UIT ONZE OMGEVING. zit, maar het niet "eggen. Door onvoldoende controle is veel meer uitgevoerd dan geoor- loofd is. Ook met betrekking tot het vleesch heeft spr. klachten. Ook hier betreurt hij den uit voer op groote schaal. Spr. vraagt, of er niets tegen te doen is, dat de boeren de koeien vasthouden. Zoo noodig make men een noodwetje. Voorts vraagt spr. waar de haring blijft en klaagt hij over willekeur met de broodkaarten. Een vaste leiding is noodig men kan niet alles aan de commissie overlaten. Er moet een man komen, die aan de Kamer verant woordelijk is. De regeering moet de zwen delaars straffen en desnoods de strafwet ver scherpen. De inbeslagneming dient te geschie den tegen productieprijs en de gemeentebe sturen moeten worden gedwongen om mede te werken. Spr. hoopt, dat als straks het 20 miljoen- ontwerp aan de orde komt, een minister van landbouw de Kamer weer te woord zal kun nen staan. Hij stelt in verband met het door hem gesprokene zes vragen aan de regeering. De minister van binnenlandsche zaken zegt, dat bij het intreden van de ongesteldheid van den minister van landbouw geen tijdelijk mi nister is benoemd, omdat de daaraan verbon den moeilijkheden te groot waren. Er is echter met spr. een verantwoordelijke minister ter beantwoording van de interpellatie gebleveD. De gevolgde economische politiek acht spr. jnist. Hij somt op, wat daarmede verkregen is. De optochten betreurt spr. Hij ontkent niet, dat er fouten zijn begaan, maar de re geering kon niet alles doen.' De duurte der levensmiddelen is een algemeen verschijnsel, dat alleen kan worden beperkt. Het is buiten de macht der regeering om dat algemeene verschijnsel tegen te gaan. Ter beantwoording van de gestelde vragen zegt spr dat er niet te veel aardappelen zijn uitgevoerd, maar een groot aantal zijn voor de fabrieken gebruikt en voor veevoeder, toer. ZÜ n°g goedkoop waren. Bovendien is er op groote schaal fraude gepleegd de regeering heeft echter de burgemeesters daartegen ge waarschuwd. Spr. zet nader uiteen, wat de regeering met betrekking tot de inbeslagneming, toen ervan gebrek bleek, heeft gedaan. Weldra zullen er nieuwe aardappelen aan de markt komen en de prijzen dalen. De uitvoer van nieuwe aardappelen wordt geheel verboden en zal eerst dan weer worden open gesteld, als in de behoefte tegen redelijken prijs ruimschoots is voorzien. Spr herinnert aan het uitvoerverbod van peen en bloemkool, dat zal worden uitgebreid door een verbod van uitvoer van luxe-groente. De erwten en boonen zijn tot ver over de gedane aanvrage uitgegeven. Erwten zijn er in overvloed. Wat het vleesch betreft, behalve kleine partijen naar België is er geen slachtvee uit gevoerd, alleen fok- en melkvee. Vooreerst zal in 't geheel geen uitvoer worden toegelaten. Onteigening is hoogst moeilijk. Toch worden maatregelen beraamd om dit moeilijke vraag stuk de baas te worden. Onderhandelingen over invoer van vet en spek zijn gaande. Suiker wordt in groote hoeveelheden achter gehouden, maar het is niet bekend waar ze zit. Toch heeft spr. maatregelen genomen om suiker in beslag te nemen. De reeds in beslag genomen 8 miljoen K.G. zullen ter be schikking van de grossiers gesteld worden. De zaak van een centrale leiding zal de minister overwegen en met zijn ambtgenoot bespreken. Met alle kracht zal worden opge treden tegen burgemeesters, die hun plicht niet nakomen. De heer Schaper weerspreekt, dat de levens middelenvoorziening van de regeering zoo gezond is. De heer Sannes (S.D.A.P* Veendam) dringt aan op wijziging van de levensmiddelenwet in den zin van uitbreiding. Spr. wijst op de mogelijkheid van onteigening, uitbreidiug van straffen tegen fraude, centraliseerinj* van de uitvoering, en meer mededeelzaamheid van de regeering tegenover de Kamer. De vergadering duurt voort. Betoogingen tegen de duurte der levensmiddelen. In verschillende plaatsen in ons land heb ben dezer dagen betoogingen en meetings plaats gehad tegen de opdrijving der prijzen van de levensmiddelen. Uit Den Haag wordt gemeld, dat een groote vrouwenbetooging plaats had op het Binnenhof, waar het voornamelijk druk toeging aan den ingang van de Tweede Kamer. Een deputatie, bestaande uit het bestuur van de Soc. Dem. Yrouwenclub is door den Minister van Binnenlandsche zaken ontvangen. Mej. Van Eikel overhandigde namens de Soc Dem. Vrouwenclub den Minister een adres. Zij vroeg met grooten aandrang beschik baarstelling van regeericgswege van goedkoo pera levensmiddelen. Gewezen werd voorts op de schandelijk hooge prijzen van aardappe len, enz. De Minister antwoordde dat de Regeering zou doen wat zij kon doen om aan den in derdaad onhoudbaren toestand een einde te maken. De groenten en aardappelendistributi^ was zoodanig geregeld, dat deze levensmidde len goedkooper beschikbaar werden. De nieuwe aardappelen zitten echter nog in den grond en oude aardappelen zijn er niet meer. Mej. Van Eikel betoogde dat dit de schuld van Minister Posthuma was. In het najaar vaq 1915 heeft een vrouwendeputatie bij den Minis ter van Landbouw aangedrongen om maatre-; gelen te nemen, daar iudien het zoo zou door gaan geen aardappel in het land zou blijven. Minister Cort van der Linden stemde vol-, mondig toe, dat ten opzichte van deze kwestie een fout was begaan Door de Kegeering is nu op alle aardappelen beslag gelegd. De grenzen zijn nu gesloten voor den uitvoer van de levensmiddelen en rijst, groenten, suiker tnz. zouden nu binnenkort in voldoende hgeveel- heid aanwezig zijn. Ook het varkensvleesch en vet zou goedkooper worden. Op een vraag van den Minister of spek te verkrijgen was, deelde een der vrouwen mede, dat zij Zaterdag den geheelen dag uit werken was geweest en 's avonds nergens een half pond vet spek voor den Zondag had kunnen bekomen. Ook wees dezelfde vrouw er op, dat de distributie der regeeringsboonen niet goed is. Het is haar overkomen dat zij vier maal per week bij de coöperatie »De Volharding« geen bruine boonen kon krijgen. Door de woordvoerdster, mej Van Eikel, werd voorts aangedrongen op goedkoope eieren en visch Haring, vroeger voor het volk be reikbaar, is niet meer door de arbeidende be volking te koopen. Door mej. Gotzsch werd betoogd dat alle levensmiddelen zoo ontzettend duur zijn, dat het loon hiervoor geheel werd uitgegeven. De kinderen loopen weken lang met kapotte schoe nen Het leer is duur, reparatie van schoenen en kleeren is niet te bekostigen. Ook werd door mej. Tollenaar op goedkoo per steenkolen en cokes aangedrongen. Nadat mej. Van Eikel den Minister in over weging had gegeven, bij de samenstelling van de commissie voor de levensmiddelenvoorzie ning daarin ook arbeidersvrouwen te benoe men, verlieten de vrouwen, na een woord van dank voor de welwillende ontvangst van den Minister, het departement, om zich te bege ven naar de vergadering, ten einde mededee- ling te doen van het resultaat der conferentie. Te Rotterdam werd Woensdag drie socia listische vereenigingsmannen eeu adres aan den ingang van het stadhuis overhandigd. Het was onmogelijk geworden de voorgeschreven route met het groote aantal betoogers te volgen. De menigte bleef echter opdringen en wilde de Stadhuissteeg door, om langs een omweg naar de Ged Botersloot te marcheeren, waar de stoet zou worden ontbonden. Op aandringen 7an de politie heeft de leider, de heer J. Branti- gam, toen op de Gedempte Botersloot voor het stadhuis den stoet voor ontbonden verklaard, doch slechts een klein gedeelte van de menigte had de woorden van den leider verstaan, eu men bleef opdringen, waarop de politie ingreep en de betoogers de Kipstraat opdreef. Plotseling werd van de menigte met steenen naar de agenten van politie geworpen. Toen heeft de politie herhaaldelijk charges uitgevoerd, waarbij van sabel en gummistok gebruik ge maakt werd. Verscheide gevoelige slagen zijn daarbij uitgedeeld, terwijl enkelen onder den voet geraakten. Van enkele winkels aan de Kipstraat en Korte Pannekoekstraat moesten de spiegel ruiten het ontgelden. Na ruim een uur was de menigte voor het stadhuis verdreven. Bij troepjes zijn toen de menschen de stad ingetrokken, en op verschil lende punten der stad, als de Groote Markt, Hoofdsteeg, Molensteeg, Weste Wagenstraat, Coolvest en Oppert zijn van enkele winkels de spiegelruiten ingeworpen. Zooals wij reeds in het kort meldden,; kwam in de raadszitting van de vorige week Vrijdag opnieuw aan de orde het verzoek van de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij, betreffende het gebruik van een deel van den daartoe af te graven dijk langs de aanlegplaats naar de Prov. boot voor het aanleggen van een zijlijn. De vorige vergadering was hier omtrent door B. en WT. aan den Raad de vraag' gesteld is u van meening dat de maatschappij dien grond moet koopen, of wel dat zij die, op grond van de vroeger verleende concessie waarbij haar het vrije gebruik van gemeente wegen en wateren werd verzekerd gratis kan gebruiken. Het is eigenlijk een zonderlinge behandeling, die met deze zaak werd gevolgd. Steeds toch worden allerlei ingekomen ver zoeken in handen gesteld van Burg. enWeth. om advies, welk college dan een voorstel doet, Zoo was het ook gegaan met dit verzoek der tramwegmaatschappij, In plaats van met een omlijnd voorstel te komen, deelt de Voorz. mede, dat hun college eerst een uitspraak van den Raad wenschte en dat zij pas daarna met een voorstel zouden komen. Waarom gaven B. en W. geen leiding aan de ifi deze te nemen uitspraak door den Raad Althans een voor stel dienaangaande werd niet gedaan en voor zooverre de Voorz. van het Dag. Best. aan het woord was, moest men den indruk krijgen, dat het college er voor was of het althans beter achtte het terrein maar cadeau te geven. De vorige verg. werden door hem althans zeer breed uitgemeten de bezwaren die er voor de gemeente aan zouden verbonden zijn om den grond te verkoopen dan moesten verschillende formaliteiten vervuld en vergunningen gevraagd worden, dan moest voor rekening der gemeente de dijk omgelegd worden en het terrein in orde gebracht, enz. enz. Alsof de dijk ook niet kan gepresenteerd worden zooals die daar ligt en het vervullen der formaliteiten enz. toch ook bij verkoop niet aan den verzoeker kunnen worden overgelaten, 't Spreekt van zelf, dat de verkoopsvoorwaarden dan niet zoo voordeelig zullen kunnen zijn, maar risico behoeft de gemeente er toch niet bij te loopen. Dat verschillende leden ook wel den indruk kregen, dat B. en W. een cadeau wenschten te geven, bleek ook wel uit de oppositie die terstond tegen de woorden van den Voorz. rees. De zaak viel stop, toen dhr. De Jager zich meende te herinneren, dat de Raad zich des tijds er voor had uitgesproken, dat er een zij lijn zou komen. Hij was blijkbaar ook royaal gezind voor de tramwegmaatschappij en achtte dat het niet ging om nu geld te willen slaan uit het aanleggen eener zijlijn, waarvan de Raad het leggen zelf als voorwaarde had ge steld. Zooals we reeds toen uit onze herinnering te kennen gaven, was alleen door dhr. Moggré. destijds den werisch daartoe te kennen gegeven. B. en W. hebben nu de notulen nagegaan en uit die van 27 Juli 1911 bleek de bevestiging onzer herinnering. 'tWas, toen een schrijven was ingekomen, waarbij werd gemeld, dat ver schillende bij de concessieverleening gestelde voorwaarden moesten vervallen, op verlangen van den Minister, dat dhr Moggré verklaarde dit te betreuren, daar de Raad dan »niet eens een zijlijntje naar de Prov. boot zou kunnen vragen*, 't Was niet het gelukkigste moment van dat oud-raadslid. Had die blijkens een nog vroeger geuiten wensch zijn zin gekregen, dan zouden de Vlooswijkstraters in de toekomst de tram ook door hunne nauwe straat hebben zien snorren. Op dat gebied hadden anderen beter doorzicht, en wat die meening betreft over dat zijlijntje, we weten ook zeer wel, dat de heer Moggré daarin alleen bleef staan, al werd dat door andere leden niet openlijk in den Raad uitgesproken. Wel deed dit blijkens de notulen de toenmalige Voorz. burgemeester Geill, die terstond met argumenten aantoonde, dat dhr. Moggré er toch niet over moest gaan klagen, dat de Raad zoodanige voorwaarde niet kon stellen, want dat zoo'n zijlijn, aan gelegd om de passagiers zoo spoedig mogelijk dóór de gemeeLte te voeren, allerminst in het belang der gemeente was. Dezulken zouden er dan niet veel prentkaarten, sigaren of biertjes koopen Toch meende de tegenwoordige Voorz. dat, nu uit de notulen, bleek, dat de wensch voor het leggen van een zijlijn was geuit, de maat schappij daarin misschien op het denkbeeld gekomen was dat te doen ('t leek op dat tijd stip wel of er een fijnen glimlach om zijn ^igen woorden om den mond van den Voorz. zweefde) en de Raad dus, nu hij verkreeg wat hij wenschte, daarin aanleiding kon vinden den grond cadeau te geven. De leiding wees dus weer naargratis afstaan Dbr. Van Nes kwam er aanstonds tegen op, die trok uit die notulen volstrekt niet de conclusie, die de Voorz. er uit trok en dhr. Lensen viel hem bij, met de mededeeling, dat destijds verschillende leden er anders over dachten en dat er wel meer over gesproken is, dan de notulen vermelden. Laatstgenoemde wees er terecht op, dat dikwijls wordt geschermd met algemeen belang, dat ook het leggen van een tramweg als zoodanig wordt beschouwd, wat ook wel moet worden toegegeven, daar toe neming van verkeerswegen een algemeen belang is, maar dat ook woningbouw in het algemeen belang is, en dat wanneer daartoe binnenkort de gemeente zou besluiten, de daar voor bestemde grond van het rijk ook zal moeten worden gekocht. Bovendien de ge meente heeft dit terrein toch ook niet voor niets gekregen Ze heeft daarvoor andere eigendommen moeten afstaan. En toen het leek, dat het tot een beslis sing zou gaan komen, roerde dhr. Lensen nog een teere vraag aan waren er ook onder de raadsleden aandeelhouder» M. a. w. die heeren zouden dan over hun direct eigen belang helpen beslissen. Inderdaad is dat zoo, al laat de wet het medestemmen van aandeel houders in zulke gevallen toe. Ja, zeide dhr. Visser, die zijn er wel, ik zelf b.v. En nu kwam eigenlijk het verbijsterende, door de mededeeling van dhr. Dees, dat hij ook aan deelhouder was en geen bezwaar bad zich van stemmen te onthouden, maar dat zijn stem door zijn aandeelhouder-zijn zeker niet zou worden beinvloed, daar hij ook was voor ver koop, en dat toch eigenlijk het voorstel van B. en W. strekte om te verkoopen. 'tWas geen wonder, dat sommigen vreemd opkeken, toen uit enkele woorden van dhr. Visser en ook uit die van den Voorz. bleek, dat dit juist was, want uit de leiding door den Voorz. aan deze zaak gegeven, was dit allerminst gebleken, er zou hier bijna geen sprake kunnen zijn van »leiding« met een voorvoegsel, 't Was op een bijzondere wijze dat dhr. Nolson uitriep »dan zijn we het alle roerend eens en hij dacht er wellicht bij ?wat heb je ons dan laten praten Met 9 tegen 2 stemmen werd toen direct be paald, dat de tramweg maatschappij het gevaagde tenein zal moeten koopen, alleen dhrn. De Jager en D. Scheele waren der maatschappij zoo gunstig gezind, dat ze de aandeelhouders een cadeau wenschten te doen. Nu krijgen we een volgende maal de voorzetting, ais de voorwaarden aan de orde komen. Vervolgens kwamen aan de orde salaris regeling. Voor den inspecteur van politie wordt een salaris voorgesteld van 1100 tot 1400 na (3 jaren dienstvoor de agenten eene jaarwedde van ƒ600 tot ƒ900 na 18 jaren dienst. Voor de gemeentewerklieden wordt voorge steld voor den hoofdman bij de beerruiming en voor een timmerman en een metselaar 550 tot 750 na 15 jaren dienst; voorde werklieden bij den ,beerruiming- en reinigings dienst en vocfr andere werklieden 550 tot 650 na 15 jaren dienst. Voor den gemeentebouwmeester wordt eene jaarwedde voorgesteld van ƒ1000 tot ƒ1500 na 10 jaren dienst. Voor de ambtenaren ter secretarie worden voorgesteld een hoofdcommies (nieuwe func tie) van ƒ1000 tot ƒ1500, commiezen van ƒ800 tot 1300, adjunct-commiezen van ƒ650 tot 1025 en klerken van ƒ550 tot ƒ925. Deze maximums kunnen bereikt worden na 10 jaren dienst. Dhr. Nolson verklaarde zich teleurgesteld, dat niet alle jaarwedderegelingen tegelijk aan de orde waren gesteld en over gebrek aan toelichting. Hij stelde aanstonds voor de be handeling uit te stellen tot ook de nieuwe regelingen voor de onderwijzers, en de nog overige ambtenaren der gemeente zijn inge diend en wenschte meerdere inlichtingen. Uit de thans ingezonden toelichtingen valt niet op te maken wat de finantieele gevolgen zul len zijn, en zooals ieder particuliei dient toch ook de gemeente niet alleen uit gaven te doen, maar moet ook worden nage gaan, of die betaald kunnen worden. Vooral is dbr. Nolson nieuwsgierig naar de reden dat er een hoofdcommies ter secretarie, als nieuwe functie, wordt voorgesteld op een sa laris van ƒ1500. Dhr. Lensen sloot zich bij dhr. Nolson aan, en wenschte alleen nog te weten waar B. en W. de noodige gelden denken te halen Uit mededeelingen betreffende de hieromtrent ge houden voorloopige besprekingen in comtie- generaal was hem gezegd, dat de nu voorge stelde regeling een 5000 zal kosten, die voor de onderwijzers wordt ook op dat bedrag geraamd dus samen 10.000 Hoe denkt men daar aan te komen Dhr. D. Scheele ver klaarde ook dhr. Nolson in zijn voorstel te zullen steunen, al acht bij het thans heelemaal geen tijd om jaarwedden te herzien men weet niet wat het na den oorlog zijn zal. De Voorz. vond het jammer, dat dhrn. hunne bezwaren niet in de commissoriale vergadering hadden uitgesproken, dan zou bij nog geen vergadering hebben belegd en dan zou bet niet noodig geweest zijn tijd te ver morsen aan deze vergadering en de werkzaam heden daarvoor. Hij besprak enkele bezwaren nopens de toelichting der voorstellen en deelde mede, dat de geheele kosten der verhooging, met inbegrip van die welke B. en W. voor de onderwijzers gedacht hebben ongeveer ƒ5500 zullen bedragen, 1000 wordt er nu als toeslag gegeven, er vervallen op de volgende begrooting 2500 wegens rente en aflossing, dat is dus reeds 3500, de resteerende 2000 moeten komen uit den hoofdelijken omslag. Daar hebt u 't geld er voor. Ja, dat klopt, stemde dhr Lensen toe, maar die 2500 moet u maar laten zakken, die zullen nog wel eens dienst moeten doenkomt u er maar rond voor uit, 1000 toeslag verdwijnen van de begrooting, maar de rest bezwaart deze voor het vervolg geheel. Dat is volkomen juist, en de cijfers van den Voorz. zullen ook nog wel eens gecontroleerd worden, eer de defini tieve beslissing over deze regelingen vallen zal. De Voorz. gaf te kennen dat de Raad zich ten deze op een ander, hooger standpunt moet plaatsen, dan zij blijkbaar doet. Dhr. Waalkes noemde dat een insinuatie, 't Is wel mooi gezegd, maar een teer punt om iemands in- O O

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2