Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel aanval overgegaan. Het aanvalsfront strekte zich in hoofdzaak uit tusschen de Somme en de Ancre. Doch ook benoorden de Ancre, tot Gommecourt, wprd hevig gevochten. Krach tig was de inzet, krachtig de aanval, krachtig ook de verdediging. Het blijkt wel uit de verschillende berich ten, die uit Engelsche bron tot ons komen, dat vooral de artillerie-voorbereiding ontzet tend is geweestde Duitschers konden het in hunne voorste linies niet uithouden. Deze werden volkomen in elkaar geschoten. Maar de verrassing, zoo die al overwogen is geweest, kon bij den aanval niet worden volgehouden. De Duitschers hadden de dorpen achter en in hun voorste linies zoo versterkt, dat de aanvaller daarop wel moest afstuiten. Het bleek dat in de tweede linie diepe loopgraven en schuilplaatsen waren aangelegd, waaruit de Duitschers de aanstormende infanteiie onder vuur namen. Het behaalde succes is het belangrijkste aan beide oevers van de Somme, waar de Fransch-Engelsche linie een kilometer is voor uitgegaan. Ten Z. van de Somme bezetten de Franschen de dorpen Herbécourt, Dompierre, Bequincourt, Buson en Fay. Ten N. van de Somme bezetten de Franschen de toegangswegen tot Hardecourt, en ondanks de hevige Duitsche tegenaanvallen waren de Duitschers niet in staat, hen uit deze stellingen te verdrijven. Ook het dorp Curlu, op dan noordelijken oever der Somme, met een versterkte steen groeve ten oosten daarvan, werd door de Franschen genomen en behouden. De Engelschen, die tegelijk tot den aanval overgingen in het onmiddellijk zich ten noor den daaraansluitende gebied, bezetten ten N. van de Somme de dorpen Mametz en Monte- ban. Hier was de vooruitgang over een diepte van gemiddeld een kilometer over een front breedte van ongeveer 11 kilometer. Meer naar het noorden werd het dorp Thiepval ge nomen, doch daar openden de Duitschers uit hunne ingravingen en schuilplaatsen zulk een hevig artillerie- en mitrailleurvuur op de En gelsche infanterie, dat niemand het daarin kon uithouden en het dorp spoedig in een puinhoop was verkeerd. Ook ten noorden van het riviertje de Ancre tot Gommecourt, werd de aanval voortgezet. Wat daar gebeurd is, kan uit de ontvangen berichten nog niet duidelijk worden afgeleid. Het Engelsche bericht zegt, dat zekere stuk ken grond, die in den eersten aanval werden genomen, niet konden worden behouden, ter wijl andere zich nog steeds in Engelsch bezit bevinden. Het Duitsch legerbericbt meldt, dat tusschen Gommecourt en La Boiselle de aan vallers geen noemenswaardig voordeel behaal den, maar dat het in de streek ten noorden en ten zuiden van de Somme gelukte in de voorste Duitsche linies door te dringen. Dat bij dezen strijd over en weer ontzet tende verliezen zijn geleden, behoeft niet te worden gezegd Met een aanvalskracht als door de Engelschen en Franschen werd ont wikkeld tegen een zorgvuldig ingerichte ver dedigingsstelling, is het duidelijk, dat een ontzettende massa dooden en gewonden zijn gevallen en gevangenen zijn gemaakt. Tegelijkertijd deden de Engelschen aanval len, om de aandacht af te leiden, in het ge bied tusschen Souchez en Yperen, waar zij in de Duitsche loopgraven dooidrongen en de verdedigers verliezen toebrachten. Ook de Fransche aanvallen bij Verdun op de Engelsche stellingen werden krachtig voort gezet. Het bericht, dat het werk Thiaumont Vrij dag door de Franschen was hernomen, werd in het Duitsche legerbericht voorbarig ge noemd. Wel werden daar hevige aanvallen gedaan, maar zonder dat het beoogde resul taat bereikt werd. Zaterdag schijnt echter de aanval te zijn doorgezet, zoodat ten tweede male het bericht van de herovering van Thi aumont kon worden geseind. Het Duitsche bericht meldt echter alleen, dat hevige aan vallen gedaan werden op de Duitsche stellin gen op de hoogte van Terre Froide en van Thiaumont, die echter met verliezen werden afgeslagen. Het lot van het pantserfort Thiau mont is dus, volgens deze berichten, nog in het onzekere. Ook aan den anderen Maasoever, bij den Mort Homme, werd een hevig gevecht geleverd, waarin een Fransche aanval volko men slaagde. Terwijl dus op het westelijk front hevig werd gestreden met afwisselend succes, werd ook op het oostelijk oorlogsterrein, aan het Russische front, de strijd met nieuwe hevig heid voortgezet. In het zuidelijk deel, bij Kolomea, werd het Russische succes uitgebreid door het bezetten van stellingen in de streek ten westen van die stad. Aan het overige deel van het front werden de aanvallen van beide zijden met ongewone kracht ondernomen. Nog steeds duren de pogingen der Russen voort, om tusschen de Styr en de Stochod door te dringen en Kovel te bereiken. Daar zetten de Duitsche troepen van Von Linsingen alles in het werk, om den opmarsch der Russen tegen te houden. Vaudaar de krachtige tegenaanvallen, die worden ondernomen, om de Russische aan vallen af te slaan en terrein te winnen. Het geheele gebied, ten zuiden van de Pripjet, is daardoor een fel bestreden terrein, dat zich zuidelijk langs het Wolhynische front met een groote bocht tot Brody uitstrekt, en van daar langs de Strypa loopt tot ten W. van Kolomea. Hier is de Russische linkervleugel het verst vooruitgerukt. In het centrum staat von Bothmer nog steeds tegenover Scher- batjef terwijl in het noorden de Russische troepen pogen von Linsingen te overvleugelen, om daardoor ook het centrum uit de streek van Strypa en Zlota Lypa te verdrijven. Von Bothmer's leger heeft in een gevecht ten n w. van Tarnopoi de onlangs door de Russen be zette hoogte van Worobyoka, welke in den laatsten tijd herhaaldelijk van de eene hand in de andere overging, hernomen, en zich daarop genesteld. Zoo woedt aan beide fronten hevig de strijd, zonder dat nog te voorzien is tot welk resultaat de herhaalde aanvallen en tegenaanvallen zul len leiden. Het geheele Engelsche leger in het westen, het Russische leger in het oosten, pogen de Duitsche en Oostenrijksche troepen terug te drijven, en daarvoor worden geen menschen- levens, geen ammunitie gespaard. Met alle kracht wordt getracht de eindbeslissing voor te bereiden. Doch het is nog onmogelijk te voorzien hoe en waar die eindbeslissing zal worden verkregen. Nog eens worden duizenden mensehenlevens opgeofferd Dog eens wordt met een woede gestreden, als in de geschiedenis der mensch- heid wellicht nooit is voorgekomen, nog eens worden op de slagvelden, die zich van de Noordzee tot de Apen, van de Oostzee tot aan de Karpathen en van de Adriatische Zee tot de Alpen uitstrekken, allekrachten aange wend, om het einde te doen naderen. Het einde, dat de door allen gehoopte, door allen verlangde vrede brengen zal. Maar hoever staan wjj er nog van at En hoe lang zal het nog duren, eer de woorden uit Heinze^ »Bede« verhoord worden »Geef ons, Vader, geef ons vrede Officieele communiqué's. PARIJS, 2 Juli. (Reuter.) De gevechten ten noorden van de Somme in de buurt van Hardecourt en Curlu duurden den geheelen dag voort en hadden een voor de Franschen gunstig verloop. De Franschen namen een versterkte steengroeve ten oosten van Curlu en kregen voet op verschillende punten van de tweede linies. Ten zuiden van de Somme namen zij het dorp Frise en het Mercancourtbosch. Het aantal ongewonde gevangenen bedraagt thans meer dan 6000 man, waaronder 50 officieren, terwijl bovendien kanonnen en veel materieel werden buitgemaakt. De verliezen der Franschen zijn zeer gering. Dit is te danken aan de volmaakte en kracht dadige artillerie-voorbereiding en het élan der infanterie. De Fransche aeroplanes deden zeer flink werk zij staken drie kabelballon in de buurt van Verdun in brand. Sergeant Claimet schoot zijn vijfde Duitsche aeroplane naar beneden. Fransche luchtescadrilles wierpen Zaterdag nacht 48 bommen op het station Longuyod, acht op het station Thionville en 16 op het station Dun. Een ander escadrille wierp 33 bommen op het station Brieulles. Twaalf Fransche aeroplanes wierpen Zondag overdag 60 bommen op het station Amague- Lucquy. Zij troffen gebouwen en de lijn en vernielden een trein. De Duitschers schoten met zware granaten in de richting van Nancy en Belfort. Een escadrille vijandelijke aeroplanes wierp te 3 uur bommen op de open stad Lunéville. Er zullen vergeldingsmaatregelen genomen worden. Geen infanterie-aetie ten noorden van Ver dun, maar wel levendige beschieting. LONDEN, 2 Juli. (Reuter.) Er is heden hevig gevochten tusschen de Ancre en de Somme, vooral in de buurt van Fricourt en Laboiselle. Fricourt is hedenmiddag te twee uur genomen en in handen der Engelschen gebleven, die ook eenigszins vooruit zijn ge gaan ten oosten van het dorp. In de buurt van Laboiselle biedt de vijand hardnekkigen tegenstand, maar de Engelsche troepen maken bevredigende vorderingen. Er is een buitengewoon groote hoeveelheid materieel in handen der Engelschen gevallen nadere bijzonderheden daaromtrent zijn echter nog niet bekend. Aan beide zijden van het Ancre-dal is de toestand onveranderd gebleven. De algemeene toestand kan als bevredigend worden beschouwd. Uit latere berichten omtrent de verliezen van den vijand blijkt, dat de eerste schatting daarvan te laag is weest. De Engelsche aeroplanes traden zeer actief op in verband met den aanval ten noorden van de Somme en verleenden zeer te waardee-' ren diensten bij de operaties. Verscheiden hoofdkwartieren van den vijand en spoorweg-centra werden met bommen aan gevallen. Op een dier tochten werden de Engelsche begeleidende aeroplanes aangevallen door 20 Fokkers, die ecbter teruggedreven werden. Twee vijandelijke machines vielen op den grond te pletter. Er werden eenige verkenningen oo verren afstand gedaan, ondanks de talrijke pogingen van vijandelijke machines om zulks te verhin deren. Drie Engelsche aeroplanes worden vermist. De Engelsche kabelballons waren den gehee len dag in de lucht. BERLIJN, 3 Juli. (Wolff.) Officieel. De voortzetting van den aanval der Engelschen en Franschen aan beide zijden van de Somme bracht hun over het algemeen geen voordee- len. De vijand leed hier buitengewoon zware, bloedige verliezen. Ten zuiden van de rivier pogen wij in den loop van den nacht de gisteren in »grendel- stelling1' achteruitgebrachte divisie terug op een tweede stelling, De gevechtsactie op de niet-aangevallen le- ger-fronten is dezelfde gebleven. Ten westen van de Maas leidden de pogin gen van de Franschen, om ons het bij de Hoogte 304 veroverde stuk loopgraaf weer af te nemen, tot infanterie gevechten van kleine beteekenis. Ten oosten van de Maas putte de vijand zich uit in verdere vergeefsche aanvallen op de sterkte Thiaumont en de hoogte Froide Terre. Bi) een van die aanvallen drong hij tijdelijk door in onze voorste loopgraaf, op ongeveer 6000 M. zuidwestelijk van de sterkte. Hij werd er echter onmiddelijk weer uitge worpen. Ten zuidwesten van fort Vaux is de »hoog- tebatterij van Damloup* sinds hedennacht in onze handen. Er werden daar honderd man krijgsgevangen gemaakt enverscheiden machi negeweren buitgemaakt. Op de Duitsche stellingen in het Priester bosch (ten noordwesten van Pont-a-Mousson) hebben Fransche afdeelingen aanvallen gedaan, die gemakkelijk zijn algeslagen. Gisteren zijn bij talrijke luchtgevechten zes vijandelijke vliegers naar beneden geschoten. Vier daarvan zijn binnen onze linies gevallen. Luitenant Mutzer heeft daarbij zijn zevenden, luit. Parschau zijn zesden tegenstander buiten gevecht gesteld. Door ons anti luchtvaartgeschut is een twee dekker van den vijand, die boven Douai vloog, en een tweede, die ten oosten van Peroys (aan het Yzer-front) in de lucht was naar be neden gebracht. Twee Fransche kabelballons zijn in de buurt van Verdun door onze vlie gers stuksgeschoten. PARIJS, 3 Juli. (HavasMiddag-commu niqué Ten noorden van de Somme hebben de Duitschers in den loop van den nacht geen enkele poging gedaan om de posities aan te vallen, die door de Franschen waren veroverd en die door dezen in staat van tegenweer worden gebracht. Ten zuiden van de Somme is de strijd met volkomen succes voor de Franschen voorgezet. In den loop van gisteren en hedennacht hebben de Franschen over een front van meer dan 5 K M. twee loopgraaflinies van de Duit sche stelling volkomen vermeesterd, van het bosch van Maricourt, dat in het bezit is van de Franschen, tot aan de onmiddellijke toe gangen van Assevillers. Tussehen die twee posities hebben de Fran schen in een schitterend gevecht het dorp Herbecourt veroverd, dat door de Duitschers voor de verdedigiug was ingericht. Verder zuidelijk zijn de Franschen voor waarts gedrongen in de richting van Assevil lers, waarvan de noordwestelijke zoom in hun handen is. Ten noorden van het dorp Estrées en tus schen Estrées en Assevillers zyn de Franschen aanmerkelijk vooruitgekomen. Nieuwe gevangenen en zware kanonnen zijn den Franschen bij het laatste gevecht in handen gevallen. Een en ander is nog niet geteld. Volgens ingekomen inlichtingen hebben de Franschen den lsten Juli op het aanvalsfort ongeveer 39 Duitsche bataljons geïdentificeerd. Volgens het zeggen van gevangenen hebben 31 van die bataljons zware verliezen geleden en zijn die totaal gedesorganiseerd. De meer derheid va de gevangenen, die op 1 en 2 Juli door de Franschen zijn gevat, zijn erg jong. Hun mededeelingen stemmen hierin overeen, dat de voorbereiding door de Fran sche artillerie uiterst doeltreffend was geweest. Niet enkel waren de verdedigings werken vernield, maar ook alle verbindings wegen met het terrein achter het front. Daar door was alle mogelijkheid voor 't opvoeren van voorraden en voor het geven van leiding voor de Duitschers onmogelijk geweest zoo lang de beschieting duurde. Fransche vliegtuigen hebben 13 kabelballons van de Duitschers in brand geschoten, waar van 3 op den lsten Juli. Gedurende den aanval waren de Fransche vliegtuigen meester aan het front. Er ver toonden zich slechts 9 Duitsche vliegtuigen, waarvan er geen enkel binnen de Fransche linies kwam. Een van die vliegtuigen is ver nield. Ten zuiden van Aix, in de buurt van Ban- court en het Bois des Loges, drongen Fran sche verkenningstroepen door in de Duitsche loopgraven, die zij met handbommen zuiverden. In het gebied van Lassigriy slaagde een overval, uitgevoerd tegen een Duitsche loopgraaf bij het Werlot-bosch, in de buurt van Canny- sur-Matz. Een andere Fransche patrouille maakte eenige gevangenen in de buurt van Brunay, en brach ten een machinegeweer mee terug. Op den Linker-Maasoever is de nacht be trekkelijk kalm voorbijgegaan, behalve, dat de Fransche stellingen op de westelijke helling van den heuvel 304 gebombardeerd is. Op den Rechter-Maasoever voerden de Duit schers na een geweldig bombardement een krachtigen aanval uit op het werk Damloup, waarvan zij zich meester maakten. Een spoe dig daarop ondernomen tegenaanval van Fran sche zijde leidde echter tot de volkomen ver drijving van den vijand en het werk werd hernomen. LONDEN, 3 Juli. (Reuter, part) De cor- respondendenten van de Londensche bladen seinen lange verslagen over het Engelsche of fensief waarin zij voornamelijk gewagen van de buitengewone uitwerking van de Engelsche artillerie, die de eerste loopgraaflmie van den vijand wegvaagde. Zij melden, dat de Duit schers geenszins overrompeld werden. Dezen wisten nauwkeurig den dag waarop de aanval zou beginnen. Daarom is het succes van den eersten stormloop der Engelschen nog lofwaar diger. De verwoedste strijd werd geleverd in de platgeschoten dorpen, die de Duitschers met de grootste bekwaamheid in staat van tegen weer hadden gebracht en mét de grootste hardnekkigheid verdedigden. Zoo was bv. het dorp Thiepval ("6.5 K.M ten N.O. van Albert) schijnbaar door den vijand ontruimd. Toen de Engelsche infanterie het echter voorbijkwam zwermden de Duitschers te voorschijn uit diepe putten en andere schuilplaatsen en open den een verwoeden aanval met machine-ge weren, handgranaten en andere wapens, ter wijl hun artillerie een hevig vuur met allerlei soorten van projectielen uitbraakte. In het ver bitterde gevecht, dat toen volgde, werd het dorp veranderd in een razende ketel van zwar ten, witten en groenen rook. Het was een wonder dat iemand daarin in leven kon blijven. Een schitterende episode was de bestorming van Montauban door twee Schotsche regimenten, die drie linies loopgraven in een enkelen stormloop namen, honderden Duitschers aan de bajonet rsgen en den geheelen staf van een regiment gevangen namen. De eerste bezending gewonde Engelschen is gisterenavond te Londen aangekomen. De man schappen waren zeer opgewekt en zeiden, dat het tegenwoordige offensief geheel verschilde van dat bij Loos in September. Men had dit maal alles vooraf uitgedacht en elke bewe ging weken lang vooraf gerepeteerd. Toen de infanterie uit de loopgraven sprong en naar de eerste Duitsche linie stormde, vond zij de loopgraven van den vijand volkomen platge schoten. Hier en daar was enkel een open geul vol doode Duitschers. De strijd begon echter onmiddellijk achter deze loopgraven. In diepe kuilen, die door de Engelsche pro jectielen in de vorige week geslagen waren, vond men Duitschers verborgen, die met ma chine-geweren gewapend waren en op den aanval der Engelschen wachtten. In die kuilen wierpen de Engelschen handgranaten. Waar geen handgranatenwerpers bij de hand waren, sprongen de Engelsche soldaten met een, kreet in de kuilen en leverden met de Duitschers een verwoed handgemeen. Terwijl de Engel schen oprukten, ontmoetten zij telkens andere Duitschers, die in dergelijke holen verborgen waren, maar zij maakten korte metten met hen. BERLIJN, 2 Juli. (Wolff.) Officieel: Rus sische torpedobooten en het slagschip Slawa beschoten zonder resultaat de kust oostelijk van llaggasem. Zij werden door onze kust- batterijen met succes onder vuur genomen en door vlieg-eskaders aangevallen. De Siawa is getroffen. Op vele punten van het front der legers van Hindenburg, werd de beschieting door door den vijand heviger. Ook ondernam de vij and vele aanvallen, die echter bij Mini (noorde-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2