Aanbesteding Zeeuwsch-VlaamscheTramw. M'L De Bureaux zijn verplaatst naar AXEL, (Drie Schouwen.) DE DIRECTIE. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Het bouwen van eet) Woonhuis dat in het haveabedrjjf de toestand nog geens zins verbeteid was. Daarna werd het eigenlijke doel dezer ver gadering bootgelegd. Het nationaal steuncomité is ook bereid op de gewone wijze te helpen bij de oplossing van het kleedingvraagstuk Besloten werd hiervoor bij de a.s. gemeente raadsvergadering subsidie te vragen. Tevens achtte men het gewenscht een nauw keurig onderzoek omtrent de behoefte in te stellen, vooral, omdat helaas van eene goede bedoeling ook hier zoo vaak misbruik wordt gemaakt. Een der leden meende, dat bij het invullen der rapporten ook wel melding mocht gemaakt worden van den uiterlijken welstand, waartegen de vergadering geen bezwaar had. Om verschillende redenen oordeelde de ver gadering het wenscbelijk, dat de verzorging zou gaan over onderkleeding en schoenen ot klompen. Als zoovele malen werd ook thans de op merking gemaakt, dat buiten de gewone steun trekkers er kunnen zijn, die niet minder behoefte hebben om kleedingstukken aan te schaffen, ai openbaren zij het niet licbt. Een nauwkeurig onderzoek, ook na de verstrekking, werd algemeen wenschelijk ge vonden. Jammer was het, dat de vergadering voor dit belangrijke vraagstuk niet drukker bezocht was. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in de rgks-directe belastingen in de provincie Zeeland komen de volgende personen in Zeeuwsch-Vlaanderen voor A. C. Lensen, A. B. de Meijer, J. A. van Rompu, P. A. van de Velde en G. Wieland te Ter Neuzen. P. Dieleman Wz., Ph. J. van Dixhoorn, H. de Feijter, L de Feijter, F. van Hoeve en A. Koster te Axel. E. Buijsse, H. F. Gross, P. Malotaux, F. Wauters, H. H. M. Wauters en P. J. Wauters te Sas van Gent. D. Dekker Fz., J. Dieleman Pz. en A. Tollenaar te Zaamslag. V. Cortvriendt, J. Haak en A. Wolfert te Hoek. F. C. O. M. Hombach, H. L J. Martens, J. A. J. B. M. G. Seydlitz, G. Volgelvanger, E. H. Wilking en R. O. Wilking te Hulst. A. F. J. M. Dierick en C. de Feijter te Koewacht. A. Staal te Graauw en Langendam. C. van Waes te Westdorpe. C. J. de Kerf en P. J. J. Vael te Sint Jansteen. P. de Bruijne Iz., J. Erasmus en J. Ris- seeuw Iz. te Cadzand. J. F. Hendrikse en J. Risseeuw Iz. te IJzeodijke. A. I. Nortier te Oostburg. J. Risseeuw I.Az. te Zuidzande. Op de Zaterdag te Axel gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren aange voerd 11 paarden. Er werden vier prijzen van vijf gulden toegekend, n.l. aan de heeren I. de Feijter; C. Heijnsdijk, M. Schieman en de weezeD Verbruggen, allen te Axel. Er was geen handel. Zaterdag was de gemeenteraad van Sas van Gent opnieuw bijeengeroepen voor het benoemen van een wethouder, daar de heer Buijsse den wettelijken termijn had laten ver strijken zonder kennis te geven van het al of niet aannemen der benoeming. Thans werd bij de eerste stemming met 3 stemmen benoemd de heer P. de Vleeschou- wer, die de benoeming aannam. Zondagmorgen omstreeks 7'/2 uur bewoog zich boven de gemeente Aardenburg een vlieg machine, welke na senigen tijd te hebben rondgedreven, in Zuid-Westelijke richting over België verdween, 't Was een Duitsche Taube, wat alleen reeds daaruit bleek, dat er door de Duitschers niet op werd geschoten. Naar we vernemen zullen tegen het einde dezer maand de nieuwe machines der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Mij in gebruik worden genomen. Vooral op het traject IJzendijke— Schoondijke is dit hoog noodig, daar de machi nes dikwijls defect zijn. (Midd. Ct Relletjes op den Zeedijk. 't Is Zaterdagavond weer eens onderwets op den Zeedijk te Amsterdam toegegaan. Omstreeks 1 uur kwam het tot een vechtpartij tusschen mannen en vrouwen, waarbij de messen werden getrokken. Twee vrouwen werden gewond éèn in den bovenarm en een ander zeer ernstig door 3 messteken in den rug. Hevig bloedend trachte de laatste vrouw het Binnengasthuis te bereiken, doch ze zakte op den Kloveniers burgwal ineen en werd door een paar burgers opgenomen. In bewusteloozen toestand werd ze in het gasthuis opgenomen. Omnibus te water. Door een noodlottig toeval geraakte Zaterdag middag de omnibus van 't hotel Flothuis te floogeveen in de Hoogeveensche vaart. Als passagier zat er in de heer W. uit Hoogeveen met zijn kindje, alsmede zijn schoonouders. Gelukkig werden allen gered. Behalve een paar schrammen, kwam het viertal wonder bo ven wonder er goed af. Oorlogswoeker te Herlijn. De politie te Berlijn heeft weer een razzia gehouden bij een slager in de Skalitzer Strasse, die voortdurend neen verkocht, maai in zijn huis geweldige voorraden verduurzaamd vleesch, worsten, Hammen, reuzel en rundvet opgesta peld had, die na de huiszoeking, onder toezicht van de politie, aan het toegestroomde volk zooveel mogelijk verkocht werden De voor raad was echter te groot, dan dat men hem, ondanks de sterke navraag, in drie uur tijds van de hand kon doen. Daarop werd de rest in beslag genomen. Later kwam uit, dat de man in villa in Eichwalde een tweede arsenaal vol vleeschwaren had. Ook die zijn in beslag genomen. Bij een andere slager, in de Choriner Strasse, vond de politie 2000 pond cervelaat- worst verstopt. Tegelijk wordt bekend gemaakt, dat een nieu we afdeeling tegen oorlogswoeker op het Ber- lijnsche hoofdbureau van politie is ingericht, die Donderdag in verschillende wijken bij 16 slagers verboden voorraden heeft ontdekt. In bet geheel werden bij de 20,000 pond ham en worst, behalve spek enz. in beslag genomen. Men vond die voorraden ook in vele winkels, die dusgenaamd bij gebrek aan voorraad of we gens oproeping van den eigenaars gesloten waren. Ontvluchte krijgsgevangenen. Te Maastricht zijn Maandagmorgen weer twee Russen aangekomen, die uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvlucht zijn. Te Gennep is Maandagnamiddag één Rus sische krijgsgevangene over de grens gekomen. Hij meldde zich bij de politie aan. Te Glanerbrug is Maandagmorgen een Rus sische onderofficier over de grens gekomen, ontvlucht uit het krijgsgevangenkamp te Min den. In negen dagen had hij den tocht afgelegd. Maandagnamiddag is hij naar Rotterdam over gebracht Nabij Vlodrop zijn Maandag drie uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. In den nacht vaD Zaterdag op Zondag zijn te Winterswijk vijf ontvluchte Fransche krijgs gevangenen aangekomen. Smokkclcurfe altisten. Over deze za*k ontteenen we het volgende, dat aan »De Tijduit Zevenaar wordt g«meld Zaterdag was er hier Tooneel-»uitvoer«, waarvan het »laatste bedrijft door het Elber- felder Stadttheater speelke in de open lucht, op bet Siationsperroo. Hoewel de artisten reeds waren vertrokken, moest de tooneel-»uit7oer« nog plaats hebben en kwam deze zending per S.S. albier aan. De douanebeambten, bekend om hunne nieuws gierigheid voor al wat ons land inkomt, maar tegenwoordig nog meer naar't goed er uitgaat, koDden ook deze tooneel-»uitvoer« niet laten doorgaan alrorens te hebben gezien en genoten van al dat schoone decoratief en de fraaie kleedij. Even uitladen dus. Nu weet een ieder wel, dat dergelijke zaken alleen s avonds bij kunstlicht op een grooten afstand het gewensehte effect maken. Bij dag licht en op den keper beschouwd is het heel anders, vooral als men daarbij nog achter de schermen ziet. Tot cjeze ontdekking kwamen dan ook de heeren van de douane. Maar dat tooneelschermen gelijkend uitge holde boomstammen, voelstuken, trapballustra- den en dergelijke opgevuld werden met zijden spek, koloniale eu grutterswaren, geconser veerde viscb, sigaren enz. enz., wie zou dat vermoeden Een twee meter lange tooneeldraak (oogen- schijnlijk van beschilderde lappen linnen ge maakt) had zich danig te goed gedaan aan. ja na een kleine operatie van kop tot staart bleek zulks. aan Klappa-margaiiDe. Na ledi ging scheen het best merkbaar aan verval van krachten te lijder. Ook hadden de dames en heeren comedianten na de laatste uitvoering elders vergeten de zakken der costumes te ledigen. Want uit de kiater-schitterende kleedingen van vorsten, gra ven, edelen van vervlogen eeuwen kwamen groote hoeveelheden bak- en braadoliën, bukve1, spiritualiën en andere lekkernijen te voorschijn. Om N. O. T. bekende redenen werden al deze artikelen door de douanen aangehouden. De telegrafisch teruggeroepen directeur van het gezelschap kon nog juist bijtijds de apo theose bijwonen, voordat het scherm viel, Niemals dagewesen Een koene zwemster. Men schreef aan het »N. v. d. D. v. N.-I.c, dat aan den Kleinen Boom te Batavia een jonge dame mej. N., beambte der posterijen, twee Inlanders het leven redde, die op het punt stonden te verdrinken. Na zich van de boven- kleederen te hebben ontdaan, sprong zij te water en hielp beiden, een ouden Inlander en zijn kleinzoon, den wal te bereiken. Een ooggetuige die op dat oogenblik in de nabijheid zeilde, vernam van de geredden het volgende Dezen vertelden, dat zij uit visschen waren gegaan, toen hun »sampan« op onverklaarbare wijze plotseling lek raakte Met beide handen hadden ze getracht het water te boozen, doch konden dat niet lang uithouden. De prauw liep hoe langer hoe meer vol. Toen hebben ze ge tracht de aandacht van den vasten wal tot zich te trekken en dit is hun wonderwel gelukt. De oude man verhaalde hoe de dame hem had gesteund toen hij reeds dreigde te zinken, hoe het haar daarop met de uiterste krachtsinspan ning eindelijk gelukte de »sampan« om te gooien, waarop zij hun had beduid om zich aan te boot vast te houden, terwijl de dame zelf al zwemmende het vaartuig voortsleepte en zoo bereikten ze eindelijk den vasten wal. De dame was toen hard weggeloopen. na den ouden man een rijksdaalder in de hand te hebben gestopt*. Een oproertje te Saigon. In den nacht van 14 op 15 Februari j.l. heeft een bende van ongeveer 90 personen, zoo lezen we in het »N. v. d. D. v. N.-l.c, allen inboorlingen, die sedert 27 December 1915 tot een complot behoorden, dat zich ten doel had gesteld om een burgeroorlog in de kolonie te verwekken, een aanval gedaan op de centrale gevangenis, staande in de Rue Lagraudière te Saigon. Die aanval is mislukt. Wel werden gedood een inlandseh soldaat van het 11e regiment koloniale infanterie, en gewond de Fransche sergeant Rousseau, com mandant van de militaire~bewaking der centrale gevangenis, de soldaten Poirel en Mariadassou, eveneens van genoemd regiment, terwijl ook verwondingen bekwamen een Annamsch agent van de^ gemeentelijke politie, en de bandels- employés Bailly en Gachereau, benevens de inlandscbe chauffeur, die hen reed. Meer ODgelukken vielen echter niet voor, de bende werd gevangen genomen en er werden met de voornaamste leden korte wetten gemaakt. V ant reeds den 21st.en Februari kwam de krijgsraad bijeen (Saigon verkeert in staat van beleg, en derhalve was het aan dit insti tuut om recht te doen) en werden 89 be klaagden voorgeroepen. Den 21eu werden er 40 tegelijk berecht en gevonnist. Ter terechtzitting was nagenoeg heel Saigon aanwezig. Er moesten 45 getuigen worden gehoord, onder wie een luitenant der gendar merie, die de bende vervolgde en gevangen nam, en die den Hollandsch klinkenden naam draagt van Vermeren. Het vonnis luidde 38 ter dood veroordeeld, één tot levenslangen en één tot 20 jaren dwangarbeid. Het vonnis werd zonder uitstel uitgevoerd. Den 22en in den namiddag had de massa- executie plaats. 's Graven liane. Tweede kamer. In de beden gehouden zitting herdacht de voorzitter blijk baar diep ontroerd, de groote verdienste van bet overleden lid dr. D. Bos, en verklaarde zeker ervan te zijn, dat het Nedeilandsch volk zG zorgen dat de naam van den overledene in de geschiedenis met eere zal worden ge noemd. Namens de regeering sloot minister Cort van der Linden zich bij de gesproken woorden aan. Vervolgens wordt voortgegaan met de be handeling der Ouderdomswet. Het amendement Rutgers om intrekking vao rente ook mogelijk te maken, als de rente trekker naar het buitenland gaat, misbruik maakt van sterken drank of een ergerlijk le vensgedrag leidt, wordt verworpen met 39 -13 stemmen. Het amendement-Kooien om bet recbt van beroep toe te kennen aan burgemeesters van alle beschikkingen der gemeentebesturen hou dende toekenning of herziening van renten, wordt aangenomen met 37—21 stemmen. Het Amerikaansche antwoord aan Duitschland. WASHINGTON, 9 Mei De antwoordnota aan Duitschland van de Ver. Staten is Maan dag verzonden en behelst het volgende »De Amerikaansche regeering heeft zorgvul dig de nota der Duitsche regeering van 4 Mei overwogen. De Duitsche nota wordt in het be- zonder beschouwd als te kennen gevende het voornemen der Duitsche regeeriug om in het vervolg al bet mogelijke te doen om den strijd te beperken tot de strijdmachten der oorlog voerende mogendheden en als een bewijs, dat de Duitsche regeering besloten heeft nan al hare commandanten van zeestrjjdmachten de beperking op te leggen overeenkomstig de in ternationale wetten, waarop de Amerikaansche regeeriog heeft aangedrongen sedert de aan kondiging van de Duitsche duikbootpolitiek op 4 Februari 1915, welke politiek thans gelei delijk is opgegeven.* Verder zegt de nota, dat de Amerikaansche regeering geen oogenblik het denkbeeld kan overwegen en dus nog veel minder bespreken dat de nieuwe duikbootoorlog in eenigen sa menhang zou worden gebracht met de houding van eenige andere regeering ten opzichte van de rechten der neutralen en non-combattanten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 Mei. Ma- rinus Cornelis Annot 26 jjm. en Adriana van Luik 23 j., jd. Pieter Maas, 28 j., jm. en Sara Su- zanna van der Gouwe, 19 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 3 Mei. Adriaan Olree, 24 jjm. en Francina Kaan, 25 j., jd. 4 Mei. Joan nes Baptista Smet, 38 jj, jm. en Angelina Francisca Dbollander, 37 j., jd. Cijrillus Constantinus van den Berg, 26 j„ jm. en Eugenia Hufkens, 27 jjd. Joost Adriaan Servaas, 21 j., jm. en Wilhelmina 't Gilde, 19 jjd Achille de Caluwe, 25 j., jm. en Johanna Catharina de Wijn, 22 jjd. Geboorten. 29 April. Angela, d, van Aloijsius Gerlo en Mathilda Sophia van Reijn. 30 April. An- dré Charles, z. van Pieter Johannes Willems en Marie Melanie Dierick. 1 Mei. Levinus, z. van Ruura Visser en Maria Sophia Agnita van Oppen. 3 Mei Pieternella Jacoba, d. van Christoffel Hendrik van Gelderen en Margaretha Maria Dung. 4 Mei. Janna Elisabeth, d. van Jan Pieter Fokke de Goede en Willemina de Smidt. 6 Mei. Neeltje, d. van Jacob van Beveren en Cornelia Smouter. Eduar- dus Adriana Theodoor, z van Hubert i heophile de Meijer en Seraphina* Frederika Guiliiet. Overlijden. 30 April. Jacob Lambertus Pikkaart, 38 jechtg. van Elisabeth Faas. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 10 Mei 7.51 8.26 Donderdag 11 9.6 9.45 Vrijdag 12 10.24 10.57 Zaterdag 13 11.29 11.55 Zondag 14 0.21 0.42 Maandag 15 1.— 1.3 Dinsdag 16 1.24 1.43 Op Zaterdag 13 Mei hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Gtootouders JOHANNES LANSEN SARA PIETERNELLA DU PON, hun 30jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van J. P. VEERMAN. W. N. VEERMANLansen en Kind. Ter Neuzen, 10 Mei 1916. op Zaterdag 27 Mei 1916, ten 12 ure, tea kantore van den heer R. NOLSON van i te Ter Neuzen voor rekening van den heer R. NOLSON. Architect W. J. Mikmak. Bestek en teekening verkrijgbaar kantoor Nolson Ter Neuzen. 11 11 11 11 11 11 EN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3