de Zuidwestkust van Denemarken) een reeks zware, voor ods succesvolle gevechten. Wjj vernietigden, voorzoover ons bekend is het groote slagschip Warspite, de slagkruisers Queen Mary en de Indefagable, twee pantser kruisers, blijkbaar van de Achilles-klasse, een kleinen kruiser, de nieuwe torpedoboot-vernielers Turbulent, Nestor en Alcartar, een groot aan tal andere torpedoboot-vernielers een onder zeeboot. Nog een groot aantal Engelsche slag schepen heeft zware averij. Zoo is het groote slag schip Marlborough door eeD torpede ge troffen. Aan onzen kant zijn de kleine kruiser Wies- baden en het slagschip Pommern door den vijand in den grond geboord. Het lot van den pantserdekkruiser Frauenlob en van enkele torpedobooten is tot dusver nog onbekend De Duitsche vloot is heden in onze haven binnengeloopen. De Pommern was een linieschip, in 1905 van stapel geloopen en mat 13,200 ton ae bemanning bestond uit 743 koppen. De Wiesbaden komt in het Taschenbuch, der Kriegsflotten van 1914/15 nog niet voor. De Frauenlob was een pantserdekkruiser, in 1902 van stapel geloopen hij mat 2700 ton de bemanning bestond 281 koppen. De Warspite was een linieschip, in 1913 van stapel geloopen en mat 28,500 ton. De Queen Mary, in 1913 van stapel geloopen, was een gepantserde kruiser van 30.000 ton de bemanning hestond uit 1020 koppen. De IndefaDtigable, in 1909 van stapel geloo pen, mat 19,050 tonde bemanning bestond uit 760 koppen. De Achillesklasse telt 4 gepantserde kruisers van 13,750 tonze zijn in 1905 te water gelaten de bemanning telt 704 koppen. Over de Turbulent,Nestor en Alcastor, heb ben wij geen opgaven kunnen vinden. De Marlborough, die getorpedeerd heet, is een 28,000 ton, in 1912 te water gelaten. BERLIJN, 1 Juni. (Wolff.) OfficieelVol gens betrouwbare waarnemingen is een groot aantal Engelsche slagschepen door ons scheeps geschut en de aanvallen van onze torpedoboot- flotilles, gedurende den slag 's middags en 's nachts, zwaar beschadigd Zoo is ook het groote slagschip Marlborough naar het getuigenis van gevangenen door een tor pedo getroffen. Verscheidene van onze sche pen hebben een deel van de bemanningen der gezonken vjjandeljjke schepen gered, daar onder de twee eenige overlevenden van de Indefatigable. Aan onze kant is de kleine kruiser Wies- baden, overdag door het vuur van den vijand tot zinken gebracht's nachts werd de Pom- meren door een torpedoschot in den geboord. Over het lot van de Frauenlob, die vermist wordt, en van enkele torpedobooten, die nog niet zijn teruggekeerd, is tot dusver niets bekend. BERLIJN, 31 Mei. (Wolff.) Officieel: Een onlangs uit den Atlantischen Oceaan terugge keerde Duitsche duikboot trachtte den 2den Mei by Ouessant een vrachtboot van ongeveer 3000 ton inhoud door een waarschuwingsschot tot stoppen te bewegen. Het ss. opende daar op na enkele minuten het vuur uit een kanon van ongeveer 5 cM kaliber. De duikboot kon zich, door met groote vaart weg te stoomen, in veiligheid stellen, doch het gelukte haar later niet het in zig-zag-koers varende s.s. weer nabij te komen. In den namiddag van den volgenden dag vervolgde dezelfde duikboot een vrij groot stoomschip en vuurde op grooten afstand een waarschuwingsschot al om het schip te laten stoppen. Het s.s. opende toen dadelijk het vuur uit een kanon van 12 tot 15 c.M. kaliber en ontsnapte, met volle kracht stoomend, de duikboot. De stoomt rei Ier Gerbrig. Woensdagmiddag is de stoomtreiler Gerbrig IJM 101 te IJmuiden teruggekomen, na van 25 April af onder Duitsche hoede te Cuxhaven te hebben gelegen. De voeding, hun te Cuxhaven verstrekt, was beslist onvoldoende, wat den mannen bjj aankomst te IJmuiden wel was aan te zien. Een kleine hoeveelheid aardappelen en vet 1 brood, was een rantsoen voor zeven dagen. Omtrent het opbrengen naar Cuxhaven ver nemen wjj nog van den gezagvoerder, dat men 25 April thuis stoomende was, toen men op 53 10 N.B. en 4 gr. 20 O.L. een groote Duitsche vloot gewaar werd, waarvan een torpedoboot zich afscheidde om den treiler aan te houden. Het was des morgens 8 uur. Aan boord kwamen 1 officier en 10 gewapende mannen. Zonder onderzoek deelde men ons mede, dat wij naar Cuxhaven opgebracht zouden worden voor een onderzoek. Des middags te 4 uur voelden we een zwaren scbok, die het achterschip deed trillen. Ver moedelijk hadden we aan grond gestooten. Eerst op weg naar Cuxhaven werden door eey der Duitsche matrozen een ledig vinken- kooitje en een oud kistje voor Dalovet gevon den, waarin de machinist een op reis gevan gen leeuwerik bewaard had, welk beest ge storven was Het was het vinder, van die twee vogelkooien, die het vermoeden van spionage hadden gewekt. Bij aankomst werden wij in de gevangenis gezet de schipper, de stuur man, de eerste machinist, de tweede machinist, de stoker en twee matrozen werden eenzaam opgesloten de vier overigen bi] elkaar. 7 Mei ontvingen we bericht, dat het onder zoek voorloopig geëindigd was en dat geen ernstige feiten tegen ons gevonden waren. Wij mochten naar boord terugkeeren, doch het schip niet verlaten en geen brieven schrij ven. 29 Mei ontvingen wij bericht, te mogen vertrekken en wij werden door een loods en vier gewapende matrozen uit de haven geleid. Een der opvarenden beklaagde zich over de behandeling van den Hollandschen consul te Cuxhaven, een Duitscher, die op een mondelinge vraag, of dat zoo maar mocht, dat men hem naar de gevangenis terugbracht na het eerste verhoor, lachend geantwoord zou hebben ga jelui er maar weer rustig in, en op een schriftelijk verzoek van denzelfden om tusschenkomst geen antwoord had gezonden. De geredden uit den zeeslag. Gisteren werd uit IJmuiden gemeld, dat de stoomtrawler >IJmuiden 122aldaar zou bin nenkomen met plus minus 15 Duitsche in de Noordzee opgepikte marineschipbreukelingen aan boord, w. o. één kolonel en 2 luitenants ter zee en verder één Engelsche gewonde. Ook zou gisteren aan den Hoek van Holland aankomen de sleepboot »Thames« met 8 Duit sche marineschipbreukelingen aan boord, die in de Noordzee opgepikt zijn en waarvan twee zijn gekwetst; één schepeling is sinds de red ding overleden. De Vereenigde Staften en Mexico. WASHINGTON, 1 Juni. (Reuters bijzon dere dienst.) De nota van Mexico, die kort weg de goede trouw van de Vereenigde Sta ten ter zake van het zenden van troepen naar Mexico in twijfel trekt, en dreigt met gewa- penden tegenstand, wanneer de troepen niet worden teruggetrokken, is, naar men gelooft, teneinde indruk te maken in het land, in oor logszuchtige termen vervat. Zij verklaart, dat de troepen de grens hebben overschreden om Villa op te sporen, zonder toestemming van Mexico. Mexico beschouwde dit echter niet als een inval uitsluitend omdat de Vereenigde Staten verklaard hadden, dat zjj de houding van Mexico verkeerd hadden uitgelegd. Later werd de grens nogmaals overschre den om den bandiet te zoeken en werd een aanval op Glen Srongs gedaan. Ofschoon deze naar beweerd is, geschied is met toestemming van den Mexicaanschen consul, kan het ge beurde volgens nota niet anders als een inval worden beschouwd en Mexico moet derhalve aandringen op onverwijlde terugtrekking van de troepen der Vereenigde Staten en staking van de uitzending van dergelijke expedities naar Mexico. De nota verklaart nog: Nu Mexico zijn houding duidelijk heeft gemaakt, zal het ge noodzaakt zijn zich te verdedigen tegen elke groep van Amerikaansche troepen, die zich op zijn grondgebied mochten bevinden. Verder spreekt de nota van de strijdmacht, uitgezonden ter vervolging van Villa als »ge- ïnterneerd* in den staat Chihuahua en dringt zij aan op haar terugtrekking, terwyl zij tevens beslist een verklaring van Amerika eischt omtrent de werkelijke plannen van dit land ten opzichte van Mexico. WASHINGTON, 1 Juni. (Reuters bijz. dienstVan bevoegde zijde wordt verklaard, dat de Amerikaansche troepen niet uit Mexico teruggetrokken zullen worden, voordat Can- ranza bewezen heeft bij machte te zjjn de Amerikaansche grens te beschermen. De nota van Carrarza zal vermoedelijk in dezen geest beantwoord worden. UIT QffZE OMGEVING. De gemeenteraad was tegen Dinsdag avond opgeroepen. Alle leden waren present, behalve de heer Dees, die eene andere verga dering moest bijwonen, dhr. Donze, die door ongesteldheid nog steeds verhinderd is en dhr. Lensen die buitenslands vertoefde. De verga dering was hoofdzakelijk op zoo'n ongewoon tijdstip belegd, om mede te deelen dat de koninklijke goedkeuring was ontvangen op de nieuwe verordening betreffende de zoo royale regeling van den hoofdei jj ken omslag, teneinde nu definitief het kohier te kunnen vaststellen, dat reeds voor een paar maanden door den raad in besloten vergadering is behandeld en waarbjj de verschillende ingezetenen in de weegschaal zyn gelegd. Nu het resultaat van die behandeling uit het verschenen kohier is gebleken, valt in het oog, dat meerdere inge zetenen zeer zwaar in de schaal hebben ge wogen en dat er nogal enkele ingezetenen zyn, die hebben kunnen profiteeren van zooals men dat noemt oorlogswinst. Nu, die winst zonder het voorvoegsel »oorlogsc zij hun ook in de toekomst van harte gegund, de gemeentekas vaart er dan wel bjj, mocht bun aantal in onze gemeente nog maar wat toenemen, was dan inmiddels dat voorvoegsel »oorlogs« vervallen, dan waren voorbjj de moeilijke tijden voor de velen die nu werden gedrukt door dezeltde tijdsomstandigheden, die over enkelen hare gaven zoo rijkelijk uitstorten, dan was dit ook een bewijs, dat beëindigd is de bloedige krjjg die een groot deel van ons werelddeel verscheurd en waarvan we on danks alle spreken over vrede het eind nog maar niet kunnen zien. Uit de ingekomen stukken bleek, dat dhr. Eug. F. Lauret, die reeds een paar malen bij Burg. en Weth. heeft aangeklopt, om hem vergunning te verleenen voor verlof voor epn lokaal in de De Fejjterstraat, dat niet aan de afmetingen voldoet, het nog niet had opgegeven om zyn doel te bereiken. In een uitvoerig adres deelde hij de omstandigheden mede, die beletten thans het lokaal te verbouwen en wilde de verzekering geven dat dit zoodra mogeljjk zou geschieden, en noodigde don raad uit B. en W. te verzoeken, alsnog te zjjnen behoeve dispensatie voor te stellen. Het verloop was, zooals te verwachten viel, ais we de geschiedenis der betrokken verordening nagaan. Maar adressant zal wel gedacht hebben toen de Voorz. droog ga-weg voorstelde dat adres voor kennisgeving aan te nemen »zoo wordt men nu van het kastje naar den muur ge stuurde. De raad ging op dat voorstel in en niemand nam bet voor hem op. Uit een adres van den opzichter van het Domein alhier vernamen we, dat er een plan bestaat en geld disponibel is gesteld voor het uitbreiden van de bestrating in de buurt »Javat, doch dat alvorens eerst beslissing moet zijn genomen omtrent het bouwen van arbeiders woningen in die buurt. We verwachten, dat het nog wel wat voeten in de aarde zal hebben, eer men daar aan toe is. Dat zal wel bljjken nog niet zoo gemakkeljjk te zyn optelossen. Bjj een volgend punt, wijziging der begroo ting voor 1916 ontstond een verschil tusschen dhr. De Jager en den Voorz., daar eerstge noemde eerst het kohier van den hoofd, omslag wilde vaststellen alvorens het cijfer van het kohier in de begrooting werd vastgelegd. De Voorz. betoogde, dat de goede orde gevolgd werd, bjj de gewone vaststelling der begroo ting gaat het niet anders en als dhr. De Jager wilde beknibbelen, dan kon bjj voorstellen doen tot verandering in het wjjzigingsbesluit. Dit beoogde den hoofd, omslag, reeds op 55.000 uitgetrokken, te verhoogen met 23 000, ter- wjjl verder werd voorgesteld niet af te lossen de leeningen ten behoeve van het steun-comité, maar twee tegen eene hoogere rente (5'/s °/0) gesloten leeningen, gesloten voor het in orde brengen van terrein achter de H. B. S. en voor het aanschaffen der motorbrandspuit, resp. 15.000 en 3000, doch van welke laatste leening reeds 1000 is afgelost, terwijl verder werd voorgesteld 8000 op den post voor onvoorzien te reserveeren, in verband met mogeljjke reclames tegen den hoofd, omslag en uitgaven die in de toekomst nog te wachten zyn in verband met den oorlogstoestand, waarbij de Voorz. nog niet voornameljjk het oog had op het steun-comité, doch op de goedkoope levensmiddelen-voorziening, die bljjkens eene van den Minister ontvangen circulaire voor een vierde deel ten laste der gemeente zal komen. Die 8000 welke werden gereserveerd, waren blijkbaar niet naar den zin van enkele raads leden, ze denken >als je 't breed hebt, laatje 't breed hangen* en als B. en W. over veel geld kunnen beschikken gaat het op ook. De Voorz. bracht onder 'toog, dat aan dat geld toch niet kan geraakt worden zonder raads besluit en dat het onder controle van Ged. Staten staat. Zooals eenige minuten later bleek, had hjj de leden Diet alle kuDnen over tuigen, maar toch ging het voorstel met alge- meene stemmen er door. Nu bleek ook, dat het werkeljjk beter ge weest was, maar eerst het kohier van den hoofd, omslag vast te stellen, want nu nam de raad een wonderljjk besluit. Zooals we hier aangaven, werd met algemeene stemmen goed gekeurd eene verhooging van de hoofd, omslag tot 78.000. En nu het kohier van den hoofd, omslag terstond daarop aan de orde kwam, nam de raad een besluit, waardoor dit pl.m. 71.000, of 7000 minder dan in de begrooting geraamd, zal opbrengen. Dat ging zoo: de Voorz. deelde mede, dat volgens de classificatie oorspronkelijke aanslagen een totaal aanwezen van f 79.515 70, dus te veel, daar maar hoogstens 78.500 mag worden ontvan gen. 1 procent aftrekken is een beetje vreemd en daarom stelden B. en W. voor 5 procent korting op de aanslagen te verleenen, de qp- brengst zou dan zyn 75.539.911/a. Neen, zeide de heer D. Scheele, thans maar dat had hjj bjj het vorige punt dan moeten doen, die 8000 zijn wel wat royaal, je kunt het geld beter in de zakken van de ingezetenen laten, en ik stel voor 10 procent korting te geven. Dat is overbieden en 't staat wel gekleed. Dhr. De Jager was het met hem eens de uitgaven waar de Voorz. van spreekt, die zijn den Raad nog niet bekend. Het hielp den Voorz. niet, dat hjj de heeren mededeelde, dat die voorstellen in een zeer naaste toekomst te wachten zyn. Ze meenden, is er dan geld noodig, dan zal er wel gemaakt worden. Ze verschillen daarin met den Voorz., die het ge makkelijker vindt, dat het geld er al is, als men het gebruiken moet. En dat is ook ge makkelijker. We meenen echter, dat hjj ook daarop gerust kan zjjn, de Raad Beeft een post voor onvoorziene uitgaven van 8000 disponibel gesteld en daaruit kan dus worden geput. Als nu inmiddels de hoofd, omslag, die op de begrooting voor f 78 000 te boek staat maar 71.000 opbrengt, dan kunnen noch de Voorzitter, noch B. en W. dat helpen, dan is dat de schuld van den Raad die door het geen hjj wenschte niet op het goed tjjdstip te besluiten, eene beslissing heeft genomen, die bjj het opmaken der eindrekening over 1916 op eene tekort van 7000 moet uitloopen, als over die onvoorziene uitgaven moet worden beschikt. En dan moeten natuurlyk op de op brengst van den hoofd, omslag nog niet te veel tegenvallers komen, door reclames als anderzins, want dan ontstaat gevaar voor een nog grooter tekort, het ljjkt ons dat men voornemens zjjnde 10 procent korting voor te stellen had moeten voorstellen den hoofd, omslag uit te trekken op het bedrag dat het kohier nu aanwjjst en die 8000 on voorziene terug te brengen tot ƒ1000. Nu heeft men een fictieve begrooting. Dhrn. De Jager en D. Scheele, die daartoe door hun spreken en voorstellen aanleiding gaven zjj hadden bljjkbaar er zich op voorbereid in dien geest werkzaam te zjjn hebben hun doel voorbjj- gestreefd. Dhr. De Brujjne viel hen ook bjj. Dhrn. Ejjke en Van Nes achtten aanneming van het voorstel van B. en W. gewenscht. Het slot was, dat met 6 tegen 4 stemmen werd besloten de aanslagen met 10° 'o te ver minderen. Met dhrn. De Jager, R. Scheele, De Brujjne en D. Scheele stemden ook dhrn. Waalkes en Nolson daar voor; dhru. Visser. Ejjke, Van Nes en Van Hasselt stemden tegen. Hierop volgde nog eene uitvoerige bespre king naar aanleiding van het verzoek van ae Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappjj om den djjk langs den toegangsweg naar de prov. boot te mogen afgraven voor het aldaar leggen van rails. B. en W. wenschen te weten of de Raad meent dat de maatschappjj daarvan op grond der reeds verleende conces sie gratis gebruik van mag maken, dan wel of meD dat terrein wenscht te verkoopen. In het eerste geval zouden zjj de maatschappjj zelf willen laten zorgen voor de noodige ver gunning van Oorlog en Ged. Staten, in het tweede geval meenen zij dat de gemeente dat dan zelf moet doen en ook het terrein in orde brengen. Vooral op dat laatste heeft de Voorz. bljjkbaar nogal nadruk gelegd. Was dat om gratis in gebruik geven meer aanne- meljjk te maken Te verwonderen was het, dat niet werd opgemerkt, dat men den djjk toch ook kon verkoopen zooals die daar lag Dhr. Van Nes sputterde tegen dat weggeven. De tramwegmaatschappjj is ook maar een onderneming, een verzameling van particulie ren, die daarmede geld willen verdienen. Een particulier moet veel geld geven als hjj grond van de gemeente koopt, hij meende dat het zelfs niet mag, aan die verzameling van par ticulieren iets weggeven. Hjj en ook dhr. Nolson noemen dat lijntje naar de boot in het geheel geen voordeel voor de gemeente. Dat dient alleen om de reizigers zoo vlug mogelijk door de stad te voeren. Dat is een belang voor de maatschappjj en voor de rei zigers, niet voor de gemeente. Dhr. Van Hasselt gaf te kennen, dat er toch onderscheid moet gemaakt worden tusschen een trammaat- schappij en een particulieren onderneming. Dit bljjkt ook wel uit de subsidies uit de openbare kassen. Een tramweg is in het voor deel eener streek. Hij wil echter het terrein ook niet weggeven, er wel geen geld voor vragen, maar de verplichting opleggen, dat de maatschappij niet alleen de djjk omlegt voor hare tramlijnen, maar zoover dat de toegangsweg naar de boot nog een meter of 5 breeder wordt en dat zjj dien verbreeden weg dan behoorljjk geplaveid aan de gemeente overgeeft. Dhrn. D. Scheele en De Jager waren nu royaal gestemd en wilden bljjkbaar gaarne het gevraagde terrein gratis in gebruik afstaan. Laatstgenoemde meende, dat de Raad destijds als het ware als voorwaarde van sub- sidieverleening stelde het aanleggen eener zijlijn naar de boot. Anderen meenden, dat slechts de wenschelijkheid is uitgesproken. Opgemerkt werd. dat de zaak dan in een ander licht komt. Teneinde nader te onder zoeken wat van een en ander aan is, werd de behandeling aangehouden. Daarna ging zonder dat, als gebruikeljjk

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2