Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. zoodat het van een meerderheid van tweeder den, althans wat de Tweede Kamer betreft, schijnt verzekerd te mogen zijn. Van het vrouwenkiesrecht kan het zelfde niet worden getuigd. Niet enkel onder de Rechterzijde is geest drift voor vrouwenkiesrecht afwezig. Ook ter Linkerzijde voelen niet allen er even warm voor en er waren daar leden, die voorshands niet verder wenschten te gaan daa de grondwettelijke belemmeringen tegen vrou wen kiesrecht weg te nemen. Méér zal thans in geen geval bereikt kun nen worden. Of het zal worden bereikt met mede wer king der Rechterzijde Tot een beslist ontkennende beantwoording dezer vraag vinden wij in het verslag geen voldoende gegevens. Het blijft dus mogelijk, dat de Grondwets herziening, wat de hoofdpunten betreft, tot stand komt. En in ieder geval vinden wij het advies van »De Standaard* van de vorige week dr. Kuyper's laatste woord vóór hij met vacantie naar het buitenland ging om de heele Grond wetsherziening, èn kiesrechtvraagstuk, èn on derwijsvraagstuk, af te wijzen, voorbarig.* DE OORLOG. De algemeene toestand. Gisteren was al duidelijk, dat de Engelschen om het behoud van hun veroveringen, bij hun tweeden aanval bevochten, nog hard zouden moeten vechten, gelijk zij het ook gedurende geruimen tijd hebben moeten doen voor het behoud van hun terreinwinst, in den eersten aanval behaald. Die gevechten zijn nu in vollen gang. Met kracht hebben de Duitschers aangeval len op den nu vooruitspringenden Noordoos telijden hoek van de Engelsche linie bij Lon- gueval. Zij konden de herovering van dat dorp, en van het Delvillebosch. dat zich daar aan in het Noordoosten aansluit, melden. Het ongeveer gelijktijdig uitgegeven Engel sche bericht erkent, dat het bosch gedeeltelijk verloren ging, terwijl de Duitschers ook vas ten voet kregen in het dorp. Een gelijktij dige aanval der Duitschers op de Waterlot- hoeve, ten Zuidoosten van Longueval, mis lukte echter. Evenmin behaalden zij succes op het overige door hen aangevallen front, dat zich naar het Westen tot zoover als Ba- zentin (le Petit) uitstrekte. Maar de Engelschen hebben het daarbij niet laten zitten, en in een bericht kon generaal Haig reeds melden, dat het grootste deel van het verloren terrein weer in het bezit van de Engelschen was gebracht. De gevechten, naar er bij werd gemeld, duren echter nog voort, en nog eenige verdere schommelingen zjjn niet onwaarschijnlijk. De toestand gelijkt dus veel op dien van den zevenden Jnli, gedurende de hevige ge vechten om het dorp Contalmaison, dat drie maal van bezitter wisselde. Ook toen werden door den Engelschen op perbevelhebber de aankomst van Duitsche versterkingen gemeld. De versterkingen, die toen de vijand had ontvangen, hebben den Engelschen niet verhinderd zich daarna in een nieuwen aanval van een gedeelte van de tweede Duitsche linie meester te maken, wat juist het belang van de nieuwe verovering uitmaakte. Maar nu hebben de Duitschers, inziende hoe kritiek de toestand aan deSomme voor hen werd, weer nieuwe troepen aange voerd, die nu tot het uitvoeren van de zoo even beschreven tegenaanvallen worden ge bruikt. Waar komen deze nieuwe versterkingen van daan Het antwoord kan slechts veronder- stellenderwijs worden gegeven. De aanvullings troepen, die de Engelschen na hun eerste succes hebben bestreden, kwamen niet van Verdun, want daar duurde het offensief van de Duit schers met onverminderde kracht voort. De Duitschers brachten weer, gelijk zij gedurende den heelen oorlog al hebben gedaan, den stel regel in toepassing, dat de aanvallende wijze van verdediging de beste is. Zij kwamen ook niet van het Oosten, aangezien daar tegenover het Russische offensief zeer onwaarschijnlijk troepen konden worden vrijgemaakt. Misschien kwamen zij gedeeltelijk van andere deelen van het Westelijk front, ofschoon de bondgenooten op allerlei plaatsen door patrouille-overvallen de Duitschers trachtten vast te houden en in onzekerheid te brengen. Maar voor het grootste deel zullen zij wel uit het binnenland zijn gehaald. In die twee richtingen kan natuurlijk voor deze tweede, nu opgetreden groep versterkingen de schroef nog vaster zijn aangedrukt, maar de veronderstelling ligt voor de hand, dat de Duitschers, naarmate het offensief van de bond genooten aan de Somme gevaarlijker wordt, troepen zullen weghalen van voor Verdun. Is dit het geval, dan zal daarvan de uitwer king bij de gevechten om Verdun aan den dag moeten treden. Tot nog toe zijn daarover geen fipn wijzingen, Het verst is nog altijd de vooruitgang der Franschen, die hun eersten aanval dadeljjk konden doorzetten. De grootste diepte be reikten zij in de streek van Biaches. De heele frontverplaatsing heeft in de breedte een uitgestrektheid, die men, de bochten meere kenende, op ongeveer 45 kilometer mag schat ten. Het gedeelte waar het tweede verdedi gingsstelsel der Duitschers is gezwicht, is natuurlijk veel kleiner en bestaat uit twee afzonderlijke frontstukken, één tegenover de Engelschen, en één tegenover de Franschen, ten Zuiden van de Somme. Van het Oostelijk gevechtsterrein geen nieuws van beteekenis. Terwijl de Russen ten Zuiden van de Pri- petmoerassen nog een krachtigen druk op ver scheiden deelen van het front der centralen doen gevoelen, en in het bizonder de toestand in de buurt van Delatyn en ten Zuiden daarvan, naar de Karpathen toe, hun eenige goede kansen schijnt te bieden, hebben zij zich op het front ten Nourden van de Pripetmoerassen in ie laatste dagen tot een vrijwel plaatselijk offensief in de buurt van Riga beperkt. Officieele communiqué's. PARIJS, 20 Juli. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag Aan weerskanten van de Somme heeft de Fransche infanterie vanochtend de Duitsche stellingen aangetast en aanmerkelijke voordee- len behaald. Ten Noorden van de Somme hebben de Franschen Duitsche loopgraven genomen van de hoogte van Hardecourt tot aan de rivier, waardoor zij hun linie beoosten Hardecourt aanzienlijk hebben vooruitgebracht langs het smalspoor Combres - Clery. Op dit gevechts terrein hebben de Franschen totdusver 400 gevangenen gemaakt. Ten Zuiden van de Somme is de geheele voorste Duitsche linie tusschen Barleux en Soyecourt in handen der Franschen gevallen. In Champagne zijn de Franschen een Duit sche loopgraaf binnengedrongen ten Noordoos ten van Auberive en hebben krijgsgevangenen mee teruggebracht. In Argonne hebben de Duitschers gisteravond tegen 7 uur een poging gedaan tot overrom peling van een kleinen Franschen post in het vooruitspringend stuk linie bij Bolante. Na een verwoed handgranaatgevecht zijn zij terug geslagen. Op den rechter Maasoever zijn de Franschen vannacht vooruitgekomen ten Westen van een krachtig versterkt Duitsch werk, dat zij heboen aangevallen en genomen. Verscheidene officie ren en 150 man werden bij de bestorming krijgsgevangen gemaakt. Op den linker Maasoever duurt de geschut- strijd in de streek van Avocourt en Chattan- court voort. Handgranaatgevechten op de Noordelijke en Noordoostelijke helling van hoogte 304. In de Somme-streek is gistermiddag een Duitsch vliegtoestel door een Fransch vlieger ten Oosten van Péronne geveld. Een ander Duitsch toestel, dooreen Fransch aangevallen, is bij Gremilly (bij Verdun) te pletter gestort. PARIJS, 20 Juli. (Reuter.) Avondcommu niqué Ten noorden van de Somme bevestigden wij de vanochtend gewonnen stellingen. Ten zuiden van de Somme hebben wij onze frontaanval uitgebreid en vanmiddag de ge heele eerste Duitsche stelling van Estrées tot den heuvel van Vermandovillers (ten zuiden van Soyécourt) genomen. In de gevechten op beide oevers der rivier hebben wij vandaag 2900 gevangenen gemaakt, 3 kanonnen, 30 machinegeweren en veel krijgs tuig vermeesterd. Wij zijn met gebruikmaking van handgra naten verder vooruitgekomen ten westen van de Thiaumontsterkte op den rechter Maas oever en hebben vanochtend in den sector van Fleury 300 gevangenen gemaakt. ^^Fransche luchteskaders zijn Woensdagavond bizonder in de weer geweest. Zij bombardeerden de stations Thionville, Montmédy, Brieulles, Roisel en de militaire inrichtingen bij Lorrach, ten N O. van Bazal. LONDEN, 20 Juli. (Reuter.) Officieel, vanavond Ten noorden, van de linie Bazen- tin Longueval zijn wij, ondanks hardnekkigen tegenstand, ongeveer 1000 M. vooruitgekomen. De verwoede strijd duurt voort, in de Noor delijke buitenwijkeu van het dorp Longueval en het Devillebosch. Aan het overige deel van het voornaamste gevechtsterrein is de toestand onveranderd. Onze vliegtuigen hebben gisteren en van nacht met het beste gevolg vele tonnen ont ploffingsmiddelen op spoorwegkruispuntën, vliegkampen en andere belangrijke punten ge worpen. Een vijandelijk vliegtuig is vernield, verscheidene andere zijn gedwongen te dalen en beschadigd. Sedert 16 Juli zijn vier onzer toestellen niet teruggekeerd. LONDEN, 20 Juli. (Reuter.) OfficieelHaig meldt dat uit een in handen der Engelschen gevallen dagboek, behoorende aan een Duitsch bevelvoerend officier, blijkt, dat in de gevech ten van den len Juli de verliezen van het zesde Beiersche reserve-regiment, 't welk den Engelschen bij Montauban hoofd bood, 3000 man bedroegen bij een sterkte van 3500 man. Een ander buitgemaakt bescheid toont aan, dat een betaljon van het 190ste regiment 980 man van de 1100 heeft verloren en dat twee andere bataljons van het zelfde regiment meer dan de helft van hun sterkte hebben veloren. Gisteren hebben wij ten zuiden van Armen- tières op een front van 2 mijl breed belang rijke overvallen gedaan, waaraan Australische troepen hebben deelgenomen en waarbij 140 Duitschers gevangen zijn genomen. LONDEN, 20 Juli (Part.) De militaire medewerker van de Westminster Gazette schrijftHet offensief der geallieerden was nergens voorbarig dat van de Russen niet, omdat de vijand het niet heeft getnuikt, en dat op het westelijk front niet, aangezien het begon toen op het oostelijk front de verlegen heid van den vijand acuut was geworden. De laatste vijf weken hebben uen vijand tot het defensief op alle fronten gedwongen. Als mer. de gebeurtenissen bij Verdun met die aan de Somme vergelijkt, dat de gealli eerden in het tiende deel van den tijd twee maal zooveel hebben bereikt als de Duitschers. Achter 't Belgisch front. Men schijft uit Belle (Bailleul) Fransch- Vlaanderen Achter 't Belgisch front onstaat nieuw le ven. Vluchtelingen uit dorpen bij Ypereu, zoo als Dickebusch, dat geheel ontruimd is heb ben er houten barakken opgeslagen. Er zijn er heel mooie bij zelfs, die 4000 tot 5000 frank gekost hebben. Ze zijn verplaatsbaar. We zul len doen als de slakken*, zeggen de steeds moed vattende Vlamingen »en als we terug- keeren ons huis meenemen.* Zoo begint men reeds een moeilijke kwestie op te lossen, den woningnood na het sluiten van den vrede in de vernielde dorpen. Wat men hier ziet, stemt tot hoop en de on verbeterlijke wedders durven veelzetten op de zekerheid dezen winter »thuis« te zijn. Die ge dachte leeft overal al weet men natuurlijk nog niets stelligs waarop men ze baseert. 't Belgisch leger steekt niet bij de andere af. 't Is flink in orde, van alles voorzien en versterkt door veel jonge troepen, die in de kampen van 't Fransche binnenland niet een overhaastige, onvoldoende, maar een lange, flinke opleiding gekregen hebben. De werkcom- pagnies uit de oudere soldaten gevormd, heb ben degelijken arbeid verricht aan verdedi gingswerken en wegen, en velen zullen nu de boeren bij de oogsten helpen. Tal van oudere Belgen zetten als vroeger hun zaken in Frankrijk voort, meest in den vee handel. De prijs van het vee is in Frankiijk afgesla gen. De aanvoer van vee te Parijs is geweldig en nu vooral blijkt het, welk rijk iand ook Frankrijk is. Men mag berichten verspreiden van Duitsche zijde over duur leven en na tuurlijk ondergaat 't leven ook hier den invloed van den ooilog maar uit de Vendee, uit Maine en Loire, uit Mazenne, Normandië, is thans de aanvoer van zoo groot als in vre destijd en beter dan in 1915. Ook de prachtige witte en gele koeien van Nièvre en Loire- Saóne ontbreken niet. Deze toestand is van ge wicht voor België, »Ja het vrije 3elgië«, dat we ons voorstellen als weldra grooter dan nu. Daar is een waarborg voor bevoorrading en op wekking der zaken. WEENEN, 20 Juli. (Wolff.) Officieel: ln Boekawiuij en ten N.O. van den Prislop-zadel is niets van belang voorgevallen. Bij Zabie en Tatarow zijn de gevechten ook gisteren met afwisselende hevigheid voort gezet. Op het Galicische front, ten noorden van den Dnjester, zijn hier en daar voorpostge vechten geleverd. In Wolhynie hebben Duitsche troepen (hier is door een seiufout het een en ander uit het telegram weggevallen. Red In den kniebocht van de Stochod hebben O.-H. afdeelingen ten Z O. van Kaszowka een vooruitgeschoven Russische schans overvallen. ST. PETERSBURG, 20 Juli. (P. T. A.) OfficieelEergisteren hebben 17 vijandelijke vliegtuigen een aanval gedaan op het station Zamirie, ten N.O. van Baranowitsji. Zij wier pen op het hospitaal en de veld-atubniance 28 bommen, waardoor 3 man van het ge neeskundig personeel zijn gedood en 5 gewond, 10 daar verpleegde soldaten zijn gedood en 23 gewond. In de streek van de Stochod heeft de vijand vruchtelooze aanvalspogingen gedaan bij de dorpen Oegly en Arsonowitsji. Wjj hebben den opmarsch van den vjjand in de streek der dorpen Zwiniatsji en Leliza- row, ten Z.O. van Gorohowo, gestuit. De Dnjestr blijft wassen, alle dalen der zij rivieren zijn ondergeloopen. Door het afstroo- mende water zijn de hellingen der hoogten zoo doorweekt, dat zij bijna onbegaanbaar zijn geworden. Op verscheidene punten zijn bruggen weg geslagen. Oe Koningin te Bergen*op>Zoom> Woensdagmiddag 1.43 kwam H. M. de Ko ningin per extra-trein van de H. IJ. S. M. te Bergen op Zoom om aan de daar en in den omtrek liggende troepen een bezoek te brengen. Dadelijk na aankomst steeg H. M. met haar gevolg te paard en begaf zich naar het exer citie-terrein Kijk in de Pot*, om de aldaar opgestelde artillerie en infanterie te inspec- teeren. Na afloop vertrok H. M. in de richting van Wouw, waar de Koningin in Haar slaap wagen den nacht doorbrengen zal, om Don derdagmorgen inspectie te houden over de daar gelegerde manschappen en daarop 1.45 weer naar Den Haag terug te keeren. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft aan de bur gemeesters bericht, dat in verband met de prijzen van de eerste levensbehoeften aan de vergoedingsgerechtigden een bijslag kan worden verstrekt. Tot nader bericht mag de bijslag bedragen, ten hoogste 15 procent van het bedrag, dat als vergoeding volgens de bestaande besluiten en aanschrijvingen kan worden toegekend. Met inbegrip van den bijslag mag de vergoeding uiteraard nimmer hooger zijn dan het wette lijk maximum van f 2 per dag. Het uitgekeerde bedrag van den bijslag moet afzonderlijk worden vermeld. Verder is bepaald, dat het maximum van 1 dezer af geldt voor alle landstormplichtigen. In de op Donderdag a s des voormid dags 10 ure, te houden openbare vergadering van deD gemeenteraad alhier komen de vol gende punten in behandeliug 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding der gemeenterekening over 1915. 4. Benoeming van een leerares in de Duit sche taal en letterkunde aau de hoogere bur gerschool. 5. Aanwijzing van den heer Ten Bruggencate directeur der hoogere burgerschool, om ge durende den cursus 1916/1917 les te geven in het vak aardrijkskunde. 6. Voorstel tot verkoop van gemeentegrond. 7. Opmaking van de aanbeveling voor de benoeming van 2 leden van het college van zetters. 8. Voorstel tot wijziging van de gemeen- tebegrooting voor 1916. 9. Voorstel tot onteigening van grond in het belang der volkshuisvesting. 10. Vaststelling van scboolgeldkohieren. 11. Voorstel tot toekenning van straatna men. 12. Dechargeering van den voormaligen gemeente-ontvanger van het door hem gevoerde beheer. Voor bet toelatingsexamen aan de mid delbare technische school voor bouwkunde is o.m. geslaagd de heer E. A. Scheele van Ter Neuzen. De nieuwe Provinciale boot. Dinsdagnamiddag ongeveer 5 ure meerde te Ter Neuzen aan het daarvoor ingerichte deel der ponton in de buitenhaven de nieuwe stoomboot Zeeuwsch-Vlaanderen, bestemd voor den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde, voor het traject Ter Neuzen—Hoe- dekenskerkeHans weert. Aan boord waren de commissie van toezicht uit Ged. Staten, de directeur van den prov. stoombootdienst, een vertegenwoordiger der Scheepsbouwwerf J. K. Smit te Kinderdijk, de directeur van de N. V. Machinefabriek Alblasserdam en de ontwerper van het schip de heer Cornelisse te Amsterdam. Het schip is gebouwd en ingericht als de stoomschepen voor den dienst op de Ooster- Schelde. Het ligt aanmerkelijk hooger op het water dan de raderbooten. Het uiterlijk van het rond gebouwde achterschip, in den. vorm van den achtersteven van oorlogsschepen, is niet zoo sierlijk als dat der andere prov. booten, doch men moest hier aan den vorm wat offeren met het oog op het practische. Dit schip is gebouwd met 2 schroeven, die binnenscheeps blijven en daarvoor was het uitbouwen der boorden noodig. Dit gebruik van 2 schroeven dient om het achteruitvaven te vergemakelijken. Evenals bij de raderbootea is ook een voorroer aangebracht.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2