ÜW BORST PIEPT. J ABDIJSIROOP Loop der bevolking Ie Ter Neuzen. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. door de inkwartiering van de soldaat-kommie- zen. Niet alleen kan men deze niet van het noodige voorzien voor het bedrag dat er voor uitbetaald wordt, doch ze hrengen ook veel onrust in de gezinneu waar ze inwonen, door dat ze op ongeregelde uren, ook in den nacht er op uit moeten. Er is deswege een adres aan den betrokken Minister gezonden. De voorzitter zei reeds meermalen bij de militaire autoriteiten pogingen aangewend te hebben daarin verandering te krijgen. Zonder gunstig gevolg echter. De heer Verschaffel zou, indien het rekwest geen gevolg heeft, in overweging willen geven die soldaat-commiezen van wege de gemeente te laten logeeren in een der talrijke gelegen heden met logementsvergunning. Toen Donderdagmorgen, de postkar van Breskens naar Hoofdplaat reed, maakte het jonge paard, dat voor de kar stond aan den draai bij Nummer 1 een sprong waardoor voer tuig en paard in de sloot terecht kwamen. De voerman kon gelukkig van de kar springen zoodat, persoonlijke ongelukken niet voorkwa men. Voor de gemeenten Hoofdplaat en Bier vliet had dit een belangrijke vertraging der post tengevolge. Onder voorzitterschap van den heer J. A. Neeteson, burgemeester van IJzendijke kwamen Dinsdag bijeen de besturen der gemeenten IJzendijke, Schoondjjke, Waterlandkerkje, Bier vliet en Hoofdplaat met de besturan van 37 polders onder die gemeenten ter bespreking van het plan tot aanleg van een verbindings weg tusschen de beide Vlaanderens. Na het doel deze vergadering uitéén te hebben gezet, gaf de voorzitter een overzicht van de te maken kosten en de verdeeling daarvan. Het rijk neemt de helft voor zijn rekening, de provincie 1/i en het onderhoud, mits ge meenten en polders ook '/4 in de kosten betalen. Bjj de bespreking werd de meening geuit, dat de weg over 't geheel te breed zou aan gelegd worden (15 M.). Stelde men zich te vreden met geringere breedte, dan zouden de kosten belangrijk verminderen, daardoor ook de bijdragen en dus de kans, dat die bijdragen door gemeenten en polders verleend zullen worden, grooter worden. Zaterdag 29 April zal een gelijke verga dering te Oostburg worden gehouden voor de overige gemeenten en polders met hetzelfde doel. Inleider zal daar zijn jhr. de Muralt, de Kamerafgevaardigde voor Oostburg. De vorige week werdt te IJzendijke door de gemeentepolitie aangehouden een gedeser teerd geïnterneerde uit Harderwijk. De man is aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Een Frausche tweedekker geland. VL1SSINGEN, 26 April. (Telegraaf.) Hedenmorgen, kort na 4 uur, werd de stad op geschrikt door kanongebulder. Wjj gingen on middellijk naar den zeedjjk. Boven Zeebrugge zag men, evenals gisteren shrapnells in von ken openspringen. Met kijkers werden boven de Vlaamsche kust een Zeppelin en verschei dene vliegmachines waargenomen. Om kwart voor vjjf hoorden wij uit Zeeuwsch-Vlaanderen geweervuur en daarna het geronk van een motor. Een tweedekker kwam uit de richting van Nieuwersluis en vloog zeer laag. De biplaa nam koers boven de Schelde en zakte zicht baar. Blijkbaar wilde bjj in Nederland landen. Spoedig was hij aan den overkant nabjj het station. Wij namen zjjn richting waar en trok ken m achterna, het land in. De aeroplane daalde meer en meer. Van onze vaartuigen aan het station werd er op gevuurd. We zagen het vliegtuig koers zetten naar Oost- Soeburg. Weldra landde het. Spoedig daarna troffen wij het aan in den z.g. zwarten weg, ongeveer 3/4 uur van Vlissingen. Het was Fransche Farman-tweeddekker met de letters M. E. 1186, van zeer moderne inrichting het toestel was voorzien van een mitrailleur, een telegraaftoestel en een zeer sterken motor. De twee inzittende Franschen, een luitenant-waar- nemer en een sergeant-mécanicien, hadden zich verwjjderd. Zij hadden aan een der omstan ders gevraagd, om hen naar de autoriteiten te geleiden. Het vliegtuig was aan het reservoir en aan de schroef beschadigd. Het was in zweefral gedaald op een tarweveld en hierdoor maar weinig beschadigd. De sergeantmécanicien was licht gewond aan de hand. Weldra verschenen militairen en stelden het vliegtuig onder bewaking. De mariniers brach ten de 1* ranschen, twee jonge mannen naar Vlissingen. Op het oogenblik bevinden zij zich nog onder bewaking van de militaire autoriteiten. Nader meldt men uit Vlissingen dat de beide bij Souburg gelande fransche vliegers, die in 't hotel Albion overnachtten, er in slaagden ondanks de militaire maatregelen toch de vlucht te nemen Zi] hadden hun eerewoord niet gegeven. Lang bleven zij echter niet in vrij bejd- Weldra werden zij aan de grens van de stad ontdekt en vertrokken om 9 uur naar het eiland (Jrk. De noodzakelijkheid om te landen werd hun duidelijk tijdens het gevecht met een Zeppelin, reeds toen ze nog boven Brugge waren. In de Week van 19—25 April zijn uit Zeeland de navolgende besmettelijke ziekten ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen. Diphteritis een geval te Arnemuiden, Groede, Middelburg, Vlissingen en Waarde. Roodvonk een geval te Breskens, Goes en Hoek en twee gevallen te Middelburg en Ter Neuzen. Verblijf ontzegd. Door den vice-admiraal, commandant in Zeeland, is het verblijf in zijn ambstgebied wegens smokkelarij ontzegd aan Charles Marie Wijffels, geboren te IJzendjjke, den 27en Aug. 1877 wonende te St. Kruis In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd A. J. Verlinde, machinist, Nieuwstraat 40 van Vlissingen Th. Schinckels, veldarbeider, P 105 van AssenedeD. van Gimst, schipper, O 238 van Westdorpe J. J. Jongen, zonder beroep, Nieuwediep 14 van Rotterdam. Vertrokken A. M. van der Molen, zonder beroep, Vloos- wijkstraat 69 naar Blaricum M. P. van Tatenhove, zonder beroep, Kazernestraat 21 naar Aardenburg H. P. M. Dumoleijn, zonder beroep, O 177 Hooge en Lage-Zwaluwe M. A. de Putter, zonder beroep, Dr. Buyze- straat 14 naar Rotterdam. Sluiskil. Hulst. Zondag 30 April 1916. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u Ds. A. Timmerman en nam. 2 u.. Ds. G, A. van der Hooft. Dinsdag 2 Mei hervatting van de Cate chisatie om l'/j u,, voor de schoolkinderen en om 21/, u., voor meisjes beneden de 16 jaar. Yoorm. 9 u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Voorm. 9u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Da. Scholten van Roden. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5Vu u., Ds.' Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u„ en 5>/a u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha8zer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5!/# u., Evangelisatie. Een ontploffing Men meldt uit Sommelsdijk aan de >N.R.C Woensdagnacht ongeveer 20 minuten over twee is hier een vreeselijke ontploffing gehoord. Uit de verschillende gevolgen der ontploffing was op te maken, dat zij, of zeer dichtbij, ot zóó zij op verren afstand plaats had, ontzet tend geweest moet zjjn. De deuren rammelden in hun sponningen en sprongen zelfs op en kele plaatsen open. Zoo hevig was de trilling, dat voorwerpen, waaronder het ledikant waarop schrijver dezes rustte, een paar c.M. verschoof oorzoover bekend kan het geen mijn zijn geweest. De richting van het geluid was niet te bepalen. Uit Stellendam wordt gemeld, dat ook daar deze ontploffing is waargenomen. De inwo ners werden er door uit hun slaap opgeschrikt. De IJmuider stoomtrawler St. iNicolaas. De in begin van November door een onbe kend gebleven oorlogsschip, dat met geblin deerde lichten voer, op de Noordzee overstoomde IJmuider stoomtrawler »St. Nicolaas», welke later zwaar beschadigd en in zinkenden toe stand door een Duitsche torpedoboot werd opgepikt en te Hambuag binnengebracht, is na bijna vijf maanden te Hamburg te hebben gelegen, eindelijk te lJmuiden gearriveerd. De stoomtrawler heeft de zware schade aan werf te Hamburg geheel hersteld, doch werd nog langen tijd na afloop der reparatie aldaar opgehouden wegens de regeling van het berg loon. Het vaartuig zal nu wederom voor de visscherij worden gereed gemaakt, Ongelukken. Te Zuid Eschmarke, onder de gemeente Lonneker waren 2 twaalfjarige meisjes uit Enschede aan het spelen, nabij een aldaar op wacht staande hulpkommies (militair) Toen een der meisjes gekscherend zei»Schiet eens op ons«, gaf de soldaat daaraan quasie gevolg, in de^ meening dat zijn geweer niet geladen was. loen hij evenwel aanlegde, ging een schot af en werden beide kinderen getroffen. De kogel ging het dochtertje van den fabri kant A. Scholten dwars door den buik en trof daarna een been van het andere meisje, een docbiertje van den fabrikant M. Udink ten Cate. Na verbonden te zijn door dr. Smits werd het dochtertje van den heer Scholten naar het Ziekenhuis Ziekenzorg gebracht; het andrre meisje naar huis Levensgevaar bestaat er niet. Aanslag up een trein in Ierland. Zondagavond zou juist een pleiziertrein van het station Maryborough vertrekken, toen bleek dat de telegraaf niet wilde werken. Een man ging op onderzoek uit en toen bleek dat langs den spoorweg een telegraafpaal was omgekapt eri over de rails gelegd. Toen de man de paal wilde verwijderen, werd er op hem gevuurd. Later werd een wagon met politie uitgezonden, die echter ontspoorde omdat de rails verderop waren opgebroken. PARIJS, 27 April. (Havas.j Terwijl bet artilleriegevecbt zoeder ophouden werd voort gezet op beide Maasoevers verijdelde ons sper vuur twee Duitsche aanvallen. Onze vlieg tuigen en luchtschepen bombardeerden meer dan ooit uitsluitend militaire doelen. Er is alle reden om aan te nemen, dat de Duitsche operaties waarvoor bij gebrek aan een anderen naam, dien van slag van Verdun zal worden gegeven, geëndigd zijn Hi-t ecbec van 's vijands p.an kan als volkomen en definitief worden beschouwd. De eenige zorg van onzen tegen stander is nog om het gewicht ervan te ver bloemen voor de oogen van het Duitsche volk ea de onzijdige wereld. LONDEN, 28 April. Aan het volledig com- muniqé over de gevechten aan bet Britsche front van 27 April is het volgende ontleend Het Betfoidsbiregiment deed gisteravond een stormaanval op de vijandelijke loopgraven bij Cornois. De Engelschen verloren 8 doo- den de Duitsche verliezen zijn zwaar. Heden was de Duitsche artillerie actief bij la Boi- selle en Hébuterne. Gisteravond liet de vij and een mijn springen ten Z. O. van Neu- ville. De vijandelijke artillerie beschoot hevig onze loopgraven ten O. van Armentières en bij h reilingen. I en Z. O. van deze plaats dróng de vijand tegen 8 uur in den avond onder dekking der artillerie in de loopgraven binnen, maar werd er door een tegenaanval weer uitgeworpen. Een aanval bij heuvel 60 werd teruggeslagen. Ten Noorden biervan kreeg de vijand voet in een onzer loopgraven, doch werd weder verdreven. Bij St. Eloi werd een aanval afgeslagen. Heden beschoot onze artillerie de vijandelijke loopgraven ten Z.W. van deze plaats. Gisterenavond kreeg de vijand voet in een trechter in den Hohenzollernsector. Hedenmorgen liet de vijand gassen opstijgen uit de loopgraven ten Z. van Hulluch. Na een hevige artillerievoorbereiding werd een aanval gedaan, waarbjj de vijand vasten voet kreeg is ons front en onze ondersteuningslinie ten O. en N.O. van Loos. lersche troepen verdreven den vijand binnen een half uur. Ook ten Z. van Hulluch bereikten een aantal Duitschers onze stellingen, doch zij werden teruggeworpen. Gisteren hadden 19 luchtgevechten plaats. Een van onze luchteskaders werd bjj een verkenning aangevallen door 8 vliegtuigen, die alle werden verdreven. Een vijandelijk vlieg tuig werd on.laag geschoten. I wee Engelsche vliegtuigen werden ge troffen, doen konden binnen onze linie terug- keeren. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 19 April. Adriaan Olree, 24 j., jm. en Francina Kaan, 25 j., jd. 20 April. Joannes Baptiste Smet, 38 j„ jm. en Angelina Francisca Dhollander, 37 j., jd. Joos Adri aan Servaas, 21 j., jm. en Wilhelmina 't Gilde, 19 J-, jd Huwelijks voltrekkingen 20 April. Adriaan Pro voost, 29 j., jm. en Martje Pieternella de Jong, 22 jr, jd Geboorten. 20 April. Adriaan AntSonie. z. van Gerrit Krijger en Florentina Willemina van Driel. 22 April. Adrianus Jacobus, z. van Leendert Jacobus van Driel en Suzanna Geertruida van W(jk Overlfjden 20 April Jan Meeusen, 59 j., echtg. van Francoise van de Velde. Francoiso van der Hooft, 86 j., wed. van Pieter Beems. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 April 11.57 Zondag 30 0.19 0.40 Maandag 1 Mei 1.— 1.18 Dinsdag 2 1.36 1.53 Woensdag 3 2.11 2.27 Donderdag 4 2.43 3.- Vrjjdag 5 3.17 3.34 De Heer en Mevrouw F. KAMER MANSKEERSEMAKER, zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk on dervonden. Amsterdam -rrp28 April 1916. Vlissingen Een hardnekkige hoest, veelvuldig fluimen gebrek aan adem, ziedaar de kwellingen, welke de asthma, de chronische bronchitis, influenza en andere ernstige gevolgen van een verwaar loosde verkoudheid voorafgaan. Bemerkt gij deze gevaarvolle voorteekenen, dan is het hoog tijd krachtig in te grjjpen om de in aantocht zijnde ziekte te voorkomen en te bestrijden Hoevelen hebben niet, door tijdig de Abdij siroop aan te wenden, erger voorkomen. Als gÖ nijdig de Abdijsiroop gebruikt gij lijders aan hoest, bronchitis, catarh, heeschheid keel pijn, slijm- en kinkhoest, asthma en influen za, zal Uw borst yerruimd kunnen worden, want de vastzittende slijm zal dan gemakke lijk kuoDen loskomen waardoor de benauwd heden verdwijnen, evenals de hoestbuien. Dan Prïjst gÜ spoedig evenals zoovelen voor U, de Prijs per flacon van 230 gram 1.05, van 550 gram /2.05, van 1000 gram 3,55. Eischt ROODEN BAND met onze hand- teekening L I. AKKER Rotterdam. Alom ver krijgbaar bij alle Drogisten en de meeste Apothe kers, en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE - Leunis; Axel, J.H. VAN DIX- HOORN en L B. A. ROLFF Lz Hulst, F. L. V ERW ILGHEN v. d. Hooft; Zaamslag D. RIEM ENS Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3