Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Schoolgeld. Om een goeden HijH op de zaaij te Krijgen- Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2702. Woensdag 23 Augustus 1916, 27e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Intero. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 sent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en-Zaterdagmorgen Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEX, brengen ter kennis dat het kohier No. 2 van liet schoolgeld voor het lager onderwijs in deze gemeente, over het tijdvak van 1 Mei—31 Augustus 1916, in afschrift, gedurende vfjf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 21 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Er is in ons land veel gedaan voor on schuldig verdrukten, die hier eene schuilplaats kwamen zoeken. Thans wordt er plaats bereid aan Belgische kinderen, die hier wat van de armoede en ellende, die ze zoo lang geleden hebben, moe ten herstellen. Ook komen talrijke groepen Duitsche kin deren binnen, om hier eens tijdens hunne va- cantie volop te genieten. Ons land neemt die allen op en weet plaats te bereiden aan duizenden. Het is een vlucht oord te midden der woeste golvingen van dezen tijd. Velen echter zouden voor al deze betoonde barmhartigheid wel eenige tegenprestatie wil len zien, vooral bij onzen Oosterbuurman. In tal van artikelen wordt er op gewezen hoe velen onzer landgenooten in Duitsche ge vangenissen hebben gezucht, vaak op totaal ongegronde vermoedens. Velen meenen met gepaste fierheid, dat ook aan onze landgenooten in den vreemde recht dient gedaan. Wij weten zelf, hoe Hollandsche sleepboo- ten en schepen niet meer naar België kunnen. En wie het niet weten en gelooven mocht, zie maar eens hoevele Duitsche sleepbooten en schepen de laatste dagen door onze sluizen gingen. Ook wordt wel eens in ons weldadig land vergeten hoevele Hollandsche kinderen in Bel gië en Duitschland aan ondervoeding lijden en hoevele Nederlanders, als vluchtelingen in hun oude vaderland gekomen, steun behoeven. Daarom geven wij hier eene plaats aan een ingezonden stuk van iemand, die zelf veel ondervonden heeft en die onderstaand schrij ven opzond aan het »N. v. d. D.« Geachte Redactie. Ik Iets nu ter zake van de Duitsche kin deren* dat mijn landgenooten óók willen denken aan de ondervoede Hollandsche kinderen hier te lande en aan die, levende in Duitschland. Dat laatste maakt de zaak een beetje onpar tijdiger voor het oog en doet eraan denken dat wjj ook onze eigen »spes patriae* niet willen vergeten maar wie zal er nu eens aan denken dat er óók in België nog Hollandsche kinderen zijn, die in nog veel slechter conditie verkeeren dan hun landgenootjes in Duitschland Hollandsche kindertjes in België, die, èn deelen in de ellende en het gebrek, èn gebukt gaan tevens onder den ijzeren dwang waarmee onze vriendeD, de BelgeD, geplaagd en getergd worden. Nog nergens heb ik gelezen wat er voor dezen gedaan wordt en toch er zijn duizenden. Alleen weet ik dat mijn kinderen honger en gebrek lijden en dat hun moeder door de Duit sche autoriteiten belet wordt mij daarover te berichten omdat ik door hen »verdacbt* wordt. Alleen weet ik dat in een consulair bericht geconstateerd wordt dat zij geen honger hebben en nog gezond zijn, maar ik weet óók dat dit laatste niet waar kan zjjn. Indien mijn Bel gische vrienden hen niet kunnen helpen, zal ik bij den terugkeer naar huis nog slechts ge raamten aan mijn vaderhart kunnen drukken. Zoo worden moeder en kinderen gestraft door de Duitschers, omdat ze het genoegen missen den vader op te sluiten tot straf voor zjjn vriendschap met de Belgen en omdat hij niet tot werktuig wilde dienen van de overweldigers. Pogingen ingesteld bij ons ministerie van buitenlandsche zaken om te weten wat de mijnen wenschen, baten niets en sinds achttien maanden heb ik een gevoel alsof daar in België een levend graf is. Zoo wordt miskend het recht onzer land genooten waut ook anderen lijden min of meer onder hetzelfde onrecht in België, en noch officieel, noch officieus wordt van Hol landsche zijde ook maar iets gedaan om het recht te doen eerbiedigen. Ik vraag voor hen geen aalmoes geen liefde ik verlang slechts dat er naar recht gehandeld worde en dat de rechten der Hollanders en hun kinderen in België hier verdedigers vinden. Men dank voor de plaatsing. J. J. v. d. WEIJ. DE OORLOG. De algemeene toestand. Met ontzettende kracht hebben de Engel- schen en Franschen Zaterdag hunne aanvallen op het Duitsche front aan de Somme voort gezet. Naar de berichten en mededeelingen over den strijd in dit front te oordeelen is daar gevochten, zooals wellicht nog nooit en nergens in dezen ontzettenden oorlog. Een offensief, dat zonder eenig voorbeeld in de wereldgeschiedenis is, ondernomen met de volhardenste en dapperste troepen, die ooit door Frankrijk en Engeland ergens in het veld werden gebracht, staat tegenover een de fensief van het krachtigste, taaiste en meest- gedisciplineerde leger van Europa. Dat die botsing reusachtige verliezen aan beide zijden moest tengevolge hebben is wel het ergste ervan. Daar wordt de bloem der jeugd van drie groote landen vernield, daar worden de beste krachten van deze landen ter slachtbank gevoerd. En was is het resultaat? Dat een gedeelte der Duitsche linie 200—600 yards wordt achteruit gebracht. Het Engelsche leger- berieht meldt, dat behalve op den uitersten rechtervleugel, waar de Duitschers eenig ter rein veroverden, de Engelsche linie van het Foureaux-bosch tot aan de Hardecourt onge veer 200 tot 600 yards werd vooruitgebracht. De Engelschen zijn daardoor in het dorp Guillemont binnengedrongen, waarvan zij de westelijke buitenwijken bezet hebben, en verder tusschen het Delville-bosch en Gincby, benevens ten n. van Longueval eenigszins vooruitge gaan. In het front IhiepvalBazentin gingen zij iets vooruit tusschen het Foureaux-bosch en den straatweg, waar 100 yards Duitsche loopgraaf werden bezet, en ten w. van den straatweg werd, hij de Mouquet-hoeve, de Engelsche linie 300 yards vooruitgebracht. Tegelijkertijd drongen de Franschen wat vooruit tusschen Guillemont en Maurepas, waar een boschje werd bezet, zoodat de Duitsche linie, volgens het Duitsche bericht, moest worden achteruitgebracht en verkort. Aan deze strijd hebben acht Engelsche en vier Fransche divisies deelgenomen. Hoeveel troepen daarvan Duitsche zijde tegenover ston den is niet bekend; wel dat daar door de Pruisische garde, de Rijnlandsche, Beiersche Saksische en Wurteinbergsche troepen gastre den werd. Tegelijkertijd deden Fransche afdeelingen hevige aanvallen in de sectie Verdun, voor namelijk in het front van Fleury en van het Thiaumont-werk Vooral om hpt dorp Fleury was de strijd hevig. De Duitsche aanvallen werden daar, volgens bet Fransche bericht, afgeslagen de Fransche aanvallen leidden tot bezetting van een deel van het dorp Fleury. by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Op andere punten werden de Fransche aan vallen afgeslagen, evenals de Duitsche tegen aanvallen. Sedert zijn de gevechten aan het Somme- front wat verflauwd, en bepaalt zich de actie voor Verdun tot hevige artillerie-beschieting. Aan het oostelijk front is de strijd de laatste dagen, wij willen niet zeggen minder hevig, maar minder beweeglijk. Het blijft tot kleine vooruitgangen beperkt, maar de krachtige aan vallen der Russen hebben niet meer het re sultaat, dat belangrijke gedeelten worden her overd. De linie van de Dwina tot de Rokit- no-moerassen heeft tot dusver aan alle aan vallen weerstand kunnen bieden. Ten zuideö van de Pripjet wordt thans de strijd op drie punten met groote kracht gevoerd, zonder echter veel wijziging in den toestand te bren gen aan de Stochod, waar om een dorp ge- ruimen tijd hard gevochten werd, waarbij het nu eens door de eene, dan door de andere partij bezet was en ten slotte in handen der Russen bleefaan de Zlota Lypa, waar de Russen tnsschen Podhaitsje en Monasterzyska hunnen pogingen voortzetten om de rivier over te trekken en aan de Karpathen. Hier pogen de Russen op verschillende punten passen te vermeesteren, ten einde in de Hongaarsche laagvlakten te kunnen trekken. Vandaar dat gevochten wordt van Kirlibaba, tot aan den Jablonitza-pas. De verschillende mededeelingen over den strijd toonen, dat de gevechten er zeer hevig zijn, en dat op enkele punten de Russen de Oostenrijksch-Duitsche troepen terugsloegen, op andere punten echter hunne aanvallen zagen mislukken. Bij Kirli baba deden Duitsche troepen een aanval op de hoogten, die door de Russen bezet zijn, maar zonder succes. Bij de Tsjeremotsj werden gevechten ge leverd, waarin volgens het Russische bericht, de Oosten rij ksche troepen terugsloegen, volgens het Duitsche bericht Russische aan vallen werden afgeslagen en de berg Kreta bij Zabié werd bezet. Aan de Tataren-pas werden Russische aan vallen afgeslagen, en aan den Jablonitza-pas dreven de Russen den vijand van de hoogten en bezetten deze, waardoor zij meer naar de zijde van Körösmezö konden oprukken. Doch de Russen konden nog nergens over den Kar patenrug komen, en in de vlakte afdalen. De passen worden krachtig verdedigd. Ook op zee is weder hevig gevochten. Een Duitsch bericht meldde, dat Duitsche duik boo ten Zaterdag in de wateren aan de Engelsche oostkust een kleinen kruiser en een torpedo jager vernietigden, een kleinen kruiser en een linieschip ernstig beschadigde. liet Engelsche bericht der admiraliteit geeft een andere lezing van dit gevecht. Het meldt, dat de Duitsche »Hochsee flottec naar buiten kwam, doch toen zij een aanzienlijke Engel sche strijdmacht ontdekte, naar de haven te rugkeerde. Door de onderzeebooten werden de beide lichte kruisers »Nottingham« en »FaI- mouth getorpedeerd. Dat ook een torpedo jager in den grond geboord is, en een linies schip beschadigd, wordt tegengesproken. Daar entegen zegt het Engelsche bericht dat een Duitsche duikboot vernield, en een andere ge ramd werd die wellicht gezonken is. Officieele communique's. BERLIJN, 21 Aug. (W. B.) Officieel. Ten N. van de Somme werden herhaalde, onsamen hangende doch krachtige vijandelijke infanterie- aanvallen op Orvilliers, Pozières, ten W. van het Foreaux- bosch en aan den straatweg Clery Maricourt, evenals aanvallen met han- granaten bij Maurepas afgeslagen. Rechts van de Maas werd de voor een aan val gereed zjjnde tegenstander ten N. W. van het Thiaumont-werk door artillerievuur in de loopgraven gehouden; bij het werk zelf en by Ileury werden sterke handgranaatafdeelingen door infanterie- en mitraillenrvuur uiteenge dreven. Tairjjke ondernemingen van vijandelijke ver- kennings afdeelingen bleven zonder succes. Duitsche patrouile-tochten ten N. van Temel- bij Fertubert en Embermesuil slaagden. In de Argonnen aan beide zijden levendige man gevechten. Op de Combres hoogte vernietigden wij door een mijn-ontploffing een vijandelijke stelling over een tamelijk groote uitgestrekheid. Voor Oosteinde werd een Engelsche bydro- aerplane door ons vuur vernield een Fransche vlieger werd neergeschoten. Bjj een luchtge vecht stortte een Engelsche twee dekker neer ten Z.O. van Atrecht. LONDEN, 21 Aug, (Reuter.) Veldmaarschalk Haig bericht: Drie aanvallen van den vjjand op het »hoogwoud« (bois des Foureaux) wer den zonder veel moeite afgeslagen, Op andere punten locale acties, len noorden van Givenchy deden de En gelschen met succes op twee punten een aanval op de stellingen van den vijand. PARIJS, 21 Aug. (Havas.) (Namiddagcom muniqué). Ten noorden van de Somme maak- de I ranschen, behalve de reeds vermelde groote hoeveelheid materieel, zes 77 m.M. kanonnen buit in het bosch tusschen Maurepas en Guil lemont, dat zij gisteren hebben genomen. In den loop van den nacht hebben aan het Somme front levendige artillerie-acties plaats gehad. Aan den rechteroever 'van de Maas deden de Duitschers gisteren op het einde van den dag een krachtigen aanval, bij welken zij ge bruik maakten van brandende vloeistoffen op het dorp hleury. Door sper- en infanterie- vuur werd de aanval gestuit. De Duitschers leden ernstige verliezen. LONDEN, 21 Aug. (Reuter.) De bijzondere correspondent van Reuter bij het Engelsche hoofdkwartier meldt: Gedurende de afgeloopen twee dagen vechtens kunnen wij Diet minder dan 1000 ongekwetste militairen gevangen ge nomen hebben van de keurtroepen, die het Duitsche operbevel tegenover de Engelsche troepen stelt. Er bestaat geen twijfel of het moreel van den vijand raakt zeer geschokt. Uit de gesprekken van de gevangenen klinkt een toon van wanhoop swaarom doorgaan ?c is de telkens terugkeerende vraag, met de be kentenis, dat de grenzen' van het menschelpk uithf u liagsvt rmogen nu blykans overschreden zijn. In de gelederen van het Duitsche leger begint over vrede gerept te worden, en ik ben er van overtuigd, dat zoo de manschappen de naakte waarheid omtrent den toestand kendeD, het gemompel over vrede zich tot een kreet om vrede verdiepen zou. Twee nachten geleden kwamen er een sec tie Saksische deserteurs binnen onze linie, »Kamerad« roepend in koor. Het was juist een rustig oogenblik, de aanval was nog niet begonnen. Zij waren het volkomen eens over de reden waarom zij wegliepen. Zij hadden er meer dan genoeg vbd. Het was niets ge daan, h6t vaderland te dienen en door de moorddadig Engelsche artillerie om zeep ge bracht te worden. Zjj zeidec, dat er nog heel wat andere als zij waren, die echter geen moed hadden om te deserteeren. De daling in het moreel wordt eenigszin bevestigd door de mislukking van de Duitsche tegenaanvallen. Van al de pogingen om het verloren terrein terug te winnen, die er de laatste 48 uur ge daan zjjn, is er maar één gelukt. Oe Belgische artillerie. De verslaggever van de N. R. C. te Havre- schrijft het volgende omtrent de bewapening van de Belgische artillerie Sedert het uitbreken van de vijandelijkheden is de bewapening van de Belgische artillerie TER MMEM1 VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 1