ieifiüfaiiers UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Baso en 30 man werden zondere eenig« moeite gearresteerd. Vele songko 's Tan een vorm, die slechts door hoog adelijke personen gedragen wordt, statiekleeren en gewijde kaar sen, die by de invallende duisternis hadden moeten branden, zoomede vele andere attributen, werden in beslag genomen. Wij deelen het verhaal hier mede, zooals het ons verteld werd, maar wij kregen den indruk, dat het niet zoo 'n vaart zou bebben geloopeneerder denken wij, dat Baso ge- ëclipseerd zou zijn op het tijdstip, dat hij door de ruime entreegelden de schaapjes op het droge had. Toch is het flink en rustig ingrijpen door de politie van zeer groote waarde, het korps heeft hiermede getoond, dat het goed op alles let en het in hem ge stelde, vertrouwen ten volle verdient. Onlusten in Djambi. Blijkens een van den gouverneurgeneraal van Nederlandsch-Ind.ë ontvangen bericht, zijn 6 dezer uit Djambi vijf brigades infanterie vertrokken naar Noeara Taberi, waar de rebel len op den tweeden dezer vijftig dooden had den en twee der onzen licht werden gewond. De controleur van EbbeDhorst Tengbergen van Moeara Tambesi, omtrent wien eerst werd bericht, dat hij waarschijnlijk vermoord was, schijnt in veiligheid te zijn. Twee compag nieën gaan van Palembang naar Moeara Roepit en het Westen der gelijknamige residentie en troepen van Soengeï Denoc» (vermoedelijk die uit Padang over Indrapoera gezonden zijn) naar Bangko. De telephoonverbinding tusschen Moeara Tebo en Moeara Boeugo is hersteld. Van Moeara Tebo luiden de berichten gunstig alles is daar wel. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseind De opstandelingen hebben Moeara Tembesi stormenderhand genomen, na den dokter-djawa en den marktmeester te hebben vermoord. De pradjoerists (inlandsche poiitie) zijn tot de Sarikat Islam overgeloopen. Uit Soerabaja wordt geseind Ambtelijk wordt gemeld, dat er voor de te Palembamg heerschende paniek geen reden bestaat. Er zijn ook maatregelen genomen voor de Padangsche Bovenlanden, waar symptomen van agitatie waargenomen zijn. Da gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië seinde, dat uit Moeara Tebo voor spoedige, plaatselijke verrichtingen, zonder ver liezen onzerzijds zijn gemeld en dat het nieuws uit de andere plaatsen onbelangrijk, doch be vredigend was. Zaterdag j.I. hield bet Uitkeeringsfonds bij ziekte »hlulp in Nood«, hare gewone drie- maardelijksche vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat over de maanden Juni, Juli en Aug. was ontvangen aan contributie de som vaa 441,94, aan buitengewone inkomsten ƒ3,61, totaal 445,55. De uitgaven bedroegen aan ondersteuning van zieken 207,35, aan bodeloon en diverse uitgaven 169,50. totaal 376,85 een batig slot dus van 68,70. Het vorig slot bedroeg 2011,50s, alzoo een aanwezig kapitaal van 2080,205 Voor de afdeeling »Steunkas«, waren de ontvangsten aan contributie ƒ41,35. De uit gaven bedroegen aan ondersteuning 34,50 een batig slot van 6,85. Het slot der vo rige rekening bedroeg 510,39, alzoo een aanwezig kapitaal van 517,24. De 41/2 pOt. leening der stad Hulst ad ƒ7000 is geheel toegewezen aan de firma Ls. WaesbergheJanssen te Hulst. Hoek. Zeeuwsch-Vlaanderen, althans het O. deel staat dit jaar wel in het teeken der wielerfeesten. Het schijnt, dat nu er geene kermisseD oi andere feestdagen zijn, de drang tot ontspan ning daarin zijne veiligheidsklep vindt. 8 September had Hoek zijn wielerfeest. Het was een uitgezochte dag weer na de ruwe regenvlagen op de vorige dagen. Het sportfeest was goed bezocht, al hebben we het in vroegere tijden wel drukker ge zien, toen de Zuidgiens niet afgesloten was. Wellicht heeft ook het mooie weer, dat anders tot een drukken dag medewerkt, schuld er aan, dat van buiten af niet zoovelen aan wezig waren als anders. Joch was het eene gezellige drukte. Het muziekgezelschap van Hoek, nit zijn mobilisatieslaap ontwaakt, deed voor en onder de wedstrijden zijne lustige tonen klinken. De Zwaluw van Boschkapelle ontving de premie als verstkomende club. Sluiskil nam 2 premie's mede, beide als grootste vereeni- ging, de eerste voor een heerenclub, de laatste voor de damesclub. Er werden twee rijwielen verloot. Het heerenrijwiel viel op no. 940, bet damesrij wiel op no. 915. Ook bij Vogelpik was als eerste prijs een rijwiel uitgeloofd. Aan de wedstrijden werd flink deelgenomen. Den eersten prijs bij Vogelpik bekwam L. Lafort van Sluiskil, den 2en C. Scheele van Sluiskil, den 3en H. Benoy van Zuiddorpe, den 4en Ed. Verstraete, Sassing en den 5en C. de Witte van Hoek. Voor ringrijden waren de prijzen respec tievelijk voor Lambert van Boschkapelle, Cort- vriendt van Spui, IJsebaert van Westdorpe, Ongena van Absdale en M. Robijn van Hoek. De dameswedstrijd was zeer druk. Niet minder dan 30 prijzen werden hierbij uitge reikt. Ie prijs J. Faas, 2e F. de Blaaij, 3e F. v. Dixhoorn, 4e J. Jansen, 5e C. Moens 6e J. v. Drongelen, 7e L. v. Hermon, 8e C. v.. Es, 9e C. de Feijter, 10e Geelhoedt, lie A. de Kraker, 12e S. de Meester, 13e Hartog, 14e de Groot, 15e B. Goor, 16e C. Kiel, 17e Kaan, 18e M. Romeynsen, 19e Guiran, 20e C. Verbrugge, 21e Ja. de Feijter, 22e J. Lafort, 23e M. de Fouw, 24e Jacobs, 25e Fermont, 26e Nijssen, 27e de Meester, 28e Verpoorte, 29e Hermon, 30e De Feijter. De voetbalwedstrijd tusschen II. F. C. van Hoek en T. F. C. van Ter Neuzen eindigde in gelijk spel 22. De prijs werd gedeeld. Hierna werd nog eenige uurtjes met animo een dansje gedaan in de verschillende lokalen. Er werd prettig feest gevierd. Van wan klanken hoorden wij niet. Die het initiatief namen tot het wielerfeest, kunnen met wel gevallen op den afloop terugzien. In de Zaterdag te Groede gehouden raadszitting is benoemd tot wethouder en ambtenaar van den burgelijken stand de heer P. Lombaard. Het raadslid Becu werd geinstalleerd. De Gemeenteraad van Sluis besloot Zaterdag in een voltallige vergadering met een stem (van den heer E. Janssens) tegen, om den burgemeester een blanco crediet te verleenen voor de uitvoering van de distribu- tiewet. Eervol ontslag werd verleend aan mej. De Backere te Heille als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school aldaar. In de gecombineerde vergadering van den raad van Aardenburg met regenten van het burgergasthuis werd tot regent van hel gasthuis benoemd de heer Th. L. F. Roersch notaris aldaar. In de raadsvergadering zelf waren alle leden tegenwoordig. De raad oordeelde sluiting der koffiehuizen op den dag der demobilisatie niet noodig, aangezien drankmisbruik aldaar weinig voor komt. De gemeenterekening dienst 1915, werd, nadat aan den heer Doyer enkele inlichtingen waren gegeven voorloopig vastgesteld in ont vangsten op f 38245.10 in uitgaven op f37540.145 alzoo sluitende met een goed slot van f 704.955. De rekening van het algemeen armbestuur 1915 bedrageude in ontvangsten f412.50, in uitgaven f407.06, sluitende meteen goed slot van f5.44 benevens de begrooting voor 1916 bedragende in ontvangsten en uitgaven f287.855, werden daarna goedgekeurd. Aan den beer R. Rijkse werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 December als hoofd der school, onder dank betuiging voor de belangrijke diensten bewezen. Inzake het geven van een duurtetoeslag aan die ambtenaren, die het noodig hebben stelden B. en W. voor in het algemeen geen duurte toeslag te geven doch alleen de jaarwedde van den gemeentewerkman te verhoogen tot een bedrag van f 468.—, waartoe werd be sloten. Het adres der doopsgezinde gemeente om ook een der regentplaatsen te mogen bezetten in het burg. weeshuis werd van de hand ge wezen. omdat volgens de conventie van 1819, het weeshuis een stichting is alleen van Her vormden en Roomsch katholieken en het niet aangaat, daarin nog meer kerkelijke richtingen op te nemen. Ten slotte werd nog aangeboden de gemeen- tebegrooting dienst 1917, en werd den raad gevraagd of zal worden doorgegaan met de beschikbaarstelling van varkensvleesch, nu ingevolge de bepalingen der distributiewet een deel ten laste der gemeente komt. Besloten werd, na eenige besprekingen aan B. en VV. voor 1916 een blanco crediet daarvoor te ver leenen. IJzendijke heeft Zondag voor de tweede maal van dit jaar zijn feest gehad. Ging het eerste onder in de vele regens van de Pink sterdagen, dat van gister trof bet beter. Het bleef droog al vertoonde zich eerBt laat de zon, Het feest begon met een optocht van ver sierde rijtuigen en fietsen, de burgermuziek- societeit en een militair gezelschap door de bevlagde gemeente. Na het ontbinden van den stoet trok men naar een weide even buiten de kom, waar verschillende volksspelen en turnoefeningen werden uitgevoerd, terwijl het plaatselijk mu ziekgezelschap door eenige nummers het fees telijke verhoogde. Later werden op de markt die spelen voortgezet en speelde de militaire kapel op de kiosk. Om half acht had aldaar de uitreiking plaats aan prijswinners van de wedstrijden. Onder die prijzen waren er ook twee voor gevelversiering, die ten deel vielen aan de heeren B'. de Witte en J. Minderhoud. Voor al de eerste had zijn gevel heel aardig met groen en gloeilampen verfraaid. Er was heel wat volk op de been, waar van bet jongere deel des avonds eer. dansje kon wagen. Van ongeregeldheden boorden we niet. Door den krijgsraad te 's-Gravenhage is A. R., landstorm-infaDterist uit Groede, ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan diefstal van een stofbril en bellen. Voor de civiele kamer der rechtbank heb ben Maandag terecht gestaan twee ambtenaren vaii den burgelijken stand, namelijk J. J. uit Sluis en A. P. de V. uit Ter Neuzen de eerte bad een overlijdensacte niet geteekend, de twee de een huwelijksaankondiging. Bij verstek luidde de eisch tegen ieder hunner 1 of 1 dag. Uitspraak 18 September. Een flinke jongen. De »Matin« verteli van een kleinen jongen van dertien jaar, Léon Marie, te Ouistreham, een klein dorp, ergens bij de Fransche knst, die alleen de zeven hectaren grond van zijn vader bebouwt. De vader is in den oorlog zwaar gekwetst en ongeschikt om te werken uit Duitschland terug gekomen, Een jaar ver zorgt het kind nu al de bezittingen, het heeft geploegd, gezaaid en geoogst. Als hij zijn paard Rouflote, een grijzen appelschimmel, wil inspannen, moet hij ergens op gaan staan, anders kan hij het paard niet in het tuig krijgen. De oogst van den kleinen man is vrij goed uitgevallen, de aardappelen waren uitstekend, boekweit en andere gewassen zeer voldoenbe. Alleen het koren had Léon te laat gezaaid en de kraaien hadden het zaad weggepikt. Dieven en helers. Door de politie te Vlissingeu zijn een twee tal militairen aangehouden die koperdraad ver kochten bij een opkooper alhier en waarvan bleek dat dit koperdraad afkomstig was dief stal ten nadeele van den Staat. Tevens bleek dat deze opkooper ook koper had gekocht van een paar marine-matrozen en bleek dat dit koper verkregen was door diefstal aan brood van een der marine-vaartuigen alhier. Nog bleek verder dat djze opkooper her haaldelijk lood had gekocht van een 19-jari gen jongen alhier, die dit lood stal van de daken der huizen in de omgeving zijner woning. Eon uitgebreid onderzoek wordt ingesteld, daar vermoed wordt dat de koopman io deze niet geheel vrij uitgaat, zoodat tegen hem wel proces-verbaal ter zake van beling zal worden opgemaakt. Dank zij de bemoeiïogen van de N. O. T., is een totaal van 422,000 K.G. kapok vrijgegeven. De N. O. T. is or voorts in geslaagd een regeling te treffen, waardoor de moeilijkheden die aan den invoer jvan cacaoboonen in den weg stonden, volkomen zijn opgeheven, zoodat verwacht mag worden dat binnenkort de af levering van cacaoboonen aan de fabrikanten weder zal aanvangen. In verband met mefledeelingen van han delsreizigers in waschmiddelen, dat na 31 De cember 1916 de sodacommissie geen soda meer 2L DYERT zal leveren aan waschinrichtingen, wordt me degedeeld, dat dit ten eenenmale onjuist is. Belanghebbenden gelieven hiermede rekening te houden. WELTEVREDEN, 12 Sept. (Tel.) Een patrouille beeft in Djambi 18 opstandelingen gedood, en 21 gevangen genomen. De rebel len hebben getracht het garnizoen van Telok Pandjang naar buiten te lokken en deze ntaats te bezetteD, doch deze toeleg is mislukt. In andere districten is het rustig. LONDEN, 12 Sept. (Hand.) De »Times« verneemt uit het Roemeenscbe hoofdkwartier, dat, hoewel de operaties aan den Donau met groote aandacht worden gevolgd, wegens de betrekkelijke nabijheid van de hoofdstad, jtoch i'ranssylvanië als het voornaamste oorlogstoo- neel wordt beschouwd waar alleen van Roe meenscbe standpunt voor de toekomst beslis sende resultaten zijn te behalen. Men heeft volkomen vertrouwen en iedereen wacht met ongeduld op het oogenblik, dat Roemenië .met onverdeelde energie zich aan den veldtocht aan het voornaamste front zal kunnen wijden. Treedt Zaïmis af? LONDEN, 12 Sept. V. D. De »Daily Chronicle* verneemt uit Athene, daf Zaïmis zijn ontslag heeft ingediend. Het is nog niet bekend of de koning dit ontslag heeft aan vaard, maar men verwacht de oplossing van den min.istercrisis hedenavond. LONDEN, 12 Sept. Berichten uit Athene bevestigen, dat minister-president Zaïmis zijn ontslag heeft ingediend. ZAAMSLAG. Huweljjks-aangiften. 17 Aug. Cor nelia de Putter (van Ax°l), 22 j., jm. en Janna de Fejjter, 21 j., jd. 28 Aug. Aarnout Cornelis de Ruijter (van Oude Niedorp), 22 j., jn\. en Geertrui Hamelink, 22 j., jd. 31 Aug. Pieter Mattheus van de Yelde, 25 j., jm. en Jozina Geertruida van de Yrede, 22 j., jd Franciscus de Jonghe (van Axel), 25 jjm en Maria Penne, 32 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 3 Aug. Martinus Die leman (van Stoppeldijk), 25 j.. jm. en Cornelia Verpoorte, 22 jjd. 10 Aug Hendrik Wisse, 34 j., weduwn. en Maria Magdalena Risseeuw, 32 j ,jd. Geboorten 2 Aug. Janna Neeltje, d van Petrus Pieter Arie Dieleman en Janna Dees. 7 Aug. Cornelia Geertrui, d. van Jan Jacobus van Lange- velde en Anna Snap 12 Aug. Sara Catharina, d. van Cornelis Meertens en Levina Bolleman. Marinus Leendert, z. van Jan de Bruijne en Lourina den Engelsman. 14 Aug. Cornelia, d van Adriaan Bareman en Cornelia van der Hooft. 15 Aug. Pieter, z van Marinus Scheele en Maria Hamelink. 11 Aug. Cornells, z. van Willem Hendrik van der Hooft en Pieternella Cornelia Leunis. 19 Aug. Petrus, z. van David Scheele en Janneke Dieleman. 22 Aug. Martinus Jan, z. van Albertus Rodenhuis en Catharina Cornelia Schieman. 23 Aug Martina, d. van Hendrik Vreeke en Jozina de Ljjser. 26 Aug. Jacobus, z. van Adriaan van Kerkvoort en Neeltje Faas. Anthonie Louis, z. van Willem Cor nelis Ruijtenburg en Lourina Boejje. Overlijden. 9 Aug. Janna Versluis, 84 j., wed. van Adriaan van de Velde. 23 Aug. Anthonie van Fraeijeuhove, 15 jz. van Franciscus Cornelis en Barbera van Fraeijenhove. 25 Aug. Gelein Herrebout. 3m,. z. van Cornelis en Maatje «de Koejjer. 30 Aug. Cornelia Maria Dieleman 34 j., echtg. vanMeeuwis Dieleman. DAGEN. Yoorm. Nam. Woensdag 13 Sept. 3.19 3.38 Donderdag 14 3.56 4.15 Vrijdag 15 4.32 4.49 Zaterdag 16 5.7 5.24 Zondag 17 5.43 6.1 Maandag 18 6.22 6.44 Dinsdag 19 7.9 7.40 ENTIËN. De Echte VIPER" u „FLVSAC" JACS. DE KOK, de beste. TER NEUZEN. o o TER KEUZEN. Huweljjks-aangiften. 4 Sept. Edu- mondus Aloijaius Sijs, 25 j., jm. en Dina Elve, 21 j., jd. 8 Sept. Gelein Durink, 32 j., jm. en Wilhelmina' de Feijter, 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Sept. Jacobus Veratraten, 26 j., jm. en Keeltje Smies, 27 j., jd. 7 Sept Herrit van der Linden, 30 j., jm. en Hendrika Elisabeth Stoutbamer, 18 j., jd. Geboorten. 4 Sept. Johanna Maria, d. van Johannes Petrus Wullems en Cornela Corneta Jansen. 5 Sept. Willy Henri Marie, z. van Honoré Joseph Colsen en Emma Amelia de Caluwe. 6 Sept. Martina Catharina, d. van Martinus Baert en Mathilda Maria van den Bulck. 8 Sept. Keeltje, d. van Gerard Snap en Teuntje Adriana van der Klooster. 9 Sept. Jacomina Cornelia d. van Johannes Riemens en Pieternella Dieleman. n i» f»

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3