BINNENLAND. UIT ONZE QMSEVINS. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. De „Tubantia". Naar wij vernemen zijn de besprekingen die thans te Berlijn gevoerd worden over de torpedeering van de »Tubantia" in zoodanig stadium, dat de mogelijkheid bestaat, dat daar omtrent spoedig een definitieve beslissing kan worden verwacht. Zoowel het relaas van de beëedigde verklaringen die bij het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart werden afgelegd, als de materieele overtuigingsstukken die werden overgelegd, hebben de autoriteiten te Berlijn tot de overtuiging gebracht, dat het inderdaad een Duitsche torpedo moet zijn geweest, waardoor de >Tubantia" tot zinken werd gebracht. Onmiddellijk daarop zijn de voorloopige be sprekingen over de schadevergoeding begon nen. Van de zijde der Duitsche Regeering bleek een bereidverklaring om de boekwaarde van de »Tubantia" te vergoeden wel verwacht te kunnen worden, doch de directeur van den Kon. Holl. Lloyd, de heer Wilmink, die de besprekingen voerde, voor zich overtuigd dat die boekwaarde, al te zeer achter blijft bjj de marktwaarde, vond geen vrijheid op een der gelijk aanbod in te gaan. Hij keerde de vo rige week uit Berlijn terug en pleegde over leg met de commissarissen der vennootschap. Midderwijl werden, op grond van een be reidverklaring van den bekenden directeur van de Hamburg Amerika-lijn den heer Ballin, om een van de grootste stoomschepen dezer lijn aan den Kon. Holl. Lloyd over te doen, de besprekingen met Berlijn voortgezet. Voor de tweede maal is de heer Wilmink daarop naar Berlijn vertrokken. Door de regeling welke thans, met zeer veel kans op welslagen, in bespreking is, wordt de quaestie boekwaarde of markten- waarde, voor den Kon. Holl. Lloyd althans, geheel vermeden. Ook de samenhangende quaestie van den geldkoers wordt daardoor zeer beperkt. De verrekening van de koopsom toch zal dan namelijk vrijwel geheel geschieden tusschen de Duitsche Regeering en de Elamburg- Amerika lijn. Het verschil in waarde tusschen het verloren en het aan te koopen schip het stoomschip waarover de onderhandelingen loopen is wat tonneninhoud betreft nog iets grooter dan de »Tubantiat, doch kan juist nog door de sluizen te lJmuiden zal dan door den Kon. Holl. Lloyd worden gesuppleerd, waardoor de Ham- burg-Amerika-lijn de beschikking krijgt over eenige contanten. Ter plaatse waar wij onze inlichtingen ver kregen, hield men zich overtuigd, dat de En- gelsche Regeering, wanneer de overeenkomst zal zijn tot stand gekomen, den stoomer van de Hamburg-Amerika-lijn die alsdan aan den Kon. Holl. Lloyd zal zijn overgegaan, als Nederlandsche eigendom zal erkennen. (Hbl.) Woensdagmiddag hield de coöperatieve boerenleenbank voor de gemeenten Ter Neuzen, Axel, Hoek en Zaamslag, gevestigd te Ter Neuzen, haar 3de jaarlijksche algemeene ver gadering. In zijn openingswoord deelde de Directeur de heer D. J. Dees, o. m. mede, dat het aan tal leden bedroeg in 1913 in 1914 in 1915 Ter Neuzen 20 33 39 Axel 3 7 11 Hoek 10 15 19 Zaamslag 17 22 27 Totaal 50 77 96 Dit jaar zijn 2 leden toegetreden. Sinds hare oprichting verloor de bank 2 leden. Het aantal uitgegeven boekjes voor gelden in loopende rekening bedroeg op 31 Dec. van 1913 1914 1915 voor Ter Neuzen 9 27 45 Axel 3 6 Hoek 1 15 24 Zaamslag 10 21 29 andere gemeenten 2 2 Totaal 20 68 106 Het aantal dier boekjes is dit jaar weer met 12 gestegen. De rekening der bank beliep in 1913 41424.26* in 1914 169400.66 in 1915 244255.43s. De balans gaf een eindcijfer aan over 1913 21145.27s over 1914 51643.97s over 1915 119241.32. Uit deze sprekende cijfers mag worden af gelegd dat de bank het volle vertrouwen verdient en geniet van den boerenstand in vermelde gemeenten en in een bestaande behoefte voorziet. (Bij de centrale bank te Utrecht was 15 April 1916 27 millioen in gelegd.) Uit de presentielijst blijkt de aanwezigheid van 46 leden. De notulen van de vorige algemeene ver gadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd, Op aanwijzing van den voorzitter fungeert dhr. L. de Feijter-Huijssen als secretaris. Aan de orde komt vaststelling der rekening en der balans over 1915. De rekening over 1915 bedroeg in ontvang en uitgaaf 224255,43s, terwijl de balans op een bedrag van 119241.32 een winst aangaf van 139.74s en een bedrag van 235.39 voor het reservefouds. Nadat de kassier enkele posten nader heeft toegelicht worden de rekening en balans onveranderd vastgesteld. Het salaris van den kassier wordt op de zelfde wijze als het vorig jaar geregeld. De door het bestuur ontworpen wijziging der statuten, welke veranderingen de goed keuring van het bestuur der centrale bank wegdragen, werden met algemeene stemmen aangenomen. De veranderingen houden verband met de afschaffing van plaatsvervangende bestuurs leden en uitbreiding van het bestuur met 2 leden. De voorgestelde wijzigingen van het huis houdelijk reglement worden eveneens met algemeene stemmen aangenomen. De voornaamste dier wijzigingen kwam op het volgende neer. Het bedrag, dat door 1 persoon of gezin mag worden ingelegd wordt gebracht van f 5000.— op 15000.— In verband daarmede wordt art. 5 gewijzigd. In de Vrijdagavond te Hoek gehouden raadszitting, voldeed de raad aan de uitrioodi- ging van Ged. Staten, en wees als middel tot dekking van de verhoogde jaarwedde van den burgemeester en den secretaris aan den post van onvoorziene uitgaven. Besloten werd, den eigenaar van den berm van den dijk bij de eerste kreek vergunning te verzoeken om daar langs de kreek boomen te mogen planten, ter verzekering van de veiligheid van het rij- en voertuigverkeer op den weg, daar men, als de tram zal rijden, vreest, dat aldaar door het schrikken van paarden, ongelukken zullen voorkomen De heer E. Buijsse, Donderdag gekozen tot wethouder van Sas van Gent, heeft voor deze benoeming bedankt. De heer F. Peeters te Hulst is jl. Zater dagmiddag benoemd tot directeur der gasfabriek te Waalwijk (N.-Br.) De heer H. A. van Dalsum, die in 1910 als onafhankelijk katholiek tot lid der Prov. Staten voor het district Hulst werd gekozen en die dit jaar aan de beurt van aftreding is, heeft verklaard een nieuwe candidatuur niet meer te zullen aanvaarden. Nabij Breskens wilde een kapitein der infanterie, die een rijtoer maakte in de duinen naar he Nieuwe Sluis, tegen de duinen oprjjden, toen het paard achterover viel, zoodat de be- rjjder er onder kwam te liggen. Hjj werd er bewusteloos van onder gehaald en is bjj de B. binnen gedragen waar hij tot bewustzijn is gekomen. Van daar is hij later per auto naar zijn kwartier gebracht. Zijn toestand is redelijk. Te Breskens kwam bericht, dat te 's-Gra- venhage aan nekkramp overleden is de milicien E. Klaassen uit eerstgenoemde gemeente. Tengevolge van de enorme stijging der gaskolenprijzen is de prijs te Oostburg voor licht-, kook- en stookgas op 12'/2 cent per M3. gebracht. De prijs van het muntgas wordt 12'/a cent en die voor motorgas 10 cent per M*. Van gemeentewege wordt een zuiniggasgebruik aanbevolen. Men meldt van de Vlaamsche grens 't Is hier stil, kalm, rustig. De zenuwachtig heid, die er zich voor een paar weken van de boeren had meester gemaakt, heeft plaats ge maakt voor het volste vertrouwen. Daartoe hebben medegewerkt de militaire maatregelen, zoo krachtdadig getroffen door de regeering. Langs de Belgische grensstreek is weinig of' geen beweging te bespeuren. Boven Knocke hangt een groote worst, de observatieballon bij het Zwin staan Duitsche zoeklichten. Het smokkelen neemt af met den dag en is bijna onmogelijk geworden. Tabak en sigaren mogen met toestemming van de Nederlandsche over heid de grens over. De Zeeuwsch-Vlamingen leven totaal afge scheiden van de West en Oost-Vlamingen. Tusschen de Belgische en de Nederlandsche grenzen heeft de »duiveldraac.< mijlen gelegd. Die draad maakt niet meer zooveel slachtoffers als in den beginne. De landman heeft geleerd hem te schuwen. Af en toe vindt men er nog een ongelukkig haasje aan hangen. Het koolzaad staat prachtig in bloei. Als de zon er op schijnt, liggen daar reusachtige gouden velden Dit jaar zal echter de Staats- Vlaming zich bijzonder toeleggen op de bieten teelt, speculeerend op de schaarschte van suiker. Dezer dagen zal een schip met aardappelen Sluis verlaten, met Brugge als bestemming. Zoo zullen honderden zakken in België komen, waar het gebrek aan aardappelen groot is. De eerste maal is het dat dergelijke uitvoer is toegestaan. Het schip zal worden gesleept tot aan de Belgische grens, waar de Duitschers de aardappelen tegen klinkende munt zullen overnemsn. Verblijf ontzegd. Wegens het betrokken zijn bij den smok kelhandel is het verblijf in Zeeland door den vice-admiraal, commandant in Zeeland, ont zegd' aan Theophiel de Schepper, geboren teKoewacht 2 Mei 1896, Franciscus van Overloop, geboren te Stekene, 23 Januari 1864, Desiderius de Schepper, geb. te Koewacht 22 Sept. 1871, allen wonende te Koewacht, f Een ellendige vergissing. Zooals men weet, werd Maandagavond in den artillerie-stal te Tilburg de artillerist A. Zuidema, afkomstig uit Groningen, door den schildwacht H. v. d. B. doodgeschoten. Deze gebeurtenis heeft, naar het »N. v. F.« meedeelt, aanleiding gegeven tot een betieu- renswaardige vergissing te Groningen. De ka pitein van den doodgeschoten milicien telegra feerde aan den burgemeester van Groningen »Tilburg, 25 April 1916, milicien Zuidema, van de 2e batterij le regiment veldartillerie uit uw gemeente gisteravond plotseling over leden. Wil familie laten weten. Brief volgt.v De Burgemeester liet daarop aan de vrouw van den milicien H. Zuidema voorzichtig meedeelen, dat haar man dood was. Groote consternatie. De gordijnen werden neergelaten, ook bij de famillie. De moeder van Zuidema die ongesteld is, had oogenblikkelijk dokter hulp noodig. In de ontsteltenis dacht men er zoo gauw niet aan, dat H. Zuidema niet in Tilburg ligt. 's Avonds las mej. Z. in de krant, dat niet haar man, maar de milicien A. Zuidema was doodgeschoten. Oogenblikkelijk telegrafeerde ze haar man, die terstond antwoordde »Alles wel. Brief volgt. Buren en kennissen, die ook de krant hadden gelezen, verzamelden zich intusschen voor de woning van H. Zuidema. om de vrouw gerust te stellen en haar te verzekeren, dat niet haar man maar een andere Zuidema gedood was. De gordijnen werden weer opgetrokken maar intusschen was de vrouw nog geheel van streek. Op den hoek van de Jacop var. Campen- straat en Frans Halsstraat te Amsterdam woont de slager F. van Schaik Jr. De vleeschhouwerij is gevestigd in het beneden huis en op de eerste verdieping woont de ongeveer 50 jarige slager met zijn vrouw. Omstreeks drie uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de bewoner plotseling wak ker door gestommel dat hij in het beneden huis hoorde. Opstaan was het werk van een oogenblik. Nauwelijks echter was de heer Van Schaik beneden of een man vloog op hem toe, gooide hem een groote hoeveelheid peper in de oogen en vluchtte daarna de straat op. Voor dat de aldus aangevallene tot be zinning kon komen was de inbreker verdwenen. 't Bleek, dat hij een goeden slag had ge slagen 't Moet overigens een zeer brutaal soort inbreker zijn geweest. Hij is eerst over het hek geklommen dat in de Frans Halsstraat een achter de slagerij gelegen tuintje van dën openbaren weg scheidt. Daarna heeft de man een deur in het achterhuis opengebroken, de slagerij en het daarachter gelegen kantoortje doorzocht en vervolgens een bezoek gebracht aan de slaapkamer van het echtpaar op de eerste verdieping Daar heeft hij de brutaliteit gehad de portefeuille uit het vest van den be woner te halen. Öp het oogenblik, dat hij met zijn buit er zat in de de portefeuille voor een bedrag van bijna f 4000 aan bankpapier naar beneden ging, is de bewoner waarschijnlijk wakker geworden. Niettegenstaande onmiddellijk alarm werd gemaakt, kon geen spoor van den inbreker ontdekt worden. De heer Van Schaik heeft zich voor zijn oogen onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Ontplolfing. In de water- en zuurstofgasfabriek »Oxyge- niutn« aan den Buitenhavenweg te Schiedam had Zaterdagnamiddag weder een geweldige ont ploffing plaats in een gebouwtje, dat sedert de onlangs in diezelfde fabriek plaats gehad heb bende explosie tijdelijk was in gebruik ge nomen. Vermoedelijk is de oorzaak weder het sprin gen van een zuurstofapparaat. Een persoon werd licht gewond en bekwam wat brandwon den hij werd, na in een politiepost te zijn ver bonden, naar zjjne woning gebracht. Het pandje stortte in. In de woning van den machinist, daarnaast staande, bleef geen ruit heel. Noodlottige scherts. Ten huize van Baronesse Clifford aan de Princessegracht te 's Gravenhage had Zater dagavond een noodlottig ongeval plaats. Een 34jarige eerste knecht, die reeds ge- ruimen tijd bij de baronesse in dienst was, richtte bij wijze van scherts, op een 48jarige werkmeid, eveneens in langdurigen dienst al daar, een buks die geladen was met een losse patroon, terwijl in plaats van een kogel, er zich een propje doek in bevond om op vogels te schieten. Het schot ging af en trof de dienstbode in den schouder, met het gevolg, dat eene inwendige verbloeding ontstond, zoodat de in allerijl ontboden geneesheer slechts den dood kon constateeren. De huisknecht, die diep onder den indruk van het gebeurde was, is in het politiebureau aan de Nieuwe Haven door de Justitie ver hoord, terwijl het lijk ter gerechtelijke schou wing naar het daarvoor bestemde gebouw op de Algemeene Begraafplaats is overgebracht. Het schijnt, dat door het schot de groote bloedvaten in de borstholte zi)n gesprongen. 's Gravenhage, 2 Mei. Tweede Kamer. Te kwart over 11 wordt de vergadering we gens onvoltalligheid verdaagd tot half 12. Aan de orde is dan de Ouderdomsrentewet. Art. 2 wil van de uitkeering uitsluiten die genen, die veroordeeld zijn tot gevangenisstraf en opzending naar een rijkswerkinrichting voor een jaar en voorts degenen die geregeld mis bruik plegen te maken van sterken drank of op andere wijze een bekend slecht levensge drag hebben. De beer Sannes licht een ameudement toe om beide uitsluitingen, als in de praktijk te hard, te doen vervallen. De heer Rutgers wil ook uitsluiten zjj die geregeld hebben nagelaten door arbeid in over eenstemming met hun lichamelijke kracht in het onderhoud van zich en hun gezin te voorzien. De heer de Visser acht het bedenkeljjk, dat in art. 2 geen rekening wordt gehouden met het levensgedrag in het verleden noch met, dat na toekenning van de rente. De Minister ontraadt de aanneming van alle drie de amendementen. PARIJS, 1 Mei. 11 u. 's av. Ambt. In de Argonne mijnenstrjjd in de streek van La Fille Morte. Aan den linkeroever van de Maas werden de Fransche stellingen hevig beschoten. Aan den rechteroever van de Maas artillerieactie tegen den Peperheuvel en Douaumont. Gedurende de afgeloopen maand levendige vliegersactie in de streek van Verdun. In de maand April zijn 31 vjjandeljjke vliegtuigen neergeschoten, terwijl 6 Fransche machines verloren gingen. ROME, 1 Mei. Op het front tusschen het Gardameer en de Brenta beerschte zeer leven dige artillerieactiviteit. Een onzer infanterieafdee- lingen heeft zich meester gemaakt van een sterke stelling op een hoogte van meer dan 3000 M. in de Marmolado-berggroep 52 ge vangenen en mitrailleurs, wapens en munitie bleven in onze handen. Op de Noordelijke helling van den Moote S.m Micbele deed de vijand in den nacht van 29 April een aanval, die spoedig werd afge slagen. Een onzer luchtschepen bereikte in den afgeloopen nacht het Lagarinadal en wierp bommen op den spoorweg van Kalciauo naar Trento, waar zij schade en brand veroorzaak ten. Het luchtschip keerde behouden terug. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 28 April. Charles Louis van Laere, 31 j., jm. en Maria Le- onia IJsebaert, 24 j., jd. Geboorten. 23 April. Jan Marinus, z. van Jan de Vos en Adriana de Bokx. 25 April. Albert Augustinus, z. van Urbanus Rammeloo en Jose phine Maria de Mul. 26 April. Andries, z. van Cor nells Dieleman en Martina Wagenaar 28 April. Levina Margarite Theophile, z. van Petrus Johannes Sertijn en barbaravan Meerbeeck. Overlijden. 27 April. Wilhelmina Anna Michielsen, 23 j., echtg. van Jacobus Cornelis Leunis. 27 April. Andries Hamelink, 30 j., z. van Jan en Hendrika Catharina Hamelink. (overl DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 3 Mei 3.11 3.27 Donderdag 4 3.43 4.— Vrjjdag 5 4.17 4.34 Zaterdag 6 4.51 5.8 Zondag 7 5.25 5.45 Maandag 8 6.5 6.2 6 Dinsdag 9 6.53 7.20 tl It t» tt It

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3