VRIJE KAMER, Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Kantongerecht te Ter Keuzen. Burgerlijken Stand. Hxgwatergetij te Ter Keuzen. Advertentiën. Notarisportefeuilles Banknotentasschen. M. DE JONGE. - TER NEUZEN, Arrondissements-Ueclitbank te Middelburg Daken ingestort. Wielrijden verboden. DAGEN. Voorm. Nam Woensdag 31 Mei 2.13 2 32 Donderdag 1 Juni 2.51 3.9 Vrjjdag 2 3.26 3 43 Zaterdag 3 4.— 4.19 Zondag 4 4.36 4.51 Maandag 5 5.12 5.29 Dinsdag 6 5.49 6.9 en voor verbetering van de wegen in de gemeente, terwijl de aansluiting met andere gemeenten veel te wenschen overlaat. Van de gemeente Hoek tot aan de brug over het nieuwe kanaal te Ter Neuzen is de rijksstraatweg met fiets of automobiel bijna niet te berijden. Maandag was het 70 jaar geleden dat de 85 jaar oude, krasse heer Aug. Ysebaert te Koewacht voor het eerst als schutter optrad. Voor die gelegenheid was door het Schut tersgilde St. Sebastiaan aldaar een schietwed strijd uitgeschreven waaraan niet minder dan 106 schutters van bijna alle gemeenten in O. Z. VI. deelnamen. De heer V die het eerst schoot, deed ook den eersten kleinen vogel naar beneden komen. De hooge vogel werd geschoten door Alph. Kindt te Graauw en de beide zij vogels door A. J. Neve te Sas van Gent en door C. Blommaert te Clinge. Het mocht den heer Y. bij die gelegenheid niet aan blijken van belangstelling ontbreken. In het lokaal der vereeniging werden den jubilaris, voor den wedstrijd begon, door ver schillende bestuursgilden prachtige bouquetten en een kostbare pijp aangeboden waarvoor de heer Y. bewogen dankte. In de Zondag te Oostburg gehouden vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging is besloten dat om reden de heer J. A. Nee- teson zijn lidmaatschap als lid der Prov. Staten van Zeeland niet zal kunnen waarnemen wegens een ernstige ziekte die hem getroffen heeft een wijziging in de candidaatstelling te brengen. In zijn plaats werd met 135 stemmen als tijdelijke candidaat gesteld de heer P. M. Dik- kenberg, arts te Zuidzande, zoodat thans de heeren mr. F. J. N. van Dam, P. W. Maar- leveld beiden aftredend en genoemde heer Dikkenberg candidaat der vrijzinnige kiesver eeniging in het district Sluis zullen zijn. In de Zaterdag te Aardenburg gehouden raadsvergadering werd het verzoek van eenige ingezetenen tot uitgifte van gronden in erf pacht, op voorstel van den heer Roersch aan- gehoudeu tot in 1917, wanneer zal besloten zijn, welke gronden weer in pacht uitgegeven zullen worden voor 9 jaren. Op een verzoek tot ontheffing van hondenbelasting dienst 1916 van I. de Deijne werd afwijzend beschikt, terwijl een verzoek tot ontheffing schoolgeld M. U. L. O. van J. Porey te Schoondijke werd toegestaan. Inzake het adres van het comité naar aan leiding van den verbindingsweg tusschen O. en W. Z. Vlaanderen, werd na uitvoerige bespreking besloten geen subsidie te verleenen, aangezien het leggen van den weg alleen is een algemeen rijksbelang. Door B. en W. van IJzendijke is Zater dag 1.1. aanbesteed het aanbrengen van ver beteringen aan het schoolgebouw staande aan de Klakbaan, het verichten van stucadoor- en verfwerken aan dit gebouw en de onderwijzers woning, benevens andere bijkomende werk zaamheden. Ingeschreven werd door Fr. Groosman voor f 1495; C. van Hevele voor f 1301.30 P. C. van Laere voor f 1235. Alle inschrijvers wonen te IJzendijke. Het werk is niet gegund. Te Biervliet in de vergadering van den Angelinapolder werd als No. 1 op de voordracht geplaatst ter benoeming van djjkgraaf de heer P. de Dobbelaere en en als gezworene de heer Th. Boerjan. De eerste vacature gold de aftreding van den heer A. de Milliano wegens leeftijd en de tweede door periodieke aftreding van den heer C. J. Sturm te IJzendijke, vroeger te Biervliet. Uit Z. Vlaanderen Westelijk deel schrijft men aan de Midd. Ct De laatste dagen zijn weer enkele Belgen langs het tolkantoor Veldzicht nabij IJzendijke, naar Nederland gekomen om inkoopen te doen voor de grensgemeenten. De toestand aldaar moet soms treurig zijn wegens geringen aan voer uit Eecloo. Ook een vijftiental Neder landers zijn de laatste week uit België ge komen. De meesten kwamen uit armoede. Aangehouden. Door de politie te Vlissingen is aangehouden een 40 jarige Belgische vrouw, ontslagen als huisjuffrouw in het Strand Hotel, daar zij van diefstal verdacht werd. Bij een huiszoeking werd in beslag genomen een halve hotelin ventaris, als dekens, lakens, servetten, wijn glazen, lepels, vorken, borden, pannen enz. Er waren twee handwagens noodig om alles naar het politiebureau over te brengen. De vrouw zal ter beschikking van de juistitie.worden gesteld. Aan de grens. Bij de vele dwaze toestanden die de oorlog reeds langs de grens van Z -Vlaanderen ge schapen heeft, is er nu te Koewacht weer een bijgekomen. Tot voor enkele dagen konden de Belgen en de Nederlanders van dit dubbele dorp el kaar tenminste nog zien, zij 't ook gescheiden door de strook langs de grens die reeds ge- ruimen tijd geheel ontruimd werd. Maar aan weerszijden van de twee hekken in de straat vóór de kerk, stonden voortdurend Belgen en Nederlanders naar elkaar te kijken. En menige groet uit de verte werd daar gewisseld, en menige boodschap over familieleden aan elkaar toegeroepen. Dat is sedert eenige dagen uit. Door hooge schermen van stroobossen hebben de Duitschers het gezicht in die straat geheel afgesloten. Alleen de vooraan bij de grens gelegen huizen met Duitsche soldaten zijn vrij. En verder rechts en links van de straat zijn van alle woningen die aan de zijde der NederlanJsche grens ramen of deuren hebben, deze ook ge maskeerd met strooschermen. die sterk doen denken aan een of ander inlandsch huttendorp. Hetzelfde geschiedde aan de wegen die naar Stekene en Moerbeke leiden. Waarom ineens die buitengewone streng heid die men in andere dorpen niet vindt Men spreekt van een bijzonder strengen lui tenant die daar de vorige week het bevel heeft gekregen. Het was gisteren voor de rechtbank alhier weder uitsluitend behandeling van zaken be treffende poging tot verboden uitvoer of be treffende vervoer van goederen, waarvan de uitvoer verboden is in visschersvaartuigen. Vrijspraak weid gevraagd voor den vracht rijder W., van Hulst op Nieuw-Namen, die verboden waar in een kist op zijn wagen had, maar die zelf niet wist dat er verboden waar in die kist was en die tegen de militairen zeide »Die kist vertrouw ik niet.« De zaak tegen Ph. G., een Duitschen schip per die reeds vrroordeeld is tot 14 dagen we gens poging tot uitvoer van 28 K G. gerst, doch die van dit vonnis in verzet was geko men, werd uitgesteld tot over 14 dagen om alsdan een tolk te dagvaarden en tevens een der verbaliseerde commiezen. Op de rooverjacht in Iudië. In het Wonogirische hield een rooverbende leelijk huis. Eindelijs werd na een rustelooze vervolging de bende gekinpt, met uitzondering echter van den aanvoerder, voor wiens aanhou ding midden Februari een klopjacht werd geor ganiseerd, lezen wij in het »N. v. d. D. v. N.-I.« »Na een inoeiljjke maar rustelooze vervolging gedurende 36 dagen waarbjj de vervolgde tot zelfs in het Jogjasche werd nagezet kwamen in de laatste dagen spioDnenberichten binnen dat de bandietenhoofdman, door zijn volgelin gen in den steek gelaten, een schuilplaats had gezocht in de desa's omstreeks 8 palen ten Noorden van de hoofdplaats gelegen. Onmiddellijk toog een mantripolitie slechts vergezeld van eenige oppassers ab desalui ge kleed, naar de aangeduide plaats en werke lijk ditmaal was het geluk onzen flinken po litieman dienstig, want onverwacht liep hij tegen den lang gezochte op. De mantri die echter voor alle zekerheid vn de medewer king der desalui had verzekerd, trad dan ook onverschrokken op den onverlaat toe,- welke daad echter door het minst uit't veld geslagen misdadiger beantwoord werd met een attaque met de kris zijnerzijds, op welk moment eeni ge kamponbewoners onder't geroep van »amok« dan ook haastig retireerden. Iu 't volgend oogenblik hield echter de mantri doodkalm' de koude loop van een browning voor 's mans trooie en bij toover- slag was zijn amokzucbt verdwenen en hij trok integendeel »aan zijn kuiten.c Thans was zijn vlucht echter absoluut vruchteloos omsingeld als hij reeds was door een met lansen gewapende bevolkingspatrouille, werd bij volgens alle regelen der kunst aan een pagger gespietst, welk proces geëindigd zou zijn met den dood van den vervolgde, ware het niet dat d9 mantri opnieuw zijn meerder heid had laten gelden en den reeds leelijk toegetakeldeu man eerst iu zegevierenden op tocht naar den commissaris M^yer en vandaar naar de blokzaal van het militair hospitaal te Baron overbracht.* Wittebrood in beslag genomen. De politie te Weesp heeft Zaterdagavond bij twee bakkers uit Nigtevecht, die hun brood bij hunne klanten te Weesp bezorgden al hun wittebrood in beslag genomen. Daar de bur gemeester van Nigtevecht het bakken van wit tebrood op Zaterdag had toegestaan, meenden zij in hun recht te staan ook de klanten in Weesp te bedienen. Zij laten deze inbeslagneming zich niet wel gevallen zullen bij hoogere autoriteiten inlich tingen inwinnen. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur is de Wijde Appelaarsteeg te Haarlem de helft van het dak van de danszaal van den heer J. Bongers in gestort over een oppervlakte van 200 vierk. M. Het bovengedeelte van het dak kwam in den val terecht op de woning van den tim merman Pot, die op een zoldertje aan het wérk was. Ook van dit perceel stortte het dak in, waardoor de 69-jarige man onder het hout werk en de pannen van het dak bedolven ge raakte. De man werd inwendig zwaar gekneusd eer brak bovendien een arm. In het St. Eli sabeth's Gasthuis bleek zijn toestand zeer ern stig. De Bouwpolitie deed het gebouw afzetten. Kostelooze melk vau ons vee. Donderdag kwamen ongeveer 500 koeien over Oldenzaal te Bentheim aan, waarvan vele in zoo'n ongunstige conditie verkeerden, dat ze' onmiddellijk moesten worden afgemaakt. De andere koeien werden alle uitgeladen om gedurende een paar dagen in de weilanden weer wat op dreef te komen om het verdere transport te kunnen doormaken. Zoolang deze dieren te Bentheim vertoeven, gaat de stadsomroeper twee keer per dag den volke kond doen, dat onder toezicht de koeien kos teloos gemolken mogen worden. Strijd togen Zondagsrust. De brood- en banketbakkers te Baarn en Soest hebben besloten, dat zij van af 1 Juni a.s. hunne zaken op Zondag zullen gesloten houden en dat zij ojo dien dag geene bestel lingen zullen uitvoeren. Naar aanleiding hier van wordt door een aantal dames te Baarn op een aldaar eirculeerende lijst geteekend, waarbij zij verklaren zich bij dien maatregel niet te zullen neerleggen, op grond dat deze winkelsluiting ten nadeele zal zijn van de ge meente. De onderteekenaarsters zijn van mee ning, dat dit voorkomen had hunnen worden door op Zondagen om beurten de cliëntèLp te helpen, zooals op sommige plaatsen apothekers doen. Dit besluit der bakkers, dat genomen is zonder overleg met de klanten, zal blij kens het protest der dames haar zelfs doen besluiten hunne inkoopen op de weekdagen elders te doen of eene coöperatie te vormen. De opperbevelhebber in Brandenburg heeft het wielrijden voor genoegen of voor sport in die provincie en in de stad Berlijn verboden. Wielerwedstrijden mogen wel plaats hebben, doch den moeten in plaats van de gewone lucht banden gesloten banden zonder ventiel, voor zóóver die in voorraad zijn, gebruik worden. Op de overtreding dezer bepalingen is een gevangenisstraf van hoogstens een jaar of een boete van hoogstens 1500 mark gesteld. Een giiminif'aliriek afgebrand. De gnmmifabriek te Soln, bij München, eigendom van de »Hannoversche Gummiwa- refabrik Aktiengesellschaft», is afgebrand de schade is zeer aanzienlijk. 's-Gravenbage, 30 Mei. Tweede Kamer. Regeling U. L. O. en M. U. L. O. De heeren Van der Molen en Van Wijn bergen zijn beiden ingenomen met het ontwerp, dat aan het voortgezet L3ger Onderwijs vrijheid van ontwikkeling zal geven. Beiden zijn het ook in theorie eens met den heer Gerhard ten aanzien van de wenscheltjkheid van »kopscholen«. Evenwel achten zij niet overal in de practijk dier afzonderlijke klassen van M. U. L. O. mogelijk, los van zes klassen L. O. Ook d« heer De Visser is dankbaar voor de indiening van het ontwerp. Hij wijst er voorts op dat M. U. L. O.-scholen ondanks alle voor spellingen van bet tegendeel reeds zijn verbeterd. Hij betreurt echter dat het ontwerp M. U. L. O. tot L. O stempelt, terwijl de ineenscha- kelingscommissie dergelijk onderwijs tot het M. O. wilde rekenen. Zitting van 26 Mei 1916. VEROORDEELD ZIJN ter zake van Overtreding Reglement van wegen en voetpaden in Zeeland. J. L. A., kuiper te IJzendijke, tot boete van 1 subs. 1 dag hechtenis. Trekdier onbeheerd laten. D. W. F. V., voerman te Hoek, t. b. v. 2 subs. 2 d. h. Dronkenschap. C. M., koopman zwervende, tot 3 w. h. B. J. D., werkman te Ter Neuzen; E. J, S., arbeider te Axel, i. t. b. v. 3 subs. 3 d. h. Kippen laten loopen. A C., -arbeider te Philippine, t. b. v. f 1 subs. 1 d. h. Rijwlelovertredingen. J. F., arbeider te Axel, t. b. v. 0.50 subs. 1 week tuchtschool. P. d. V., arbeider te Philippine; P. d. M, visscher le Philippine, i. t. b. v./l subs. 1 d. h. W. J d. F., molenaar te Hoek; A. v. H„ z. b. te Hoek; C d. P. landbouwer te Axel; P v J., werkman te Weatdorpe; J. F. P., nijverheidsbestuurder te Vlissingen; C. H. v. W., landbouwer te Westdorpe; C. M., machinist z. w.M. d. K., rijwielhandelaar te Axel, a. t. b. v. f 2 subs. 2 d. h. Overtreding Leerplichtwet. A. J. B.. werkman te Philippine, t. b. v. 5 subs. 3 d. h H. A. M., slager te Ter Neuzen, t. b. v. 2 subs. 2 d. h. J. S., bootwerker te Ter Neu zen M. d. G., werkman te Hoek, i. t. b. v./l subs. 1 d. h. Zich binnen 50 meter van de grens bevinden. S. H, werkman; G. v. d. Stimmerman; E. W., ketelmaker; J. d M.. fabrieksarbeider D. C fabrieksarbeider; H. d.M., schoenmaker; C. d. P., werkman; C. v. A., werkman allen te Sas van Gent; C. G., werkman te Philip pine; B. V., dienstbode; P. v. W., naaister en A. B„ naaister allen te Westdorpe, a. t. b. v. 2 subs. 2 d. h. Overtreding IJkwet. A. M., koopman te Ter Neuzen, t. b. v. 2X/4 suhs. 2 X 1 6- hmet verbeurdverklaring dei- lengte maat. M. N. v. B., winkelierster te Axel, t. b. van 2 X 1 subs. 2 X 1 d- h met verbeurd verklaring der gewichten. M. M. v. L., winkelier ster te Axel, t. b. v./l subs. 1 d. h. met ver beurdverklaring van het gewicht. Loopen over den spoorweg. A. F. d. V., koopman te Ter Neuzen, t. b. v./3 subs. 3 d. h. Wateren op den openbaren weg. K. H. d. K., werkman te Hoek, t. b. i.f\ subs. 1 d. h. Teruggegeven aan de ouders zonder straf is J. A. v. D., z. b. te Ter Neuzen. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 26 Mei. Constantinus Beek, 31 j., jm. en Sebilla Catharina Lauret, 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Mei. Marius Cornelis Annot, 26 jjm. en Adriana van Luik, 23 j., jd. Cornelis Lensen, 26 j, jm. en GeertruidaElisabeth Muller, 25 j., jd. Geboorten. 21 Mei Josephus Hermanus, z. van Gerardus Barnardus Bodewes en Neeitje Donze. Marina Anthonia, d. van Reinier Verschelling en Cornelia de Waaij. 24 Mei. Hendrik Adriaan. z. van Roelf Huisman en Suzanna Krijger. Catholina Francina, d. van Johannes van der Gouwe en Janna Cornelia Pieternella Bedet. Johannes, z. van Irma Louisa Obrie. Cornelis, z. van Christiaan Bakker en Neeitje Verplanke. 25 Mei Anna, d. van Hendrik de Vriend en Pieternella van Riet. Overlijden. 22 Mei. Louis Anthonie Meulenberg, bijna 14 m., z van Louis en Cathalina van der Hage 23 Mei. Pieter Adrianus, Dolk, 75 jechtg. van Cathalina Elisabeth Kieboom. 24 Mei. Josep hus Augustinus de Ntjs, 2 m. z. van Josephus en Euginia Muller. Samuel de Leeuw, 22 j.. z. van de ouders onbekend. 26 Mei Geertrui Breur, 69 j., echtg van Johannes Cornelis Dooms. 1» 1» 11 11 Door net heer* zijn bezigheden buitenshuis hebbende wordt ge zocht tegen 1 Juni met volledig pension, liefst in klein gezin. Br. fr. aan bet bureau van dit blad. Op heden 26 Mei werd van onze zijde weggenomen, na een langdurig doch geduldig lijden van 2 jaren, onze zeer geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder GEERTRUI BREUR, in den ouderdom van ruim 59 jaren. Namens de Familie, J. C. DOOMS. Ter Neuzen, 26 Mei 1916.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3