Yan het Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel Yan het Italiaansch-Oostenrjjksche gevechtsterrein. Op Zee aumont verwoed voortgezet, zonder dat het tot infauterie-gevechten kooit. Aan het Engelsche en Belgische front op verschillende punten artillerie-gevechten, vooral by Souchez en Dixmuiden. PARIJS. 25 Mei. (Reuter.) Avondcommu niqué: Op den linkeroever van de Maas is vandaag het vijandelijk geschutvuur tegen heuvel 304 in hevigheid toegenomen. Op den rechteroever hebben de Duitschers na een verwoede beschieting vanmiddag een reeks van aanvallen ondernomen tusschen het bosch van Haudromont en de hoeve van Thiau- mont. Alle aanvallen zijn met zware verliezen afgeslagen, behalve op één punt waar vijan delijke afdeeliDgen een loopgraafgedeelte hebben genomen. In de streek van Douaumont is het ge- schutgevecht voortgezet. Ten noorden van Vaux heeft een Fransch vlieger een Fokker geveld. By een gevecht van twee luchteskaders in de streek van Etain zijn twee vijandeljjke vliegtuigen zwaar getroffen en tot een landing gedwongen. LONDEN, 25 Mei. (Reuter.j Engelsch stafberichtGisterenavond zijn op het voor uitspringende deel der linie bij Loos mijnge- vechten geleverd die in ons voordeel zyn ge ëindigd. Vandaag op verschillende punten geschut- gevechten. De strijd om Verdun. De Parijsche correspondent van de «Times* zegt in een beschrijving van den Franschen aanval op het fort Douamont o a.Niettegen staande de verwoedheid van het voorafgaande bombardement, bleef de Duitsche verdediging geduchthet was halt zes in den middag, toen de eerste Franschen het fort van het zuidelijke en westelijke glacis bereikten. De aanval werd met zeldzame snelheid uitgevoerd. Vóór het fort hadden de Duitschers twee linies loopgraven aangelegd, welke door de genie tergeefs met alle mogelijke hulpmiddelen zoo krachtig mogelijk waren versterkt; de bezet ting werd omstreeks half vier met de bajonet afgemaakt of krijgsgevangen gemaakt. De te genstand in te tweede weerstandslinie was ernstiger. Tot tweemaal toe werden de aan vallers teruggedreven na versterkingen te hebben afgewacht, wierpen de Franschen zich opnieuw in een stormaanval op de Duitsche stelling, waarbij alles onder den voet werd geloopen de aanvallers drongen door tot het tort, waar de in uitnemende samenwerking uitgevoerde beweging uit het westen, zuiden en oosten samenliep. Het zag er een oogen- blik naar uit ot de geheele stelling zou worden omsingeld, zoo snel werd uit het zuiden en westen opgedrongen, maar de bezetting van het fort bood krachtigen tegenstand in eiken hoek en kelder. Met bajonet en handgranaten dreven de Franschen den vijand naar den noordoost hoek waar de Duitschers met succes stand hielden. Na het eerste oogenblik van ver rassing deden de Duitschers allerhevigste tegenaanvallen, zonder nochtans iets terug te winnen. Het fort is nog niet geheel in handen der Franschen, maar het kan toch niet lang meer duren. Op den westelyken Maasoever verliep de dag definitief ten gunste van de Franschen, die terrein wonnen ten zuiden van hoogte 287 en eenig terrein ten westen van den »Mort Homme* heroverden. Gedurende den geheelen nacht werd de strijd met verbittering voortgezet. De Duitschers deden krachtige tegenaanvallen tegen de Fransche stellingen ten oosten en westen van hoogte 304, maar niettegenstaande zij gebruik maakten van brandende vloeistoffen, kwamen zij in spijt van de gebrachte offers, welke officieel gewel dig worden genoemd, niet vooruit. De over tuiging wint veld, dat op de slagvelden van de Maas de langverwachte beslissing nadert. Nog is deze niet zeker, maar het succes van het Fransche leger schijnt een rechtvaardi ging van Briand's woorden, dat op het oogen blik Frankrijk recht heeft alle goeds te ver wachten. WEENEN, 25 Mei. (Wolff.) Officieel In Wolhynië hebben onze vliegende kolonnes op verscheidene punten geslaagde overrompelingen uitgevoerd. De toestand is onveranderd. ST. PETERSBURG, 25 Mei. (P. T. A.) Officieel Bij het eiland Dalen zyn de Duitschers na een verwoed bombardement tot het offensief overgegaan en hebben, na onze voorposten te hebben achteruitgedreven, zich van een onzer voorste loopgraven meester gemaakt. Wy deden een tegenaanval en verdreven den vijand, die naar zijn loopgraven terugkeerde. Wij hadden geen verliezen. Wij hebben door ons vuur een poging van den vijand om bij Karpilovka (10 wersten ten Noorden van het station Olyka) vooruit te komen en onze prikkeldraadversperring door te knippen, verijdeld. Aan het overige front is de toestand onver anderd. Een offensief wan generaal Serraïl. De »Frankfurter Zeitung» bevat een be richt. van een Zwitsersch bureau, volgens het welk te Saloniki onder leiding van den opper bevelhebber van het oostelijk leger der entente, generaal Serrail, een groote beraadslaging plaats vond, die door alle bevelhebbers werd bijgewoond. Ook de nieuwe Engelsche opper bevelhebber, generaal Milna, en Servische officie ren waren er bij tegenwoordig. Men zegt, dat er belangrijke besluiten werden genomen. Sinds enkele dagen worden de troepen opnieuw ge groepeerd. Alle verschijnselen wijzen er op, dat het leger der entente een ernstig offen sief tegen de Duitsch-Bulgaarsche troepen voorbereidt. Tot dusver werder 48.000 Serviërs aan land gebracht. Buitengewoon groote hoe veelheden munitie, nieuwe batterijen en paarden worden per scheepsgelegenheid aangevoerd. De censuur treedt uiterst streng op en houdt alle berichten van militairen aard tegen. WEENEN, 25 Mei. (Wolff.) Officieel De gevechtsactie is in het vak van Doberdo, by Flitsch en bij den Plöcken levendiger [ge weest dan de voorgaande dagen. Herhaalde vijandelijke aanvalspogiügen bij Peutelstein zyn afgeslagen. Ten noorden van het Sugana-dal hebben onze troepen de Cima Cieta genomen, zyn op eenige punten over de Maso-beek (rechter zijriviertje van de Benta) getrokken en Stris- (Strigno) binnengerukt. Ten zuiden van het dal is onze over den Kempelberg opgerukte groep onder overwin ning van groote terreinmoeilijkheden en he- vigen tegenstand, in oostelijke en zuidelijke richting opgeschoten. De Corno di Campo Verde is in hun bezit. De hem bezet hou dende Italiaansche afdeelingen zijn dadelijk verdreven. In het Brand-dal (Vallarsa) hebben onze troepen Chiesa in bezit genomen. Onze buit is nog met 10 kanonnen geste- gen. Een onzer eskaders watervliegtuigen heeft het station en de militaire gebouwen vau La- tisano met bommen bestookt. ROME, 25 Mei. (Stefani.) OfficieelVan den Stelvio-pas tot het Garda-meer wisseling van geschut en geweervuur, dat het hevigst was in de streek van Civedale en Tonale. In het Lagarina (Etsch) dal heeft de vijand in den nacht van 24 dezer na een hevige be schieting onzer stellingen op den .Coni Zugna twee aanvallen gedaan in de richting van Serravalle (aan de Etsch) en den Buole-pas (ten oosten van Ala). Het is met kracht terug geslagen. Gisterochtend heeft hij met versche troepen nogmaals een hevigen en hardnek- kigen aanval tegen den Buolo-pas ondernomen, doch is weer teruggeslagen met zeer zware verliezen. Onze troepen, hem vervolgend, heb ben ook de hoogte Parmesan, ten Z O. van den pas, hernomen. Gisteren overdag hevig geschutgevecht. Door ons geschutvuur is een vijandelyk kanon van middelbaar kaliber, dat naar Pozzachio (een fort ten westen van den Col Santo) was over gebracht, vol getroffen en omgeworpen. Tusschen Vallarsa (Lain) en Posina heeft de vijand, na onze stelling op den Monte Pasubio eergisteren den geheelen dag hevig te hebben beschoten, 's nachts een aanval ge daan met sterke infanteriekolonnes die ooder flankvuur kwamen en in wanorde terug moesten. Tusschen Pozina en Astico zijn gister ge- schutgevechten geleverd op de linie Monte MaggioToraro. In het vak van Asiago en het Suganadal is de toestand onveranderd. Op de overige deelen van het front tot aan zee bij tusschenpoozen wederzydsch geschut vuur. Het onze heeft in epn munitiemagazijn bij den Monte San Michele een ontploffing veroorzaakt. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 25 Mei. (Lloyds.) Het Itali aansche stoomschip Teresa is door een duik boot beschadigd, het stoomschip Washington in den grond geboord. LONDEN, 25 Mei. (Lloyds.) Blijkens nog niet bevestigde berichten is het Fransche stoomschip Saint Cortntin in den grond ge boord. Het Italiaansche s.s. Cagliari is getorpedeerd en gezonken. KR1ST1ANIA, 25 Mei. (Wolff.) Het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan het Noorsche gezantschap te Berlijn meegedeeld, dat de rapporten van alle duik bootcommandanten geen aanwijzing geven, dat het Noorsche stoomschip Langeli door een Duitsche duikboot in den grond is ge boord. De torpedeering van de „Bernadotte". Talrijke bijzonderheden worden thans gepu bliceerd over de vernietiging van den Franschen visscherschoener «Bernadotte*. Het schip was met een bemanning van 34 koppen op weg van Fecamp naar het vischwater van New Foundland. Toen het vaartuig zieh op 1 Mei ongeveer 90 mijlen van het meestnabij gelegen land bevond, werd een duikboot gesignaleerd met de Duitsche vlag in top. De Duitseher seinde, dat de bemanning het schip dadelijk moest verlaten. De zeven sloepen werden gestreken. De equipage had juist den tijd om in de booten te gaan, toen de duikboot op een afstand van ongeveer honderd yards het eerste schot afgaf, zonder waarschuwing. Het vuur werd pas gestaakt, toen de Duit seher op slechts enkele yards van de «Berna dotte* verwijderd was, welke binnen enkele minuten zonk. De duikboot verdween in Oostelijke richting. Toen de Duitseher de sloepen passeerde naderde de kapitein van de «Bernadotte* deze en vroeg om voedsel, maar een officier op de duikbuit gaf een weigerend teeken en de duikboot stoomde snel weg. De zeven sloepen roeiden te zamen voort tot de duisternis vieltoen verloren zij elkaar uit het oog. Den volgenden middag pikte de Belgische treiler «Gaby* vier man op, die zich in een van de kleine sloepen bevonden. Daar zij gedurende 28 uur zonder eten en drinken waren geweest, waren de mannen geheel uitgeput. De treiler zocht tot tien uur 's avonds den omtrek af naar de andere sloepen, maar zonder succes. De overige leden der bemanning werden geleidelijk opge pikt door verschillende schepen en te Liver pool, Gibraltar en Philadelphia aan land ge bracht. Van slechts vijf man heeft men nog geen bericht. Bouw van onderzeeërs en motorbooten. Wij lezen in »The Wall Street Journal" van 29 April, dat binnen tien dagen vier onderzeeërs in aanbouw voor de Vereenigde Staten door de Submarine Boat Corporation zouden worden opgeleverd en drie andere eveneens in den loop van deze maand gereed zouden komen. Bovendien zyn er nog drie onderzeeërs van het N.type in aanbouw en reeds half gereed, terwijl de maatschappij nog orders heeft voor tien booten van het O type, waarvan de bouw in het begin van dit jaar werd aangevangen. De maatschappij rekent ook op de orders voor vijftig onderzeeërs 'sjaars, gedurende de eerstvolgende drie jaren, welke voorkomen op het Amerikaansche vloot- program, dat nu aan het oordeel van het Congres is onderworpen. Verder worden onderzeeërs voor vreemde mogendheden gebouwd door genoemde maat schappij, op de eigen werven of buitenslands bij royalty-overeenkomst. Nagenoeg honderd van de vijfhonderd snel varende motorbooten, die by genoemde maat schappij voor rekening van de Engelsche re geering worden gebouwd, zijn reeds verscheept en spoedig zal werder eene groote hoeveelheid van die booten gereed zijn voor aflevering. Men verwacht, dat die vijfhonderd booten vóór 1 November over den Atlantischen Oceaan zullen zijn gezonden. UIT ONZE QMSEVIInTG. Bij Kon. besluit van 23 dezer is aan de heer J. van Cadsand Dz., te Ter Neuzen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als gezworene van den Kanaalpolder, provincie Zeeland. Arbeidsbeurs te Ter Neuzen. Hoewel door de in deze gemeente geves tigde Arbeidsbeurs nog geen groot aantal werklieden geplaatst zijn, kan het bestuur toch op eenig resultaat wyzen. Gedurende den maand Maart, werden 12 werkloozen ingeschreven, waarvan 7 geplaatst werden. Aan het einde der maand waren er reeds 51 aanvragen verdeeld over 16 gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen in gekomen. Het blijkt, dat de patroons meer dan de werklieden, gebruik maken van deze nuttige inrichting. In het overige deel van ons land wordt veel gebruik gemaakt van deze instellingen. In de maand Maart werden bij al de Ar beidsbeurzen 11097 mannen en 10050 vrouwen ingeschreven. Er werden over datzelfde tijdvak 5065 mannen en 4692 vrouwen aan werk geholpen. Welk een gunstig resultaat in deze droeve tijden. Bij het baden in de Schelde alhier is Woensdagavond de heer S. de Leeuw verdron ken. Hij was iemand, die door den oorlog uit Antwerpen naar Holland was uitgeweken en sedert korten tijd in Ter Neuzen werkzaam als tandtechniker. Hij kon nog maar pas een weinig zwemrqen en waagde zich te ver. Een vriend van hem, de heer K. Baljeu, die eveneens aan het baden was, trachtte hem nog te redden en kreeg hem nog bij zyn zwembroek vast. Door een verkeerde greep van den drenkeling, moest hij hem evenwel loslaten. De verdronkene is pas 22 jaar. Donderdag morgen werd met laag water het lyk op de plaats van het ongeluk gevonden. Door den Nieuw Neuzenpolder werd besloten in plaats van de gevraagde 10 cent voor den verbindingsweg 4 cent per H.A. bij te dragen. In plaats van den heer De Jonge werd be noemd tot dijkgraaf de heer Joh. Dekker Az. Door den Van Wijckhuijsepolder werd be sloten in plaats van de gevraagde 10 cent per H.A. in den verbindingsweg 4 cent per H.A. bij te dragen. Verder werd besloten aan de Z. Vlaamsche Tramwegmaatschappij gedurende 20 jaar een subsidie van f 12-5 te verleenen, indien in den polder een los en laadplaats voor de tram wordt gemaakt. Door ingelanden van den Kanaalpolder werd met algemeene stemmen besloten voor den verbindingsweg eene bjjdrage te verleenen van 10 cent per Hectare. De Mosselpolder te Phillippine besloot evenzoo. De polder Zuid-Kats, St. Anne er. Sparks te Ter Neuzen, benevens de polders Autrichen, Oud- en Nieuw Papeschor te Westdorpe be sloten geen bijdrage te geven. Van W uijkhuijsepolder geeft in plaats van 4 cent 5 cent per Hectare, terwijl de subsidie voor een losplaats van den tram aan de tram maatschappij uit te keeren is bepaald op 168. De Pierssenspolder geeft daarin eene bijdrage van f 10, de Bontepolder eene van 15'sjaars. De gemeenteraad van Zaamslag besloot in zijn vergadering van Vrijdag met op twee na algemeene stemmen geen subsidie te geven voor den verbindingsweg. Tevens werd besloten aan alle gemeente ambtenaren met minder dan f 650 salaris een duurtetoeslag te verleenen over het jaar 1916 ten bedrage van 5°/0 van hun bezoldiging. In de Donderdag te Axel gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder «Catharina" werd besloten geen bijdrage te verleenen voor den verbindings weg. In de Dinsdag te Axel gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder «Beoostenblij Benoorden* werd de rekening goedgekeurd met een goed slot van f 819,67. De begrooting voor 1917 werd vast gesteld met een post van onvoorziene uit gaven van f 368 99. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 7, f 6, f 5, f4, f3, f2, fl per H.A. voor de zeven klassen. Op het verzoek van het uitvoerend comité voor de totstandkoming van een verharden verbindingsweg tusschen O. en W. Zeeuwsch- Vlaanderen, om gedurende 30 jaren een bij drage in dezen weg te geven van f 66,85, werd afwjjzend beschikt. Zoowel de polder Willem III te Axel, als de vergadering van ingelanden van den polder Beoostenblij Benoorden aldaar, namen het besluit geen subsidie te verleenen voor den verbindingsweg. Ingelanden van den Piersenpolder te Ter Neuzen besloten de gevraagde subsidie ad 10 cent per Hectare gedurende 30 jaren te verleenen. Aan A. van Hoeg en P. Struijlaert.. beiden te Clinge (B vroeger uit Zeeland uitgewezen, is voorwaardelijk toestemmiug verleend terug te keeren. De St. Ct. no. 121 bevat de acte van oprichting der N. V. Veilingsonderneming A vicultura (Vogelteelt) gevestigd te Oostburg. Zij stelt zich ten doel winst te behalen door het koopen en verkoopen van eieren, boter,, pluimvee, konijnen, groenten en fruit enz., het koopen en verkoopen van voederartikelen en benoodigheden voor de pluimvee- en tamme- konijnenteelt, voor de groente- en de fruitteelt het stichten en exploiteeren van een ge bouw of gebouwen, ^waarin veilingen zullen worden gehouden het verhuren van het gebouw of de ge bouwen voor het houden van vergaderingen of bijeenkomsten. Het kapitaal bedraagt f 20.000, verdeeld in 800 aandeelen, elk van f 25. Bij den gehouden wedstrijd met duiven der Zeeuwsch-Vlaamsche vereenigingen naar Zwolle verkreeg de le prijs te Breskens I. Woittiez; de le prijs te Oostburg E. Dhaeze de le prijs te Retranchement C. Lucieer en de le prijs te Cadzapd W. Brevet.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2