1 Vliegeavaniers Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. JACS. DE KOK, TER NEUZEN. nimurn werd voorgesteld, dit ook zoo behoorde voor de onderwijzers en dhr. Nolson stelde voor, het salaris der onderwijzers te doen aanvangen f 50 boven het bestaande minimum, dus op f 650 en het maximum f 100 hooger te stellen dan B. en W. voorstelden, dus f 200 boven de geldende regeling en boven dien het maximum te doen verkrijgen in plaats van op 20 in 15 jaren n 1. 3 verhoo gingen telkens na 3 jaren ad f 75, dan eene van f 100 en eindelijk een van f 125. Waar zoovele titularissen alhier meer dan 15 dienst jaren tellen, en zij dus aanstonds op hun maximum komen, een mooie vooruitgang. Dhr. Yan Hasselt wilde ook nog de positie van de onderwijzeres in de handwerken mej. Van der Heijden geregeld zien, maar ging er niet verder op in, toen op zijne vraag werd geantwoord, dat deze in eene bijzondere positie verkeerde en haar salaris niet in deze verordening moest geregeld worden. Nu kwam er als het ware schoorvoetend een klank, dat het misschien op deze wijze toch wel wat te druk ging van dhr. De Jager, de voorgestelde bedragen zijn volgens hem wel niet onbehoorlijk voor degenen die ze zullen moeten ontvangen, maar dat maar kregen we niet te hooren, omdat dhr. Van Nes ineens afsneed met de opmerking, dat, als men overtuigd is, dat ambtenaren niet behoorlijk betaald worden, men moet besluiten om ze wel behoorlijk te bezoldigen. Het moet dan geen kwestie meer zijn of het wel kan, dan moet het. Ja, ja, aldus dhr. De Jager, maar de verhooging voor de onderwijzers alletn loopt, als allen op het maximum komen, wat hij hier wel verwacht, op een t 12.000. Dhr. Nolson zag dat niet zoo zwaar in, dat allen op het maximum staan, zal naar hij denkt, wel niet voorkomen, en dhr. Eijke was het met hem eens. Er vallen toch ouderen uit, waarvoor jongeren in de plaats komen. B. en W. hadden blijkens mededeeling van den Voorz. de toekomstige maatregelen van de rijksregeering willen afwachten en waren daarom niet te hoog gegaan. Dhr. Nolson meende, dat de onderwijzers wel naar die rijks maatregelen konden wachten, maar niet naar vasten. De Minister Cort van der Linden heeft het duidelijk genoeg uitgesproken, dat er van rijkswege vooreerst niet aan verhooging kan gedacht worden. Hoewel toch in de Tweede Kamer ook de wenschelijkheid van verhooging is betoogd, merkte dhr. De Jager op. Dhr. D. Scheele wilde ook nog wat remmen, maar het voorstel van dhr. Nolson ging er met algemeene stemmen op 1 na door, die van dhr. D. Scheele, zijn waarschuwende partij genoot, dhr. De Jager, liet hem per saldo ook alleen in z'n hemd staan. Nu kregen we een dispuut over de over gangsbepalingen. Daarbij werden, zooals we reeds aanstipten, voordeelen toegekend aan hen, die oude rechten op hooger traktement hadden. Dhr. De Jager vond dat onjuist zij die dat hooger salaris genoten, hadden daarvan reeds zoolang geprofiteerd, voorzetting van dien toestand, achtte hij niet noodig het hoofd van school B bleet toch nog f 175 boven zijne collega's Dat men toen school B geen M. U. L. O. school meer was de jaarwedde niet verminderde, is tot daaraan toe, maar nu nog de anderen toegekende verhooging geven boven het reeds genotene, was te groote weelde. Dhr. Van Hasselt viel hem bij bij wil, dat zij die een hoogere jaarwedde krijgen dau de nu vast te stellen bepalingen geven, dit zullen houden, maar als zij door deze regeling niet benadeeld wor den, wil hij hen ook niet extra bevoordeelen. Hij stelde voor om in een overgangsbepa ling, waaruit alle namen verwijderd zijn, al dus te bepalen. De Voorz. stelde in het licht, dat B. en W. hadden gemeend, den toestand door opheffing der M. U. L. O. klassen aan school B te moeten bestendigen. Ook de heer Nolson was het met B. en W. eens. School B is zonder den wil der betrokken onderwij zers van karakter veranderd en toen verviel aan school A ook het onderwijs in de Fran- sche taal, waarvoor de heer Bierle nog steeds extra jaarwedde genoot. Was die toestand zoo gebleven, dan zouden de betrokken onderwij zers in jaarwedde zijn vooruitgegaan. Vroeger hebben ze van de verandering geen nadeel gehad, nu zullen ze dat wel hebben. Dhr. Van Hasselt kon dit maar niet inzien. Als anderen beter worden, beteekent dat niet, dat zij die reeds lang beter waren dan anderen, het nu slechter krijgen. Voor dat standpunt valt wel wat te zeggen, maar ook voor het tegendeel, zooals later blijken zal. Dhr. De Jager haalde nog aan, dat vroeger de onderwijzer J. van der Peijl 150.extra kreeg voor het toe zicht op de parallelklassen van school C, maar dat bij het vervallen dier klassen niemand er over gedacht heeft, hem die 150.te doen behouden. Het slot dezer besprekingen was, dat het voorstel van den heer van Hassslt nopens de overgangsbepalingen werd aange nomen, met 6 tegen 3 stemmen. Met den heer Van Hasselt stemden de heeren De Jager, R. Scheele, De Brujjne, D. Scheele en Van Nes voor, de heeren Visser, Eijke en Nolson tegen. Een gevolg hiervan is, dat alleen de heer van Dixhoorn als hoofd van school B van de overgangsbepaling zal genieten, daar alleen diens jaarwedde hooger is, dan wat de nieuwe verordening biedt, en dat de heer L. J. de Vries vroeger als onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan school B nu met 1200. beneden zijne collega'a aan de scholen A en B komt te staan, daar door de vermindering van het aantal leerlingen aan school B, een gevolg van het aldaar overbrengen en later wegnemen der lessen voor M. U. L. O. be neden het aantal is gedaald, dat een onder- wjjzer met verplichte hoofdakte noodig maakt. Voor de hoofdakte wordt volgens de veror dening 100.extra gegeven, voor verplichte hoofdakte 200. Of in deze billijkheid is betracht, wordt ter overweging gegeven. Mis schien heeft de Raad het zóó niet ingezien. We kregen in den loop der besprekingen nog een verhandeling over de gehuwde on derwijzeres. in het stadium dat zij een be valling tegemoet ziet. Volgens de voorgestelde en ook de geldende regelen, moet zij de kos ten dragen van het onder die omstandigheden te krijgen verlof en de voorziening in plaats vervanging. De heer Van Nes vond dat schro melijk onrechtvaardig en wilde de onderwijzeres in die positie beschouwen als de zieken. De Voorz. toonde aan, dat er toch wel eenigszins verschil is. Ziekte is iets wat ons overkomt ondanks onszelf Aan zwangerschap werkt men mede door te huwen Eene principieele bespre king in het klein ontspon zich nog. Dhr De Jager zinspeelde er op, dat vroeger de bedoe ling voorzat, onderwijzeressen onder die om standigheden te ontslaan. Dhr. Van Nes zag daarin dan een straf en vond dat verkeerd, iets anders is het, als men geen gehuwde onderwijzeressen aanstelt of in dienst laat. Dhr. D. Scheele gaf als zijne opinie te kennen dat eene vrouw die huwt in haar huisgezin, maar niet in school thuis hoort, toch zeker wel eene moeder. Die zaak, die reeds in den lande tot breedvoerige beschou wingen en diepgaande beginselkwesties aan leiding gaf, werd hier thans kort afgehandeld, dhr. Van Nes kreeg de meerderheid op zijn baud de raad betoonde zich in dit opzicht bijzonder vooruitstrevend, slechts 2 leden, dhrn. De Jager en D. Scheele bleven tegen het denkbeeld van dhr. Van Nes gekant. De heer O. Bakker, onderwijzer aan School M. U. L. O. alhier, thans als res. 1ste luitenant te Zutten, slaagde dezer dagen voor het accountants examen. lievige brand te Zaamslag. Zaterdagnacht is tijdens een kort onweder de bliksem geslagen in de landbouwsehuur van den heer A. de Feijter, lid van den ge meenteraad, wonende te Zaamslag in de buurt het Veer. De schuur met inhoud ging ver loren. Er was reeds hooi en een partij haver geborgen. Ook kwamen drie paarden in de vlammen om. De brandweer verleende hulp voor het beveiligen der belenoende gebouwen. Daar de hofstede op eenige afstand van de kom is gelegen, stond deze met zijn licht brand baren inhoud reeds in lichte laaie eer men er zijn kon. Bij het Maandag te 't Gravenhage ge houden examen voor de Hoogduitsche taal l.o. is geslaagd de heer C. van Alten, van Hoek, onderwijzer aan de chr. school te Ter Neuzen, benoemd te Vlissingen. De Prov. Stoombootdieiist op de Wester-Schelde. De reserveboot »Luctor et Emergo« voor de provinciale stoombootdiensten op de Wes- terschelde en de Oosterschelde, zal heden op de Westerschelde proefstoomen. De opening van den dienst Neuzen Hoede- kenskerke Hansweert is nu, naar het schijnt, zeer aanstaande. Vooral in verband met de inkrimping der diensturen voor den dienst Neuzen -Vlissingen, waardoor het niet moge lijk is om des morgens den sneltrein naar Holland te halen, wordt, in het belang dezer streek met verlangen naar de opening van dezen dienst uitgezien, daar men hoopt dat deze zoodanig zal worden geregeld, dat van hier uit de eerste aansluiting naar Holland te Vlake zal kunnen worden bereikt, zooals dit nu met den dienst WalzoordenHans- weert het geval is. lijdens het kort maar hevig onweder, hetwelk Zondagnamiddag boven Koewacht woed de, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Ch. O.,'aldaar, waarvan een zij gevel een groot aautal scheuren en barsten vertoont. In alle deelen van het huis, in alle kamers veroorzaakte de bliksem, hier meer daar minder schade ouk aan huisraad. Wel sloeg eeu rookwolkje uit den schoorsteen, maar er ontstond geen brand en persoonlijke onge lukken zijn wonder boven wonder niet te be treuren. Verzekering dekt de schade. Benoemd tot hoofd der school te Wi- helminadorp de heer M. Ejjke te Breskens. Arrondlssements-Keclitbank te Middel burg Gisteren, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de volgende zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens vernieling V. M., 74 j., timmerman, Graauw, tot 3 d. gev. straf, en A. v. d. H., 40 j., veldarbeider, Zaamslag, tot 10 b. s. 10 d. h. strooperij A. V., 41 j„ schipper, en P. v. H., 51 j., schippersknecht, beiden Graauw, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling: E M., 27 j arbeider, Nieuw- Namen, tot ƒ15 b. s. 15 d. b. Vrijgesproken: P. d. M., 77 j., landbouwer, St. Kruis, beklaagd van diefstal. Het geval te Stratum. Naar aanleiding van het treurig ongeval te Stratum en in verband met de zeer uiteenloo- pende berichten kan het N. v. d. D. uit de beste bron en als vermoedelijk het meest met de waarheid overeenkomende het volgende mededeelen. In den voornacht had de militaire wacht een Duitscher opgebracht. Hij werd door een mi litair naar de hoofdwacht te Eindhoven geleid. Het duurde lang eer deze militair terugkeerde. In de wacht te Stratum maakte men zich on gerust over zijn lang uitblijven en daarom werd besloten hem tegemoet te gaan. In de Wil- helminastraat ontmoette men dezeu militair in gezelschap van J. v. Gestel, H. Göppel en J. Dankelman, welke personen van een gezel lige bijeenkomst k wamen en in vroolijke stem ming huiswaarts gingen. Men dacht, dat dit gezelschap bestond uit kennissen van den op- gebrachten Duitscher eu dat het revanche wilde nemen over de aanhouding. Nu moet Van Gestel op den schildwaht zijn toegegaan, terwijl hij met zjjn hand in den binne-zak greep, waarschjjnlijk om hem een sigaar te presenteeren. De schildwacht veron derstelde toen dat hij zou aangevallen worden met een of ander wapen en uit zelfverdediging loste hij een schot, dat Van Gestel onmiddel lijk doodde. De getroffene was gehuwd en vader van een kind. Htj stond bekend als een net, oppassend mau. Zaterdagmorgen had onder overgroots be langstelling de plechtige uitvaart plaats in de papochiekerk te Stratum. De SOOOe Te Apeldoorn herdacht Zaterdag de verlos kundige mej. W. Jansen het leit, dat zjj be hulpzaam was bij de 5000ste verlossing. De jonggeborene vereerde zij bij deze gelegenheid eene doopjurk. Een lOOO-voudige vrucht. Nabij het paleis het Loo is bij den tuinman F. Polman een erwtenplant te zien, welke 137 scheeden draagt. Daar elke scheede van 7 10 erwten draagt, komt het geval zaaien ver over de 1000. Het merkwaardigste is, dat deze plant als »opslag« staat te midden van een aardappelveld. Een onwelkome gast. Het Eindh. Dagbl. vermeld omtrent den diefstal bij den Burgemeester in Helmond, den heer van Hout, bij wien voor 800.— tafelzilver gestolen werd, nog het volgende De dader is H. G. Notten uit Kortrijk (België) een gepensioneerd O. 1. militair en bij de justitie geen onbekende. In België on derging hij reeds een gevangenisstraf van 5 jaar wegens het maken van valsche munt en in Nederland eene van 6 maanden wegens diefstal van zilveren medailjes. Hij werd door de politie te Breda gesnapt, toen hij eenige zilveren lepels wilde verkoopen bij een goud smid. Hij was nog in het bezit van al het gestolene en heeft alles bekend. Voor den burgemeester maakte hij zijn excuus, aldaar ingebroken te hebben, daar hij niet wist bij wien hij inbrak. Zaterdagmiddag werd hij naar Mierlo over gebracht, alwaar hg eenig nikkelwerk, dat hij ook gestolen had, verborg. Dit is echter niet gevonden. Over de grens gekomen Te Nieuw-Amsterdam zijn vier Servische krijgsgevangen aangekomen, die uit een kamp in Duitschland ontvlucht waren. Te Barger Compaseuum zijn drie Russische krijgsgevangen aangekomen. Ze hadden een moeilijke reis gehad en waren door de Eems gezwommen. Te Broekheurne, gem. Lonneker, kwamen drie Fransche militairen over de grens, die waren ontvucht uit het gevangenkamp te Munster. Verdronken. Uit Den Haag meldt men drie gevallen van verdrinking. Een 20-jarig meisje geraakte Zaterdagavond laat met haar rijwiel in het water van den Z.W. Buitensingel. Eenige personen begaven zich gekleed te water, doch dokter vau den Ge neeskundigen Dienst kon slechts den dood con- stateeren. In den nacht van Zaterdag op Zortdag is door de politie aan denzelfden Singel het lijk opge haald van een 45-jarigen bewoner van de Teye- lerstraat. Vermoedelijk is de man onder den invloed van sterkendrank in het water geraakt. Aan den Hooge Wal is in denzelfden nacht een 50-jarige werkman te water geraakt. Zijn lijk werd door de politie opgehaald. Ook vau hem wordt vermoed dat hij onder den invloed van sterkedrank verkeerde. Duitschc deserteurs. Twee Duitsche grenswachten zijn in den nacht van 18 dezer aan de Maagd van Gent over de grens gekomen. Na zich van bur- gerkleeren voorzien te hebben zijn zij per stoomtram verder gegaan ten einde hier of daar werk te vinden. Vrees voor het front deed hen deserteeren. Nabij Bouchautsche haven zijn drie Duitsche deserteurs overgekomen. Te Biervliet hebben een tweetal gedeser teerde Duitschers werk bij een landbouwer gevonden. De Statendam als hulpkruiser. In de »KöInische Ztg.t ontving men het volgende telegram uit Amsterdam. Nadat in den loop der tijden uitgelekt was vat het stoomschip Statendam (de nieuwe boot dan 32.000 ton van de Holland-Amerikalijn, die bij het uitbreken van den oorlog bijna gereed was. Red. Midd. Crt.) door de Engel- sche regeeriug in beslag was genomen en in dienst gesteld, hebben de aandeelhouders van de Holland-Amerikalijn (N. A. S. M.) van het bestuur mededeeling verlangd hoe de vork in den steel zat. Het bestuur schjjnt om de En- gelsche regeering niet in moeilijkheden te brengen, een verklaring te willen vermijden. Zooals bekend is vaart de »Statendam reeds maanden lang rond als Eogelsche hulpkruiser onder den naam »Seahorse.« TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 17 Aug Gerrit van der Linden, 30 jjm. en Hendrika Elisabeth Stoutkamer, 18 j jd. 18 Aug. Cornelis Drabbe, 19 j., jm. en Aaltje Jansen, I8j.,jd Albert Jacob van Damme, 25 jjm. en Louisa Cornelia Meulenberg, 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Aug Andries van der Klooster, 25 j., jm. en Adriana Nathalia Ver meulen, 21 j., jd. 17 Aug Cornelis van den Bulck, 27 j., jm. en Tannetje van Boven, 23 j., jd. Geboorten. 14 Aug. Willem, z van Prans Dooms en Maatje Molhoek. 15 Aug. Pieter, z van Louis de Kraker en Sara Jacomina Donze Cornelis Marinus, z. van Marinus Cornelis van Tatenhove en Clara van Drongelen 16 Aug. Jacobus Cor nelis, z. van Floris van Damme en Elisabeth Cor nelia van Gelderen. 17 Aug. Ivonne Elodie, d. van Augusta Albertha de Vilder. 18 Aug. Henrietta Cornelie, d. van Hendrik Gerrit ten Bruggencate en Louise Helena Gonggrijp. 19 Aug Marie Louise, d. van Adrien Louis Henri Gemaefj en Coleta Johanna van Gijssel. Marius, z. van Maria Neeltje de Braal. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 23 Aug. 10.34 11.22 Donderdag 24 0.4 Vrjjdag 25 0.37 1.4 Zaterdag 26 1.27 1.47 Zondag 27 .2.5 2.22 Maandag 28 2.37 2.52 Dinsdag 29 3.8 3.22 A DVERTENTIËN. De Echte „VIPER" en „FLYSAC" de beste. 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3