Kantongerecht te Ter Neuzen. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. APOTHEKERS-ASSISTENTE. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 21 Juni 6.37 7.4 Donderdag 22 7.32 8.- Vrjjdag 23 8.31 9.2 Zaterdag 24 9.34 10.8 Zondag 25 10.42 11.16 Maandag 26 11.49 Dinsdag 27 0.19 0 46 Leeftyd niet jonger dan 17 jaar. vinden in de oogen van hen of hem die de betrekking te vergeven had en men vernam op eens, dat iemand geheel buiten de admini stratie staande, benoemd was. En we gelooven, dat de wijze waarop deze werkzaam is, weer bewijst, dat die diploma eiseh voor alle amb tenaren op onze secretarie inderdaad, 't moge dan het bereikbare ideaal voor een ambtenaar zijn, voor de gemeentekas wel wat hoog gaat en dat de zaken toch evengoed kunnen mar- cheeren. Hoevele gemeenten zijn er niet in de omgeving waar men het zelfs geheel zonder gediplomeerde krachten moet doen en waar men even goed als hier al die door den Yoorz. opgesomde wetten en Kon. besluiten moet nagaan, naleven en uitvoeren. Wanneer het noodig is, dat ze.lfs de jongste ambtenaar dezelfde bevoegdheden heeti als de gemeente secretaris zelf, d w. z. volledig van alles op de hoogte zijn, moet men dan in dien geest niet voortgaan Moet men dan in de toekomst alleen als politieagent aanstellen personen die niet alleen een politiediploma hebben, maar die talenkennis enz. bezitten, kortom, die elk voor zich alhier inspecteur-rechercheur kunnen zijn Moeten dan ook niet alleen stadswerk- lieden worden aangesteld in het bezit van eet bouwkundig diploma opdat ze ieder voor zich de taak van den gemeente-bouwmeester kunnen verrichten Wordt de waarde van een diploma in deze niet te hoog geschat Als een jongmensch slaagt een diploma te behalen en hij zou eenigen tijd moeten loopen eer hij een plaats had, dan zou, bij de wisseling van wetten en Kon. be sluiten toch weer een nieuwe studie gevorderd worden, om er in te geraken. Als zoo'n ge diplomeerde uit eene andere provincie komt, moet hij dan ook niet opnieuw bestudeeren de bijzondere provinciale wetten. Wat zal binnen enkele jaren de kennis van de tegen woordige kieswet en onderwijswet nog helpen Nogmaals: de leden hadden kunnen vragen of men nu op dit gebied niet wat te grootscheeps eischt voor een gemeente als de onze. Kan men nu werkelijk niet meer voor één of twee ontwik kelde jongelui een gelegenheid openen zich door routine in te werken en aldus eene eervolle plaats in de maatschappij te verwerven, beter dan tegen grootere gemeenten opbieden om daaraan ambtenaren te onttrekken Doet men ook in andere administraties aldus Ziet men niet dat bij provincie en rijk op de kantoren jongelieden die flink onderwijs ge noten hebben en daardoor algemeene ontwik keling bezitten worden geplaatst en zich daar dan regelmatig kunnen opwerken. Is men bij de posterijen en telegrafie niet van die vroegere dure klerken examens teruggekomen en kweekt men nu geen lokale krachten aan Er wordt nu over de post wel eens geklaagd (waarover klaagt men trouwens niet) en dan krijgen die lokale krachten, als minderwaardig, de schuld Maar vroeger toen er alleen commiezen en klerken waren, waren er evenzeer reden tot klagen. Er zijn onder die lokale krachten der laatste jaren ook zeer goede werkers, evenals die er zjjn onder de ongediplomeerde-gemeente- secretarie-ambtenaren. 't Zou ons zeer ver wonderen, dat, al is niet zoo gesproken, meer dere leden, die zich wat vroeger gebeurde nog herinneren, toch wel aldus hebben gedacht, al zeide men het niet. Nadat als gemeld over de ambtenaarskwes tie was beslist, werd nog vasgésteld een rooi lijn voor bouwen aan de Steenkamplaan, in de buurt Java, ter plaatse waar dhr. J. de Smidt een woon- en winkelhuis wil zetten en waar het terrein ligt, waar de wouingbouwver- eeniging het oog op gevestigd heeft voor het bouwen van woningen. ervolgen» maakte bij de omvraag dhr. Waalkes er op attent, dat mej. Bongers, leerares in Duitsche taal en letterkunde aan de H. B. S. voor een jaar tijdelijk is benoemd en vroeg of tijdig maatregelen ten deze zullen worden genomen. Uit de mededeeling van den Voorz. bleek dat hier reeds aan gewerkt wordt. Dhr. Waalkes had nu meteen wel eens kun nen vragen of een sedert de laatste Paaschva- cantie aan de H. B. S. en M. U. L. O. ontstane instrumenten-kwestie (waarover men eigenlijk niet weet of men lachen of huilen moet) hare oplossing nog niet nadert. Ontbreekt daarvoor soms de tijd Dhr. Waalkes wilde ten slotte nog aan hulp op de secretarie helpen, door de vraag te stellen of de leerling van den gemeente- secrataris, dhr. Scheele, aldaar niet als volon tair zoude kunnen werken. De Voorz. merkte op, dat de secretaris, zooals bekend, daar niet voor was, wat dezen aanleiding gaf dhrn. in te lichten dat men het zoo niet moest op vatten, dat hij zelf nimmer het denkbeeld zou willen vestigen er een zijner leerlingen in te willen schuiven, maar er overigensgeen be zwaar in zou zien. Dhr. Lensen was van mee ning, dat men dit maar aan B. en W. moest overlaten en zich als Raad daar buiten houden. Toen was het ineens uit 1 Door Burg. en Weth. alhier is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie, de heer J. J. Huijssen, thans adjunct •commies te Delft. Bij het dezer dagen gehouden examen slaagde voor de onderdeelen I en IV (hand- teekenen en wiskunde) van het prop. examen technologie, mej. La. van der Moer van Ter Neuzen. Door de gemeentepolitie alhier is wegens landlooperij in bewaring genomen en ter be schikking der justitie gesteld, een onbekend persoon. Hij gaf voor Engelschman te zijn en door de Duitschers te zijn vastgehouden, sedert de bezetting van Antwerpen. Hij was nu ontsnapt en wilde naar Engeland, waar voor hij zich op het Engelsch en het Belgisch consulaat vervoegde, daar geheel uiteenloopende inlichtingen gevende. Hij maakte den indruk geheel iemand anders te zijn, dan waarvoor hij zich uitgaf. Hij bleek ook een merkwaar dige kennis te hebben van onze grensstreek, waardoor de verdenking rees, dat men hier eigenlijk te doen had met een persoon die op spionnage uit was. Te Hoek is gisteren uit een der kreken levenloos opgehaald een vrouw van 24 jaar, die waarschijnlijk zich tengevolge van zwaar moedigheid heeft verdronken. Zij laat een man en drie kinderen achter. Tot ontvanger der registratie te Oost burg is benoemd, de heer Gerritsen thans te Medemblik. Deze week zullen de bakkers te Oostburg beginnen met het leveren van brood voor de Belgische grensgemeenten. Door een jongetje te Hoofdplaat werd een duif gevangen met een briefje aan den poot met een oorlogsbericht uit het buitenland. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastin gen in de gemeente St. Kruis de heer A. Blon- deel ter varvanging van den heer F. Bonte, die overleden is. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad van Sluis. Voor de geldleening van f 3300 a 5 pCt. (voor aankoop van een perceel weiland) waren 2 inschrijvers, waarvan slechts een voor het geheele bedrag Toegestaan aan deze. Besloten is geen subsidie te verleenen voor den verbindingsweg tusschen Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De wijziging in de begrootitfg van het al gemeen armbestuur van Heille werd goedge keurd. Besloten 'werd tot wijziging der gemeente- begrootingen van 1915 en 1916. Ten slotte werd nog besloten het jaehtrecht op de gemeentegronden te verpachten aan A. J. Zonnevijlle voor f 2.50 's jaars. lo de Maandag gehouden openbere raads vergadering te IJzendijke waren alle leden aanwezig. Wegens nog voortdurende ongesteld heid van den burgemeester was de heer Calon voorzitter. De bestaande regeling tot het toelaten van schoolgaande kinderen dezer gemeente in de school van Waterlandkerkje bleef gehandhaafd volgens vroeger besluit. Tot lid der commissie tot wering van school verzuim benoemde de raad met algemeene stemmen den beer Buisrogge, pastoor. In de schattirgscommissie voor de inkomstenbelasting werd benoemd de heer Ch. Haverbeke, wet houder, met 6 stemmen, tegen 1 op den heer E. van Hyfte. De heer Hendrikse stelde voor den gemeen tewerklieden een duurtetoeslag van 50 te - verleenen. De heer Theri achtte het salaris van 400 toch al zeer gering en zou liever het inkomen met f 50 verhoogen. Ten slotte werd het voorstel-Hendrikse met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag besprak de heer Hendrikse den slechten toestand van een weg bij de Pyramids. Die weg in onderhoud bij de Zeeuwsch- Vlaamsche Tr. Mij., eischt dringend verbetering, waartoe spreker de medewerking van het da- gelijksch bestuur vroeg. Deze werd toegezegd. Zitting 2, uitspraak 16 Juni 1916. VEROORDEELD ZIJN ter zake van Het rijden met een Rijwiel zonder licht. R. v d. Vwerkman te Westdorpe, tot boete van 15 subs. 10 dagen hechtenis J. D., zonder beroep te Zaamslag, t. b. v. 2 subs 1 week tuchtsch. K. O., arbeider zonder woonplaats; P. D., landbouwer te Axel; J. J. W., arbeider te AxelJ. Zklompenmaker te Clinge- P. W. A., zonder beroep te Hontenisse; S. V., dienstbode te Ter Neuzen- P. Svlasfabrikant te St. Jansteen; P. D., zonder beroep te Axel P. J. B., zonder beroep te Axel8. P. v. d. H arbeider te Ter Neuzen - C. M. M bakkersknecht te AxelL. V winkelbediende te Hulst C. B., voerman te Clinge; - P. D., kleermaker te HulstA. v d. V., smid te Sas van Gent en C d. P., landbouwersknecht te Axel, allen t. b. v. 2 subs. 2 d. hecht. Het rijden met een voertuig zonder licht, E. N., melkboer te Zaamslag en J. H., leurder te Ter Neuzen, b. t. b. v. 2 subs. 2 d. hecht. Het zich binnen den afstand van 50 meter van de rijksgrens bevinden. T. V., werkman te Sas van Gent, t. b. v. 5 subs 3 d. hecht. A. K.H. P.J. d. C. A. d, M.J. C. en P. d. M., allen werkman wonende te Selzaete, e. t. b. v. f 3 subs. 3 d. hecht. J- d. M., werkman te Sas van Gent, t. b. v. f 2 subs. 2 d. hecht. Het opgeven van een valschen naam. T. V., werkman te Sas van GeDt, t. b. v. f 10 subs. 5 d hecht. Het zich In staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg. G S, koopman te Middelburg, t b. v. 15 subs. 8 d. hecht. A. S., varensgezel te Ter Neuzen L. d. M., kuiper te Westdorpe en W. M. V., tim mermansknecht te Axel, a. t. b. v. f 4 subs. 3 d. hecht. Overtreding der Leerplichtwet. C. d. R., zonder beroep te Ter Neuzen, t. b. v. f 3 subs. 3 d. hecht. M. d. V., landbouwer te Axel en J. L. P., visscher te Philippine, e. t. b. v. 2 subs. 2 d. hecht. C. d. E., veldarbeider te Hoek, t. b. v. 0,50 subs. 1 d. hecht. Overtreding van het Binnenvisscherij Reglement. F. E arbeider te Ter Neuzen, t. b. v. 3 X 1 subs. 3 X 1 d. hecht, met verbeurdverklaring van het schepnet en zakje. T. T., arbeider te West dorpe, t. b. v. 2 X 1 subs. 2 X 1 d. hecht. Het loopen of rijden over de trambaan. J. L- A., kuiper te IJzendijke; C.V.,schipper te Ter Neuzen en C. d. B., schippersknecht te Ter Neuzen, a. t. b. v. f 2 subs. 2 d. hecht. Het te Hoek spelen met geld. A. d. Z.; A. d. K., en J. P. d. W., allen ar beiders te Hoek, e. t. b. v. f 3 subs 3 d. hecht. I. d. Z melkventer te Hoek, t. b. v. 3 subs. 1 w. tuchtsch. Betooging voor vrouwen kiesrecht. Zondag heeft in Amsterdam de groote be fooling plaats gehad voor vrouwenkiesrecht op dezelfde voorwaarden als voor den man, welke betooging was op touw gezet door de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht. De optocht trok uit vau het terrein van de IJsclub waar 18 000 personen, voor de meerderheid vrouwen aanwezig waren. Van daar werd een wandeling van drie uur door de stad gemaakt om weer op hetzelfde ter rein terug te keeren, waar de aanwezigen van verschillende plaatsen werden toegesproken. Leden van het hoofdbestuur der Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht wandelden voor in den optocht, voorafgegaan door groepen de eerste, voorstellende de landen waar de vrouwen reeds volledige politieke rechten ver kregen. Deze vrouwen waren in geelwit ge kleed. Dan weer groep geelwit gekleede vrou wen, voorstellende de landen, waar de vrouwen een gedeelte kiesrecht bezitten. Dan de Ne- derlandsche Maagd, omstuwd door de elf pro vinciën en Nederlandsch Indië, allen gekleed in de groene kleur der hoop. Provincie gewijze volgden dan de afdeelingen en in elke provincie zag men een paar vrouwen in de typische, oude dracht van het gewest. In Noord-Holland reed dan nog in een hooge sjees Marijtje uit. Broek-in-Waterland, de propagandiste der Vereeniging, met haar Teun. Op de afdeelingen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht volgden o. a. deputaties van den Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht, het hoofdbestuur van Nosokomos, de Neder- Iandsche Bond van Rijkstelefonisten, het hoofd bestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond met afdeelingen, de Bond van Neder- landsche Onderwijzers, de Bond van Jonge Democraten, het hoofdbestuur van de S. D. A. P. en leden van Sociaal-Democratische Vrouwenclubs uit verschillende plaatsen allen met vaandels en doeken, die frisch kleurden in de roodwitte tinten. Voorts werden banieren meegedragen met opschriften. Koperdiefstal ten nadeele van het Rijk. In de Rijkscentrale te lJmuiden werden drie rollen koperdraad en eenige koperen platen met bijhoorende bouten vermist. Door de recherche werd het gestolene bij een opkooper in Amsterdam in beslag genomen en een sedert jaren bij deze Centrale werkende electricitn in verband met dezen diefstal gear resteerd. Grenstoezicht. Men schrijft Te Venlo gaat de politie nog door met het houden van klopjachten op de Duitschers. Uit alle hoeken en gaten worden ze voor den dag gehaald en voorloopig opgeborgen op het po litiebureau. Zijn er tot een voldoend aantal bijeengebracht Vrijdagavond had meo er over de twee honderd dan wordt het ge heele gezelschap op transport gesteld naar de grens onder geleide van marechaussee en po litie. Den maatregel past men uiteraard slechts toe op hen, die zicb zonder geldige reden in de stad ophouden. Op het politiebureau visi teert men dan ook ieder aan den lijve en neemt er alle te uitvoer verboden goed, dat men daar bij aantref!, in beslag. De bedoeling vau den maatregel is tevens om een einde te maken aan den wantoestand, dat de burgers waren op hun eigen naam koo- peu en deze met woekerwinst binnenshuis of op de straathoeken weer 3an de Duitschers van de hand doen. Een toestand tevens die ten ge volge heelt, dat van sommige winkelwaren voor de burgers geen voldoende hoeveelheden voorradig zijn, of wel dat deze waren met opzet worden achter gehouden. De laatste menschentransporten, welke door hun bijzonder groot aantal vooral de aandacht trokken, werden begeleid door tal van ingeze tenen uit de stad. Maar de Duitschers toon den zicb brutaal genoeg, om hun volksliede ren en vooral het sDeutschland über Alles* te zingen. Het slot was dan ook, dat de Hol landers zich geprikkeld gevoelden en met hun nationale liederen tegen-betoogingen hielden. Aan de grens binden de Duitshers zich ge woonlijk wel in. Tegenover Duitsche glimmende knoopen permitteert men zich niet zooveel vrij moedigheid. Eq bovendien bier wacht hun de verrassing De geheele bezending wordt namen lijk overgeleverd in handen van de Duitsche militairen, die verplicht zijn iedereen die zon der behoorlijk paspoort de grens passeert op te brengen tot het betalen van boete of het ondergaan van gevangenisstraf. Intusschen blijft het een allertreurigste toe stand, dat in ous land ten aanzien van de grensfraade niet een eenvoudig kort recht bestaat. De Staat laat zijn ambtenaren werken met stapels papier, paspoorten, inslagvergun- mngeD, processen-verbaal tot in het oneindige, onttiekt de politiemacht aan baar gewone werkzaamheden, alles met het doel om de grensfraude te weren en laat zich ten slotte door de zingende vreemde lastposten nog uit lachen op den koop toe over zijn lankmoedigheid. s-Gravenhage, 20 Juni. Tweede Kamer. Verscheidene kleine ontwerpen worden z. s. aangenomen, o. a. tot vrijstelling van gemo biliseerde onderwijzers van den eisch van2-jarige werkzaamheid als onderwijzer voor het hoofd- acte-examen, en tot goedkeuring van het ver drag met Frankrijk tot grensregeling tusschen Suriname en Fransch Guyana. Bij de behandeling van een viertal wetsont werpen tot bestendigiug van den staat van beleg dringen de heeren Juten en de Jong aan op verhooging van de vergoedingen voor inkwartiering, waarop Minister Bosboom op merkt, dat nu reeds verhooging wordt gegeven als bet noodig bljjkt, na verzoek door de bur gemeester. In behandeling komt voorts bet wetsvoorstel om de vergoeding van de dienstplichtige kost winners te verhoogen van f 1.50 op f 2. De heer Mendels dringt evenals de heer Dujjmaer van Twist, die dienaangaande een motie indient, aan op berekening der vergoe ding naar den loonstandaard van het oogenblik id plaats van naar fle loonen in Augustus 1914 en op het niet in rekening brengen van het volle inkomen der vrouw bij rekeniog van het gezinsinkomen. De heer JuteD wil de beslissing inzake de vergoeding overlaten met aan den burgemeester alleen, doch aan het dagelijksch bestuur of aan de districtscommissie, omvattende verschil lende gemeenten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 15 Juni. Andries van der Klooster, 24 jjm. en Adriana Nathalia Vermeulen, 20j.,jd. Cornelis Anthonie den Hollander, 25 jjm. en Sara Adriana Dees, 20 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Juni. Franciscus Pe trus Verschorre, 27 j., jm. en Elodie Maria Obrie, 19 j., jd. Jan van Silfhoud, 25j.,jm. en Wiilemina Cornelia Allaart, 31 j.. jd. Geboorten. 12 Juni. Jacobus, z. van Geleijn Kroon en Pieternella Wiskerke. Henrik, z. van Egbert Henrik Tjepke van Borssum Waalkes en Maria Antoinette van Tuyll. 13 Juni. Maartje Elena, d. van Adriaan Olree en Prancina Kaan. Elisabeth Francina, d. van Hendrikus van der Looii en Ca roline Jeannette Louise Albertine Schoonenberg. 17 Juni. Tanneke, d. van Abraham de Bree en Sara Catharina de Fejjter. Jacoba Helena, d. van Martinus Verhelst en Johanna de Doelder. Chri stina Hendrika, d. van Jozias Cornelis Scheele en Licia Maria Dees. 11 11 11 11 11 •sasyja*»» In de Apotheek van E. II. T. VAN BORSSUM WAALKES te Ter Neuzen, bestaat gelegenheid om opgeleid te worden voor

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3