeeuw en M. Veenstra. Zaterdagmiddag liep de Belg. spits »Celina« van Antwerpen, kapt. De Wilde- Colman op den steenen berm van den Weste lijken havendam alhier. Vrij spoedig gelukte het, het vaartuig met eene sleepboot vlot te trekken. Toen bleek echter, dat het door de steenen beschadigd was en in het vooronder water maakte. Plotseling dook het met den voorsteven bijna geheel onder water. In aller ijl is men begonnen te pompen en daar de schotten dicht bleven gelukte het het vooronder leeg te pompen, nadat door het aanbrengen van een zeil het binnenstroomen van het water was verminderd, Bij het opschutten geraakte het zeil van voor het lek en stroomde het water opnieuw binnen. Het schip ligt nu in de vluchthaven te wachten op orders. De la ding bestond uit levensmiddelen voor het Relief Comité. Bjj de brug op den weg van Axel naar Zuiddorpe, waar een paar schildwachten staan,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2