Van het Oostelijk oorlogstooneel. Yan het Italiaansch-Oostenryksche gevechtsterrein. UIT GRIEKENLAND. Op Zee BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. het vuur ouzer infanterie teruggedreven. Ouze artillerie is meermalen vernietigend opgetre den tegen de Duitsche werken bij Dixmuideo. Op den avond van den 26en Mei gelukte het een Belgisch vlieger tijdeus een luchtge vecht een Duitsch vliegtuig neer te schieten. Het viel in zee en de inzittenden verdronken. Later kon het vlietuig naar het strand gebracht worden. Met de hulp van Fransche en Engelsche eskaders hebben wij tochten ondernomen naar vijandelijke vliegkampen en vliegloodsen. Belgische vluchtelingen in Engeland. Blijkens een mededeeling van Belgische zjjde bedraagt het aantal Belgische vluchtelingen, thans nog in Engeland vertoevend, ongeveer honderdduizend, vrouwen en kinderen inbe grepen. Er zouden in Engeland nog slechts 2000 ongehuwde of weduwnaren van onder de 35 jaren van Belgische nationaliteit zijn, van wie natuurlijk velen ongeschikt zijn voor den krijgsdienst of werkzaam in de munitie industrie. Dit cjjfer, zoo wordt opgemerkt, toont met hoeveel ijver aan den oproep tot dienstneming door de Belgische regeering tot de jongeren gericht, is voldaan. Een rijkdom van mineralen ontdekt. PETROGRAD, 28 Mei. (P. T. A.) Een expeditie, uitgezonden naar het Trans-Kas- pische gebied, teneinde daar een onderzoek in te stellen naar den rijkdom aan minera len, ontdekte uitgestrekte petroleumvelden en onuitputtelijke lagen keuken- en Glauber zout (zwavelzuur natron), zwavel en gedegen koper. WEENEN, 29 Mei (Wolff) Officieel.: In het versterkte vak van Asiago zijn onze troepen bij Roana het dal van de Assa overgetrokken, hebben den vijand bij Canova teruggedreven en zijn op de dalhellingen ten zuiden en ten oosten daarvan opgerukt. Andere strijdkrachten hebben, na de verster kingen op den Monte Interrotto te hebben genomen, de hoogten ten noorden van Asiago, n.l. den Monte Zebio, Monte Zingarella en Corno di Campo Biano bezet. In het dal van de boven-Posina zijn de Italianen na hardnekkigen strijd uit hun stel lingen ten westen en ten zuiden van Bettale verdreven. ATHENE, 28 Mei. (Havas.) De Grieksche regeering heeft een krachtig protest aan de centrale mogendheden en aan Bulgarije gericht naar aanleiding van de bezetting van Grieksch grondgebied. De koning heeft bij zijn terug keer te Athene onmiddellijk Skoeloedis in ge hoor ontvangen. LONDEN, 29 Mei (Reuter. Part.) Reuter's berichtgever in Macedonië meldt dd. gister De opmarsch der Bulgaren in de streek van Demirhissar heeft onder de Grieken een storm van verontwaardiging en woede gaande ge maakt. De dagbladen te Saloniki laken de slaafsche houding van de regeering in scherpe bewoordingen. Zij eischen een prijsgeven van de onzijdigheid, een onmiddellijke breuk met Bulgarije en een partij-kiezen van Griekenland voor de entente. Er zijn tal van telegrammen aan den koning en de regeering gericht, waarin aan deze gevoelens uiting wordt ge geven, en aan Wenizelos om hem te smeeken het volk te redden. Vanochtend is een groote volksvergadering gehouden op het plein voor de Sofia-kerk. De politie was niet bij machte de drommen te verstrooien. Scherpe redevoeringen tegen Bulgarije en het Grieksche kabinet zijn geest driftig toegejuicht met de kreten »lang leven Wenizelos, Frankrijk en Engeland, weg met Skoeloedis en Bulgarije*. De menigte ging later naar de prefectuur en richte telegrammen aan den koning en de regeering, waarin werd geprotesteerd tegen het prijsgeven van versterkingen, die gebouwd zijn met het bloed van martelaren en aange boden den laatsten druppel bloed te storten ten einde den erfvijand t9 verslaan. Men vermoedt dat deze agitatie haar invloed zal doen gelden in andere deelen van Grieken land. Intusschen is het onzeker ol de opmarsch der Bulgaren het begin is van een offensief of een deel van een algemeen plan van ver dediging. In sommige kringen wordt de on derstelling uitgesproken dat Bulgarije's doel is Kawala te bezetten, maar waarschijnlijker is dat Bulgarije, beducht voor de toenemende kracht van de geallieerden op dit front, zijn verdedigende stellingen heeft willen volmaken. Vit geloofwaardige bron verluidt dat toen de Grieksche troepen het fort Rupel op hoog bevel ontruimden, veel manschappen in tranen zijn uitgebarsten zoozeer griefde hen de ver nedering. De actie tegen Duitsch Oost-Afrika. LONDEN, 29 Mei. (Reuter.) Officieel. Generaal Northey, de bevelhebber van de Britsche troepen aan de noordgrens van Rho- desië en Nyassaland, meldt yan 25 Mei, dat de Britsche troepen over een afstand van 20 mijlen in het Duitsche gebied oprukten over het geheele front tusschen de Nyassa en Tangangskameren. De vijand moest van Spiana terugtrekken 21 mijlen ten noorden van Karonga en van Sqamba 17 mijlen ten noordwesten van Forthill naar New-Langen- berg. Generaal Smuts bericht, dat het spoorweg station van Same op 25 Mei door een afdee- ling van zijn troepen is bezet. Een andere colonne trok langs de Paupanirivier over Mrago en Opuni naar Le Sara, waarbjj de vijand zuidwaarts terugtrok. Er zjjn geen nieuwe gebeurtenissen te mel den van de streek van Konava Irangi. De wonderen van de draadlooze telegraaf. In de «Daily Chronicle* geeft Harold Begbie eene boeiende beschrijving van het werk dat de draadlooze telegraaf in den huidigen oorlog verricht. Hij zegt o.a. Dag en nacht luisteren mannen over de ge heele wereld naar die ethergolvingen. De zon vindt hen aan hun taak en de maan ziet hen ook nog bezig te luisteren naar de geluiden van den geluidloozeu ether. Wat een schouwspel voor de engelen, die luisteraars op aarde, van uit de stilte de onuitgesproken woorden van verwegzijnde mannen afwachten Van de wolken uit klinkt een stem naar een der luisteraars: «De Duitscbers verzamelen zich te zij voeren kanonnen aan van »Kjjk dan naar de wolken. Er is niets te zien. Maar de wolken drijven weg. Een zilveren stipje teekent zich tegen het blauw van de lucht af. In dat zilveren stipje zit een jongen met een draadlooze telefoon bij zijn mond en spreekt er in. En dertig kilometer verder her kent een luisteraar op zee zijn stem. Op een schip dat duizenden mijlen van Engeland weg is, hoort een andere luisteraar een geluid. Hij luistert, zegt het om in de taal der menschen en stuurt de bo rdschad naar den kapitein. Onmiddellijk worden de machines op volle kracht gezet, de koers van het schip wordt veranderd en een paar uur later stort het een regen van projectielen op de „Einden"'. In de looograven zenden draadlooze toe stellen berichten naar de batterijen ver achter het front. De Engelsche regeering wil met de Russische spreken en het woord vliegt weg gedrageo door de trilling van de „draad looze". De admiraliteit moet dringend berichten zenden aan de vloot en over de daken ven Londen vindt het zijn weg daarheen. Soms heeft ook de Duitsche regeering iets te zeggen. Iemand vangt het op en het virdt zijn weg naar Londen. In geheimschrifr. Maar Enfin, de boodschappen worien niet in de prullemand geworpen.'' De toekomst wan den luchtoorlog. Een medewerker aan de »New Statesman* zegt: «Luchtschepen en vliegmachines zullen al tijd uiterst kwetsbaar blijven wanneer een schot ze treft, zijn zij ook vernield. En dit zal over honderd jaar nog even waar zijn als thans. Op het oogenblik is het nog moeilijk een lucht vaartuig in de vlucht te treffen, maar ook deze moeilijkheid zal mettertijd worden opge lost. In den laatsten tijd heeft geen Zeppelin het gewaagd, zich bij daglicht boven vijandelijk terrein te vertoonen zelfs de maan is voldoen de om hen van de betrekkelijk onbeschermde kusten van Engeland verwijderd te houden. De complete overwinning van het kanon moge er misschien nog niet zijn, maar zij komt zeker. Er bestaan volstrekt geen onoverkomelijke moeilijkheden om een wapen te construeeren, dat automatisch den schootsafstand vindt en dus ieder luchtvaartuig, zelts al is het nog nauwelijks zichtbaar, met bijna even groote zekerheid raakt, als thans een scheepskanon doet. Het zou ons niet verbazen, zoo zulk een wapen reeds bestond, ofschoon dan waarschijn lijk niet genoeg geoefende instrumentmakers te vinden zouden zijn om het op groote schaal te kunnen fabriceeren. Maar wij kunnen er tamelijk zeker op rekenen, dat het niet lang meer op zich zal laten wachten en als iedere natie een voldoend aantal van die wapens be zit, dan zal de luchtoorlog een geheel ander beeld gaan vertoonen. Wij willen niet den profeet uithangen, maar gelooven toch te mogen zeggen dat luchtvaar tuigen als strijdmiddel nu reeds hun hoogte punt bereikt hebben of gepasseerd zijn. Dit is misschien slechts een stoute bewering, maar eene die berust op de veronderstelling en ieder deskundige op artilleristisch gebied zal erkennen, dat die zeer bescheiden is dat een wapen, zooals wij boven aanduidden gemaakt kan worden. Want als het kan gemaakt worden, dan is het duidelijk, dat geen luchtvaartuig het zal wagen binnen het bereik van de afweerwapens van den vijand te komen, evenmin als moderne slagschepen binnen schoótsafstand van een wel gewapend fort varen De duikboot- en mifnooriog. Een lichter getorpedeerd. Een vau de twee lichters, gesleept door de sleepboot «Lauwerzee*, van Rotterdam naar Londen en 25 Mei uit den Waterweg ver trokken, is in de Noordzee door een Duitsche duikboot getorpedeerd en gezonken. Met den anderen lichter kwam de «Lauwerzee* behou den te Londen aan. MeDschenlevens gingen hierbij niet verloren. In de Oostzee. KOPENHAGEN, 29 Mei. (Wolff.) Uit Stock holm aan Berlingske Tidende Bij Ovelösund is eergisteravond van zee uit zwaargeschutvuur gehoord, dat een kwartier duurde. Het bleek een aanval van een duikboot op Duitsche ertsbooten, die door drie bewapende Duitsche voorpostschepen werden begeleid. De aanval mislukte De duikboot hield plotseling, onverrichterzake, om onbekende reden met vuren op. Zeven Duitsche schepen zijn gisteren langs het eiland Oeland gevaren. TWEEDE KAMER. Zooals te voorzien was, heeft de Kamer Vrijdag het nieuwe Oorlogscrediet van 100 millioen goedgekeurd. D Minister van Oorlog heeft daarbij ineen lange en gelukkige redevoering de verschil lende sprekers beantwoord. Z. Ex. erkende gulweg, dat er op militair gebied, voornamelijk bij den militairen ge neeskundigen dienst, nog heel wat te verbe teren valt, doch hij wees er ook op, dat over drijving licht tot voorbijzien van. het vele goed kan leiden. Sedert 1914 is ook op het gebied van den militairen geneeskundigen dienst zeer veel verbeterd. En bovendien bewijst de practijk, dat deze dienst niet in haar plichten te kort schiet. De gezondheidstoestand van het leger is gunstig en het sterftecijfer buitengewoon klein, terwijl het gelukt is, epidemische ziekten niet tot. uitbreiding te laten komen. Met het oog op den oorlog zijn alle voor bereidende maatregelen getroffen en beschikt de minister over voldoende bedden, vervoer middelen en personeel. De minister heeft niet stil gezeten, maar langzamerhand in de goede richting voortge- werkt. Afgescheiden van de motie-Ter Laan, aangevuld met de reeds vermelde toevoeging, door mr. Van Hamel voorgesteld, welke motie z. h s. is aangenomen, zal de minister voort gaan verbeteringen aan te brengen, waar hij deze noodzakelijk acht. De minister zegde voor de reorganisatie plannen een commissie toe, waarna de motie- Van der Voort van Zijp werd ingetrokken. Betreffende de Paaschverloven deelde de minister nog mede, dat de opperbevelhebber in een circulaire allen korpscommandanten en officieren had gelast, de militairen, wier verloven waren ingetrokken, met den ernst van den toestand op de hoogte te brengen. Jammer verschillende Kamerleden heb ben er hun spijt over uitgesproken dat zij niet intijds is gepubliceerd. De minister erkende, dat de zonder verlof afwezig zijnde militairen, meest allen jonge mannen, flink gestraft waren. De korpscommandanten kunnen hun man netjes nu weer onder wat minder strenge tucht houden en de gestraften zullen waar schijnlijk na 1 Juni weer van de periodieke verloven kunnen profiteeren. Deze verloven waren weer mogelijk door het langer in dienst blijven van de landweer-# lichtingen. Dat de internationale toestand ten opzichte van ons land verbeterd is, ont kende de minister, die dan ook, zooals wij reeds meldden, van een gedeeltelijke demobi lisatie nog niets wilde weten. Uitvoerig heeft de Minister de fabricage en levering van oorlogsbehoeften besproken, waarbij de mededeeling, dat een Hollandsche firma ondeugdelijke granaten had geleverd, de begrijpelijke verontwaardiging der Kamer leden heeft gewekt. De Kamer is tot Maandagmiddag uiteen gegaan. EERSTE KAMER. Een geheele reeks wetsontwerpen is Vrijdag in de Eerste Kamer onder den hamer door gegaan. Het wetsontwerp voor grondaankoop voor het Centraal bureau voor de Statistiek heeft een levendig debat ontketend. Men vond den grond te duur en wilde in de tegenwoordige tijdsomstandigheden geen dure gebouwen laten zetten. De minister, die terecht van oordeel was, dat de statistiek in deze tijden niet gemist kan worden en goed gehuisvest moet zijn, achtte den grond niet te duur. Bovendien kan men met den bouw wachten tot de omstandigheden daarvoor wat gunstiger zijn geworden. Met één stem meerderheid wist minister Lely tenslotte het wetsontwerp in veilige ha ven te brengen. Volksonderwijs. De vereeniging Volksonderwijs heeft Zater dag te Amsterdam haar algemeene vergadering gehouden, waaraan tevens de viering van haar 50jarig bestaan was verbonden. De voorzitter, de heer C. A. Zelverder, heeft daarbij eenige waardeerende «oorden aan de nagedachtenis van dr. Bos gewijd. De vereeniging' telt thans 304 afdeelingen, 18 correspondentschappen, 353 algemeene leden en 25,185 gewone leden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. A. Zelverder en dr. E van der Stadt Kz. De heer C. A. Zelverder bood, namens het hoofdbestuur, aan de vereeniging een gedenk boek aan, dat voor den prijs van 5 voor de leden beschikbaar gesteld wordt. Tot eereleden had de huishoudelijke ver gadering benoemd de heeren mr, H. Goeman Borgesius en prof. mr. B. H. Pekelharing. Van H. M. de Koningin was een telegram van dankbetuiging en gelukwensch ingekomen. Met een rede van prof. dr, J. J. A. A. Frantzen, heeft een commissie een huldeblijk aangeboden, bestaande uit een bedrag van ƒ5000. Bovendien is de commissie nog een bedrag van 1800 toegezegd. De bedoeling is, dat deze gelden door een speciale commissie zullen beheerd worden en als reservefonds zullen dienen. Den secretaris-penningmeester der vereeni ging, den heer Klaas de Vries Sz., werd een eikeuhouten ameublement aangeboden, den voorzitter een lauwerkrans. De heer Paul Odar schonk een krans na mens de Belgische federatie. De vroege aardappelen. «Het Volk* schrijft Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het vraagstuk der nieuwe aardappelen dringend is. Er worden reeds aardappelvelden opge kocht, omdat Duitscbland zeer hooge prijzen biedt. Niet zeer gunstig bekend staande aard appelhandelaren, doch die met 'n lid der Aardap pel-commissie in vrij nauwe relatie staan, koopen voor Duitschland op. Nu zullen de opkoopers er hoogstwaarschijnlijk een strop aan hebben, want scherpe maatregelen worden voorbereid, om voldoende hoeveelheden voor ons land te behouden. Op het departement van Landbouw heerscht evenwel besluiteloos heid, doordat minister Posthuma ziek is en de hoofdambtenaren onderling verschillen. Het gewaar zit hierin, dat de aardappelen halfrijp worden verkocht en gerooid, daar de boeren dan weer ruimte krijgen voor teelt van nieuwe gewassen. Waakzaamheid is dus plicht. Er is ook verschil van meening over de vraag of er oude aardappelen genoeg zijn tot er nieuwe komen. De telling der voorraden ging niet zoo gemakkelijk als velen meenen. Som mige boeren gaven te veel op om uitvoer te bevorderen, anderen te weinig uit vrees voor inbeslagneming. De toestand is dus onzeker. Doch als er te weinig mochten zijn, dan zullen de nieuwe aardappelen des te eerder worden aangesproken en is goedkoope beschik baarstelling absoluut noodig. In bevoegde kringen gaan dan ook stemmen op, om in de eerste tijden in het geheel geen uitvoer toe te laten. Overigens kan dit bij den dag bepaald worden, mits aan het departement van Land bouw niet een vaste leiding ontbreekt. De gemeenteraad van Hoek besloot in de Vrijdagnamiddag gehouden vergadering voor den verbindingsweg slechts de helft van de gevraagde subsidie toe te staan. Er werd als bezwaar tegen het plan ingebracht dat de ge meente Hoek niet op de beste wijze met den ontworpen weg zal worden verbonden slechts over de haven van Phillippine, die een deel van het jaar moeilijk te passeeren is terwijl dan bovendien voor het passeeren van Philippine ook nog tol moet worden be taald. De gemeente heeft vroeger gevraagd het maken van een, brug over het havenkanaal. Voorts werd er ook de aandacht op gevestigd, dat de raad groote sommen heeft uitgegeven I

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2