Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Verijiczingsschanilaal te Apeldoorn. SimnuitVoer. Op bet spoor. pc ouderdomswet in de Tweede Kamer. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2668. Woensdag 19 April 1916. 27e Jaargang. Verstrekken llegeeringsbrood. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaardere en den Uitgever. 3 Telef. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tariei. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Neuzen Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat opnieuw, wegens hande lingen in sti jjd met de Ministerieele bepalingen tot hot verstrekken van Goedkoop brood, aan bakker A. DE WITTE van 15 tot dn met 30 April 1916, geen meel tot het bakken van z.g. Regeerings- brood zal worden verstrekt, i Ter Neuzen, 10 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Dat het met de behandeling van dit belang rijke en hoognoodige wetsontwerp niet van een leien dakje zou gaan, was te voorzien, In het bijzonder de anti-rev. partij beschouw de het als een soort heiligschennis, dat men aan de onmogelijke en onrechtvaardige ver zekeringswetten van Talma dorst te raken. Zoo men bij de anti-rev. Dr. Kuijper als eerste en grootste politieke heilige vereert, Talma is zeker de tweede op de ljjst. En hoe durft de linkerzijde zich toch ver meten aan de St.-Talma's-wetten te raken De coalitie roert zich dan ook hettig, maar links houdt voet bij stuk en het moet gezegd, dat alles wat de rechterzijde aanvoert, flink wordt uitgerafeld, zoodat er geen stuk van overblijft. Ja, links staat verreweg in zgne argumenten het sterkst, en zat er zooveel politiek bij de rechterzijde achter, het wetsvoorstel zou zeker met groote meerderheid worden aangenomen. De flinke rede van Jhr. de Muralt wordt in de Nederlander niet flink gevonden. Hoe zou het bij dit conservatieve orgaan ook mogelijk zijn De critische beschouwing uit de Nederlander wordt in Luctor et Emergo met wellust over genomen. Het verwondert de redactie van dit anti- rev. blad niet. Ze had het wel gedacht. Och ja, de doorwrochte en temperament volle redevoeringen van onzen afgevaardigde liggen der redactie nog zwaar op de maag. Nog altijd kan ze zich niet over de ver kiezing van 1913 heenzetten. Die sloeg aan de groote verwachting, die de anti-rev. in dit district koesterden, den bodem in. Was het niet de tegenwoordige voorzitter der 1 weede Kamer, de heer Goeman Borgesius, die den heer Duys indertijd een compliment in de Kamer maakte, omdat deze zich zoo had ingewerkt in de verzekeringswetten Welnu, ook thans toonde de heer Duys zich in zijne rede terdege op de hoogte. De rechtsche mannen werden leelhk en met reden afgestraft. De heer Duys sprak niet boos, integendeel, hg wist menige vroolijke charge te midden van zijne rake woorden te plaatsen. Dat het Handelsblad en de Nieuwe Courant ook wat medekregen, was zeker verdiend. Die bladen steunen de linkerzijde in ver kiezingsdagen uit vrees voor de groote gevaren van het Kuyperianisme, maar is links aan het bewind, dan trachten ze gewoonlijk in hun conservatisme wat af te dingen. Dat nu komt niet te pas. En ze spelen gevaarlijk spel. Een oogenblik was Duys buiten de orde, toen hg het rechtsche schandaal bij de laatste verkiezingen te Apeldoorn aan de kaak stelde. Toch is het wel goed, dat een3 in 's lands vergaderzaal op die Christelijke verkiezings- manieren gewezen is. De heer Teenstra (V.-D.) was ook goed. Hij wilde wel tot een compromis medewerken. Maar men kon rechts toch niet in alles zijn zin geven. Leuk was zijne opmerking, dat de oppositie veel heeft gesproken, nadat Dr. Kuyper daartoe vrijheid gegeven had. Treffend was zijn gezegde, dat de rechter- partijen zwegen over de radenwet. Over bet algemeen staat de linkerzijde sterk in haar goed recht. De coalitie wil dit natuurlijk oudergewoonte niet zien. Zelandia wil ook een duit in het zakje doen en spreekt van een onverantwoorlijk hoog spel.omdat de Eerste Kamer toch de wet zal verwerpen. Wij zouden zoo meenen, dat dan de Eerste Kamer een onverantwoordelijk hoog spel speelt. Ook zegt het blad, dat steeds tweedracht zaait, dat door dit wetsvoorstel de nationale eendracht wordt verbroken. Net of de Eerste Kamer niet telkens een beduidend wetsvoorstel dorst te verwerpen, zonder zich aan nat onale eendracht te storen. Laat men toch met dat huichelachtig gedoe ophouden. Wil de Eerste Kamer de wet afstemmen, nadat ze in de 1 weede Kamer is aangenomen, dan ga ze haar gang. Het volk kan dan zien, waar de schuld is. Want de rentetrekkers zijn niet afkeerig van staatspensioen, ot ze anti-rev. zijn of niet. Alleen durft Diet ieder er voor uitkomen zooals die Christelijke arbeider te Middelstum in een anti-rev. blad deed. Duys heeft deze week in de Tweede Kamer gewezen op mooie verkiezingspractijken, door de Christelijke partijen toegepast bij de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer te Apel doorn, waarbij Snoeck-Henkemans gekozen werd. Daar werd in billetten ter aanbeveling van den Christelijken candidaat gewezen op den oorlog en den watersnood, die als een straffe Gods werden voorgesteld. En dan volgde eene aanbeveling voor Snoeck- Henkemans. Alles was er op berekend te doen gelooven, dat een liberaal bewind ons die straffen op den hals had gehaald. Kan het minner En dan moet men weten, dat er aan de rechterzijde velen zijn, die het een zegen achten, dat een linksch ministerie aan het roer is, omdat gebleken is, dat het gevaar voor ons, om in den wereldbrand te geraken, dan het kleinst is. Eenige jaren geleden meende een coalitie- dominé, dat de aardappelziekte heerschte, om dat het ministerie-Kuyper naar huis gezonden was. Men ziet hetmoreel is de coalitie er nog niet op vooruitgegaan. Wij lezen in »Het Volk" dat Mr. Sannes, lid der Tweede Kamer, zich tot den Minister van Landbouw gewend heeft met de volgende vraag »ls de Minister bereid, maatregelen te tref fen. welke bewerken, dat eieren in voldoende hoeveelheid, tegen meer normalen prjjs, zoo spoedig mogelijk verkrijgbaar zullen zijn? llet is te bopeu, dat de Minister hierop een voldoend antwoord geeft en onmiddellijk maatregelen neemt. Hij store zich eens niet aan zijn gewone adviseurs, maar overzie den toestand van het algemeen. Ga eens even na, hoe duur de eieren in Maart en in April dit jaar zjjn. V e staan pal voor Pascben en de prijs is nog van dien aard, dat menig mensch, die anders met vrouw en kinderen ten minste een eitje eet, zich dit moet ontzeggen. Niet alleen voor den werkman, maar ook voor den kleinen burger en den middenstander is de prijs te hoog. En nu kletse men niet, dat in vredestijd de eieren wel eens 10 tot 12 cent per stuk geweest zijn. Dat was in tijden, dat er weinig eieren ge gaard werden. Maar nu is er overvloed en de prijzen zijn ongekend hoog. Het eenige om de zieken en gezonden in ons land te helpen, is het vaststellen van een maximumprijs voor de eieren, die in het land blijven of anders den uitvoer een tijdlang ge heel stop te zetten. W ant thans worden de eieren zooveel moge lijk opgekocht en bewaard, totdat de uitvoer weer op grooter schaal zal plaats hebben, en zoo blij ft de abuorma'e duurte erin. Zoo zijn er tal van artikelen, waarvan over vloed is en die wegeDs den grooten uitvoer buiten het bereik van veleD vallen. Het ware te wenschen, dat een algemeen volksprotest dit den Minister duidelijk maakte. V\ ant nog eens, de adviseurs blijken weinig of totaal geene rekening te houden met de behoeften van ons volk. Toen na de torpedeering van de Tubantia bijna onmiddellijk eene ontkenning van schuld door Uuitschland volgde, zag »Het Volk* hierin een gunstig teeken, omdat men zich blijkbaar voor de duikboottactiek ging schamen en de verantwoordelijkheid niet meer aandorst van bet in den grond boren van neutrale schepen. Er is zeker waarheid in deze beschouwing. Maar in de voortdurende ontkenningen van den laatsten tijd, zoo b.v. ook van de Palem- bang, de 5>ussex, zien wij ook een gevaar. Want het torpedeeren gaat geregeld voort En neutrale schepen blijven ten offer vallen. Men zie maar het lijstje der vorige week. Hoe, zoo vragen wij, moet een klein, neutraal land, genoegdoening vinden, als zijn schepen den grond ingaan en de dader zich hardnekkig schuilhoudt A at de 1 ubantia betreft, heeft onze re geering zich opnieuw tot de Duitsche gewend met de zeer beleefde vraag om medewerking bij het onderzoek. Want onder de stukken, van een torpedo afkomstig en in sloepen der Tubantia gevonden, is er een genummerd. Het vinden van zoo'n genummerd stuk is geen wonder, daar een torpedo op verschillende plaatsen zoo'n nummer draagt. Dit nummer moet bij een eerlijk onderzoek het rechte spoor wijzen. Moge het resultaat hebben. DE OORLOG. De algemeene toestand. Op alle gevechtsterreinen weinig verandering, schrijft de N. R. Ct. Voor Verdun hebben de Duitschers Zaterdag van eenige (vruchtelooze) voorwaartsche bewe gingen der Franschen melding gemaakt, waar over de Fransche berichten met geen woord spreken. Een aanval der Franschen ten Zuiden van Douaumont, in het Duitsche bericht van Zondag als-afgeslagen vermeld, komt ook in de Fransche berichten voor, en heet daar ge heel gelukt. De Franschen konden »sommige gedeelten van de Duitsche loopgraven* bezetten. Een ander bericht uit Parijs meldt, dat men met een kleinen aanval te doen had, die diende om lucht te verschaffen aan de Fransche stel lingen ten Zuiden van Douaumont en dat dit doel ten volle werd bereikt. Uit een en ander is duidelijk, dat het een geveent van minder belang is geweest. Als een partij eeD kleinen vooruitgang maakt, is het een zeer gewoon verschijnsel, dat zij in haar eigen bericht de beweging volkomen geslaagd noemt, daar het voorgenomen doel is bereikt, terwijl de tegen- partij, aannemende,dathetdoel verderestrekking had dan wat werd bereikt, meent het recht te hebben, van een afgeslagen aanval te spreken. De Jfranschen geven nu bijna dagelijks te kennen, dat zij in afwachting van nieuwe aanvallen der Duitschers leven en voegen daar zeer juist aan toe, dat hoewel, logisch gedacht, er op den duur toch wel een nieuwe algemeene aanval te verwachten is, het tevens zeer wel mogelijk is, dat de Duitschers voorloopig hun tactiek van schoksgewijze aanvallen op ver schillende punten znllen hervatten. lot heden is nog geen bericht ontvangen, dat op hervatting van dit verwachte offensief duidt. Volgens de Oostenrijkers hadden de Italianen op twee punten voordeden behaald, in het Adamellogebied en bij den Ponaleweg. Aange zien de WeeDsche berichten daar niet op terug komen, blijkt dat de toestand op die twee punten zich niet ten voordeele van de Oosten- rij ksch-Hongaarsche troepen hebben gewijzigd. De ofScieele berichten uit Rome bevestigen, dat hier geen verdere veranderingen van belang hebben plaats gegrepen. Een derden aanval van de Italianen hadden het Weensche bericht gemeld in het SugaDadal, waar, volgens dit bericht, de Italianen een vergeefsche poging hadden gedaan, hun tegen stander uit zijn stellingen aan beide zijden van Novaledo te verdrijven. De Italianen, die van dit gevecht eerst geen melding hadden gemaakt, geven iD hun bericht van Zondag op, dat zij hun tegenstander tot ontruiming vaD zijn stel lingen op den Monte Carbonile, ten Zuidoosten van Levico te dwingen. In het Weensche bericht van Zaterdag leest men nog, dat de Italianen den top van den Col di Lana hebben beschoten. Om misver stand te vermyden, zjj hier opgemerkt, dat de Col di Lana zich, naar alle waarschijnlijkheid, nog in handen van de Oostenrijkers bevindt. Een tijd lang waren de wederzijdsche berichten daarover in tegenspraak. Maar later zijn de Italiaansche berichten wat dichter bij de Ween sche gekomen nadat al de aanduiding van de Italiaansche stellingen, dat de bezetting van den Col di Lana »fu presso completata* te vermoeden had gegeven, dat althans de top met in handen der Italianen was, werd later deze opvatting versterkt, door de uitdrukking onze stellingen »presso il Col di Lana*. De Russen zijn nu de Kara Dere over en zullen dus wel spoedig Trebizonde innemen. Men had dat feit reeds veel vroeger verwacht, en door het lange uitstel kon men voor dé Russen vreezen, dat de Turken intusschen genoeg versterkingen konden aanbrengen om hun verderen opmarsch naar die havenstad te beletten. Evenwel hebben de Russen de Turken nu toch teruggeslagen. PARIJS, 17 April. (Havas.) Stafbericht van Maandagmiddag Op den linker Maasoever krachtige beschie ting der Fransche stellingen in het bosch van Avocourt en op het front Mort Homme— Cumières. Op den rechteroever is de nacht betrekke lijk rustig voorbijgegaan, behalve in de streek ten zuiden van het bosch van Haudromont, waar de artillerie vrjj groote bedrijvigheid heeft ontwikkeld. Gisterennacht heeft een Fransch vliegtuig- eskader van 9 vliegtuigen de streek van Con- flans, Arnaville en Rombach gebombardeerd. TER NEEZEMH VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 1