Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, jtct öranjeboeH- gene onrechtmatige daad en wie tot oordeelen beVoegd is. LIJST JCet is ntt Yan eenige groentesoorten en vroege aardappelen met daarvoor aange nomen maximumprijzen, No. 2696. Woensdag 2 Augustus 1916. 27e Jaargang'. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. GROSSIERSPRIJZEN. 67. s K.G. 5 7. n d KLEINHANDELSPRIJZEN. (Afgehaald aau den winkel of hij straat verkoop door venters, die geen winkel hebben.) Alle prijzen gelden versche waar van gewone hoedanigheid. Zooals wij in ons vorig nummer schreven, vond het Handelsblad de houding onzer regee ring in de Tubantia-zaak te zwak. Het N. v. J. D., het Oranjeboek besprekende, deed dit in een tweetal artikelen en plaatste er boven: »I)e Tubantia, en nog*wat». Wel een bewijs, van welk belang ook dit blad de zaak van de Tubantia bij de behande ling in het Oranjeboek acht. Het blad wijst er op, dat uit de openbaar gemaakte stukken blijkt, dat het niet de schuld onzer regeering is, dat nadere ophelderingen zoolang ons volk onthouden bleven. »Dat lag nu niet aan den Haag, maar aan Berlijn. De nota van baron Gevers (onze gezant te Berlijn, Red.) waarin met eene stelligheid, die voldoening moet geven in den lande ver klaard wordt, dat mijn regeering aarzelt te gelooven dat de keizerlijke regeering oordeelt, dat de Duitsche marinestaf alle middelen heeft uitgeput om licht in deze zaak te brengen .en betwijfelt of de keizerlijke regeering voldaan is over en zich vereenigt met de overtuiging van den Duitschen marinestaf deze nota van 21 Mei 1916 werd pas den 9en Juni beantwoord en de verdere gedach- tenwisseling is van vertrouweljjken aard geweest (m. a. w. die krijgt het Nederlandsche volk niet onder de oogen, Red.). De nota betreffende de Berkelstroom van 23 Mei, is eerst den 9en Juli beantwoord, en dit antwoord lokte den 15en een repliek uit«. Dit moge den ongeduldigen leeren, dat er maanden verloopen kunnen buiten de schuld onzer regeering, voordat diplomatieke ouder handelingen ter kennis van het volk komen. Sterk veroordeeld ue redactie van het N. v. d. D. de houding van Duitscbland in de Tubantia kwestie. Wij wisten het reeds de Duitsche regeering beschouwt het onderzoek als jafgesloten, zij is 't geheel eens met haar marine. Nederland moet dus erkenen, dat de volle maan zwart is, en de Duitsche voorstelling aanvaarden. Dit is niet te sterk gesproken. Het zou ons toch benieuwen, wat voor ge zicht de heer von Jagow zetten zou, indien de zaak eens omgekeerd ware, indien een schip van de Nordd. Lloyd eens gezonken ware en uit het wrak een stuk metaal met het nummer van een Nederlandsche torpedo voor den dag ware gekomen. Zou men zich te Berlijn dan met een verhaaltje van wijlen baron von Münchhausen tevreegesteld heb ben Wij kunnen de lezenswaardige en met kennis van zaken geschreven artikelen niet op den voet volgen. Daartoe is onze ruimte te beperkt. Het blad betreurt het nog, dat onze regee ring niet ingegaan is op een idee door de pers geuit, n.l., om eenige gezaghebbende neutrale deskundigen uit te noodigen, de in ons land verkregen gegevens betreffende de Tubantia te toetsen, zonder er zich om te bekommeren, of eene vreemde mogendheid dat prettig vond of niet. Het antwoord van de Duitsche regeering betreffende onze vraag om opheldering inzake de Eemdijk en de Rijndijk wordt nog afge wacht. Het geval met de Bandoeng werpt volgens het N. v. d. D. weer licht op de mentaliteit (geestestoestand) der Duitsche duikbootofficie ren. Niet alleen roekelooze onverschilligheid te genover andersmans eigendom en zelfs het leven van onzijdigen, maar ook zenuwachtige angst spreken er uit. Ook in haar protesten tegenover de Engel- sche regeering is de onze krachtig en mees- tenstijds in haar recht. Een klein voorbehoud maakt het N. v. d. D. ten opzichte van het in beslag nemen van postpakketten, omdat die zoo dikwijls mis bruikt zijn voor het vervoeren van rubber en andere contrabande. De redactie vindt, dat de directie der Nederlandsche posterijen dadelijk tegen zulk een misbruik had moeten optreden, Ook vindt het blad dat de Nederlandsche regeering niet zoo scherp had moeten opkomen voor de Hamborn. Volgens het Oranjeboek zijn de aandeelen van d»i maatschappij Ham born het eigendom van twee andere Neder landsche maatschappijen, waar van de aandeelen in Duitsche handen zijn. De zaak ging dus ons land niet aan, maar enkel en alleen Duitsch- land. Verder zegt het N. v. d. D. nog: »Ook ten aanzien van de (Duitsche) schepen uit Portugal en de enclave Baarle-Hertog (Belg. gebied in ons land gelegen, Red vreezen wjj dat onze regeering te zeer overwogen heeft, wat men er te Berlijn van zeggen zou. De Belgische overheid had n.l. in Baarle- Hertog, dus Belgisch gebied, een station voor draadlooze telegrafie, waartoe zjj ongetwijfeld het recht had en ons land maakte den aanvoer den daartoe noodige materialen onmogelijk. Ondanks deze op of aanmerkingen is over het geheel het oordeel van het blad zeer gunstig over het buitenlandsch beleid onzer regeering, zooals trouwens bijna alle bladen van ver schillende richting een woord van lof over hebben voor de regeering bjj het handhaven onzer internationale positie. En weinigen in ons land zullen er zjjn, die het niet toejuichen, dat we geen Stan daard- of Telegraafmenschen op het regeerings- kasteel hebben. We hebben vooral uit het N. v. d. D. ge citeerd, omdat dit blad wel de meast door wrochte artikelen van alle organen geeft en daarbij nimmer vergeet, dat we niet pro- Duitsch of pro-geallieerd moeten zijn, maar in de eerste en laatste plaats pro-Nederlandsch. Juist dit zal, als ons geheele volk dit beseft en er naar spreekt en handelt, onze grootste moreele kracht voor de naaste toekomst zyn. Het zal ons van dienst zyn, zoo eene of andere mogendheid de onschendheidbaarheid van ons gebied mocht aantasten, het zal ons zelfrespect verhoogen en eerbied voor ons doen inboezemen bij de andere neutrale landen en ook by de oorlogvoerenden. Tal van onze visschersschepen zijn in En- gelsche havens opgebracht. Deze onrechtmatige daad van Engeland houdt op het oogenblik de gemoederen in ons land warm. Krachtig is het optreden van onze regeering blijkens het antwoord van Minister Loudon op de vraag van een der Kamerleden tegen dit optreden van den beheerscher ter zee. Wat hiertegen te doen Ons oordeel is, dat we de afwikkeling der zaak gerust aan onze regeering en de onder handelaars der Nederlandsche belanghebbenden te Londen, mogen overlaten. loch mag ook de pers haar oordeel uit spreken, zooals het haar recht is, dit over eidere openbare daad te doen. Het oordeel over het vasthouden onzer visschersschepen is algemeen afkeurend. Algemeen. Ja wel, de Telegraaf tracht in een artikel, dat door ook voor dat blad zeldzaam on- Nederlandsche klanken schrijnt, dit goed te praten en verdachtmakingen ten opzichte onzer visschersvloot te lanceeren, die alleen hunne wedergade vinden in vroegere artikels van het Christelijke blad De Zeeuw bij het geval van de Medea e. d., natuurlijk toen in omgekeerde richting. Dit onvaderlandsche optreden van de Tele graaf wordt niet minder afgekeurd dan de handelwijze van Engeland zelf. Moge de Engelsche regeering tot bet in zicht komen, dat het haar plicht is van deze onrechtmatige handeling af te zien en onze visschersschepen vrij hun bedrijf te laten uit oefenen. Wie staan thans het sterkst, waar ze zich tot protesteeren geroepen voelen Het zyn de Middelb. Crt., het Handelsblad, het N. v. d. D. en tal van andere organen, die als Nederlandsche bladen, als bladen van een neutraal land ook de misdadige handelin gen van andere mogendheden afgekeurd heb ben, zooals de schending van de neutraliteit van België, het optreden tegen burgers, het torpedepren van onze en andere handelsschepen. Wij wenschen hier met nadruk op te wijzen, omdat hij, die eene misdadige handelwjjze van eene zekere natie tracht goed te praten, het recht verbeurt tegen onrecht van een andere mogendheid op te komen. En zie, daarom kunnen en mogen geluk kig onze meeste bladen protesteeren. En z» doen het met kracht, met waardig heid, met heilige overtuiging. Wel merkwaardig, dat de Standaard, die zooveel vroeger trachtte goed te praten, tot het grofste onrecht toe, thans, nu het eene andere mogendheid betreft, een artikel opdischt, waaruit het sabelgerinkel onmiskenbaar te hooren is. Dat ook de Nederlander zoo'n geluid hooren laat, vinden wij minder aanstootelyk dan dat van de Standaard, omdat het eerste blad zich in het verleden veel minder aan de wet der onpartijdigheid bezoldigde, zelfs meer dan eeni ook tegen rechtsschennis van anderen opkwam. Ook in andere Hollandsche bladen wordt er op gewezen, hoe juist degenen, die alle rechtsverkrachting van anderen goedkeurden of stilzwijgend voorbijgingen, nu plotseling het heftigst en dolzinnigst te werk gaan. Men voelt, dat dit niet de juiste weg ia. Onrecht is onrecht, waar en wie het doet. Ons protest zij daarom krachtig, maar waardig. Het hoofd koel, raden sommige bladen, wat wij aan deze rechtsschennis verhelpen kunnen, moeten wij doen door overreding, aldus een andere orgaaD. Ziedaar het juiste standpunt, een standpunt, waarop we met recht en fierheid kuunen bljjven staan. En het mooiste is, dat diegeneD dit stand punt innemen, die ook vroeger onrecht durfden noemen, wat onrecht was. Zjj spreken het bezadigst, maar hun betoog klemt het meest. tn de »Standaard< lezen wij o.a. »Reeds nu zal gezonnen moeten worden op het verzamelen van middelen, groot genoeg om de kosten der verkiezingen van 1917 te dekken. We zullen in dat jaar de periodieke Kamer- en Raadsverkiezingen meemaken. En al legt men 't nog zoo zuinig aan, toch zullen daar groote sommen mee gemoeid zijn. Voor districten, die uit verschillende ge meenten bestaan, is het dan ook zaak dat de centrale kiesvereenigingen reeds vroegtjjdig bijeenkomen, om de kwestie der financiën te regelen. Het stelsel van vaste bijdragen, mits men er in de vóórherfst mee begint, kan uitnemende resultaten opleveren. Men heeft dan meteen het voordeel, dat de troepen reeds vroegtijdig mobiel gemaakt wor den, en het strijdvuur, dat door de Statenver kiezingen gewekt is, niet uitdooft, maar door brandt tot den grooteu slag. Telkens blijkt het, dat op bet uiterste nip pertje een beroep gedaan moet worden op de hulp van anderen. De organisatie zit dan wel goed in elkander, en de manschappen zyn er. Maar men mist de middelen om verkiezings- lectuur te verbreiden, zalen te huren en laksche kiezers desnoods met een taxi af te halen. Laat daarom niemand met zekere verachting neerzien op de geldkwestie. Deze speelt bjj elke nieuwe verkiezing een steeds voornamer rol.c Wjj achten het bovenstaande ook geheel toepasseljjk op de partyen ter Linkerzyde en bieden dit punt aan niet alleen ter kennis making, maar zeker ook ter overweging, en opvolging. (»De Vrjjz.-Dem.<) DE OORLOG. De algemeene toestand. Na de inneming van Brody en de vooruit gang der Russen ten zuid-westen van Loezk volgde thans de vooruitgang ten noord-westen van die stad, aan den Stochod. Daar rukten de Russen op in den driehoek gevormd door de spoorwegen van Kowel naar Sarnj en var* TER 1EUZENSCH VOLKSBLAD. Bloemkool le soort r 2ö n (uitschot) Peen (jonge) le soort (26 wortelen per bos) Peen (jonge) 2e soort (25 wortelen per bos) Peen (zware) le soort (18 wortelen per bos) Peen (zware) 2e soort (18 wortelen per bos) Doperwten le soort 2e Tuinboonen Kropsla le soort 2e Yroege aardappelen (rondel (1) (muizen) (1) 12 cents per stuk. n w v 27/ 4 bos. 2 sn* 14 n K.G. 10 4 1) U T) ƒ1.per 100 krop. 0.75 100 Bloemkcol le soort 15 cents per stuk. 2e soort 8 - (uitschot) 4 Peen (jonge) le soort (25 wortelen per bos) 6 bos. Peen (jonge) 2e soort (25 wortelen per bos) 4 B Peen (zware) le soort (18 wortelen per bos) 6 Peen (zware) 2e soort (18 wortelen per bos) 4 Doperwten le soort 19 K.G. 2e soort 15 Tuinboonen7 Kropsla le soort2 krop. 2e soort1 Vroege aardappelen (ronde) (1) 9 K.G. (muizen) (1) 8 Klachten over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Bur gemeester. (1) Deze prijzen hebben betrekking op de gewone soorten vroege aardappelen, dus niet op de fijne zand- aarda] pelen. Ter Neuzen, den 31 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd. J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 1