Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. miSiNKiNLAim Zoo ia in het oosten de positieoorlog, door de taktiek van generaal Broesilot, weder in een bewegingsstrijd overgegaan. Inmiddels is ook in het noordelijk deel van het oostelijk front, bij het leger van v. Hin denburg, de strijd weer begonnen. Reeds voor eenigen tijd werd daar een Russisch offensief beproefd, dat echter mislukte. Thans ging Hindenburg tot den aanval over. Het Duitsche bericht meldt, dat op enkele plaatsen, ten n.w.en ten z. van Dunaburg en bij Smorgon. Duitsche aanvallen werden gedaan die succes hadden, üe mogelijkheid bestaat, dat deze Duitsche aanvallen een diversie beoogen, en dat Hin denburg de Russen wil noodzaken een deel van de troepenmachtwaarover Broesilof beschikt naar het noorden te zenden, ten einde zoodoende den druk op de Oostenrijkers wat te verminderen. Ook in het centrum van het geheele ooste lijke front, evenals in het centrum van het zuidelijk deel, staan de beide partpen tegen over elkaar, afwachtend of zich de gelegenheid zal voordoen, om een onverwachten, krachti- gen slag toe te brengen. Op bet westelijke front is de toestand weinig of niet veranderd. PARIJS, 22 Juni. (Havas.) Communiqué. Aan beide oevers van de Maas werd de nacht gekenmeikl door een reeks aanvallen van de Duitscbers, na een zeer hevige beschieting. Aan den linkeroever vielen de Duitschers de Franscbe loopgraven aan op de zuidelijke hel lingen van den Mort-Homme. Tijdens levendige gevechten met handgra naten verdreven de Franschen de Duitschers en behielden al hunne stellingen. Aan den rechteroever werden de hevige ge vechten in de streek ten W. en ten Z. van het fort Vaux voortgezet. Gisteren, tegen het einde van den avoDd, slaag den de Duitschers erin, tijdens een krachtigen aaDval door te dringen in een boschje ten Z.O. van het Bois de Fumin. Bij een onmiddellijk ondernomen Franschen tegenaanval werden de Duitschers er weder uit verdreven. Tegen middernacht werd een nieuwe offen sieve actie ondernomen op de Fransche stel lingen van het bosch van Fumin tot ten 0. van Chenois. De Duitschers, die met bloedige verliezen werden teruggeslagen bij Fumin en Chenois, slaagden er in voet te vatten in enkele gedeel ten der vooruitgeschoven Fransche stellingen tusschen die beide bosschen. Tegen 2 uur mislukte een aanval met hand granaten tegen een Fransche stelling ten n. van hoogte 321, onder het Fransche vuur. De nacht was kalm aan de rest van het front, behalve in Champagne, waar de artil lerie-actie zeer levendig was aan het front Maison de ChampagneMoot Fetu. Aan het Fransche Belgische front mijnen- strijd en artillerie-actie. BERLIJN, 22 Juni. (W. B.) Officieel. Een zwakke Engelsche Afdeeling is bij Erelinghien ten noordoosten van Armentières afgeslagen. Een Duitsche patrouille bracht ten westen van La Bassée eenige gevangenen uit de Engel sche stalling terug. Ten oosten van de Maas ontwikkelden zich infanteriegevechten, waarbij wij ten westen van het fort Vaux voordeelen behaalden. Door ons afweervuur zjjn teo zuiden van de Cote du Poivre en bij Duas twee Fransche vlieg tuigen neergeschoten. De inz 'ttenden van het bij Duas neergeschoten vliegtuig zijn ge vangen genomen. Onze vliegers-escadrilles de den gistermorgen vroeg een aanval op de met troepen bezette plaatsen in het Maasdal ton zuiden van Verdun hedenmorgen vroeg op de stationsinrichtingen en troepenkampen te Revigny. Het gebrek in de Belgische grensplaatsen. Men schrijft van de grens Hoort en leest men de berichten uit Brussel en het Belgische Maasdal, dan verneemt men wel, dat de levensmiddelen ook daar vrij schaars zijn, maar het haalt niet bij het gebrek, dat aan de Belgische grensplaatsen, met name in Vlaanderen, geleden wordt. Men kan hier inderdaad van gebrek spreken. Brugge en Osteude, met de omgeving dezer steden, zijn bijna volkomen geïsoleerd, en de aanvoer houdt bijkans geheel op. In de andere streken van het bezette gebied van België, met name in de mijndistricten, is er voor den arbei denden stand nog wat werk daarheen worden nog wel levensmiddelen gevoerd het is voor het Duitsche bestuur dan ook van groot be lang, dat deze arbeiders voldoende gevoed wor den. Maar in de grensstreken bestaat dit mo tief niet. Zelfs de Duitsche militairen aan de kust, verder van het front gelegen, klagen zeer over het gemis aan de noodigste levens middelen. Deze geheele streek is aangewezen pp haar eigen productieen nu schynt de oogst van het vorig jaar zoo goed als geheel te zijn verbruikt. Een Duitsche officier beklaagde zich, in geen veertien dagen een aardappel te hebben geproefd. Bewijs genoeg, dat de bewoners van het land hetzelfde ongerief kennen. Het eenige voedsel voor verreweg de meesten is brood; en niets anders dan brood. Drie malen per dag krijgt men bij zijn maaltijden niets anders dan brood. Roter of vet is bijna niet meer te be komen en jams, ofschoon voorradig, zijn zoo duur, dat slechts de gegoeden daarvan kunnen profiteeren. Gelukkig voor deze arme grensbewoners, dat er nog wat brood uit Nederland wordt uitge voerd. Zoo gaat er uit Sluis driemaal per week een bezending brood naar Brugge en Ostende met omliggende dorpen, tot een totaal van 15.000 K.G. per week. Maar deze hoeveelheid is verre van voldoende om in de behoeften te voorzien. Daartoe zon ze minstens verdubbeld moeten worden. Dringend zijn dan ook de aan vragen om grootere bezendingen brood. De uitvoer van aardappelen staat begrijpelijker wijze stil. Wel is er onlangs nog een groot schip met aardappelen naar Brugge vertrok ken, maar dat was maar een tiende gedeelte van de gewenschte hoeveelheid. Het brood, dat wordt uitgevoerd, is van de beste qualiteit, en valt, in tegenstelling van wat men van elders hoort, bij de Belgen in den smaak. Het wordt op wagens naar de grens gebracht, en daar, onder toezicht van Duitsche militairen, overgeladen in goederenwagens van de tram. De militaire overheid zorgde er voor, dat al het land genoegzaam bewerkt en bebouwd werd. Het land in België, dat in het bezit of het gebruik van Hollanders is, wordt voor hun rekening door Belgische landbouwers bewerkt. De oogst daarvan is natuurlijk aangewezen voor het Duitsche bestuurmaar zal gelijk het vorig jaar, tegen de geldende prijzen worden betaald. Over het algemeen staan de gewassen, het groote gebrek aan bemesting in aanmerking genomen, in het Vlaamsche land vrij goed. De verwachting is dan ook niet minder dan het vorig jaar. Maar de veestapel is geweldig verminderd. Slechts het hoognoodige vee is aangehouden, de rest is sinds lang als slachtvee verbruikt. Het verlangen naar vrede, hoe deze dan ook uitvalt, is in het land groot. BERLIJN, 22 Juni. (W. B.) Officieel. Aon het noordelijk deel van bet front had, behalve welgeslaagde Duitsche patrouilleondernemingeD, niets bijzonders plaats. Op de spoorwegbrug over de Pripjet, ten zuiden van Lunii ietsj, zyn bommen geworpen. Legergroep-v. Linsiugen Russische aanval len op de stelling aan bet kanaal ten zuid westen van Logischin mislukten, evenals her haalde aanvallen ten westen van Kolki. Tus schen Sokal en Linieika zijn de Russische stel lingen door onze troepen genomen en tegen sterke tegenaanvallen gehandhaafd. Voortgezette pogingen van den vijand ons de successen ten noordwesten van Loezk te betwisten, bleven zonder succes. Ter weerszijden van de Toerija en verder zuidelijk over de algemeene linie Swinioetsjy Gorotsjof zijn de Russen verder teruggedrongen. Bij het teger-7. Bothmer zijn herhaalde sterke aanvallen van den vijand van de linie Hajworonka—Boboelintsje (ten noorden van Przswloka) niet zonder zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. WEENEN, 22 Juni. (W. B.) Officiel. Gis- steren zjjn bij Goerahomora Russische aanval len afgeslagen. Overigens ten zuiden van den Dnjester geen bijzondere gebeurtenissen. Ten wes:en van Msuiowczyk viel de vjjand op nieuw met sterke strijdkrachten aan. Zijn stormkolonnes stortten ioeen ten deele in het versperringsvuur der artillerie ten deele in den strijd met de Duitsche en Oostenrijksch- Hongaarsche infanterie. Hij leed zware ver liezen. Bij Boekanof sloegen onze troepen nachtelijke aanvallen der Russen af. De in Wolbynië strijdende verbonden strijd krachten maakten ten noorden van Goroekot, ten oosten van de linie Lokaczy-Kiselin en bij Socoel verdere vorderingen. Zoowel op deze gevechtsterreinen als bij Kolki mislukten alle met groote hardnekkigheid herhaalde te genaanvallen der Russen. PETROGRAD, 22 Juni. (P. T. A.) (Officieel) In de streek van het bruggenhoofd Ikskul hevig artillerie vuur der Duitschers, na voorbereiding door de artillerie, over tot offensief tegen de stellingen bij Dunaburg langs den spooorweg naar Ponewiesj en den zoogenaamde» War- schau-spoorweg. Zij werden overal afgeslagen. In de streek van Doebatowska, twaalf werst en zuiden van het Wisjnowoskoje meer, gin gen de Duitschers na hevige artilleristische voorbereiding tot het offensief over en maakten zjj zich meester van een deel van loopgraven aangekomen versterkingen echter dreven de Duitschers naar bun loopgraven terug. Ten zuiden van Krevo trokken de Duitschers over de rivier Krevhanka, maar door ons vunr konden ze niet verder voortrukken en trokken ze terug op den westelijken oever der rivier. Aan het Oghinskkanaal en de Yassalda artillerie- en geweervuur. In dtn loop van den dag schoot onze artil lerie twee Duitsche vliegtuigen neer, die bin nen onze linies vielen een twee werst ten zuiden van het station Listopady, aan den spoorweg Bologoje Siedletz de andere bij de hoove Joek, tien werst ten zuidoosten van de uitmonding van het Oghinsk-kauaal. Beide vliegtuigen werden vernield, de inzittenden gedood. In de streek van Gru/.iatin ging de vijand in dichte massa 's tot het offensief over, maar hij werd uiteen gedreven en vluchtte, vele lijken er gewonden achter latend. In de streek ten westen van Sokoel aan de Styr sloegen wij door tegenaanvallen het Duit sche offensief at. Wij maken ongeveer 600 gevangenen en veroverden eenige mitrailleuses, tn dezeltde streek hevig vuur van de zware artillerie van den vijand van Mvlok uit. In de streek van Raymiesto aan de Stochod, ten westen van het dorp S idniki en ten oos- len van Worontsjin duten de uiterst hevige gevechten voort. Wij namen 4 officieren en 214 Duitsche soldaten gevangen. Dit geringe aantal gevangenen is te verklaren door de uiterste verbittering van onze soldaten, die geen kwartier gaveD aan de Duitschers, omdat deze ontplofbare kogels haddeö afgeschoten. Aan dezen aanval nam ook deel de dappere afdeeling der territoriale reserve van Jaroslaf, welker commandant, hoewel gewond, toch zijn gelederen niet verliet. Aan de Strypa ten westen van Gaivoronka vermeesterden ODze troepen enkele vijandelijke loopgraafdeelen. Aan onzen uitersten linkervleugel zetten wij de vervolging van den vijand voort. Wij be zetten de stad Radantz. Bij de vervolging van den vijand namen wij 22 officieren en een duizendtal soldaten gevangen en vermees terden we 3 mitrailleurs en 27 pakkeu mitrail- leursmunutie. Een kranig stukje. PETROGRAL), 20 Juni (P. T. A.) lc een der nadere rapporten wordt de volgende bui tengewone actie van de rijdende artillerie mede gedeeld In het gevecht van 10 Juni, toen de vijand uit zijn versterkte stellingen bij Okna ten zuidoosten van Zalesczyki werd geslagen, trok hij overhaast terug in de richting van het dorp Zastawna. Ruisiscüe infanterie aaog9moe- dig door het succes, vervolgde, zonder zich een oogenblik rust te gunneo, de Oostenrijkers teu- eiode hen te verhinderen zich terug te trekken in de van te voren gereedgemaakte stellingen. Intusschen naderde een Russisch regiment met een batterij van een der divisies veldartillerie. De bevelhebber dezer divisie, die de groepen vijandelijke iDfantene ordeloos met groote haast door Zastawna zag trekken eo bemerkend dat de vijandelijke batterij alle kans had om te ontsnappen, besloot haar de stukkenrijders na te zenden. Zonder zich een oogenblik te bedenken, snel den zestig miters met den commandant der batterjj kolonel Sjirinkin aan het hoofd het dorp binnen, waar de kolonel 40 ruiters uit zond ter vervolging van de vluchtende vijan- delyke infanterie en kapitein Nassonot met de andere manschappen de batterij nazette, die zich snel uit de voeten trachtte te maken. De eerste groep sabelde eeii aantal vluchte lingen neer en maakte 150 infanteristen krijgs gevangen terwijl de andere groep steeds de battery achterna reed welker manschappen zich al vluchtende met revolver en karabijuschoten verdedigden. Eerst toen de batterij-commandant was gesneuveld en de paarden en stukrijders gewond waren stopte de batterij In dezen aanval nam kapitein Nassonof in het geheel twee officieren en 79 artilleristen gevaugen en maakte hij 30 met bespanning, vier bruikbare kanonnen en munitie-wagens buit. Toen de vijandelijke infanterie zag, dat de battery verloren was opende zij een ongeregeld vuur. Desondanks werd de veroverde battery met succes weggebracht. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Verschillende wetsontwerpen zijn na ampele bespreking onder den hamer doorgegaan. Zoo werden z. h. s. aangenomen het wets ontwerp inzake de kosten vaD de statistiek van in-, uit- en doorvoer, dat tot wijziging en aan vulling van de wet tot regeling van het L. O., die tot bestendiging van den staat van beleg, dat tot wettelijke voorziening van den overgang van de afdeeling arbeidersverzekering van Landbouw naai Waterstaat en dat tot tij delijke verhoogiDg van het maximum der ver goeding wegens kostwinnerschap van dienst plichtigen van f 1,50 tot f2,- per dag. Over het algemeen achtte men bij het laatste wets ontwerp de vergoedingen te laag en wees men op het ongewenschte bij de berekening van de vergoedingen het loon, dat 1 Augustus 1914 werd verdiend als maatstaf te nemen. In de laatste jaren is de levensstandaard toch vrij wat hooger geworden. De heeren Duymaer van Tioist (A R.) -en Mendels (S.D.A.P.) kwamen met moties voor den dag om ruime wettelijke vergoeding mo gelijk te maken, door herziening van art. 4 van het Kon. besluit van 22 Febr. 1912. De Minister van Oorlog zou de loonen van Augustus 1914 als -basis willen behouden, te meer daar toch ook weer een sterke daling der loonen kan volgen. Beide moties werden tenslotte weer inge trokken, nadat de indieners daarvan zich van den goeden wil van minister Bosboom, om aan hun verlangen tegemoet te komen, over tuigd hadden. De heer Hugenholtz (S.D.A.P.) hield ver volgeus zijn aangekondigde interpellatie inzake uitzending van miliciens naar Indië De soc.-dem. afgevaardigde wees er op, dat deze uitzending zal worden voortgezet zoolang de oorlogstoestand duurt en dat door een militie-marine een onduldbare overbelas ting op een bepaalde groep zou worden ge legd, daar men een dienstverband van ten minste 3 jaar zou krijgen, terwijl de landmili- ciens slechts 8 maanden dienen. Ook zal het bij de aanwijzing tot uitzending zeer moeilijk zijn, willekeur te vermijden. Alleen wanneer oorlog of oorlogsgevaar voor de koloniën dreigde, zou de minister, volgens dezen afgevaardigde, tot een dergelijken krassen maatregel mogen overgaan. Uitvoerig behandelde spreker vervolgens de relletjes te. Soerabaja en wees er op, dat de oorzaken van die relletjes niet worden weggenomen. In de avondvergadering is deze interpellatie voortgezet. De minister van marine ontkende de ge nomen maatregelen getroffen te hebben om de militie-marine in te voeren. De minister heeft steeds getracht om een wijziging van de mi- litiewet te verkrijgen, opdat een vrijwillige dienst voor miliciens van jaar met l1/^ jaar reserve verkregen zou kunnen worden. Toen miliciens naar W.-Indië werden ge zonden, ondervond de minister niet de minste tegenwerking. Hij verzekert, dat de toestan den te Soerabaja wel degelijk van hoogerhand zijn veranderd. Relletjes, als te Soerabaja, welke de minis ter uitvoerig besprak, zijn in deze tijden ontoe laatbaar. De minister behandelde vervolgens den ver slappenden bondsgeest, de actie van den heer Michels tegen het kort dienstverband en tegen den minister en die tegen het hospitaal te Soerabaja. De miliciens van de lichting 1915 zullen weer op tijd terug zijn. Met nadruk wees de minister er op, dat men bij den Bond te doen heeft met een kunstmatig demoraliseeren door de menschen wijs te maken, dat zij het zoo slecht hebben. In deze ernstige tijden kan zoo iets niet geduld worden. De beer Hugenholtz (S.D.A.P.) repliceerende, betoogde, dat wanneer het bij de marine een janboel is, dit de schuld is van het verkeerde beleid van den minister. Spreker zag in de actie van den Bond slechts een wakker maken van het minder marine-personeel, ingeslapen als het was uit een zekere moedeloosheid. Is, aldus-de heer Hugenholtz, de verdediging; van Indië door vrij willigers meer een nationale zaak dan die door miliciens De afgevaardigde voor Weststelling-werf eindigde met een voor de bemanning zeer vleiende afscheidsrede voor te lezen welke deT commandant van de »KoninginRegentes* hield toen hij dezen bodem verliet. Zóó, aldus spreker, zijn de mannen, die behoorlijk worden behandeld. Ten slotte diend bij de volgend» motie in »de Kamer, van oordeel, dat de uitzending van zee-miliciens naar Ned-lndië, anders dam op eigen verzoek, ongewenscht is en door de- bijzondere tijdsomstandigheden niet noodzake lijk is, verzoekt den minister van dezen voor genomen maatregel af te zien, en gaat over tot de orde van den dag*. De heer De Meester (U. L.) wilde nadruk kelijk weten, wat de minister met den nieuwen maatregel beoogt. Hij geloofde niet, dat door de uitzending van miliciens herhaling van het gebeurde zal worden voorkomen. Tot groote verontwaardiging van den inter- pellant verklaarde de heer Van der Voort van Zijp (A.R.) vervolgens, dat het hem niets zou verwonderen, als de Bond bij de relletjes te Soerabaje was betrokken. Waarom, aldus deze spreker, heeft de minister, toen hij niet «enoeg vrijwillige miliciens kon krijgen, geen mannen van bet kort dienstverband genomen De heer Mendels (S.D.A.P.) waarschuwde er ten sterkste tegen strafrechtelijk en dici-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2