Vulpenhouders. JACs DE KOK, UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Onlusten in Djambi. (Officieel.,) Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië is over Padang een telegram uit Bangko (afd. Saroelangoen, re sidentie Djambi) ontvangen, hondende dat op standelingen Moeara-Tambesi, Moeara Tebo en Soeroelangoen hebben geplunderd Van den chef van het postkantoor te Moe ara Tebo kwam telegraphisch bericht, dat de plaats in brand stond. Door den resident van Sumatra's Westkust is een troepenafdeeling van 40 bajonetten over Indrapoera naar Korintji gezonden. Een nader telegram meldt, dat in een tref fen met de opstandelingen 15 hunner door onze troepen werden gedood. Aan onze zijde drie lichtgewonden. Zondag is een compagnie infanterie van Weltevreden naar het terrein van den opstand vertrokken, waar zij Dins- middag kan aankomen. Blijkens een aan het Ministerie van Kolo niën uit Nederlandsch-lndië ontvangen tele gram, gedateerd 2 September, heeft de con troleur van Moeara Tebo (residentie Djambi) met het oog op de onrustige gedragingen der inlandsche bevolking, telegraphisch om ver sterking verzocht. In verband hiermede is uit Padang-Pandjang terstond een compagnie infanterie derwaarts gezonden. (Officieel.) Volgens van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-lndië ontvangen telegram kan er nauwelijks aan worden ge twijfeld of de controleur Walter met zijn personeel met de manschappen der gewapende politie zijn te Soeroelangoen vermoord. Zondagmiddag zijn 65 man van Tandjong- Priok naar Palembang vertrokken en gister middag twee compagnieën infanterie. Naar wij vernemen is door den heer A. P. de Vos, commies ter secretarie alhier, tegen 1 Januari as. ontslag gevraagd als Secretaris Ontvanger van het burgerlijk arm bestuur, Secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken en Ontvanger-Griffier van de polders Oud- en Kleins Zevenaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot loods- commissaris, tevens ontvanger der loodsgelden te Willemsoord, de heer L. Wiersma, thans loodscommissaris te Ter Neuzen en in diens plaats werd benoemd de heer G. Bakker, adjunct-loodscommissaris te IJmuiden. Naar wij vernemen, heeft de militaire commandant in Zeeland geweigerd toestemming te verleenen aan het uitvoeren van het raads besluit tot het houden van de kermis te Ter Neuzen. Het was Zaterdag druk met de vlieg tuigen. Het eerste, dat langs onze plaats passeeide, was onzichtbaar. Het geluid van den motor was evenwel goed te onderscheiden. Daarna gingen er twee in O. richting, waarvan één een oogenblik later keerde. Ten Z. van onze plaats gingen er een half uur later een paar westwaarts. Ook uit Sas v. Gent, Philippine en andere plaatsen bereiken ons berichten die melding maken van vliegmachines. Op sommige plaat sen werden er 5 of 6 waargenomen. Ook Zondag omtrent half een zijn door verschillende personen een paar aeroplanes gezien. Zondag viel aan de z g. Nieuwe kaai een jongen te water, Gelukkig voor hem kon een hengelaar hem zijn vischstok toesteken, waarmede hij gered werd, zoodat hij er met een nat pak afkwam. De stoomboot »Zeeuwsch-Vlaanderen« van den prov. stoombootdienst maakte Maan dagmorgen den eersten tocht van Ter Neuzen naar Hansweert. Een aantal passagieis maak ten de reis, die voor het bereiken van Holland den weg veel verkort, mede. Het is voor het algemeen reizigersverkeer en het postver voer wel jammer, dat alleen des Maandags deze vroege gelegenheid bestaat, daar ook de lijn op Vlissingen geen vroege correspondentie meer biedt. Daar 's avonds de boot pas te 9 uur van Hansweert afvaart, is de gelegenheid des avonds voor late reizigers gunstig. Zaterdag en Zondag namen een groot aan tal nieuwsgierigen van de gelegenheid dat de boot aan de ponton lag, gebruik, om aan boord een kijkje te nemen. Tot gewoon hoogleeraar in de algemeene geschiedenis van het gebied buiten Europa in het bijzonder koloniale geschiedenis en poli tieke ^aardrijkskunde aan de Vlaamsche IIoo- geschool te Gent is benoemd dr. E. C. Godée Molsbergen, lector aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam en tijdelijk lector aan de rijks universiteit te Leiden, oud-direc teur van de H, B. S. te Ter Neuzen. Zaterdagmiddag had te Axel op het terrein van het concours-hippique een voet balwedstrijd plaats tusschen Wilhelmina van Axel en T. F. C. van Ter Neuzen om een zilveren medaille. De wedstrijd werd gewon nen door T. F. C. met 5 3. We vernemen, dat de bietenfabrikanten den eisch om een loon van f 0 60 per 1000 K.G. voor het inladen der bieten, door de havenarbeiders te Breskens gesteld, niet zullen inwilligen. Er bestaan plannen om een kraan op de haven te plaatsen, zoodat men dan min der volk zal noodig hebben. (M. Ut.) Maandagmorgen heeft de raad van Axel die in een spoedeischende vergadering bijeen was geroepen, den burgemeester een voor- loopig crediet verleend van f 1000 voor het aandeel der gemeente in de kosten der zgn. regeeringsvarkens volgens de nieuwe distribu tie wet. Maandag jl. werd in de weide van den landbouwer C. Barbé te Philippine een paard doodgevonden. Het dier vertoonde een wonde aan de borst. Of hier aan een ongeluk dan wel aan kwaadwilligheid moet gedacht worden De landbouwer had het paard slechts een week in zijn bezit en het gekocht tegen een vrij hoogen prijs. Maandagavond 11 uur ontstond te Geldrop een ernstige vechtpartij tusschen marechaus sees en polderwerkers, waarbij een marechaus see, M. genaamd, zoodanig werd gestoken, dat hij spoedig overleed nog een andere ma rechaussee werd ernstig gewond. De Belgische Kinderen. \an de 775 kinderen, die Zaterdagmorgen uit België te Roosendaal aankwamen, werden er door de heeren Tygat, Thaes, Hans en mej. mr. A. Bolle en verscheidene Belgische dames 150 voor Walcheren bestemd, te Roosendaal afgehaald. Tegen 4 uur kwam de trein met deze kin deren te Vlissingen aan, waar de andere Ja mes en heeren van het comité aanwezig waren, terwijl honderden o. w. vele Belgen de aan komst bijwoonden. Een 20-tal der kinderen ging met auto's naar Domburg waar allen bij een persoon worden gehuisvest. Van de overigen gaan de 35 zwaksten in de barak op de Paardenmarkt, 12 naar het R. K. weeshuis, terwijl de overigen bij parti culieren worden ondergebracht. De kinderen zagen er voor het grootstedeel zeer zwak uit doch waren meestal vroolijk anderen daarentegen riepen builend om hun moeder, wat niet naliet op de omstanders die pen indruk te maken. De kinderen waren hedenmorgen 4 uur reeds van het Gare du Nord te Brussel vertrokken. Zij zijn afkomstig uit verschillende plaatsen van België als Brussel, Namen, Leuven. Di- nant terwijl zeer velen van de te Vlissingen aangekomenen te La Louvière woonden. Naar wij vernamen, zullen later, wel licht in October of November meerdere Belgische kinderen naar Zeeland komen, waarvan dan ook te Middelburg een deel zal worden onder gebracht. Verduistering. Twee rechercheurs te IJmuiden hebben al daar in een der hotels gearresteerd een negen tien jarig jongmensch, dat ten nadeele van zijn patroon, een kaashandelaar in Hoorn, een be langrijk bedrag (tusschen 6 en 7000 gulden) had verduisterd. Schip met stroo in brand. Nabij de nieuwe sluis te Engelen is Vrijdag namiddag op de Engelsche Dieze een ijzeren motorboot, geladen met stroo, toebehoorende aan den heer Oerlemans te Vrijhoeve-Cappelle, in brand geraakt, vermoedelijk bjj het aanzet ten van den motor. De brandweer uit Engelen slaagde er in het brandend stroo te blusschen, zoodat men het schip niet heeft laten zinken. De lading is geheel verloren gegaan, terwjjl het schip zelf ook nogal erg beschadigd is. Paardenhandel. Een paardenkoopman te IJzendijke had aan gifte gedaan, dat een collega te Middelburg drie paarden van hem zou hebhen verduisterd. De collega werd aangehouden en een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat van verduistering van drie paarden geen sprake is wel heelt de Middelburgsche koopman een paard verkocht, dat aan den IJzendjjksche toebehoorde maar het geld heeft bij volgens zijn zeggen en ook volgens een getuige behouden ter dekking der kosten die door de schuld van den koopman uit IJzendjjke gemaakt zjjn, daar andere paar den van Utrecht naar Zeeland zjjn vervoerd en later weer terug, waarbjj nog de kosten der voederi-ng kwamen. De justitie zal nu moeten uitmaken in hoeverre dat verkoopen stafbaar is. De aangehoudene werd op vijje voeten ge steld. Do apaches weer aan hel werk. De Parijsche correspondent van de »Daily Chronicle* seint d.d. 26 Aug »Dat de oorlog Parijs nog niet geheel van zijn apaches heeft gezuiverd blijkt uit de vol gende moordgeschiedenis, gevolgd door een revolvergevecht, dat aan de vreeselijke daden van de bende autobandieten van eenige jaren geleden doet denken. De zaak viel gisteren op klaarlichten dag in de Rue Froissard op korten afstand van de Place de la République, een der drukste ge deelten van Parijs, voor. Het slachtoffer is een rijke handelaar in ijzerwaren, Leroux genaamd, die in de Rue Froissard een grooto zaak dreef. Er werkten ongeveer 30 bedienden in zjjn winkel, die ge woonlijk, van 12 tot 1 gesloten was. Leroux, die gewoonlijk vroeg luchte, werkte dikwijls in het kantoor als het personeel naar huis was om te eten. Gisteren kwam hij even na twaalf en ging naar zijn kantoor op de eerste verdieping. Terwijl hjj zijn boaken na keek hoorde hij verdachte geluiden in zijn winkel, waar niemand meer aanwezig kon zijn en ging dus naar beneden. Daar vond hjj de navolgelingen van Bonnot en Gamier bezig te stelen. De bandieten droegen maskers en waren met revolvers, dolken en messen gewapend. Zjj sprongen op den or gelukkigen winkelier toe die krachtig weerstand bood. Ten slotte schoot ééu van hen hem een kogel door de maag, de de tweede sneed hem met een mes de keel af en de derde sneed hem in de pols. De kreten van het slachtoffer waren gehoord en een aantal menschen kwam aangeloopen, toen de misdadigers vijf in aantal, binnenplaats opkwamen. Zjj vuurden op de menigte en kwamen op straat terecht. Drie politieagenten en een dozjjn burgers zetten de vluchtelingen, die steeds bleven vuren na. E6n politieagent nam een taxi, -maar toen hjj uit het voertuig stapte om den dief te grijpen, schoot de ban diet zichzelf door het hart. Nog twee der misdadigers stonden op het punt van gevat te worden door een politieagent en een soldaat, toen ééu van hen riep »Ik kan niet meer. Schiet op ze De tweede schoot maar minste zjjn doel en werd gearresteerd. Hjj heet Leon Sue en is 20 jaar oud. Hjj zeide, dat de man die zelf moord gepleegd had, het hoofd van de bende was; het was een anarchist en valsche mun ter, Chevaudier geheeten 20 jaar oud en eenige maanden geleden uit het leger gede serteerd. Een som van 50 en een pakje waarde papieren die uit de brandkast van Leroux ge stolen waren werden in het bezit van de moor denaar gevonden. PARIJS, 4 Sept. 11 uur 's av. Off. Bij de Somme duurde den geheelen dag de slag hevig voort. Wij hebben opnieuw vorderingen gemaakt. Vanuit Combles werden Duitsche tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Wij vielen ten Z. van de Somme het vijan- deljjk tront aan, over een breedte van 20 K.M. tusschen Barleux en Cnaulnes en ook over een front van 4 K.M. bjj Chilly en veroverden deze plaats. Wij maakten 3700 gevangenen. Wjj maakten ten O. van le Forest groote vorderingen, bezetten de Hospitaal-hoeve en de hoogten ten Wvan het Marrièresbosch. Tot den buit van vandaag behooren 12 machi negeweren. Ten Z. van de Somme duren de Fransche aanvallen, schitterend gesteund door de artil lerie voort. Wij namen de le Duitsche loop graven op een front tusschen Barleux en De- niecourt en vestigden ons in de buitenwijken vim het dorp Berny. Het dorp Soyecourt werd na een schitterenden aanval veroverd. Het succes bjj Chilly stelde de Franschen in het bezit van verscheidene krachtig ver sterkte linies. SOFIA, 5 Sept. Off. Op het Macedoni sche front is de toestand onveranderd. Le vendige bedrijvigneia wordt ontwikkeld ten N. van het Ostrowomeer. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op verscheidene dorpen. Ophef N. deel van het wij 2 September de geheele broedsja, terwijl wjj den terugdreven. Onze legers, Daar Koert bezetten dit punt, na een waarbij wij 2 officieren en namen. De vjjand trok terug, terwjjl honderden dooden op het slagveld achterbleven. Een onzer kolonnes bezette de stad Akka- dünlar. De opraarach duurt over de geheele linie voort. front overschreden le grens van de Do- vjjand met kracht boenar oprukkend, beslissend gevecht, 165 man gevangen Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geen levensmiddelen commissie? Ons adres aan den Raad inzake een leveDS- middelencommissie heeft voorloopig uitstel van exlcutie gekregen. Het zwaard van Da mocles hangt er echter boven want B. en W. adviseeren er afwijzend op te beschikken. Hun inziens gaat het niet op, dat waar de uitvoering der distributiewet aan de gemeente geld zal kosten hierin menschen buiten den Raad om te betrekken. Ons inziens is dit een gezocht motief. In dezen abnormalen tjjd worden meer maatrege len getroffen waar in gewone omstandigheden geen sprake van zou zjjn. B. en W. kunnen gerust zijn. Een levens middelencommissie in onzen geest zou in geen geval een leegpompen van onze gemeente- schatkist beteekenen. Daarvoor is zekere routine noodig. Het beheer van onze vereenigings- kassen staat daar borg voor. Het was meer onze bedoeling in het al gemeen belang behulpzaam te zjjn bij een goede uitvoering der distributiewet en in het bjjzon- der tegen misbruik te helpen waken. Wij zouden b. v. een oogje in 't zeil houden ot er niet te veel regeeringseieren bij de banket bakkers terecht kwamen of er geen regee- ringsharing ingemaakt werd teneinde deze boven de maximumprijzen te verkoopen en ook of diegene welke hij de distributie betrok ken zijn b. v. aan huis niet te dikwjjls de putaties ontvangen van demonstreerende regee- ringsvarkenscarbonades. Vooral voor het tegengaan van misbruik zou een levensmiddelen-commissie nuttig werk kunnen leveren, omdat althans de arbeiders eerder bij ons, vertrouwsmannen der organi saties, hun klachten in zullen brengen dan bjj B. en W. B. en W. schijnen zich echter sterk ge noeg te gevoelen zonder ons de distributiewet naar behooren uit te voeren. Zjj zijn althans op onze hulp niet gesteld. Wjj zijn in dezen echter minder gerust en hopen dat de Raad er anders over denkt dan B en W. Mochten zjj evenwel hetzelfde standpunt deelen dan kan en zal dat voor ons geen re den zijn het bjjltje er bjj neer te leggen, maar zullen wij, hoewel ongaarne, ons ge noodzaakt zien werkzaam te zjjn als commissie van kritiek. U, mynheer de Redacteur dankend voor de verleende ruimte. Voor de samenwerkende vereenigingen. N. HAMELINK. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 1 Sept. Jan Meeuwsen 22 j,. jm. en Janna Dekker 20 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Aug. Albert Jacob van Damme, 25 j., jm. en Louisa Cornelia Meulen- berg, 26 j., jd. 31 Aug. Livinus Leoncius Van Bracken 27 j jm. en Leontine Martha Van Vooren, 26 j., jd. Cornells Drabbe, 19 j., jm. en Aaltje Jansen, 18 j., jd. Geboorten. 27 Aug. Mattheus Gerrit, z. van Jan Baptiste Dooms en Catharina Romein. 28 Aug. Elisabeth Neeltje, d van Leendert Pladdet en Janna den Hooglander. 30 Aug. Aloisius, z. van Frederik Johannes Pieter Kegels en Emma de Windt 31 Aug. Pieter, z. van Cornelis Johannes Jacobus van Dixhoorn en Jacoba Cornelia Hamellnk. Adriana, d. van Ohristiaan Ollebeck en Adriana van Sabben. 1 Sept. Anthonie Jan, z. van Jan Pieter Geensen en Krina Moerman. Overlijden. 27 Aug. Pieter Marsilje, 5 m., z. van Hubregt Anthon en Janna van de Wege. 2 Sept. Tanneke de Doelder, 86 j., wed. van Pieter van Alten. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 6 Sept. 8.12 8.55 Donderdag 7 9.45 10.39 Vrjjdag 8 11.28 Zaterdag 9 0.7 0.41 Zondag 10 1.10 1.36 Maandag 11 1.58 2.19 Dinsdag 12 2.41 3.1 „HANDKOFFERS". „REISKOFFERS". „REIST ASSCHEN". „JAPAN MAT SUITE-CASES TER NEUZEN. 1 M. DE JONGE. TER NEUZEN, 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3