BINNEINLAiND. Gemeenteraad van Ter Neuzen. LONDEN, 24 Augustus. (Reuter) Officieel bericht vèn vanavond Tep Zuiden van Thiep- val zijn wij vanmiddag opnieuw 300 M. op geschoten, hfliben er een vijandelijke loopgraaf van 400 M. lengte genomen en tal van gevan genen gemaakt. En vjjandèlijke aanvat met handgranaten t°gen onze nieuwe schansen ten Noorden van Bazentin le Pelit is vannacht met gemak af geslagen. 1 iL.ifce I De vijand heeft vanavond ons front vrij sterk beschoten, maar hoofdzakelijk ter beantwoor ding van ons vnur. □e sabel wan den uhlaan. In een boerderij te Claville, Departement Eure, zijn een aantal deserteurs van de Cen trale legers geïnterneerd. Ziehier wat de cor respondent van de »Petit Parisien», die deze boerderij bezocht, verteld van de sabel van een uhlaan »Toen wij langs een stal gingen kwam een groote, blonde kerel er uit. »Het is een deserteur», zeide mijn bege leider. »Dat is er eentje, die de Duitsche offi cieren niet kan uitstaan. Vraag hem eens, of hij u zijn avontuur vertellen wil. In een bijna correct Fransch vertelde de groote blonde kerel mij »lk heb het regiment uhlanen verlaten, waar toe ifc twee maanden vóór den oorlog behoor de. Ik werd ieder oogenblik om niets met ge vangenis gestraft en de luitenant sloeg mij herhaaldelijk. Op een avond kwam ik bij een grensstad in den Elzas, maar in kon de grens niet over. Er waren overal gendarmes, die pa trouilleerden. Ik heb drie nachten en drie da gen verborgen moeten blijven. Daar de hon ger mij te veel martelde, heb ik mij vertoond. De burgemeester van de stad wilde mij arres teeren, want ik was in uniform en gewapend. Hij riep om hulp. Menschen omringden mij. Toen trok ik mijn sabel en baande mij een weg. Die sabel beb ik later opgehangen aan den poot van den keizerlijken arend, die den grenspaal versiert. Ik ben aan de Marne ge komen, waar ik werk heb gevonden, en daar heb je me nu En hij lachte. Een vrouw kwam in de schuur en droeg een terrien dampende soep. Hij volg de haar en nam plaats met de andere aan een geheel nieuwe tafel van dennehout. De blonde uhlaan vulde zijn bord en zei »Mijn sabel hangt daar goed!.... Eu hij lachte nog even, om het visioen, dat voor hem opdoemt van zijn ijzeren lat, bengelend aan den poot van den Duitscher. adelaar aan de grens Het geding tegen Liepknecht. BERLIJN, 23 Aug. (Wolff.) Het geding tegen Karl Liebknecht is hedenochtend om negen uur in hooger beroep voor het hoog militair gerechtshof in de Lehrterstrasse be gonnen. Het hot bestaat uit een fregat-kapitein als voorzitter, een »Oberkriegsgerichlsrat» die de zaak leidt, een militair rechter, twee majoors, een kapitein en een eerste luitenant. Als rechtskundig raadsman van den be klaagde treedt wederom de door hem gekozen advocaat Bracke uit Brunswijk op. Bij het begin der zitting stelde het O. M. voor, de zaak met gesloten deuren te behandelen om ordeverstoring te voorkomen en vooral met het oog op de veiligheid van den staat en de militaire belangen. De rechtbank heeft dit verzoek ingewilligd. Het vonnis zal evenals in eerste instantie in openbare zitting bekend worden gemaakt. BERLIJN, 23 Aug. (Wolff.) Het hoog militair gerechtshof heeft Liebknecht wegens poging tot oorlogsverraad, verregaande weer spannigheid en tegenstand tegen het staats gezag tot 4 jaar en 1 maand tuchthuis, ver wijdering uit het leger en 6 jaar eerverlies en verlies van burgerrechten veroordeeld. Van de tuchthuisstraf wordt een maand voorloopige hechtenis afgetrokken. Dat hem, ofschoon verzachtende omstandig heden ten gunste van beklaagde ook thans zijn aangenomen, een zwaardere straf dan in eerste instantie is opgelegd, is volgens Wolff gerechtvaardigd, omdat Liebknecht zjjn plichten als soldaat en staatsburger in oorlogstijd ten nadeele van het bedreigde vaderland op de grofste wijze heeft geschonden. Hij heeft ook zelf erkend, dat hij met de verdeeling van vlugschriften en het op touw zetten van een openbare betooging een ver zwakking van de Duitsche krijgsmacht beoogde. Bovendien is Liebknecht reeds vroeger wegens een dergelijk misdrijf tot P/2 jaar veroordeeld. Tegen hét arrest van heden kan Liebknecht beroep in cassatie aanteekenen. De „Oeutschland". BREMEN, 23 Aug. (W. B.) HetBoesmann- bureau bericht De Ocean-Redereigesellschaft deelt mede, dat de onderzeeër »Deutschland« beden middag voor den mond van de Weser het anker heeft geworpen. Alles wel aan boord. In het vBerliner Tageblatt» vertelt een medewerker dat de Deutschland« 05 M. lang en 8.9 M. breed is en een diepgang heeft van 4.50 M. De waterverplaatsing van het vaar tuig bedraagt ongeveer 2000 ton en het draag vermogen 780— 800 ton. Maatregelen tegen desertie. VAN DE GRENS, 23 Aug. (Telegraaf.) In de laatste dagen komen weer veel gevallen van desertie van Duitsche militairen naar Zeeuwsch Vlaanderen voor. Om dit te bemoeilijken heeft de Duitsche overheid bevel gegeven de electriscbe draad versperringen aan de grens een heel eind te verhoogen. Bij Selzaete is men hier reeds diuk aan bezig. De soldaten te Selzaete, die aan de grens de wacht gaan betrekken, worden zoo wel bij hun vertrek als bij hun terugkeer tot op het bloote lijf onderzocht. De overheid ver trouwt ze blijkbaar niet meer en vreest, dat zij behulpzaam zijn bij het overbrengen van brieven. In Belgisch Koewacht. In het Belgisch gedeelte der gemeente Koe wacht ziet het er tegenwoordig treurig uit. De door de Belgen ontruimde woningen zijn nu geheel ingericht tot wachthuizen der Duit sche soldaten. Het huis van den klompenma ker D. v. Hooje, dat juist achter den eersten afsluitingsdraad stond, en waarin, naar men zei, brieven verborgen waren, is geheel afge broken de puinhoopen zijn slechts gedeeltelijk weggeruimd. Een eind (verder liggen hooge bergen rogge, die door de Duitschers met de machine gedorscht wordt. De gedorschte rogge wordt naar Duitschland verzonden. Er zijn hier op 't oogenblik heel wat Duitschers, meest Beieren, die het landbouw vak verstaan. Zij zijn uit de omliggende gemeenten naar hier gezonden om behulpzaam te zijn bij het maaien en dorschen der rogge en het rooien van aardappelen. Lokeren en St. Nicolaas hebben op 't oogenblik bijna geen Duitsche bezetting. Duitsche sleepbooten naar België. We meldden reeds, dat tal van sleepbooten uit Duitschland via Terneuzen-Sas van Gent naar België worden gebracht. Tot nu toe be draagt dit aantal ongeveer 70 en men verwaebt er nog ruim 100. Deze .schepen blijven in België en zijn bemand met bejaarde of heel jonge varensgezellen. Men weet nog niet waar voor ze zullen worden gebruikt. Inlijving niilitielichting 1910. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van van de militièlicbting 1916 worden ingelijfd lo. in het tijdvak van 2 5 October 1916: a. de dienstplichtigen, toegewezen aan het derde bataljon van een der regementen grena diers en jagers of van een der overige regi menten infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoefend heid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd b. de thans nog niet opgeroepen dienst plichtigen, die zijn toegewezen, hetzij aan de regimenten veld-artillerie, hetzij aan het korps rijdende artillerie 2o. in het tijdvak van 16 —20 October 1916 de dienstplichtigen, toegewezen aan de regi menten vesting-artillerie en bestemd voor het laatst in te lijven gedeelte; 3o. In het tijdvak van 1 5 November 1916 de thans nog niet opgeroepen dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten huzaren. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan dpze in te lijven dienst plichtigen uitstel van eerste-oefeniDg worden verleend. l»o Ilollandscne trawlers vrijgelaten. Men seinde Donderdagavond uit IJthuiden: Alle voor het prijzenhof gebrachte trawlers zullen worden vrjjgelaten. De reeders hebben Engeland's voorstel aangenomen dat een deel der vangst door de Engelschen op open markt wordt gekocht. De Britsche regeering heeft zich verbonden om de opgebrachte trawlers, die in 't prijzen hof zijn gebracht, onmiddelijk vry te lateu en de prijzenhofproeedure niet door te zetten, zoodat deze trawlers thans binnen enkele dagen te IJmuiden mogen verwacht worden. Een en ander werd door de IJmuider deputatie aan Britschen gezant in den Haag medegedeeld. De kwestie der bemoeielijking van de zijde der Britsche regeeriDg kan dus hiermede als geregeld eD afgedaan worden beschouwd. Voor wij ons overzicht van de raadszitting vervolgen, moeten wij eerst een abuis her stellen. Wij lieten den heer De Jager waar schuwen, dat de verhooging van de jaarwed den der „onderwijzers", als allen op het maximum kwamen, 12.000.zouden be dragen. Voor „onderwijzers" moet worden gelezen „alle ambtenaren". We zijn nu gekomen tot de jaarwedden voor de gemeentewerklieden. B. en W. stelden voor het hoofd van de beerruiming en de timmermans en metselaars een jaarwedde voor van f 550 tot f 700, voor de gewone werklieden f 550.— tot 625.te bereiken na 9 jaar dienst. Dhr. D. Scheele vond, dat voor die menschen een termijn van 15 jaar, zooals de heer Nolson voor allen had aangekondigd, wel wat lang zou uitvallen, gezien het bedrag dat ze behaalden. Dhr. Nolson stelde aan stonds den heer Scheele gerust, met de mede- deeling, dat hij voorstelde voor de catagoriën er nog twee verhoogingen, n'a 12 en 15 jaar dienst bij te doen, vam resp. 50. en f 25. Toen dhr. Scheele opmerkte dat dan het ver schil tusschen de ambachtslieden en de werk lieden wel wat groot werd, stelde hij voor allen 2 verhoogingen van 50.voor. Met algemeene stemmen ging de raad hiermede accoord, zoodat nu de gewone werklieden een maximum van ƒ725.de vaklieden en de bestuurder der beerruiming f 800.maximum krijgen. Nu kwam het personeel der secretarie aan de beurtin het gewijzigd voorstel is de wijdsche titulatuur weer wat ingekrompen. „Hoofdcommies" is vervallen en den rang van „commies" zonder meer is de hoogst bereik bare gebleven, doch daaraan is vastgeknoopt de jaarwedde vroeger aan den hoofd-commies toegedacht. Dat zal voor den betrokken amb tenaar ook wel het voornaamste zijn. Diens jaarwedde werd voorgesteld van 1000.tot ƒ1500.(thans is het 750.tot/1000. Voor adjunct-commies werd voorgesteld /800. tót 1300 (thans is het ƒ600.tot j 850. voor de klerken 650tot f1025.(thans ƒ450 tot ƒ700.voor de schrijvers (eene nieuwe catagorie die er nu onder aansis toe gevoegd) 500.tot 750. Men zietde voorgestelde verhoogingen loopen aanmerkelijk hooger, dan voor welke catagorie ook, en we hebben zoo'n stil ver moeden, dat de voorstellers zich niet hebben voorgesteld, dat dit er ongewijzigd zou door gaan. En toch. we zeiden het de vorige maal reeds, we kenden den Raad niet meer. Zelfs zonder een enkele opmerking werden al die bedragen goedgekeurd, 't Scheen welofVoorz. en Secretaris, die natuurlijk in dez# verorde ning, omdat zij 't personeel betreft waarmede zij het meest in aanraking komen, en waardoor zij nu verwachten goed onderlegd personeel te kunnen krijgen, 't meest belangstellen, wel eenigszins verbluft waren van dat onverwacht volledig succes van hun voorstel. Echter, er is toch bij al dat mooie een maar, en wel dat de Raad, nu hij zoo royaal is geweest verlangd, dat loor de betrokken ambtenaren geen bijbaantjes meer zullen worden verricht, er mogen er niet alleen geen meer worden aangenomen, maar de reeds vervulde icoet men laten varen. Dhr. De Jager deed dit duidelijk als de bedoeling zijnde, door den heer van Hasselt uitspreken, aan wie de Voorz evenals aan den heer Van Nes toezeide, dat tijdig zoor Jan. a. s. een wijziging van de instructies zou worden aan de orde gesteld, waarbij dan aldus kon worden bepaald. Dhr. Van Hasselt had gaarne ook de po sitie van den assistent ter secretarie, den heer Koene geregel! gezien, en ook dhr. Visser bleek daarvoor te voelen, doch de Voorz. gaf te kennen, dat B. en W. dit liever na den oorlog wenschen te doen. Door de verschillende takken van levensmiddelenvoorziening, als broodbureau, distributie van varkeus enz. heeft de bedoelde ambtenaar nu een voldoend bestaan. Wanneer die buitengewone werkzaam heden vervallen, willen B. en W. zijne positie nader regelen in aanmerking moet worden genomen, dat bedoelde ambtenaar door zijne ziekte lichamelijk veel geleden heeft en men van hem niet kan vergen, wat men van eem ambtenaar gewoonlijk vordert. Met de in ons vorig overzicht genoemde mej. Vau der Heij den, handwerk-onderwijzeres, blijft de hier genoemde ambtenaar dus een tweetal, wier positie thans bij de algemeene nadere regeling, niet nader geregeld wordt. Over de toen volgende regeling voor den bouwmeester, thans minimum 1000, maxi mum 1300, doch waarvoor nu als maxi mum 1500 werd voorgesteld, had weer eeni- ge bespreking plaats. B. en W. stelden voor het behalen van het maximum 8 jaar, dhr. Nolson kwam ook hier met 15 jaar voor den dag. Dhr. D. Scheele rekende toen uit, dat deze ambtenaar dan niet terstond van de na dere regeling zou profiteeren. Dhr. Van Has selt wees den heer Scheele terecht, dat sala risregelingen niet gemaakt worden om een ambtenaar te doen profiteeren maar om hem behoorlijk te betalen voor zijn werk. Dhr. Visser wilde alles 100 hooger stellen, als men een nieuwen titularis zou oproepen, komt men er met 1000 niet. Dhr. Nolson wilde het minimum dan wel op 1100 brengen, maar niet hooger gaan dan 1500,— in ver band met andere maximums tot dat bedrag. En zoo werd het dan van 1100tot 1500 vastgesteld, de verhoogingen na 12 en na 15 jaren dienst elk van 50en aldus heeft nu ook de heer Scheele zijn zin want nu profiteert ook deze ambtenaar met 1917 wel. Vervolgens kwam als laatste wiens wedde nader geregeld wordt, de gemeentebode in bespeking. Teneinde hem een vergoeding toe te kennen voor het derven van fooien op ver schillend gebied, is de jaarwedde van dezen ambtenaar de laatste jaren al herhaaldelijk herzien en verhoogd. Daardoor is deze blijk baar op een niveau gekomen, ver boven de sa- larieering van zijn collegas in andere gemeen ten, blijkens de overgelegde lijst. Bij zulke regelingen beroept men zich gaarne op ande re gemeenten, om te bepleiten dat voorbeeld te volgen, 'thans was het omgekeerd. De Joer B. en W. voorgestelde verbooging van het maxium tot 800 ging den heer Visser nog niet vergenoeg daar de bode nu minder krijgt dan de agenten. Dhr. Scheele zag geen reden om die gelijk te stellen, de agenten hebben ook nacht en Zondagsdienst, die heb ben het dus zwaarder. Dhr. Visser wees er op, dat de bode er ook netjes moet uitzien, maar zelf voor zijn kleeding zorgen, en wenschte ook voor hem 900bereikbaar te stellen. Hij kreeg echter alleen steun van den heer Eijke, zoodat zijn denkbeeld verviel. Toen werd in den heer Visser de koopman vaardig en hij trachtte den heer Nolson, die 800had voorgesteld, te vermurwen er dan tenminste 50bij te doen. Deze dacht misschien »ik heb er van morgen t;och al zooveel bij .ge daan, dit beetje zal er niet meer op aankomen« en hij maakte den heer Visser, meer speciaal diens beschermeling den bode met nog 50 meer gelukkig, want met alg. stemmen gin gen die 850maximum er door. Hierop werd de gemeenterekening over 1915 voorloopig vastgesteld. De commissie van on derzoek, de heeren Van Nes, Nolson en Van Hasselt hadden een rapport ingediend meteeni- ge bemerkingen. Zij meenen o m. dat door aanbesteding van het drukwerk aan de gemeen te een groot bedrag zou kunnen bespaard worden (misschien wel die duizenden besteedt aan 7erhoc.ging van jaarwedden Daarover is merkte de Voorz. op, vioeger reeds gesproken, bij de begrootiug kan dit weer geschieden. »Als u er dan maar om helpt denken», vroeg dhr. Van Hasselt, die dus blijkbaar de valer dezer gedaebte is. Ook maakte de commissie aanmerking op een post van 75aan de ambtenaren ter secretarie uitgekeerd voor het cyclostyleeren van het concept kohier van den hoofdelijken omslag. De commissie was van meening, dat. als men op die wijze de secreta rie ambtenaren als concurrenten der drukkers laat optreden, dit eigenlijk als een verkapte gratificatie te beschouwen is (Zouden die amb tenaren in de toekomst bij de besteding ook mogen meedingen Over die zaak, er is vroeger reeds over het zeker minder gewensch- te van dergelijk handelen gewezen zeide de Voorz. thans nog, dat het volstrekt niet de bedoeling geweest is, om een der drukkers onaangenaam te zijn, maar in het belang vau het werk er was zeer veel haast bij is aldus gehandeld. Nu, maar dat er booze bedoelin gen bij voorzaten, zeide de heer Van Has selt hebben wij ook met gedacht, wij.,ho- pen alleen maar, dat het niet weer zal voor komen. Dhr. De Jager gaf zijne tevredenheid te kennen, dat hij nu uit de gemeenterekening eens te weten was gekomen, wat de inrich ting van het oude kantongerecht tot secretarie had gekost, waarvan hij vroeger wel eens een opgaaf gevraagd had. Ofschoon de Voorz. toen le kennen had gegeven, dat het geraam de bedrag van ƒ850 niet was uitgegeven, bleek nu toch, dat er ƒ971.12 voor is uit gegeven. De Voorz. noemde dat abuis. De toegezegde berekening zal de heer De Jager nog krijgen en dan zal blijken, dat er werke lijk van die 850.— is overgebleven. In die begvooting was zeide hij leuk geen post voor de verlichting begrepen en daarvan kon toen nog geen raming worden opgegeven. Die verlichting kwam er dus later bij! Hm! als er nog eens een begrooting wordt voor gesteld, mag de Raad wel vragen of alles er in begrepen is, of als b.v. in de toekomst een post voor een politiebureau, ingericht voor het onderbrengen van al wat hier bij de politie schijnt te behooren, misschien die som alleen de fundeering betreft en of daaronder werkelijk ook het gebouw is begrepen, want het zou kunnen zijn, dat, op het oogenblik dat die post werd aangevraagd, wel de kosten der fundeering, maar nog niet die van het gebouw bekend waren, en dan zou de Raad misschien denken een geheel politiebureau^ *1

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2