ABDIJSIROOP Loop der bevolking te Ter Neuzen. UIT QUZE OMGEVING. Kerknieuws. Laatste Berichten. A R n I m P n n r> verzachtend en weldadig, A—-^-5 1 Iv^ V-/ vy l 9 aangenaam van smaak. Stil maar mijn lie veling! Daar is moe der al met de AB DIJSIROOP Nu zal je wel gauw ophouden met hoes ten, spoedig beter zijn en lekker door slapen. terie, na een hevig geconcentreerd vuur der artillerie, de hoogte van Oslavia en Podgora geheel veroverd na de laatste vijandelijke de tachementen, die zich daar genesteld hadden uiteengejaagd te hebben. In de holen en loop graven werden stapels lijken van vijanden ge vonden. Overal waren wapens, munitie en allerlei ander oorlogsmateriaal door den vjjand, die in allerijl op vlucht geslagen was, achtergelaten. Tegen d n avond doorwaadden de van Casale en Pavia afkomstige detachementen en briga des de Isonzo. De vijand had de bruggen ge deeltelijk laten springen en zich op een linker oever versterkt. Onmiddellijk werd een kolonne cavalerie, bergsagüerie en wielrijders de rivier over gezonden om den vijand te vervolgen, nadat de onvermoeibare genietroepen, ondanks het artillerievuur van den vijand nieuwe brug gen geslagen en de vernielde hersteld hadden. In het Karstgebied werden Dinsdag nieuwe verwoede aanvallen van den vijand tegen de toppen van den San Michele afgeslagen, ter wijl wij de versterkingen bij het dorp San Martino stormenderhand veroverden. Het aantal gevangenen, dat tot nog toe werd binnengebracht, bedraagt meer dan tien duizend, nog voortdurend werden er aange voerd op de concentratieplaatsen. Het is nog niet mogelijk een nauwkeurige opgaaf te doen van den oorlogsbuit, maar wel kan geconsta teerd worden, dat deze enorm is. Van Oostenrijksche zijde: Dinsdag namiddag bereikten enkele vijande lijke afdeelingen de stad Görz. Aan de Monte San Michele bij San Martino sloegen onze troepen herhaaldelijk aanvallen onder de zwaarste verliezen voor de Italianen af. Het Kouinklijk Hongaarsche Hunved infan terie regiment no. 17 onderscheidde zich bij uitstek. In de op Vrijdag a. s. des voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring van de rekening van het bestuur der brandweer over 1915. 4. Voorstel tot verpachting van gemeente grond. 5. Voorstel tot het verleenen van vergun ning tot aansluiting op een gemeenteriool. 6. Wijziging van de jaarwedden van ambte naren bij de politie. 7. Idem van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der scholen A B C en D. 8. Idem ven de ambtenaren bij den reini- gings- en beerruimingsdienst. 9. Idem van het personeel ter secretarie. 10. Idem van den gemeente-bouwmeester. 11. Idem van den bode. 12. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1915. 13. Aanvrage van een crediet in zake vuilnisberging. 14. Voorstel tot afwijking van art. 10 der bouwverordening. 15. Voorstel in zake adres P. H. Wieck- horst verzoek om huur van grond. De raadsvergadering konj Donderdag alhier niet doorgaan omdat het bij de wet vereischte aantal leden niet aanwezig was. In het verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1915, uitgebracht door Ged. Staten, komen o.a. aanhalingen voor uit de meedeelingen der distriGts-scboolop- zieners, waaiaan wij de volgende bijzonder heden ontleenen Ten opzichte van de M. U. L O.-school te Ter Neuzen zegt de schoolopziener in het district Middelburg dat deze blijft beantwoorden aan haar doel, vorming van leerlingen voor de 8de kl. H. B. S. Het onderwijs, zegt hij, staat op een hoog peil. Toch blijft aan deze school een bezwaar verbonden. Het feit dat het grootste gedeelte van het personeel der M. U. L. O.-school tevens leeraar is aan de H. B. S. geeft tot allerlei verwikkelingen aanleiding. »Het komt mij voor,« zegt de schoolopzie ner, »dat de eenig goede oplossing zou zijn, öf beide inrichtingen onder één hoofd te bren gen en dan zullen ze moeten resorteeren onder middelbaar onderwijs, öf, wat mij voor de leerlingen der M. U. L. O.-school wensche- lijker voorkomt, ze geheel los van elkaar te maken en de M. U. L. O -school haar eigen personeel te geven, desnoods met één of twee vakonderwijzers.* De nieuwe M. U. L. O.-school te Aarden burg blijkt in een behoefte te voorzien. Het aantal leerlingen der M. U. L. O.-klassen neemt voortdurend toeook hier staat het onderwijs op een hoogpeil. Op den duur zal men er echter toe moeten overgaan, zoo merkt de schoolopziener op nog een onderwijzer voor dit onderwijs aan te stellen, daar de taak voor één man, zelfs voor iemand met de meer dan gewone capaciteiten van het tegen woordige hoofd, te zwaar is, om het lang te kunnen volhouden, In de Dinsdag gehouden raadszitting te Zaamslag werd overgelegd de rekening over 1915, te bedrage in ontvangst van ƒ61.207,79 en in uitgaaf van ƒ62.194,66. Onder de te genvallers die tot dit kwaad slot aanleiding gaven behoort ook die voor de militie-, land weer- en landstormvergoedingen, die werden toegekend door den burgemeester tot een be drag van 29.336,84 en door den Minis ter slechts goedgekeurd tot een bedrag van 29.886,29. De begrooting voor 1917 werd aangeboden op e6n eindcijfer van 73.426,735 met een sluitpost 1109.435. De hoofdelijke omslag voor dit jaar op 11.000 geraamd, is uitge trokken voor 17 op 13.500. De vroeger malen aangevochten bepalingen der politieverordening, waarbij verordend werd dat de herbergen des Zondags moeten gesloten zijn van 9 11 en van 2 4 uur, zijn in deze vergadering op voorstel van B. en W. ingetrokken met 8 tegen 2 stemmen. Een aders van herbergiers waarbij dit verzocht werd, met het oog op het rijden van de tram, was uitgesteld tot deze in exploitatie zou zijn en men ervaring had. De tram heeft nu een paar Zondagen gereden en B. W. hebben thans reeds ingezien, dat de bepaling niets is te hand haven, waar de tram bovendien wisselpunt is en reizigers somtijds lang moeten wachten. Men kan die toch niet in de open lucht laten staan en hun beletten in een café een onderkomen te zoeken. Het lid de heer Faas was het met die in trekking heelemaal niet eens hij ziet daarin zedelijk verval. Voor hen die tot hun schande den Sabbath ontheiligen door noodeloos op reis te gaan, voelt hij nietswanneer het voor hem eens dringend uoodig zou zijn dat hij 's Zondags op reis ging, zou hij zijn toevlucht nog ni9t zoeken in een herberg. De voorzitter, de heer Joh. de Feijter, gaf toe, dat de heer Faas uit godsdienstig oogpunt gelijk had, maar wees er op dat de rijksre- geering het reizen op Zondag toelaat, dat de raad daarmede rekening heeft te houden, even als met de practische eischen van het leven, en dat het ook niet aangaat om met gebruik making van de macht die men bezit, alles wat andereu willen te onderdrukken maar dat men integendeel moet bedenken, dat er ook men- schen zijn met andere opvattingen. De heer Faas achtte zich als overheid ver plicht datgene te doen wat zijn hand vindt te doen tot verhooging van het zedelyk peil, waarvoor destijds het besluit van sluiten der herbergen onder kerktijd genomen werd nie mand heeft er schade van gehad het was in het welzijn der burgers. Bovendien, de gods dienst moet zich niet richten naar de eischen van het maatschappelijk leven integedeel moet dat leven zich naar den godsdienst richten en hij betreurt het dat bij al het goede dat de moderne tijd bracht, zooveel is dat aanlei ding geeft tot ootheiligir.g van den Zondag. De heer W. Scheele meende dat als het zedelyk verval zich zou bepalen tot het zoeken van een onderdak in een herberg, wanneer men 's Zondags op reis is, het nog al schikken zou. Wat den godsdienst betreft, dat is een zaak voor ieder persoonlijk Zooals gemeld is benoemd tot onderwijzeres aan de dorpsschool mej. Knijff, aldaar, thans onderwijzeres aan de school in den Grooteu Huissenspolder, zoodat nu aan die school een vacature komt. In de Woensdagavond te Axel gehouden algemeene vergadering van de vereeniging Ambachtsbelang*, deelde de secretaris mede, dat de afgeloopen cursus werd bezocht door 14 oud-leerlingen en 11 nieuwe leerlingen. Het aantal steunende leden bedraagt 72. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen f 919,74s, waaronder f 450 subsidie van het Rijk f 250 subsidie van de provincie f 87 schoolgeld en f 97 contributie van de leden. De uitgaven bedroegen f 900.335, waaronder f 557 voor het onderwijzend persooneel. De begrooting voor het jaar 1916/1917 werd vast gesteld op f 892,41 in ontvang en uitgaaf, met een post onvoorziene uitgaven, groot f 21.16. In het reglemeut werden een aantal wijzigingen gebracht, o.a.de commissie van toezicht bestaat voortaan uit 3 in plaats van uit 5 leden de lessen worden 's avonds ge durende 21/, uur in plaats van gedurende 3 uur gegeven verder nog een wijziging omtrent de toelating der leerlingen. Ook werd de bepaling opgenomen, dat geen der leeraren voor niet gegeven lesuren (ook wegens ziekte) aanspraak kan maken op be taling. Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. van Luijk en Ph. A. Knieriem, en gekozen de heeren D. A. van Houte en P. Lefebre, in plaats van de heeren L. J. den Hollander en J. A. van Hoeve, die niet meer in aanmerking wenschten te komen. De voorzitter bracht aan het slot der ver gadering een woord van dank aan den afge treden secretarie, deu heer J. A. van Hoeve, voor al hetgeen hij in het belang der ver eeniging heeft gedaan. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe be lastingen in de gemeente St. Jansteen dhr. P. J. J. Vael, ter vervanging van dhr. P. C. van Gassen, die ontslag heeft genomen. Van 2 8 Aug. zijn uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad ge komen 1 geval van roodvonk te Dreischor en 2 te Vlissingen 1 geval van diphteritis te Driewegen, 5 te Groede en 5 te Krabben- dyke. Vliegtuig-eskader. SAS VAN GENT, 9 Aug. Hedenmorgen om streeks 6 uur vloog een vliegtuig-eskader, be staande uit vijf machines, hier over in de rich ting van de zee. Te Koewacht kwamen de vliegtuigen van uit België boven Nederlandsch gebied, doch op zulk een hoogte, dat van de nationaliteit niets te bemerken was. t Te Driewegen bij Biervliet vonden Woens dagavond een paar spelende meisjes een por tefeuille met 530 aan papier, en deelden die mooie papiertjes. Al zagen de ouders aan den inhoud van de portefeuille niet wie de eigenaar was, toch begrepen zij, dat hij een bewoner van de kom moest zijn. Des avonds 10 uur trokken de twee man nen, vaders der kinderen, naar de kom naar koopman C., wiens naam in een vervoerbiljet voorkwam. Deze was niet de eigenaar, doch nu kwam men op het spoor van den eigenaar, M., die zeer verheugd was, dat hij zijn schat weer in bezit had, en dan ook een briefje van 25 afzonderde voor de beide mannen, die het nu precies zoo breed niet hebben, en dus ook een goeden avond hadden. Geslaagd voor akte Fransch L. O. de heer J. Waverijn te Kruiningen voor Engelsch L. O. de dames M. J. Dominicus te Goes en M. Verhage te Vlissingen; voor schoonschrij ven M. O. de heer S. Visser van Tholen voor handteekenen L. O. de heeren P. C. de Kluijver en H. van Laar, beiden te Middelburg. Uit Hansweert wordt gemeld Donderdag om 12 uur is de derde schut sluis in het kanaal van Zuid-Beveland aldaar, geopend door het directievaartuig van den rijkswaterstaat »Conrad" met aan boord den Commissaris der Koningin in Zeeland, den hoofd-ingenieur directeur en den ingenieur van den rijkswaterstaat. De heer P. P. Sonke te Kruiningen ver wierf aan de Hoogere Landbouwschool te Wageningen het einddiploma voor Indisch landbouwkundige. In de loop dezer week van alhier de vol gende personen vertrokken. J. L. de Doelder, halte-chef Z. V. T. M., Donze-Visserstraat 122 naar Zaamslag P. J. Standaert, werkman, Dekkerstraat 3 naar Rotterdam. Zondag 13 Augustus 1916. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, u., en nam. 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil- Voorm. 91/. u., dhr. L. Dek en nam. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Bediening van den H. Doop. Axel. Nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 10 u., en nam. 3 u., Ds. S. Groe- neveld. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6'/, Ds. Óverduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 10 u., 3 u en 61/, u., leeskerk, Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 51/, n., Evangelisatie. RIJKS-LOCAAL TELEFOONNET TE TER NEUZEN. Nieuwe aansluitingen No. 60. Metian P., Blokken 15. No. 62. Galle Firma V. E., Hotel »De Arend" Korte Kerkstraat 18. No. 63. Solleveld D. P., Café >De Ster" Korte Kerkstraat 8. No. 92. Maljers J., Bouwmaterialen Gre- nulaan 49. No. 109. Hollander, L. J. den Burgemeester van Axel Heerengracht 8. Vervallen zyn de aansluitingen van R. de Pillecyn. Het waehtlokaal Waterklerken. Het Belgisch loodskantoor, de Belgische loodsen- wacht. BERLIJN, 11 Aug. Naar Wolff verneemt, wordt in welingelichte kringen te Parijs, welke in nauwe betrekking staan met den senator en oud-minister van buitenlandsche zaken Pi- chon, het vermoeden uitgesproken, dat binnen zeer korten tijd de gezanten van Frankryk en Engeland te Athene zullen worden teruggeroe pen. De Fransche gezant is reeds met verlof ver trokken. Men gelooft evenwel, dat dit slechts een voorwendsel is en hy niet weer terugkee- rea zal. PETROGRAD, 10 Aug. Aan de Sereth bij de dorpen Nhthpintsie en Nossotsje verwoede gevechten. De Duitschers en Oostenrijkers deden een reeks tegenaanvallen op het bij de ge noemde dorpen door |ons bezette bosch. Wjj maakten 20 officieren en 1300 soldaten ge vangen. Aan den spoorweg Monasterziska Nizniow gingen onze troepen iets vooruit in Westelijke richting. Op verscheidene plaatsen doorwaadden zij de Zlota Lipa, waarover alle bruggen zyn vernield. PETROGRAD, 10 Aug. Te Rothstein is een munitie-magazijn in de lucht gevlogen 30 mannen en 20 vrouwen zijn gedood, en 14 personen zwaar en 58 licht gewond. PETROGRAD, 10 Aug. Volgens berichten uit Turkije woedt hier de cholera. Zoowel onder de burger bevolking als in het leger zijn reeds honderden slachtoffers. A DVERTENTIËN. Moeder weet wel wat goed voor je is I veel geprezen bij slijm- en kinkhoest, keelpijn, bronchitis, influenza en asthma. Uitstekend voor kinderen, zoowel als voor volwassenen. Schaadt niet! Prijs per flacon van 230 gram 1.05, van 550 gram van± 2.05, 1000 gram ƒ3,55. Eiseht ROODEN BAND met onze haudteekening L. I. AK KER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE -Lïtjnis; Axel, J. H. VAN DIXHOORN en L. B.A.ROLFF Lz Hulst, F. L. VERWILGHEN-v. d. Hooft Zaamslag D. IIIEMENS-Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3