Van het Westelijk oorlogstooneel. Van liet Oostelijk oorlogstooneel. M het Italiaansch-Oostenrijksche gevechtsterrein. Op Zee langrijkst van alles schijnt echter de aandui ding, in dit échec gelegen, dat de Oostenrij kers niet bij machte zijn tegelijkertijd de Ita lianen en de Russen met goed gevolg af te slaan. Men heeft hier dus ongetwijfeld met een zeer groot succes der geallieerden te doen, waarvan de strekking nog niet is te overzien. Officieele communique's. PARIJS, 26 Juni. (Havas.) Communiqué. In de Argonnen werd een Duitsche poging om een der kleine Fransche posten bij de Fille Morte te overvallen, afgeslagen door handgranaten. Aan den linkeroever der Maas plaatselijk artilleriegevecht, dat vooral levendig was aan den Mort Homme. Aan den rechteroever mislukte een Duitsche aanval op de Fransche stellingen ten zuiden van het werk Thiaumont, onder ons spervuur en infanterievuur. Tusschen het bosch van Fumin en dat van Chenois namen de Franschen, bij plaatselijke operaties, eenige Duitsche loopgraven. Van de andere frontdeelen werden slechts artillerie-acties gemeld. Aan het Engelsche front heerschte leven dige artillerie-actie. De wederzijdsche beschie ting was vooral levendig in de streek Neu- ville-St. Vaast en ten zuiden van Vailly, be nevens ten zuiden van den weg Yperen Meenen. De Duitschers hebben zeer krachtig artil lerievuur onderhouden, met loopgraafmortieren en kanonnen, in de streek van het Bosch van Thieuval en Hamel. BERLIJN, 26 Juni. (W. B.) Officieel. De gevechtsoperaties aan ons, naar het westen gericht front tegenover den Engelschen en den noordelijken vleugel der Fransche legers, was evenals de beide laaiste dagen belangrijk. Ten W. van den Mort Homme mislukte een nachtelijke aanval van den vijand in het vuur onzer artillerie en mitrailleurs. Rechts van de Maas eindigde in den avond een aanval van zeer sterke krachten tegen de Duitsche posities op den hoogterug der Terre Froide met een volslagen nederlaag voor de Franschen. Zij werden met groote verliezen, gedeeltelik in een gevecht man tegen man in onze linie, overal afgeslagen. Dnitsche vliegers-eskaders deden een bom- men-aanval op een Engelsch kamp bij Pas, ten O. van Doullens. Fransche verliezen bij Verdun. In de Zwitsersche bladen doet een bericht de ronde, volgens hetwelk een hooggeplaatst Fransch officier, in een diplomatiek gezelschap sprekend over de verliezen bij Verdun, als waar verklaard zou hebben, dat de Franschen bij den aanval tegen Verdun tot dusver 400,000 man zouden hebben verloren. Het »Aargauer Volksblatt* dat niet gewend is pro-Duitsch te schrijven, deeld dit bericht mede en voegt er aan toe, dat het niets verrassends bevat, vooral niet omdat onlangs in de Fransche pers naar aanleiding van de Engelsche ver liezen in den zeeslag voor het Skagerak ge schreven werd, dat elke dag bij Verdun den Franschen 5000 man kost. □e luchtaanval op Karlsruhe. Een Wolff-telegram uit Karlsruhe deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent den jongsten aanval van Fransche vliegers op Karlsruhe De 22ste Juni was Sacramentsdag, een hooge katholieke feestdag. Het was drukker in de straten dan anders, vooral in die, welke naar het feestterrein leidden, waar de menage rie van Hagenbeek voorstellingen gaf. Tegen drie uur 's namiddags werd bericht ontvangen, dat een escadrille vliegtuigen onder weg was, in de lucht viel cch ter niets te zien. Te 3 uur 10 hoorde men plotseling twee ontploffiingen in het westelijk gedeelte van de st^ji. Kort daarop kwamen de vliegers in het gezicht, zij kruisten een kwartier ^oven de stad, wierpen 29 bommen en verwijderden zich toen in zuid-westelijke richting. Twee vliegtuigen werden later aan de linkerzijde van den Rjjn genoodzaakt te landen, de inzitten den, twee Franschen en twee Engelschen, werden gevankelijk naar Straatsburg overge bracht. De bommen waren gedeeltelijk gevallen in verschillende door burgers en arbeiders be woonde wijken en gedeeltelijk op het feestter rein en in de nabijheid daarvan. Die bommen bevatten blijkbaar de een of andere vergiftige stof, bet gewas op een be groeide plaats, waar een bom was ontploft, had nl. een gele kleur aangenomen. Gedood werden: 110 menschen (30 mannen, vjjf vrouwen en 75 kinderen) en gewond 147 {48 mannen, 20 vrouwen en 29 kinderen). Daar de wonden grootendeels ernstig zijn, is te verwachten, dat nog velen zullen be- zwflkeD, Het meeste onheil weid aangericht bij het feestterrein in de Ettlingerstrasse alleen, waar heen de toeschouwers uit de menagerie van Hagenbeek waren gevlucht, werden ongeveer 100 personen gedood. Immelmann's dood. De »Lokal Anzeiger* publiceert een brief van een kameraad van lmmelmann, waarin bij verhaalt, hoe de Duitsche aviateur sneu velde. Wij ontleenen er het volgende aan Rat-ta-ta-ta tatklinkt het door het geopende venster van mijn kwartier. Zou er weder een luchtgevecht plaats hebben Ik ga naar bui ten en ja, daar boven me, verscheidene dui zenden meters hoog, zie ik vijf vliegtuigen, twee »Fokkers« en drie Engelsche en Fran sche vliegmachines in een heet gevecht ge wikkeld. De »Fokkers« vliegen met enorme snelheid op de tweedekkers los. Een Fokker bindt den strijd met een vijandelijk vliegtuig aan. Laatstgenoemde tracht lager te komen, tevergeefs hooger, tevergeefs. De »Fokker« blijft steeds in de nabjjheid en voortdurend knetteren de machine-geweren. Daar wankelt de tweedekker, lager en lager daalt hij, ge troffen. Maar ook de »Fokker« begint tuime lende bewegingen te maken. De machine richt zich kaarsrecht op, als een doodelijk getroffen dier, en begint dan te vallen, eerst langzaam, dan sneller en sneller. Plotseling is het even wicht weer hersteld, doch in de volgende seconde slaat het toestel geheel over den kop. Een der vleugels laat los en ronddraaiend stort het uit een hoogte van 2000 meter neer. De motor had zich diep in den grond gegraven en daaronder lag het lijk van den bestuurder. Met veel moeite wordt het te voorschijn gebracht. Men ziet de orde »Pour le Mérite* Hanger-demonstraties te Gent. »Dood of brood*, zoo stond er in roode let ters op een zwarte vlag, die Dinsdag, Woens dag en Donderdag in een zeer langen stoet van vrouwen en kinderen te Gent medegevoerd werd. Het was een protest tegen de nijpende ellende. Dinsdag begon het. Een optocht werd ge vormd te Muidevrouwen en kinderen van deze volkrijke wijk en uit de dokken trokken de stad in. De stoet nam onderweg snel in lengte toe mannen waren er niet in, om den Duitschers geen gelegenheid te geven aan 't protest een politiek karakter toe te kennen en op de deelnemers te schieten. De groote menigte, die zich waardig gedroeg, trok o. a langs den Steendam, de Lange Munt, de Veld- straat, de Vlaanderenstraat en hield voor bet stadhuis stil. Uhlanen, die gelegerd zijü in de Lansiers-kazerne der Keizerstraat, rukten aan en chargeerden. Geschreeuw en getier steeg op, vrouwen en kinderen werden om vergereden en de betoogers moesten voor de steigerende paarden vluchten. Woensdag ech ter vormde zich een nieuwe stoet, Donderdag weer een, tot een deputatie op het stadhuis werd ontvangen. Dan werd aan de bevolking een brood per hoofd en per week meer be- lootd, maar wat baat deze vermeerdering, nu de aardappelnood zoo groot is, dat het rant soen van l1/2 Kg. per week, zeer ongeregeld wordt uitgegeven, het vleeschrantsoen, vroe ger 150 gram, daarop 100 gram en nu 80 gram per hoofd en per week is geworden. Ook aan de kelders van het stadhuis hebbén bij de boterlevering opstootjes plaats gehad en zijn er door Duitsche soldaten klappen uitgedeeld. Ten gevolge van die gisting heb ben de Duitschers strenge maatregelen geno men zoo zijn alle samenscholingen van vijf of meer personen verboden. Om negen uur moet ieder van de straat zijn, tenzij een blij- zonder paspoort hem toelaat later in den avond uit te blijven. Er wordt druk gepatrouilleerd er zijn juist veel soldaten te Gent gelegerd in de Lansiers- en Kanonnierskazerne in de Keizerstraat, in de Leopoldskazerne, de St. Pieterskazerne, in andere groote gebouwen en in burgerhuizen. Dat de gevechten bij Yperen ontzettend zijn geweest, blijk ook in het ruime Flatidria- hotel en het reusachtig feestpalais, die vol gewonden liggen, ofschoon veel gekwetsten naar Duitschland zijn gebracht. De bekende proclamatie van von Bissing over het dwingen van Belgen tot militaire dienst voor Duitschers, wordt wel zonderling geïllustreerd door nieuwe voorbeelden van arbeidsdwang o. a. in het arsenaal van Gent, Brugge en het artelier te Ledenberg, waar Belgen moeten werken. De gebroeders S. van Ledenberg, die hardnekkig weigerden en zelfs door soldaten naar het werk werden gevoerd, vertoeven nu in Duitschland als straf voor hun verzet. Men verwacht nu een oproeping van stokers der spoorwegen voor Duitsche exploitatie. BERLIJN, 26 Juni. (W. B.) (Officieel.) Afgezien van groote activiteit der artillerie op sommige plaatsen en eenige gevechten van kleine afdeelingen is van het noordelijk deel van het front niets van belang te vermelden. Legergroep van Linsingen. Ten Westen van Sokoel en bij Satoerzi houden voor ons gunstig verloopende gevechten aan. Het aantal krijgs gevangenen steeg sedert 16 dezer tot 61 offi cieren en 11.097 man, terwijl 2 stukken ge schut en 54 machinegeweren werden buitge maakt. Voor het leger van generaal von Bothmer bleef de toestand in het algemeen onveranderd. WEENEN, 26 Juni. (W. B.) In de Boe- kowina geen bijzondere gebeurtenissen. Op de hoogten ten noorden van Koety werden aanvallen der Russen afgeslagen zij leden daarbij zware verliezen. Op het overig gedeelte van het front in Galicië verliep de dag rustig. In Wolhynië bleef de actie grootendeels beperkt tot artillerie-gevechten. Ten westen van Sokoel namen Duitsche troepen stormen derhand de eerste vijandelijke stelling, onge veer drie K.M. breed. Zij sloegen alle tegen aanvallen op de stelling af. PETROGRAD, 26 Juni. (P. T. A.) Be richt van den Grooten Generalen Staf.) In verschillende sectoren van de stellingen van Jacobsstadt en Dunaburg krachtig artillerie vuur. In de streek ten oosten van het dorp Go- roditsje ten noorden van Barar.owitsji ging de vijand, na een hevige beschieting van de Rus sische loopgraven bij de hoeve Sorobof, over tot een aanval; hij werd echter afgeslagen. Terzelfdertijd trachtte eeu vijandelijke af- deeling aan den weg naar Sloelk de Russische loopgraven aan de Schara te naderendie poging werd echter door het vuur der Russen verijdeld. In de streek ten noordoosten van het Wy- gonowskoje-meer deden de Duitschers gister ochtend een aanval op hoeve Sise, vijf werst ten zuidwesten van het dorp Lipck zij wer den echter afgeslagen. Tegen den middag herhaalde de vijand hier zijnen aanval over een uitgestrekter front en onder bedekking van het vuur van zware en lichte artillerie. Aan de Styr van de streek van Kolki af tot aan Sokoel zetten de Duitschers de be schieting van de Russische loopgraven met zwaar geschut voortzij doen hier en daar plaatselijke aanvallen, die echter overal afge slagen worden. Herhaalde aanvallen van talrijke troepen in de streek van Linewka aan de Stochod liepen dood in het vuur der Russen. Eén Russische compagnie vervolgde daarbij den vijand over een afstand van een halven werst en maakte 45 manschappen met een officier krijgsgevangen. In de richting van Loezk en meer naar het zuiden is de toestand dezelfde gebleven. De Russen sloegen een partieelen aanval van den vijand op Satoersk af. In de krommingen van de Dnjester ten zuiden van Soetsjat bezetten de Don-kozak ken, die afdeelingen van de voorhoede van den vijand teruggeslagen hadden, dorpen Soe- keigin en Petroewe en namen vijf officieren en 350 soldaten gevangen. In de buurt van Kimpoloeng bezette de I Russische cavalerie na een gevecht een stel ling van den vijand bij Poporit, acht a tien wersten ten westen van Kimpoloeng. Volgens nadere berichten zijn aan den spoor weg GoerahoemoraRasjka ten noord-westen van Goerahoemora in de stations Molit en Troemos groote voorraden hout en 31 wagons buitgemaakt, die door den vijand waren ach tergelaten. Voorttrekkend in zuidelijke rich ting zijn de Russen genaderd tot de passen aan dé wegen naar Zevenbergen. Asiago door de Italianen heroverd. ROME, 2-5 Juni, 1 uur namiddags. (Ste- fani. Officieel. De vijand, buiten staat onze verdedigingswerken be boven te komen, en onder den krachtigen druk van het offensief, waarmee onze troepen sedert eenige dagen aan den gang zijn, heeft den terugtocht moe ten aanvangen. Het knooppunt van wegen Mandrielle, de stellingen Castel Gomberto, en van den Monto Meletta, den Monte Longara van Gallio, van Asiago, van Cesuna en van den Monte Cengio zijn door onze troepen hernomen. Onze vooruitgang wordt met kracht voort gezet. Wij volgen den vijand op den voet. ROME, 26 Juni. (Ag. Stef.) De krachtige actie der Italiaansche artillerie op 24 dezer werd heden gevolgd door eeu flioken opmarsch van de i' fanterie van Vallarsa tot aan het plateau Sette Communi. De vijand trekt zich haastig terug, maar biedt achtereenvolgens op de daarvoor gunstigste punten nog tegenstand, die echter door de onstuimige pressie der Ita liaansche troepen overwonnen wordt. In Vallarsa namen de Italianen Raossi en de zuidwestelijke hellingen van den Monte Menerle, die door den vijand krachtig versterkt waren. De vijand liet de brug van Foxi in de lucht vliegen en schoot Sant Anna en St. Aineri in brand. Aan het front Posna-Astico begonnen Ita liaansche afdeelingen, na kleine vijandelijke aanvallen aan het begin van het dal van Monte Piuebe te hebben afgeslagen, hunnen opmarsch het Posina-dal in. Groote vorderingen werden gemaakt aan den rechtervleugel, waar de Italiaansche troepen den berg Priafora namen en afdeelingen door drongen tot de eerste huizen van Arsiero. □e hulp wan Japan aan Rusland. De Japansche gezant te Parijs heeft, naar Reuter meldt, aan een medewerker van het »Journal« verklaard, dat hij in 1915, toen hij aan het Japansche ministerie van Buitenland- sche Zaken was, een bezoek kreeg van den Russischen gezant te Tokio, met het gevolg, dat er tusschen Rusland en Japan een overeen komst betreffende de levering van oorlogs- materieel, munitie, geweren en kanonnen ge sloten werd. Alle fabrieken in Japen werken thans voor Rusland en vervaardigen kanonnen van zwaar- en middelmatig kaliber. De militaire attaché bij de Japansche legatie te Parijs verklaarde aaSi het »Journal«, dat Japan moderne geweren voor al de geallieer den, maar vooral voor Rusland vervaardigt. Ook zendt het kleederen en schoenen. De Vereenigde Staten en Mexico. WASHINGTON, 24 Juni. (Reuter.) Het bericht van generaal Pershing, waarin aange duid wordt, dat er waarschijnlijk in het ge vecht bij Carrizal twee afdeelingen cavalerie vernietigd zijn, heeft een grooter spanning teweeg gebracht, dan een van de vele con flicten met Mexico, die de Vereenigde Staten aan den rand van een oorlog gebracht. In het bericht wordt gezegd, dat er totdusver slechts zeven ruiters zijn teruggekeerd van het slagveld. De Mexicanen hebben aan het slot van een onderhandeling de cavalerie ver raderlijk in de flank aangevallen met geweer vuur, in het front met verborgen machinege weren. Toen het bericht van generaal Pershing te Washington ontvangen was, heeft de minister van oorlog Wilson gewekt, met wien hij een langdurig onderhoud had. Telefonisch wordt uit de verschillende staten bericht, dat de aanvoerders der militie er koortsachtig aan het werk zijn om hun manschappen zoo spoe dig mogelijk naar de grens te krijgen. NEW YORK, 24 Juni. (Reuter.) Een be richt uit San Salvador behelst, dat het depar tement van buitenlandsche zaken er een tele gram uit Ecuador ontvangen heeft, waarin wordt aangedrongen op een gemeenschappelijke actie van Latijnsch-Amerika, tan einde te beletten, dat het tusschen Mexico en de Ver eenigde Staten tot oorlog komt. Een reusachtig transport. Een en twintig stoombooten, Engelsche en neutrale van 3000 tot 15000 ton, zijn over den Atlantiscben Oceaan naar Noord Rusland gevaren begeleid door vier kruisers en twee duikbooten. Op 13 stoombooten bevonden zich uitsiuitend troepen, meest Oanadeezen, terwijl de 8 andere oorlogsmateriaal vervoer den, nl geschut, pontons, automobielen, paar den en groote hoeveelheden munitie. Deze 8 schepen zijn uit Amerikaansche havens ver trokken en hebben zich op den Atlantischen Oceaan vereenigd met de eerste 13 van Canada vertrokken schepen, terwijl 4 kruisers hen tegemoet voeren. Er moeten vooral veel automobielen zijn medegevoerd om alles door het binnenland van Rusland naar het front te transporteeren. Zoodra de 21 stoomschepen zijn gelost, keeren zij naar Amerik terug om meer materiaal te halen. Van uit het nieuwe Russischn vloot- station kruisen aanhoudend torpedobooten en Russische en Engelsche onderzeeërs, daar men een aanval vreest van Duitsche onder zeeërs. De aangekomen Canadeezen zullen vooral worden gebruikt als bedienings manschappen voor het aangekomen geschut, voor pionier diensten en munitiewerkzaamheden, aangezien men in Rusland gebrek heeft aan mannen die hierin ervaren zijn. We vragen ons af wie in den slag aan het Skagerrak de overwinning, d. i. de .heerschap pij der zee, heeft bevochten. Hei opbrengen wan de Harwichboot. Te Vlissingen binnengekomen visschers rap porteerden, dat Zaterdagmorgen een Harwich boot door negen Duitsche torpedobooten is aan gehouden en opgebracht naar Zeebrugge. De aanhouding geschiedde bij Schouwenbank.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2