UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste berichten. burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Bepaald is, dat de ingenieur van den rijkswaterstaat 3e klasse, de heer W. J. H. Harmsen met ingang van 1 September dienst zal doen als ingenieur te Ter Neuzen. Met 1 Augustus tot 1 Seplember wordt de waarneming van dezen dienst opgedragen aan den ingenieur van den rijkswaterstaat der 2e klasse den heer K F. Schoenfeldt teVlissingen. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer Mr. A. W. van Everdingen benoemd werd tot griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen. Als blijk van waardeering en vriendschap werd door de tegenwoordige en vroegere kan tonrechters, met wie Mr. Van Everdingen ge durende die 25 jaar samenwerkte, een ets in kleuren aangeboden. Tot wijkverpleegster te Vlissingen is benoemd zuster Haanstra, directrice van de vereeniging Ziekenzorg te Ter Neuzen. Een tragische gebeurtenis bracht gister namiddag tusschen 12 en 1 uur zeer veel menschen op de been. De kolenhandelaar F. v. d. R. wierp zich in de schutkolk aan de Oostsluis te water. Aanstonds was hulp aanwezig en werd gedregd. Reeds bij den tweeden haal werd hij aan wal gebracht, waar aanstonds getracht werd de levensgeesten op te wekken, waarbij weldra de in allerijl ontboden dokter hulp verleende. Hoewel de pogingen slaagden, is de toestand van den geredde nog steeds zorgelijk. Algemeen is men begaan met het gezin, dat reeds zoovele rampen in de laatste jaren het hoofd moest bieden. J.l. Zondag hield de hengelaarsvereeni- ging haar ouderlingen wedstrijd in het visschen te Sluiskil aan de Oostzijde van het kanaal. De vangst was niet rijk. Door zestien visschers werden 7 stuks gevangen, zoodat van de 7 uitgeloofde prijzen er vier moesten verloot worden onder hen, die niets gevangen hadden. De prijzen werden behaald als volgtle Jacs Bliek, 2e A. van Aalst, 3e W. Tissot v. Patot, 4e E. de Smet, 5e O. de Pauw, 6e J. Doppegieter, 7e J. v. d. Peijl. Zondag j 1. speelde de Voetbalvereeniging T. F. C. te Ter Neuzen een wedstrijd tegen een Elftal van de Vrijwillige Landstorm. Even voor de rust namen de Landstormers de leiding, na de rust wisten zij nog tweemaal het doel te vinden. Even voor het eind raakte een van L. S. de bal aan met de hand waarvoor de scheidsrechter eene strafschop toekende, welke T. F. C. wist te benutten, zoodat de wedstrijd eindigde met eene welverdiende overwinning van 3—1 ten voordeele van de Vrijwillige Landstormers. Door ue commiezen te Bath is in be slag genomen van het schip »Deo Gloria* uit Neuzen eenige flesscben slaolie een hoeveel heid groene zeep Sunlightzeep, peekoffie, sac charine en petroleum. Het in beslag genomene is overgegeven aan den burgemeester. Het schip had bestemming naar Boom (België). Tot de M. U. L. O. school alhier zijn toegelaten Tot de eerste klasse: P. A. de Rijke van Zaamslag, Maria Kohier, Joh. Bogaard, Eli- sabet Lensen, W. Koevoets, Anna de Kraker, Joh. Blanksteijn van Zaamslag, W. J. de Bree, L. J. Wiemes van Axel, Jac. Klaassen, W. Verlinde, Jac. en Pleuntje DielemaD van Axel, Jac. Buijze van Axel, L. C. Ribbens, Jac. F. Kaan, Jac. van Tatenhove, Corn. Dees, Jos. van Damme van Axel, Adr. Dees van de Knol (Hoek), R. van Dommelen van Walsoorden, Fr. C. van Overbeeke, P. C. de Doelder, Tjitske Duizendstra, P. J. de Witte, W. Wieland, Joh. Koene. M. Adriaansen, Paula Voerman en Com. Gast van Axel. Van de eerste naar de tweede klasse zijn bevorderd E. Buijs van Koewacht, M. Dijk- wel van Axel, J.'t Gilde, L. Hasse, W. Jansen van Hoek, Ma Meijer van Zaamslag, J. Orle- beke van Axel, J. van der Peijl, G. Rammeloo van Philippine, B. van Sluis van Axel, M. de Smidt, L. Verlinde en B. Verlinde. Voorwaardelijk zijn bevorderdM. Buter van Hoek, A. Dhaeze, G. Nolson, R. Ram meloo van Philippine, Aa Risseeuw van Sluiskil, C. Rodts van Hulst, A. Standaert en fl. de Vrieze. Niet bevorderd 6 leerlingen. Na afgelegd examen zooals reeds vroeger gemeld 6 leerlingen toegelaten, waarvan 2 voorwaar delijk. Van de tweede naar de klasse IIIA zijn bevorderd G. Bauwens van Hulst, Ha van Dijke, H. Goslinga, van Axel, JacobaJ. M. Harte, G. Kaan, H. Kerckhaert van Westdorpe, M. Klaassen, A Smies van Axel, J. Uitterhoven van Sas van Gent, Kr. De Vos en J. Ysebaert van St. Jansteen. Voorwaardelijk zijn bevorderd: D. de Bruijne, P. Buijze van Axel, D. van Doeselaar, Helena Hasse, A. van der Hooft, A. Hoste, W. Hu- genholtz van Axel, A. Koch, F. Marquinie van Sas van Gent, C. Koevoets en H. de Smidt. Niet bevorderd 14 leerlingen. De leerlingen bij wier naam geen woon plaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. Het was Dinsdag eene belangrijke dag voor onze plaats. Dien dag toch begon het geregeld verkeer met de tram over Zaamslag en Axel naar Drie Schouwen. Toch was reeds van het nieuwe vervoer middel gebruik gemaakt. Dit was bij gelegen heid van het Zendingsfeest te Zaamslag. De totstandkoming van zoo'n verkeersweg is de vrucht van jarenlangen arbeid. Eerst begon men over de behoefte te spreken, dan vormde zich een commissie. Wqt eene voorbereidende werkzaamheid moest er niet plaats hebben. i Plannen maken, kosten berekenen, aanklop pen bij polders en gemeentebesturen om sub sidie. Vervolgens bij provinciale en rijksregeeiing de belangen voor deze streek bepleiten. Men begrijpt het, men mag niet bij de pakken blijven zitten, er moet worden doorgewerkt met taaie volharding ondanks tegenslag of teleur stelling. En er is voortgewerkt. De meeste polders en plaatsen, die er belang bij hadden, hebben aan de subsidieaanvraag voldaan. Ook onze plaats gaf werkelijk eene flinke jaarlijksche bijdrage. Eindelijk kon tot aanbesteding worden over gegaan en de verschillende werken werden uitgevoerd. De lijn van IJzendijke naar Sas van Gent kwam het eerst in exploitatie, dit met het oog op het beetenvervoer. De omvangrijke werken te Drie Schouwen kwamen gereed, de lijn over Axel naar Ter Neuzen eveneens. Aan de trambrug voor de lijn langs Hoek en Phillippine is men nog bezig. Maar Ter Neuzen is in ieder geval nu bij het tramverkeer aangesloten. Al wekken dergelijke gebeurtenissen niet meer de verbazing en geestdrift als een vijftig jaren terug, de totstandkoming van eene nieuwe communicatie blijft eene belangrijk evenement. Vele plaatsen zijn uit haar isolement ver lost, naar alle richtingen kunnen passagiers en goederen vervoerd worden. Degenen, die zich voor het werk spanden, kunnen met trots op den geslaagden arbeid terug zien. Moge het nieuwe vervoermiddel, dat met zijne flinke nieuwe wagens zoo aangenaam het oog treft, een zegen worden voor onze streek. De volledige dienstregeling kunnen de lezers vinden op de vierde pagina van dit nummer. Bond voor den vlashandel. In een te Axel (Z.) gehouden vergadering van vlasverbouwers, vlasbewerkers en vlashan delaren uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen werd overeengekomen, dat voortaan niet enkele kooplieden uit een bepaalde plaats of streek zelfstandig zouden handelen, maar dat geza menlijk de vlassers van Zeeuwsch-Vlaanderen een bond zouden vormen, ten einde betere toestanden te scheppen in den vlashandel. Deze bond bestaat thans uit 107 leden, waar voor als dagelijksch bestuur optreden de hee- ren F. Dekker Tz. en F. C. Zonnevijlle te Axel, wel een bewijs dus, dat deze streek een belangrijken factor vormt in den Nederland- schen vlashandel. Het wordt hier dan ook onder de vlashan delaren als een tekortkoming beschouwd, dat in de voorzieningscommissie geen enkel koop man uit Zeeuwsch-Vlaanderen zetelt, te meer waar deze streek een vierde deel levert van al het vlas, dat in Nederland verbouwd wordt. De thans gevormde organisatie zal de noodige stappen doen om te verkrijgen, dat in het ver volg door bedoelde commissie niet zonder hen over hen wordt gehandeld. Te Hulst is een vakvereeniging van landarbeiders opgericht op R. K. grondslag. Er zijn ruim 30 leden toegetieden. De bewoners van eenige huizen in de Kerkstraat te Belgisch Koewacht hadden ver leden week van de Duitschers aanzegging ge kregen, dat hun huizen waarschijnlijk zouden moeten ontruimd worden. Maandag waren de meesten bezig hun boeltje bij elkaar te pakken en een ander onderdak op te zoeken. Dat bevel tot verhuizen staat in verband be weert men met den aanleg van een tweeden electrisehen afsluitingsdraad op een 150 M. afstand van den reeds bestaandenhierdoor meenen de Duitschers, zal aan het deserteeren der soldaten paal en perk worden gesteld. Goede zaken. Men schijft uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren aan de Tel. De boeren in deze streek maken bijzonder goede zaken met den vlashandel. Als een be wijs, dat het geld binnen stroomt, moge blij ken, dat de coöperatieve spaarbanken het aantal inleggers en het bedrag der inlage met rasse scheden vooruit zien gaan. Zoo bijv. de spaar bank van de Coöperatieve Boerenleenbank te Koewacht waar men in de 12 jaar van haar bestaan nooit een briefje van 1000 door spaarders zag inbrengen en waar nu soms op een dag verschillende personen zulk een bil jet inbrengen. Het tegoed aan spaarders be draagt thans ongeveer l1/^ ton en het bedrag zou nog aanmerkelijk hooger zijn, als niet kort geleden verschillende leden land hadden gekocht. Benoemd tot dijkgraaf van den Pauli- napolder A. Bliek te Biervliettot dijkgraaf van den Stad-Philippinepolder B. van Hijften te Philippinetot plaatsverv. dijkgraaf van den Ser Lippenpolder J. Huijssen te Ter Neuzen tot gezworene van den Kanaalpolder M. Dieleman te Hoek. In de Maandagavond gehouden jaarver gadering der Volksbibliotheek te Schoondijke werd het 24e jaarverslag uitgebracht Daaraan is ontleend, dat van 1 November 1915 tot 2d Maart 1916 1677 boekdeelen zijn uitge geven. De bibliotheek had een uitbreiding op kleine schaal gehad. Om den goeden stand der kas werd besloten dit jaar geen contributie te heffen. Het ledental verminderde met één. Tegen het begin van het nieuwe leesseizoen hoopt het bestuur gereed te zijn met een herzienen en uitgebreiden catalogus. De heer M. A. Bleiker werd als bestuurs lid herkozen. In de waeht te Sint Aona-ter-Muiden had een soldaat het ongeluk bij het ontladen van zijn geweer, een zijner kameraden te treffen. De kogel ging door den schouder. De getroffene, die veel bloed verloor, werd per auto naar Aardenburg vervoerd ter verple ging. Zijn toestand is redelijk. De electrische draad. Een soldaat van het garnizoen te Aarden burg, heeft onder St. Kruis met een ijzer den electischen draad aangeraakt en is tengevolge daarvan overleden. Het was Zaterdagmiddag een heele druk te op het station te Vlissingen. De provinciale boot van Breskens haalde de aansluiting niet op den middagsneltrein van 1.27 naar wij vernamen had de boot naar Breskens vele mi litaire goederen medegenomen en moesten die te Breskens eerst gelost worden. Het vertrek was hierdoor vertraagd. Minstens 150 reizigers, meest militairen, waren gedupeerd. Verscheidene moesten naar het Noorden des lands en konden dien dag hunne bestemming niet meer bereiken. De meesten vertrokken te 4 50, anderen te 6,10. Op het station werd terdege geklaagd^ over het missen van de aansluiting, doch d» Staats spoor had hieraan geen schuld. Zij neemt bij zondere maatregelen om het verkeer te bespoe digen. Een ambtenaar van de S.S. gaat naar Breskens en stempelt op de terugreis reeds de biljetten der militairen af. Zij kunnen dan direct na aan komst der boot in den trein stappen. Insluiping. Zaterdagnacht is iemand met behulp een valschen sleutel ten huize van den heer L. B. aan de Hamerstaat te Bussum binnengeslopen. De bewoners zijn niet in hun slaap gestoord. Eerst 's morgens ontdekten zij wat geschied was en tevens de ontvreemding van een som gelds en een aantal sieraden. Transport van grint. Uit Zevenaar wordt gemeld, dat van het zeer groot aantal grintschepen, dat thans te Lobith voor anker ligt, ongeveer de helft (ongeveer 50) van deze schepen deze week zullen worden doorgelaten om langs Ter Neuzen naar Gent te vertrekken. De dan weer aankomende vaartuigen met grint zullen dan weer een tijdje moeten liggen, want, zoo vernemen wij, ten einde den al te drukken grintuitvoer eenigszins te stuiten is het noodig, om de schepen eenigen tijd vast te houden, daar de uitvoer niet boven een zeker week-maximum mag gaan. Een verrader. Vrijdag trachten twee Russische krijgsge vangenen, die uit hunne gevangenschap in Duitschland waren ontvlucht, in het Lutterzand over de grens te komen. Zij bevonden zich reeds tusschen de daar geposteerde Duitsche schild wacht en de Nederlandsche grens, toen zij werden aangeroepen door iemand, die hun toeriep Holland, Holland* en hen toewenkte. Deze, een zekere B., Nederlander, woon achtig in de Lutte, doch die ten vorigen jare het verblijf in het in staat van beleg ver klaarde gebied was ontzegd, omdat zijne aan wezigheid voor de rust en algemeene veilig heid werd gevaarlijk geacht en zich in Duitsch land gevestigd had, bracht de niets kwaads vermoedende Russen daarop naar da Duitsche schildwacht, waarop zij natuurlijk werden ge vangengenomen. Voor het aanbrengen van een ontvluchten krijgsgevangene wordt een Judasloon van 10 Mark toegekend. De Russen werden naar Bentheim getrans porteerd. 's Grnveuhage 25 Juli. In de veronder stelling dat hedenavond de memorie van ant woord nopens het ontwerp betreffende de dis tributie van levensmiddelen in druk zal worden rondgedeeld, zal de Tweede Kamer worden bijeengeroepen tegen a.s. Donderdag half twaalf, ter behandeling onder meer van het dusge- noemd 20-millioen ontwerp. Eenige verwachting bestaat, dat de me morie van antwoord op de afdeelingsverslagen der Tweede Kamer nopens de voorstellen ter herziening der Grondwet en wijziging van art. 192 der G. W., waaraao aan het Dep. van Binnenl. Zaken druk wordt gearbeid, einde Augustus of begin September zal verschijnen. Vermoedelijk zal vooraf nog eenig overleg plaats hebben tusschen de Ministers en de com missie van rapporteurs. Margarine. De Minister van Landbouw heeft betreffende margarine een circulaire tot de Burgemeesters gericht, meldende dat met de gezamenlijke margarine-fabrikanten is overeengekomen, dat deze een bepaalde star,daard-qualiteit margarine in den handel zullen brengen en algemeen verkrijgbaar stelleD. Deze normaal-margarine, waaraan de quali- teit zooveel mogelijk zal overeenkomen met de gebruikelijke qualiteiten welke thans voor 50 c. per 1/i K.G. in den klein handel ver krijgbaar zjjn, zal voldoen aan alle billijke eischen aan goede margarine te stellen en voor het publiek verkrijgbaar tegen 45 c. per V, K.G. en over het geheele land franco ten huize van winkeliers geleverd worden voor 39 c. per 1/2 K.G., netto contant zonder eenige korting. De verkrijgbaarstelling zal aanvangen 1 Augustus a. s. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 26 Juli 0.23 Donderdag 27 0.53 1.20 Vrjjdag 28 1.43 2.5 Zaterdag 29 2.24 2.42 Zondag 30 2.59 3.14 Maandag 31 3.31 3.46 Dinsdag 1 Aug. 4.1 4.18 I®Üy*" ^S' TIMMERMAN betuigt zijnen linrte.Ii.jken dank vooi de vele blijken van warme deelneming, ondervonden bij het overlijden van zijne innig geliefde Echtgenoote Mevrouw MAATJE TIMMERMAN Koert, Ter Neuzen, 26 Juli 1916. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 18 Juli. Albert Everbardus, 27 j., jm. en Pieternella Susanna Pladdet. 20 j-, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Juli. Adriaan Marijn Adriaansen, 26 j„ jm. en Hendrika Adriana Hamelink, 19 j., jd. 20 Juli. Krijn de Jonge, 27 j., jm. en Fran- eoiee Jacomina van der Bent, 27 j jd. Geboorten. 18 Juli. Janneke, d. van Guillaam Jo hannes Broekhoven en Cornelia Elisabeth de Ruiter. 22 Juli. Pieternella Rachel, d. van Martinus Adrianus van Uriel en Johanna Snap. Pieter, z. van Pieter Leunis en Willemina Riemens. Overlijden. 18 Juli. Johannes Wisse, 6 d., z. van Adriaan en van Johanna van der Weele. 19 Juli. Apolonia Catharina Mobach, 74 j,, wed. van Petrus van .Maele. 21 Juli. Rosalie Beniers, 36 j., echtg. van Charles Lodewijk Frans Vergauwe. AXEL.Fuweljjks-aangiften.j7 Juli. Jan van Doeselaar, 27 j jm. en Tanneke Geertruida de Feijter, 24 j., jd. 21 Juli. Johannes Schoonnakker (van 's Gravenhage), 32 j., jm. en Sara Paulina Provoost, 30 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juli. Jacobus de Ruijter, 27 j., jm. en Anthonina van Luijk, 22 j., jd. 13 Juli. Anthonij Boeije, 27 j., jm. en Maria Wieland, 25 j., jd. Hermanus Dieleman (van Graauw), 26 j., jm. én Martina Dees 26 j., jd. Geboorten. 4 Juli. Daniel, z. van Pieter Penne en Francina Schieman. 5 Juli. Hubertus Camillus Leo- nardus, z. van Benignus Leonardus IJsebaart en Maria Ludovica de Smet. 7 Juli. Leuntje Susanna, d. van Daniel Hamelink en Adriana Dieleman. 9 Juli. Gilles, z. van Adriaan Michiel de Feijter en Klara den Doelder. 11 .Juli. Janneke, d. van Frangois Wolfert en van Maria Verpoot te. Frans, z. van Frans Riemens en Catharina Adriana Oppeneer. 12 Juli. Anthonina d. van Adriaan Verschelling en Catharina Goossen! 13 Juli. Suzanna Diengetje, d. van Franjois Dieleman en Neeltje van de Velde. 14 Juli. Marinus, z. van Marinus Dieleman en Cornelia Wijna. 15 Juli. Janna Dingetje, d. van Abraham van IJk en Tanneke Scheele. O.verlijden. 20 Juli. Cornelis van de Wege, 22 j,, z. van Pieter en Elisabeth Dieleman.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3