Yao het Oostelijk oorlogstooneel. Van het Italiaaasch-Oostenrjjksche gevechtsterrein. Op Zee UIT 0N2E OMGEVING. Van het Yserfront. Wij vernemen uit De Panne: Het is stil aan de Yser wordt er zoo dikwijls gesshreven. En zeker is 't hier rusliger dan in Frankrijk, vanwaar men tot in onze loopgraven het kanongebulder hoort. Maar weet men wel, wat het beteekent»De Bel gen houden de wacht aan de Yser* Velen stellen zich den toestand voor alsof beide partijen door de rivier gescheiden zijn cn maar kalm tegenover elkander liggen, nu en dan de artillerie latende werken. De wacht aan de Yser houden, heeft een heel andere beteekenis. Dat is o.m. aan de overzijde der rivier zooveel mogelijk vooruitgeschoven pos ten hebben, om de eigenlijke linie de Yser reeds te verdedigen. Detachementen van het Belgisch leger, die dit gevaarlijk werk ver richten, trekken het water op vlotten over. Voortdurend worden die posten aangevallen. Dat zijn de schermutselingen, waarvan nu en dan de communique's spreken. Bij een terug tocht op die vlotten onder hevig vuur, vallen steeds slachtoffers, o.a. zij, die gewond in het water storten en den dood in de Yser vinden. Anderen blijven gekwetst op den anderen oever achter. Dan worden heldendaden ver richt, welke we meermalen in de dagorders opgesomd vinden. »Trok onder hevig vuur over de Yser om gewonden te halen.* Soms blijven er ook gevangenen in de handen der Duitschers. Volgt weer een strijd om den verloren post te veroveren. Soms verdedigen enkele manschappen dergelijke posten met een mitrailleur tegen een overmacht tot er versterking komt. De Duitschers pogen na tuurlijk ook zulke punten op den Belgischen oever te verkrijgen. Deze bedrijvigheid heerscht vooral in de nabijheid van Dixmuiden. De wacht aan de Yser houden, is dus zoo eenvoudig niet, als men zich voorstelt. Meer naar het Zuiden, in de richting van Ieperen, is de druk van den vijand gewoonlijk hevi ger, maar even tevergeefs als Noordelijker. Handgranaten worden meer gebruikt dan 't geweer. Het goede nieuws van het Oostelijk front maakt hier veel indruk. Men voelt het ook, dat de stroom nu in andere richting vloeit. En men laat dikwijls op borden de Russische communique's verkort aan den vijand lezen. Genomen plaatsen, aantal gevangenen is vol doende. Tot een uur achter het front wonen nog altijd bedaard veel burgers, ofschoon de kin deren op Belgische scholen in Frankrijk, bui ten het strijdgewoel zijn. Levensmiddelen zijn er overvloedig, hoewel wat duurder dan an ders. Ieder huis heeft zijn loopgraaf of »abri« om bij verschijning van vliegtuigen tot schuil oord te dienen voor de bewoners. Luchftraids in België. VAN DE GRENS, 13 Aug. (Telegraaf). Bij de laatste luchtraids in België werd het station te Bergen (Henegouwen) met bom men bestookt. Dit is de tweede maal in veertien dagen. Telkens was het spoorwegemplacement vol militaire treinen. Vooral bij den eersten aanval heerschte er veel verwarring reeds voor de verschijning der vliegers. Er waren orders gekomen en tegen-orders, zoodat de ambtena ren zelf niet goed konden weten, welke treinen naar de Som me en welke via Brussel voor Duitschland en vermoedelijk voor't Oosten be stemd waren. Door den luchtaanval werden toen nog wagons vernield en het spoorwegver keer geruimen tijd belemmerd, 't Gevolg was, dat o m. veel munitie met vertraging aan het front kwam. De Duitsche overheid was door dezen aanslag zeer ongerust. Onmiddelijk beval ze strenge huiszoeking en nazien der papieren in de stad, vermoedend, dat er zich vreemdelingen bevon den, die den vijand inlichtingen gaven. Enkele burgers, die in de nabijheid van het station wonen, zijn gewond, hoewel niet ernstig. Deze herhaalde aanslagen op Gent, Zee- brugge, Ervere en Bergen hebben geleid tot nog strengere beperking van het verkeer. Glazen bollen. Onderzeeërsnetten. VAN DE GRENS. 14 Aug. (Telegraaf). Herhaaldelijk spoelen donkere glazen bollen op het Zeeuwsche strand aan; in veel huizen worden ze reeds als oorlog-souvenir bewaard. Nog altijd meenen velen, dat ze afkomstig zijn van visschersnetten. Ze zijn wel degelijk af komstig van de groote netten, waarin de En- gelschen Duitsche duikbooten vangen. Deze netten staan rechtstandig in 't wateraan de onderzijde trekt [een anker ze naar beneden aan de bovenzijde zijn de bewuste glazen bol len bevestigd, welke de netten oplichten 't gevolg is dus, dat het net recht blijft staan. De Duitschers weten zelf 't best hoeveel duikbooten ze reeds in die eigenaardige strik ken hebben verloren. Hier te lande is 't min der bekend, dat de 0.als mijnenstrooier ingericht, en thans in Nederland geïnterneerd ju zoo'n net geheel onklaar raakte en zich op onze kust redden moest. De draden van het net wonden zich om de schroeven. Men heeft nu op tal van onderzeeërs een toestel opge merkt, om deze netten bij aanraking minder schadelijk te maken. Lier beboet. Nog altijd de 21e Juli. VAN DE GRENS, 14 Aug. (Telegraaf). Ook het stedeke Lier bij Antwerpen heeft op 21 Juli België's nationalen feestdag, een boete gekregen. Toen de morgen van den ge denkdag aanbrak, zagen de Duitschers op een hoogen boom een Belgische vlag wapperen. Ze er af halen, bleek te gevaarlijk, want de takken, waarlangs man klimmen moest, waren doorgezaagd en een stam had men dik met mest bestreken. De Duitechers hakten den ganschen boom neer. En Lier kreeg een zware boete voor deze manifestatie. Te Antwerpen bepaalde met de viering tot het dragen door de dames Jvan costuums in een der nationale kleuren. Door samen over de Meir te wandelen, vertoonde men de kleuren der Belgische vlag. Veel heeren hadden den hoogen hoed, »de feesthuis* opgezet. Een schepene van Gent, vermoedelijk de be kende hoogleeraar De Brnyne, zou aangehouden zijn, om een dag vacantie aan de scholen ge geven te hebben, wel niet op, maar toch ter eere van den 21en Juli. Duitsche schepen naar België. Schipperswee. VAN DE GRENS, 14 Aug. (Telegraaf.) In den laatsten tijd een vijf-en-twintig-tal Duitsche binnenschepen via Sas van Gent naar Relgië gevaren en er worden er nog veel verwacht. Het personeel bestaat voor een groot deel uit ouderen of voor het leger ongeschikte mannen. Deze vaartuigen blijven in België en zijn bestemd voor dienst op de binnenwateren, maar welken dienst, is niet bekend. Belgische of Nederlandsche schippers staan in België onder allerlei strengere verordenin gen. Zaterdag werd een Belgisch schipper, die naar Nederland kwam nog voor zijn vertrek beboet. Hij lag aan de brug te Terdonck en ruilde aan een burger zijn overschot van zeep en olie tegen een dozijn eieren. Aan wal stond een soort vagebond, die echter een der talrijke spionnen bleek te zijn, welke langs het kanaal heen en weer trekken, om de handelingen der schippers na te gaan. Onze schipper werd nu beschuldigd levensmiddelen uit te voeren en met 300 Mark beboet. Na onderhandelingen zag hij zijn boete verminderd tot 50 Mark. Na be taling kon hij doorvaren. Van de oester- en mosselvisschers te Ierseke mogen er ongeveer twintig niet meer in Bel gië komen. Er zijn er eveneens een twintigtal die nog naar Antwerpen en Mechelen varen. Zooals we reeds meldden, mogen die van Phi lippine niet meer naar Gent. Dezen werden toch streng genoeg bewaakt in België. Dikwijls voer een militair van Selzaete naar Gent mede, in deze stad stond bij de landingsplaats een hek, dat de burgerij van de sloep scheidde. Duitsche soldaten gaven de mosselen over het hek over. Maar, verklaarde een officier, de soldaten zijn voor nuttiger diensten noodig. V\ EENEN, 14 Aug. (Wolff.) Officieel: Front aartshertog KareiTen Zuiden van den Dujestr geen belangrijke gebeurtenissen. Op de hoogten ten Noorden van Mariampol is gisteren een aanvallende brigade Russische ruiterjj door ons vuur uiteengejaagd. Vanochtend is de vijand op h6t geheele front tu8scben de Dnjestr, en de streek ten Z. W. van Zalocze met de Duitsche en O.-H. strijd krachten weer in nauw gevechtscontact getreden. Ten Zuiden van Horozanka (ten Westen van Monasterzyska) is een aanval der Russen mis- luks, ten Westen van Kozowa (ten Oosten van Brzezany) hebben onze troepen brandschattende vijandelijke afdeeliogen verjaagd, bjj Augus- towka eu in bet vak van Zborow (ten Z. W. van Zalocze) hebben onze bataljons talrijke aanvallen afgeweerd. Heden zijn 300 gevan genen ingeleverd. Front Hindenburg Het leger van generaal oberts Böhm Ermolli heeft ten Z. W. van Podkamien (ten Noorden van Zalocze) een door trommelvuur van verscheidene uren ingeleiden en door het gebruik van gasbommen onder steunden aanval van zeer sterke Russische stijdkracbten afgeslagen. Het terrein voor onze stellingen is met zwaargewonde Russen bedekt. Nieuwe gevechten zgn hier aan den gang. Aan de Stochod is een zwakke vijandelijke aanval ten Zuiden van Stobvchw» mislukt. Wij hebben een door den vijand bezetten zand heuvel genomen en de bezetting van dit steun punt gevangen. ST. PETERSBURG, 14 Aug. (P- T. A.) Officieel bericht van vanmiddagOp het hos. pitaal in het vlek Sintarka heeft een Duitsch vliegtuig een bom geworpen, waardoor twee pleegsters ec een verpleger zjjn gedood eD twee verpleegsters gewond. Ten Zuiden van Stobychwa heeft de vijand gister avond tegen zes uur onze troepen op den Westelijken oever van de Stochod aange vallen, doch hij is door een onverwijlden te genaanval op zgn eigen stellingen teiugge- worpen. Aan de boven-Sereth blijven wij vooruitko men. De vijand heeft zich naar het Westen op een voorbereide stelling teruggetrokken, vauwaar hij door het hevige schutvuur onzen op- marsch belet. In de streek van de midden-Strypa en de Koropiee zijn onze troepen, de vervolging voortzettend, in westelijke richting vooruitge komen en naderen de Zlota Lipa bij Zavalow eo Kortzow, aan den noordelijken oever van den Dnjestr Mariampol. In de streek van Jareratsje, Jalovitsjary en Kirlibaba in de Bosch-Karpathen hebben wg plaatselijke aanvallen vau den vijand overal afgeslagen. ST. PETERSBURG, 14 Ang. (ReuterDe militaire beoordeelaars zien de toekomst op het Galicische front, dat zich over een afstand van ongeveer 180 mijl van Beresteckzko tot Delatyn uitstrekt, rooskleurig in. In het noorden zijn de Russen over de Strypa, in het middenvak over de Koropiee en in het zuiden nog verder naar het westen, daar zij de Zlota Lipa, ten noorden van de samenvloeiing met den Dnjest, zijn overge trokken en Mariampol (slechts weinige mijlen ten Z.O. van Halicz) hebben bezet. Generaal Letsjitsky is het bruggehoofd van Halicz van het Z.W. uit omgetrokken. Bij dezen strategischen toestand is er voor de vijand geen kans zich aan de linie van de Zlota Lipa staande te houden, ondanks de krachtige versterkingen, die hij er de laatste 10 maanden heeft aangelegd. Hij zal alleen stand kunnen houden aan de Gnila Lipa, het laatste natuurlijke beletsel ten Z O. van Lem- berg, maar generaal Tsjerbasjef oefent sterken druk op 's vijands centrum en men mag ver. wachten, dat deze druk den terugtocht over de 25 mijl tusschen de tegenwoordige linie en de Gnila Lipa in toenemende mate zal bemoeilijken en in de war brengen. LONDEN, 14 Aug. (Part.) De Times houdt zich in een hoofdartikel bezig met den terug tocht van Bothmer en zegtDe Oostenrijksche strijdkrachten trekken nu op het geheele front in Galicië langzaam terug. Het vage bericht in de officieele Oostemijk- sche mededeelingen van Zaterdag scheen er op te duiden dat zij van plan waren om ach teruit te gaan Zij worden voortdurend onder den druk van de Russen gehouden. De terugtocht zal op den duur wel niet zonder invloed blijven op de gevechten in de bocht om Luck. Echter heeft Bothmer ge toond een goed bevelhebber te zijn, en het zal hem wel gelukken zijn hoofdmacht te redden. WEENEN, 14 Aug. (Wolff) Officieel: Sterke vijandelijke strijdkrachten hebben onze stellingen in het Valone-dal tusschen Lokvica (ten N.N.O. van Oppachiasella) en de Wip- pach zeven maal aangevallen. Zg zijn tel kenmale door onze troepen volstandig afge slagen. Het 43e en 46e regiment infanterie hebben zich weer schitterend gedragen. De hougten ten oosten van Görz, de Monte San Gabriele en de Monte Santo, zgn door den vgand hevig beschoten. In het vak van het Sugana-dal zgn twee vijandelijke aanvallen tegen den Civaron in ons vuur gebroken. ROME, 14 Aug. (Stefani) OfficieelOp den Karst zijn onze troepen gisteren krachtigen druk blijven oefenen. Ten oosten van den Nadlocem (hoogte 212) hebben wij opnieuw een sterk verschanste vijandeljjke linie geno men en er ongeveer 800 gevangenen, o.w. 12 officieren, gemaakt. In de streek van Görz geschutstrgd, de vij andelijke artillerie heeft bommen in de stad en op de bruggen over de Isonzo geschoten. Op het overige front enkele kleine, doch hevige gevechten op de hellingen van de Punta Forame (Rio Felizon Boite), aan den kop van het Coteane-dal (Boite) en op hellingen van den Monte Civaron (Sugana-dal). De vgand is overal teruggeslagen en heeft een 50 gevan genen in onze handen gelaten. De vijandelijke artillerie heeft gisteren be woonde plaatsen in de hooge dalen Chiarze en Gordevole beschoten. Onze batterjjen heb ben ze tot zwijgen gebracht. Vijandelijke vliegtuigen hebben vanacht bom men op Monfalcone en andere plaatsen aan de benedeD-Isonzo geworpen. Geen schade, geen slachtoffers, Een Engelsche torpedojager gezonken. Het Engelsche stoomschip Grenadier, uit New-Castle, Zondagochtend te 9.50 den Nieuwen Waterweg binnengekomen, rapporteert, dat één van de torpedojagers, die het convooi bege leidde, op een mijn is gestooten, en in de lucht gevlogen. Dit geschiedde Zondagochtend om 8 uur, op een afstand van 8 mijlen ten Westen van het vuurtorenschip Maas. De equipage werd door drie booten van de andere Engelsche torpedojagers gered. Uit IJmuiden meldt men over dit geval nog het volgende Zondagavond kwamen de Nederlandsche tor pedobooten G 15 en G 16 te IJmuiden uit zee terug met verschillende overblijfselen van een der nieuwste Engelsche torpedojagers, de Lasso, die ongeveer 8 mijl van het Maasvuur schip in den grond geschoten moet zgn. Onze torpedobooten vingen daarover tegen twaalf uur draadloos telegram op eu spoedden zich naar de plaats om zoo mogelijk hulp te bieden. Bjj aankomst werd veel wrakhout gevonden en vond men dit gedeelte der zee overdekt met olie en werden twee scheepsbooten opgevischt, waarvan een groote met de loodsboot naar Rotterdam werd meedegenomen en een kleine zonder naam naar IJmuiden werd meedege nomen. Onder de opgevischte voorwerpen be vond zich ook een witte Engelsche matrozen- mutz met lint gemerkt Lasso. Daar een En gelsche kruiser eo twee Engelsche torpedojagers in de uabjjheid werden gezien, vermoedt men dat de opvarenden van de Lasso door deze oorlogsschepen gered zijn, althans werden geen lijkeu of schipbreukelingen in den omtrek ge vonden. De Lasso is een der nieuwste Engelsche torpedojagers die met olie gestookt worden. Het vinden van versplinterde masten en het constateereu van granaten gaten in verschillende scheepsvoorwerpen wijst op een treffen met vijandelijke torpedojagers en niet op torpedeering of mijnexplosie. Maandagavond werd alhier de eerste vergadering gehouden van de opgerichte af- deeling van het «Groene Kruis". De statu ten werden vastgesteld, waarop de koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Tot bestuursleden werden gekozen de beeren Th. van Pienbroek, arts; C. Ie Nobel, notaris; A. Moggré, particulier; L. Ch. Wabeke, ge meente-secretaris, en Joh. A. Feg, bouwkun dige. Besloten werd, aan te sluiten bij de provinciale vereeniging, en zoo mogelijk van het magazijn ook een depot van verplegings- artikelen in te richten te Sluiskil. De aanhouding van Phiiippiner visschers. Omtrent het reeds vermelde aanhouden van een mosselvisscher uit Philippine lezen we nog in de «Telegr.* Toen de visscherssloep van Rammeloo-de Mey, thuisbehoorende te Philippine, die mos selen naar Gent had gebracht, de vorige week naar Nederland wilde terugkeeren, sprongen te Selzaete onmiddellijk twee Duitsche geheime agenten aan boord. De schipper en beide knechts werden gevangengenomen en naar Gent gebracht, onder verdenking brieven ver voerd of spinage uitgeoefend te hebben. Ram- meloo was blijkbaar door deze behandeling zeer verrast, want nooit heeft men iets tegen hem kunnen aanvoeren. Reeds drie dagen ligt het vaartuig nu te Selzaete. De Duitschers breken het geheel uit. Geen plekje wordt bij onderzoek overgeslagen kabels pluizen ze uit en de staaldraden worden geboord, alles in de hoop iets bezwarends te ontdekken. De schipper moet uit Gent over komen om behulpzaam te zijn bij het demon- teereu van den motor. Men heeft niets ge vonden. De geheele zaak moet op praatjes berusten. Ondertusschen blijven deze drie Nederlanders opgesloten. Zaterdag kwam de broer van den aangehouden schipper met zijn sloep uit Gent terug. De vrouw en familieleden van den ge vangene vroegen natuurlijk haastig naar nieuws en de schipper wist zelfs niet waar zijn broer opgesloten was. Men kan zich dus de angst van de familieleden voorstellen. De aangehouden visschers werden bij hun verblijf te Gent reeds zeer streng bewaakt. Soldaten begeleidden ze aan wal en hielden de wacht bij het schip. Men schrjjft uit Koewacht In de laatste dagen heerscht aan gene zijde van de grens groote bedrijvigheid. Tal van Duitsche soldaten zgn van de dorpen en steden uit den omtrek naar de grens gezonden tot het verrichten van allerlei veldarbeid. Thans is men bezig met het maaien van rogge, tus schen de eerste en tweede draadversperring. Dicht bij de grens staat een stoomdorschmachinef die ook door Duitsche soldaten bediend wordt,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2