Van het Westelijk oorlogstooneel, Van het Oostelijk oorlogstooneel. öp het Zuidelijk oorlogstooneel Yan het Italiaansch-Oostenrjjksche gevechtsterrein. Op Zee Nu zijn wij van meenjug, dat behalve Bel gië, ook Servië en Montenegro hunne onaf hankelijkheid dienen hersteld te zien, al moet het natuurlijk van België onvoorwaardelijk vaststaan. Ook meenen wij, dat we wel degelijk ons part in den oorlog hebben want tegenover de honderden, die reusachtig verdienen in ons land, staan tienduizenden, die lijden, veel lijden. In verband daarmede, zouden wij dat ver dienen van grof geld wel wat beperkt willen zien. Zoo kan ons de reusachtige uitvoer van rundvee slecht behagen. Door dat ongebreidelde vaD uitvoer wat meer in te toornen, zou in ons land meer bereikbaar zijn, dan nu het geval is. Maar overigens vinden wij wat in het N. v. d. D. staat, treffend mooi, omdat het zich verre verheft boven het alledaagsche en klein zielige, dat zoozeer onzen landaard op het oogenblik gevangen houdt. Verruiming van ideeën, vrijer en waarachti ger oordeel men merkt het eiken dag, hoe hard het noodig is. DE OORLOG. Oe algemeene toestand. Het Stefani-agentschap heeft een uitvoerige beschouwing rond gezonden over den strijd in Zuid-Tirol, waarin wordt uiteengezet hoe het mogelijk was, dat de Italiaansche troepen hier zoo ernstigen tegenslag konden ondervinden en waarin de meest geruststellende verzekerin gen worden gegeven 70or de toekomst. Het lange relaas begint met de mededeeling, dat de vijand sedert drie maanden het offensief in Trentino heeft voorbereid, dat hij den spoor weg in deze streek grootere capaciteit gaf, nieuwe wegen opende enz., en nieuwe troepen- afdeelingen van andere oorlogstooneelen in Zuid-Tirol samentrok. Het is mogelijk, dat het Italiaansche volk zich door deze mede- deelingen en beschouwingen laat troosten, maar er zullen er toch ook zijn, die zullen vragen, waarom de Italianen zelf die voorbereidingen dan niet troffen, waarom nu juist weer van den kant van den vjjand het initiatief tot den aanval moest komen. Niettemin worden in het lange relaas van Stefani toch ook wel zeer juiste opmerkingen gemaakt, zoo o. a. waar gewezen wordt op den voorsprong van den aanvaller, omdat de verdediger, niet de juiste richting kennend waar het offensief zal worden ingezet, zijn reserves op behoorlijken afstand achter het front moet houden. De eerste schok van het offensief brengt dan ook gewoonlijk belangrijke winst, dat was het geval bij het Fransche offensief in Champagne, bij den Duit- schen aanval op Verdun, maar zoodra de tegen stander in staat is de bedoelingen van den aanvaller te doorzien, kan hij zijn reserves aantrekken en wordt meestal de aanval, althans tjjdelijk, tot staan gebracht. Het is zeer wel mogelijk dat het aan het Italiaansche front evenzoo gaat en het verdere offensief der Oostenrijkers in de richting van de vlakte van Vicenza, zooal niet tot staan komt, dan toch in veel langzamer tempo vooruit zal gaan. Volgens het Oostenrijksche legerbericht van Zondag was hiervan echter nog volstrekt geen sprake en zetten de Oostenrijksche troepen in snel tempo hun successen voort, waarbij weer eenige duizenden Italianen gevangen werden genomen. Het later ontvangen Italiaansche legerbericht echter wekt al den indruk, dat de Italianen na den eersten schok van den aanval zich eenigszins hebben hersteld en nu al in staat zijn tot een offensief-defensief. Dit blijkt, o. a. uit de mededeeling, dat zij er in slaagden na heftigen strijd een paar kleine versterkingen te hernemen, die door den vijand veroverd waren. Of die indruk echter de juiste is, zullen de komende dagen moeten leeren. De Oostenrijk sche successen zijn hier werkelijk zeer belang rijk. Het gebied tusschen Astico en Terragnola is in handen der Oostenrijkers en zoo is dus toegang verkregen naar de stelling van Arsiero. Ook zijn de Italianen teruggedreven in de streek tusschen Terragnola en Vallarso, en de Oostenrijkers, die den Col Santo vermees terden, rukken nu op in de richting van Pasu- bio, maar nu zijn de Oostenrijkers ook al voort- gediongen in het Vallarso-dal zelf en bedreigen zij dus den terugtocht van de Italianen, die nog bjj Pasubio staan en die, daar de Borcolapas reeds in Oostenrijksche handen is, alleen kunnen rekenen voor hun terugtocht op de Fuzaggo- pas, welke de Oostenrijkers echter al naderen. Voor de Italianen, die Dinsdag de verjaring herdenkten van de oorlogsverklaring, aan Oos- tenrijk-Hongarjje en die waarschijnlijk er op rekenden een betrekkelijk gemakkelijke taak te hebben tegenover een in den strijd met een nog machtiger vijand zich uitputtenden tegen stander, moet dit zoo krachtig ingezette offen sief van de Oostenrijkers een groote teleur stelling zijn. Van het Italiaansche leger mag men verwachten, dat het alles zal doen om het bij deze teleurstelling te laten en te voor komen, dat het vjjandeljjke offensief tot een pationale ramp wordt. Bij Verdun melden de Duitschers een nieuw succes bij den Mort Homme, dat van Fransche zijde wel wordt toegegeven, maar dat ten deele reeds door de Fransche weder zou zijn goed gemaakt, ten deele door hen gelijk het in het dagelijksch commentaar van Havas heet weldra zal worden goed gemaakt. Vrij belangrijke berichten komen uit Meso- potaraië. Generaal Gorringe heeft het Dujailak- reduit, iets ten zuiden van Koet-el-Amara, veroverd. De Turken zijn nog meester van de Sanna-i-Yat-stelling aan den linkeroever van de Tigris. De Sanna-i-Yat-stelling aan den rechteroever is sedert half April door de En- gelschen bezet. Merkwaardig is zeker de mede deeling, dat een afdeeling Russische cavalerie reeds met de troepen van generaal Gorringe voeling heeft gekregen. Dat heeft waarschijn lijk wel meer de beteekenis van een vermetel ruiterstukje dan militaire waarde, de Russische colonne die naar Bagdad oprukt is immer nog verre, maar het zal de samenwerking van de Engelsche en Russische troepen zeer kunnen vergemakkelijken, nu een verbinding door cavaleriepatrouilles mogeljjk bleek. PARIJS, 21 Mei. (Reuter.) Aan de linker zijde duurde het verwoede gevecht tusschen het bosch van Avocourt en de Maas den ge- heelen dag voort. In een aanval in de buurt van den weg van Esnes naar Haucourt namen de Franschen twee loopgraven der Duitschers. De Fransche artillerie vernielde een klein werk ten zuiden van heuvel 287, dat de Duit schers den 18en Mei hadden genomen. De Duitschers deden onmiddellijk daarop een aanval op het oostelijk gedeelte van heuvel 304, drongen voor een oogenblik een loop graaf van de eerste linie binnen, maar werden er totaal uitgeworpen. Een hevige aanval door een Duitsche bri gade op de westelijke hellingen van den Mort Homme werd gestuit door mitrailleurs en tegenaanvallen van bommenwerpers. Vijan delijke colonnes, die de aanvallende troepen volgden, geraakten in het vuur der Fransche batterijen en werden genoodzaakt terug te trekken. Aan de rechterzijde van de Maas levendig artillerie-duel in den sector van Douaumont. De Franschen namen in een aanval de krach tig versterkte A ugremont-groeven zij namen 80 gevangenen en maakten 4 machinegeweren buit. Duitsche aëruplanes wierpen sinds gisteren tweemaal bommen op Duinkerken. Zaterdag hadden zij 20 bommen geworpen, waardoor zjj 4 personen doodden en 15 wondden. Een ander escadrille wierp hedenmiddag 100 bom men op de voorsteden van Duinkerken, waar door 2 soldaten en een kind gedood en 20 personen gewond werden. Aëroplanes van de geallieerden vervolgden de aanvallers en scho ten er twee naar beneden toen zij de Duitsche linies weder binnenvlogen. Een groep van 53 Engelsche, Fransche en Belgische aëroplanes wierp onmiddellijk na den eersten aanval 250 bommen op de Duitsche kantonnementen te Vijfwege en Chistelnes. Duitsche aëroplanes wierpen 15 bommen op Belfortde aange richte schade was gering. LONDEN, 21 Mei. (Reuter) (Bericht van veldmaarschalk Haig.) Engelsche (aëroplanes leverden gisteren met succes verscheiden ge vechten. Twee vijandelijke machines vielen brandend in de vijandelijke linies, een derde in de Engelsche. Een der Engelsche aëroplanes viel binnen de linies van den .vijand. Ook werd met gunstig gevolg veel artillerie-werk gedaan. Een onbeschadigde vijandelijke machine landde hedenochtend in de vroegte in de En gelsche linies. De waarnemer en de bestuurder werden krijgsgevangen gemaakt. De vijand deed gisternacht drie niet zeer krachtige aanvallen ten zuidwesten van Wieltje; zij werden alle afgeslagen. De vijandelijke artillerie trad den geheelen dag zeer actief op tusschen Vimy en Loos. Van twee uur af hevig vuur op de En gelsche voorste loopgraven ten zuiden van Souchez. De Engelsche artillerie beantwoordde het vuur en bracht een vijandelijke batterjj tot zwijgen. BERLIJN, 22 Mei. Ten O. van Nieuw- poort is een patroelje mariniers in de Fransche loopgraven binnengedrongen en beeft daar 1 officier en 32 man gevangen genomen. Ten Z. W. van Givenchy hebben wij verschillende rijen der Engelsche stellingen ter breedte van 2 K.M. genomen, nachtelijke aanvallen afge slagen en 8 officieren en 220 man gevangen genomen. Voorts maakten wij hier 3 mitral- jeurs en 4 mortieren buit. De vijand leed zware en bloedige verliezen. In de streek van Berry au Bac is vroeg in den morgen een Fransche poging tot een gasaanval mislukt. Links van de Maas hebben onze troepen de Fransche stellingen op den Oostelijken uitlooper van heuvel 304 genomen en deze ondanks herhaaldelijke tegenaanvallen bezet gehouden. Behalve zware bloedige verliezen verloor de vijand 9 officieren en 518 man aan gevangenen en liet hij 5 mitrailjeurs in onze handen. De buit bij onze aanvallen op de Zuidelijke helling van den Dooden Man bedraagt thans 13 kauonnen en 21 mitraljeurs. Ook hier en in de richting van Chattencourt hadden pogin gen van den vijand om het verloren terrein te herwinnen geen succes. Rechts van de Maas vielen de Franschen meestentijds te vergeefs onze linies in de streek van de steengroeven ten Zuiden van de hoeve van Haudromont en van den Vauxtop aan. Bij den derden stormloop gelukte het hun evenwel in de steengroeve vasten voet te krijgen. Den geheelen nacht was de wederzijdsche ar tillerieactie zeer hevig. Onze vliegtuigeneskaders herhaalden gisteren met waarneembaar succes hun aanvallen op de étappenhaven Duinkerken. Er hadden voorts tal van luchtgevechten plaats. Oostelijk en Balkanoorlogstooneel niets nieuws. VAN DE GRENS, 22 Mei. (Telegraaf). De Duitschers vergrooteu hun vlootje te Zee- brugge gestadig. Nu kruisten voor de Vlaam- sche kust twee als marinevaartnigen inge richte sleepbooten. Op deu achtersteven las men nog den naam Gent, waar de booten gere- quireerd zijn. Ieder draagt vanvoren een ka non. 't Is de eerste maal, dat men die twee bodempjes opmerkte. Zeebrugge is, het valt niet te ontkennen, een belangrijk punt voor de Duitschers en 't is volkomen te begrijpen, dat er dan ook voortdurend Duitschers en Russische krijgsgevangenen aan 't werk zjjp. Van hier tot Ostende, via Blaokenberge, Weo- duine, Den Haan, Breedene-bad, waar de bree ds Koninklijke Laan loopt, geljjkt de duin strook wel een reusachtige redoute. Reeds is gemeld, dat in den nacht van Zater dag op Zondag de haven bestookt werd uit de lucht. Als een andere bijzonderheid, in verband hiermede, verneem ik nog, dat Zater dagavond een aantal hydroplanen der gealli eerden benoorden 't Schooneveld lagen. Het was kalme zee en prachtig weer en vermoe- deljjk hielden de aviators Zeebrugge in 't oog. Er is tweemael actie geweest bij Zeebrugge, ongeveer om 3 uur en daarna tegen zes uur Zondagmorgen. Toen werden nog zware sla gen ganech Zeeland door gehoord. Wellicht loerden de hydroplanen Zaterdagavond er ook op of de vliegtuigen van Zeebrugge een nieuwen tocht naar Engeland zouden ondernemen gelijk den nacht te voren, toen Zeebrugge ook de basis was voor de aviators, die de kust van Kent hebben bestookt. WEENEN, 22 Mei. (Wolff.) OfficieelNiets nieuws. ST. PETERSBURG, 22 Mei. (P. T. A.) OfficieelBij het dorp Ostrow, ten noorden van het Narotsjmeer, hebben de Duitschers eergisteravond na een hevige beschieting her haaldelijk getracht tot het offensief over te gaan, maar zij zijn telkenmale door ons vuur terug gedreven. Ten ZW. van het Narotsj-meer heeft ons ge schutvuur aanzienlijke vijandelijke troepencon centraties verstrooid. Bij het dorp Kostioeknowka, ten N.W. van Tsartorisk, hebben wij een vijandelijken aanval afgeslagen. Op de overige gedeelten van het front van de Golf van Riga tot de Roemeensche grens niets dan geweervuur en verkenningen. Troepenverplaatsingen in Turkije. LONDEN, 22 Mei. (Reuter.) De »Times" verneemt uit Boecharest d.d. 16 Mei De Turksche militaire autoriteiten blijven alle beschikbare versterkingen naar het binnenland van Klein-Azië zenden de verdedigingsmacht voor KonstaDtinopel is aanzienlijk verzwakt. Men verwacht tegen de volgende maand de komst van ongeveer 4000 Duitschers te Bagdad. De Turken trekken sterke strijdmachten samen in den driehoek MarasjAintab--Bi- redjik, ten noordwesten van het punt, waar de Bagda lijn de Euphraat passeert bij Dje- rabulus, daar de landing van een geallieerde strijdmacht te AlexaDdretta (Iskenderum) wordt verwacht. WEENEN, 22 Mei. (Wolff). Officieel: De nederlaag der Italianen op het front in Zuid Tirol wordt steeds grooter. De aanval van het legercorps uit Graz op de hoogvlakte van Lafraun (Lavarone) is met volkomen succes bekroond. De vijand is uit zijn geheele stelling verdreven. Onze troepen zijn in het bezit van de Cima Manderiola (ten zuiden van den Armenterra- bergrug) en de hoogten, vlak ten westen van de grens, van dezen top tot net Astach (Astico) dal. De legergroep van aartshertog Karei Frans Jozef heeft de linie Monte Fermano-Monte Majo vermeesterd. Sedert het begin van het offensief hebben wij 23,882 gevangenen, o.w. 485 officieren, gemaakt. Onze buit is tot 175 kannen gestegen. WEENEN, 22 Mei. (Korr Bur) De Duit sche rijkskanselier heeft baron Burian, den minister van buitenlandsche zaken, telegrafisch gelukgewenscht met de «schitterende wapenfei ten der O.-H. legers in Tirol« en den wensch uitgesproken, dat de dappere troepen steeds nieuwe sueceösen zullen behalen. Burian heeft telegrafisch dank betuigd voor den gelukwensch. Oe duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 22 Mei. (Lloyds Het Italiaansche stoomschip Birmanir is gezonken. MARSEILLE, 22 Mei. (Reuter.) Het Fran sche s.s. Languedoe is Zaterdag in de Mid- dellandsche Zee door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De kapitein is gevan gen genomen, omdat het s.s. tegenstand had geboden toen bet werd aangevallen. Er waren geen passagiers aan boord de bemanning is gered. LONDEN, 22 Maart. (Lloyd.) HetGrieksche s.s. Anastassios Koroneos is gezonken. LONDEN, 22 Mei. (Reuter.) De admirali teit meldtEen draadloos Duitsch bericht van 19 Mei naar Washington beweert, dat volgens tijdingen uit Amsterdam de bemanning van de Cymric te Liverpool was aangekomen en had meegedeeld dat de Cymric door een ontploffing is gezonken. Dit bericht is volslagen onjuist, daar de Cymric zonder waarschuwing is getorpedeerd. In de Oostzee. ST. PETERSBURG, 22 Mei. (P. T. A.) OfficieelIn de Oostzee heeft een onzer duik- booten drie Duitsche stoomschepen in den grond geboord. Een Duitsche duikboot aangevallen. De «Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 25 April bevatte het bericht dat de Neder- landsche stoomboot «Soerakarta" op een tocht tusschen Ierland en de Shetlandseilanden ge tuige was geweest van de vernieling van een Duitschen onderzeeër door een Engelscheu trawler. Naar men dienaangaande van bevoegde zijde mededeelt, werd de Nederlandsche stoomer «Soerakarta" op den avond van den 15en April ten westen van Ierland door een Duit schen onderzeeër, die bet vlagsignaal gaf, aangehouden. In de buurt bevoud zich een andere stoomboot onder Zweedsche vlag, die door den onderzeeër eerst door hetzelfde sig naal, en toen dat geen resultaat leidde, door een schot voor den boeg tot stoppen werd gebracht. Op het oogenblik, dat het schot viel, deed de onder Zweedsche vlag varende stoomboot uit een bij de pijp opgesteld kanon een snel vuur op den Duitschen onderzeeër ontbrand den. Hoewel de onderzeeër zich onmiddellijk door duiken trachtte te beschermen, werd hij door een schot getroffen. De veroorzaakte schade was intusscheu slechts gering de on der zeeër kon blijven manoeuvreeren en bleek in staat zijn tocht voort te zetten. De stoomboot bleef ook tijdens het vuren de Zweedsche vlag in top voeren. Zoolang de onderzeeër haar zag, werd de vlag niet4neer- De ondergedoken, boot hoorde na eenigen tijd twee sterke ontploffingen, die door bom men veroorzaakt werden, welke vermoedelijk door de boot met de Zweedsche vlag geworpen waren naar de plek waar de onderzeeër dook. «ezelfde onderzeeër had vier dagen later den westelijken toegang tot het Engelsche aal een tweede, soortgelijke ontmoeting, -^L/ien keer was het een ongeveer 3000 ton groote stoomboot zonder vlag en kenteeken, waarop na een vergeefsch signaal om te stop pen, eerst eveneens zonder resultaat door den onderzeeër, bij wijze van waarschuwingssein, gevuurd werd. Op een afstand van ongeveer 4000 mijl begon de stoomboot intusschen sloepen uit te laten, hetgeen klaarblijkelijk een krijgslist was, want onmiddelijk daarna werd de Engelsche handelsvlag geheschen en werd van den ach tersteven op den onderzeeër gevuurd. Ook dit keer gelukte het den onderzeeër door snel te duiken zich tegen het vijandelijk geschut tc beschermen. De onderzeeër is be houden in het vaderland teruggekeerd,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2