ÜW BORST PIEPT. L ABDIJSIROOP Loop der bevolking te Ter Neuzen. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiön. Vereenigde Handwerkslieden Aangifte van leerlingen De toestand in Djambi. Zondag 10 September 1916. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 9 Sept. 0.7 0.41 Zondag 10 1.10 1.36 Maandag 11 1.58 2.19 Dinsdag 12 2.41 3.1 Woensdag 13 3.19 3.38 Donderdag 14 3.56 4.15 Vrijdag 15 4.32 4.49 te TER NEUZEN. (I Verbod van uitvoer van appelen en peren. Het St.bl. no. 430 bevat een Kon. besluit van deo 2den dezer, waarbij de uitvoer van appelen en peren, ook in verduurzaamden toestand, wordt verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De KrooD behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Een toeslag van dertig inilliocn. Het ^Huisgezin» schrijft: Becijferd wordt, dat de toeslag op het varkensvleesch, door de publieke kassen te dragen, in een week zes ton, in een jaar dus ruim dertig millioen zal vergen. Het lijkt een haast fantastisch cijfer. Per hoofd der bevolking berekend is het bijna vijf gulden, en een gezin van tien per sonen zou dus, gemiddeld, een kleine vijftig gulden ontvangen voor hetgeen het aan var kensvleesch verbruikt. Het loopt de spuigaten uit. Als het brood betrof, zouden wij niet re clameeren, want dat eet iedereen, dat eten de behoeftigen en minvermogenden het meest. Met varkensvleesch is het anders. Het zijn geen luxe artikelen, in de gezinnen, waar men het niet breed heeft, er wordt toch zeer zuinig mee omgesprongen, omdat ook het gesubsidieerde varkensvleesch voor hun beurs nog veel te duur is. Past de overheidskas dus dertig millioen bij, dan geschiedt zulks voor een zeer aanzienlijk deel ten behoeve van hen, die het varkens vleesch ook zonder subsidie wel kunnen be talen. Nu scheert de distributiewet, zooals za ge wijzigd werd, wel allen over één kam, maar een uitgaaf van dertig millioen uit de rijks- en gemeentekassen alléén voor varkensvleesch lijkt ons niet verantwoord. Bij het varkens vleesch komen nog het brood en andere eerste levensbehoeften, huishoudartikelen en brand stoffen, zoodat we, op dezen voet met honderd millioen nog niet doen. Zoo, vreezen we, zal de zaak vastloopen. Wat strikt noodig is brood, aardappelen, rijst, boonen, brandstoffen moet goedkoop verstrekt worden, maar dertig millioen te be steden voor een artikel, dat velen, ook met den toeslag derven, of in een minimale hoe veelheid gebruiken, achten wij geen goede politiek. Wij hebben geen bezwaar tegen een cijfer van dertig milioen, of hooger, als toeslag, maar wel tegen een dergelijk buitensporig bedrag voor varkensvleesch alleen. Waarom niet, als tot dusver, den uitvoer het nadeelig verschil laten dragen, in plaats van het ten laste van de publieke kassen te brengen Het is beter wat minder varkens betrekkelijk goedkoop te eten, dan alle varkens in het binnenland te verbruiken tegen zoo hoogen prjjs, al betaald het Rijk daarvan ook een derde of vierde part. De eerste harde slagen zijn in Djambi ge vallen. Op 2 dezer werd na een hevig gevecht Moearo Tembesi weder door de onzen bezet, Naar aan de Telegraaf werd bericht, moesten de opstandelingen 50 dooden in onze handen achterlaten. Omtrent het lot van den te Moeare Tem besi bescheiden controleur werd door onzen Soerabajaschen correspondent bericht, dat de ze zoude zijn vermoord, terwijl een regee- ringsbericht meldde, dat die ambtenaar ongedeerd was gebleven. Nader vernamen wij, dat de heer Bouwes Bavinck als controleur van M. Tembesi in den loop van dit jaar door den hoer E. J. van Ehbenbhort Tengbergen, te voren in afdeeling Djambi geplaatst, was vervangen. Wat den toestand in het overig deel van het in beroering gebracht gewest aangaat, werd nog aan bovengenoemd blad bericht, dat op 2 dezer een aanval op de benting te Moearo Tebo was afgeslagen, met een verlies aan de zijde der opstandelingen van 20 dooden. Te Moearo Tebo bevindt zich eene versterking, alwaar in de eerste jaren na de pacificatie eene compagnie infanterie was gelegerd, welke bezetting echter sedert werd opgeheven. Hier zullen nu ook de aanwezige gewapende poli tiedienaren zijn gehuisvest geweest, terwijl de Europeanen, die zich ter plaatse bevonden, zich daar in veiligheid stelden. Omtrent Bangko werd aan meergemeld blad bericht, dat de controleur het volgend tele gram naar Batavia zond „Alle maatregelen ter verdediging zijn ge nomen. Alles is hier nog rustig. Ik vraag versterking aan voor Korintji." Voorts werd gemeld dat gevreesd werd voor een nachtelijken aanval op M. Boeugo. In de regeeringstelegrammen, opgenomen in de »Staatscour." van 4 en 5 dezer, is steeds var, laatsgenoemde plaats, in het Palembang- sche gelegen, sprake, waar ook de controleur Walter, naar gevreesd werd, zou zijn ver moord. Nu meldt het Vaderland" dat de heer W. in den loop van dit jaar te Sarolan- goen werd geplaatst. Zoo bestaat dus nog eenige onzekerheid omtrent de plaats van het verzet in het Z W., resp. N.W. deel der residenties Djambi en Palembang. Jl. Maandag werd alhier van wege de Zeeuwsch-Vl. tramwegmaatschappij aanbesteed, volgens bestek no. 26 het verleggen van den Oostelijken havendijk en van de Spuikom, het verleggen van duikers en verdere werken aan de haven te Hoofdplaat. Hiervoor werd ingescheven door de heeren D. Steij H. A. van der Leur te Utrecht voor 66,200, H. J. te Siepe te Winterswijk voor 63,100 en G. J. Balkenstein G. A. van der Straate te Ter Neuzen voor 60.050. Men bericht dat de onteigeningen noodig voor den aanleg der lijn PhilippineNeuzen van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij, zoover zijn geregeld, dat de aanbe steding daarvan einde dezer maand zal kun nen plaats hebben. Met verlangen wordt er dan ook naar uitgezien door de bewoners dier streek. De thans in exploitatie zijnde lijnen van dit werk, voorzien in een lang bestaande groote behoefte, hetgeen duidelijk blijk', zoo wel uit het steeds toenemende vervoer van passagiers als uit het vervoer van goederen, dat werkelijk druk te noemen is vooral van vlas. Nog beter zal dit eerstdaags aan het licht komen met het vervoer van suikerbieten, dat enorm zal zijn, gezien de groote massa die ten uitvoer is toegezegd. Gelet op de groote vertraging die men ondervindt door de tijdsomstandigheden in het bekomen van ma teriaal, kan niet anders worden gezegd dan dat het bestuur dier Maatschappij met allen ijver j'oortwerkt om de zaak zoo vlug moge lijk tot een goed einde te brengen. In de Donderdag gehouden Provinciale kiesvergadering werd herbenoemd tot lid van het Prov. Coll. van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Her vormde gemeenten in Zeeland de heer W. Griep te Rilland en werden benoemd de heer D. J. Dees te Ter Neuzen in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. de Bree, en de heer mr. S. R. Bakker te Zierik- zee in de vacature, ontstaan door het overig den van den heer mr. D. van der Vliet. Geslaagd voor de hoofdacte de heeren H. K. Hangelbroek te Hulst en F Mabelis te te Sluis. Woensdagmorgen had te Groede een ongeval plaats dat ernstige gevolgen had kun nen hebben. Er ware nieuwe legerpaarden aangekomen. Een dezer, door den wachtmee ster bereden, werd woest wierp zijn berijder van zich en stoof als een pijl uit een boog het dorp door, recht op de openstaande deur van gemeentehuis aan waarin veel wachtend publiek stond. Juist bijstijds wist men deze te sluiten en erger te voorkomen. Voor het gemeentehuis viel het beest neer. Toen men het weer op pooten bracht was het geheel scheef tengevolge van een heupverzakking. De heer J. L. P. de Zwarte klerk ten kantore van den commissaris van den Prov. Stoombootdienst op de Wester Sehelde. is be noemd tot conducteur op den stoombootdienst Neuzen Hansweert terwijl de heer J WT. Clowting, vroeger hofmeester bij de S. M. Z., is aangewezen deze functie op bovengenoemde lijn waar te nemen. Ned. llervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Donderdag 14 September Nam. l3/4 uur. Huwelijksinzegening. Sluiskil. Yoorm. 91/. u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 10 u., en nam. 3 u., Ds. S. Groe- neveld. Gereformeerde gemeente (Viooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., Ba., en ö'/jU,, Ds. Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Viooswijkstraat) Ter Neuzen. 10 u., 3 u en ö'/j u., leeskerk, Lokaal ,,Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5n.t Evangelisatie. In de loop dezer week zjjn alhier de vol gende personen gevestigd. A. de Caluwe, landbouwersknecht 0 186 van Zuiddorpe F. J. Haarten, bakker Noordstraat 80 van Colijnsplaat J. Clow ting, hofmeester aan boord van Vlissingen A. A. de Zeeuw, schilder Tbolenstraat 5 van Wassenaar J. Notebaard, stuurman Donze- Visserstraat 29 van Vlissingen P. A. Ram- meloo, visscher, Tbolenstraat 147 van Philip pine A. Speleman, werkman O 220 van Hulst J. F. Kriekaert, werkman O 220 van Hulst. Vertrokkan C. Verbrugge, zonder beroep Heerengracht 13 naar Zeist A. W. C. Smits, zonder beroep Noordstraat 70 naar Arnhem P. S. Pladdet, zonder beroep Noordstraat 49 naar Delfzijl F. C. Harms, zonder beroep Dek kerstraat 13 naar Bergen op Zoom C. Bakker, zonder beroep Westkolkstraat 44 naar Bergen op Zoom. Het geheimzinnig pakje. In de »N. C.« vinden we de volgendelezing Woendagmiddag werd door een reiziger te Haarlem in den trein opgemerkt, dat er een pakje van een der reizigers was achtergeble ven. Een Belgische dame, die juist den cou pé verlaten had en wie door den vinder werd gevraagd, of dit pakje van haar was, gaf daarop een ontkennend antwoord, waarop het in handen werd gesteld van den stationschef. Bij opening bleek het plakje het lijk van een pasgeboren kind te bevatten Aangezien de trein inmiddels naar Leiden vertrokken was, werd aldaar ue stationschef met een en ander op de hoogte gesteld, tengevolge waarvan de reiziger, die het pakje gevonden had, aan den trein door de politie weid opgewacht, waar hij aan het politiebureau, waar ook nog eeni ge Haarlemsche rechercheurs aankwamen, in verhoor werd genomen. Na dit verhoor is hij weer op vrjje voeten gesteld.» Donderdagnacht kwamen bij Overslag weer acht Duitsche soldaten in burgerkleeren de grens over. Naar het schijnt beschouwt men van Duitsche zijde het vrij Belgisch gebied aldaar als een gemakkelijke brug voor deser tie en zij maatregelen te verwachten, die voor de bewoners weer nieuwe lasten mee zullen brengen. (Officieel). 29 Sept. a.s, zullen de dienst plichtige onderofficieren, korporaals en man schappen der landweerlicbting 1916 B in het genot van onhepaald (klein) verlof worden gesteld. AXEL Huwelijks-voltrekking. 31 Aug. Piet,er Tollenaar (van Waterlandkerkje 20jjm. en Anna Maria Jansen 20 j., jd. Geboorten. 20 Aug Maria, d. van Cornelis Gfjs- bregt Heijnsdtjk en Janna Jonkman. Jacob Jacobus, z. van Cornelis Deij en Geertruida Elisabeth Bare- man. 24 Aug. Adriaan, z. van Cornelis van Alten en Neeltje Koster. Johannes z van Alphonse Schaut en Christina Hermans. 25 Aug. Adriaan, z. van Johannes den Beer en Pieterneila Suzanna Deij. 26 Aug. Jan Pieter, z. van Hermanus Smies en Adriana Meulbroek. Overlfjden. 21 Aug Cathariua Wieland 9 m. d. van Martinus en Pleuntje Oppeneer. 23 Aug. Maria de Feijter, 45 j., echtg. van Simon Jansen. 24 Aug. Cornelis Witte, 2 m z. van Adriaan Marinus en Cornelia Hamelink. 28 Aug. Janna Dingetje van IJk, 5 w., d. van Abraham en Tanneke Scheele. 29 Aug. Janneke Maria Haak, 3 w d. van Mariinua en Jacomina Dieleman. Jacobus Augustinus de Dan schutter, 1 m., z. van Augustinus en Sidonie Marie Dhert 31 Aug. Jan Hollebek, 5 m., z. van Jan en Elisabeth Neeltje Pladdet. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Pieter van Es, 29 j!, jm. en Janneke Catharina de Pooter, 28 j., jd. Overlijden. 30 Aug. Albrecht de Groote, 2 m. z. van David en Maria Meeusen. JJ JJ JJ JJ JJ JJ voor de Vakavond-school, cursus 1916/17, vóór ot op Maandag 18 September a. S., bij denSecretaris CH. L. KESBEKE. HET BESTUUR. T'-T'v Een hardnekkige hoest veelvuldig fluimen gebrek aan adem, ziedaar de kwellingen, welke de asthma, de chronische bronchitis, influenza en andere ernstige gevolgen van een verwaar loosde verkoudheid voorafgaan. Bemerkt gjj deze gevaarvolle voorteekenen, dan is het hoog tijd krachtig in te grijpen om de in aantocht zijnde ziekte te voorkomen en te bestrijden. Hoevelen hebben niet, door tijdig de Abdij siroop aan te wenden, erger voorkomen. Als gij tijdig de Abdjjsiroop gebruikt gij lijders aan hoest, bronchitis, catarh, heeschheid keel pijn, slijm-en kinkhoest, asthma en influenza, zal Uw borst verruimd kunnen worden want de vastzittende sRjm zal dan gemakkelijk kunnen loskomen waardoor de benauwdheden verdwijnen, evenals de hoestbuien. Dan prijst gij spoedig eveuals zoovelen voor U, de Prijs per flacon van 230 gram 1.05, van 550 gram 2.05 van 1000 gram 3,55. Eischt ROODEN BAND met onze hand- teekening L. I. AKKERRotterdam. Alom verkrijgbaar. Te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN ÖVERBEEKE -Leunis; Axel J. H. VAN DIXHOORN en L. B. A. ROLFF Lz Hulst, F. L. VERWILGHEN v. d. Hooft, Zaamslag D. RIEMENS—Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3