Een net DAGMEISJE PIETER ADRIANUS DOLK, UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Burgerlijken Stand. Hüogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. GEVRAAGD. BINNEMLaND. De „Ary Scheffei*" in Le Havre vastgehouden. Uit Le Havie wordt gemeld dat het Hol- landsche stoomschip »Ary Schefifer* aldaar sinds 14 Mei wordt vastgehouden. De »Ary Schefifer* onderhield, zooals bekend is, den dienst van Rotterdam op Le Havre. Volgens het bericht zou de bemanning door de Fran- schen aangehouden zijn. Omtrent de motieven, die tot deze aanhou ding geleid hebben, wachten wij nadere beves tiging at. Een berichtgever te Rotterdam, die zich tot de eigenaars van het schip (de firma Kuyper, Van Dam en Smeers) wendde, kreeg ten antwoord, dat men wel wist, dat er »iets aan de hand was* met de *Ary Schefifer*, maar niet precies hoe en wat. Vreemd, acht dagen na dato! Engeland en de Nederlandsche scheepvaart. Men meldt van bevoegde zjjde Het s.s. Maashaven, van de Gebrs. Van Uden te Rotterdam, geladen met ca. 4000 ton graan en katoenzaadmeel, is op 26 April j.l. bij het Galloper vuurschip op een mijn ge- stooten en is, na voorloopig bij Harwich op het strand te zijn gezet, de Theems opgesleept en bij Gravensend aan den grond gezet. Tot heden staan de Eogelsche autoriteiten niet toe, dat voor rekening van de reederjj Eogelsche scheepsbouwers de noodige repara ties verrichten, of dat de ladiog, die teekenen van bederf begint te vertoonen, geheel of ge deeltelijk inlichters wordt gelost, dan ODder voorwaarde, dat het stoomschip na afloop van de reparaties en de lossing te Rotterdam, aan een Engelsche firma in huur wordt afgestaan. Indien een ander met spoedig door de En gelsche autoriteiten woidt toegestaan, loopen schip en lading gevaar te vergaan. Tevens wenschen de Engelsche autoriteiten den uitvoer van scheepsonderdeelen, als stuur- machines, ankerspillen en laadlieren, welke bestemd zijn voor stoomschepen, die in aan bouw zijn op Hollandsche werven, niet toe te staan, dan onder voorwaarde, dat deze schepen voor den duur van den oorlog aan Engelsche firma 's worden verhuurd. Dit bevestigd wederom, dat het Reuterte- legram, voorkomende in de bladen van 6 dezer, de maatregelen door de Britsche admiraliteit genomen, niet juist weergaf. zoo mak, dat troepen en politie ingerukt zijn, waardoor de menschen vanzelf terugkeeren. Hedenmiddag werd een poging gedaan tot het arresteeren van de twee nog voortvluchtige hoofdleiders van het verzet bij paal 14, door middel van vier auto's waarin dertig agenten vervoerd werden. Waar echter de pers te vroeg gewaarschuwd was, verscheen deze in twee auto's eerder dan de politie, voor het huis, waarin volgens spionnenberichten de daders zich moesten bevinden, zoodat er alle gelegen heid bestond om te ontsnappen. De operette heeft hier algemeene hilariteit gewekt. We nemen het sehrijft de Deli Ct. onze Bataviasche collega's zeer kwalijk, dat zij toen niet de politie zijn voorgeweest en de bandieten hebben opgelicht. Door de gemeente-politie alhier is, in tegenwoordigheid van den militairen comman dant en den burgemeester, een groote partij rogge in beslag genomen. Deze partij rogge bevond zich reeds aan boord van twee motor-beurtschepen en was bestemd voor Rotterdam, Jvoor rekening van den graanhandelaar P. J. S. alhier. De rogge werd gelost en in een pakhuis opgeslagen en ter beschikking van de regeering gesteld. Zaterdagnamiddag werd het stoffelijk overschot van den heer A. Kok, oud-hoofd der openbare school te Othene, bijgezet. Een oud-leerling herdacht met dankbaarheid de verdiensten en groote plichtsbetrachting, die den overledene zoo populair hadden ge maakt. De oudste zoon bedankte bewogen voor de betoonde belangstelling en de gesproken woorden. Een mooie krans vergezelde den overledene naar zijn laatste rustplaats. Maandagavond kwam bij het spelen het zoon tje van J. v. D. aan de Kerkhoflaan zoo on gelukkig te vallen; dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De Bontepolder te Ter Neuzen besloot, voor den verbindingsweg subsidie toe te ken nen, de Melopolder te Graauw geeft geen subsidie. Vrijdag j.l. vergaderde de gemeenteraad te Biervliet Met algemeene stemmen werd besloten het gevraagde bedrag van het comité tot aanleg van den verbindingsweg toe te staan. Aan den gemeentewerkman L. van Hoeve werd een jaarweddeverhooging van f 50 toe gekend. In de vergaderingen van ingelanden in den Elisabeth-, Beukels- en Paulinapolder is de subsidie voor den verbindingsweg toegekend. De landbouwers te Hoofdplaat hebben de Iponen der arbeidsters Jper dag gebracht van f 0,80 op f 1 en die der arbeiders van f 1 op f 1,25. Van Zaterdag- op Zondagnacht werd door een zeilschip het verbod overtreden om te varen op verboden tijd op de Schelde. De schipper, die zich blijkbaar niet stoorde aan de waarschuwingsseinen, wierp na het waarschuwingsschot van een kustbatterij da delijk het anker uit. Heldhaftig gedrag van een ehaileur. De Westminster Gazette* bevat het volgen de verhaal Een soldaat van de Northumberland Fusiliers, die onlangs in de gevechten bij St. Eloi gewond werd, vertelt van het merkwaardig en heldhaf tig gedrag van een Engelschenambulance-chauf feur aan het front. De gewonde schrijf uit het husditaal waar hij thans verpeegd wordt »Nadat ze mij uit de loopgraaf gedragen en in een ambulance-auto getild hadden, dacht ik dat alle moeilijkheden nu voorbij waren, maar ik had my vergist. Wij moesten nog vijf mijlen afleggen om naar het hospitaal te komen en vóór wij een hadve mijl ver waren, sprong een shradnell vlak boven ons uiteen. Ik wil hiermede niet zeggen, dat de Duit- schers met voordacht een Roode Kruis auto beschoten, want er waren op dat oogenblik nog een massa andere wagens op den weg. De shrap- nellkogels scheurden het zeildoek van den wa- genkap geheel weg, maar merkwaardig genoeg liep geen van ons wij waren met zessen ook slechts een schram op. De chauffeur stopte en vroeg of wij niet ge troffen waren. Wij zeiden hem dat wij allen wel waren en hij reed voort alsof er niets ge beurd was Toen wij echter aan het eerstvolgen de veldhospitaal gekomen waren, viel hjj bijna van zijn zitplaats af de arme kerel had twee shrapnell-kogels in zijn been gekregen. Later boorde ik dat een der beenderen in een van zijne beenen volkomen verpletterd was. En toch had hij ons, gewonden, daar geen letter van gezegd.* Een vrouw verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half vier zag een agent van politie rook komen uit de woning van de 73-jarige D. van der S. weduwe J. van B., aan de Kaatslaan no. 13 alhier Hij opende de luiken en sloeg de ruiten in. Dadelijk zag hij toen, dat er een bed in brand stond, doch hg hoorde niets. Te vergeefs trachtte hij het vuur met emmers wa ter blussehen, waarna de brand onder leiding van den brandmeester, den heer A. Kruithof, van spuit 43, met een op de waterleiding ge plaatste slang is gebluscht. Na de blussching werd op het verbrande bed het half verkoolde lijk van de bewoonster gevonden. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat deze ziekelijke en hulpbehoevende oude vrouw een nachtlichtje, dat op een tafel bij het bed stond, heeft omgestooten. De 75 jarige juffrouw E. M. weduwe L. S., die het bovenhuisje bewoont, is door politiea- gewekt. Haar woning stond vol rook, die zich door het dak een uitweg baande. Herlijn heeft geen worst. Bij de slagers en de handelaars in comesti bles is er geen schijfje van te krijgen, schrijft het Berliner TagebJatt. Op zijn hoogst kan men hier of daar nog een verdwaald stukje leverworst machtig worden. Dit is op zichzelf reeds heel wat voor den worstgragen Berlgner om te verdragen, maar de klachten worden nog heel wat luider, zegt het zooeven genoemde blad, als men zich voor oogen stelt, dat die worstnood volslagen oonoodig wordt geleden, althans door een goede verdeeling aanmerkelijk zou kunnen worden verminderd. De schuld van dit gebrek, dat nog erger is doordat er ook, naar thans algemeen wordt toegegeven, gebrek aan boter is, zijn weer die ellendige verboden van uitvoer, uitgevaardigd door pro vincies, steden en andere zelfstandige deelen des lands om te voorkomen, zoo zij zeggen, dat; hun eigen inwoners in nood komen. Bruns- wijk bijvoorbeeld, dat in vredestijd millioenen aan den uitvoer van worst verdient, zou ook nu nog aanmerkelijke hoeveelheden goéde worst kunnen maken en uitvoeren. De fabrikanten aldaar kunnen dat echter niet doen wegens het uitvoerverbod. Precies zoo is het met Pom- meren en Silezië. Maar Beieren heeft de meeste schuld. Dit land heeft, wat men ook bewere, een flink te veel aan slachtvee. Daarvan is een bewijs, dat de vleeschprijzen in Beieren laag zijn. Voorloopig is er geen kijk op, dat de worstnood te Berlijn een einde zal nemen. Het vee, dat te Berlijn komt, gaat eerst naar de slachtplaats van de garde, van de rest worden de eethuizen voorzien wat er dan nog over blijft is alleen voor den verkoop aan het pu bliek. Dat er dus geen ruimte voor worstmaken is, spreekt van zelf. Moord en zelfmoord. Zaterdagavond pleegde Dorus Adriaans te Volkel, gemeente Uden, zelfmoord door ver hanging, na vooraf zijn zwangere vrouw en haar moeder door messteken van het leven te hebben beroofd. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 19 Mei. Antheunis Dekker, 23 j., jm. en Johanna Paulina de Regt, 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Mei. Pieter Maas, 28 jjm. en Sara Suzanna van der Gauwe, 19 j-. jd. Geboorten. 15 Mei. Neeltje Cornelia, d. van Jan van Uk en Elisabeth Catharina Dieleman. 16 Mei. Jacobus Jacob, z. van Frans Hermanus Geensen en Geertruida Maria Loof. 17 Mei. Desi- derius Cornelis, z. van Adriaan Kaan en Mathilda Yerstraeten. 18 Mei Anna Krijntje. d. van Cor nelis Abraham van Fraaijenhove en Srjjntje Smit. Overlijden. 15 Mei. Hendrik Oele, 19 j., z. van Francois en Debora Riemens. Elizabeth Anthonia Francoise Veerman. 15 j., d. van Gijsbregt Pieter en Neeltje Janneke de Ruijter. Maatje Jolijt, 33 j., echtg. van Jozias Jacobus Dooms. 16 Mei Jan Jacobus Heijgelaar, 23 j., z. van Jacobus Johannes en Jacoba Verslujjs. Paulina Klaassen, 6 md. van Abraham en Francina de Jonge. 17 Mei. Adriaan Kok, 65 j., echtg. van Jozina Wisse. AXEL. Huweljjks-voltrekkingen. 4 Mei Leonardus Ver- eecken. 23 jjm en Elvira Maria Eleonora Goos- sens, 20 j., jd. Jan Jacob Ortelee, 20 j., jm. en Maria Josephina Verstraeteri, 26 j., jd. Mechiel van Doeselaar, 28 j., jm. en Levina van Hermon, 27 j„ jd. Geboorten. 2 Mei. Jacob Laurens, z. van Lau rens Johannes den Hollander en Adriana Helena Punt. 3 Mei. Anna. d. van Pieter Cornelisse en Anna de Bruijne. 5 Mei Maria Magdalena, d. van Jacobus Bakker en Cornelia Maria van Bendegem. 6 Mei. Franci3cus, z. van Josephus Ludovicus Sijs en Irma Maria Verstraeten. Pieternella, d. van Levinus Schieman en Maria de Pooter 11 Mei. Adriaan, d. van Jacob Cové en Dina Koekkoek. 12 Mei. Magdaleina Maria, d. van Edmundus de Boofj en Louisa Nathalina van Geersaem. Overlijden. 11 Mei. Jan van Dixhoorn, 9 m., z. van Andries en Janneke Koster. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 24 Mei 7.56 8.32 Donderdag 25 9.9 9.45 Vrijdag 26 10.21 10.56 Zaterdag 27 11.29 11.58 Zondag 28 0.24 Maandag 29 0 49 1.13 Dinsdag 30 1 34 1.54 Heden overleed tot onze diepe droef heid, zacht en kalm, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader de heer in den ouderdom van ruim 75 jaar. Wed. P. A. DOLKKieboom. A. J. DE KOK—Doi.k. Jacs. DE KOK. S. C. DE KOK. Ter Neuzen. B. A. DOLK. M. M. S. DOLKHoevenagel. Dordrecht. Noordstraat 81. Ter Neuzen, Naar men verneemt, zullen de bijkomende straffen, als strafexerceeren e. d. opgelegd aan alle militairen, die ongeoorloofd hun korps hebben verlaten, weldra worden ingetrokken. (Avp.) Het opstandje op Tandjong Oost. Ter aanvulling van reeds telegrafisch hier te lande omtrent dit opstootje bekend geworden bijzonderheden, nemen wij de volgende tele grafische berichten uit de Deli Ct. over D.d. 11 April: Hedenmorgen is op het particuliere land Tjandjong Oost, wegens weigering van betaling der heerendienstgelden een opstandje uitgebro ken. Het land ligt bij paal 14 aan den Buiten- zorgschen weg. Er waren eenige geëxecuteerde huizen, die niet verkocht waren, afgebroken. De autoriteiten ontvingen een dreigbrief van den verzetsleider, die zich »radja moeda* noemt. Daarom werden gisteravond gezonden de wedana met een aspirant opziener, twee hoofdagenten en een achttal agenten, om den radja te arresteeren. Te half twaalf kwamen dezen aan en vonden de bevolking gewapend op den weg, een Turksch vaandelen een roode vlag meevoerend. De wedana werd gevangen gen genomen, de inlaudsche agenten ontwapend, een Èuropeesche vluchtte, de aspirant opziener en een hoofdagent verscholen zich in een kali, waar de dag werd afgewacht. De wedana werd in het huis van zekeren de Weerdt opgesloten en door een ouden kerel met een klewang bewaakt. De ass.-resident voor de politie en de hoofd-commissaris Ruempol arriveerden te half zeven en vonden 200 ge- wapenden. De assistent-resident sprak de menigte toe. Deze antwoordde niet. Daarop danste de on kwetsbare »radja moeda* voorwaarts en hakte met een klewang naar den opziener. Dadelijk werd vuur gegeven. De »radja* viel en is later overleden. Twee anderen werden zwaar gewond. De bevolking vluchtte, doch werd nagezet, waarbij 25 gevangenen werden gemaakt. De overigen verdwenen in de solakaanplant. Daar om werden auto's met troepen gerekwireerd. Het terrein werd onderzocht en nog zeven tig gevangenen gemaakt, waarna alles rustig was De schrik is er in gejaagd. D.d. 12 April: Het opstandje bij paal 14 is totaal bedwon gen. Alles is rustig alleen kampong Tonggit is nog verlaten. De Turksche oorlogsvlag is nog niet gevonden. Een gedeelte van de bende houdt zich schuil in de omgeving, maar is J.l. Vrijdagavond geraakten te Axel een span paarden van eeu wagen op hol. De dieren vlogen in hun vaart op de afsluiting van den spoorweg aldaar, waardoor de wagen totaal werd vernield. De paarden, die verder waren doorgehold, weiden zonder persoonlijke onge lukken teweeg te brengen, tot staan gebracht. SAS VAN GENT, 29 Mei. In het na burige Westdorpe werd voor eenige dagen een smokkelaar aangeschoten. De man maakte deel uit van een groepje personen, dat zeep en petroleum trachtte uit te voeren naar België. Toen na herhaald aan roepen van de patrouilleerende militairen nie mand staan bleef, werd vuur gegeven, met het gevolg, dat één een schot in het zitvlak ontving. Er bevindt zich aan het uiteinde van ge noemd dorp een wijk, de z g. /Zwarten Hoek*, wier bewoners zich voor een groot gedeelte op het smokkelbedrijf toeleggen. Het gebeurt herhaaldelijk, dat de politie bij de meest beruchte onder hen een nachte lijken inval doet, ten einde zich te overtuigen, of de bewuste personages zich wel op hun bed bevinden. Desniettemin zit de liefhebberij bij hen er zoodanig in, dat con amore het handwerk gedreven werdt. Wat wel als een verdacht verschijnsel moet worden aangemerkt, is het feit, dat er veel personen rondloopen, die den zak vol hebben met Duitsch papierengeld van 1 en 5 Mark. Hoe komen die er aan Tel. Nabij St. Jansteen is een Duitsch sol daat over de grens op Nederlaudsch gebipd gekomen. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Amerongen, de heer F. H. Vos. thans te Sluis. In de Vrijdag te Aardenburg gehouden vergadering van ingelanden der vereenigde polders bewesten Eede, bezuiden St. Pieters- dijk en le gedeelte van den Papenpolder, werd op voorstel van het bestuur afwijzend beschikt op het verzoek om een bijdrage voor den verbindingsweg tusschen O. en W. Vlaanderen. Ook in de verschillende andere poldersver gaderingen in deze streek wordt afwijzend op het verzoek beschikt of is een dergelijke beschikking nog te wachten. In het algemeen vindt men den weg geen poldsrbelang, doch alleen een rijksbelang. Te verwachten is, dat de bijdragen 't zij van gemeenten 't zij van polders, in dit district zeer gering zullen zijn. J. A. STORM-Dolk. M. C. STORM Rotterdam. en Dochter. C. E. VAN DOLDERÉN-Dolk J. VAN DOLDEREN Renkum. en Kinderen. A. S. JANSSE-Dolk. P. JANSSE. Rotterdam. Ter Neuzen, 23 Mei 1916. 11 11 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3