leperceel Metselwerk. 2e Timmer-en Ijzerwerk. 3e Glas- en Verfwerk. Stalen voor Herfst- en Winterklee&ing. Verlies Uw hoofd niet Loop der bevolking te Ter Neuzen. Ontvangen SLIJMOPLOSSEND. VERZACHTEND. HOESTSTILLEND. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Advertentiën. „HET GROENE ÜIRtTS" Het "bouwen van een in richting voor Vlasbewerking op een perceel Kadaster Sectie D. Ho. 447 nabij de LEEUWTJES te TEït HEU2EU, in 3 perceelen n.ml. Uitgewezen. De toestand te Overslag. Jachtopziener gewond. De geredden van Oltfantseiiand. Djambi. Nieuwe collectie T f Msg Door den schout-bij-nacbt, commandant der stelling van de monden der Maas en van de Schelde (commando Zeeland) is het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd aan den Belg Cyriel de Vleeschhouwer, geboren te Kieldrecht 28 April 1895, van beroep werkman, en aan den Nederlander Jacobus Frauciseus, Volckaert, geboren te Axel 11 Januari 1873, van beroep werkman, beiden wonende te Axel en beiden ter zake van het betrokken zijn bij den smok kelhandel. OVERSLAG. In den toestand alhier is in de laatste dagen in zooverre eenige verbetering gekomen, .dat van uit Nederland aan 'tBelgi- sqhe gedeelte dezer gemeente wekelijks 700 kilogram brood geleverd mag worden voor 470 personen. Een onderhoud, heden gevoerd met de ver tegenwoordigers van de bevolking, de zg. Com missie, leerde mij, dat de heele Belgische be volking in het bouwen der toegezegde loods, op geruimen afstand hunner woning, weinig baat ziet. Waarmede de Bevolking afdoend geholpen zou zijn, ware het oprichten van een maga- zjjn op Hollandsch grondgebied, waarin de menscben, die alle, op een 7- tal oudjes na, in hun eigen onderhond kunnen voorzien, ieder naar behoelte van hun huisgezin, wekelijks hun noodzakelijke levensbehoeften zouden kun nen verkrijgen en mogen uitvoeren. Thans is hun dit ten eenemale onmogelijk wegens de strenge maatregelen der douanp en der aldaar gestationneerde militairen. Hoe eigenaardig overigens de hier heer- schende toestanden zijn, bleek mg bij mijn bezoek aan dit afgescheiden gedeelte. Gekomen op een oogenblik, dat, ondanks de critieke tijden, door de menscheu kermis ge vierd werd, mocht ik constateeren hoe een groot aantal Uollandsche soldaten zich binnen het gesloten gebied bewogen, en zich daar te goed deden aan het kermisbier. Wanneer dus het onderling verkeer in dit half Nederlandsche, half Belgische dorp van dien *aard is, dat zelfs den soldaten geen en kel beletsel in den weg staat zich daar vrij te bewegen, dan ware het toch niet onmoge lijk zich de noodige gegevens te verschaffen om in zake het opdoen van noodzakelijke le vensbehoeften elk huishouden op rantsoen te stellen. En daar waren 470 menschen ten zeerste bij gebaat en hoogst dankbaar voor. Aangezien dit gedeelte ressorteert onder het toezichtsgebied van den Amertkaanschen con sul te Geut, zal binnen enkele dagen wel te gemoet gekomen worden aan hunne klachten over de onvoldoende "verdeeling der door de Commission of Relief for Belgium, ten hunne behoeve afgezonden voorraden meel, spek, reuzel en rijst. Maar koffie en petroleum, beide artikelen welke door de Commission niet geleverd wor den, ziedaar waarover genoemde menschen in beperkte hoeveelheid zouden mogen kunnen beschikken. Vooral petroleum, daar deze den talrijken menschen, die hun brood met huisvlijt ver dienen, werkelijk in staat zou stellen hun brood te verdienen, gedurende de a s. korte winter dagen. (Tel Zondag 17 September 1910. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, u., en nam. 2 u Ds. A. Timmerman. Bediening van den H. Doop. Sluiskil. Yoorm. 9% u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 91/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 10 u., en nam. 3 u., leosdienst. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6>/s u., Ds. Overduin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraut) Ter Neuzen. 10 u., 3 u en 6'/, u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/, u., Evangelisatie. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd. J. L. P. de Zwarte van Vlissingen, aan boord. Vertrokken H. Obrie, naar Biervliet, P 107 P. H. W ollert, naar Kampen, P 20 H. G. Wol- fert, naar Kampen, Korte Kerkstraat 1 J. Meeusen, naar Sas van Geut, Grenulaan 22 4. J. Leunis, naar Rotterdam, Tbolensstraat 143 J. Riemens, naar Axel, O 35 J. 5. Dees, naar Middelburg, Klaassenstraat 19 J. de Putter, raar Hoek, P 75 A. van Gelderen, naar 's Gravenhoge, Molengang 1. J. M. Jurrij, naar Gorincbem, Noordstiaat 60. H. A. Mierlo, naar Helmond, Verbiding- straat lc M. M. Boekaert, naar Houtenisse, Nieuwstraat 56 A. J. A. Hamerlinck, naar Etten en Leur, Schuttershof >veg 11 A. de Maat, naar Axel, O 12 C. P. Leunis, naar Rotterdam, Tholensstraat 35 A. V. M Verstaeten, naar Etten en Leur, Nieuwestati- onsweg 4. Van de grens. De Duitschers hebben de Belgische plaatsen St. Laureijns en Balgerhoecke tot operatiege bied verklaard. Voorheen behoorden deze plaatsen tot het etappengebied en liep de grens van het operatiegebied langs Maldeghem. Men schrijft uit Maastricht d d. 12 Sept. aan de N. Crt. Volgens »Les Nouvelles« van heden, zijn in alle langs de Limburgsche grens gelegen Belgische plaatsjes de laatste beschikbare Duitsche troepen met pak en 4ak in de rich ting van Luik vertrokken, om bun front te versterken. Nederlandsche zeelieden gestraft. Drie Belgische munitiearbeiders, die zonder vergunning uit Engeland trachtten te komen, door zich aan boord van de Maasstroom* te verbergen, werden tot vier maanden dwang arbeid veroordeeld. Twee Nederlandsche stokers, die hun daarbij voor geld behulpzaam waren en een andere Nederlander, die zijne bemiddeling had ver leend, werden resp. met drie en zes maanden dwangarbeid gestraft. Een gestolen auto. Zondagnacht reed op den Fluweelen Burg wal in Den Haag een auto zonder licht, wat de aandacht van de politie trok. Toen deze het voertuig wilde aanhouden, versnelde de be stuurder haar vaart en reed op ded hoek van den Fluweelen Burgwal en Nieuwe Markt tegen een muur, waardoor de auto omsloeg en ernstig beschadigd werd. De bestuurder ont kwam. De auto bleek het eigendom te zijn van den heer Stapel, wonende aan de CasuaTi- straat. Men had den wagen uit diens garage gestolen. (H. Ct.) Te Tilburg is Donderdagnacht de jachtopziener Haarbosch door zekeren Kokken met een ge weerschot levensgevaarlijk verwond. De dader is voortvluchtig. Nader meldt men Donderdagmorgen waren een naar heeren met twee jachtopzieners aan het jagen aan den Rielsehen Weg. [n de verte zagen zij den be kenden strooper H. van Kokke uit Tilburg. Een der jachtopzieners, J. H. uit Goirle, liep op h9m toe, doch op 5 met.-r afstand schoot Kokke hem in de borst. Da getroffene viel neer en werd in hoogst bedenkelijken toestand per auto naar het ziekenhuis te Tilburg vei- voerd. De dader wist te ontkomen en is op het oogenblik nog niet gepakt. Een correspondent van de Daily Chioncla heeft te Puota Arenas, Frank Wild, den com mandant van Sbackleton's op Olifantseiland achtergebleven tocbtgenooten, van de Zuidpool expeditie, geïnterviewd. Uit Wtld's beschrijving van het eiland blijkt, dat het een zeer ongast- v ij oord is met steile rotsen van zeker 3000 vost hoogte, waartegen de zee veelal onstuimig beukt. Het eiland was bijna voortdurend in mist gehuld, zoolang Wild en de zijnen er vertoef den. Het ijshol, waarin de mannen den lödf-n April met doorweekte kleeren een onderkomen hadden gevonden, bleek on den duur geen goede schuilplaats te zijn. Toen Sbackleton den 24sten van die maand met vijf vrij willigers in een open boot naar Zuid-Georgie was ver trokken, trachtte Wild dan ook een betere wo ning samen te stellen met behulp van de twee overgebleven booten, die omgekeerd op rots blokken werden gelegd en zoo een dak vorm den, terwijl van zeildoek wanden werden ge maakt en chronometerdoozen als vensters dien den. De eerste veertien dagen kon van het dro gen van de natte kleeren niets komen, daar de traan, die men als brandstof gebruikte, gespaard moest blijven voor het koken van eten, Velen leden dan ook aan uitputting en aan bevroren ledematen. Met twee uitzonderingen kwamen de gevallen van bevriezing weer te recht tegen het midden van den Zuidpoolwin- terbij een der mannen moesten de teenen worden afgezet. Met het oog op de geringe hoeveelheid le vensmiddelen stelde Wild zjjn mannen dade- op rantsoen. Ter aanvulling van den voor raad, die op 24 April maar toereikend was voor zes weken, was men aangewezen op het vangen van robben, welke intusschen slechts zelden op het eiland kwamen, en op vetganzen die zich vertoonden na eiken storm, die de zee vrjj van (ja had gemaakt, Om de robben een landingsplaats te verschaf fen, groeven de mannen een kaoaal door den ïjsgordel rondom hef eiland eri zij hielder dit voortdurend open, maar toch werd dit werk maar zelden beloond door een vangst. Wild beschrijft vervolgens de inrichting van de maaltijden en die van de eentonig elkaar opvolgende dagen. Om 8 uur 's morgens be gon de kok het ontbijt, dat gewoonlijk uit vet ganzen in traan gebakken, bestond, gereed te maken. Deze bezigheid duurde 2 uren, zoodat het ontbijt om 10 uur kon beginnen. Daarna werd gevallen sneeuw weggeruimd en weiden vetganzen gevangen. Was de zee vrij van ijs, dan stond steeds een ruan op det uitkijk naar een schip, dat mogelijk verlossing zou bren gen. Na de lunch, beschuiten met traan, deed men lichaamsoefeningen en om half zes trok ken allen zich terug in da hut en hield men zich bezig met het lezen in den Bijbel, de Encyclopaedia Brifannica, werken van Broo ming, Carlyle's »Frensch Revolution* en Bacon's E«says, de eenige boeken, die men uit de »Endurarice« had gered. Een baüjospeler droeg er toe bij de goede stemming er in te houden. Gelukkig wisten de attsen, die deel uitmaak ten van het gezelschap, de te vreezen scheur buik te voorkomen. Nu en dan had de hut zware sneeuwstormen te doorstaan, men bleef dan soms dageD lang binnen. In Juli vatte Wild het besluit, wanneer geen hulp mocht opdagen voor het einde van Octo ber, een poging te wagen om Deeeption-eiland te bereiken, waar 's zomers gewoonlijk wal- vischvaarders Zijn te vindeD. Gelukkig had twee dagen voordat de »Yel- cho« het eiland naderde, een zeer hevige sneeuw storm de zee vrij van ijs gemaakt. De wacht post merkte dan ook het kleine Cbileensche schip op, dat de eilandbewoners kwam verlos sen. De eerste kreet, waarmede Shackleton werd begroet, was allen wel. Als een bijzonderheid is nog te vermelden, dat de eerste vraag, die Wild en de zijeen aan Shackleton deden was: Waimeer kwam het einde van den oorlog Deze mannen, die se dert October 1914 niets meer van de buiter wereld wisten waren er dus van overtuigd, dat de oorlog voorbij moet zijn. De volgende week vertrekken Shackleton en allen, die hij weervond, "naar Engeland. Hij en Wild gaan eerst nog naar Santiago, om den President van Chili te danken, voor het aan deel. dat deze staat aan de redding heeft ge nomen. Men seint uit Soerabaja aan de N. R. Ct. De toestand in Djambi is nog ernstig, Met verscheiden plaatsen is de telefonische gemeen schap verbroken. De toestand in Noord-Djambi is zeer ernstig. Een deel van de bevolking die aan de Toeng- kal-rivier woont en goed gewapend is, meot in de richting van Rengat (Iudragiri) vertrok ken zijn. Allen, die inlichtingen wenschen omtrent het doel en de werking van de Vereeniging te Ter Neuzen, worden uitgenoodigd bij den heer F. M. FJ3RMONT, te Sluiskil(niet bij dhr. Krijger) op Zaterdag 16 Sep> tember 1916, des avonds 8 uur, (nieuwe tijd). HET BESTUUR. IMfjT*" De Architect Joh. A. Feij zal namens zijn Principalen op Vrijdag 22 September 1916, des namiddags 4l/t uur, in het »HOTEL CENTRAAL* aan de Markt te Ter Neuzen, aanbesteden Bestek met teekening liggen van af JI<t»n- «lag 18 September in het genoemde Hotel ter inzage en zijn alsdan a 1.per stel bij voornoemde Architect verkrijgbaar. Aanbevelend S. LAURENS, kleermaker. Lange Kerkstraat 94. Ter Neuzen. Gij lijders aan asthma, bronchitis of hard- nekkigen hoest, Gij zijt nog lijdende, omdat gij wellicht het voor U juiste geneesmiddel nog niet gebruikt hebt. Probeer nog esns de veelgeprezen ABDIJ SIROOP welke de eigenschap bezit de vast zittende en ontstekiog veroorzakende slijm op te lossen en te doen loskomen. Daarmede zullen dan tegelijk de ziektekiemen kunnen verwjjderd worden, de hoestbuien be daren en de benauwdheden verdwijnen kuDnen. Waarom zoudt gij dus geen proef met de Abdijsiroop nemen Vele lijders aan asthma, bronchitis, influenza verklaarden ABATT0TBAAD dankbaar, dat zij hunne gezond- AdUiU Mlki/Uf heid danken aan de Als gij kucht, fluimt, hoest of verkouden zijt, laat dan Uw kwaal niet ongestoord voort woekeren tot erger, bevordert I BT'lTTOTD AAD dadelijk Uwe genezing. Neemt nDl/llJ ulitUUf de heerlijke verzachtende Prijs per flacon van 230 gram 1.05, van 550 gram 2.05 van 1000 gram 3,55. Eischt ROODEN BAND met onze hacd- teekening L. I. AKKER: Rotte-dam. Alom verkrijgbaar. Te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE -Leunis; Axel J. H. VAN DtXHOORN en L B. A. ROLFF Lz Hulst, F. L. VERWILGHEN v. d. Hooft, Zaamslag D. RIEMENS—Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3