Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Vervoer van Zand. Uit de pers. LANDSTORM. LANDSTORM. Oproeping voor den werkelijken dienst. Oproeping voor den werkelijken dienst. No. 2694. Woensdag 26 Juli 1916. 27e Jaargang. 1 vervoeren van 4000 karren zand. ABONNEMENTSPRIJS: Per 9 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. loBij het depót van de Ille Inf an ter ie-Brigade: -3 2o. Bij de Zeemacht Jaarklassen 1916 en I9IO. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat de in de registers van den landstorm ingeschreven personen der jaarklassen 1916, die niet zijn toegewezen aan de Veldartillerie of aan de Zeemacht, en voorts de in die registers ingeschreven per sonen der jaarklasse 1910, die zijn toegewezen aan de lntanterie en wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A, C en D, of zijn toegewezen aan de Genietroepen en wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met F, bij dezen worden opgeroepen om op Donderdag, den 17 Augustus a. s. des namiddags te 1,45 uur aanwezig te zijn te Middelburg, in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school aan de Nieuwe Haven ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Waar hierboven wordt gesproken van In- lanterie, moeten daartoe behalve dè Gre nadiers en de Jagers ook nog gerekend worden de Hospitaalsoldaten en de Zieken dragers. Ook de vrijwilligers van de landstorm der aan geduide groepen, belioorende tot de landstorm- afdeelingen, voor zoover deze vrijwilligers zonder de aangegane verbintenis landstormplichtig zouden zijnzijn in deze oproeping begrepen de door hen aangegane vrijwillige verbintenis zal vóór den vast- gestelden datum van opkomst worden verbroken. Aan eiken landstormplichtige, die ingevolge de bovenstaande oproeping in werkelijken dienst moet komen en wiens adres ter gemeente secretarie bekend is, zal een brief van oproe ping worden bezorgd, uitgereikt of toegezonden. Aan de oproeping behoeven NIET of VOORLOOPIG NIET te voldoen a. zij, die gediend hebben bij de zeemacht het korps mariniers en de marine-re serve daaronder begrepen bij het leger hier te lande het reserve-per soneel bij de landmacht hieronder be grepen bij de gouvernementsmarine in Nederlandsch-Indië of bij de koloniale troepen b. zij, die gevestigd zijn elders dan in Ne derland, Duitschland of België c. zij, die van opkomst uitdrukkelijk zijn vrijgesteldals dienende op particuliere stoomvaarttuigen, welke wegens mobi lisatie van de vloot ter beschikking zjjn van het Departement van Marine, dan wel als behoorende tot een der groepen van personen, in dienst van den Staat, een provincie of gemeente enz. d. zij, die landstormplichtig zijn geworden ten gevolge van een hun als militie- plichtige verleende vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid, voor zoover de vrijstelling niet is gevolgd door vrijstelling wegens broederdienst e. zijdie behooren tot het hulppersoneel voor ziekenverzorging, deel uitmakende van een transportcclonne der vereeniging tot vrijwillige hulp »het Nederlandscbe Roode Kruis*, of van een andere erkends bjj die vereeniging aangesloten vereeni ging tot verzorging van zieke of gewonde militairen zij, die als geestelijke, bedienaar van den godsdienst ol student in de godge leerdheid, enz., ontslag van den dienst plicht hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist g. zij, van wie bij den keuringsraad is ge bleken, dat zij kleiner zijn dan 1.55 M. h. zij, die op grond van een verdrag met een vreemden Staat ontslag van den dienstplicht bij den landstorm hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist. De landstormplichtigedie vermeent te verkeeren in een der hiervoren onder ah omschreven ge vallen, welke aanspraak geven op vrijstelling of voorloopige vrijstelling van opkomst, kan zich des gewenscht om inlichting vervoegen ter gemeente secretarie op een werkdag tusschen 2 en 4 uur namiddags. Zij, die voornemens zijn zich in de Neder- landsche koloniën te vestigen en daarvan tijdig een deugdelijk bewijsstuk aan het Departement van Oorlog inzenden, zullen door den Minister van Oorlog voorloopig worden vrijgesteld van de verplichting om aan de oproeping te voldoen. Aan (le oproeping mogen VOORLOOPIG NIET voldoen lo. Zij, die verblijf houden in een gemeente, waar een der ziekten, vermeld in de wet, houdende voorzieningen tegen besmette lijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard 2o. Zij, die verblijf houden in een gezin, waar een der onder lo. bedoelde ziekten heerseht of waar een dier ziekten heelt geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. Doet een geval zich voor, als hiervoren be doeld onder lo. en 2o. dan behoort de land stormplichtige daarvan onverwijld kennis te geven ter gemeente-secretarie. VERVOER. De landstormplichtige, die ten einde aan deze oproeping te voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis naar de plaats van opkomst van één of meer veren moet ge bruik maken, kan om voor Rijksrekening te worden vervoerd, op den laat3ten werk dag vóór het vertrek zich vervoegen ter gemeente-secretarie. Alsdan zal hem inlich ting aangaande de reis kunnen worden ge geven en desgewenscht een daggeld van 0,25 worden uitbetaald, indien hij daarop recht heeft. ZIEKTE. Ingeval ziekte of gebreken de op komst mochten verhinderen, dient de land stormplichtige hiervan zoodra doenlijk door overlegging van een gelegaliseerde genees kundige verklaring ter gemeente-secretarie te doen blijken. DESERTIE. Hij, die zonder geldige reden aan deze oproeping voor den werkelijken dienst niet voldoet, stelt er zich aan bloot als deserteur te worden behandeld. KOSTWINNERSCHAP. Indien tengevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroepen landstormplichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanver wantschap bestaan, dan kunnen belangheb benden zich wenden tot den Burgemeester met een ongezegeld door den landstorm plichtige mede-onderteekend verzoekschrift, tot het ontvangen eener geldelijke ver goeding. NIET-OPKOMST. Wie wegens een geldige reden niet aan de oproeping voldoet, moet, zoodra deze reden ophoudt te bestaan, daar van ter gemeente-secretarie kennis geven. Voor (le opkomst van de in (leze oproeping niet begrepen groepen van (le laudstornijaarklasse 1910 zal nader openbare kennisgeving geschieden. De opkomst van deze groepen zal vermoedelijk moeten plaats hebben voor een deel omstreeks 1 October en voor het overige deel omstreeks 10 Novem ber a.s. Ter Neuzen, 20 Juli 1916. De Burgemeèster voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, vragen voor 31 Juli 1916 prijsopgaaf, per kar van 3/4 M3. voor het Inlichtingen zijn te bekomen bij den ge meente-bouwmeester. Het te Schiedam verschijnend algemeen vrijzinnig weekblad „Vrijheid en Recht", schrijft o.a. Ook de verdeeldheid in de vrijzinnige ge lederen doet ons geen goed bij het behoudeD of verkrijgen van aanhang onder het volk. In het algemeen voelt het volk niets voor al die fijne of minder fijne onderscheidingen in beginselverklaring en programma der onder scheidene groepen. Men is vrijzinnig of men is het niet, en in die vrijzinnigheid heeft men schakeeringen van wat meer of minder voor uitstrevendheid. Wat allen echter verbindt is het vrijzinnig beginsel, en al het andere wordt als iets bij komstigs beschouwd. In verkiezingsdagen treden we vereenigd op het Concentratieprogramma is onze ge meenschappelijke basis, en alle vrijzinnige candidaten acht men eerlijke voorstanders van dat program. Maar in de tijden, die tusschen de verkie zingsdagen liggen, ziet het vrijzinnige volk hoe in kranten en op vergaderingen een vaak felle strijd tusschen de verschillende groepen wordt gevoerd over allerlei bijkomstige zaken. Dat wekt waarlijk geen animo Van „getrennt marschieren, vereintschlagen", heeft vrijzinnig Nederland nog niet veel ge zien, althans niet van het „vereint schlagen". De scheiding in drie partijen moet zoo gauw de wereld uit, en in afwachting op de ééne krachtige vrijzinnige partij dienen het overleg en de samenwerking van de bestaande groe pen veel inniger te worden. Zeer nuttig zou ods lijken in den a s. herfst een vrijzinnig congres ter bespreking van de actie voor 1917, waartoe de vrijzinnigen vaq TER MM1SCH VOLKSBLAD. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat de in de landstormregisters dezer ge meente ingeschreven landstormplichtigen, hieronder vermeld, bij dezen worden opgeroepen om op den dag, het uur en de plaats, mede hieronder vermeld, aanwezig te zijn, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. GESLACHTS- EN VOORNAMEN. JAAR KLASSE Volgnummer, WAARONDER INGESCHREVEN. Dag van AANMELDING. Uur van AANMELDING. PLAATS VAN AANMELDING. 1916. Dhaeze André 1916 4 17 Augustus 1 uur 45 min. Dieleman Pieter n 5 idem idem van Ertvelde Leonardos Johannes jy 7 idem idem Heule Constantinus Pieter Johannes yj 8 idem idem Koole Levinus V 9 idem idem de Kraker Abraham n 10 idem idem Riemens Pieter Willem rt 11 idem idem Vanhijfte Alphonsus V 14 idem idem van de Velde Andries 7) 15 idem idem van de Velde Cornells Leunis V 16 idem idem Willemsen Andries n 17 idem idem van Aerde Leon n 18 idem idem de Feijter Jan Jacobus ri 19 idem idem i O M o CU X: •^3 o c «3 M O» 85 «V SS ca S s K be B O O o 3 ai h> K 9 c O "g b h-( 03 Blok Willem 1916 2 8 Augustus 12 uur 45 min. MIDDELBURG, Daelman Bernard Euduard 3 als boven als boven kazerne in de Stoffels Levinus Jacobus tt 13 als boven als boven Korte Noordstraat VERVOER. De landstormplichtige, die, ten einde aan deze oproeping te voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis naar de plaats van opkomst van één of meer veren moet gebruik maken, kan, om voor Rijksrekening te worden vervoerd, op den laat- Bten werkdag vóór het vertrek zich vervoegen ter gemeente-secretarie. Alsdan zal hem inlichting aangaande de reis kunnen worden gegeven en desgewenscht een daggeld van ƒ0,25 worden uit betaald, indien hij daarop recht heeft. ZIEKTE. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient de landstormplichtige hiervan zoodra doenlijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeente-secretarie te doen blijken. Houdt de opgeroepen landstormplichtige ver blijf in een gezin,, waarin een ziekte heerseht, als vermeld in de wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, of in een gezin, waarin zulk een ziekte heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken, dan mag hij aan de oproeping voorloopig niet voldoen. Van deze omstandigheid behoort de dienstplichtige onverwijld kennis te geven ter gemeente secretarie. DESERTIE. Hij die zonder geldige reden aan deze oproeping voor den werkelijken dienst niet vol doet, stelt er zich aan bloot als deserteur te worden behandeld. KOSTWINNERSCHAP. Indien ten gevolge van het verblijf in werkeiijkeA dienst van den opge roepen landstormplichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij aU pleegkind is opge nomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tw eden graad van bloed- of aan verwantschap bestaan, dan kunnen belanghebben den zich wenden tot den Burgemeester met een ongezegeld door den landstormplichtige mede- onderteekeud verzoekschrift, tot het ontvangen eener gel del ij k e vergoeding. NI ET-OPKOMST. Wie wegens een geldige reden niet aan de oproeping voldoet, moet. zoodra deze reden ophoudt te Destaan, daarvan ter gemeente secretarie kennis geven. Ter Reuzen, 20 Juli 1916. De Burgemeester, voornoemd. J. HUIZING A

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 1