Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel TURKIJE. BINNEJNLaIND. UIT OKTZE OMGEVING. Ondanks den dikken mist werden 12 bommen op het station van Conflans, 16 op de fabriek te Rombach, 8 op het station te Arnaville, 11 op den spoorweg Pagny—Ans aan de Meurthe geworpen. Gisternacht heelt een met een kanon be wapend Fransch vliegtuig boven de Noordzee op 100 meter hoogte een vijandelijk vaartuig beschoten. Van de 16 schoten hebben de meeste doel getroffen. LONDEN, 17 April. (Reuter.) Engelsch stafbericht Hevige wederzjjdsche beschieting bjj Voormezeele, Dickebusch en in de streek tusschen St. Eloi en het kanaal IJperen Koomen. Artilleriegevechten bij Hebuterne, tusschen Carnoy en de Somme, en in de nabijheid van Souchez en Noeux les Mines. Mangevechten in den sector van de Hohen- zollern redoute en ten Westen van Vimy. Gisteren zijn de vliegers zeer actief geweest. Een onzer toestellen wordt vermist. Een rumoerige vergadering. Dezer dagen had te Dresden, zoo lezen we in de »Vorwarts«, een druk bezochte volks vergadering plaats, waar de afgevaardigde dr. Gradnauer over De Rijksdag en de nieuwe belastingen* sprak en waar het tot hevige botsingen kwam tusschen aanhangers van de meerderheid en minderheid in de fractie. Reeds in het begin van de rede van den spreker, die de voor het volk nadeelige be- teekenis van de belastingen uiteenzette, ont stond door een interruptie, welke betrekking had op Gradnauer 's houding in zake de oor- logsquaestie, een heftige botsing tusschen de vertegenwoordigers san beide richtingen in de party door wederkeerige verwijten en scherpe woorden kwam het tot zulk een tumult m de zaal, dat de «preker gedurende tien minuten niet kon voortgaan. Deze tooneelen herhaalden zich telkens tijdens de redevoering, welke anderhalf uur duurde. Nadat in het hierop volgende debat twee sprekers het standpunt van de minder heid hadden uiteengezet en betoogd hadden, dat de voorgestelde belastingen voortvloeiden uit den oorlogstoestand en derhalve verworpen behoorden te worden, zou de afgevaardigde Rühle aan het woord komen. Eerst werd hem door het optreden der meerderheids-aanhangers het spreken onmogelijk gemaakt. Toen hij zich eindelijk verstaanbaar kon ma ken en begon met te constateeren, dat de soc. -dem. fratie, door op 4 Aug. 1914 met de burgerlyke partijen mee te gaan, den weg van de soc.-democratie had verlaten, sprong Grad nauer woedend overeind en schreeuwde Rühle toe >Je bent een lasteraar*, waarop deze ant woordde »En jij bent een volksverrader*. Hierop ontstond zulk een geweldige verwarring in de zaal, dat de aanwezige politiebeambten het oogenblik gekomen achtten om dfe verga dering uiteen te doen gaan. WEENEN. 17 April. (Wolff.) Officieel. Aan den Boven-Sereth hebben onze veldwach- ten een Russischen aanval afgeslagen. Overigens niets nieuws. ST. PETERSBURG, 17 April. (P. T. A.) Officieel Op het front aan de Duna heeft de Duitsche artillerie het bruggehoofd van Ukskuul en onze stellingen ten zuiden van Carboenowka beschoten. In de streek ten zuiden van Dunaburg plaatselijke geschutgevechten, die zeer hevig waren tusschen het Mialziol en het Narotsj- meer. De vijand bezigt vliegtuigen die op de vleu gels van onze herkenningsteekenen zyu voor zien. In Galicië hebben wjj aan de midden-Strypa verscheidene pogingen, van den vyand om onze stellingen te naderen, afgeslagen. ST. PETERSBURG, 17 April (Reuter.) Langs het geheele noordelijke front wordt de strijd zeer krachtig voortgezet. De militaire deskundigen maken uit de hergroepeering van Duitsche strijdkrachten en toebereidselen achter het Duitsche front de gevolgtrekking dat Hindenburg zjjn uiterste kracht zal in spannen om Dunaburg te nemen. Een Engelsch succes In Mesopotamië. LONDEN, 16 April. (Reuter.) Een offi cieel telegram uit Meiopotamië meldt, dat er gedurende dsn geheelen dag van 14 April een zware storm heerschte. Gedurende den 15en maakten de Engelschen geleidelyk, maar on ophoudelijk vorderingen op den rechteroever en de vooruitgeschoven linies van den vyand werden gezuiverd en bezet. De vyand liet vele dooden en een aanzien lijk aantal gevangenen in de loopgraven achter. Op 15 April was het weder fraai, maar eenigszins heiig. Opmarsch den Russen naar Trebizonde. Het officieele Russische commuaique meldt In het kustgebied en meer Zuidwaarts heb ben onze troepen na een hevig, zeer verwoed gevecht, waarbij zij door de landbatterijeü en het scheepsgeschut gesteund werden, de Turken verdreven uit hun stellingen op den linker oever van de Karadere, 25 wertst ten Oosten Trebizondewy vervolgen den vijand met kracht. Herhaalde aanvallen van den vyand in de richting van Bagburt werden alle onder zware verliezen voor hem afgeslagen. In de streek van Bitlis hebben onze troepen in een dagenlange worsteling de Turksche divisie, die onlangs uit Constantinopel in Ar menië aangekomen was, overwonnen, zy ver volgden den terugtrekkenden vijand mtt kracht en maakten 3 officieren en 350 Askiri's ge vangen en veroverden mitrailleurs. Een zesdaagsch gevecht. NEW-YORK, 17 April. (Reuter.) Een te legram uit Petrograd bevat het verhaal van het groote succes, door de Russen behaald in het hevig gevecht aan het Kaukasus-front, dat onlangs heeft plaatsgehad. Het telegram zegtDe uiterst krachtige pogingen, gedaan door de Turksche troepen om een verderen opmarsch naar het westen van de Russische centrale legers, die voorby Erzeroem opereerden, te verhinderen, bereikten hun hoogste punt in een hardnekkig zesdaagsch gevecht, welks beteekenis door de korte mededeelingen in de officieele berichten slechts sober werd aange duid. De Turken betoonden zich niet alleen vastbesloten om weerstand te bieden lang9 het geheele front van de kust der Zwarte Zee tot Bitlis, maar begonnen ook een offensieven veldtocht met het klaarblijkelijke doel Erze roem te heroveren. Het plan der Turken was door een plotse- lingen druk op den rechtervleugel der Russen de verwijdering van Russische troepen van het centrum naar de Zwarte Zee te veroor zaken, waarbij zy erop rekenden, dat het Russiche centrum daardoor zou verzwakken. De Turken wierpen hun hoofdmacht tegen de Russische troepen ten westen van Erzeroem, in de hoop door te breken en de kustgroep, der Russische troepen te noodzaken terug te trekken uit vrees, dat zij omsingeld zou worden en afgesneden van haar verbindingen. De Russen konden echter met succes het hootd bieden aan een reeks aanvallen der Turken en deze weken na een zesdaagsch ge vecht, het hevigste sinds den val van Erze roem achteruit, waarop de Russen na een groot aantal Turksche troepen, die, vertrouwen de op hun succes, zich te ver binnen de Russi sche linies hadden gewaagd, gevangen te hebben genomen, hunnen opmarsch hervatten. De strijd langs het geheele front wordt nog met de grootste kracht voortgezet. In den Kaukasus. PETROGRAD, 17 April. (P. T. A.) In de kuststreek bereikten de Russische troepen, na de bezetting van Surmene, bij hun ver volging van den zich terugtrekkenden vjjand het dorp Arsenekelessi, 18 werst ten oosten van Trebizonde. In het bekken van den Boven-Tsjirok duren de gevechten, met gunstig verloop voor de Russen, voort. Gepantserde auto's in de woestijn. Eenigen tijd geleden werd het Engelsche stoomschip »Tara« dicht bij de Afrikaansche kust in de Middellandsche Zee getorpedeerd en vervolgens op het strand gezet. De opva renden, die in de reddingbooten de kust wisten te bereiken, werden door Senoessi's gevangen genomen en medegevoerd naar de wot$tyn. Daar werden zij gevangen gehouden tot een colonne gepantserde auto's, onder aanvoering van den hertog van Westminster, hen kwam ontzetten. De tweede officier van de »Tara« heeft om trent dit feit het volgende aan een familielid in Engeland geschreven «Hartelyk dank aan den dapperen hertog van Westminster en zijn mannen, die ons ge red hebben. Wat was dat een heerlyk gezicht, toen de automobielen op ons af kwamen. Je kunt begrijpen hoe uitgelaten wy allen wuif den en hoera riepen, zoodra wy de auto's herkenden. De eerste aanduiding, dat er iets gebeurde, bestond hierin, dat de Arabieren en hun ge zinnen met razende snelheid vluchtten. Toen riep iemand »Een automobielWjj telden er drie-er.-veertig, terwijl zy naar ons toe kwamen en het waren alle Engelsche auto 's. Er waren negen gepantserde by en zoodra de begroeting had plaats gehad, reden twee wagens snel weg, de vluchtelingen achterna. Een paar minuten later waren de mitrailleurs »in ge sprek* met de vluchtende Arabieren. Het was alles, van het oogenblik, dat wij de auto's het eerst zagen af, tot het einde, toen alle Arabieren gedood waren, in een paar minuten atgeloopen. Wjj waren bijna van gebrek omgekomen, waDt wij hadden een geheele week bijna niets te eten gehad en teerden geleidelijk uit. Wij waren zoo zwak, dat wij nauwelijks op onze beenen koDden staan, om hout voor het vuur te halen. Nadat wij ontzet waren, reden wij snel weder naar de beschaafde wereld terug, niet in staat om te gelooven, dat alles zoo goed was afgeloopen. Wat een geluk, om weder de Engelsche vlag te zien en wat werden wij door de soldaten goed ontvangen De expeditie naar Mexico geëindigd. WASHINGTON, 16 April. (Reuter.) Pre sident Wilson heeft besloten, aan Carranza het volgende voorstel te doen De troepen der Vereenigde Staten rukken niet verder in Mexico op, maar worden weldra teruggetrok ken, daar het duidelyk is, dat de C'arranzisten meer geschikt zijn om tegen Villa op te treden. Naar het schijnt, is de communicatielinie reeds zoo lang, dat de proviandeering van de Amerikaansche troepen moeilijkheden oplevert. Naar verluidt, heeft Lansing voorgesteld, het Parral-incident als een afzonderlijk voorval in een andere nota te behandelen. Over het gebeurde te Parral brengen wij het volgende in herinnering De voriga week Woensdag trokken 150 Amerikaansche cavaleristen onder aanvoering van majoor Topkins Parral binnen, niettegen staande de Mexicaansche en Amerikaansche regeering overeengekomen waren, dat de straf expeditie get»n dorpen of steden zou binnen trekken. erkenners hadden den majoor echter be richt, dat Villa te Parral vertoefde, weshalve majoor Topkins gerechtigd meende te zijn, zijrr instructies in den wind slaan. Nauwelijks was de troep het dorp binnengetrokken, ot soldaten en burgers, met allerlei wapens uit gerust, waren weldra in een formeel gevecht gewikkeld. Aan de troepen is het volgende telegram van den opperbevelhebber van land en zee macht bekend gemaak »Regeering en ik verliezen geen oogenblik persoonlijke belangen van de militairen uit het oog, maar zoolang de regeering schorsing der periodieke verloven in staatsbelang noodzake lijk acht, moet particulier belang hiervoor wijken. De soldaten moeten vertrouwen hebben in regeering en opperbevelhebber en hierin berusten. Commandanten moeten hun duidelijk maken, dat de tegenwoordige toestand niet langer zal duren dan regeering in landsbelang beslist onvermijdelijk acht Een ievensteeken. i Dr. A. van der Flier schrijft Als predikant te Kleef ontving ik voor eenige dagen uit Berlijn een circulaire, die zeker wel aan alle predikanten in Duitschland gezonden zal zyn, en een geheel anderen geest ademt dan dikwijls daar werd en wordt ge vonden. Deze circulaire luidt als volgt Den 2en Januari van dit jaar werd in de St. Paulskathedraal te Londen een nationale bidstond gehouden, waar onder andere auto riteiten de lord-mayor van Londen aanwezig was. De Aartshertog van Canterburry leidde de godsdienstoefening. Deze zeiae o. m. »Laat ons God bidden, dat Hij uit de troe belen en de ellende van den oorlog een beter begrip laten voortkomen omtrent de ware verhouding van recht en macht, een betere opvatting van het Evangelie van Christus wat betreft zijn beteekenis voor de gemeenschap der volkeren. Het is te hopen, dat wij niet de vernietiging van onze vijanden, maar slechts hunne verootmoediging wenschen. »Laat ons voor hen zoowel als voor ons zelf den wensch uitspreken, dat hun oogen voor de waarheid geopend worden laat ons bidden dat door Gods genade de dag kome, waarop wij weer zullen leeren elkander te verstaan en elkander hoog te achten, waarop wij weer als vrienden het goede zullen trachten te verwe zenlijken. »En laat ons vooral bidden, dat wij wanneer de vrede, waarnaar wij verlangend uitzien, straks komen zal, den vasten wil zullen toonen om de bittere herinnering aan den oorlog uit te wisschen, door opnieuw als menschen van goeden wille onze hooge roeping te vervullen om de volkeren der aarde te brengen tot de erkenning van onzen Verlosser en Heere en tot Zijne gehoorzaamheid.* Het is te hopen, dat alle geestelijken zich geroepen mogen voelen in dezen zin, een iegelijk op de wijze, die zijne belijdenis hem ingeeft, de overeenstemming der volkeren voor de toekomst te helpen voorbereiden. Mag te midden der geestelyke verwildering, die helaas ook vele voorgangers der christe lijke kerken schijnt aangegrepen te hebben, aldus besluit ds. Van der Flier, dit niet als een teeken gelden, dat toch nog op een betere toekomst mag worden gehoopt De Weleerwaarde heer Ds. A. Timmerman, predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, her denkt heden den dag waarop hy 25 jaar ge leden alhier als predikant zijn intrede deed. Tot lid der gezondheids-commissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen, is door den Commissaris d9r Koningin benoemd de heer E. H. T. van Borssum Waalkes te Ter Neuzen. Te 's Gravenhage slaagde bij het de vorige week gehouden examen voor derde stuurman by de groote vaart de heer R. Harms Jz. te Ter Neuzen. Op ruim 56-jarigen leeftijd overleed Za terdag 1.1. te Hoek de heer Goor, gedurende een en-dertig jaren hoofd der openbare dorps school. De overledene heeft zich in dien tijd doen kennen als een goed onderwijzer en nauwgezet ambtenaar. Hjj was gedurende vele jaren kerkvoogd der Ned. Herv. gem. en secretaris van het armbestuur. Mevr. de weduwe J. M. van den Berge te Axel heeft gelegateerd aan de kerkvoogden der Hervormde gemeente f 2500, vrij van successierechten. Ie Chnge (Zeeland) vertoefde sinds eenige maanden een Belgisch militair, die uit het Interneeringskamp te Harderwijk had weten te ontvluchten. Waar hij zich uit de gedwongen gevaugenschap had weten te werken, begaf hy zich te Clinge vrjj willig in een andere, namelijk in dien waarvan Amor de rechter is. Deze week stapte hij in het hu welijksbootje, maar welk een ontgoocheling, toen een uurtje na de kerkelijke inzegening van het huwelijk twee marechaussees het jonge echtpaar reeds weder scheidde en de man naar Harderwijk werd overgebracht, ter wijl zyne jonge gade in Clinge mocht achter blijven. In de Zondag te Oostburg gehouden vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging in het voormalig 4e district van Zeeland werd in de vacature Zijlstra tot bestuurslid gekozen de heer P Verhage te Biervliet met 58 stem men tegen 16 op den heer C. Serlé te IJzen- djjke. Tot vervulling der vacature-Vorsterman van Oyen, wien door den waarnemenden voorzitter, den heer Maarleveld nog eenige woorden van hulde ter nagedachtenis werden gewijd, werd gekozen de heer P. de Bruijne te Aardenburg met 80 stemmen deze bedankte echter waarna in twee stemmingen werd benoemd de heer A. I. Leenhouts te Retranchement met bij de herstemming, 30 stemmen tegen 18 op den heer Zónnevijlle te Aardenburg. Bij de eerste stemming hadden een zestal anderen eenige stemmen verkregen. De aftredende leden der Provinciale Staten n.l. de heeren mr F. J. N. van Dam, P. W. Maarleveld en J. A. Neeteson werden met eenparige stemmen opnieuw candidaat gesteld. Door Ged. Staten van Zeeland is de heer H. J. Aernoudts te Sluis benoemd tot lid der provinciale regelingscommissie van de paardenfokkerij ter vervulling van de ontstane vacature door het overlijden van den heer G. A. Vorsterman van Oyen. Een der voornaamste ingezetenen van Sluis werd j.I. Woensdag uitgenoodigd, in Brugge te komen voor een bespreking met de Duitsche autoriteiten omtrent de brood regeling. daar er iets niet in orde zou wezen. Hij werd daartoe met een auto aan de grens afgehaald. Gisteren was hij nog niet terugge keerd. (N. R. Ct.) In de vergadering van den raad der gemeente Aarden burg op Zaterdag jl. waren alle leden tegenwoordig. Een nieuw brand- weerredement werd vastgesteld. In de reclamecummissie voor den hoofde- lijken omslag werden benoemd de heeren Flek- hout, dr. J. Doyer en R. Wage. Bij het bepalen der rooilijn, in de Brouwe rijstraat in verband met de aldaar nieuw te bouwen woningen, ontstond een heel debat. De meerderheid van B. en W. wenschte die lijn bepaald te zien in het verlengde van de woning van den heer Haverland, terwijl de minderheid die lijn eenige meters achteruit wou gebracht hebben om zoodoende de boo- men, die langs dien weg staan te kunnen behouden. De raad besloot de rooilijn te be palen zooals door de meerderheid van B. en W. werd voorgesteld. Nadat nog op een verzoek van de wed. van d. Hooft, tot ontheffing van de belasting op de honden afwijzend was beschikt, enkele af- en overschrijvingen waren aangenomen, en tegen het voorstel van B. en W. in was

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2