Yan het Oostelijk oorlogstooneel Het gevechtsterrein op den Balkan. Op Zee verbeterd en uitgebreid op een wijze als in de eerste oorlogsmaanden onmogelijk geacht werd. De verandering is tot stand gebracht kunnen worden dank zij de kennis en het organisatie-vermogen van de technische takken van dienst, dat machtige door Belgen geleide fabrieken in het leven geroepen heeft in Frankrijk en Engeland. Men is er in geslaagd geschut van nieuw type te maken in het bijzonder is men geslaagd met een loopgraaf mortier, die ook in het Fransche leger is in gevoerd. Wijzigingen aan het Belgische 75 m.m. geschut aangebracht, stellen dit in staat te wedijveren met het beste Fransche 75. België, dat vóór 1914 in het geheel geen zware artillerie bezat, beschikt thans ruim schoots over verschillende soorten zwaar ge schut, ook voor grooten afstand, en over mor tieren en houwitsers van zeer 'groot kaliber. Deze stukken worden uitsluitend hersteld en onderhouden door Belgische arbeidskrachten. De Belgische regeering in ballingschap heeft meer gedaan niet slechts heeft zij het leger gereorganiseerd, maar zij heeft, dank zij den overvloed van materiaal, dien zij heeft weten te produceeren, bij gelegenheid een van haar groote bondgenooten op het slagveld kunnen bij staan en aan Rusland een automobielkorps kanonnen en vrachtauto's geleend. Het is voorts billijk te wijzen op de diensten, die de moedige Belgische spoorwegmannen en het Belgische spoorwegmaterieel, locomotieven en wagons bewezen hebben. Dat materieel door Belgen bediend, doet dienst op alle lijnen van Frankrijk en wordt gebruikt zoowel voor reizigers- als voor troepenvervoer. Vier1 burgers en een militair gefusilleerd. VAN DE GRENS, 19 Aug. (Telegraaf.) Te Brussel moeten weer drie burgers gefusi- leerd zijn. Nadere bijzonderheden zullen hier over volgen. »Les Nouvelles", dat te Maastricht verschijnt meldt, dat ook te Hasselt (hoofdstad van Lim burg) Zaterdag 1.1. 3 Belgische burgers en een Fransch officier neergeschoten werden, natuurlijk voor krijgs7erraad. De executie ge schiedde 's morgens vroeg in een weide buiten de stad. De lijken werden dan begraven op 't kerkhof van Curange, waar reeds drie graven zijn van vroeger gefusilleerden, zooals een kruis met de namen en de bijvoeging »Bel- gische spion" aauduidt. De roode lijst wordt dus, voortdurend langer, 't Is een waar schrikbewind, dat dergelijke slachtoffers ten doode doemt. Welke waar borgen heeft de menschheid, dat hier recht vaardig gehandeld wordt? Krijgsverraad is een woord met zeer onbepaalde btteekenis. Wanneer over Duitsche terreur gesproken wordt, vergeet men licht deze executie's op te noemen. We gaven onlangs het vreeselijk cijfer 500. Men denke zich die drama's io. Wij kennen vrouwen, die vernamen, dat haar echtgenoot gevangen was. Langen tijd hoor den ze geen nieuws, tot eensklaps een pakje thuisbezorgd werd met de kleeren en bezit tingen van den gefusilleerde en een körte, brute vermelding over den man »Plotseling gestorven''. Van zijn proces, zijn laatste uien, zijn laatste woorden, niets En die geheim zinnigheid scheen nog te openhartig. Als men zich herinnert hoe de Duitschers met kapitein Fiyatt handelden, een geval, waarvan ze toch wisten, dat het door de gansche we reld opschudding wekken zou, behoeft men zich niet meer af te vragen hoe weinig drukte ze maken over den een of anderen onbekenden Belg. Daarom achten we het onzen plicht stecds nadruk te leggen op deze executie's, dit ver nietigen van levens, ergens op een binnen plaats van een kazerne of in een eenzame weide. De burgerij van Hasselt wist niet, dat er vijf veroordeelden in hun stad waren. Alleen het nieuws van de executie verspreidde zich. En in sommige steden vraagt men zich nog af, waar plotseling verdwenenen toch mogen gebleven zijn. PETROGRAD, 21 Aug. Off. Aan de Stochod bij Toboli en Roedko Tserviscze duurde de strijd voort en wonnen wij terrein in enkele sectoren. Op 18 en 19 Augustus maakten wij in deze streek 16 officieren en meer dan 1350 man gevangen en veroverden 1 kanon, 18 mitraljeurs, 4 bommenwerpers en 4 andere werptuigen, benevens een groote hoeveelheid granaten, patronen en geweren. Ten W. van Nadworna maakten wij vor deringen en bezetten een heuvelreeks. Wij hebben Fereskoel in de richting van Koety bezet, verder het aan de Tseremos gelegen Jablonitza en eenige heuvels ten W. van Fereskoel. Alle vijandelijke aanvallen ten Z. W. <yan dep berg Touiadik waren tevergeefs. BERLIJN, 21 Aug. (Wolff.) Officieel. Ten Z. en Z.O. van Fiorina zijn de berg Vic en de kam van den Mala Reka genomen. Ten O. van Banica zijn de Servische stel lingen op den Malkanidze Planina stormen derhand genomen. Alle inspanning des vijands om den Dzemat Jeri te herwinnen bleven vruchteloos. Bij Ljoemnitsa is een zwakke aanval des vijands afgeslagen. Ten Z.W. van het Doiraumeer levendig artillerie-vuur. SOFIA, 21 Aug. (Wolff) Officieel bericht van 20 dezer Als gevolg van da gedurende den laatsten tijd in het Wurdar-dal ondernomen krijgsverrichtingen (van de bondgenooten), die zicu ook ten oosten van de Stroema en ten noorden van het Taehino-meer uitstrekten, is de linkervleugel den 18den het algerueene offensief begonnen. De in het Stroema-dal oprukkende troepen bezetten de stad Demir Hissar, en verjoegen de Engelschen en Franschen in eer, slag, die zich in de buurt van de stad Merres afspeelde, naar den rechteroever van die rivier. Zij bezetten den linkeroever van de rivier tusschen Boet- kowa en het Tachino-meer. Tusschen Stroema en Mesta rukken afdee- lingen op, die bevel hebben, in het Wardar- dal de Engelschen en Franschen aan te vallen, die sinds tien dagen tevergeefs onze vooruit geschoven stellingen ten Zuiden en Zuidwesten van de stad Doiran hadden aangevallen/zonder daarbij eenig resultaat te behalen, terwijl ons infanterie- en artillerievuur hun zware verliezen toebracht. De troepen die op onzen rechtervleugel ope- reereu hebben na de overwinning op de Ser viërs bij Fiorina, met volkomen succes de hun opgedragen taak voortgezet. Gisteren be zetten wij de stations Paotza en Ektsjiu aan de spoorlijn SalonikiFiorina. Wjj herstelden de spoorwegverbinding met de stad Bitolia (Monastir). Ten zuiden van het Prespa-meer bezetten wij de dorpen Zrerda, Biglistjr en Prsnetsa en maakten op die manier definitief een eind aan de gemeenschap tusschen Gortsja en Fio rina, alsmede tusschen Gortsja en Kostur Kastasia. Het jongste gevecht in de Noordzee BERLIJN, 21 Aug. (W. B.) Officieel. De in het officeele bericht van de Engelsche Ad miraliteit voorkomende bewering, dat een der Duitsche onderzeeërs geramd is, is juist. De boot werd nadat ze een gesleepten Engelschen klei- Den Kriuser van de Chattam-klasse had ver nietigd, bij een poging van een Engelschen torpedojager licht beschadigd, maar keerde behouden naar de haven terug. Over de juistheid van de Engelsche bewe ring, dat een tweede Duitsche onderzeeër ver nield is, zal eerst geoordeeld kunnen worden, wanneer alle rapporten van de onderzeeërs zullen zjjn ingekomen. Ten aanzien van de ontkenning door da Engelschen, dat een Engelsche torpedojager vernietigd en een Engelsch slagschip bescha digd werden, wordt verwezen naar het Duit- bericht van 20 Aug., waarvan de juistheid in alle opzichten wordt gehandhaafd. Dat de Duitsche »Hochsee«-vloot terugge trokken zou zijn voor een nergens geziene En gelsche vloot is een verzirsel. Een aanval op een treilen ABEDEEN, 21Aug (Reuter.) De treiler Pacific* is hier aangekomen. Het schip werd onderweg aangevallen door een Duitschen onderzeeër. De bemanning was toen in de booten gegaan en de onderzeeër had 21 schoten op den trawler gelost. Zij misten echter alle. Daarop kwam een Engelsch patrouilleschip opdagen, de onderzeeër dook en de bemanning van den treiler keerde weder naar het schip terug. UIT ONZE OMGEVING. Vrijdag 18 dezer kwam, zooals korte lings in het vorig nummer medegedeeld onze gemeenteraad bijeen, om de de vorige week wegens onvoltalligheid onafgedane agenda, met nog eenige punten vermeerderd, af te hande len. Er was weer eenige vreeze, of we wel in voldoende getale bijeen zouden komen, daar van enkele leden uitstedigheid bekend was en met eenige spanning zaten we dus de komen de vroede mannen te tellen. Spoedig was ech- I er de spanning voorbij, want no. 7 liet zich niet te lang wachten, kort daarop ook nog gevolgd door no. 8 en 9. Onbezet bleven de zetels van de heeren Dees en Lensen, die uit- stedig waren eu die van den heer Waalkes, die verhindering door zaken had gemeld, be nevens de heer Donze, die voortdurend wegens ziekte weerhouden wordt. Verschillende ingekomen stukken weiden medegedeeld, die verband hielden met geno men raadsbesluiten en voor kennisgeving wer den aangenomen. Ook was ingekomen een adres van de wo- ningbouwvereeniging „Werkmansbelang", ge- teekend door den 2den voorzitter, den heer M. Eijke, en den secretaris, den heer H. J. van den Ouden, waarin zij den Raad verzoe ken, te willen terugkomen op het in de voor laatste vergadering genomen besluit, en alsnog de onteigening ten behoeve der vereeniging te willen uitspreken van de tereinen van het Domein in de buurt Java. Hieruit blijkt dus, dat we goed gezien hadden, dat de vereeni ging nog wel eens op deze zaak zou terug komen. Terecht wijst de vereeniging er op, dat het afwijzend besluit in eene zeer onvol tallige vergadering genomen is en als er meerdere leden aanwezig waren geweest mis schien een ander besluit zou gevallen zijn. Het leek ons destijds ook niet goed gezien om zoo'n ingrijpende zaak af te handelen in een zwak bezette vergadering. Er deed zich echter bij de mededeeling van dit adres nog eene bijzonderheid voor. Dhr De Jager kwam namelijk vertellen, dat de onderteekende heeren niet het recht zouden hebben, om aldus na mens de vereeniging te spreken, daar in de laatste vergadering niet was besloten opnieuw bij den Raad aan te kloppen, doch wel het daarheen te leiden, dat de inspecteur voor de volksgezondheid de kwestie nog eens in eene bijeenkomst van den gemeenteraad zou uiteen zetten. De Voorz., die ook de bewuste verga dering van de woningbouwvereeniging heeft gepresideerd, gaf te kennen, dat er wel is waar niet over zoo'n voorstel gestemd was, maar dat het doch in de bedoeling had gelegen, een adres te zenden en dat niemand zich daartegen ver klaard had. Dhr. De Jager hield vol, dat daar ook geen gelegenheid voor geweest was, want dat een desbetreffend voorstel aldus niet was gedaan en er dus geen gelegenheid was ge weest om er zich tegen te verklaren. De Voorz. redde er zich toen uit, met te ver klaren, dat dit toch eigenlijk ook een zaak voor de vereeniging was en de Raad alleen het adres heeft te beoordeelen. Dit laatste zou in gewone gevallen juist kunnen zijn, maar hier is het toch wel iets anders, daar de heer De Jager door den Raad is benoemd om bij de vereeniging zooveel te zijn als dwarskijker, als controleur op den gang vau zaken, lijkt het hier volkomen op zijn plaats, als de heer De Jager aan het college dat hem aanwijst om den gar.g der zaken hij de vereeniging na te gaan waarschuwt, dat er namens de vereeniging gehandeld wordt, zonder dat die handeling op een genomen besluit berust. Ondertusschen werd besloten, het adres te stellen in handen van B. en W. om bericht en raad. Als het om het beginsel in de zaak besloten gaat kunnen we nu dat advies al mededeelen. Dj meerderheid zal inwilliging voorstellen en de minderheid zal, op grond vooral van de abnormale tijden van duur bou wen, er tegen zijn om er nu op in te gaan. De breedvoerige discussies bij de eerste be handeling hebben wel eeuigermate de neuzen doen tellen van het college van B. en W. Van den varensgezel C. van der Klooster was een verzoek ingekomen, om hem te willen terugbetalen de niet uit weelde betaalde f 20 om zijn huwelijk te kunnen sluiten op een anderen dan den daarvoor vastgestelden tijd, daar de omstandigheden van zijn beroep, hij is thans bij de zeevisscherij, dat noodig maak ten. Hier doet zich nu een geval voor, dat, naar wij ons herinneren, bij de vaststelling van de nogal zware bepalingen der leges op den burgerlijken stand voor het sluiten van huwelijken buiten de twee daarvoor aangewezen dagen, is voorspeld. Er werd toen reeds op gewezen, dat vooral in een plaats als hier, met varenden, de mogelijkheid zich zou kunnen voordoen, dat iemand nu juist uiet uit luxe een anderen dag zou moe ten kiezen. Dat bezwaar werd echter weg geredeneerd en de voorgestelde bepaling er door gehaald. Dhr. De Jager meende, dat dit adres wel terstond kon worden behandeld, de verordening is duidelijk. De Voorz. wilde het verzoek liever nog eens stellen in handen van B. en W. en er dan de verordening eens op nalezen misschien kunnen er termen gevonden worden, om adressant tegemoet te komen. Zoo zal het geschieden. Besloten werd het bouwland, dat de ge meente achter het z.g. Boscbje heeft aange kocht om in te richten voor begraafplaats, voorloopig voor den tijd van een jaar als bouwland te verpachten. Nadat de ingekomen stukken waren afge handeld, ging de raad over tot het werk dat reeds lang aanhangig was en dat bij gedeelten zoo dikwijls aan de orde is gekomen de regeling der jaarwedden. De Raad had nu een stel regelingen voor het geheele personeel bij de gemeente in dienst, behoudens een paar uitzonderingen. Zooals in ons vorig nummer bericht, zijn de verschillende regelingen vastgesteld, en kunnen, gezien de cijfers, de verschillende ambtenaren tevreden zijn, de Raad was aller minst karig. Wanneer we onze herinnering raadpleegden, vroegen we ons bij de behande ling dier vo.orstellen af, of dat onze Ter Neuzensche Raad wel was, zooals we die bij zulke gelegenheden steeds gekend hebben. Er was nu geen sprake van schrielheid, geen gedachte aan geldgebrek. De Raad dacht nu blijkbaar alleen aan de belangen van hen, wier jaarwedden moesten vastgesteld worden en hoe men dat zoo goed mogelijk zou doen, aan degenen die dat zullen moeten betalen werd ditmaal niet ged ja, of er niet aan gedacht werd, weten we niet, want gedachten zijn tolvrij en kunnen bestaan, zonder dat ze worden geuit, maar in elk geval, er werd in het geheel niet over de betalenden ge sproken. En waar de Raad bleek nog verder te willen gaan, dan B. en W. voorstelden, daar kwam nog maar zeer schuchter een waarschuwende stem, van dhr. De Jager, waar aan zich ook een enkele maal die van dhr, D. Scheele paarde, maar oppositie tegen de regelingen werd niet gevoerd. Toch voorziet men tegen het volgend jaar een verzwaring van de begrooting met ongeveer f 6000 en klimt het totaal, als alles op het maximum komt ongeveer f 12.000 hooger. Inderdaad, als we nagaan hoe vroeger op luttele bedra gen werd gepiekerd, dan kenden we den Raad niet. Nu is het waar, dat er veel nieuwe gezichten gekomen zijn, en het was, met B, en W. wel de jongste garde van den Raad, die in deze de leiding gaf, zooals uit het ver loop zal blijken. Bij de algemeene beschouwingen bleek aller eerst, dat men wil streven naar uniformiteit. Er werd b.v. voor den inspecteur voorgesteld, dat deze na 6 jaar zijn maximum zou beha len, n.l. ieder jaar verhooging, terwijl de agenten dat maximum eerst zouden bereiken na 18 jaar en voor andere calegoriën gemeen teambtenaren was voorgesteld 15 en 20 jaren. Dhr. Nolson gaf te kennen, uniformiteit te zullen voorstellen en ook te willen bepalen, dat, als nu deze regeling was vastgesteld, zij voor een aantal jaren zou gelden eu alle ver zoeken om verandering zouden worden afge wezen. Wat dit laatste aangaat, merkte de Voorz. op, dat de Raad dit in zijn hand heeft. Dhr. De Jager wenschte, nu voor de agenten vrije geneeskundige hulp werd voorgesteld dit ook uit te breiden tot de gemeentewerk lieden Dhr. Van Hasselt daarentegen wilde van de vrije geneeskundige hulp niets weten en stelde voor, het noch aan de eene noch aan de andere categorie toe te staan. Dhr. Van Hasselt kreeg zijn zin. B. en VV. hadden anders, naar verklaring van den Voorz. geen bezwaar tegen uitbreiding van de categoriën, waarvoor dit werd voorgesteld. Bij de artikelsgewijze vaststelling der rege lingen, werd nu de minimum jaarwedde van de inspecteur bepaald op 1100, het maxi mum op ƒ1400, op voorstel van dhr. Nolson te behalen in 15 jaren, met 5 driejaarlijksche verhoogingen. Daar de diensttijd geldt van at het tijdstip van indiensttreding bij de ge meente, komt de betrokken titularis, wiens jaarwedde dit jaar reeds werd verhoogd, met 1917 terstond op het maximum. Dhr. D. Scheele had liever gezieu, dat het behalen van het maximum op 18 jaren was gebracht, zooals dat voor de agenten door B. en W, werd voorgesteld, doch dhr. Nolson hield vast aan de 15 jaar. Zoo werd ook voor de agenten bepaald, dat zij zullen aanvangen met een jaarwedde van ƒ600, na 3 jaren 650, na 6 jaren 700, na 9 jaren 750, na 12 jaren ƒ800 en na 15 jaren ƒ900. Omtrent den inspecteur is voorts bepaald, dat deze jaarlijks ƒ75 geniet om in zijne kleeding en schoeisel te voorzien, terwijl voor de agenten is bepaald, dat zij van gemeente» wege van uniform, schoeisel en bewapening worden voorzien. Voor het bezit van het politiediploma wordt hunne jaarwede met 25 verhoogd. Vervolgens kwam aan de orde de regeling van de jaarwedden der hoofden van scholen en onderwijzers. Door B. en W. werd voorj gesteld, voor de hoofden het minimum met ƒ100 te verhoogen, het maximum met 150, voor de onderwijzers werd, met behoud van het bestaande minimum eene verhooging van het maximum met ƒ100 voorgesteld, te be halen na 20 jaren. Ten opzichte van de hoofden van scholen voor wie bijzondere be palingen gemaakt zijn, omdat krachtens de bestaande regelen hunne jaarwedde lager werd dan de vroeger genotene, evenals voor den onderwijzer van school A, de heer Bierlé, en voor die van school B, dhrn. L. J. de Vries en De Kraker, benevens mej. De Kraker, werden bij overgangsbepaling hoogere jaar wedden toegedacht, zoodat de voor het overige personeel voorgestelde verhooging ook aan hen boven net reeds genoten salaris zou ten goede komen. Dhr. Eijke gaf aanstonds te kennen, dat, nu voor de hoofden verhooging van het mi«

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2