Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel Op Zee Franseben met een sterke legermacht op de hoogte Mort-Homme is atgeslagen. Deze bewe ring is in dubbele mate onjuist. De Fransche aanval, die 's middags werd gedaan, was niet gericht tegen de hoogte Mort-Homme, maar tegeo eenloopgraaf ten noorden van die hoogte. Deze aanval getukte volkomen en de loopgraaf werd door de Franschen genomen. Hetzelfde legerberieht verklaart,dat een aanval der Franschen ten noordwesten van de hoeve Tbiaumont was mislukt. Er is in die streek echter geen aanval gedaan. Daarentegen zijn diie aanvallen der Duitschers op de Fransche stellingen ten noordwesten van de hoeve Thiau- mont, bp welke zjj gebruik maakten van brandbare vloeistoffen, met bloedige verliezen afgeslagen. De opstand in Ierland. LONDEN, 30 April. (Reuter.) Officieel Burggraaf French seint van Zaterdagavond om halftwaalfDe toestand te Dublin is hedenmorgen zeer veel verbeterd, doch de opstandelingen boden nog ernstigen tegenstand in de buurt van de Sackvillestraat. Het troe penkordon om deze wijk werd echter steeds nauwer, maar door de huizengevechten zijn de vorderingen noodzakelijkerwijs langzaam. Het postkantoor en het blok gebouwen ten oosten van de Sackvillestraat zjjn door den brand verwoest. Een troep rebellen zijn uit de Bolandfabrieken in Ringsend verdreven door op motorwagens geplaatste kanonnen. Een van de leiders der opstandelingen, met name Pearse, is volgens een bericht in deze buurt aan het been gewond. Hedenavond werd het bericht ontvangen, dat Pearse zich onvoorwaar delijk had overgegeven en dat hjj verklaarde gemachtigd te zpn om op dezelfde voorwaar den de overgave van zpn volgelingen te Dublin aan te bieden. Een andere leider, James Con nolly, is onder de dooden gemeld. Het Vierhovendistrict, dat nog door de re bellen bezet wordt gehouden, is eveneens door een troepenkordon omgeven, dat steeds nauwer wordt. Alle inlichtingen wettigen de opvatting, dat de opstand te Dublin zpn einde nadert. Een groot aantal rebellen is gevangen genomen en bevindt zich onder militaire bewaking. De hedenavond uit het overige gedeelte van Ierland ontvangen berichten luiden over het algemeen bevredigend. De omstandigheden te Belfast en in Ulster zijn normaal en te Londonderry wordt de toestand geheel bevre digend genoemd. In het district Withing, 15 mjjlen van Galway, moet de toestand even eens normaal zijn, maar tusscben Athenry en Craughwell is een troep rebellen gesignaleerd. 19 gevangen opstandelingen zpn naar Queen- stown gezonden. Een andere troep heeft zich te Emmiscortby verschanst, maar de politie houdt het daar nog uit en de wegen en spoor wegen zpn tot op 4 mijlen van de stad ter beschikking van de overheid. De aan de Bar- rowbrug van den Dublin- en Zuidoosterspoor weg toegebrachte schade is niet ernstig. LONDEN, 30 April. (Reuter.) Officieel: De toestand te Dublin is veel verbeterd. Over geheel Ierland is nog veel te doen, dat tjjd zal kosten, maar de bevelhebber der troe pen is overtuigd, dat de eigenlijke opstand is onderdrukt. Gisteravond zpn door de leiders der oproerlingen te Dublin boodschappen aan de comités in de onderscheidene districten des lands gezonden, om zich over te geven en de priesters en de veldwacht verspreidden deze aanmaning zooveel mogeljjk. In Dublin geven de bezettingen der voornaamste bolwerken van den opstand zich uit eigen beweging over. In Sackville street zpn vannacht opnieuw branden gesticht, maar de brandweer is nu we6r in staat baar arbeid te hervatten. .Tot dusver zpn 707 opstandelingen gevangen genomen, o. w. gravin Markiewicz. Naar gemeld wordt, zijn de opstandelingen nog in het bezit van Enniscorthy, bet giaaf- schap Wexford, waarheen een gemengde ko- lonne, uit ruiterij, voetvolk en artillerie met een 4.7 duims kanon bestaande, is gezonden, om de opstandelingen aan te vallen. Het laatste beriebt uit Enniscorthy luidt, dat de leider der opstandelingen de boodschap uit Dublin, waarin overgave wordt bevolen, niet gelooft en in een auto naar Dublin is gereden, om zich te overtuigen of het bericht juist is. In afwachting van zpn terugkomst is een wapenstilstand gesloten. Voor hetzelfde doel is een afvaardiging der rebellen uit Ashbourne naar Dublin gezonden. In Calway zpn de opstandelingen naar verluidt ontbonden. Enkelen zpn gevangen genomen. In andere districten is de toestand normaal. De Daily Mail ontvangt van haar bjjzonderen correspondent in Ierland een lang verslag over het oproer in Dublin. Paaschzondag hadden Sinn Feiners een opslagplaats van ontplofbare stoffen der steengroeven bp Blessington ge plunderd en het dynamiet in een auto naar Dublin weggevoerd. Den tweeden Paaschdag hielden zp groote parade in het Phoenixpark de geweren geladen en met opgestoken bajo net. Na afloop hielden leiders oproerige toe spraken en bp hun terugkeer naar de stad volgde een botsing met een afdeeling soldaten, die naar de kazerne marcheerde. De Sinn- Feiners schoten in 't wille op de soldaten in twee officieren en verscheidene soldaten werden gedood of gewond. De militairen schoten te rug en dooden drie Sinn-Feiners. Dit gevecht was het sein voor den opstand, die zich snel door het geheele centrum der snel verspreidde. Om het postkantoor hebben de opstandelin gen fel met de troepen gevochten. Het is driemaal van bezetting verwisseld. Overal in het centrum der stad werden barricaden opgeworpen, van tramrjjtuigen, auto 's andere voertuigen. Het plein St. Step hens Green werd met prikkeldraadversperringen afgezetde Four Gourts eveneens. Daar is de beroemde Law-hoekerp geheel leeggehaald, de zware boeken werden tot verschansingen opgestapeld. In de straatgevechten zjjn twee priesters, die gewonden wilden helpen, door Sinn-Feiners neergeschoten. De opstandelingen tellen volgens dezen be richtgever ongeveer 12,000 man (een andere schat ze op 8000), de meesten zpn gewapend met geweren en zp beschikken ook over en kele machinegeweren. Het aantal gedooden en gewonden is zeer grootonder hen zijn vele vreedzame burgers, die met het oproer niets uitstaande hadden. Het zal meent hij nog ettelijke dagen duren, voor de orde geheel is hersteld, want het ^erzet tegen de troepen is buitengewoon verwoed. De Londensche correspondent van de Cor- riere della Sera meldt, dat de opstandelingen verscheidene hooggeplaatste ambtenaren gevan gen hebben genomen. Hp deelt verder mede, dat ook de bekende leider Jim Larkin, de leider der syndicalisten, aan den opstand deel neemt. Het gebouw der vakvereenigingen, waarin hp zich met zijn volgelingen had ver schanst, is echter door de troepen reeds in genomen. Of Larkin daarbij gevangen is ge nomen, meldt hij niet. LONDEN, 1 Mei. (Reuter Part.) Dublin slaakte gisterenavond een zucht van verlichting, nu het bevrijd was van de nachtmerrie der afgeloopen week. Het begin van het einde kwam met de verwonding van Pearce, den aanvoerder, die eerst trachtte over voorwaarden te onderhandelen. Het laatste bolwerk der opstandelingen was het Coliseum, een va riété-theater, van waar de vlag werd neerge haald. Toen het geratel van het geweer- en ma chinegeweervuur ophield, kwamen de men«eken allengs uit dp huizen en werden de dooden, die op straat lagen, geteld. Hoeveel er gevallen zijn zal wel nooit bekend worden, maar stellig is hun aantal groot. De Daily Mail vertelt een nog onbekende bizonderheid van de verdediging van het Kas teel. De rebellen maakten zich zonder moeite van de aangelegen Markt meester en trachtten toen het Kasteel te overrompelen, maar ze hadden buiten den waard gerekend, nl. buiten Sir Matthew Nathan. Hij liet de poorten sluiten en doorstond het beleg tot Maandag middag laat, toen de troepen uit Curragh aankwamen. Pijnlijke verhalen worden gedaan van den dood van kinderen. Vele zijn er op speel plaatsen gevonden, waar zp vielen als slacht offer van de schutters. Een groote speelgoed winkel in Sackville-Street werd geplunderd. Kinderen stroomden er binnen en vulden het gebouw. Toen werd het huis in brand ge stoken. De weg langs de trappen was afge sneden. De kinderen sprongen uit de ramen. Tien vielen er te pletter. Vreeslijke verhalen doen de rondte over koelbloedige moorden, Maandag op ongewa pende officieren en soldaten bedreven. Aan een gewonden officier werden de hersens ingeslagen. De moordenaar zeiJe bent geen kogel waard. Naar het schijnt zijn vele vrouwen met tnarinerevolvers Dublin binnengekomen. Er worden gevallen verteld van vrouwen, die officieren of soldaten van achteren neerschoten. De aanvoerders der lersche rebellen geven zich over. LONDEN, 1 Mei. (Reuter.) Het officieele communiqué meldtAlle rebellen te Dublin hebben zich overgegeven eu volgens de be richten is het in de stad volkomen rustig. De opstandelingen in de verschillende districten geven zich eveneens over. Gisteren zijn er te Dublin opnieuw gevangen gemaakt, van wie er 489 naar Engeland gezonden werden. De rebellen te Euniscorthy hebben aange boden hun leiders en wapens uit te leveren, mits de manschappen uaar huis mochten te- rugkeeren. Hun werd geantwoord, zich onvoor- waardalpk over te geven, hetgeen thans ge schiedt. In de graafschappen Cork, Clare, Limerick en Verry is het over het algemeen kalm. Toename der criminaliteit. Donker België. VAN DE GRENS, 29 April. (Telegraaf.) Als de maag schreeuwt. redeneer dan maar, En ja, het begint ernstiger en ernstiger te worden met den veiligheidstoestand in België. Te Oosterzeele bij Gent drongen in den nacht van 21-22 April niet minder dan zeven onken baar gemaakte roovers op de hoeve van R. Vanheden binnen. Een broer van den boer, die op de bandieten afging, werd met een mes in den buik en de hand getroffen en kreeg bovendien nog slagen op het hoofd. Twee der booswichten zijn aangehouden. Zulke berichten vinden de lezers dagelijks in hun krantje en het nieuws vervult vooral die eenzaam wonen, met onrust. Op sommige dorpen heeft men uit burgers een nachtwacht gevormd. De rechters straffen streng. Verder wordt er door allerlei dieven genie pig jacht gemaakt op konijnen, varkeus, scha pen, op aarduppellen, als men die weet te vin den, want de voorraad is niet groot. De poli tie heeft dus overal de handen vol overal, want het kwaad woedt door het gansche land, waar gebrek heerscht en de ellende toeneemt. Gent werd opgeschrikt door een ernstig ge val. Louis de Puydt, een wever, zpn vrouw, zjjn broeder Felix de Puydt, en twee zusters, woonden met een dochter van Felix in het zelfde huis op den Geuzenberg. Vrijdag na 't eten van pap, werden allen ongesteld, behalve de dochter Maria, die aan het maal geen deel nam. Na vreeselijke pijn, overleden Zondag vier der personen Dinsdagmorgen stierf een vijfde slachtoffer. De lijken werden door't gerecht onderzocht. De dochter, Maria, 22 jaar oud, werd in de gevangenis opgesloten. Men spreekt van gif menging, maar niemand begrijpt den waren aard van dit drama. Zulke gebeurtenissen zijn niet geschikt om de stemming in de reeds, zoo triestige stad te verbeteren. 't ls geen ongegrond gerucht, dat te Gent en 't zal elders ook wel zoo zijn de ge vallen van neurasthenie zeer toenemen. Niet alle geesten zijn bestand tegen de verschrik king van dezen tijd. En wat zal het met het voedsel worden is de angstige vraag in de gezinnen. Zag men maar een betere toe komst schemeren. Zeker, er is hoop onder de bevolking, dat de oorlog dit jaar ten einde loopt, maar weinig is er noodig, om die hoop te doen wankelen. Een zeer kalm en verstandig persoon, die sedert de bezetting te Gent verbleef, maar er in gelukt is, de stad en het land te ont vluchten, zei met volle overtuiging »Raad toch ieder af naar België terug te keeren. Wie hier in vrijheid woont en niet weet wat ontbering is, kan zich den toestand ginds niet voorstellen". Ja, 't is donker in Belgie en toch blijft die lijdelijke weerstand tegen 't geweld, dat ge laten dragen van de beproevingen iets won derbaarlijks. Mocnt er spoedig verandering komen en goed nieuws de gemoederen verlichten We kunnen 't niet verbergen, dat de dreigende kabinetscrisis in Engeland, het talmen met de legerwet, de beschieting van Lowestoft, het oproer in Ierland, de stemming weer ter- neerdrukte. Al die berichten worden door de Duitschers natuurlijk snel bekend gemaakt. De val van Koet zal hedenavond weer duizen den teleurgestelde burgers voor de plakkaten aan de hoeben van straten verzamelen. Maar goed nieuwsen dadelijk vlamt de moed weer op, verbetert de stemming. Nog zijn er veel ouders, die hun jonge zonen over de grens laten gaan, om dienst te nemen bij het Belgische leger. lapansche troepen naar Europa Naar de »Tjjd« verneemt verzocht in het Japansche parlement de afgevaardigde Jamagu opheldering over het gerucht, dat graaf Okoema in Londen beloofd zou hebben, dat, bij wijze van demonstratie, eenige troepen naar Frankrijk zouden worden gebracht. De vertegenwoordiger van de regeering ant woordde, dat omtrent de loopende onderhande lingen met de Fransche en Engelsche regee ringen thans geen opheldering kon worden gegeven. Hierop zeide Jamagoe, dat het garde-regi ment uit Tokio naar Nagasaki is overgebracht, en hij vroeg, of dit soms in verband stond met de in omloop zijnde geruchten. De re geering weigerde hierop te antwoorden. De afgevaaardigde Oyama viel daarop zeer heftig de politiek van Okoema aan. Hij zei, dat men Engeland niet meer moest toegeven, waarop de regeeringsvertegenwoordiger ant woordde, dat men in Engeland niet den indruk wenschte te verwekken, alsof de toenadering tot Rusland tegen Engeland was gericht. Voor het overige heelt de Japansche politiek alleen de nationale Japansche belangen in het oog. Nieuwe Russische troepen in Frankrijk. Het derde contingent Russische troepen kwam Vrijdag te Marseille aan. Des morgens trokken zij door de straten der stad. Op het plein, waar de prefectuur gevestigdig is, hield generaal Menessier, gou verneur van Marseille, omringd door talrijke Fransche officieren en van de verbonden naties een wapenschouwing over de troepen. Bij het einde van de wapenschouwing speelde de mu ziek van de bemanning der vloot de nationale liederen der verbondenen. De bevolking juichte de Russische soldaten geestdriftig toe en wierp hun bloemen toe. Een officieele receptie had plaats in het kamp van Miraberu, ter eere van den Rus- sisc'nen commandant en de officieren van het nieuwe contingent. Generaal Jinkowitj, militair directeur van Belgrado en verdediger dezer stad woonde haar bij. De commandant der Russische troepen las zijn soldaten een dagorder voor van Joffre, die gericht was tot den gouverneur van Mar seille. Hij zeide vervolgens: Wij zijn gelukkig er fier met u te kunnen strijden tegen den gemeenschappelijken vijand, want Frankrijk is ons tweede vaderland. De generaal hief daarop zijn glas op ter eere van de staatshoofden der geallieerden en den president der Republiek. Massa-arrestaties. Requisites. Groote onrust wekt in België de massa arrestatie van de Duitschers in de laatste weken. Er worden huiszoekingen gedaan bij den deftigen middenstand, burgemeesters, onder wijzers, kloosters en geestelijken. Allen staan onder verdenking van de misdaad verbin ding met den vijand te onderhouden, door het bevorderen van briefwisseling. Bekendmakingen van het generaal-gouvernement verbieden op zware straffen deze briefwisseliug van en naar het bezette gebied, anders dan langs den door het Duitsche legerbestuur aangegeven postweg. Behalve de burgemeester van Hamont en diens zoon zijn een groot aantal personen uit Achel, Bree, Exel, Wychmaal, Turnhout e. a. tot gevangenisstraf en zware geldboeten veroordeeld. Er worden weer requisites aangekondigd. Van Duitsch militaire zijde wordt gemeld, dat in Mei door de meeste gemeenten, n.l. die welke nog niet meer dan 10 paarden leverden, een groot getal paarden zal moeten overgege ven worden. Koet-el-Amara genomen. BERLIJN, 29 April (W. B.) (Officieel uit het Groote HoofdkwartierDe te Koet-el- Amara ingesloten Engelsche troepenmacht heeft zich aan de dappere Turksche belegeraars moeten overgeven. Meer dan 13.000 man zijn krijgsgevangen gemaakt. KONSTANTINOPEL, 29 April. (W. B.) De vice-opperbevelhebber van het Turksche leger bericht, dat het Engelsche garnizoen van Koet-el-Amara, sterk 13.300 man, onder het opperbevel van generaal Townshend, zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven. LONDEN, 29 April. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld Na een tegenstand ge durende 143 dagen, volgehouden met een dapperheid, waaraan de herinnering nooit uit- gewischt zal worden, heeft Townshend zich genoodzaakt gezien tengevolge van totaal gebrek aan levensmiddelen om Koet-el-Amara over te geven. Alvorens daartoe over te gaan, ver nielde hij zijn geweren en munitie. Zijn troepen bestonden uit 2970 Engelschen van alle graden en ongeveer 6000 man In dische troepen. KONSTANTINOPEL, 29 April. (W. B.) De correspondent van bet Agentschap Milli bericht uit Bagdad, dat generaal Townshend de overgave van Koet-el-Amara met al het in de stad aanwezige geschut en meer dan een millioen pond contant geld aanbood on der voorwaarden dat hij verlof kreeg met zjjn leger vrij te mogen aftrekken. Dit voorstel werd natuurlijk onmiddellijk van de hand ge wezen. Do verliezen der Europeesche koopvaardijvloten. Uit New-York wordt aan de Daily Newsc g6seind »Volgens de door het ministerie van handel gepubliceerde cijfers zijn ten gevolge van den oorlog tot 1 Maart j 1. 2000 koop vaardijschepen met een gezameljjken inhoud van 4,000,000 ton van de zeeën verdwenen. De grootste verliezen zijn die van Duitschland, welks vloot met 600 schepen verminderd is. Deze zijn gedeeltelijk in den grond geboord, genomen of geïnterneerd. Engeland verloor 500 scffipen waarvan 225 door onderzeeërs getorpedeerd zijn. De aodere Entente-mogeud- heden verloren 167, Oostenrijk 80, Turkije 124, de gezamenlijke neutralen 736 schepen, waaraan 92 getorpedeerd en 94 op mijt en geloopen zijn.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2