Op Zee Grieksch Macedonië verklaart zich, onafhankelijk. SALONIKI, 31 Aug. (Havas.) Op aanstich ting van de voornaamste legeraanvoerders en leiders der liberale partij is in Macedonië een comité voor de nationalen verdediging opge richt. Het heeft de ona.hankelijkheid van Grieksch Macedonië afgekondigd. De onaf hankelijkheidsverklaring heeft gistermiddag met alle plechtigheid plaatsgevonden. Zij is tot volk en leger gericht. Dit is er een ge deelte uit: »Wij scharen ons aan de zijde van de troepen der bondgenooten om met hun hulp den schender uit het Macedonische ge bied en het overig Griekenland te verjagen. Wij smeeken de Grieken in den vreemde, ons eveneens hun hulp te verleenen in dezen strijd voor de bevrijding, dien wij met moet aan vaarden, zeker als wij zijn dat wij ertoe zullen bijdragen ons vaderland spoedig de plaats te geven, waarvan het door vreemde eerzucht en belangen is beroofd.* Roemenië breekt de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije af. BERLIJN, 31 Aug. (Wolff) Het Bulgaar- sche gezantschap hier ter stede heeft uit Sofia bericht ontvangen, dat de Roemeensche gezant te Sofia gisteravond zijn pas heeft gevraagd en dus van Roemeensche zijde de diplomatieke betrekkingen tusschen Bulgarije en Roemenië sedert gisteravond half zeven zijn afgebroken. Een Amerikaansche kruiser verongelukt. Een telegram uit San Domingo meldt, dat een springvloed den Amerikaanschen kruiser >Memphi%€ (vroegere iTennessee») Dinsdag 1.1. op de rctsen bij de buitenhaven heeft ge worpen. Het schip is totaal wrak geslagen. Men ge looft, dat de geheele bemanning aan boord gered is, maar twintig man, die met een stoompinas naar den kruiser terugvoeren, ver dronken. BINNENLAND. Tweede kamerverkiezing Oosteriiout. Tot lid der Tweede Kamer voor het kies district Oosterhout (vacature v. d. Berch van Heemstede, R K.) is Woensdag bij enkele can- didaatstelling gekozen de heer mr. dr. G. B. M. van Rijckevorsel, (R. K.) te 's Hertogen bosch. Ongeregeld lieden op lljaiuhi. Officieel. Blijkens een uit NederlaDdsch Iodië ontvangen telegram zijn bij de ongere geldheden te Moeaiatembesi in Djambi het personeel der aldaar gelegerde brigade gewa pende politie (ongeveer 20 man) het districts hoofd, een inlandt-ch arts en het passarhoofd gedood. Het postkantoor en het gevangenis gebouw gingen in vlammen op. De opstandelingen hebben zich met de aan de gewapende politie ontnomen geweren en munitie genesteld in (fc woning van den controleur die ongedeerd is met militair geleide per stoomschip »Moeara Enimc derwaarts vertrokken, terwijl uit Palem- bang versterking gezonden wordt. UIT ONZE QMGrEVINQ. Het is tegenwoordig een toer, om de raadsleden hijeen te krijgen en de Raad wordt nogal druk bijeengeroepen want de zitting van j.l. Donderdag kon weer maar juist doorgaan, toen het zevende opgekomen lid de raadzaal binnenstapte. De heer Donze had laten berichten wegens ziekte verhinderd te zijn, dhrn. Lensen en Nolson dat ze uit- stedig waren, dhr. D. Scheele dat hij andere ambtsbezigheden had, en van den heer Waal- kes kwam bericht dat hij wegens zijn zaken niet kon komen, eveneens liet dhr. De Bruijne weten dat het hem onmogelijk was te ver schijnen. Zouden, waar al de of in elk geval de meeste, heeren het daags zoo druk hebben, avondvergaderingen misschien niet meer suc ces hebben Een enkele maal hield men al eens gezellige avondvergaderingen. Verder kregen we in de eerste plaats te hooren bedankjes van de secretarie-ambtenaren, den bode en de agenten van politie, voor de vastgestelde nieuwe regeling hunner jaarwed den. Toen deed de Voorzitter eene mededee- ling, waaruit bleek, dat we, op grond zijner toenmaals gedane kennisgeving, ten onrechte hadden geconstateerd, dat de aangevochten welput aan de Scheldekade Burg. en Weth. tot activiteit heelt gebracht, om ook wat te doen in het belang van watervoorziening van andere, bewoonde deelen van de kom der ge meente. Hij moest erkennen, dat de pluim voor het maken van een trap voor de «Klaas- senstraat, die er al is, en een voor de Jozina- straat die er nog koraen moet, waardoor de menschen uit die buurt gemakkelijker bpj het kanaal kunnen komen om daaruit water voofr huishoudelijk gebruik te halen, niet op den hoed van het gemeentebestuur behoort, maar moet gestoken worden op dien van 's rijks waterstaat, welke administratie dat gemak aan de menschen bezorgd heeft. Die nu gebleken afwezigheid van activiteit bij Burg. en Weth. valt ons nu weer tegen en ook, dat de Voorz. blijkt niet altijd op de hoogte te zijn, om trent hetgeen hij in den raad debiteert, 't Is toch niet de eerste maal dat hij een mede- deeling moet herroepen of nader toelichten, 't Wordt ten slotte niet gemakkelijk op die inlichtingen een basis te maken, zoolang ze niet nader zijn bekrachtigd of bevestigd. Wat nu de watervoorziening betreft schijnen Burg. en Weth. toch goede bedoelingen te hebben, althans, zooals nader blijken zal, is op de nieuwe begrooting een post uitgetrokken van f 500. voor het maken van een ontwerp voor het aanleggen van een waterleiding in optima forma! Wat wil men nog meer? On- dertusschen het ware te hopen, dat men in dezen een voor onze gemeente uitvoerbare oplossing vond. 't Bleek toch onlangs, dat na enktle weken droogte, na een overvloedigen regenval van vele weken, weer bij velen ge brek aan water bestond. Bij een waterleiding was dat uitgesloten. De gemeentebegrooting voor 1917 aange boden op een bedrag van f138.232.93'/2, met een post voor onvoorziene uitgaven van f809,88, de laatste niet te ruim zooals men ziet, doch waarin de behandeling der begroo ting wel verandering kan brengen. De hoofd, omslag is uitgetrokken op f63.000.— dus f8000.minder dan voor het loopende jaar. Misschien zal ook deze post nog wel eens moeten herzien worden, vooral in het voor uitzicht van de uitgaven voor de distributie- wet, die niet gering zullen zijn. Voor we daarover gaan praten, zal de begrooting wor den gedrukt, aan de leden worden toegezon den en dan gaan de heeren in twee afdeelin- gen er eens een paar avonden gezellig over praten, hoe ongeveer toebereid, de spijs ten slotte in het openbaar zal worden opgediend. Tot leden van het stembureau voor de a s. verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel werden benoemd dhrn. Eijke en Deeseer dat resultaat bereikt was, waren evenwel 3 stemmingen noodig. Daarna werd bepaalt, dat de jaarmarkt op de gewone wijze, den derden Woensdag in November zal worden gehouden en dat daar voor de premien evenals een vorig jaar zullen worden toegekend. Vervolgens kwam een voorstel om de ker mis op de gewone wijze der laatste twee jaren niet te doen plaats hebben. Nu werd de Voorz. voorzichtig. Er is op dat voorstel blijkens de agenda uitgaande van Burg. en Weth. reeds juiste critiek geoefend in de pers en nu kwam hij verklaren, dat dit voor stel geen voorstel was van Burg. en Weth. Het was krachtens dé lijn der laatste jaren aldus op de agenda geplaatst, maar er was geen gelegenheid meer geweest het bij B. en W. te bespreken, zooals in zijn voornemen had gelegen. Toch stelde hij dat voorstel, dat er geen was van Burg. en Weth aan de orde. De Raad was nu blijkbaar slimmer geworden, uit ervaring geleerd. Het vorig jaar werd een dergelijk voorstel, zonder een woord van protest met algemeene stemmen aangenomen. Er waren toen echter reeds plannen aanhangig om enkele feestdagen te organiseeren en nu verwachtte men, dat de buigemeester, die zich steeds op dat gebied tamelijk vrijzinnig betoond had, de uitvoering dier plannen wel zoude in de hand werken en men dus enkele dagen een soQrt vergoe ding voor cf een surrogaat van de kermis- week zou krijgen, 't Mocht echter niet zoo zijn. Eene zich voor dat doel gevormd heb bende commissie, kreeg van de bevopgde mi litaire autoriteit ten antwoord, dat militaire belangen zich er niet tegen verzetten en dat dus de burgerlijke autoriteit, die dit gewoonlijk deed, er maar over beslissen moet. Dhrn. dachten toen, dan zijn we er uit. Maar jawel, de burgemeester was nu voor die heeren, die nota bene geheel belangeloos zich die zaak hadden aangetrokken, alles behalve toeschie telijk en verbluffend was het, dat hij zich ter verdediging van dat voor hem ongewone stand punt beriep op het raadsbesluit, een besluit genomen omdat men dacht de Burgemeester maakt het wel in orde en een geheele week kermis is nu juist niet noodig. De Raad heeft nu, o. i. terecht, zich uit gesproken zooals hij het meende. Dhr Van Hasselt was de eerste kampvechter vóór de kermis; in aanmerking nemende zijne houding in zake de vergunnings- en café-kwestie, baarde het wel eenige verwondering, dat hjj zich als aanvoerder in den kamp voor het doorgaan der kermis opdeed. Ons lijkt het, dat dhr. Van Hasselt ten slotte nog niet zoo kwaad is, als hjj zich wel eens voordoet, en meent te moeten blijven voordoenals hjj eenmaal omtrent een zaak een standpunt heett inge nomen. Hjj betoogde thans, dat de oorlogs toestand zoo lang duurt, dat we daaraan wel eenigermate gewoon zijn geraakt, althans er tegen verhard, ?n dat liet ook wel nuttig kan zjjn, dat er eens een gelegenheid voor aflei ding gegeven wordt. Daar is, als het niet in uitbundigheid ontaard, heelemaal niets tegen. Heeft dus de militaire autoriteit geen bezwaar tegen de kermis, dan wil hjj voor dit jaar van schorsing niets weten. Dhr. Visser, we konden dat wel op onzen duim uitrekenen, was het natuurlijk geheel met dezen spreker eens, en ook dhr Eijke was het mede accoordtoen was het pleit als beslist, want dat ook dhr. Van Nes, die ook persoonlijk belang stelt in volksfeesten en als een flink vertegenwoordiger van de oude Neuzensche garde daarvan zelt ook niet weg blijft, zou bjjvallen, was niet te betwjjfelen. Hjj voegde ook het zijne aan de woorden van dhr. Van Hasselt toe, en zoo had zich dus reeds de meerderheid uitgesproken voor de kermis. »Klaar als een klontwas het ook, dat dhr. De Jager de tijd voor kermis- viering niet geschikt achtte, (wanneer zou dat eens wel het geval zijn Als wjj het goed voor hebben staat dhr. De Jager althans op een ander standpunt, dan zjjt: partijgenoot, dhr. R. Scheele, die nu kwam verklaren dat hij principieel niet tegen de kermis is, doch alleen nu, op grond van de omstandigheden waarin wjj leven, een verklaring die de partij van genoemden heer naar wij vermoeden wel juist niet zoo aangenaam zal vinden.) Natuurlijk haalde dhr. De Jager nu ook de t jjdsomstandigheden aan, die hij nog critie- ker noemde dan een jaar te voren. Er mag wel eens op gewezen worden, dat die critieke tijd toch in het algemeen niet weerhoudt het maken van plezierreisjes en uitstapjes en dat de „nood der tijden" velen niet belet, te trachten zoo groot mogelijte winsten te be halen, door opdrijving der prijzen, al is het ook van onontbeerlijke levensbehoeften der bevolking. Dhr. de Jager meen.de ook, dat er hier geen behoefte is aan ontspanning, daar er iedere Zaterdag gelegenheid bestaat om te dansen. Is hij dan van meening dat dit dansen, dat alleen vermaak biedt aan een kleine groep die er gebruik van kan maken, .ontspanning kan bezorgen aan een breeden zoom van in gezetenen die zich ouk wel eens willen ver maken Bovendien dhr. Van Nes stelde dit in het licht, het zijn voordeelige dagen voor vele neringdoenden, die mogen ook wel wat hebben. Dhr. Van Hasselt was ook bedacht geweest dat door het staangeld het laadje der gemeente wel wat zwaarder wordt en dat dit lettende op de verhooging der uitgaven die een gevolg is van de in de vorige vergadering genomen besluiten, die bate best gebruiken kan. Waar hst hier niet het principieel beginsel der kermis betrof, gaf de Voorz. te kennen er maar niet veel over te zullen zeggen, bo vendien had hij zeker toch ook de neuzen al geteld, en gemerkt dat de vlieger niet opging, al was het ook, dat dhr. Dees aanbeval aan neming van het voorstel tot schorsing. Dat voorstel viel met 4 tegen 3 stemmen waar we hiervoren reeds de meening van elk der aanwezige heeren aangaven, kari men na gaan, hoe de verdeeling der stemmen was Als dus de militaire commandant van Zee land thans gunstig beschikt, overeenkomstig de meening der meerderheid van den Ge meenteraad, kan de kermis in de derde week van September weer doorgaan. Is dat het geval, dan is het wel jammer, dat de Voorz. pas thans met deze zaak ter tafel is gekomen, aangezien de tjjd van voorbereiding wel wat ver verstreken is. Zooals te begrijpen was en door ons ook voorspeld is, waren de onderwijzers en de on derwijzeres mej. De Kraker, die wegens hun verbintenis aan de vroegere M. U. L. O. klas sen in voordeeliger conditie waren, en de heer J. Bierle, wien bij zijn aanstelling ƒ100. is toegekend voor het bezit der acte Fransche taal boven zijn jaarwedde als onderwjjzer, niet tevreden over de laatst vastgestelde regeling, daar de op voorstel van den heer Van Has selt aangenomen overgangsbepalingen, voor hen die vroegere voordeelen opheffen, daar nu de gewone collegas door de nieuwe regeling met hen ongeveer in salaris geljjk komen, of zooals in het geval van den heer L. J. de Vries hen overtreffen. De afd. Ter Neuzen en O. van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft zich tot den Raad gewend met een verzoek, op bilijjkheidsgronden die collega's te laten in het genot der voordeelen die ze door hun taaiakten vroeger hadden. Dhr. Van Hasselt deelde mede, dat belang hebbenden hem ook bezocht hadden, en daar anders hadden gesproken, nl. hadden betoogd, dat zjj door de vroegere regeling een ver kregen recht hadden. Al wat belanghebben den hadden aangevoerd, heeft bljjkbaar geen invloed gehad op wijziging van het standpunt des heeren Van Hasselt, die meent, dat bij de nu vastgestelde regeling de billijkheid is betracht, en betaalt wordt voor den verrichten arbeid. Mej. de Kraker was zelfs eenigszins verontwaardigd geworden,«dat dhr. Van Has selt zijn standpunt vasthield, bij het aan hem gebrachte bezoek, waarin over deze kwestie' gehandeld werd. Hij acht die lieden niet be nadeeld, daar ze houden wat ze hebben als ze zich beklagen, dat ze achteruitgesteld zijn doordat ee geen onderwijs in vreemde talen meer moeten geven, moeten ze trachten elders een plaats te krijgen, waar ze hunne bevoegd- hedden wel productief kunnen maken. Voor de jongergn acht hij het zelfs een gebrek aan energie, dat ze dat niet deden hij gelooft altl>ans dat daarvoor nog geen poging is aan gewend. Waar de billijkheid naar zijn oor deel is betracht, wordt het iets anders als ze zich op een recht beroepen, dan wordt het een juridische kwestie, die ze maar door een hooger college, bv. Ged. Ötaten, moeten laten uitmaken. Als die zeggen, dat de Raad thans onrecht wil doen, zal hij er zich bij neerleg gen. Dhr. Van Nes gaf toe, dat er wei wat voor het standpunt van adressanten te zeggen valt, maar wees er op, dat het daartegenover ook bezwaarlijk is om maar steeds uit de openbare kas hooge bedragen te betalen voor werk dat niet geleverd is. Dhr. Visser ver dedigde als in de vorige zitting het handhaven der oude rechten voor de betrokkeneu. De Voorz. gaf een historisch overzicht der zaak. Wil men aan het verzoek van adressanten te gemoet komen, dan moet men de redactie en bedoeling der overgangsbepaling herstellen, die B. en W. hebben voorgesteld en waarbij zij zijn voortgegaan te bouwen op bet fundament dat de Raad zelf heeft gelegd, bij het ophef fen der m. u. 1. o. klassen aan school B en het laten vervallen van het vak Fransehe taal aan school A, toen voor de daarbij werkzame on derwijzers voor het vervolg een hoogere jaar wedde werd vastgesteld, dan was voorgesteld door B en W. Dhr. Dees was het eens met dhr. Van Hasselt, dat het maar het beste is, een hooger college de zaak laten uitmaken. De Voorz. meende, dat de rechtsgrond reeds beslist is, mej. de Kraker heeft onlangs reeds bezwaren ingebracht tegen de regeling harer jaarwedde, toen zij geeii gelijk kreeg bij B. en W., bij Ged. Staten en bij de Kroon, welke, den Raad van State gehuord, afwijzend be schikte. Daaruit leidt hij dus af, dat van verkregen recht geen sprake kan zijn. Zie, dat is nu ook weer zoo'n uitspraak van den Voorzitter, die met reserve behoort te worden beschouwd, want, vergissen wij ons niet, dan is het beroep van mej. De Kraker door de Kroon niet ontvankelijk verklaard, omdat zij voor hare reclame betreffende de regeling harer jaarwedde niet den juisten weg heeft gevolgd, is die niet ontvankelijk ver klaring dus geschied op grond eeuer vorm kwestie, doch op de kern der zaak in het ge heel niet ingegaan. Waar de Raad zich ten slotte met 5 tegen 2 stemmen bleef vereeni gen met het standpunt van dhr. Van Hasselt en adressanten dus nul op rekwest kregen, is het te verwachten, dat ze wel gevolg zul len geven aan den wensch van dhr. Van Hasseit, om het hooger-op te zoeken en dan ditmaal wel zullen trachten daarbij alle vor men in acht te nemen. Alleen dhrn. Visser en Eijke waren genegen aan adressanten te gemoet te komen, de andere aanwezige hrn. waren er tegen. Nu kwam de levensmiddelenkwestie aan de orde. Door een viertal werkliedenvereenigin- gen wordt aan den Raad verzocht een levens middelen-commissie samen te stellen, in ver band met de voorziening van levensmiddelen, en in die commissie ook de daarvoor in aan merking komeude organisatis te doen verte genwoordigen. De Voorz. gaf te kennen, dat er door de in werking getreden distributiewet eene verandering moet komen in de regeling van de verstrekking van levensmiddelen de gemeente moet nu een tiende in het tekort diagen, het overig negentiende blijft voor re kening van het rijk. Tot hiertoe was eene regeling getroffen, dat de administratiekosten door de verstrekking zelve werd gedragen. Dit mag in de toekomst niet aldus geregeld worden de kosten moeten komen voor rekening der gemeente. Het personeel der secretarie er mede belasten, zal niet gaan Burg. en Weth. zouden een en ander bij verordening nader willen regelen en het personeel dat nu voor de verstiekkiug der levensmiddelen werk zaam is, ook in de toekomst daarmede willen belasten. Zij vragen hun college thans een voorioopig crediet te willen verschaffen om met de verstrekking van brood en vleesch te kunnen doorgaan. Zij weDSchsn verder eene commissie van bijstand te vormen uit den ge meenteraad en achten het niet juist eene com missie van particulieren te vormen het zijn gelden der gemeente die besteed worden en daar moet eene commissie uit particulieren geeD zeggingschap over hebben (en het Plaat selijk Steun-comité dan Mynheer de Voorzitter, dat gaf bovendien nog gemeente-gelden aan vereenigingen om op eigen gezag uit te keeren waarom B. en W. voorsteilen het verzoek af te wijzen. Dhr. Van Hasselt kon daar niet terstond over beslissen, hjj wil eerst kennis maken met

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2