BINNEJNLa ND. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. De N. Ct. brengt deze aanhouding in ver band met het vertrek van den Franschen ge zant in Den Haag naar Engeland. Deze was echter over Vlissingen gereisd De Harwich-boot, die door Duitsche torpe dobooten naar Zeebrugge is opgebracht, is vermoedelijk de »Brussels«. De boot was bij vertrek van Rotterdam hoofdzakelijk geladen met levensmiddelen als margarine, eieren enz. Aan boord bevonden zich als passagiers ruim 50 Belgischs vluch telingen, mannen, vrouwen en kinderen, be nevens 24 Russen. Hit de beste bron verneemt de Tel. dat de Duitsche vloot te Zeebrugge in de laatste weken zoo versterkt is, dat zij nu uit minstens 22 torpedobooten eu torpedojagers bestaat, waaronder vele van een nieuw type met drie schoorsteenen. In verband hiermede vermelden wij, dat er in den laatsten tijd dijkwijls tor pedobooten door de kanalen van België gevaren zijn terwijl men ook verder zegt, dat er boo ten gedemonteerd zijn aangevoerd. Woensdagnamiddag om ongeveer vier uur werd er te Knocke alarm gemaakt, terwijl men de kabelballon liet zakken. Er had toen een ontmoeting plaats tusschen Duitsche tor pedobooten en Engelsche vaartuigen ter hoogte van Blankenberge. Eenige tijd later keerden er 15 torpedobooten en torpedojagers in de haven terug. Deze booten ondernemen gedurig een tocht op zee en worden dan door water vliegtuigen voorafgegaan, die verkennings- dienst verrichten. Bij deze eskaders zijn ook raijnleggers en gewapende sleepbooten Een baggermachine is steeds in werking om den havengeul, die aan snelle verzanding bloot staat, op diepte te houden. Herstemming Staten Overijssel. Bjj de Maandag in Zwolle en Ommen ge houden herstemmingen voor de Staten van Overijssel zijn de (altredende) vrijzinnigen her kozen. De Staten van Overijssel zijn dus >om«. Zij waren samengesteld uit 24 leden der rechter zijde, 19 vrijzinnigen en 4 sociaal-democraten. Aangezien bij de eerste stemming in Enschede een Roomsch-Katholiek door een vrijzinnige is vervangen, en alle andere districten zich zelve gelijk zijn gebleven, zal nu voortaan Overijssel's Statenvergadering bestaan uit 20 vrijzinnigen, 4 sociaal-democraten en 23 leden van rechts. Aan de beurt van altreding is van 't jaar voor Overijssel het Eerste Kamerlid J. C. L. van der Lande. De Raad was tegen Maandagavond bijeen geroepen en met uitzondering van den heer Donze die helaas, nog steeds wegens ziekte verhinderd is, hadden allen trouw aan de op roeping voldaan. Onder de ingekomen stukken was een adres van de woningbouwvereniging alhier die te kennen geeft te willen overgaan tot den bouw van 42 woningen, doch het beter te achten dat er 81 zouden gebouwd worden in de buurt Java, op aan haar door onteigening van het Domein te verkrijgsn terrein, en vaaagt haar het noodige bouwkapitaal, zijnde/85,000, resp. ƒ165,000 te willen verschaffer}, door een voor schot aan het Rijk aan te vragen. Dit ver zoek werd in handen gesteld van B. en W. om daarover den Raad van advies te dienen. Wanneer ooit B. en W. een commissie ad hoe noodig hebben voor bijstand, zou het dunkt ons zijn voor deze belangrijke aan de orde gekomen zaak, die voor de gemeente veel be langrijker is, dan het zijlijntje van de Zeeuwsch- Vlaamsche tram naar de Prov, boot en om voor de overgave van den dijk voorwaarden te ontwerpen, achten B. en WT. blijkens het volgend punt der agenda zoodanige commis sie noodig. De leden keken er vreemd van op, toen dit voorstel kwam, dat weinig ge motiveerd werd. Dhr. Lensen wees op dit nooit voorgekomen feit, dat B. en W. zich niet in staat achtten alleen deze zaak klaar te spelen en vermoedde dat er nog wel een andere reden zou zijn, die de Voorz. niet had genoemd. Toen gal deze te kennen, dat, naar aanleiding van een opmerking in de vorige vergadering, de wet houders het beter achten dat een raadcom- missie uit niet-aandeelhouders bestaande, een voorstel maakt. Er werd goedgevonden dat er een commissie komt en dat de Voorz. die benoemde. Dhr. Van Hasselt voorzag blijkbaar wat, en verzocht niet in aanmerking te komen. De Voorz. zeide ja, dat moogt u wel vragen hoor, maar hij benoemde dhrn. Lensen, Van Nes en Van HasseltDhr. Van Hasselt sputter de wat tegen, herinnerde aan zijn verzoek, maar de Voorz. wees er op, dat hij in deze zaak reeds een belangrijk denkbeeld aan de hand had ge daan en dit nu in de commissie misschien nader kon verdedigen. Toen namen alle be- poemden de benoeming aan. Daarna werd door Burg. en Weth, over eenkomstig ingekomen verzoek van de Ge zondheidscommissie voorgesteld onbewoonbaar te verklaren de huisjes Kazernestraat no. 42, Javastraat no. 9, 16, 18, 19 en 24, Visch- steeg 1 en 3, en Nieuwediep 69 en 71. Ook was door de Gezondheidscommissie voorgesteld het huisje Lange Kerkstraat 21 onbewoonbaar te verklaren, maar B. en W., die zich per soonlijk van den toestand der aangeduide huisjes op de hoogte stelden en juist tijdens een regenbui konden constateeren dat het in een der huizen in de Javastraat aan alle kan ten doorregende, meenden dat die woning aan de Lange Kerkstraat nog wel eenigen tijd als woning dienen kan. Die werd dus nog voor de guillotine gespaard. Dhr. Lensen wees op de verantwoordelijk heid van den raad in deze, en op de moeilijk heid voor de menschen om, bij den bestaanden nood, een woning te vinden. Hij verwacht echter dat na verloop van den termijn van 6 maanden de mogelijkheid nog niet is uitge sloten om op het besluit terug te komen, als de huizen misschien alsnog in bewoonbaren staat zijn gebracht. Dhr. Nolson was van meening, dat het beter zou zijn eerst voor goede woningen te zorgen, eer men oude on bewoonbaar gaat verklaren. Waar moeten die menschen heen Dhr. D. Scheele wilde weten of de eigenaars de huisjes om finanei- eele reden niet kunnen herstellen, dan wel of er onwil in 't spel is. De Voorz. deed uit voerig mededeeling omtrent de woniugjes, waaruit bleek dat er eigenlijk geen hersteilen aan is, waar er twee bijeen staan, kan op de plaats 1 goed woonhuis gezet wordenvan verschillende eigenaars is te onderstellen dat zij daarvoor kapitaalkrachtig genoeg zijn. Hoewel bekend was dat dit voorstel zou volgen, zijn geen bezwaren vernomen. Van 1 eigenaar hadden B. en W. den indruk ge kregen, dat hij op die wijze gemakkelijk van minder gewenschte huurders zou afkomen. Er wordt nu 6 maanden tijd gelaten voor ont ruiming en zoo noodig kan later nog 6 maan den worden toegestaan. Na die mededeelingen werd het voorstel om 10 woningen onbewoon baar te verklaren met algemeene stemmen aangenomen. Bij de omvraag bracht de heer Waalkes de levensmiddelen-vooiziening hier ter sprake naar aanleiding van het feit, dat het voor gekomen is, dat hier gebrek was aan een bepaald volksvoedsel (aardappelen). Hij vroeg of het niet gewenscht was eene commissie in te stellen, hetzij uit den Raad of uit de in gezetenen en deze een crediet beschikbaar te stellen, om te kunnen ingrijpen als het op een gegeven oogenblik noodig is. Dit voorstel leek de collega's raadsleden nog niet geheel duidelijk, zij wenschten daar van nog wel iets meer te weten en vroegen uitstel. Daar werd geen bezwaar tegen ge maakt, daar er voor het oogenblik geen voor uitzicht is, dat zoodanig optreden zou noodig zijn. Oude aardappelen zijn nu toch niet meer bij eenige hoeveelheid te krijgen. De Voorz. deed uitvoerig mededeelingen over de voor ziening van voedsel, zooals dat hier is geschied. Wellicht komen we hierop nog terug. Op verzoek van een der leden die iets in besloten vergadering wenschte te behandelen schorste de Voorz. de openbare vergadering eu toen deze klaar was gingen de leden huis waarts. Men meldt ons uit Sluiskil Belgenkring. Deze vereeniging, die nog maar .een viertal maanden bestaat, en zich uitsluitend bezig houdt met het zenden van sigaren en tabak aan de Belgische soldaten te velde en in krijgs gevangenschap, heeft in zoo korten tijd waarlijk goede resultaten bereikt. Het aantal harer werkende leden beloopt thans ongeveer 80, terwijl dat harer eereleden de dertig bereikt. Bovendien komen in hare lijsten de namen voor van menigen weldoener van Nederlandsche nationaliteit. De werkende leden die eene maandelijksche bijdrage storten van 0.25, hebben het recht iedere maand of iedere twee maanden een sol daat aan te duiden aan wien tabak of sigaren gezonden zullen worden. De eereleden betalen 1 per maand. Weldoeners storten naar goed vinden op onbepaalde tijdstijpen. Tot heden heeft de kring verzonden tabak 480 pakken van 1ji kilo, sigaren 3200 stuks, cigaretten 4200 stuks, pijpen (steenen) 360 stuks, cigarettenpapier 240 boekjes, speel kaarten 130 boeken, alles van goede kwaliteit. Om een bewijs te geven hoezeer de zendingen door de kring gedaan, in den smaak der sol daten vallen en hoe dankbaar deze zijn en verheugd, te weten en te voelen, dat de Belgen in Nederland met hun medeleven en zich hunner gedenken, diene de volgende brief, een uit velen, die tot heden inkwamen. Front 1-6-16. Geachte Bestuursleden Dank, innig dank voor het geschenk, dat ge mjj hebt opgezonden Het kwam zoo onverwachts, waarlijk een heel evenement in mijn doodeenvoudig leven van soldaatPakjes van Holland, die komen zoo waar hier op 't front. Wij hebben veel uren, gevaarlijk een zaam, momenten van een totaal onbewustzijn het leven hier. Dan gaan onze mijmeringen tot al die vrienden maar ons enkel bekend door naam maar die ons toeschijnen als echte vriendenharten. Wonderlijk doet het ons aan na al dat ontberen en verborgen lijden, zulke bewijzen van ware erkentelijkheid te ontvangen. Ik dacht mij zoo'n fijn Gentsch heertje, als ik het eerste »Alepi Pajoksc smoorde. Maar ik kan het maar echt aardig vinden zoo iets in mijn grove soldaat mond te houden. Niet Kameraden vonden zelf dat het mij niet wel stond Ik veranderde spoedig hun ongunstige opinil door zoo'n »fijn dingske* te presen teeren. Waarlijk het scheen hen dat ik beter verstand had die aristocraat-stokjes te smooreu dan zij. Enfin gespaarzaam angstig ze te zien verdwijnen te vlug, zal ik ze opsmooren. Die pijpjes, ik had er van dat model in geen 2 jaar gezien, bezag ik met een gevoel van schrik Waarlijk, Geachte Weldoeners Een pijp Ik rookte er nooit eene tot hiertoe. Dezen oogenblik weifel ik nog of ik er maar eentje zou uitdampen. Ik kan toch maar in afwachting cigaretjes rollen en met de kaart spelen. Tiens Ja, daar is een heerlijk spel kaarten bij. Dank daaraan te hebben gedacht. Gelief, geachte Heerer., mijn wenschen van vurige dankbaarheid, uit te drukken aan allen die hun steun (heerlijk is het) schonken aan dat werk. Met de hoop eens later elkander weer te vinden in eigen land, groet ik UEd. üw dankbare beschermeling, R. HAENTJENS. Maar de Belgenkring wenscht nog meer te doen, want alle dagen komen er brieven binnen van soldaten die van niemand iets ontvangen en die vragen, smeeken, om toch ook eens bedacht te worden. En er zijn er zoo nog velen. Doch men kan niet ieder hel pen niettegenstaande men het innig verlangt. Mocht de Belgenkring daarom weldra een nog flinker aantal eereleden en weldoeners tellen. Aan het personeel der coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent is eene loons- verbooging van 60 °/0 toegekend. Tijdens een hevige korte regenbui te Ossenisse flitste er Vrijdagavond onverwacht een enkele bliksemstraal, die een kostbare kalfkoe van den landbouwer Hiel trof en doodde. Burgemeester en Wethouders van Hoofd plaat hebben de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, wegens ontslagname van den heer H. TemmermanThomaes, bepaald op Dinsdag 4 Juli a. s. De heer C. van Poelje dekknecht bjj den Prov. Stoombootdienst op de Westergchelde, is met ingang van 1 Juli aangesteld als stuur man bij bovengemelden dienst. Bij Kon. Besluit is, met ingang 16 Juli 1916, benoemd tot schoolopziener in het ar rondissement Middelburg, de heer J. N. Pattist, te Aardenburg. Zaagsel in brood. De voorzitter der vereeniging van bakkers patroons te Keulen in tot zes weken gevan genisstraf en 1000 Mk. boete veroordeeld, om dat hij brood had afgeleverd, dat gedeeltelijk uit houtzaagsel bestond. De man was aanvan kelijk tot eene boete van 150 mark veroordeeld, doch het openbaar ministerie was in hooger beroep gegaan, met gevolg, dat de bakker het bovenvermelde vonnis tegen zich hoorde uit spreken. Verschafïins van gekookt voedsel. De Berlijnsche magistraat heeft Vrijdag jj. besloten, een som van twee millioen Mk. be- beschikbaar te stellen voor gebouwen en andere inrichtingen, noodig voor de verschaffing van gemeentewege van toebereid voedsel aan de bevolking. Den 10 Juli zal de eerste openbare keuken reeds geopend worden. Er zijn maat regelen genomen om te zorgen, dat er nog dezen zomer dagelijks 250.000 liter gekookt voedsel in Berlijn zullen kunnen afgeleverd worden. Ongeluk. Tijdens de inkwartiering van 3000 troepen te Zeist van Donderdag tot Zaterdag, werd door landstormers herhaaldeljjk geschoten als demon stratie voör de huisgenooten. Meer dan eens was het schieten niet van de lucht. De 12-jarige v. L. wist een patroon van een ingekwartierd militair machtig te worden en bracht deze met een brandenden lucifer tot ontploffing. Aan aangezicht en handen ernstig gewond werd hij door een militair naar de Alg. Zieken verpleging overgebracht. Men zij gewaarschuwd op andere plaatsen waar inkwartiering zal plaats hebben. Te Koewacht zijn Maandag twee Duit sche soldaten over de grens gekomen. Nader meldt men, dat het twee landstormers waren, een 43-jarige uit Mecklenburg en een 40-jarige uit Bremen. Zaterdag liet bovendien te 8elzaete een Wurtemburger, die naar het Oostelijk front moest, zijn post in den steek en kwam op Nederlandsch gebied door over het kanaal te zwemmen. Nabij de Hellestraat werd een Duitsch soldaat onder de gemeente Kieldrecbt tusschen de 1ste en 2de draadversperring door zijn makkers doodgeschoten toen hij wilde vluchten. In de Zaterdag gehouden raadsvergade ring van Aardenburg, waarin alleen de heer Reepmaker met kennisgeving afwezig was, werd het suppletoir kohier schoolgeld M. U. L. 0. dienst 1915 1916 vastgesteld. Op dit kohier werden drie aangeslagenen gebracht tot een totaal bedrag van f 45. Ontheffing van schoolgeld 'M. U. L. O. werd op daartoe gedaan verzoek, verzoek verleend aan J. B Friestram, K. Dees, Iz. Klaaijsen en J. P. Ie Clercq. Op verzoek van regenten van het burger weeshuis, werd een wijziging hunner begroo ting goedgekeurd, waarbij aan de uitgaven werd toegevoegd een som van f 1200, om den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente in staat te stellen, alsnog een armhuis te verbouwen. Nog enkele af- en overschrijvingen werden goedgekeurd. Aan de familie van den Broecke en Bonte werd grafruimte verkocht. Zondag is te IJzendijke door de feest commissie aangeboden, wat de Pinksterdagen door het ongunstige weer niet kon uitgevoerd worden, namelijk demonstraties met een water fiets op een put in een wei. Na een optocht met muziek door de gemeente, (waarbij thans het huis van den burgemeester volgens kennis geving van hem zelt niet ontzien moest worden), ging het naar het terrein, waartoe men tegen een kleine vergoeding toegang had. Het manoeuvreeren met het toestel, door een ma chinist van den tram in elkaar gezet, had veel bekijks. Men spreekt van een 500 afgegeven kaartjes. Na afloop hiervan nog eens tot besluit een tocht met muziek. liet auto-ongeluk. Het ongeluk, waarvan de geneesheer dr. A. W. E. R. Haastert van Kinderdijk, het slachtoffer werd, moet zich als volgt toegedra gen hebben. Een bejaarde landbouwer, die zich op den Lekdijk bevond met paard en wageD, zag in de verte een aatomobiel met groote vaart nade ren. De landbouwer sprong van den wagen at, bracht dien aan den kant van den weg en hield zijn paard bij den kop vast. De auto, door dr. H. zelf bestuurd, kwam met onverminder de vaart aanrijden en botste tegen den wagen van den landbouwer, waarop de auto van den steilen Lekdijk langs de bazalthelling in de - rivier viel, met het gevolg, dat dr. H. onmid dellijk werd gedood. De landbouwer was door de auto niet gedeerd. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 20 Juni. Adriaan Marinus "Witte, 23 j., jm. en Jans Geer- truijda de Zeeuw, 19 j., jd. 23 Juni. Jacobus Pieter Marinus Adrianus Cornelia de Ruijter, 27 j., jm. en Pieternella Helena Frederiksen, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Juni. Constantinus Beek, 31 jjm. en Sebilla Catharina Lauret, 25 j jd. 22 Juni. Leonardus Hubertus HeijneD, 38j.,jm. en Martha Maria Pietronella Weijnen, 24 jjd. Geboorten. 19 Juni. Emiel Ferdinand, z van Augustus Leopoldus Vandepitte en Leonie Zenobie Maes. 21 Juni. Adrianus, z. van Adriaan Wolfert en Catharina van Dixhoom. 22 Juni. Jan, z. van Willem de Fefiter en Janna den Hamer. Karei, z. van Marinus van Driel en Maria de Koejjer. Overlijden 21 Juni. Lena Francina Fokke de Goede, 9 j., d. van Janus Pieter en Joanna Elisabeth Dooms (overl.) 22 Juni. Jacoba Helena Yerhelst, 5 d., d. van Martinus en Johanna de Doelder. Ge- rardus Johannes Balkenstein, 78 j., wedn. van Jo hanna Margaretha Scheerhout. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 28 Juni 1.12 1.35 Donderdag 29 1.57 2.17 Vrijdag 30 2.36 2.56 Zaterdag 1 Juli 3.13 3 21 Zondag 2 3.47 4.5 Maandag 3 4.21 4.38 Dinsdag 4 4.54 5.12

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3