Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op Zee UIT ONZE OMGEVING. Kowel naar Rosjitsji en verder naar Rowno. In dien driehoek vormt de Stochod een zeer scherpe bocht naar het oosten, om zich dan weer naar het westen te wenden. Op dit gedeelte tusschen de Styr, die er langs Tsjartoriesk loopt, en den Stochod, is nu al wekenlang zeer hevig gestreden. Her haaldelijk zijn de Russen op eenig punt den Stochod overgetrokken en weer teruggeslagen. Thans heeft de overtocht van die rivier geleid tot de terugtrekking der Duitsch-Oostenrijksche troepen in de lijn ZaitsjewkaSwidniki, of zooals de Duitsche staf dat noemt in de korte koorde van den boog door den Stochod ge vormd. Het blijkt uit de Russische berichten, dat daar zeer hevig gevochten is. De Russen trokken niet alleen de rivier over in den bocht, maar ook ten zuiden van den spoorweg Kowel Rosjitsji en rukten zoo in de richting van Kowel op. Het Oostenrijksch-Duitsche front, dat sedert 22 Juni ongeveer in de lijn Kiselin Sokoel - Kolki liep, is na verschillende, kleine wijzigingen thans gebracht in de lijn Kiselin Rainiesto Swidniki Melniza Zaitsjewka. Het Russische aanvalspunt liep in de laatste dagen in de geheele lijn die zich tusschen Styr en Boeg, ten westen van den vestingdriehoek Loezk Doebno -Rowno, evenwijdig met de lijn LoezkDoebno. Het Duitsche bericht zegt, dat de aanvallen plaats hadden tusschen den Stochod en Bere- stetsjko. Over den loop van die gevechten zijn de meeningen verdeeld, over het resultaat ervan valt slechts te melden, dat de Russen in het noordelijk gedeelte van den spoorwegdriehoek thans eveneens vooruitgegaan zijn, zoodat de bocht de saillant die de Duitsche linie nog maakte aan Stochod en Styr, thans is weg genomen. In het zuiden, ten noord-westen van Kolo- mea, aan het Galicische front, wordt eveneens hevig gestreden, om daar de Russische linie vooruit te brengen, doch volgens het Oosten- rijksche bericht zonder veel succes. En inmiddels beginnen de Russische aan vallen in het centrum van het zuidelijk front krachtiger en volhardender te worden. De legers van v. Bothemer ondervinden daar de krach tige pogingen om hen te noodzaken de Strypa- linie te verlaten. Tot nog toe is de omtrekking nog niet genoeg gevorderd, om de Duitsch- Oostenrijksche troepen te noodzaken tot den terugtocht. Ten noord-westen en ten westen van Boetsjatsj worden de Russische aanvallen echter steeds heviger. Hoe krachtig de Russische aanvallen ook zijn in het front ten noorden van de Rokitno- moerassen, waar de legers van prins Leopold van Beieren en van Hindenburg staan, het is nog niet mogelijk geweest dit front aan het wankelen te brengen. De berichten over de aanvallen aan de Duna en ten zuiden daarvan blijven onveranderd. Aan het westelijk front duurt de hevige strijd voort, en langzaam is er eenige voor uitgang van de Fransch-Engelsche troepen te constateeren. Ditmaal zegt generaal Haig, dat in samenwerking met de Franschen werd voor uitgegaan, op een front loopende van het Del- villeboscbje tot aan de Sommies, dus in oos telijke richting. Dit kan nu gebeuren, nadat het Britsche front naar het noorden en oosten wat was uitgebreid en met het Fransche gelijk was gekomen. De Franschen vielen aan in het front HardecourtCurlu Hem, de Engelschen ten noorden daarvan in het front Delville- Hardecourt. Op dit front zijn volgens verschillende be richten de Franschen weer het meest vooruit gegaan. Zij gingen bij Hardecourt vooruit tot de buitenwijken van het dorp Maurepas, aan den weg naar Com bles, veroverden het boschje ten noorden van het station Hem, aan den straatweg Curlo - Clery, en de steengroeve ten noorden van de Monacu-hoeve. De Engelschen gingen vooruit ten O. van de Waterlot-hoeve van het .Tronesbosch, in de richting van GinchyGuillemont. Aan de Maas en in het gebied tusschen Ancre en Som me bepaalde de strijd zich voor namelijk tot artilleriegevechten. Infanterie-acties hadden bij Pozières niet plaats, zegt de mede- deeling van generaal Haig. Het Fransche bericht spreekt nog van een Duitsche aanval op een redoute in een ravijn ten Z. van Fleury, die door de Franschen werd afgeslagen. Officioele communiqué's. PARIJS, 31 Juli. (Havas.) Communiqué. Aan de Sotnme gisteren-namiddag eD in den loop van den nacht, herhaalde Duitsche te genaanvallen op de Fransche posities in het buscb van Hem en ten zuiden van de hoeve Monacu. De strijd was vooral hevig om de hoeve Monacu, waar de Duitschers er in slaag den een oogenblik voet te vatten, maar een sqhit- terende tegenaanval der Franschen verdreef hen «ruit. Jn het Bosch van Hem werden alle Duit sche pogingen afgeslagen door Fransche tegen aanvallen. Bij een dier aanvallen nam een Fiansche batterij op den linkeroever de Duitsche troepen onder eufileervuur en bracht hen zware ver liezen toe. Aan den linker Maasoever werd een Duitsche aanval op de N.O. hellingen van hoogte 304 onder het Fransche vuur verijdeld. Aan den rechter Maasover brachten kleine Fransche operaties ten Z.W. van Fleury hen vooruit en kon een 20-taJ gevangenen worden gemaakt. Een Duitsche poging om een aanval met handgranaten te doen op een stelling ten W. van Vauy en het Chaj itre-bocsh bleef zonder succes. LONDEN, 31 Juli. (Reuter.) Officieel. Sir Douglas Haig seintDe afgeloopen nacht werd doorgebracht met het verbeteren van de gisteren gewonnen stellingen. Er hadden geen verdere wijzigingen in den toestand plaats. Als resultaat van de jongste ontmoetingen brachten wij onze posten vooruit op sommige punten van het plateau, ten noorden van Ba- zentin-le-Petit. BERLIJN, 31 Juli. (W. B.) Officieel. En- gelsche oudernemingen bij Pozières en Longue- val duurden tot den loop van den dag van gis teren voort. Zij waren de inleiding tot een nieuwen grooteu Engelsch-Franschen aanval die tusschen Longueval en de Sooime des morgens met ten minste zes divisies werd in gezet, terwijl die tusschen Pozières en Longueval over dag door ons verspeiringsvuur belet werd zich te ontvouwen en eerst des avonds in een partieelen aanval met eveneens zeer sterkekrach- ten tot uitvoeriug kwam. Da vijand werd over at onder zware bloedige verliezen afgeslagen en won geen voetbreed terrein. Waar het tot gevechten op korten alsUnl kw.tm, zijn deze door het flinke optreden der Beiersche en Sak sische reservetroepen en van de dappere Slees- wrjk-Holsteiners ten onzen gunste belisl. Twaalf officieren en 769 man van den vijand werden gevangen ge omen. Dertien mitrailleurs werden buitgemaakt. Ten Zuiden van de Sommeartilleriegevechten. In de streek van Pranay (Champagne) mis lukte een zwakke Fransche aanval in ons vuur. Ten oosten van d6 Maas steeg het artillerie vuur herhaaldelijk tot groote hevigheid. Ten zuiden van het Thiaumont-werk hadden klei nere. handgranatengevechten plaats Een vijandelijke vliegeraanval op Conflans is met vuur op Pont-a-Mouteon beantwoord. Een naar Mulheim in Baden uitgezonden Fraosch vliegtaigeskader werd bij Neutenburg a. d. Rh. door onze dapper vliegers ingehaald en op de vlucht geslagen en vervolgd. Het vij andelijk aanvoerdersvliegtuig werd ten noord- westeu van Mölhausen ten val gebracht. Luitenant Höhndorf stelde ten noorden van Baqaume zijn elfden, luitenant Wintgens ten oosten van Peronne zijn twaalfden tegenstan der buiten gevecht. Ten westen van Pont-a Mosson en ten zui den van Tiaumont zijn Fransche tweedekkers neergeschoten (het tweede door ons afweervuur). WEENEN, 31 Juli. (Wolff.) Officieel: Op de hoogten beoosten Kirliba hebben de troepen van het leger-Pfanzer Baltin gisternacht een vijandelijken aanval afgeslagen. In Zuid-Galicië is de dag betrekkelijk rustig voorbijgegaan. Ten Westen en N. W. van Buczacz heeft de vijand zijn aanvallen met de grootste hard nekkigheid voortgezet. Daar is gisteren dan ook vochten. De verbonden troepen hebben al hun stellingen behouden. Vlak ten Westen van Brody zijn verschei dene nachtelijke aanvallen der Russer. mislukt. Ook in Wolhynië heeft de vijand gisteren weder tallooze duizenden soldaten vruchteloos opgeofferd. Zoo zijn bij Zwiniacz, ten Westen en ten N. W. van Luck en aan weerszijden van den spoorweg Sarny-Kowel stormkolonnes bloedig afgeslagen en ook ten Zuiden van Stobychwa is de vjjand weer teruggedreven. De in Wolhynië strijdende verbonden-troepen hebben gisteren verscheidene Russische offi cieren en 2000 man gevangen genomen en 3 machinegeweren buit gemaakt. ST. PETERSBURG. 31 Juli. (P. T. A.) Officieel bericht van vanmiddag Ten N.W. en ten Z.W. van Baranowitsji levendige wisseling van vuur. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op de stations Zamorie en lziaslaw. Aan de Stochod schieten onze troepen al vechtende op (de hierop volgende woorden zijn door verminking onverstaanbaar. Red.). Wij hebben tijdens ons offensief onder anderen het geheele 7e honved-regiment gevangen genomen, mèt den bevelhebber en de regimentsstaf. Op andere plaatsen aan de Stochod hebben wij 21 officieren en 914 soldaten gevangen genomen 4 machinegeweren buit gemaakt. In de richting van Kowel duren de ver bitterde gevechten voort. In de richting van Brody hebben onze troepen bij de vervolging van den vijand de Grabierka en Sereth bereikt. ST. PETERSBURG, 31 Juli. (P. T. A.) Officieel bericht van vanavond Aan de Stochod zetten wij onzen opmarsch voort. Op eenige punten opent de vijand roffeivuur. Vandaag is de dappere regiments-comman dant kolonel Kantzerof, ridder van de St. Joris- orde, gewond. In de richtiDg van Brody heeft de vijand met grof geschut de stad Brody en de over gangen over de rivieren Baldoerowka beschoten, Op het grootste gedeelte van het front zijn verbitterde en bloedige gevechten gaande tegen den vijand die alle pogingen doet om zich op verdedigingslinie staande te houden en tot dat doel overal vandaan troepen verzamelt. Het Russische offensief. StanUy Washourn, de correspondent van de «fitnes* aan het Stochodfront. meldde den 29sten Juli j.l. aan zjjn blad: Het Russische offensief aan de Stochod-liüie begon Zondag om één uur en nam sindsdien voortdurend in hevigneid toe. Den eersten dag leverde de slag voor de Russen schitterende resultaten op. Binnen het eerste uur na den aanval hadden zij reeds 38 kanonnen, waaronder twee zware, buitgemaakt en werden 4000 soldaten, meest Duitschers, gevangen genomen. Het grootste succes werd behaald in de buurt waar de Stochod ontspringt. De vijand concentreerde zijn troepen in Kowel en de slag werd wel de hevigste van deze geheelen veld tocht. Het behoud van Kowel is van gewicht voor den geheelen Duitscben veldtocht, vandaar dat de vijand tot het uiterste blijkt doorvechten. Uit Loezk seint dezelfde »Times«-corres- pondeetIk kwam hier aan en vond er het dappere leger van generaal Kaleddin. De mannen trokken voorwaarts en behaalden daarbij voort durend successen. Thans nu de operaties nog aanhouden is het onmógelijk dienaangaande bijzonderheden te melden. Wel kan gezegd worden dat het leger in één dag tijds het vij andelijke front o»er een lengte van 13 mijlen wist te breken en dat er ongeveer 10,000 ge vangenen werdeu gemaakt, waaronder twee generaals en twee rsgimentscommandanten 47 kano* nen, waaronder een groot aantal van zwaar kaliber, werden buitgemaakt. Het ieger blijft voortrukken in de richting van Wladimir Woiynsk. Eukele weken nadat hij het commando over genomen had begon generaal Kaleddin den opmarsch. In den meest belangrijken sector werd het front verbroken en op sommige punten wist hij ongeveer 47 mijlen vooruit te dringen ondanks alle pogingen van den vija-d om hem tegen te houden. Men mag nimmer uit het oog verliezen dat deze buitengewone bevelhebber het eerst de vijandelijke linie verbrak en toen in samenwerking met generaal Lesh de po gingen der Duitschers, om het verloren terrein te herwinnen, verijdelde. De mailboot „Koningin Wilhelmina" gezonken. Te 's Gravenhage werd Maandag draadloos bericht ontvangen van het lichtschip Noord- Hinder dat het stoomschip «Koningin Wil helmina* van de Maatschappij «Zeeland« in de buurt van de Noord-Hinder op een mijn is geloopen. Een later telegram meldde dat het schip drijvende blijft en dat de sloepen, waarin de opvarenden hadden plaats genomen naar boord zijn teruggekeerd. Een derde telegram berichte evenwel dat het achterschip alleen nog boven het water uitsteekt. Dientengevolge zijn de sloepen van het schip weder naar den Noord-Hinder teruggekeerd. De sleepboot «Roode Zee«, het marinevaar- tuig «Zeehonds en twee torpedobooten vertrok ken ter assistentie derwaarts Het schip moet als verloren worden be schouwd. Alle passagiers zijn vermoedelijk gered. Later bericht De «Koningin Wilhelmina« is gezonken. De Vliss. Ct. deelt omtrent deze ramp mede De mailboot «Koningin Wilhelmina« was Maandagmorgen 6 uur van Vlissingen ver trokken. Het noodlottige ongeval, waardoor ook dit stoomschip verloren is gegaan had plaats omstreeks 10 uur. Dadelijk nadat de ramp plaats had, werd draadloos hiervan kennis gegeven, terwijl de sloepen werden gestreken c-n daarin de passa giers en bemanning werden opgenomen. Onder welke omstandigheden de reddiug van de opvarenden plaats had, is thans nog niet bekend en dienen wij de komst van de geredden af te wachten. Helaas zijn bij deze ramp, de derde welke de maatschappij «Zeeland» in precies een half jaar tijds heeft getroffen, 3 ^fcenschenlevens verloren gegaan er. wel de stoker P. Palrn- koek uit Middelburg, M. van Nieuwenhuijze en A. Abrahamse, beiden uit Souburg. De overige leden der bemanning en alle passagiers zijn gered. De meeste passagiere hadden met Engelsche torpedobooten hun reis naar Engeland voort gezet, zoodat slechts enkelen hier worden ver wacht. De geredden welke naar het lichtschip «Noord Hinder« werden overgebracht worden hedenavond hier verwacht. De «Koningin Wilhelmina« stond onder bevel van commandant W. Reedeker, die even eens commandant van dt «Mecklenburg» was, toen dit schip 27 Februari op een mijn is geloopen en gezonken. Ook de tweede officier, H. Beneker, maakte beide rampen mede, terwijl de zeeloods R. Zorgdrager alle drie de scheepsrampen heeft medegemaakt, daar deze ook aan boord was van de «Prinses Juliana« toen dit schip den I Februari door een mijn werd getroffen. De drie rampen waardoor de «Zeelanddrie harer prachtige stoomschepen heeft verloren zjjn precies in een half jaar voorgevallen. Het zijn wel zware slagen welke de «Zeeland* ge troffen heeft, en in het jaarverslag werd hier van reeds gewaagd en de hoop uitgesproken dat de maatschappij verdere van rampen ge spaard moge blijven. Het heeft helaas niet zoo mogen zijn. We derom heeft «de Zeeland* tol moeten betalen aan den onverbiddelijken oorlog en het treurigst is zeker wel dat thans enkele menschenlevens verloren zijn gegaan. Wat de maatschappij thans zal doen in verband met de uitvoering van den dienst, is nog niet bekend. Zooals bekend is de «Prins Hendrik* thans het eenige schip, hetwelk nog in de geregelde vaart was. De «Oranje Nassau*, de «Koningin Regen tes* en de »Ouitschland« welk laatste schip verbouwd wordt en herdoopt zal worden in «Zeeland*, liggen in de binnenhaven. Men meldt nog uit Vlissingen aan de N. R. Crt. De opvarenden van het s.s. Koningin Wil- helmina zijn heienavond half acht met twee torpedobooten hier aangebracht. Wij verna men de volgende bijzondei heden De Koningin Wilhelmina werd hedenmor gen omstreeks 2 mijl ten Zuiden van het lichtschip Noordhinder, juist op dezelfde plaats als het stoomschip Maas, door een mijn getroffen, welke het schip raakte in het voorschip, ongeveer ter hoogte van het kolen- ruim. De schok was geweldig; het schip werd door de mijn als het ware in tweeën gesne den. Dank zij de vele honderden vaten, welke in het schip waren geborgen om in geval van nood langer drijvende te kunnen blijven, bleef het schip nog eenigen tijd drijven. Men kreeg hierdoor gelegenheid 6 booten te strijker, waarin de pasagiers en opvarenden konden plaats nemen. Zooals reeds gemeld, zijn drie der opvaren den, een waterman en twee stokers, met het schip in de diepte verdwenen. Van de 46 pasagiers is niemand gewond, doch van de opvarenden hebben er vijf min of meer ernstige brandwonden opgeloopen. Een dezer gewonden werd bij aankomst dadelijk naar het St. Jozef ziekenhuis vervoerd. Toen de opvarenden in de booten hadden plaats genomen, zag men de Koningin Wil helmina, waarvan de beide helften als het ware vertikaal tegen elkaar stonden, geleide lijk in de diepte verdwijnen. Ongeveer 40 minuten na het ongeval was het schip ver dwenen. In de booten werd nu naar het lichtschip Noordhinder geroeid, waar men om ongeveer twee uur aankwam. Hier werd alle mogelijke hulp verleend en werden de gewonden voor- loopig verbonden. Van de pasagiers zijn hier voorloopig te ruggekeerd de Nederlanders W. de Nies, Ph. Rengrori, W. J. G. van Meurs en G. Wijnen en de Belgen G. Jadot en mevrouw Jadot Roper. De andere pasagiers zijn naar Enge land vertrokken met een Engelschen torpedo jager. Van de mail van de Koningin "Wilhelmina konden de aangeteekende stukken gered wor den, deze zijn dan ook hier aangebrachtde gewone mail is verloren gegaan. Dat de ont vangst van de geredden hier zeer hartelijk was, laat zich wel begrijpen. Door de vereeniging Ziekenzorg alhier is benoemd tot administateur-boekhouder van het Ziekenhuis alhier, de heer L. W. Rijnberg. Bij het eindexamen H. B. 8. met vijf jarigen cursuc, slaagde Zaterdag o.m. te Mid delburg, mej, Joh. A. van Dis van Zaamslag en D. Haak alhier, beiden leerlingen van dq gemeente H. B. S. alhier.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2