Van het Oostelijk oorlogstooneel. Yan het Italiaansch-Oostenrjjksche gevechtsterrein. Op Zee UIT ONZE OMGEVING. WEENEN, 27 Joli. (Wolff.) Officieel Ten Westen san Beresteczko hebben wij een nach telijken aanval afgeslagen. Herhaalde hevige aanvallen die de vijand gistermiddag tusschen Radziwilow en de Styr ondernam zijn onder zware verliezen mislukt. Aan weerzijden van den weg naar Leszniow hebben de Russen hun pogingen ook gister nacht voortgezet. Zjj zijn na verbitterden strijd teruggedreven en hebben 1000 gevangenen in onze banden gelaten. Ten Noorden van den Prislop zadel zijn onze troepen den opmarsch begonnen. Zij zijn over de Czasny Czeremosz getrokken en afdee- lingen van hen hebben de hoogten aan den overkant der rivier genomen en er tegenaan vallen van den vijand afgeslagen. ST. PETERSBURG, 27 Juli. (P. T. A.) Offiiceel bericht van vanmiddag Vannacht hebben vijandelijke troepen, ter sterkte van ongeveer een compagnie, in het vak ten zuiden van het Woltsjion-meer (ten noorden van het Miadziolmeer) een aanval ge daan, dien wij hebben algeslagen. In de streek van Laboesy, ten Z.O. van Ba- ranowitsji geschutvuur en onmoetingen tusschen voorposten. Een vjjandelijke troep, van 50 tot 60 man sterk, heeft vannacht getracht ons in de streek van Berezno (12 werst ten Z.O. van het meer van Wygonow) aan te vallen, doch is door ons vuur teruggedreven. In de streek van de rivier Sloniowka, zijn aan de rivier Soldoerowka gevechten gaande om het bezit van de overgangen. Onze troepen zjjn er op vele punten vooruitgekomen. Volgens nadere opgaven is het totale aan tal krijgsgevangenen in de gevechten van eer gisteren door ons gemaakt, gestegen tot 128 officieren en 6250 soldaten de buit tot 5 ka nonnen en 22 machinegeweren. WEENEN, 27 Juli. (Wolff.). OfficieelOp het front ten zuiden van het Sugana-dal is het ook gisteren rustig gebleven, doch bij Paneveggio is weer verwoed gevochten. Van 7 uur 's ochtends af stonden de stellingen onzer troepen op de hoogten ten Z.W. der plaats onder uiterst hevig zwaar geschutvuur, 's Middags volgde in dit vak een sterke vijan delijke aanval, die tegen 2 uur 's middags onder zware verliezen voor de Italianen vol komen was afgeslagen. Hierop begon het ge schutvuur opnieuw en 's namiddags 6 uur ging de vijand met versche troepen opnieuw tot den aanval over. In een verbitterd hand gemeen werd hij weer geheel teruggeslagen. Om elf uur 's avonds is nogmaals een aanval mislukt. Onze dappere troepen zijn in het bezit van al hun stellingen gebleven. Op de hoogten ten Noorden van Paneveg gio zijn gisteren den geheelen dag geschut- gevechten geleverd. Op hst front in Karinthië en aan de Isonzo was de gevechtsactie hier en daar levendiger dan gewoonlijk. ROME, 27 Juli. (Stefani). Officieel: Gisteren heeft de vijandelijke artillerie op verscheidene gedeelten van het front hardnekkig eeu ver nielend vuur gericht op bewoonde plaatsen. Zoo zjjn enkele plaatsen in het bekken van Asiago, in de hooge dalen van Boite en Degano en in de vlakte van de beneden-Isonzo gebom bardeerd. De schade is gering onder de be volking zijn eenige slachtoffers gevallen. In Vallarsa en aan den kop van het Posina- dal hebben wij gisternacht vijandeljjke aanvals- pogingen tegen onze stellingen op de rechter oever van de Eeno en op de hellingen van den Corno del Coston afgeslagen. Op het plateau van Tonezza biedt de vijand, sterk verschanst in een boscb ten noorden van den Monte Cimone hardnekkig tegenstand tegen onzen opmarsch. Toch hebben onze troepen ook gisteren eenige vorderingen gemaakt. In het Traxignolo-dal heeft de vijand de stellingen, onlangs door ons vermeesterd, be schoten. Op de rest van het front is de toestand on veranderd gebleven. Netten verloren. Een berichtgever te lJmuiden seint: Schipper Zwemmer, van den stoomkorder lJmuiden 98, Fronn, rapporteert, dat hij op ongeveer 56 graden Noorderbreedte visschende was, met het bakboordsvischtuig bleef vast zitten achter de periscoop van een duikboot, welke geheel onder water was. De korder stopte onmiddellijk, teneinde de netten te klaren. Onderwijl was de duikboot, welke van Britsche ■nationaliteit bleek te zijn, bovengekomen, waar de opvarenden der duikboot onmiddellijk visch- lijnen kapten om weer vrij te komen. De netten en borden gingen hierbij geheel verloren en de korder moest naar hior terugkeeren. Zonder eenige opheldering te geven ver dween de duikboot weer. Een gevecht tusschen trawlers en duikbooten. IJMUIDEN, 27 Juli. (Telegraaf). Omtrent het treffen tusschen drie Engelsche bewapende stoomtrawlers en vier Duitsche onderzeebooten, vernemen we nog van een Katwijker haring- logger, die de schermutseling heeft bijgewoond, het volgende We waren op ongeveer 57 gr. 6 min. N.B. en 1 gr. 25 min. O.L. visschende. Uit bet N.-W. zagen we drie Engelsche stoomtrawlers naderen, die in Zuidelijke richting stoomden. Noord-Oostelijk van ons kwam een onderzee boot zachtjes opstoomen, die Westelijk aan hield. De duikboot schijnt op den loer gelegen te hebben en zich schuil te hebben gehouden achter achter ons en enkele andera visschers- vaartuigen. De Eogelsche trawlers, die ons rakelings passeerden, schenen dan ook de on derzeeboot niet te merken. Van de drie trawl- lers merkten we op, dat één een installatie voor draadlooze telegrafie aan boord had van een andere zagen we naam en merken n.l. »Nelly Mullens* A. D. 69, Aberdeen. De trawler, van draadlooze telegrafie voorzien, blijkbaar het commandoschip, had, de Engel sche vlag in den voortop. (Dit is wel een bij zondere vermelding, waar Duitsche duikboot commandanten bij hun aanval op Nederlandsche visschersschepen beweren, dat ook de Engelsche visschersschepen de Hollandsche vlag voeren). Een kort gevecht ontstond tusschen de trawlers en den onderzeeboot. Van beide kanten werd levendig geschoten. Voor nog eenig resultaat behaald was, kwamen drie andere duikbooten zich in het gevecht mengpn. Hun aanval was in hoofdzaak gericht op den trawler met de draadlooze telegrafie, die dan ook kort daarop getroffen werd. Deze gaf een sein op de stoomfluit, waarop de drie trawlers van koers veranderden en in plaats van Oosteljjk naar het Westen trachten te komen. Zij werden achtervolgd door d8 4 duikbooten. Des avonds te half acht werd de A. D. 60 tot zinken gebracht. Van dezen trawler werden elf der opvarenden, waaronder twee gewond, overge nomen door een zich in de nabijheid bevin denden Scheveuinger logger. De Zuidelijkste duikboot gaf daarop de A. D. 69 den gena- destoot en de drie andere duikbooten achter volgden de twee vluchtende stoomtrawlers. Wat daarvan het gevolg is geweest, weten we niet. Des avonds te 9 uur kwamen de drie duik booten weer in ons zicht, koersende N.O., terwijl de vierde ons passeerde in Zuidelijke richting. Dit treffen heeft plaats gehad Dinsdag 11 Juli, tusschen zes en negen uur 's avonds. De raadszitting op j.l Donderdag was niet druk bezocht4 leden waren afwezig, dhr. Donze wegens ziekte, dhrn. Lensen en Van Hasselt waren uitstedig en dhr. Waalkes verhinderd't was wel jammer, in verband met de agenda, waarop een inderdaad belang rijk punt voorkwamde volkshuisvesting. Alvorens het hierover ging, hoorden we eerst de mededeeling van ingekomen stukken, waar uit we alleen aanstippen dat was ingekomen een schrijven van den heer Wieberdink, hoofd der M. U. L. O. school, dat hij in verband met het groote aantal leerlingen in alle klas sen zijner school, de inrichting van parallel klassen noodig acht, en in verband met de nieuwe wet op het M. U. L. O. ook invoering van het leervak beginselen der handelskennis in overweging geeft, een en ander gepaard met uitbreiding van personeel. Over dit schrij ven zullen B. en W. zich eerst eens beraden en het zal in handen der betrokken autori teiten worden gesteld. Dat het hoofd der school eerst thans pas tot de ontdekking komt, dat parallelklassen noodig zijn voor de voor dat onderwijs overvolle klassen, is wel jammer, misschien zouden, bij tydige invoe ring, sommige uitkomsten ten opzichte der leerlingen dit jaar wel eenigermate anders geweest zijn. Nadat vroeger vele pogingen om op eeniger- leiwjjze over den brandgang achter hetNieu- wediep en de Djjkstraat te mogen beschikken zjjn afgewezen, is er thans weer een verzoek om een deel te mogen gebruiken, de heer Wieckhorst wil er een schietbaan maken. B. en W. zullen hierover eerst eens hun licht laten schijnen. Hetzelfde zullen ze ook doen over een adres van den heer H. Hartog, die zich be klaagt, wegens eene kwestie over een electrische installatie met den administrateur der elec trische centrale (nou, hij is toch de eerste niet wien dat overkomt,) en tussehenkomst der gemeente vraagtB. en W. zullen alvo rens hierover hun licht te ontsteken, dien administrateur verzoeken er zijn electrische stralen over uit te storten. Uit de aangeboden rekening over 1915 zou kunnen blijken, dat we erg voordeelig geboerd hebben in dat jaar, het begint als 't ware op oorlogswinst te gelijken er is niet minder dan ruim f 35000 overschotAls het nader bekeken wordt, ontdekken we echter, dat dit bedrag fictief is en alleen ontstaan door het binnenkomen van buitengewone inkomsten, leening voor het in orde maken van het bouw terrein bij de H. B. S. en verkoop van bouw grond, terwijl daarentegen slechts een gering bedrag van de kosten van aanleg zijn betaald. Het werkelijk goed slot beloopt pl. m. ƒ1100. Dhr. Nolson vroeg verschillende inlichtingen o.m. ook over den verkoop van fmcalien, die blijkens mededeeling van den voorzitter nu meestal moeten worden uitgestort, en gaf in overweging een poging aan te wenden, die, nu ze niet naar België kunnen, zoo mogelijk naar Walcheren te verkoopen. Thans werd definitief met algemeene stem men tot leerares in de Duitsche taal aan de H. B. 8. benoemd mej. W. H. J. Bongers, sedert een jaar tijdelijk, terwijl tevens aan B. en W. machtiging werd verleend den di recteur der H. B. S Dr. Ten Bruggencate, uit te noodigen voor het jaar 1916/17 het vak aardrijkskunde te onderwijzen en daarvoor eene vergoeding toe te kennen van 250, hetzelfde bedrag dat dhr. Wieberdink (die in middels de akte middelbaar onderwijs nog niet behaalde) gedurende 2 jaren heeft ont vangen. Aan dhr. P. J. Visser, hotelhouder alhier werd een perceel bouwgrond verkocht, op de Markt, ter grootte van 8 meter bij 17 meter diepte, naast dhr. W. Bedet. De kooper mag daar een autogaragè maken, maar moet de verdieping tot woning inrichten. Hij moet 10 per M2. betalen, benevens 15 voor een halven muur, waarop gebouwd kan worden. Dhr. D. Scheele achtte dat 40 voor dien muur nog een koopje was, doch er werd door dhr. Nolson berekend dat dhr. Bedet vroeger ook 15 voor zijn halven muur had betaald, hij vondgelijke monikken gelijke kappen, en het betoog van dhrn. De Jager en Scheele dat de grond die Bedet destijds verkreeg geen 10 per M2 waard was en hij dus voor den muur meer had betaald, had bij de meerder heid geen ingang In de plaatsen open komende door aftreding der heeren J. de Feijter Jacz. en A. H. Donze werden als zetters der belastingen op de aan beveling geplaatst de heeren J. de Feijter Jacz. en A. Moggré en als tweede candidaten de heeren Jac. de Bruijne Mz. en Adr. Kooman. Nadat een voorstel tot wijziging der be grooting naar aanleiding eener opmerking van Ged. Staten gewijzigd, aan de orde was geweest en eenige discussie had uitgelokt, tusschen dhr. D. Scheele en den voorz., in verband met het bedrag dat de eerste wilde bestemmen voor aflossing, terwijl de tweede op onvoorziene uitgaven een ruim bedrag noodig acht voor tegenvallers van den hoofdelijken omslag in verband met mogelijke reclames, en waarbij het voorstel van B. W. werd aangenomen, kwam de volkshuisvesting aan de beurt. Zoo als uit enkele uitlatingen merkbaar was en ook wel bleek uit de wetenschap die de leden hadden, en die ze niet konden halen uit het geen hieromtrent nu ter tafel was gebracht, is deze zaak reeds meermalen in de besloten vergaderingen van den raad geweest. Ondanks dit, leek het nog niet geheel in orde, waren de leden blijkbaar nog niet voldoende ingelicht. B. en W. stelden thans alleen voor, uit te spreken de noodzakelijkheid der onteigening van grond van het Domein in de buurt Java, ten behoeve der bouwvereeniging Werkmans- belang, om daarop te stichten volkswoningen. Dhr. Nolson is wel voor bouwen, maar meent, dat het ingediende plan, wat de kosten betreft, nog wel eens mag worden bekeken het moet toch financiëel zonder nadeel voor de gemeente uitvoerbaar zijn. Dhr. Van Nes is van hetzelfde gevoelen. De Voorz. verde digde het voorstel krachtig en verduidelijkte, dat, indien de raad dit niet wilde, hij alleen de noodzakelijkheid van onteigening behoefde uit te spreken, dan kon met de uitvoering worden begonnen, dan kon de vereeniging zelfs een aanbesteding houden en als dan de wer kelijke kosten bekend zouden zijn, kon de Raad nog zeggen, we willen medewerken aan het verkrijgen van een voorschot of we doen het niet omdat de kosten te hoog zijn. Bij her haling wees hjj er op, dat de Raad zich, als hij dit voorbehoud maakte, thans noch wette lijk, noch moreel, tot iets verbond. Het voorstel ondervond ernstige bestrijding van den wethouder Deesdeze achtte de tijden te abnormaal om tot zoo iets over te gaan sprak de Raad de onteigening uit, dan zou ook moeten worden voortgegaan, het bouwen is nu zeer duur, de huur zou dus ook hoog moeten zijn, bij terugkeer van nor male tijden zouden die dure woningen leeg komen en de gemeente zou moeten bijpassen aan de terugbetaling van kapitaal en rente als de vereeniging niet bij machte ia, wat hij voorziet dat het geval worden zal. Hij achtte het ook verkeerd grond van het Rijk te vra gen, terwijl de gemeente zelf grond voor bouwterrein liggen heeft, dat dan niet voor werkmanswoningen zal worden gevraagd en in waarde verminderen. Dhr. Visser wees er, wat dit laatste betreft op, dat de gemeente voor dien grond f 4 vraagt, terwijl de grond die het domein aanbiedt slechts op f 2 komt met bestrating enz. kant en klaar. Dhr. De Bruijne acht eigenlijk niet noodig dat de ge meente tusschenbeide komtvroeger is steeds door particulieren in woningbouw voorzien, dat zal nog wel zoo blijven. Dhr. D. Scheele is van meening, dat de gemeente in de toe komst wel tusschenbeide zal moeten komen, maar acht de tijden nu niet gunstighij wil 't nog maar wat op z'n beloop laten. Dhr. Eijke wijst op het gebrek aan woningen, dat er onbewoonbaarverklaard zijn en nog meer zullen volgen en dat die menschen toch ergens heen moeten. De Voorz. mocht al doen uit komen dat eigenlijk het thans te nemen voor stel nog tot niets bond, een brief voorlezen van den inspecteur van de volksgezondheid, waarin deze ook ongeveer het zelfde zeide en betoogde dat de Raad thans nog niet over den financieelen stap behoefde te beslissen, doch dat het beter was een afwijzende uit spraak te doen, indien men de zaak zelf niet wilde, want dat er dan niet verder te rede-, neeren viel, nu niet en ook later niet, dhr. Nolson mocht ook al aandringen op aanneming van het thans gedaan voorstel, opdat men dan later verder kon zien het hielp niet, dhr. Dees bleef een fel bestrijder, om den eersten stap thans te doen, volhoudende dat, als men nu A zeide, het B zeggen niet kon uitblijven daar men als vaststaand weet, dat de grond alleen wordt afgestaan, om daarop volkswo ningen te stichten, en in dat B zeggen ziet hij thans bezwaar. Het voorstel werd na eene zeer langdurige discussie verworpen met 5 tegen 4 stemmen, wat o i. wel jammer mag genoemd worden, daar men bij aanneming eerst goed de gele genheid zou hebben gehad, de kat uit den boom te kijken. Een zoodanig aanbod van goedkoope bouwgrond in een terrein met goede omgeving' voor het bouwen van volkswonin gen zal niet licht terugkeeren. Misschien vindt men in de groóte absentie in den Raad nog wel aanleiding op de zaak terug te ko men. Er zal voor het groote publiek ook wel meer licht over de zaak opgaan ver moedelijk krijgt men er een anderen kijk op en komt er nog wel een stroom ten goede, waar \fie nu wel over het algemeen in een verkeerde bedding loopt. Mogelijk ook, kan de vereeniging de plannen nog wel wat her zien, en tot een goedkooper bouwplan komen, terwijl bovendien de mogelijkheid niet uitge sloten is, dat het rijk nog maatregelen neemt, voor het verleenen van buitengewonen steun, in deze tijden van duurte der bouwmaterialen. Voor stemden dhrn. Visser, Eijke, Van Nes en Nolson, tegen dhrn. Dees, De Jager, R. Scheele, De Bruijne en D. Scheele. Na korte bespreking werd aan de in den volksmond reeds genoemde Schelde-boulevard den naam Scheldekade gegeven (dhr. Nolson meende dat Scheldedijk beter was, terwijl dhr. De Jager, gesteund door dhr. Eijke met dien boulevard den naam van wijlen burge meester Geill wilde eeren en in herinnering houden, waarop echter niet werd ingegaan) en aan den nieuwen toegangsweg naar Axel den naam van Axelsche straat (B. en W. hadden voorgesteld Brugstraat, doch de Raad maakte in deze met meerderheid van stemmen uit, dat hij nu ook eens z'n zin wou hebben.) Toen kwam de omvraag en daarmede een discussie over den nieuwen koers die blijkbaar is ingeslagen, voor wat betreft watervoorzie ning van wege de gemeente door middel van welputten, blijkende uit het maken van zoo'n welput in een nog niet bewoond gedeelte der stad, n.l. op het terrein achter de H. B. S. Dat die put daar gemaakt werd juist bij het terrein waarop door twee ambtenaren der ge meente gebouwd wordt, die geen welput hebben laten maken, terwijl de andere bouwers aldaar allen een eigen welput hebben, heeft tot booze vermoedens, omtrent bevoorrechting aanleiding gegeven, nog te meer, omdat nimmer van ge meentewege op de7,e wijze is gehandeld en ook vooraf niet bekend was, dat het maken van zoodanigen put op het plan voorkwam. Dhr. Nolson vroeg inlichtingen en meerdere leden gaven hunne bevreemding te kennen. De Voorz. gaf gaarne inlichtingen en stelde er prjjs op te verklaren, dat er geen vuiltje aan de lueht was B. en W. hebben last ge geven den welput te maken, dien zij daar noodig achtendat die put juist komt ter plaatse waar 2 gemeenteambtenaren bouwen, is louter toeval. Dhr. Dees stelde er prijs op het nog sterker uit te drukken, door mede te deelen dat de betrokken ambtenaren in de vergade ring van B. en W. juist zelf bezwaar hadden gemaakt dien put daar nu te maken, omdat dit den schjjn zou geven, alsof dit voor heni

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2