Yan het Westelijk oorlogstooneeL Van het Roemeensche gevechtsterein. Op Zee BINNENLAND. Officieele communiqué's. Vliegmachine legen Zeppelin. De Duitschers bij Putte vertrokken. VAN DE BELGISCHE GRENS, 10 Sept. (Telegraaf). Het was heden eene verluchting in de Belgische grensgemeente Putte. Reeds gisteren bleek door aanhoudend heen en weer rijden van ruiters en rijtuigen, dat er iets bijzonders gaande was. Ook het wegvoeren van hoornvee gaf aanleiding tot gesprekken. Heden Zondag zouden zij echter het resultaat van al die bedrijvigheid gewaar worden. Het opbrengen wan de ^liobe. De Koningin in Zeeland. Droogmaking Zuiderzee. by Dorna Watra, aanraking gekregen met de Roemeensche legers, zoodat nu ook aan de noordgrens van Roemenië wordt gestreden. Aan het oostelijk front benoorden de Kar- pathen worden de gevechten door de Russen om Halitsj te nemen voortgezet, doch tot nog toe konden de Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen die plaats blijven behouden. Op het westelijk front slaagden de Engel- schen erin, na een hevigen aanval over een front van zes kilometer breedte, tusschen het Foureauic-bosch en het Leuze-bosch, het dorp Ginchy te bezetten, en het terrein tusschen dit dorp en het Leuze-bosch eveneens in bezit te nemen. Reeds hadden de Engelschen ver leden week in een aanval het dorp genomen, doch toen slaagden de Duitschers er bij een tegenaanval weder in het te hernemen. Thans meldt generaal Haig, dat hij in staat was al het veroverde terrein te behouden en zelfs nog eenigszins uit te breiden, zoodat ook ten noor den van Pozières de linie eenigszins werd ver groot. Ten zuiden van de Somme nam de strijd tegen de Franschen een bijzonder heftig karak ter aan. Het Fransche bericht zegt, dat door gebruikmaking van brandende vloeistoffen de Duitsche troepen er in slaagden, een gedeelte der Fransche loopgraven ten z. van Barleux te bezetten. Bij een tegenaanval werden die echter hernomen. Overigens werd er zeer hevig gestreden, doch zonder dat de stellingen ge wijzigd, werden. Bij Verdun hadden gevechten plaats, waar van de Franschen melden, dat zij het geheele loopgravennet by Douaumont bezetten, de Duit schers, dat de vijand uit de stellingen ten zuiden van Thiaumont en ten o. van Fleury, waarin hij was binnengedrongen, weder werd verdreven. Parijs, 11 September. (Havas). Officieel be richt van hedenmiddag Ten zuiden van de Somme hebben de Duit schers vannacht een vijftal aanvallen op ver scheidene punten van het nieuwe Fransche front tusschen Berny en de streek ten zuiden van Chaulnes gedaan, sommige met gebruik making van brandende vloeistoffen. Overal zijn de aanvallers in hun loopgraven van uitgang teruggeworpen door het Fransche geschut en machinegeweervuur, dat den Duit schers ernstige verliezen berokkende. Aan het overig front is de nacht rustig voorbijgegaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben 10 Fransche vliegtuigen 60 zware bom men op belangrijke militaire werkplaatsen ten zuiden van Brugge geworpen. Het bombarde ment, op een hoogte van tusschen de 400 en 800 meter uitgevoerd, is zeer doeltreffend geweest. Denzelfden nacht zijn er 104 bom men geworpen op de legerplaatsen en muni tiemagazijnen ten Noorden van Sommepy. Er zijn hevige ontploffingen waargenomen. Bovendien heeft een Fransch luchteskader op de kazerne en het vliegkamp te Saarburg met goed gevolg 20 zware bommen geworpen, die belangrijke schade aanrichten. Het feit, dat bij den laatsten Zeppelinaanval op de Oostkust van Engeland een Zeppelin door een vliegmachine geheel vernield werd, heeft het vertrouwen in dit afweermiddel tegen aanvallen der luchtschepen natuurlijk vergroot. Toch was het, zooals de Yorkshire Post« schrijft, volstrekt niet de eerste maal, dat een gevecht tusschen twee zulke tegenstanders ongunstig voor het luchtschip verliep. Pas korten tijd geleden had boven de Noord zee een strijd plaats, dia een medewerker van het blad aldus beschrijft »De vliegmachine was slechts voor een en kelen man ingericht, terwijl de Zeppelin, van 't modernste type, met eene bemanning van minstens dertig koppen, zware bommen mee voerde en op het bovenlak speciale afweer- kanonnen tegen vliegmachinus droeg. De Zeppelin kwam tot op geringe hoogte boven het stoomschip neer, blijkbaar met het doel, het aan te vallen en terwijl de mannen aan boord van het schip bleven uitkijken en afwachten of het luchtschip bommen zou wer pen, zagen zij een watervliegtuig met grooten spoed en op zeer groote hoogte komen aan vliegen. Blykbaar had ook de uitkijk op den Zep pelin het gevaar ontdekt, want er kwam be weging in de gondels en toen de Zeppelin wendde en in Oostelijke richting trachtte te verdwijnen dook het vliegtuig en vloog het luchtschip met zoo groote snelheid tegemoet, dat de bemanning van het schip mei angst toekeek. Het leek eerst, alsof de vlieger het lucht schip van die duizelingwekkende hoogte af wilde rammen, maar toen hij er een honderd meter vandaan was, verminderde bij plotseling zyn vaart en begon hy een reeks merkwaardige bewegingen uit te voeren. Terwyl hjj boven het luchtschip bleef cirkelen, begon hij het met granaten of vuurballen of iets dergelijks te bekogelen. Telkens als er een viel, kon men een vlam onderscheiden en de projectielen vielen vlak bij den Zeppelin neer. Hij moest echter rekening houden met de kanonnen van het luchtschip één daarvan had het vuur geopend, zoodra de vlieger in zicht was gekomen. Rondom de vliegmachine barstten de granaten met wolkjes uiteen. Som migen schenen de draagvlakken te raken en te doorboren en één keer dacht de hemanning van het schip, dat alles voorbij en de strijd in het voordeel van den Duitscher beslist was. Een granaat had het voorgedeelte van bet vliegtuig geraakthet schudde en wankelde, maar in plaats van als een wrak in zee te vallen, bleef het in het rond vliegen, herstelde zijn evenwicht, steeg tot op een grootere hoogte doch een van de dryfvlakken was aan stukken geschoten. Weer begonnen de vlammende sterren op het luchtschip, dat nu zeer snel voer en blijk baar trachte te vluchten, neer te vallen, ter wijl het stoomschip met volle snelheid volgde, om het resultaat van het gevecht te zien. On geveer een half uur later trof de vlieger zijn doel. Een van zijn bommen had het achter einde van den ballon geraakt en dat ernstig beschadigd, want het groote gevaarte begon- leelijk over te hellen en snel te dalen. s>Het kwam zóó snel naar benedenvertelde de kapitein van het stoomschip, »dat ik dacht dat het vlak voor ons in zee zou vallen. Daar wy tamelijk snel voeren, bedacht ik, dat het mij in dat geval onmogelijk zou zijn het niet te rammen. Dat was een moeilijk oogenblik, want ik moest ook aan mijn bemanning en aan mijn schip denken. De Zeppelin kwam echter weer recht te liggen voor hij het water raakte en vloog weer voort. Blijkbaar waren de machines nog in staat om te werken. Het is jammer, dat op dat oogenblik ook het vliegtuig zich in moeilijkheden bevond, want wij zagen het in de richting van de kust wegvliegen. Het moet zoodanig zijn beschadigd geweest, dat het den aanval niet kon voort zetten, maar ik hoorde later met genoegen dat het veilig naar zijn basis teruggekeerd was«. Sedert eenigen tijd werd de wacht nabij de grens dagelijks bezet door andere manschap pen uit het garnizoen Stabroek. Ook heden zou dit wederom plaats vinden, doch op het aangegeven uur waren wel aanwezig de wacht, doch nieuwe manschappen kwamen er niet. De commmandant, een Feldwebel, nam afscheid van de eigenaresse, die gedurende de twee jaren haar huis beschikbaar had moeten stel len voor de Duitsche wacht, en zei, dat, wan neer er niet binnen twee uur een andere wacht aankwam, het voor het laatst zou zijn, dat hier eene wacht werd geplaatst. De deur werd gesloten en de stukken meegenomen. De patrouilles, die zich even nadien kwamen melden, troffen hunne kameraden niet meer aan. Zij stompten nog met hunne geweerkol ven op de deur, doch trokken ook weldra af. Een uur later kwam een onderofficier met een soldaat om de telefoon af te breken en de Duitsche vlag, die aan onze grens steeds had gewaperd, neer te halen. Toen dit plaats vond, was er eene groote menigte aanwezig, die luid applaudiseerde. Men begrijpt de woede dezer Duitschers, doch niet minder de vreugde der bewoners van Belgisch Putte, om na twee jaar van hen verlost te worden. Ten slotte kwam nog 'n wagen de wachthuisjes werden er opgeladen en daarmede was alles afgeloo- pen. De bewoners tusschen de eleetrische draden, waarheen de Duitschers ter voorkoming van desertie hunner mannen dezen maatregel na men, hebben het nu voor onze grenswacht niet gemakkelijker gemaakt, daar deze niet mag toelaten, dat de Putsche bevolking evenals vroeger heen en weer kan gaan O. i. is het echter onmogelijk streng aan deze order de hand te houden, daar de dorpen aan elkander zijn gebouwd en er een middel moet worden gevonden deze menschen eenvoudig tijdelijk als neutraal terrein te doen beschouwen. Menige pint werd op dezen terugtocht heden gedron ken en lang en druk wordt deze maatregel door de Belgen besproken. BOEKAREST, 11 S -pt. (Agence Roumainr.) Officieel Op het noordeljjk en N.W. front blyft de vyand ten westen van de bovendalen van Maros en Alt terugtrekken. Wjj hebben 3 officieren en 106 soldaten gevangen genomen. Ten zuiden van Sibiu hebben wij liet dorp Helimbar (Schelletbergj bezet. Men heeft waargenomen dat de vijand duoi- dum-kogels gebruikt. O O Iu het Streithu-dal, hebben wij ten westen van Meriser verscheidene vijandelijke aanval len atgaslagen, waarna onze troepen, tot den aanvul overgaande, 2 kanonnen, 2 machine geweren en verscheidene caissons met munitie hebben buitgemaakt. Wij hebben daarenboven 3 officieren en 302 soldaten gevangen genomen. Op het zuidelijk front geweervvur langs den geheelen Dooau. Iu de Dobroedzja duren de krijgsverrichtingen voort. Kapitein P. Burghout en de bemanning van het stoomschip Niobe van de Kon. Ned. Stoom boot-Mij., het schip, dat Donderdag door de Duitschers werd opgebracht, ziju ie Amsterdam teruggekomen. De kapitein heefs aan het Hdbl. omtrent de toedracht het volgende meegedeeld Donderdagmiddag om 1 uur werd de Niobe, die met een lading stukgoederen op weg was van Amsterdam naar Bordeaux, iu de Noordzee even voorbij den Noordhinder door een Duit- schen onderzeeër aangehoudeo, die twee losse schoten voor den boeg loste, om het schip te waarschuwen, dat het stoppen moest. Er werd onmiddellijk gestopt, en daarop seinde de onder zeeër, dat er iemand aan boord moest komen met de papieren. De stuurman ging er met de papieren heen en beerde met een prijsbemanning van den onderzeeër terug. De papieren werden aan boord van den onderzeeër gehoudeD. Het Neder- landsche schip werd Daar Zeebrugge opgebracht, van waar de bemanning en de kapitein met een vrijgeleide naar de Nederlandsche grens vertrokken. De Niobe zal voor een prijsgerecht gebracht worden. Het is een van de kleinste schepen der maatschappij. O ider de lading stukgoederen bevond zich eeu belangrijke paitij kaas, die, naar men weet, relatieve contrabande is. De Niobe voer in convooi met een ander schip der maatschappij, dat in ballast uitging eo niet aangehouden werd. Middelburg was gistereD in feesttooi ter eere van hel koniokljjk bezoek. Te 10 42 kwam de koninklijke trein hieraan. Aan het stalioD bevonden zich ter begroeting de Com missaris der Koningin, de burgemeester, de schout-bij-nacht commandant id Zeeland, met deu chet van de stat. Door een deel tier stad werd per auto naar den buitentuin gereden, waar de Koningin haai paard besteeg om zich naar t Molenwater te begeven, waar de troe pen uit V\ alcheten waren opgesteld. Op het Molenwater waren duizenden getuige van de inspectie. Ouder het spelen van volksliederen door de verschillende muziekkorpsen reed 11. M. langs de opgestelde troepen, die vervolgens voor haar defileerden. Te 12 10 verliet H. M. Middelburg weer per koninklijken trein en reed door naar Vlissingen. De Koninklijke trein kwam te Vlissingen om 121 /4 uur aan en reed voor bet Zu.delijk perron. Voorloopig bleef H. M in den t'-ein, waar met haar gevolg de lunch werd gebruikt. Te l'/4 uur verliet H. M. den trein en weid zij op het perron gecomplimenteerd door den burgemeester van Vlissingen. Door de koninklijke wachtkamer begaf de Koningin met gevolg zich voorts naar de pon ton, waar zij ging op deD mijoenlegger Bal der", waarmede de tocht naar Breskens werd gemaakt. Op het perron en rond de haven stonden veel belangstellenden die H. M. toejuichten, terwijl de schepelingen van de in de haven liggende oorlogsschepen in paraderorm waren opgesteld en H. M. atoejoelden". H. M. was thans gekleed in grijs mantel- costuum met blauwen regenmantel en bruine toque met dito voile. Zaterdag is bij de Tweede Kamer het wets ontwerp ingediend tot afsluiting en droogma king der Zuiderzee. Het is niet onmogelijk, dat het reeds hedenavond in druk zal worden rondgedeeld. Intusschen verneemt het Haagsche Corres pondentiebureau, dat het wetsontwerp omvat de uitvoering der werken, waarbij in de eerste plaats tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van de Noord-Hol- landsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen, en van dit eilaDd naar de Friesche kust by Piaanin de tweede plaats voor de dioogmaking van vier gedeelten van de afgesloten Zuiderzee, nl. een noordwestelijk en zuidwestelijk, een zuidoostelijk eri een noord oostelijk gedeelte. Voorts wordt gerekend op de wetten tot voorziening in de belangen van watering, af watering en scheepvaart, voor zooveel deze door de afsluiting en droogmaking geschaad worden. Voorgesteld wordt maatregelen te treffen en werken uit te voeren, waarbij tot voor ziening in de belangen der landsverdediging T in verband met vorenbedoelde werken. Die maatregelen en werken voor de landsverdedi- I ging zullen echter bij afzonderlijke wet worden vastgesteld, waarbij dan tevens zal worden a bepaald welke van de daarvoor noodige uit- I gaven zullen gebracht worden teil laste van een nader bij de wet vast te stellen fonds, I dat zal worden gesticht ten behoeve van de afsluitings- en droogmakingswerken. Omtrent dat fonds wordt nog medegedeeld I dat daarvoor gedurende de eerste 14 jaren ten I laste van de Staatsbegrooting een bijdrage zal worden toegekend van 1,750,000. Gerekend wordt bij bet wetsontwerp op een tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschersbe- I volking wegens de door de afsluiting haar te I berokkenen schade. Verder wordt bepaald, dat door de Kroon een commissie benoemd wordt (aan welke de I leiding der werken onder de bevelen der be-1 trokken Ministers geheel of gedeeltelijk kan worden opgedragen), om de Regeering van 1 advies te dienen omtrent de voorbereiding en I uitvoering der werken. Het Correspondentiebureau vernam nog, dat met de uitvoering van de afsluitings- en droog-1 makings werkey niet zal worden begonnen voordat zal zijn tot stand gekomen de afzon derlijke wet betrekkelijk de maatregelen dei- werken in het belang der landsverdediging, terwijl het jaar, waarin met de uitvoering der I werken voor de droogmaking van een zuid- j oostelijk en een noordoostelijd gedeelte wordt I begonnen, nader bij de wet zal worden bepaald. I De totale kosten van het beperkte plan, I ongerekend de kosten voor de defensie, worden geraamd op 110 millioen, waarvan voc)- de I afsluiting 66 millioen en voor de droogmaking 1 44 millioen gerekend wordt, en dat de uit- I voering van het beperkte plan zal kunnen 1 geschieden in 15 jaren. OBSZE OOST. Bau ka. Blijkens het kort verslag over Mei ontstond I op den 26en dier maand onder de dienstwei- gerende mijnkoelis van mijn 35, district Koba, 1 een opstootje. Zij vielen den controleur der I Bankatinwinning aan. Drie koelies wérlen ge- wond, waarvan een later aan de gevolgen over leed. De zaak was in onderzoek. Door de militai- I ren en gewapende politie werden de mijnstre- 1 ken geregeld afgepatrouilleerd. Celebes. Omtrent een te Makasser ontdekt complot I werd door de »Sum. Post« aan de »Mak. Cour« I het volgende ontleend In kampong Potoenoeang is een complot ont- dekt, dat ten doel had, alle Europeanen en I Chine»zen, zoomede de inlanders, welke zich I niet hadden aangesloten, te vermoorden. Een zekere Baso Pataloso was ongeveer een I maand geleden van kampong Baroe Baroe I (Maros) naar Makasser gekomen. Hoewel van I heel eenvoudig familie, gaf hij voor, van groot- I moeders zijde af te stammen van Kraeng I Polembangking, dus van vorstelijken bloede. I Hij had van de dooden op het heilige kerk- I hof te Boenoeng Sarie, in het Goasche, opdracht I gekregen, de bevolking mede te deelen, dat I zij niet meer in Allah mochten gelooven, doch I hem, Baso, als de afgezant van God moesten I erkennen. Natuurlijk kregen de aanhangers een heilige I obat en die kostte maar 15. Van een wel- I bekende legende wist hij ingenieus misbruik I te maken. Die legende luidt, dat het op een I gegeven dag duister zal worden. Dan veran- I deren de 7 boomen, welke op het Konings- I pleiu staan in 7 groote huizen, die daarvoor I uit den hemel komen vallen Tegelijkertijd I verschijnen dan 3 booten aan de reede, met I een groot aantal menschen en algeheele ver- I broedering van volksstammen vindt plaats. De bedoeling van den listigen geestdrijver I was, om zijn volgeljngen wijs te maken, dat I dan het moment zou zijn aangebroken, om al I wat niet aangesloten was, te vermoorden, waar door zij allen in weelde konden baden. Dat was de wensch van den ten hemel gevaren radja Data. Alles zou binnen een week ge schieden. Reeds had de looze snuiter 130 vol gelingen gemaakt, die allen bij hem inwoon den. Maar de politie was achter het snoode plan gekomen en vannacht om half twaalf overviel de heer Dietz, met een politiepatrouil le het huis van Baso, dat tjokvol was met mannen, vrouwen en kinderen,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2