Van het Oostelijk oorlogstooueel. KLVNE.NLaM). gunstige infanterie-gevechten geleverd. Rechts van de rivier zijn voorwaartsche bewegingen van den vijand in het bosch ten Z.W. van het fort Vaux evenzeer afgeslagen, als gisteren heel vroeg in den ochtend ondernomen her overingspogingen bij de hoogte van de bat terij van Damloup. In de gevechten tegen het werk van Thiaumont hebben wij eergisteren 274 gevangenen gemaakt. Bij Chazelles, ten O. van Lunéville, is een Duitsche verkenningsafdeeling met 31 gevan genen en een rijken buit in haar stelling te ruggekeerd. Ten Z.W. van Cambris heeft vanochtend een vijandelijk vlieger op geringe hoogte een stilstaanden ambulancetrein met bommen aan gevallen. Zes gewonden werden gedood. PARIJS, 6 Juli, 's namiddags. (Havas.) OfficieelTen Noorden van de Somme zijn in den loop van den nacht eenige plaatselijke gevechten geleverd. Door een tegenaanval namen de Duitschers van de Franschen twee boscbjes een kilometer ten Noorden van Hem at. Daarentegen maakten de Franschen zich door een aanval van een ander bosch meester dat bij den noordoostelijken rand van hetzelfde dorp ligt. Ten Zuiden van de Somme is de uacht op ijet grootste gedeelte van het front kalm ge weest. Een tegenaanval, dien de Duitschers tegen Belloy-en-Santerre deden, werd met ge mak afgeslagen. Het aantal kanonnen, dat de Fransche troe pen genomen hebben en dat men tot dusver heeft kunnen tellen, bedraagt 76. Het aan tal genomen machine-geweren bedraagt ver scheidene honderden, het juiste getal is nog niet bekend. Aan beide oevers van de Maas geen enkele actie van de infanterie, Bombardement van de tweede Fransche linie in de streek van Chattancourt. Vrij levendige artillerie-duels in het vak van Fleury en het bosch van Fumin. De Duitschers hebben het hardnekkig op de kathedraal van Verdun gemunt, die zij vannacht stelselmatig met zware projectielen trachten te treffen. Een van de ver dragende Fransche stukken heeft Duitsche konvooien bij Heudicourt, ten N.O. van St. Michiel, verstrooid. In Elzas is een Fransche afdeeling in een Duitsche loopgraaf in de [streek van Burn- haupt doorgedrongen zij vond haar vol lijken. PARIJS, 6 Juli. (Reuter.) Avondcommnui- qué. OfficieelEen reeks Duitsche tegenaan vallen op de uiterste vleugels van den Franschen sector op beide Somme-oevers, ten Noorden van Hem en tusschen Estrées en Belloy is door gordijnvuur gestuit. De Duitschers leden zware verliezen. Twee compagnieën werden in een verbindingsloopgraaf ten N.W. van Berny door machinegeweervuur vernietigd. Artillerievuur in het vak Chattancourt, op den linker Maasoever. De vijand heeft op den rechter Maasoever het Fumin-bosch, Damloup en de batterij van La Laufée verwoed beschoten. LONDEN, 6 Juli. (Reuter.) Officieel: Bij Thiepval maakten wij nieuwen lichten voor uitgang waarbij wij een aantal gevangenen, namen. Ten Zuiden van het La Bassée-kanaal hebben wij, na gas en rook losgelaten te hebben, ge slaagde invallen iö de voorste linie van den vijand gedaan. Op een punt namen wij 40 gevangenen, een schansmortier en een machine geweer. Ook deden wij een geslaagden inval in de loopgraven van den vijand ten W. van Hulluch, waarbij wij een machinegeweerstel ling vernielden, vele Duitschers doodden en gevangenen maakten. PARIJS. 5 Juli. (Havas.) De vijfde dag van het Fransch-Engelsche offensief is vol maakt gunstig voor de bondgenooten geweest. Terwijl de Engelschen, aanvallen afslaande, op verscheiden punten vooruitgaan, hebben onze troepen de vermeestering van de tweede stelling van de Duitschers over een front van 10 kilometer voltooid. Het totaal aantal ge vangenen, dat de geallieerden tot dusver heb ben gemaakt, gaat de 15,500 te boven. De Duitschers hebben tevergeefs voor Verdun een voordeel trachten te behalen, dat tegen de nederlaag aan de Somme kan opwegen. Tegenover de voortzetting van ons succes wordt de vijand in zijn officieele mededeelingen hoogst lakoniek, zeggende, dat de geallieerden tot nu nergens een ernstig voordeel konden be halen. Overigens heeft in de heele Duitsche pers de kalmte van de laatste dagen plaats gemaakt voor een duidelijk waarneemoare on gerustheid, verporzaakt door de gelijktijdigheid van de aanvallen der geallieerden op alle fronten. Bedrijvigheid in België. Lange treinen met materiaal hebben zich weder door België naar het front begeven. Manschappen daarentegen worden naar men verneemt niet meer aangevoerd wel nog drie treinen met jonge paarden. De stroom van gewonden neemt toezij worden niet meer in Belgische stations afge laden, maar worden rechtstreeks naar Duitsch- land getransporteerd. Vliegtuigen en Zeppelins zullen vermoede lijk hun aandeel in den strijd zoeken. Maan dag zijn elf vliegmachines en zeven Zeppelins naar het Westen gedreven over Belgisch grondgebied. De militaire overheid treedt streng op te gen de burgerij. In alle spoorwegknooppun ten moeten de bewoners 's avonds te 8 uur van de straat zijn. Een zenuwachtige stemming heerscht onder de militairen zoowel als onder het volk. Re quisites worden weer gedaan, welke direct opvorderbaar zijn karren, schoppen, kruiwa gens, linnengoed, enz. Burgelijke ambulances zijn naar het front vertrokken. Onlusten Uit Leuven wordt bericht, dat er ernstige onlusten en dienstweigering ontstaan zouden zijn in een groote lagerafdeeling, welke zich via Charleroi en Bergen in den loop van Zondag naar het Westen heeft begeven. De militaire overheid nam direct zeer krasse maatregelen. D.e verplaatsing ondervond ern stige stagnatie. Nadere bijzonderheden ont breken. Waar de Duitschers hun reserves van daan halen. GENT, 5 Juli (Telegraaf) De troepen, die voor commandatuurdiensten of bezetting van dorpen of schildwachtdienst gebruikt worden, zijn met ongeveer 40 procent verminderd. De weggeroepen soldaten zijn aangewezen voor actieven dienst. Gisteren werd eensklaps het verkeer aan de Brugsche en Kortrijksche poort en in de havenwijk, Meulenstede, stopgezet, behalve voor hen, die een bijzonderen pas hadden. Buitenlui, die op weg naar Gent wa ren, moesten terugkeeren. Deze maatregelen wer den genomen, om het druk militair verkeer op de spoorwegen voor de bevolking geheim te houden. Gent is vol troepen onder deze troepen werd vanmorgen tot een ieders groote verba zing een detachement jonge Oostenrijkers op gemerktin elk geval waren het jonge solda ten in Oostenrijksche uniform. Nog altijd wor den er jonge recruten, die niet ouder dan 17 a 18 jaar zijn op het terrein bij Port Arthur geoefend. Te Melle zijn 100 Russen druk bezig met het vlechten van matten voor de loopgraven. De boeren moeten hun daartoe twijg van hun boomen en hagen brengen Ook in de metaal- fabriek bij de Keyzerspoort en in de z.g. punt- fabriek (een fabriek van prikkeldraad) arbei den Russen. Tal van aeroplanes zijn op het St. Denysplein aangekomen. De militaire drukte houdt dus in Vlaande ren nog steeds aan. Gevangen genomen Russen aan het Westelijk front. VAN DE GRENS, 5 Juli. (Telegraaf). Heden had ik een onderhoud met twee over de grens gekomen Russen. Zij waren niet, zooals dat met de meeste Russen, die Neder land bereiken, het geval is, uit Duitschland gevlucht, maar van het Westelijk front. Zij hadden te Saint Leger bij Atrecht gewerkt, waar zich 700 Russische gevangenen bevinden Zij zich 700 Russische gevangenen bevinden. Zij moesten loopgraven maken, verdedigir.swer- ken aanleggen of met de burgers boomen hakken en hout zagen. Zij hadden de reis in 22 dagen volbracht 's nachts marcheerden ze en overdag sliepen ze in het koren of de bosschen. Zoo waren ze door een groot deel van Noord-Frankrijk en dwars door België getrokken en eindelijk bij Selzaete tegenover Sas van Gent over de greus gekomen. De Russen aan het Westelijk front hebben een ellendig leven zij moeten van 's morgens 7 tot 's avonds 6 werken en krijgen daarbij een onvoldoende voeding, wat wel aan hen te zien was ze waren namelijk zeer mager. De gevangenen, die daar buiten ieders bereik zijn, krijgen slechts éénmaal per dagdit maal bestaat uit slappe soep en een stukje brood. Verder krijgen ze driemaal per dag drinken en wel zwarte koffie. Van aardappelen en vleesch is in den laatsten tijd geen sprake geweest, behalve eens, toen een paard door de artillerie der geallieerden was neergeschoten. Velen der Russen zijn mishandeld, omdat zij weigerden te werken. De Duitschers bonden hen dan aan een muur vast en sloegen hen. Daarop volgen drie vastendagen. Wanneer de Russen dan nog weigerden, werden ze in het fort Flines bij St. Amand opgesloten, waar zich reeds 250 Russen bevinden. Te Koblenz zitten 7000 Rus sen opgesloten, die eveneens geweigerd had den militairen arbeid te verrichten. Ook te Ostende hebben de Duitschers talrijke torpedobooten, waarbij groote en zwaar bewa pende. De haven is verdedigd door hooge stapels zakken zand, waartusschen schietgaten zijn opengelaten. In de duinen zijn verborgen opgestelde batterijen. Achter de stad zweeft een kabelballon. De stad is vol mariniers. Eiken middag is de markt het rendes-vous der officieren, terwijl op de kiosk een militair con cert wordt gegeven. Te Ostende kwamen veel gewonden van Westende en Lombardzijde aan. In den omtrek van de stad zijn de duinen vol holen en on- dergrondsche kamers, waarbinnen de matrozen schuilen als er gevaar dreigt. Tusschen Ostende en Zeebrugge wordt druk gevaren. De draadversperring. Aan de Noord-Belgische grens zijn Dinsdag 32 zeer zware dynamo's aangekomen, die voor de bijna volkomen gereed zijnde eleetrische draadversperring gebruikt zullen worden. In alle Belgisch-Brabantsche en Belgisch- Limburgsche plaatsen, waar een bezetting was achtergebleven, is Dinsdag plotseling reveille geblazen en zijn de troepen in extra treinen via Leuven naar het front gebracht. Ook in het bekende kamp van Beverloo zijn geen troepen achtergebleven. Daar is nog alleen cavalerie. BERLIJN, 6 Juli. (Wolff.) Officieel. Leger groep HindenburgTen Z.O. van Riga en op vele plaatsen van het front tusschen Postawy en Wisjniëf zijn verdere gedeeltelijke aanvallen door de Russen ondernomen en afgeslagen. Verder Zuidoostelijk van Riga zijn bij een tegenaanval 50 man gevangen genomen. Legergroep prins Leopold van Beieren De strijd die vooral in de streek ten O. van Gorodisjtsje en ten Z. van Darowo zeer hevig was, is overal in ons voordeel beslist. De verliezen van de Russen waren weer zeer aan merkelijk. Legergroep LinsingenDe gevechten bij Kostioechnofka en in de streek van Kolki zijn nog niet tot stilstand gekQmen. Leger van BothmerIn het frontvak van Barysz (10 K M. ten W. van Buczacz) is de verdediging, na het afslaan van verscheidene vijandelijke aanvallen, gedeeltelijk naar het vak van de Koropiec (een rivier, op een af stand 16 K.M. ten W. van de Strypa en even wijdig daarmee loopende) overgebracht. Herhaaldelijk brak een stormloop van de Russen op de Duitsche linies aan weerszijden van Chocimierz (ten Z.O. van Tlumacz). WEENEN, 6 Juli. (Wolff.) OfficieelIn Boecowina niets van belang, De gevechten ten Zuiden van den Djnestr duren voort. Bij Sadzawka slaagde de vijand erin met overmachtige strijdkrachten in onze stelling binnen te dringen. Wij bezetten een drieduizend pas naar het Westen toe over een afstand van 6 K.M. een in gereedheid ge brachte linie en sloegen hier alle verdere aanvallen. Ten Z.W. en N.W. van Kolomea hand haafden wij onze stelling tegen alle inspan ningen van den vijand. Ten Z.W. van Buczacz trokken wij ons front, na hevige gevechten, naar de Koropiec- beek terug. In de kniebocht van de Styr ten W. van Kolki is ook gisteren verbitterd en wisselvallig gestreden. ST. PETERSBURG, 6 Juli, 's middags. (P. T. A.) OffieieelAan het front ten Zuiden van de moerassen van Pinks hebben onze troepen gisteren nieuwe belangrijke voordeelen behaald. In de streek van Kostioekhnovka hebben wij een heele vijandelijke batterijen genomen en talrijke gevangenen gemaakt. Bovendien maakten wij nog 22 officieren en 350 soldaten gevangen. Ten N.W. van Raznitsji, aan de Styr, ten Noorden van Kolki, hebben wij gisteren 2 kanonnen en 3 machinegeweren buitgemaakt. Ten N.O. van Groeziatine namen wij even eens vijandelijke loopgraven en maakten wij 300 gevangenen en namen 1 machinegeweer. Tusschen Styr en Stochol, ten W. van Sokoel en meer naar het Zuiden, heeft de vijand artillerievuur ontwikkeld en eenige vruchtelooze tegenaanvallen g6daan. In Galicië zijn onze troepen na een duch tige voorbereiding door de artillerie, kracht dadig tot het offensief overgaan. Ten Westen van de Beneden-Strypa en op den rechteroever van de Dnjestr werd de vijand overhoop ge worpen en moest hij terugtrekken. Onze troepen naderen de Koropetz eu den Soehololek, zijrivieren van de Dnjestr. Wij maakten hier gisteren bij de 500 gevangenen, met 11 ma chinegeweren. Bij een aanval op het dorp Westniki bij Monasterdjisk wachtten de Duitschers onze troepen met brandende vloeistoffen op. Nadat het dorp genomen was, werden alle Duitschers met de bajonet afgemaakt. Wq maakten meer dan 1000 krijgsgevangenen. In de streek van Riga hebben de Duitschers tegenaanvallen gedaan op gedeelten van onze stellingen, die onze troepen hun hadden ont nomen. Wij maakten krijgsgevangenen, voer den de op den vijand veroverde wapens mee en namen onze oude stellingen weer in. Aan het front van de Duna, de stellingen bij Uunaburg en meer naar 't Zuiden levendig artillerievuur op tal van plaatsen. Bij Boyaere, aan de Duna, boven Friedrich- stadt, heeft ons lichte geschut een lichte bat terij buiten gevecht gesteld. Alle pogingen om hun stukken mee te voeren mislukten. Een geschutbespanning, die in de nabijheid van een der onklaar geschoten kanonnen kwam, werd met het personeel door ons vernietigd. Tot donker lieten de Duitschers alle kanon nen in de steek. In de richting van Baranowitsj ontwikkelen de gevechten zich in ons voordeel. Ten einde de gedeelten van zijn stellingen, die wij hem ontnomen hebben, te heroveren, doet de vijand daarop herhaalde tegenaanvallen, die wij telkens met goed gevolg afslaan. Wij maakten hier van 3 tot 5 Juli in 't geheel 74 officieren, 4 vleugeladjudanten en 3040 soldaten gevangen. Stemplicht. De Haagsche correspondent van het Hand. verneemt, dat een ontwerp tot invoering van stemplicht, tegelijk met de Grondwetsherzie ning, het departement van binnenlandsche zaken reeds eenige dagen geleden heeft ver laten. Het is in gereedheid gebracht naar aanleiding van bet overleg met de commissie van rapporteurs, waarvan het afdeeliugsverslag over de herzieningsvoorstellen gewaagt. Provinciale Staten van Zeeland. Dinsdagavond is de Zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland geopend door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijckmeester. Bij het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozeu leden werd door de commissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van de voor Middelburg gekozen leden gewezen op het bezwaar, dat in een der Middelburgscbe stem bureaux was ingediend tegen het weigeren van den voorzitter om aan een drietal kiezers een kaart te geven bij de herstemming, waar bij de heer W. Melis met slechts drie stemmen boven zijn tegencandidaat werd gekozen. De commissie wees op het vierde lid van art. 55 der kieswet, dat aan het stembureau de be voegdheid geeft om een nieuwe oproepings- kaart af te geven, als de identiteit van den kiezer vast staat, maar waarbij niet de ver plichting wordt opgelegd, zoodat het stem bureau er vrij in is al of niet de kaart te ver strekken. Overeenkomstig het voorstel der commissie werd tot toelating van alle leden besloten. Na beëediging van de nieuwe leden hield de voorzitter een toespraak, waarin hij het over leden lid, den heer mr. D. van der Vliet, in zeer waardeerende woorden herdacht en waarin hij dank bracht aan de heeren J. A. Neeteson, J. A. de Bruijne en H. A. vaD Dalsum, die zich niet meer beschikbaar stelden, en aan den heer W. Kakebeeke, die niet herkozen werd, voor hetgeen zij voor de provincie hebben ge daan, Onder de mededeelingen van Ged. Staten was er een betreffende de electriciteitsvoor- ziening. Door de Provinciale Staten was ver leden jaar een krediet van 2500 toegestaan om een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid van goede voorziening in electriciteit voor licht en krachtGed. Staten droegen aan prof. C. Veltman te Delft op hierover een rapport uit te brengen. Dit rapport is 25 Mei j.l. ingekomen en thans in onderzoek bij Ged. Staten. De verschillende voorstellen werden naar de afdeelingen verwezen en de volgende openbare vergadering bepaald op Woensdagmorgen 10 uur, om alsdan over te gaan tot het verkiezen van leden van Ged. Staten. De verschillende voorstellen werden naar de afdeelingen verwezen. In de Woensdag heropende vergadering zijn herkozen tot leden van Ged. Staten de heeren J. A. van Rompu (R.-K., aftr.) met 35 stem men en J. H. Blum (A.-R., aftr.) met 32 stemmen. Voor de vacature J. G. van Niftrik (Vrijz.-Dem.) werden uitgebracht op de heeren van Niftrik 19, op mr. P. Dieleman (A.-R.) 15, F. Fruytier (R.-K.) 7 stemmen. Bij de tweede vrije stemming is gekozen de heer Dieleman met 21 stemmen tegen 19 op den heer van Niftrik en 1 op den heer Fruytier. Tot buitengewoon lid werd herkozen mr. A. A. de Veer (A.-R) met 21 stemmen. De haven van Antwerpen. Het blad Neptune dat te Londen verschijnt heeft naar we in de Nieuwe Ct. lezen de volgende inlichtingen kunnen bekomen over

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2