Vaü het Oostelijk oorlogstooneel. Van liet Italiaanscli-OostearOksclie geveebtsterreia. BINNENLAND. UIT QHZE 0M5JSTOG. tiug ten Noorden van Thiaumont en in het vak van Vaux er. Souville. Een vijandelijk luchteskader heeft het dorp ten Zuiden van Verdun, waar zich het kamp der Duitsche krijgsgevangenen bevindt, over vloedig met bommen bestrooid verscheidene krijgsgevangenen zijn gedood of gewond. BERLIJN, 19 Juni. (Wolff.) OfficieelTen Zuiden van de Belgisch-Fransche grens tot aan de Somme is de felle strijd voortgezet. Een Fransche handgranaataanval bij Cha- vonne, ten Oosten van Vailly, is afgeslagen. Een Duitsche mijnontploffing op de Fille Morte, in Argonne, heeft een goede uitwer king gehad. In het Maasgebied leefde de geschutstrijd eerst tegen den avond merkbaar op. 's Nachts bereikte hij op den Mort Homme en ten Westen daarvan, zoomede aan het frontge deelte van het bosch van Thiaumont tot aan het fort Vaux een groote hevigheid. Naar nader gemeld wordt, is gisterennacht bij het bosch van Thiaumont een vijandelijke aanval afgeslagen. Verdere aanvalspogingen zijn gisteren door ons vuur verijdeld. In de gevechten der beide laatste dagen zijn hier rond 100 Franschen gevangen genomen. Verscheidene nachtelijke aanvallen van den vijand in het Fumin-bosch zijn telkenmale in handgranaatgevechten gemakkelijk afgeslagen. Engelsche tweedekkers zijn bij Lens enten Noorden van Atrecht in een luchtgevecht neergestort. De inzittenden kwamen om. Een Fransch vliegtuig is ten'Westen van Argonne neergeschoten. Een Duitsch vliegtuigeskader heeft het sta tion en militaire fabrieksgebouwen te Baccart en het etappe-station van Raon aangevallen. LONDEN, 19 Juni. (Reuter) Officieel De Duitsche intanterie is werkeloos gebleven, de artillerie tamelijk kalm. De bedrijvigheid der vijandelijke luchtstrijdkrachten nam gisteren merkbaar toe. Er zijn in 't geheel 37 gevechten in de lucht geleverd. Een vijandelijk toestel is binnen onze linies neergeschoten de inzit tenden werden gevangen gemaakt. Twee Fok kers en drie andere Duitsche vliegtuigen zijn tot landing gedwongen. Twee -Engelsche toe stellen zijn in de vijandelijke linies neergescho ten. De hernieuwde actie tegen Yperen. In de »Yorkshire Post* beschrijft een cor respondent de hernieuwde strijd bij Yperen: »Onopboudelijk klonk het gedonder van het hevigste artillerie-duel na den strijd bij Loos. En toen, juist tegen donker, kwamen de Duitschers, overtuigd dat er in onze stellingen geen levend wezen meer kon zijn, uit hunne loopgraven om de paar walmende lapjes grond, waarop hun vuur gericht was geweest, in bezit te nemen. Hun zelfvertrouwen kwam hun duur te staan. De vijandelijke kanonnen hadden een rook- barrière doen ontstaan, die de nadering hun ner infanterie voor het oog moest verbergen. Maar van verschillende gedekte punten, sloe gen groepjes uit een Canadeesch bataljon, dat er trotsch op is, dat het dien verschrikkelijken dag geen duimbreeds giond had afgestaan, de schimachtige verschijning der Duitschers, die in versnelden pas aankwamen, gade. In vastberaden zwijgen wachtten zij met vuren totdat er, zooals hun aanvoerder het noemde, iets was, »dat de moeite waard was om op te schieten.Er waren bommenwerpers bij den vijand en dezen gingen het eerst in de loopgraven maar toen onmiddellijk daarop een hevig geweervuur hen tegemoet ratelde, trokken zij zich in zoo groote haast terug, dat zij hunne bommen achterlieten, die dadelijk tegen henzelf gebruik werden. In een open emplacement was een troepje mannen van de Canadeesche bereden infante rie, aangevoerd door luitenant-kolonel A. E. Shaw, door een geweldige overmacht omsin geld. Zij vochten echter door, totdat de vij and algeslagen washun kolonel was toen gesneuveld en er was nog slechts een hand- jeval mannen over. De kapitein van een der in het nauw ge raakte compagnieën kreeg bevel om terug te trekken. Hij gaf zijn mannen order om de loopgraaf te verlaten, maar wilde zelf niet heengaan, deze dappere werd het laatst gezien staande op de borstwering, steeds zijn revolver afzu- rend op de naderende Duitschers, om zijn nut teloos geworden wapen ten slotte een van hen in het gezicht te werpen. Een soldaat weigerde een gewonden officier te verlaten, terwijl vier gewonde mannen, die bevel gekregen hadden om terug te trekken, pal achter bleven, hunne wonden zoo goed en zoo kwaad dat ging verbonden, totdat de aanvallende Duitschers vlak bij hen waren ge komen. Een kapitein-geneesheer van het veldhospi taal bleef eveneens tot het laatst toe in de loopgraven om de gewonden te verbinden. Uit een verhaal omtrent het optreden van een der officieien blijkt, met hoe groote ver bittering de Canadeezen vochten. Bij een in- fanterie-ranval op zijn loopgraaf hanteerde hij een geweer en bajonet met zoo groote kracht, dat hij het wapen op een vijand in stukken brak. Zonder wapen bleef hij tot het einde toe met zijn vuisten doorvechten.* De Strijd om het fort van Vaux. De bijzondere correspondent vaD de Daily Express« geeft de volgende beschrijving van den strijd om het fort van Vaux. »De eerste stormloop op het fort, nadat dit twee dagen lang aan een stortvloed van gra naten was blootgesteld geweest, werd onder nomen spoedig nadat de vijand er in geslaagd was een paar huizen van het dorp Damloup te bezetten. Van de hoofdstraat van het dorp af loopt een ravijn, dat een nauwe gang vormt, het Chenois-ravijn, dat rechtstreeks naar den zuidelijken toegang tot het fort leidt. Een zeker aantal Fransche mitrailleurs waren vlak naast elkander bij den ingang geplaatst, zoo, dat zij het ravijn beheerschten. De Sak- sers kwamen in dichte drommen aanstormen, dronken gemaakt met alcohol ol aether. Het was een stormloop door een laan des doods en toen het ravijn verstopt was door de stapels dooden, hield de aanval op, om echter een half uur later opnieuw te beginnen. Een versch regiment gebruikte de stapels lijken hunner gevallen kameraden als bolwerk om zoo wat dichter bij te komen. Op dit oogenblik deed de bezetting van het fort een uitval; de Franschen smeten granaten over deD muur vaD lijken midden in de vijan delijke troepen, die overhaast vluchtten. De aanval van de zuidzijde was mislukt en binnen een paar minuten begon de staalregen weder. Die staal-stortvloed, die op het fort neer viel, was den vijand nog niet genoeg. Den volgenden morgen voerde hij een aantal »Üam- menwerfers aan en trachtte hij de verdedigers door afschuwelijke vloeibare stoffen te be dwingen. Vuurstralen werden op de bovenste bolwerken gericht, doch zonder uitwerking en toen werden hoopen stroo en gedroogd gras tegen de houten barricades geworpen en door de vlammende vloeistoffen in brand gestoken. Deze poging om door middel van vuur den toegang tot het fort te forceeren, slaagde niet want de kogels der Fransche mitrailleurs door boorden de cylinders der »flammenwerfer«, zoodat stroomen vloeibaar vuur over den grond en in de vestinggracht liepen. Langs de ge- heele helling van het fort van Vaux tot het dorp Damloup is de grond bezaaid met lijken van Duitschers de ravijnen zijn verstopt met stapels dooden en aan beide zijden van het fort en in den doorgang, die naar den zuide lijken toegang leidt, liggen zij op hoopjes. Deze ontzettende slachting duurt nu reeds weken aaneen en toch vinden de Duitschers nog steeds kanonnenvleesch voor de Fransche batterijen.* ST. PETERSBURG, 19 Juni. (P.T.A.) Offi cieel Aan het front der legers onder generaal Broessilot tracht de vijand door tegenaanvallen onzen opmarsch in de lichting van Lemberg te stuiten. Iq den omtrek tan het dorp B igowitsji, ten Zuid-oosten van het dorp Kokatsji, 6 werkten ten Zuiden van den grooten weg Luck Wla- dimir Wolynsk, hebben da Oostenrijkers met een sterke macht onze afdeelmgen aangevallen en bij het binnendringen in een vak van ons gevechffront, 3 kanonnen genomen van een batterij, die tot het laatst daperen weerstand heeft geboden. [Toegesnelde versterkingen heb ben den vijand in zijn opmarsch gestuit, hem een der kanonnen weder ontrukt, 300 krijgs gevangenen gemaakt en 2 machioegewaien vermeesterd. In de streek van Korytnitzy, ten Zuidoosten van Swinioekhi ten Zuidoosten van Lokatsji, heeft een onzer dappere regimenten een tegen aanval gedaan en de aanvallers op de vlucht gedreven, onderwijl een afdeeling van ons lichte geschut den zoom van het bosch naderde en de vluchtelingen volle lagen gaf. In dit gevecht hebben wij machinegeweren genomen, 3 officie ren en 100 man krijgsgevangen gemaakt. Ten Oosten van Gorochof en ten Zuijlen van Swinioekhi hebben wij ons ia een verwoed gevecht van het bosch bij het dorp Bojef meester gemaakt en 1000 soldaten gevangen genomen en 4 machinegeweren buitgemaakt. In gevechten in de streek ten Zuiden van Radziwilof heeft de vijand onze troepen met brandende vloeistoffen ontvangen. Wij hebben daar gisteren 1800 gevangenen gemaakt. Na Czernowitz te hebben bezet, zijn onze troepen op verscheidene plaatsen over de Proeth getrokken. Zij rukken krachtig op naar de Se'et. Bij de bezetting van het bruggehoofd Czer nowitz door de troepen van generaal Letsjitsky is vastgesteld, dat wij 49 officieren en l800 man krijgsgevangen hebben gemaakt en bij de stad Czernowilz 10 kanonnen hebben genomen. Bij de vervolging van den vijand hebben wij bij het dorp Koetsjoermure 400 soldaten gevangen genomen, 2 zware stukken geschut, 2 affuiten, tal van caissons met munitie, moer dai 1000 karren met levensmiddelen buitge maakt. Bij het dorp Storonyjetz namen wij 2 officieren en 85 mau gevangen en maakten wij eeo machinegeweer buit. Het totale aantal krijgsgevangenen, in den loop van den 18an gemaakt, bedraagt ongeveer 3000. Bij het station Zoetsjka, ten Noorden van Czernowitz, hebben wij een bergplaats met materialen genomen. Aan het front ten Noorden van het woud gebied en aan het Dunu-liont houdt de ge schutstrijd aam BERLIJN, 19 Juini. (Wolff.) Officie!. Aan het Noordelijk* deel van het front geen bisou dere gebeurtenissen. Op de sporrlijn LjaehowitsjiLuniniez, die door militaire transporten in beslag is geno men, werden een groot aautal bommen ge worpen. Bij de legergroep van Linsingen zijn Rus sische aanvallen aan de Styr ten Westen van Ivolki en aan de Stochod in den nabijheid der spoorlijn KowelRovno ten deele door ge slaagde tegenaanvallen teruggeslagen. Teo Noordwesten van Luck leveren onze troepen voer ons gunstige gevechten. Met aan tal gevangenen en de buit is toegenomen. Ten Zuidwesten van Luck doen de Russen aanvallen iu de richting van Gorochow. Bij het leger van Bothmer is de toestand onveranderd. WEENEN, 19 Juni Wolff. Offiicieel In de Noordelijke Bo>-kowina en Oost-Gahciëu geen gebeurtenissen van belang. Ten Noordoosten van Lopuzna (ruim 50 K.M. tea Z.W. van Czernwiiz) heef' de vijand met een groote overmacht onze stelling aangevallen. Ons beproefde 44e regiment infanterie heeft, door de voortreffelijke uitwerking onzer artillerie geholpen, de negen gelederen diepe stormko- ioines zonder aanwending van reservetroepen teruggeslagen. Da vijand leed zware verliezen. Een nachtelijke aanval, eveneens op dit terrein ondernomen, is mislukt. Bij Gorochow en Lokatsji hebben wij krach tige Russische tegenaanvallen afgeslagen. Aan de 'ooven-Stochod is terrein gewonnen. WEENEN, 19 Juni. (Wolff.) Officieel: Gisteravond is het uiterst hevige vuur der Italianen tegen onze stellingen tusschen de zee en Conté dei sei Busi hervat. Een vijandelijke aanvalspoging bij Selz is verijdeld. In het Noordelijke vak der hoogvlakte van Doberdo is het tot felle mijn- en handgra naatgevechten gekomen. Aan het Dolomieten front is een nachtelijke vijandelijke aanval bij Raffreddo mislukt. Aan het front tusschen de Brenta en de Astico hebben onze troepen opnieuw talrijke aanvallen der Italianen, o. a. een krachtige aanval ten Noorden van den Monte Meletta, afgeslagen. Ten Zuiden van Busibollo is de eerste berg rug veroverd. Drie vijandelijke tegenaanvallen mislukten. In deze gevechten zijn meer dan 700 Italianen, waaronder 25 officieren, gevan gen genomen, en 7 machinegeweren en een mijnwerptuig buitgemaakt. ROME, 19 Juni. (Stefani.) Officieel De slag wordt hardnekking voortgezet op de hoogvlakte van Sette Communi. Ten Zuidwesten van Asiogo vermenigvuldigt de vijand zijn aanvalspogingen tegen onze stellingen. Ons offensief ten Noordoosten van Asiago wordt met kracht voortgezet. Gisterochtend hebben vijandelijke kolonues na een verwoed artillerievuur hun aanvallen tegen het frontgedeelte tusschen den Monte Magnahoschi en Boscon voortgezet. Telken male werden zij met zeer zware verliezen teruggeworpen. Hierna volgde een geweldige vijandelijke beschieting' met tal van batterijen van alle kalibers. Niettemin hielden onze troepen onze linie stevig in stand. Ten Noorden van de Valle Brenzela heeft de vijand gisteren op verschillende plaatsen onzen druk door tegenaanvallen zoeken te ver mindereu, die echter overal werden afgeslagen. Onze troepen trokken daarna langzaam maar zeker vooruit. Belangrijker resultaten zijn aan den rech tervleugel bereikt, waar afdeelingeri Alpenjagers, die zich de voorafgaande dagen reeds hadden onderscheiden, stormenderhand de Cima Isidoro hebben genomen en een 100-tal gevangenen hebben gemaakt en twee machine-geweren veroverd. Aan het overig front artilleriegevechten. Gift van de Koningin. Het Holl. Nb. seint uit Weenen Naar de Reischpost mededeeld, heeft Ko ningin Wilhelmina op een schriftelijk verzoek van de eentgenoote des burgemeesters van Weenen, verscheidene wagons gecondenseerde melk laten sturen voor kinderen en vrouwsu. Het blad roemt dit waarlijk koninklijke ant woord van het moederhart der Koningin. Het koninklijke geschenk wordt verdeeld onder de arme vrouwen der reservisten. Als de raadsleden de laatste raadszitting gedacht hadden, dat de salariskwestie voor de eerste weken van de baan was, door aanne ming van het voorstel-NoLon, dat beoogt alles ineens te regelen, hadden ze 't mis. De Voorz. kon er niets aan doen, dat de heeren de re geling voor de ambtenaren ter secretarie nog niet wilden behandelen, maar B. en W. ach ten die voorgestelde regeling voor 't oogenblik noodig, om op de secretarie de gewenschte persoon of personen als ambtenaar te krijgen, en dus vroeg bij machtiging, om, afgezien van de vast te stellen regeling, maar alvast te be ginnen met op te roepen een adjunct-commie3 op een jaarwedde van 900 tot ƒ1000 en een gediplomeerd klerk op ten jaarwedde van ƒ600 tot 750. Vroegere oproepingen op een lager salaris hadden geen resultaat en bekend is het dat inmiddels een gewaardeerd ambtenaar, de heer Huijssen inmiddels uit gelokt door zeer voordeelige voorwaarden naar naar elders is verhuisd. Toch kou men hoo- ren dat, als de voorgestelde regeling aange nomen werd de heer Huijssen naar men ver nomen had weer naar hier zou willen komen, al waren de financieele vooruitzichten dan hier nog iets minder. Van verschillende raadsle den bleek, dat zij maar weinig geneigdheid bezaten, om de gevraagde machtiging te ver- leenen, daar dan de raad zich weer eeniger- mate vast zou zetten, voor wat betreft de later vast te stellen regeling. Toen kreeg men een opsomming van al het werk dat ter secretarie te verrichten valt en waaruit bleek, dat er enorme paperassen vereischt worden door de abnormale tijdsomstandigheden, d. w. z. de wetten in verband met de mobilisatie en het afgeven van passen (welk laatste, naar de heer Nolson opmerkte, nu zoo goed als niet meer voorkomt, daar de Duitschers aan deze zijde de grens gesloten houden voor hen die naar België zouden willen om zaken te doen). Door de massa zaken die moeten verricht worden, waarvoor nu maar 2 ambtenaren be schikbaar zijn, kan alleen het loopende werk worden verricht, en ontstaat in het periodiek werk achterstand. Meerdere leden vroegen herhaaldelijk of er nu met deze regeling in eens zoo'n' haast was en of dit nog niet eens een paar weken kon wachten, tot de defini tieve regeling kon worden vastgesteld, maar men kon nu ineens niet meer wachten, geen dag en geen nacht. De examens zijn gaande, er werd berekend dat van de ongeveer 200 sollicitanten maar een 40tal zal slagen en als men er niet gauw bij is, zijn die geslaagden dan al geplaatst, eer men hier in de gele genheid zou zijn, op te roepen. Daarin zit nu eigenlijk de kern van de /aak. Men ei9cht hier de laatste jaren iets, dat door zijn zeldzaam heid, omdat die eisch door de administratieve ge- meentemenschen in de laatste jaren zeer ge protegeerd wordt, zeer duur is geworden, en dat opdrijven van dKn prijs is eigenlijk juist, waar die zelfde menschen het heen willen sturen. Het aantal gediplomeerden is nog niet zóó groot, en door de gemeentebesturen te overreden het bezit van het diploma voor eene functie ter secretarie te eischen, moeten de jaarwedden steeds worden verhoogd, daar de gemeenten, eenmaal op dien weg begon nen zijnde, die zeldzame exemplaren van el kaar gaan afkoopen. Het wordt dan eigen lijk geen regelen van salaris meer, doch een veiling bij opbod. De raad heett er voor ditmaal een eind aan gemaakt, door het royale voorstel van den Voorz. te verwerpen en dat van den heer Lensen, om dan een adjunct-commies gp te roepen op een jaarwedde van f 875 aan te nemen. Die jaarwedde zou dan overeenkomen met het salaris dat bij de nieuwe regeling wordt voorgesteld voor zoo'n ambtenaar met een gemiddeld aantal dienstjaren. Wonder is het, dat niet een der raadsleden de kern der zaak eens in 't licht stelde. Men zou toch, wanneer men niet zoo stokstijf op dien diploma-eisch stond, toch wel geschikte candidaten krijgen om het werk af te maken Is de oudste ambtenaar, nu commies, waar schijnlijk bestemd voor hoofd-commies, gediplo meerd Is de andere ambtenaar gediplomeerd Ook #toen moest en zou er een gediplomeerd ambtenaar komen, en zie, toen er geen kwam opdagen, doch wel sollicitanten die reeds ge vorderde studie van de gemeente-administratie hadden gemaakt, konden deze geen genade

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2