aR4Cttr WAARSCHUWING. Wilt gij kracht? ABDIJSIROOP Loop der bevolking le Ter Neuzen. Gezondheid. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Huogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. In de loop de/er week zjjn alhier de vol gende personen gevestigd P. Meeuse, dienstbode, Vlooswjjkstraat 62 van Oudelande P. J. de Nys, zonder beroep, O 185 van Oudenbosch A. Provoost, schip per, Java3traat 11 van Hoofdplaat J. de Vos, veldarbeider, O 48 van Zaamslag. Vertrokken H. Koole, zonder beroep, P 83 naar Water landkerkje J. Hamelink, zonder beroep, Donze Visserstraat 129 naar Schere H. P. Verschorre, dienstknecht, P 72 naar Philip pine J. B. Smet, klompenmaker, Q 128 naar Hoek M. Kayzer, veldarbeider O 173 naar Zaamslag P. V. A. Galle, zonder beroep, Grenulaan 13 naar Middelburg C L. J. de Nys, zonder beroep, O 185 naar Etten en Leur A. J Jacobs, werkman, Baandijk 18 naar Westdorpe M. J. Ma- chielsen, dienstbode, le Kortestraat 1 naar Rotterdam. De bruinbroodregeling. In de gemeente De Rijn (N.-H.). eene ge meente met ongeveer 1500 inwoners (hierbij zijn dus ook de kleine kinderen gerekend) zijn door de geneesheeren reeds meer dan honderd verklaringen afgegeven aan menschen, wier maag geen bruinbrood kan verdragen. Naar we vernemen, zal nu op aanwijzing van den minister van Landbouw door Gezondheids commissie een onderzoek naar de daar blijkbaar zoo algemeen voorkomende maagkwaal worden ingesteld. Beschuit met muisjes en nog wat. BARNEVELD, 9 Mei Heden heeft zich hier het laatste bedrijf afgespeeld van een kwestie, die gedurende langen tijd de gemoederen van tal van personen in beroering heeft gebracht. Eenige jaren geleden was namelijk een nog jeugdig dienstmeisje in betrekking bij een reeds eenigszins bedaagden, doch nog onge- huwden landbouwer, die tot nu toe de lietde had beschouwd als een overbodige luxe, waar aan hij zijn kostbaren tijd meende niet te moe ten besteden. Met de komst van de jeugdige, levenslustige Aaltje werd dit alles echter an ders in 't kort, onze Peter, de man van wien hier sprake is, werd voor 't eerst van zijn leven verliefd, en, hoe onbetaalbaar heerlijk voor hem, ook Aaltje versmaadde zijn liefde niet. Dit geluksleventje ging voort, totdat het meisje den reeds eenigszins dooven patroon in het oor schreeuwde, dat een huwelijk weldra zou moeten plaats hebben, wilden beiden voor schande en oneer bewaard blijven waarna Peter de noodige stappen hiervoor ten gemeen tehuize deed. Nauwelijk echter, had een broer van P. van diens plannen gehoord, of deze trachtte den bejaarden vrijgezel zijn dwaze plannen uit het hoofd te praten. Peter moest namelijk onge trouwd blijven. Immers, dan alleen was er kans, dat het aanzienlijk fortuin niet voor den belanghebbenden broeder of diens kinderen verloren zou gaan. Zóó gedienstig zelfs was deze broer, dat hij een paar personen omkocht die onder eede verklaarden in intieme betrek king tot genoemde Aaltje gestaan te hebben. Deze personen zijn echter later, wegens mein eed, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl de omkooper zelf zijn lage daad met twee jaar boeten moest. Intusschen werd Peter, die gehoor gevende aan de inblazingen zijner familie, halsstarrig weigerde te trouwen, inge volge de wet op het vaderschap, veroordeeld tot onderhoud van zijn kind. Ook aan dit gebod wenschte de domme, koppige Peter zich niet te onderwerpen, naar aanleiding waar van zijn roerende goederen heden door den den deurwaarder ten verkoop werden aange boden. Reeds het eerste koopje, zijnde een paard met veulen, bracht 1200 op, zoodat hiermede de schuld, ongeveer f 800, plus de onkosten,gemakkelijkgemakkelijk gedelgd kon den worden de boeidag dus een einde nam. Honderden belangstellenden woonden deze executoriale verkooping bij en mocht de land bouwer ook in 't vervolg weigerachtig blijven zijn kind te onderhouden, dan kan betrekke lijk spoedig een tweede dergelijke verkooping tegemoet worden gezien. Klavervrouwke doodgeschoten. Een onzer meest bekende en zeker meest be ruchte Heikesmannen, schrjjft het »Eindh. Dgbl een man gevreesd door zijn dorpsge- nooten en bewonderd door velen, die in deze streek voortdurend door hun handel en wandel met de politie te maken hebben, Gerardus Schrouwen, in 1878 geb. te St. Wiliebrord, is Woensdagmiddag op de grens onder »'t Schi]f« door een soldaat doodgeschoten. Oorspronkelijk koopman van beroep, leidde hjj een zwervend leven, maar bleef daarbjj niet altijd op het rechte spoor en dwaalde nogal eens af, zoodat hjj, als 't ware vaa zjjn jeugd af, een goede bekende van politie en justitie werd. De meest geruchtmakende zaken, waarin hjj betrokken was, waren de groote diefstallen te Hilvarenbeek, waarvoor hij vier jaar en vier maanden gevangenisstraf opliep de moord op Kuivezand onder Oud-Gastel, waarvoor hij door de Bredasche rechtbank veroordeeld werd tot twee jaar gevangenisstraf, maar voor 't Hof werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs de moord op de twee oudjes te Rjjsbergen, waarvan hij ook verdacht werd, maar waarbij ook een overtuigend bewijs ontbrak. In den oorlog begon hij met grooten ijver zich toe te leggen op den smokkelhandel. Handig en sluw, in deze streken door en door bekend, was het thans een gouden tijd voor hem. Hjj ging, toen hij werd verbannen, niet het water over en Holland in, maar sloop vlak bij z'n woonplaats de grens over en vestigde zich tijdelijk in het gehucht Groot lloorendonk, een kwartier gaans van de grens. Van daar uit bleef hij z'n smokkelzaakje voortzetten. Hjj organiseerde benden, die van Holland naar de grens kwamen en aan wie hij vooraf de paadjes en weegjes bekend maakte, langs waar ze het veiligst &e grens konden overkomen Gistermiddag nu had hij uit de verte reeds een Jpaar malen de soldaten toegeroepen, dat er een karavaantje op komst was en dat er ook voor hen wat op zat, toen hjj het waagde, zeker om enkele leden van de smokkelaars teekenen of seinen te geven, sluipend even ten westen van paal 238, vlak by de herberg, »Jagers Rust* onder Ut Schjjf*, over de grens te komen, slechts een 50-tal meters. Een schildwacht riep hem aan, te blijven staan, maai op hetzelfde oogenblik draaide hij zich om en wilde de grens overvluchten, toen een schot viel en hij 13 meter voor de Belgische grens in elkaar zakte. Een huwelijk voor den dóód. Op het eerste blad van de »lrish Times* stond op 5 Mei de volgende huwelijksaankon diging Plunkett and Gifïord May 3 1916, at Dublin, Joseph Plunkett to Grace Gifford. Een ander blad van hetzelfde nummer ver meldde 't officieel bericht van Joseph Plunkett's executie, als rebel. Deze twee berichten, verbonden aan een incident, mij door een juwelier van Grafton- street meegedeeld, ontsluieren een der merk waardigste gebeurtenissen der afgeloopen week, schrijft de »Times«-correspoudent uit Dublin. Joseph Plunkett onderteekende, als lid der voorloopige regeering, de proclamatie, waarbij Ierlaud tot republiek uitgeroepen werd. Hij was redacteur van de Irish Review*, een maandblad, dat onlangs ophield te verschij nen, en schreef een aantal prozastukken en gedichten. Miss Grace Gifford, zijn bruid, is een knappe dame van 21 jaar, een der vier dochters van Frederick Gifford, rustend advocaat te Dublin. Eenige jaren geleden kwam ze onder den in vloed van gravin Markievisz en, zeer tegen den zin harer ouders, nam ze aan de Sinn Feinbeweging deel. Een barer zusters huwde vier jaar geleden Thomas Mas Donagh, die nu ook ter dood ge bracht is en een weduwe met een zoontje van drie en een dochtertje van achttien maanden nalaat. Kort voor 't oproer vernamen de ouders Gifford, dat hun dochter Grace Plunkett ver loofd was. De moeder trachtte daaraan een eind te maken, doch te vergeefs. Grace Gifford. die niet in den opstand ge- mendg scheen te zijn, bleef in de roerige week tehuis. Verleden Woensdagnamiddag ging ze uit. Dienzelfden avond kocht een jonge vrouw, wier persoonsbeschijving zeer met die van miss Gifford overeenstemt, een trouwring bij een juwelier in de Caftonstreet. Blijkbaar had ze groot verdriet en in antwoord op een sym pathieke vraag van den juwelier deelde ze dezen mede, dat haar verloofde, M. Plunkett, ter dood veroordeeld was en den volgenden morgen doodgeschoten zou worden. Met toe stemming der autoriteiten mocht ze een paar uur voor zjjn dood zich met hem in't huwe lijk vereeningen. Toen mevrouw Gifford 's middags na Plun kett's executie haar dochter zag, toonde deze haar den trouwring aan den vinger en vertel de ze, dat ze tusschen 3 en 4 uur 's morgens in de gevangenis Jeseph Plunkett gehuwd had. De griezelige vondst te Ciukota. Omtrent het griezelige geval te Cinkota bij Boedapest, waar in de woning van den in 1914 onder de wapenen geroepen blikslager Bella Kis zeven dichtgesoldeerde blikken kis ten met zeven vrouwenlijken zijn gevonden, wordt gemeld De justie heeft een onderzoek in loco ingesteld, een der kisten geopend en het vrouwenlijk er uit gehaald. Het had een zakdoek in den mond en een touw om den hals, Gebleken is, dat Kiss, de huurder van de kamer, waarin de kisten zjjn gevonden, vertinningswerk, verrichte bjj een begrafenis onderneming te Boedapest. De overige kisten zouden Donderdag worden opengemaakt. Jaren geleden heeft Kiss de woning met vrouw en twee hinderen betrokken. Op zekeren dag verdwenen zjjn vrouw en allebei de kinderen. Aan kennissen deelde Kiss mee, dat de kin deren in een kindertehuis waren opgenomen en dat hij zijn vrouw naar Amerika had ge zonden. Een werkman, die bjj den blikslager Bela Kiss in dienst is geweest, in een ziekenhuis opgespoord en in voorloopige hechtenis ge nomen. Hjj zal verhoord worden. Vrouw Johanna Jakubek, aan wie Kiss ver- moedeljjk trouwbeloften heeft gedaan, heeft verklaard dat Kiss haar, voor hjj in dienst ging, een pakje brieven heeft overhandigd, dat morgen door het gerecht zal worden ge opend. Verder heeft de vrouw een album voor prentkaarten afgegeven, dat een groot aantal minnebrieven van vrouwen bevat. De vrouw heeft medegedeelt eenige maanden geleden van gen kennis van Kiss een brief uit Servië te hgbben ontvangen, waarin wordt gezegd dat Kiss als gevangene der Serviërs gestorven was. In die brief wordt vrouw Jakubek als echtgenoot van Kiss aangeduid. Reeds is gebleken dat Kiss, die 32 jaar oud was, stelselmatig vrouwen naar zich toe lokte om er betrekkingen mee aan te knoopen. Hij plaatste ook advertenties in blader.. Vóór hjj indienst ging, was tegen hem een geding wegens huweljjks zwendelarjj aanhan ging- Het vermoeden ligt voor de hand dat Kiss vrouwen, die 't hem lastig maakten, uit den weg heeft geruimd en de' ljjken op de mee gedeelde wjjze heeft verborgen. 's Gravenhage, 12 Mei. Tweede Kamer. Te 11 u. 15 werd de Kamer wegens onvol talligheid verdaagd tot half 12. Toen werd voortgezet de verdere behande ling der oologswinstbelasting. Het amendement-Van Vuuren (men zie het Kameroverzicht) werd, na bestrijding door de heereu Fock, Gerretson en Minister Van Gijn, ingetrokken. Overgenomen werd het amendement-Tyde- man tot verbetering van de redactie van art. 7. Het denkbeeld-Nierstrasz om door vennoot schappen in het buitenland gemaakte oorlogs winst slechts voor de helft te treffen als zij reeds in het buitenland aan oorlogswinstbe lasting zjjn onderworpen geweest, werd door den Minister bestreden. De reeds gedrukte amendement-Nierstrasz te dezer zake konden niet in behandeling komen wegens onvoldoende ondersteuning. Het gisteren aangekondigde wetsontwerp betreffende* een crediet van f 20.000.000 als bjjdrage in de kosten voor de gemeenten van de levensmiddelen voorziening is heden bjj de Tweede Kamer ingekomen. LONDEN, 12 Mei. Off. In het Lagerhuis is de behandeling van bet Dienstplichtontwerp zonder incidenten gesloten. De volgende week zal het ontwerp wet worden. ROME, 11 Mei. Off. Bjj de toegang van het Affadal en de boven But is de artillerie- strijd in hevigheid toegenomen. Het Itali- aansche vuur vernielde vjjandeljjke verdedi gingswerken. Gisterenmiddag hebben batterijen van den vjjand het vuur geopend in het boven-Isonzobekken. Tot antwoord beschoot onze artillerie Tolmein. In het Plezzobekken hebben onze Alpen jagers een linie sterke schansen en redouten veroverd op den top van den Soeklaberg. Wij maakten 123 man gevangen, w.o. 4 offi cieren en veroverden 4 mitraljeurs, benevens ander oorlogstuig. Op den Podgorakam en de Noordeljjke hel lingen van de San Michele zjjn kleine aanvallen van vjjandeljjke infanterie afgeslagen. Er heerscht op verscheidene plaatsen groote bedrijvigheid in de lucht. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 13 Mei 11.29 11.55 Zondag 14 0.21 Maandag 15 0.42 1.8 Dinsdag 16 1.24 1.43 Woensdag 17 2.3 2.23 Donderdag 18 2.43 3.4 Vrjjdag 19 3.26 3.48 Voor het inwisselen van HUURBONS en het uitbetalen van RENTE vanwege het Steun comité zal nog voor de laatste maal gelegen heid bestaan op Maandag 15 Mei a.s, des namiddags 3 urein het gebouw op Java. uw a; i Lijders ami Asthma, Bronchitis. Influenza, Slijm- en Kinkhoest, heeschheid, keelpijn, catarh, hardnekkigen hoest of verkoud heid. bezorgt U dan Koopt heden nog de beproefde ABDIJSIROOP, welke de vastzittende sljjm zacht en pijnloos verwijdert en daarmede de ziektekiemen doet ver- dwjjnen. Dan zal de boest bedaren en zullen de benauwdheden verdwijnen, waardoor gij rustig kunt slapen. Dan zult gij ongetwjjfeld Uw gezond heid tegemoet gaan en weer krachtig worden. De kan aan elk kind, grjjsaard of volwassene ge geven worden, omdat zjj géén schadeljjke bestand- deelen bevat, altjjd verzachtend en oplossend werkt. Prjjs per flacon van i 230 gram 1.05, van 550 gram 2.05, van 1000 gram ƒ3,55. Eischt ROODEN BAND met onze hand- teekeoiDg L. I. AKKER Rotterdam. Alom ver- krjjgbaar bjj alle Drogisten en de meeste Apo thekers, en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE-Leunis; Axel, J. H. VAN DIXHOORN en L 8. A. ROLFF Lz Hulst, F. L. V ERWILGHÊN v. d. Hooft Zaamslag D. RIEMENS— Janssen. II II II II if Jïx1 JL:

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3