UIT OiTZE OMGEVING. Kerknieuws. Tegemoetkoming aan de Gemeenten. Het Haagsche Correspcmdentiebureau meldt Naar wij Ternemen wordt een dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp waarbij twintig millioen gulden worden aangevraagd als bijdrage in de kosten voor de gemeenten van dj verstrekking van levens middelen, daaronder begrepen brood en melk. De bedoeling is dat, voor zoover de gemeenten deze mochten wenschen te verstrekken tegen lager prijs dan waarvoor deze van regeerings- wege of vanwege de verschillende producten- vereenigingen beschikbaar worden gesteld, het Rijk s/4 van de daaruit voortspruitende kosten voor de gemeenten voor zijn rekening zou nemen terwijl de gemeenten het overblij vende 1/4 zelf zouden moeten dragen. In de wijze van distributie zouden de gemeen ten volkomen vrij worden gelaten. Ernstige muiterij op ons eskader in Indië. »De Telegraaf* verneemt uit Weltevreden De bemanning van Hr, Ms. »Zeven Provin ciën*, Hr. Ms. »Koningin Regentes* en Hr* Ms. »M H. Tromp* beeft zich schuldig gemaakt aan desertie op groote schaal, omdat zij ver schillende grieven of vermeende grieven had. De ontevredenheid deed zich het sterkst voor op Hr. Ms. »Zeven Provinciën*. De eerste offi cier van dezen bodem, de luit. t. zee le kl. A. ten Broecke Hoekstra heeft het gedeelte der bemanning, die niet gedeserteerd was toege sproken en tot kalmte aangemaand. De com mandant de>* schepen weigerde met de deser teurs te onderhandelen en eischte onvoorwaar delijke terugkeer. Een 300-tal deserteurs die zich over de stad (Batavia) en omgeving ver spreid hadden, wordeu door patroeljes troepen gezocht en naar de schepen teruggebracht. Alle verloven zijn ingetrokken. De commandant van de scheepsmacht in Indië, vice-admiraal Pinke, is te Batavia aan gekomen. In de Donderdag gehouden raadszitting waren afwezig dhr. Donze, wegens ziekte, dhrn. Lensen en Van Borssum Waalkes we gens verhindering, en dhr. De Brujjne zonder kennisgeving. Uit het overgelegd verslag ingevolge de woningwet over 1915 blijkt, dat in dat jaar door B. en W. tal van eigenaars van wonin gen zjjn aangeschreven om aan hunne wouin- gen verbetering aan te brengen. Van geen enkel perceel is de bewoning gestaakt. Het gemeentebestuur van Nieuw Leusen heeft er, zooals wel met meer plattelandsge meenten het geval is, mede te kampen, dat aldaar benoemde onderwijzers en die mis schien veel moeite aanwendden om benoemd te worden, zooals dat meestal gaat er nau welijks zijn of ze gaan in het groot sollici- teeren naar andere, grootere en ook wel beter betalende gemeenten en slagen daar ook in. Gevolg gestadige wisseling van personeel op de school, wat niet is in 't belang van 't onderwijs. Die gemeente heeft nu aan H. M. de Koningin verzocht te bevorderen, dat een bepaling in de onderwijswet zal worden op genomen, waarbij de benoemde onderwijzers verplicht worden een paar jaren in hunne functie te bljjven, en verzocht adhaesie aan zijn pogen te willen schenken. De school commissie adviseerde voor. B. en W. waren van een ander gevoelen en stelden voor het schrjjven voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Van Hasselt, die het eens is met 't ge meentebestuur van Nieuw Leusen vroeg de reden van die afwijkende meening. Hoewel het nu juist niet den indruk gaf dat B. en W. zich hierover druk gemaakt hebben, had de Voorz. toch terstond een wjjd betoog bjj de hand, voor motiveering van hun standpunt, wat B. en W. eigenlijk niet noodig hadden geacht, daar ook de Schoolcommissie haar stand punt niet motiveerde. B. en W. achten het ook wel in 't belang van 't onderwijs maar meenen dat ook met de vrijheid van de on- derwjjzers rekening moet worden gehouden. Bovendien is te lage bezoldiging meestal oor zaak van die gedurige veranderingen, waarvan toch bovendien Ter Neuzen ook niet veel last geeft. Dhr. Van Hasselt acht dat verbin den voor een paar jaar nu juist geen vrij heidsbeperking een zeeofficier moet zich ook voor 5 jaar verbinden en dokters die naar Indië gaan voor pestbestrijding moeten er ook eenige jaren blijven. Met alg. stemmen werd evenwel het voorstel van B. en W. aan genomen. Ingekomen waren verzoeken van de hoofden der scholen A, C en D om eene herziening van hunne salarisregeling, waarbjj zjj wjjzen op het groote verschil tusschen hunne bezol diging, die ƒ1300 tot ƒ1350 bedraagt, en die van het hoofd van school B, welke/1625 krjjgt, het hoofd der M. U. L. O. school zelfs 2100. Ook de Bond van Ned. Onderwijzers, 'afd. Ter Neuzen en Omstreken zond een verzoek om salarisverbetering in. Deze verzoekt het minimum te verhoogen van ƒ600 tot ƒ650 en het maximum, dat thans ƒ900 bedraagt, te stellen op ƒ1400, en dit maximum op 14 jaar bereikbaar te stellen. Aan B en W, werd verzocht den Raad hierover van advies te dienen. Ofschoon begaan met diens lot, konden B. en W. niet ingaan op een verzoek van Jac. van Damme om van gemeentewege een bij drage te verleenen opdat hij zijn zoontje wiens beenen verlamd zijn i*an laten opnemen in de Johannastichtiüg te Arnhem, wat ƒ350 per jaar kost. Blijkens zijn adres kan hjj dat bedrag zelf niet betalen en is hij, bij het Burgerl. Armbestuur om hulp verzoekende, afgewezen. De Voorz. gaf te kennen dat adressant op raad van B. en W. heeft aan geklopt bij het kerkelijk armbestuur, dat ver klaard heeft een deel te willen betalen zij zullen nu het Burgelijk Armbestuur vragen om ook een deel te geven en voorts Van Damme in de gelegenheid stellen bjj de ingeze tenen aan te kloppen, om op deze wijze het doel te bereiken. De verpleging zal een jaar of drie moeten duren. De Voorz. deelde mede, dat B. en W. geen termen hebben kunnen vinden, om, naar aan leiding van een vernieuwd verzoek van E. F. Lauret, om verlof, een voorstel te doen tot het verleenen van dispensatie, voor dat in de De Feijterstraat staande perceel, uat niet vol doet aan de eischen. Dhr. De Jager trachtte den Voorz. uit zijn tent te lokken, door te verklaren, dat hij het in principe heel goed vindt, dat daar geen verlof wordt verleend, maar te vragen, of het toch niet inconsequent is, dat in de vorige vergadering voor een ander perceel, dat ook niet voldeed, wèl afwijking werd toegestaan. De Voorz., die in zoo'n geval zich onlangs bloot gaf, was nu voorzichtiger, deelde geen motieven mede, en wees er op, dat B. en W. alleen mededeeling van hun be slissing hebben te doen. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij is een verzoek ingekomen om den dijk, langs den weg naar de aanlegplaats der Prov. boot te mogen afgraven, voor het leggen van een zijspoor naar de aanlegplaats der booten. Dit werd in handen gesteld van B. en W. om _.advies. Dhr. Van Hasselt sprak de hoop uit, dat er bjj dat advies rekening zal gehouden worden met de beperkte ruimte, de weg is nu al niet breed, er komen auto's, motorfietsen, vrachtwagens en komen er nu ook nog tram wagens, dan gebeuren er allicht ongelukken. (Spr. zag over het hoofd, dat volgens het in gezonden plan, de Ijjn buiten den weg wordt aangelegd.) Wat gewenscht is: dat gezorgd woidt, dat de tramlijn ter plaatse, ook door de Westkolkstraat, worde gelegd met straat- spoor, dat wil zeggen met contre-rails waar door de ruimte tusschen de rails kan worden bestraat of op andere wijze verhard, daar toch het leggen van een wegspoor in een bebouwde kom voor het verkeer op dien weg geen aan beveling verdient. Hoe die boven den weg uitstekende rails er uitzien kan men in ver schillende plaatsen waar de ljjn reeds is aan gelegd ontwaren. Het is niet overal zoo inooi gemaakt als op het Ter Neuzensche Driewegen Officieel is nu bericht ingekomen dat de rijks subsidie voor de hoogere burgerschool is verhoogd van 10.000 tot 12.000. Onder dankbetuiging is die mededeeling voor kennis geving aangenomen. Stembureaux zjjn benoemd voor de a. s. Statenverkiezing. Aan dhr. Aug. B de Meijer werd afwijking van art. 10 der Bouwverordening toegestaan, voor het vergrooten eener keuken van zijn perceel in de Noordstraat. De rekening van het Burg Armbestuur over 1915 werd goedgekeurd. Er is ontvangen 5646,65';3 en uitgegeven 6549,16, zoodat er 902,50'/a te kort was. Nieuwsgierig naar de reden van dat tekort bleek geen der leden. Toen kwam de Verbindingsweg aan de orde. Het Uitvoerend Comité, dat voor bevordering van den aanleg van den weg werkzaam is, heeft aan de gemeente- en polderbesturen een schrijven gericht, waarin het een voorstel doet, om het door Ged. Staten voor den aanleg ge vraagde bedrag van ƒ60 000 bijeen te brengen door een leening en de aflossing en rente, waarvoor jaarlijks ƒ4000 wordt noodig geacht, te vioden door bijdragen van de gemeenten en polders in dit gewest, elk voor de helft. Zij hebben voor de gemeenten en polders, in verband met het belang dat ze bij den weg hebben, in 3 klassen verdeeld en in verband daarmede de bijdragen geregeld. Ter Neuzen staat in de eerste klasse en wordt berekend voor 9531 inwoners tegen 4 cent per in woner 381,24. 't Komt uit, zooals we hier vroeger voor spelden de hoegrootheid van het belang wordt weer berekend naar het aantal inwoners. Zuiver is die maatstaf in geen geval. Wel kan zjj gelden voor draagkracht en dan moet men maar zeggen laten we nu maar niet te kren terig zijn, het is een zaak van algemeen belang, wij als voornaamste gemeente moeten dat naar mate van onze draagkracht steunen. Natuur lijk is het voor zoo'n comité een kluifje, ge meenten met veel inwoners, en dan vooral in de eerste klasse geplaatst, dat telt zoo'n beetje toe, om aan 't bedrag te komen. Dhr. Nolson was niet erg over die klassificeering te spreken hij kan maar niet inzien, dat Ter Neuzen er zooveel belang bij heeft, dat het er in totaal een ƒ10.000 voor moet betalen, vooral waar al gebleken is, dat direct belanghebbenden niet erg scheutig zijn in het geven van bijdragen. 't Is zoo in het westelijk deel wordt het plan niet zoo erg gunstig ontvangen. Polders en gemeenten beknibbelen op het financieel voorstel der commissie. IJzendijke b.v. stond maar 50 toe. 't Lijkt wel, of men 't plan wil doen vallen de plicht van het rijk in deze, daarover is al zooveel geredeneerd, daar over is men het eens, maar dat helpt nu niet meer. Doet men zelf niet wat gevergd woidt, dat komt er van uitvoering niets. Is het daar in 't Westen om te doen We hoorden wel eens beweren dat er daar zijn, die tusschen Oost en West liever een muur zagen gebouwd, dan dat het verkeer gemakkelgker gemaakt wordt. Dat zijn er, die voelen dat ze door handiger, beter toegerusten, op hun terrein verdrongen worden. Dhr. De Jager wilde aan de subsidie de bepaling vastknoopen, dat belanghebbende gemeenten en polders in de eerste plaats blijk moeten geven er hunne bijdrage voor over te hebben. Dhr. D. Scheele wees er op, dat niet alleen de polders, maar ook de stadjes en dorpen er belang bij hebben. Als de gemeenten er geld voor geven betalen de pachters of eige naars der gronden daarin toch ook hun aandeel Dhr. Dees, die secretaris is van het comité, en dus de zaak goed onder de knie heeft, hield een uitvoerig pleidooi voor subsidiever- leening. Hij was verheugd, dat er geen enkele stem opging, om dat niet te doen. Hij stipte aan, dat in strijd met eene bespreking in den Passageulepolder, als zou de heer De Muralt het leggen van den weg hebben tegengehouden, onze Kamerafgevaardigde zeer veel heeft gedaan, om het plan zoover te krijgen en daarvoor in overleg met Mr. Dielemau gestadig werkzaam is geweest. Het zeggen, dat het rjjk hier een eereschuld heeft af te doen, helpt niet. We moeten nu zelf handelen. De Voorz. beval ook subsidieverleening aan de voordeelen voor onze gemeente kunnen niet met cijfers worden aangetoond, doch het staat vast, dat het algemeen verkeer er door bevorderd wordtmet de bestaande tram is het nog een beperkt verkeer. Dhr. Nolson was nog niet overtuigd, dat die eerste klasse voor Ter Neuzen noodig was, in verband met het belang. Hij merkte nog op, dat passagiers van de tram gebruik maken. Op den weg zullen alleen karren rijden en vee langs gedreven worden. (Alles boeren- belang dus Zoo en dan de auto's en rij wielen riep de heer Dees (ook een burger belang zit er in Nu veel strjjd is er over de zaak eigenljjk niet gevoerd en de subsidie die, naar de be rekening van dhr. Nolson in totaal op 10.000 komt te staan, is met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de Gebr. Verstraeten en Van Osselaer werd vergunning verleend tot het leggen van een ijzeren buis in de Stationsstraat, leidende naar het kauaal, voor het daaruit trekken van water voor hunne in aanbouw zijnde vlasserij en aan A. C. Risseeuw, vroeger telfoonkantoor houder te Sluiskil werd voor 4 maanden waar nemen dier betrekking eene gratificatie ver leend, berekend naar zijn vroegere jaarwedde op 66,66'/,. Goedgevonden werd, dat het gras van de begraafplaats onderhandsch verpacht wordt aan C. van Langevelde, voor 3,50 en dat van bastion I en II aan J. P. Vercou.teren voor 35. Aan het plaatselijk Steuncomité werd een crediet verleend voor het uitreiken van onder- kleeren, schoeisel en klompen, aan de onder steunden en ook anderen die daaraan behoefte hebben, voor zoover men de adressen kan te weten komen. Er zal daaromtrent een zoo nauwkeurig mogeljjk onderzoek worden inge steld. Dhr. Van Hasselt had liever gezien, dat men bij de burgerij gedragen kleeren ophaalde om die te verdeelen en merkte op, dat het geven van kleederen misschien ook beter kon uit gesteld worden tot in het najaar. De Voorz. toonde aan, het onraadzame van bovenkleeren verzamelen en uitdeelen. Beter is het, dat particulieren dat zelf doen, omdat die beter een bepaald adres weten, waar hetgeen ze hebben te geven goed te pas komt. En al is bet nu ook dat men voor den zomer staat, toch zullen de nu uitgereikte kleeren wel te paskomen, daar de menschen vooral op het gebied van onderkleeren uitgeput geraken. Ze hebben er nog wel nimmer naar gevraagd, maar daarvoor is hun ook nog niet de ge legenheid geboden, ze wisten niet, dat op een dergeljjk verzoek kon worden beschikt. Bij de omvraag wees dhr. Van Hasselt op het allerminst nette onderhoud van den weg op den Molendijk, met groote brokken steen, waardoor de weg naast de keibaan onmogelijk voor wielrijders enz. is te berijden. De Voorz. zeide toe, dit bij B. en W. te zullen bespre ken. Hetzelfde zal ook geschieden naar aan leiding eener klacht van dhr. Nolson over een zinkput in de Nieuwstraat, waar het water niet vlug genoeg wordt afgevoerd, en bjj eenigen regen terstond een groote opper vlakte der straat blank staat. In besloten vergadering werden behandeld reclames tegen plaatselijke belastingen. Wij ontvingen het onderstaande bericht met verzoek, dit in ons blad te willen opne men. De Kerkeraad der Hervormde gemeente te Ter Neuzen, trachtende naar een vaste en billijke regeling der kerktijden, waardoor het algemeen belang niet opgeofferd zou worden aan het persoonlijk belang, opdat de harts tochten niet opgewekt zouden kunnen worden, is huiverig om de oude palen te verzetten, overtuigd dat een gedurige verandering der kerktijden, niet bevorderlijk is tot den bloei van het kerkelijk leven, heeft daarom, onder biddend opzien tot God, besloten, dat in het vervolg voortdurend betzij 't zomer of win tertijd is de godsdienstoefeningen vanaf a.s. Zondag 14 Mei zullen beginnen des voor middags om halftien en des namiddags om twee uur. (Officieele tijd). Wij vernemen, dat de heeren Nolson en Gebr. de Meijer alhier, die onlangs reeder geworden zijn van het stalen-3 mastschoener- schip »Dina Hinderika" groot 300 ton, nog aangekocht hebben de stalen schoeners »Zwa- luw" groot 280 ton en »Berendnia" groot 250 ton. Deze schepen zullen hoofdzakelijk varen tusschen Hoilandsche en Oostzeehavens. Te Overslag aan de Zeeuwsch Vlaamsche grens, dat gedeeltelijk in Nederland, gedeel telijk in België ligt heeft de nieuw uitgevonden Zomertijd de verwarring, die daar op het punt van tijdregeling reeds bestond, nog vermeerderd. De kerk staat op Belgisch grondgebied en de torenklok wijst den Duitschen Zomertijd aan, maar in de kerk volgt men nog altijd de oude Belgische tijdregeling (Greenwich- tijd). De Hoilandsche militairen, de post en de Nederlandsche douanen regelen zich naar den Nederlandschen zomertijd, maar de Hoi landsche school neemt om het de kinderen gemakkelijk te maken een tijdregeling aan, een uur verschillend met den Duitschen Zo mertijd. Wanneer dus de kerkklok twee uur aanwijst staat het horloge van den pastoor op 12 uur, dat van de Hoilandsche onderwijzers op 1 uur, dat van de Hollandsch ambtenaren op 1 u. 20. Van de grens. Men schrijft uit Aardenburg Werden sedert eenigen tijd de gemeenten Maldegem, St. Laureijns en zelfs Eecloo van uit Aardenburg van brood voorzien, thans is ook de toestemming verleend om de Belgische gemeenten Middelburg en Moerkerke van bruin brood te voorzien. Hulp schijnt aldaar ook hard noodig te zijn, want naar ik verneem wordt aldaar zeer veel gebrek geleden. (Midd. Ct.) Ylasveiordeiiing ingetrokken. De kommandant in Zeeland heeft bij 9 Mei uitgevaardigde verordening ingetrokken de ver ordening van 28 Maart 16, betrefiende het vervoer uit Zeeuwsch Vlaanderen van vlas, alsmede van vlasafval. In de week van 3 9 Mei zijn uit Zee land de navolgende besmettelijke ziekten ter kennis van den Centialen Gezondheidsraad ge komen diphteritiseen geval te Arnemuiden, Biervliet, Oostkapelle en Zierikzee roodvonk een geval te Clinge en te Goes en twee gevallen te Neuzen nekkramp een geval te Bruinisse. Zondag 14 Mei 1916. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, u., en nam. 2 u., Ds. A. Tim merman. Bediening van den H. Doop. Sluiskil. Yoorm. 9 u., en nam. 2 u., dhr. L. Dele Hulst. Yoorm. 91/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 10 u., en nam. 3 u., leeskerk. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u en 61/, u., Da. D. C. Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6'/, u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Ha'ézer" (Kerkhoüaan.) Ter Neuzen. Nam, 5'/j u., Evangelisatie,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2