Yan het Westelijk oorlogstooneel. Yan het Oostelijk oorlogstooneel. BINNENLAND, DE OORLOG. De algemeene toestand. Terwijl aan de Somme de strijd met onver minderde kracht wordt voortgezet, en generaal Haig in zijn legerbericht meldt, dat de Duit- schers zware versterking hebben ontvangen en in het vuur gebracht, wordt in het Fransche legerbericht melding gemaakt van een hevigen Duitschen aanval op het fort Souville, die weliswaar mislukte, maar toch blijk gaf van de geweldige aanvalskracht door het Duitsche leger daar ontwikkeld. Het Duitsche legerbericht zegt slechts, dat de stellingen nader werden gebracht bij de werken van Souville en de batterij van Laufé, maar het Fransche geeft een breedvoerige be schrijving van de gevechten, die daaraan voor afgingen. Zes regimenten deboucheerden uit Fleury, het dorp Vaux en het Chapitre-bosck. en gingen tot den aanval op de Fransche stellingen over. Maar door de krachtige ver dediging daarvan konden de Duitschers slechts eenig terrein winnen aan de kapel St. Fine en aan het kruispunt van de wegen van Fleury en Yaux. Sedert wordt de geheele streek van Souville, La Laufée en Chenois hevig gebombardeerd. Het Duitsche bericht bevat nog mededeelin- gen over ondernomen Fransche aanvallen ten zuiden van de Somme, in het front Belloy- Soyecourt, wat duidt op een poging, om ook ten zuiden van Estrées de linie der Franschen vooruit te brengen. Hiervan wordt in het Fransche bericht niet gesproken. Het Duitsche zegt, dat die aanvallen werden afgeslagen, evenals die tusschen Biacbes en Barleux en bij La Maisonnette. Van den strijd benoorden de Somme tusschen de Engelschen en de Duitschers, melden de berichten, dat van beide zijden hevige aanval len werden gedaan. Het Duitsche bericht zegt, dat de gevechten langs den weg Bapaume-Albert, bij Contal- maison, en in bet bosch van Mametz, evenals die in het Tronebosch worden voortgezet. Het ELgelsche, dat in het bosch van Mametz aan vankelijk de Duitschers vooruitgingen, doch dat later al het terrein, door de Engelschen verloren werd hernomen. In bet Trones-bosch, waar de Duitschers eveneens waren vooruitgegaan, maakten de Engelsche vorderingen. Zoo gaat in het gebied tusschen Somme en Ancre de strijd op en neer, en wordt daar om terreinvoorwerpen een verwoed gevecht ge leverd, waarin nu eens de eene, dan de andere partij eenig voordeel behaalt, zonder dat echter de algemeene positie sedert den jongsten Engel schen vooruitgang belangrijk wordt gewijzigd. Verschillende kleinere gevechten werden nog geleverd langs het Westelijk front, die van minder beteekenis zijn, maar die blijk geven van de zucht, den tegenstander ner gens, tusschen de zee en de Alpen, tijd te geven om tot rust te komen. Aan het Oostelijk front worden de gevechten voornamelijk geleverd aan de Stochod, waar beurtelings aan den eenen en den anderen oever wordt gestreden. Russische troepen, die zich aan den linkeroever wilden nestelen, werden, volgens het Duitsche bericht bij Janowka aan gevallen en verdreven Duitsche troepen slaag- 1 den er in de rivier verder over te steken en op den rechteroever bij het dorp Groesjefka een positie in te nemen, doch zij werden van daar door de Russen verdreven. Een later be richt meldt, dat de nieuwe poging der Duit schers om de Stochod over te gaan, bij Kas- jofka, door het Russische vuur werd verijdeld. in het gebied benoorden de Rokitno-moe- rassen, bij Baranowitsji, tusschen den straat weg Brest LitowskMoskou en de rivier de Serwetsj woedt een hevig gevecht, dat door een berichtgever van den »Berl. Lokal An- zeiger* als een ontzettende strijd wordt ge kenschetst. Aanvankelijk waren de Russische aanvallen tegen het leger van prins Leopold van Beieren, in dezen sector, bedoeld als een poging, om de aanvallen in Wolhynië te steunen door een diversie uit te lokken. Maar gelei delijk wijzigde zich de strijd tot een dier ont zaggelijke gevechten die in de wereldgeschie denis zonder voorbeeld zijn, doch die in dezen oorlog van millioenenlegers zelfs niet eens de aandacht vragen. Zoo wordt in Oost en West met moed en volharding gestreden door alle oorlogvoeren den, om een beslissing te verkrijgen, die, on danks de reusachtige verliezen door allen ge leien, op de slagvelden niet zal worden ver kregen, maar die zooals de Amerikaansche oud-minister Bryan Woensdag nog uiteenzette, slechts een gevolg kan zijn van bemiddeling of onderlinge bespreking. Tenzij men er de voorkeur aan geeft door verwoesting, uitmoor ding en verarming van Europa te komen tot een periode, waarin de strijd eindigen moet »faute de combattants.* Officieele communiqué's. PARIJS, 13 Juli. (HavasOfficieel bericht van hedenmiddag; Aan het Somme-front onbestendig geschut vuur. In Champagne zijn de Franschen bij de toegangen tot Fresnes in een vooruitspringende Duitsche linie doorgedrongen en hebben er gevangenen uit meegebracht. In Argonne zijn twee Duitsche overrompe lingspogingen, gericht op het Noordelijk en Oostelijk deel van den uitspringenden hoek bij Bolante, door het Fransche vuur verijdeld. Op de Fille Morte hebben de Franschen een mijn laten springen en den Zuidelijken rand van den trechter bezet. Op den rechter Maasoever geen enkel in- fanteripgevecht. Vannacht heeft de artillerie de sectoren van Souville, Chenois en La Laufée zwaar beschoten. In de Vogezen is een aanval der Duitschers op een Fransche loopgraaf ten Zuiden van Carsbach, na een levendig granaatgevechten, teruggeslagen. LONDEN, 18 Juli. (Reuter.) OfficieelDen heelen dag wederzij dsche beschieting van de artillerie. Daarna volgde een vinnig infanterie- gevecht. Wij hebben niet alleen onzen druk genandhaafd, doch hebben onze linie óp ver schillende punten aanmerkelijk vooruitgebracht. Wij maakten in een sector eenige Duitschers gevangen en namen een houwitser met muni tie, die daar tegen den vijand wordt gebruikt. LONDEN, 13 Juli. (Part.) De Daily Tele graph ontving een telegram van Philip Gibbs, die bij de Engelsche legers is, van Woensdag Door de vermeestering van Contalmaison en het terrein aan weerszijden, is het algemeen plan der voorwaartsohe beweging voltooid. Het best noemt men dezen slag den boschslag. Zijn voornaamste kenmerk is geweest het vast beraden streven van onze troepen, om een aantal kleine bosschen, gelegen tusschen de eerste en tweede Duitsche linie, te nemen en te houden. Om deze beboschte hoogelegen streek hebben onze mannen dapper en hardnekkig gestreden en vrij zware verliezen geleden. Zij hebben tegenaanvallen moeten afslaan. Zij weten dat deze bosschen de weg zijn naar het tweede bastion van het Duitsche bolwerk. Het Britsch-Fransche offensief. In de »Graphicc beschrijft de correspondent van de »Libertec hoe de Engelschen het Tro nes-bosch namen. Hij verteld dat het bloedige gevecht drie dagen duurde. Het Trones-woud, ten noorden van Hardicourt gelegen, bezit tengevolge van zijn ligging een groote strategische waarde. De Duitschers schenen het dan ook ten koste van alles te willen behouden en verdedigden het met alle kracht van uit de geweldige loop graven, die het doorsneden. Toen de Engel schen 's Maandagsochtends door een schitte renden aanval een gedeelte van het woud wisten te nemen, gingen de Duitschers onmiddellijk tot geweldige tegenaanvallen over, waarbij ge tracht werd het verloren gedeelte tot eiken priji terug te winnen. Vijf aanvallen werden met groote verliezen teruggeslagen, bij den zesden aanval slaagde men er in de Britten tot den zuidelijken rand terug te slaan. Maar, aldus de correspondent, de stoutmoedigheid onzer vrienden bleek mateloos. Een uur later werd het woud op vreeselijke wijze gebom bardeerd. Woensdagmorgen te negen uur drongen onze dappere bondgenooten met geweldige kracht ten aanval vooruit. Voor een oogen- blik gingen de Duitschers voor den onweer- staanbaren aanval der Britten achteruit, maar weldra kregen zij versterkingen en deden zij een hevigen tegenaanval. Over het geheele front volgde een vreeselijke melee en herhaaldelijk kwam het tot een bloedig handgemeen. De ooggetuige verhaalt dat de strijd onge looflijk heftig was. De Duitschers brachten niet minder dan drie divisies in het vuur, die onze bondgenooten zegevierend weerstonden. Eerst te drie uur 's middags, na meer dan zes uren van onophoudelijke worsteling, wonnen de Britten voordeelen en de Duitschers waren, teneinde zich voor volkomen omsingeling te redden, genoodzaakt zich terug te trekken. Zij lieten 500 gevangenen in handen der Britten, behalve mitrailleurs en een kanon. Te zes uur 's avonds hadden de Duitschers nog slechts het noordelijk deel van het Trones-bosch be houden, boven het dorp Bazentin de Grand. »De elfde Juli zal een roemrijke datum bljjven in de geschiedenis der Britsche dap perheid.» Terreur is Noord-Frankrijk en België. GENT, 12 Juli. (Telegraaf) Herhaaldelijk hebben geruchten over de wegvoering van burgers uit Noord-Frankrijk de ronde gedaan. Wij kunnen thans verzekeren, dat er in den laatsten tijd uit Roubaix 9000 burgers weg gevoerd zijn, n. 1. 7000 jongens en mannen en 2000 meisjes en vrouwen, waarheen is niet bekend. Men kan zich den angst en droefheid der achtergelaten familieleden voorstellen. Niet alleen door gebrek aan voedsel, maar ook door deze onrust zijn velen hunner ziek geworden. Eveneens werden er uit Rijssel en Tourcoing veel burgers weggevoerd. Tal van Russen, en civiele gevangenen in Noord-Frankrijk en Bel gen, die naar Frankrijk overgebracht zijn, moeten aan het front werken. Zoo worden er groote ploegen burgers voor laad- en loswerk aan het station van Donay, Rijssel en Valenciennes gebruikt. Uit Rijssel is een trein, uit 20 locomotieven bestaande, aangekomen, deze moeten gerepareerd worden. Dat burgers tot dat werk gedwongen worden, hebben wij reeds medegedeeld. Te Geut zijn 70 vrouwen in de gevangenis op de Coupure opgesloten, brieven van hun mannen of zonen, die soldaat zijn, waren de aanleiding tot deze arrestatie. Het is zeker, dat hier verraad in het spel is. Men hoort dan ook veel van spionnage. Zoo kwam er b.v. te Gent een vaartuig, met vet uit Nederland aan. Het werd onmiddellijk aangehouden. De Duitschers, die aan boord kwamen, wisten precies, waar de brieven waren opgeborgen. Oorlogsellende. GENT, 12 Juli. (Telegraaf.) Het casino op de Coupure te Gent biedt een der meest droevige tooneelen uit den geheelen oorlog. Hier toch worden de aan het front krankzin nig geworden soldaten opgesloten. Sommigen hunner zijn onhandelbaar en daarom geboeid anderen zitten den geheelen dag in een soort kinderstoel te spelen of droevig te staren. Het plein voor het St. Pieterstation wordt dikwijls afgezet: men weet dan, dat er gewon den voor bet Flandria-Hotel in aantocht zijn. In weerwil van al deze ellende trekken er telkens troepen met volle muziek door de straten. De jongere soldaten, die tegelijk met de oudere voortdurend geoefend worden, moeten zingende naar het exercitieveld marcheeren. Dit zingen is een militair voorschrift. VAN DE GRENS, 12 Juli. (Telegraaf.) Het Duitsche bestuur heeft z. g. pogingen aan gewend om in België de vrijheid weer te doen herleven, maar de resultaten zijn nihil ge bleven. De werkloosheid is nog schrikbarend hoogin de provincie Brabant bedroeg het aantal in de maand Juni nog ruim 150.000 in het landbouwende Limburg meer dan 17.000. WEENEN, 13 Juni. (Wolff.) Officieel. In Boekowina en ten Zuiden van den Dnjester is niets van belang gebeurdde toestand is er onveranderd. Ten Westen en ten N.W. van Buczacz heeft de vijand opnieuw sterke strijdkrachten tegen de onder generaal Bothmer strijdende verbonden troepen in het vuur gezonden. Een deel der stormkolonnes is reeds voor onze hindernis sen teruggedreven, een ander deel was er in geslaagd, een smal stuk onzer stellingen bin nen te dringen, waaruit hij echter dadelijk door een tegenaanval van Duitsche en O.-H. reser ves weer is verdreven, zoodat alle aanvallen der Russen volslagen zijn mislukt. Wij hebben veel gevangenen gemaakt. Aan de Stochod hebben onze troepen aan weerszijden van den spoorweg Sarny-Kowel en aanval afgeslagen. Verder niets van belang. Het officieele Russische bericht van eefgis- teren beweert, dat de troepen van generaal Broessilof sedert het begin van het Russische offensief 260,000 gevangenen hebben gemaakt. Ofschoon de onbetrouwbaarheid der Russische berichtgeving reeds geruimen tijd voldoende bekend is, zij toch nogmaals meegedeeld, dat het door de Russen opgegeven aantal gevan genen bijna even groot is als de volle sterkte der troepen, die in de afgeloopen vijf weken op ons N.O. front hebben gestreden. ST. PETERSBURG, 13 Juli. (P. T. A.) Officieel bericht van vanmiddagAan de Duna hebben wij boven en beueden Friedrichstadt enkele geslaagde verkenningen gedaan. Aan de Stochod geschutgevechten. Enkele vliegeismaldeelen des vijands hebben achter onze linies bommen geworpen en met machinegeweren geschoten. In Galicië worden in de streek ten Westen van de beneden-Strypa op vele punten ver bitterde gevechten geleverd. De vijand doet krachtige tegenaanvallen. Wij hebben meer dan 2000 soldaten gavangen genomen en een kanon benevens machinegeweren buitgemaakt. TWEEDE KAMER. De wijziging der Landstormwet is aange nomen. Zelfs zonder hoofdelijke, stemming. Maar.niet dan onder hoogen druk. Er waren namelijk twee stroomingen van verzet in de Kamer. De eene- uitgaande van rechts, ging tegen het »verzwakken van de weermacht* door het vervangen van geoefende miliciens door min geoefende, en oudere, landstorm mannen. Dat was de strooming-Duymaer van Twist, die werd voortgestuwd door de heeren Van Nispen en Van Sasse van Ysselt. Dit ontwerp geeft meer mannen, zei de heer Van Sasse, maar minder weerkracht. En hij achtte het niet benéden zich, om, met een bloemzoet lachje, te insinueeren dat de Opperbevelhebber de mededeeling in de pers over de verbete ringen, die in de weermacht zijn aangebracht, expresselijk even vóór de Statenverkiezingen had gepubliceerd. Hoe vervreten van politiek moeten de geestvermogens van den Bosschen afgevaardigde toch zijn, om op den inval te komen dat de Opperbevelhebber van het leger in dezen tijd zich dienstbaar zou maken aan een politiek partij-trucje. En zulk een vuns bedenksel wordt dan, onder 't uitkramen, be- suikeid met den zoetsappigen glimlach, die bij dezen afgevaardigde tot een soort aange zichtskramp is geworden. Men moest zulk eenen mensch straks, als hij vacantie krijgt, eens een maand te werk kunnen stellen in het bureau van den Opper bevelhebber. Als zooveelste schrijver natuurlijk. Wat het motief zelf betreft, meenen wij dat dit, ten deele althans, niet opgaat. En minister Bosboom verwees met hetzelfde doel naar de figuratieve schets die bij het ont werp is overgelegd. Inderdaad kan men daaruit o. a. zieD dat, zelfs indien men reeds aanstonds tot aflossing van de militie overging doch er zijn nog vier landweerklassen af te lossen de eerst aan de beurt zijnde militielichting bestaan zou uit mannen van 25 jaar. Terwijl de op te roepen landstormers ten hoogste 30 mogen zijn en de meesten hunner, ook nu nog, wel jonger zullen zijn. Doch bovendien is er nog één oudere lichting van de zee militie en zijn er nog drie oudere lichtingen van de bereden wapens. De oudste daarvan, die onder de wapens is, telt manuen van 29 jaar! En de. heer Ter Laan merkte trouwens terecht op, dat de militie nu al twee en, voor zoover ze tot de bereden wapens behoort, al vievolle jaren achtereen onder de wapenen staat. Is het niet billijk dat men, wanneer de landweer zal zijn afgelost, ook eens een beurt geeft aan die miliciens, die reeds zulk een langen diensttijd hebben en hen vervangt door personen die, vóór den oefeningstijd welken ze nu zullen doormaken, nog nooit iets voor de verdediging des lands behoefden te doen En zou die vervanging, zoo willen wij nogmaals vragen, geen verfrissching en versterking van het leger kunnen zijn De heer Ter Laan had dan ook tegen het ontwerp geen bezwaar. Wel in zooverre als het weer een uitbreiding van het leger betrof, maar daar het beginsel nu eenmaal verleden jaar was aangenomen, aanvaardde hij dit ont werp als een verbetering in de uitvoering. Doch hij nam deze gelegenheid te baat om weer op demobilisatie aan te dringen (tot op een derde van wat nu onder de wapenen staat) en hij vond daarin steun bij de Unie-libeiale heeren De Jong en Van Raalte, welke laatste zelfs van den indruk, dien hij op dit punt uit 's Ministers rede zou krijgen, zijn stem over het ontwerp afhankelijk maakte. Nu, de heer Bosboom meende, terecht, dat het geen zin had om de quaestie der demo bilisatie nu opnieuw in den breede te gaan bespreken. Hij verklaarde, overtuigd te zijn van den ernst der geopperde bezwaren, maar er thans niets aan te kunnen doen. En daarna kwam de heer Cort van der Linden aan deze verklaring nog extra kracht bijzetten, door op zijn gewonen bedaarden maar stelligen toon mede te deelen, dat het stemmen tegen dit ontwerp zou worden be schouwd als een votum van wantrouwen ia de Regeering, die nu eenmaal geen nadere ophelderingen kon geven en die een groot vertrouwen moest vergen. Zij meende dit echter ook te mogen doen, nadat ze het land, door zoo vele gevaren had heengeleid. Blijkelijk was de Minister onaangenaam getroffen vooral door de reie van den heer Van Raalte (misschien het meest door den ietwat meestersachtigen toon waarop deze afgevaardigde nu eenmaal vaak spreekt). Want hij gaf hem kalmweg te kennen dat hij wel licht een beter stuurman kon wezen dan die thans aan 't roer staat, maar dat hij voor hands nog slechts een stuurman was aan wal. En ook eenige opmerkingen die de beer Marchant daarna nog maakte, werden vrij scherp door den premier afgewezen. Tegen dit zware geschut van een Kabinets- quaestie (niet alleen het ministerieele leven van den heer Bosboom was er dus mee ge moeid) zakte de oppositie ineen. Een motie- Ter Laan, waarin werd verlangd dat onver wijld de landweer en de oudste drie militie lichtingen met klein verlof zouden worden gezonden, verwierf alleen de stemmen der sociaal-democraten. En het wetsontwerp ging er zonder hoofdelijke stemming door. Curitus blijft het, dat de Minister van Binnenlandsche Zakea het zware geschut van

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2